en" 'Merckx kocht ^UW AR PE eter nu ook nog Pinseon Hoe laat is het? Kijk op uw Moge Kies uit lie volledige K» kokkie! NAAR MIJN MENING „Eddy Merckx te netjes voor dit vak" is Bert Pentury„In de bus leken we wel een stel oude mannen..." Probleem 0 „Reed Roger Pingeon beter dan Merckx Zware straf voor Schutz Rini Wagtmans gokt op groene trui Rini Wagtmans voor televisie: Vergelijking Naar 15 1? DE STEM VAN DINSDAG 8 JULI 1969 13 Rini Wagtmans nog (lui- esterkt door de sensatie i Janssen was, stapte hij de vage uitdrukking „als tien of vijftien kom, zal iken. Rini Wagitmans zei wil als eerste Nederlan- ndigen. Dan pas ben ik eerlijk, Rini Wagtmans: i de wielen van de groten krachten aan het sparen, angrijkste mannen maar Altig: „Ik kon niet meer". monix andermaal indruk op nelde wielerkenners door er sen te kloppen in de sprint. voor de streep was Jans- Lgegaan", 300 meteT verder tini Wagtmans over hem let was nodig dat ik eens 'ees wat ik bedoel", reageer- Wagtmans. Enkele minuten hij voor de camera's van de televisie, samen met Hoger en Eddy Merckx, de „grote m de negende Tour-etappe, het podium waarop ze ge- d werden, slopen de ver- llega's naar hun hotel. Eddy had opnieuw toegeslagen, zo vernietigend dat zo on. r schut stonden, maar toch e om beschaamd te zijn. Ze veer verlies geleden en dat i, al probeerden ze dat te n. Een voor een glipten ze ;nd van het parcours: Pou- nssen en Gimondi. ;n en minuten later deden Aimar en Altig, die ver in rhoede terecht kwamen. limar gold dan nog de Ietwat ende omstandigheid dat hu >pgroep had gezeten, al ac- ie dat feit van de andere geweldige terugslag. Kudi ter had de grote slag in eer- itie al gemist. „Wat het was ie de Duitser, „weet ik niet, jn benen wilden gewoon met kwam kracht en adem te niets heb ik zelden meege- delijk dan, twaalf minuten Pingeon, kwam de grootste van de dag binnen, Roger linck. Totaal ontredderd, de ogen, te ontmoedigd om :eggen. „Ik kon niet meer. en geleden ben ik gevallen ag leek het alsof mijn rech- n was. Ik kon geen enkele g doen". de Vlaeminck liep niet al; forse achterstand op, m) ovendien zijn groene trui Eddy Merkx die nu weer tricots in zijn bezit heelt i, witte trui en groen trui) idien de leiding nam in het ement en wiens equipe gis- de ploegenprijs won. imatose is inderdaad een ikelijke ziekte. ilidor lost. Doorkomst op de col Ve z: 1 Pingeon; op 5 seconden op 25 sec. Van Impe; op 3" darias en Poulidor; oP,4 ano; op 1.25 Letort; op 1.40 1.45 groep met Wagtmans. Gimondi, Panizza en van he Merckx haalt Pingeon i. Doorkomst op de coll De® Pingeon, 2 Merckx, 3 ?P Impe, 4 op 1.40 Poulido landarias en Lazcano. uP roep met Gimondi, Jansse lans. Pingeon wint in Cha- ddy Merckx tweede. (Van onze speciale verslaggever) CHAMONIX De 56e Tour de France is gisteren in het immense decor van de Alpenreuzen op wier flanken men talrijke vakantieoor den heeft gevleid, een voortijdige dood gestorven. Aan het sterfbed van deze Tour stond de laatste man op wie men gehoopt had: Roger Pingeon. Ook hij werd gisteren hesmet met de ziekte die men Merckxomatose" noemt. Een ziekte, die deze Tour ernstig heeft aan getast. Want, Roger Pingeon zocht in gezelschap van Raymond Pou lidor 's avonds laat in Thonon-les-Bains Eddy Merckx in diens hotel Bellerive et du Lac op. De renners spraken een uur met elkaar. Daar na verdwenen de Fransen weer. Het resultaat kon men gisteren in het wintersportoord Chamonix ervaren. Daar voerden Merckx en Pin geon, die er getweeen met anderhalve minuut voorsprong arriveerden, een pracht komedie op. Het schouwspel, of eigenlijk dient men het een treurspel te noemen, be stond hierin, dat Roger Pingeon als dank voor de bewezen diensten, (hij had vlijtig aan de leiding gefietst) de etappe mocht winnen. Beide coureurs gingen op ongeveer 300 meter van de eindstreep de sprint aan. Zij streden zij aan zij en Pingeon won. Roger Pingeon, die van sprinten net zoveel kaas gegeten heeft als'Leen Poortvliet van klimmen. En Eddy Merckx verloor. Merckx, die talloze massasprints in zijn voordeel beslist heeft en die regelmatig snelle man nen als Jan Janssen, Basso en Zande- gu achter zich gelaten heeft. Ja, ja. Ook Roger Pingeon heeft nu zaken met Merckx gedaan. Hij mag de berg koning van deze Tour worden en hij mag bovendien na Merckx natuur lijk als tweede in het klassement eindigen. De Italiaan Gimondi, die ook niet op zijn achterhoofd gevallen is, kon deze nieuwe ontwikkeling vanzelf sprekend matig waarderen. Gimondi: „Ik zal morgen met Panizza proberen die afspraak voor het berg- I klassement te doorkruisen". Gimondi sprak niet eens meer over het winnen van de Tour. Dat doet trouwens niemand van de concurren ten meer. (ADVERTENTIE) doublé dameshorloge, modern model 115,- (doublé dameshorloges reeds vanaf 64,-) PRISMA^ gouden dameshorlogê'met gouden band 435,- (gouden dameshorloges met gouden band reeds vanaf 335,-) PR!SMAv gouden dameshorloge 155," (gouden dameshorloges reeds vanaf 129,-) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof Of men heeft zaken met Merckx gedaan, of in het geval BIC is men te zwak om Merckx ook maar iets in de weg te leggen. Het failliet van de BIC-ploeg trad in de rit door de Haute-Savoie duidelijk naar vo ren. Op de eerste de beste col, de 1527 meter hoge Col de la Forclaz, loste Lucien Amair. En weining kilometers verder begaf ook BIC's laatste hoop Jan Janssen. Toen was Merckx op nieuw alleen. Nou ja, Pingeon was nog hij hem. Maar het was een Pin geon, die 't meesterschap van Merckx aanvaard heeft. Dus De droevige uitslag van de Alpen rit van gisteren is dus dat er in feite niemand meer rest die deze Tour le vend kan houden. Gimondi mist de macht, die hij nog wel in de Giro had. Maar als men bedenkt dat zelfs de Gimondi van toen het tegen Merckx moest afleggen, dan behoeft nauwe lijks gezegd te worden, dat de Itali aan in deze conditie rijdend, volko men kansloos is en slechts een figu rantenrol kan spelen. Misschien dat ook hij later van Merckx nog een troostprijs krijgt. Een ritzege bijvoor beeld. En dan is er nog Jan Janssen, de enige, die met Gimondi buiten het spel van Merckx is gehouden. Ten eerste: omdat Jan Janssen een van de coureurs is geweest die het felst geageerd heeft tegen de Belg, toen deze werd vrijgesproken van de dopingsmet. In dit verband heeft Merckx ge zegd: .-Ik zal diegenen, die tegen mij waren verpletteren". Waarmee hij nu hard op weg is. Janssen zei gisteren: „Wat moet ik doen? Men weet toch dat ik geen Pingeon of Merckx ben? Mijn capaciteiten reiken niet zo ver. Ik kan geen coupe maken op een col, demarreren en alleen aankomen. Ik heb mij altijd staande gehouden met een zorgvuldig calculeren van mijn krachten, ik ben altijd meegegaan. Meer heeft de goede god mij nu een maal niet geschonken". De stand, die na tien dagen in deze Tour gegroeid is, moet ook de direc tie van de ronde wel ernstjge zorgen baren. Jacques Goddet, die over dit soort dingen, door de heilige angst, die hij heeft dat zijn ideaal bedoezeld wordt, doorgaans angstvallig zwijgt, kon zich in zijn lijfblad l'Equipe toch niet helemaal beheersen. „De alles-overheersende Merckx vormt een probleem", liet hij zich ontvallen. En dat is, zo men weet, veel te zacht uitgedrukt. De man, die Goddet en vooral Levitan in tri omf in hun ronde hebben binnenge haald dreigt haar nu te beroven van de oorspronkelijkheid en de onzeker heid, die een wedstrijdelement nu eenmaal dient te bezitten om een suc ces te zijn. En daarmee zitten de he ren nu. Zij kunnen niet elke dag, zoals ze trouwens sedert het begin van de Tour gedaan hebben, zich uit putten in een lofzang op het wieler- fcnomeen van deze tijd. De mensen willen ook wel eens iets anders le zen, nietwaar? In Frankrijk bijvoorbeeld, dat er een jonge Fransman is opgestaan, die in de ronde furore maakt. Maar niets van dat alles. Waar zelfs de interna tionaal erkende vedetten door deze super-atleet gedegradeerd worden tot tweede-rangs figuren, is dan helemaal geen plaats in de zon voor de neo- prof van wie Frankrijk er toch een aantal in deze ronde heeft. Marcel Bidot, die jarenlang ploegleider van de Franse nationale equipe is geweest en die nu als „keuzeheer" van de Franse wielerbond de Tour volgt, ver zuchtte gisteren: „De Franse renners zijn volkomen overschaduwd. Het wordt hoogtijd, dat men vanaf de' basis opnieuw begint. En dat men daarbij speciaal op de karaktervor ming let". Want ook Bidot heeft geconsta teerd, dat vele jongeren, om het maar eens met een tegenwoordig populair gezegde uit te drukken, „verdrin ken eer ze hebben leren zwemmen". Wij, Nederlanders, hbben tenmin ste nog Rini Wagtmans, die als een uit de hemel gevallen geschenk de ze Tour is binnengerold. Wij kun nen ons verheugen in zijn opkomst. Daarbij moet men tevens hopen, dat zijn voorspoed blijft aanhouden. Dat hij sterk blijft. Wagtmans is een beet je overmoedig. Wat denkt u, dat hij gisteren na de aankomst wist te pres teren? Men riep hem voor een praat je bij de televisiecabines En die wa ren van de rest afgescheiden door een anderhalve meter hoog dranghek. Rini Wagtmans in actie tijdens de etappe van gisteren. (ADVERTENTIE) HEERLIJKE VISSALADE (4 personen) fijngemaakt visvlees op een met sla bedekte schaal. Hierop de aardappelen en 2 gesneden tomaten, appel, uitjes, peper en mosterd. Maak de massa glad met slasaus en garneer het geheel met schijfjes tomaat en ei. 400 gram gaar visvlees (schelvis of kabeljauw), 250 gram gekookte aardappelen, 3 gesneden tomaten, 1 grote gesneden appel, gesnipperde ui, peper, mosterd of slasaus, 1 hard gekookt ei. Leg Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap -voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20 Den Haacu- De Fransman Roger Pingeon (rechts) gaat als eerste over de streep, gevolgd door Eddy Merckx, die tweede werd. En wat doet Wagtmans, zo kort na dat hij Jan Janssen in de sprint ver slagen heeft? Wagtmans legt een hand op het hek en springt er ineens over. Aan de andere kant kwam hij te hard op de grond. Piet Libregts, jarenlang een bekwaam soigneur, stond erbij. „Je kunt na zo'n etappe met zo'n gijntje een spiertje scheuren", zei hij. In verband met Wagtmans heeft zich ook nog een wijziging voorgedaan in de gemaakte afspraken, die wij u gis teren opgesomd hebben. Het betreft de groene trui. Aanvankelijk had Willem II - Gazelle laten weten, dat Wagtmans enkel voor een goede plaats in het eindklasement zou rij den. Maar nu over de talentrijke Ro ger de Vlaeminck zich een klein dra ma voltrokken heeft, is men anders gaan denken. De Vlaeminck is namelijk een dag of drie geleden vrij hard gevallen. En hij heeft daarbij zijn rechter schouder geblesseerd. Hierdoor kan de Belg in de cols niet meer aan het stuur trekken, waardoor hij in ern stige mate gehandicapt is. En hij was dan ook een der eersten, die de groep Merckx op de Forclaz moest loslaten. In de afdaling kwam hij wel weer bij, maar de tweede col was nauwe lijks een kilometer gevorderd, of de Vlaeminck begaf opnieuw. In de we tenschap, dat de Belg een ernstige crisis doormaakt, heeft Ton Vissers nu plotseling de zinnen gezet op de groene trui. Voor hem en zijn debuterende ploeg zou het immers een pracht succes zijn als Wagtmans deze in Parijs om de schouders mag trekken. Vissers: „Als Pingeon vandaag niet zo hard bij Merckx op kop rijdt, komt Wagtmans weer bij de eersten en dan heeft hij vandaag al de groene trui". Wagtmans had zich overigens goed aan zijn afspraak met Merckx gehouden. „Ik ben niet op kop gekomen in de groep Gimondi-Janssen", vertel de hij, „ik kan ze toch niet tot bij Merckx trekken?" Intussen heeft de ploegleider van Faema, de Belg Lom- me Driessens, alvast een feestje ge- arangeerd. Driessens: „Je komt toch ook op de 31e juli?" „Waarvoor?" „Dan vier ik de Tour-zege van Merckx bij mij thuis". Men kan zich afvragen: waar moet het naar toe met deze Tour? Hij is al dood en hij moet nog dertien dagen leven. Het enige, dat nog kan gebeu ren is, dat Merckx ziek wordt of ten val komt. Alleen daarvan zou de nog resterende oppositie misschien kun nen profiteren. Maar het zou onver geeflijk zijn een zo groot kampioen als Eddy Merckx dit toe te wensen. Hij verdient deze eindzege. Zijn over macht is even groot als die van Faus- to Coppi en Gino Bartali in hun gou den dagen. 55 (Van onze sportredactie) René Pijnen zit thuis. Gedemo raliseerd, zoals hij zelf zegt. Dat is begrijpelijk. Hij had zich in zijn eerste Tour de France waar willen maken. Net zoals Rini Wagtmans. Een val, veroorzaakt door de tem peramentvolle Spanjaard Perez Frances, die tegen zijn stuur trap te, maakte voor hem het seizoen kapot. „Zoiets doet geweldig hart zeer. Je zit nu maar voor de TV. Als de Tour-reportage komt, dan denk je: verdorie daar had ik ook bij kunnen zitten. Ik vind het vooral jammer, omdat ik net goed begon te rijden. De dag dat ik viel, ging het bijzonder lekker." De Woensdrechter, die nu nog rust moet houden de bloedver giftiging is wel over, maar hij heeft nog een gat in zijn knie had na zijn slechte start verwacht zeker nog een etappe te winnen. „De eerste dagen ging het gewoon niet. Dat kwam door een ver koudheid. Ik had geen lucht. Mijn borst zat dicht. Toen die verkoud heid echter over was, kreeg ik mijn vorm terug. Dat ik in het algemeen klassement op meer dan tien minuten stond, was jammer. Maar daar had ik me bij neer ge legd. Ik wilde alleen nog maar een rit winnen. Dat had erin gezeten. Bij een ontsnapping hadden ze mij niet zo gauw terug gehaald, gezien mijn achterstand." Voor de televisie volgt een zich verbijtende Pijnen het gebeuren in de „grande bouclé" nauwgezet. Gisteren was hem opgevallen dat Eddy Merckx zijn dag niet had. „Pingeon reed veel beter dan Merckx. Merckx had het zwaar. Een lichte inzinking heeft iedere renner wel eens. Trouwens wat wil dat bij Merckx zeggen? Als hij iets minder rijdt, is hij nog niet te lossen. Indien hij in zijn nor male doen is, fietst hij immers van iedereen weg. Nee, Merckx moet wel een heel grote inzinking heb ben, wil hij niet de Tour winnen. De manier, Waarop hij rijdt, is formidabel. Ongelooflijk." Als eerste Nederlander in het eindklassement ziet Pijnen niet zijn ploegmaat Rini Wagtmans, tot nu de revelatie van de Tour, maar Jan Janssen. „Ja, ik denk dat Janssen voor Wagtmans zal ein- RENé PIJNEN digen. Door zijn intelligentie. Wagtmans rijdt misschien iets be ter dan Janssen, maar ik geloof dat Jan hem op een gegeven mo ment op een slimme manier de loef af zal steken." Dat Wagtmans zich volledig in dienst gesteld heeft van Eddy Merckx neemt Pijnen niet aan. „Rini heeft misschien wel met Merckx gesproken en hem gezegd hem niet te zullen tegenwerken. Dat moet je echter niet zien als een overeenkomst voor de hele ronde. Dat hij Merckx op de Bal lon d'Alsace heeft geholpen, ge loof ik wel. Maar dat houdt vol gens mij geen zuiver akkoord voor de resterende etappes in." De 22-jarige landbouwerszoon vindt dat de ploeg van Willem II/ Gazelle het ondanks vier uitval lers, Pijnen zelf, Van Looy, Tim merman en Nijdam, goed doet. „Vooral Rini Wagtmans zorgt er voor, dat de ploeg steeds in de belangstelling staat. Bovendien wordt er goed geld verdiend. Als ik er nog bij was geweest, was er zeker nog meer binnengekomen, want als ik goed rijd, kom ik ook in de groep binnen, waarin Wagt mans en Janssen zitten. Normaal ben ik aan Wagtmans gewaagd." Hoewel hij er nu weinig ambitie voor heeft, zal Pijnen als hij ge heel hersteld is weer in gewone wedstrijden uitkomen. „Tenslotte moet ik me nu op het wereldkam pioenschap in Zolder concentre ren/', aldus Pijnen, die binnenkort ook het werk van zijn supporters zal overnemen. „Dat die suppor ters zo voor mij in de bres spron gen is mooi, maar het kost mijn vader extra geld. Daarom ga ik gelijk weer aan de slag als ik be ter ben." Van het ministerie van Defensie heeft Pijnen nog niets vernomen. Hij neemt daarom aan dat het uitstel voor zijn opkomst in militaire dienst normaal ge handhaafd blijft. (Van onze speciale verslaggever) CHAMONIX In het door tech nische moeilijkheden uitgestelde te levisie-interview met Felix Levitan heeft Rini Wagtmans gisteren een opzienbarende uitspraak gedaan: „Eddy Merckx is te netjes voor dit vak." En toelichtend: „Kijk, een wielrenner is over het algemeen een ruwe vent, die aan manieren nog wel wat te Ieren heeft. Eddy Merckx valt daarbij helemaal nit de (Van onze sportredactie) MIDDELBURG Als Bert Pen tury thuis naar de voordeur komt, loopt hij mank. „Ik ben zo stijf ais een plank", licht hij toe. Na vier jaar vrijwel onafgebroken voetbal in het eerste van Middelburg, verrekt hij na het inspannende weekend, dat zijn club de derde landstitel bracht, nog van de spierpijn. „En ik ben heus niet de enige", vertelt hij ver der." „Toen we zondagavond uit de bus stapten, leken we wel een ploeg ster vende oude mannen.Het is overbodig uit te leggen welke krachtsinspan ning de Zeeuwen, die toch in uitste kende conditie verkeren, hebben moeten leveren voordat zij in En schede op de schouders van de sup porters konden worden gehesen. De honderdtachtig minuten voet bal hebben het laatste greintje fut uit de vermoeide lichamen geperst. Pentury maakt daar geen uitzonde ring op. Gisteren beperkte hij zich tot het wat moeizame heen en weer strompelen in de huiskamer van de familie aan de Middelburgse Rijn straat. Hij genoot zichtbaar van de volledige rust, waaraan het hem de afgelopen weken nogal eens ontbro ken heeft. Onder een kop koffie is hij wel be reid rustig, zoals altijdover voetbal te praten. Maar dan wel liefst over de achter hem liggende periode en niet over de plannen voor het komende seizoen. Voetbal wil hij verder voor enige tijd uit zijn gedachten bannen. „Middelburg speelt op 23 juli alweer tegen NAC en drie dagen later tegen FC Twen te. Dat betekent een rustperiode van twee weken. Ik denk niet, dat ik aan die oefenwedstrijden mee zal doen. Voorlopig wil ik vakantie hou den", aldus de schrik van de En- schedese verdedigers. De eenentwintigjarige Bert Pentu ry heeft in zijn Middelburgse perio de nog niets anders dan kampioen schappen meegemaakt. Sinds bij zich over liet schrijven van Zeelan- dia, waarin hij vanaf zijn twaalfde jaar voetbalde, heeft Middelburg el ke competitie de titel in de eerste klasse E veroverd. Met zijn hat trick in het afgelopen weekend kwam de Middelburgse kwekeling dichtbij zijn prestatie van '67, toen hij in de twee finalewedstrijden te gen AFC alle vier de doelpunten scoorde. Een vergelijking van het Middel burg van twee jaar geleden met het team van nu valt volgens Pentury in het voordeel van de huidige for matie uit: „In de ploeg loopt het nu vlotter dan in '67. Misschien is het vuur nu iets minder, maar daar staat de grotere routine van ons tegen over". Persoonlijk heeft hij aan de ontmoetingen met Sportclub Ensche de meer plezier beleefd dan aan de wedstrijden tegen de Amsterdamse formatie. „Twee jaar geleden dorst ik veel minder. Ik was toen ook vastgekluis- terd aan de rechtsbuitenplaats. Nu krijg ik veel meer bewegingsvrijheid Ik mag in de voorhoede van links naar rechts zwerven. Dat ligt me veel beter. In vergelijking met mijn eerste tijd bij Middelburg heb ik ook veel aan zelfvertrouwen gewonnen. Ik durf nu zelf initiatieven te nemen in plaats van de bal maar zo vlug mo gelijk naar een ander toe te spelen", legt hij uit. Hoewel Pentury in het afgelopen seizoen met veertien doelpunten (in clusief de kampioenswedstrijden) niet tot een uitzonderlijk hoge score kwam steekt hij met zijn totaal van zeven goals in de finalewedstrijden toch met kop en schouders boven de anderen uit. Waarom hfj nu juist in de zwaar ste wedstrijden het best op dreef is, kan de Zeeuwse schutter zelf onmo gelijk verklaren. Wat de bescheiden Pentury van zichzelf niet wil weten, is voor de voetbalkenners echter een kristalheldere zaak. Snelheid, spelin zicht en een zuiver schot vormen de basis van zijn uitstekende prestaties. Prestaties, die voor Pentury vaak een nare bijsmaak hebben. Zijn goo cheltoeren zijn bij de verschillende oefenmeesters niet onopgemerkt ge bleven met het gevolg dat de naam Pentury nu voldoende is om een ex tra wachtpost voor hem te charteren. Tientallen wedstrijden zijn daarom voorbij gegaan zonder dat Bert Pen tury met een blok aan zijn been, tot ontplooiing van zijn spel kon komen. „Daarom is het juist zo fijn, als ik mag zwerven. Het is dan voor mijn bewaker moeilijker om mij te bleven schaduwen", aldus Pentury. De lange reeks successen hebben geen invloed gehad op Pentury's mening over het voetbalspel. De Middelburger is er zich terdege van bewust dat er een volledig team nodig is om tot goed voetbal te kunnen komen. Hij beseft dat zijn treffers slechts de afronding van het werk van elf man zijn. Mede door deze instelling voelt Bert Pen tury zich bijzónder thuis in Middel burg, dat hij bestempelt als een vriendenclub. De stevige band tussen de spelers heeft volgens de Zuidmoiukse speler veel tot de successen hijgedragen. Als „geheime wapens" noemt hij verder: „De uitgebreide taktiekbe- sprekingen van trainer Piet Linden- berg en het onverwoestbare optimis me van het Middelburgse bestuur, in het bijzonder voorzitter Salie Si- monse, dat in de uiteindelijke zege blijft geloven, zelfs als de spelers de hoop op dreigen te geven". Ondanks de vermoeienissen heeft er voor Pen tury nog geen einde te komen aan de Middelburgse zegereeks. Hij ga randeert, dat de spelers er in het komende seizoen weer veel zin in zullen hebben. Of zij hem kwijt zul len raken aan een semi-profcinb? „Daar is de eerste drie jaar geen sprake van. Ik moet eerst de kweek school afmaken. Dan zie ik wei weer verder". THEO KLEIN toon. Hij vloekt nooit, is altijd cor rect gekleed en weet als geen ander hoe hij zich moet gedragen. Eddy moest eigenlijk filmster zijn. Hij be zit alle goede eigenschappen om in de showwereld rond te lopen." En besluitend: „Eddy Merckx Is op alle punten volmaakt en compleet. Al leen, nogmaals, hij is te netjes om wielrenner te zijn." Tevoren had Merckx royaal lof toegezwaaid aan Rini Wagtmans, die hij roemde als „de grote revelatie". Merckx voorspelde, dat Rini Wagt mans „zeer kort zal eindigen." Commentaren van de andere Ne derlandse renners na afloop van de eerste Alpenrit: Eddy Beugels: Het ging voortref felijk vandaag. Op de laatste col zat ik op een moment slechts 50 meter achter de groep waarbij Dancelli en Haast waren Maar ik wilde niet for ceren. Ik heb wel bij mijn groep voortdurend op kop gereden. Het is nu maar te hopen, dat de goede ont wikkeling zich doorzet. Kees Haast: Ik fietste zo maar wat mee in de cols. Straks kan ik Rini Wagtmans nog helpen. Eef Dolman: Weer mijn eigen tempo in de bergen gereden, ik ging naar boven met Altig en Aimar. Dat gaf me toch wel enige voldoening. Gerben Karstens: Goed gereden, ik ben immers binnengekomen met Altig en Aimar. AI hadden die dan niet zo'n beste dag. Leen Poortvliet: Voor de cols re den ze al zo hard, steeds maar de- mareren. Ik los nogal vlug. Dat komt omdat ik in de bergen niet goed op gang raak. Dat is gewoon hopeloos. Maar als ik eenmaal het ritme ge vonden heb gaat het echt wel. Ploegleider Ton Vissers: Ottenbros en Poortvliet hebben in de berg etappes opdraeht op tijd binnen te komen. Meer niet. Straks moeten ze Rini Wagtmans helpen. (Van onze speciale verslaggever) CHAMONIX De boetepot is gis teren weer verder gevuld. 21 renners werden gestraft. De Luxemburger Schutz kreeg 50 frank boete en SO strafseconden omdat hij zijn ploeg- makker Vianeili geduwd liad op de Col de la Forclaz,

de Stem | 1969 | | pagina 13