ZEELAND: coed voor onderwater pupon k DUIKEN NIET ZO DUUR ALS U DENKT Tekst en foto's Cor i. de Boer i lekkerder. wetten msoashag I Om te leren duiken zult u de volgende kosten moe ten maken: Inschrijfgeld bij een duik team variërend tot f 37,50: contributie f 10 per maand; snorkel, bril en flippers f 55; lood f 15,-; mes f 10; duikpak (zelf gemaakt) f 150; (kant en klaar) f 250. Wanneer men eenmaal 3e-klasser is, worden een dieptemeter, een onderwa terkompas en een onderwa terhorloge aantrekkelijk. Deze zijn in verschillen de prijzen verkrijgbaar. Persluchtapparatuur stelt de vereniging vaak beschik baar. DE STEM vr ïAfim Bolijn, kantinebaas van het kampeerterrein in het krekengebied „De Vierbannen" bij Ouwerkerk zegt: „Van heel Nederland heeft Zeeland het mooiste duikwater". De sportduikers vinden dat ook. Ze demonstreren dat door hun veelvuldig bezoek aan Schouwen-Duiveland. Driekwart van de 1300 in Nederland georganiseerde duikers kampeert regelmatig op „De Vierbannen". |}e zaak van Bolijn is met de populariteit van de sportduikerij meegegroeid. Kort geleden is de accommodatie aanzienlijk uitgebreid. Publiciteitsman van de Nederlandse Onderwatersport Bond, Herman van Vlimmeren, heeft de heropening officieel verricht. De duikers komen om verschillende redenen graag naar Ouwerkerk. De camping is er gastvrij en met te druk, en in de herfst geeft de kampbaas een mosselfeest In de directe omgeving is het „Diepe Gat"; een erfenis van de overstromingsramp van 1953. Hier heerst een uniek biologisch milieu. Door de Scheldedijk sijpelt voldoende zout water om de achtergebleven zeevis in het afgesloten gat in leven te houden. Ook het zoetwatergedierte en -begroeiing ontwikkelen er zich. Een situatie, die waarschijnlijk zal ontstaan in de meeste Zeeuwse wateren, als de Deltawerken voltooid zijn. IJet Diepe Gat is voor veel beginnende duikers de plaats, waar ze hun eerste buitenduik doen In het voorjaar en in de herfst is er in het water rond de Zeeuwse eilanden het meest te zien. Het water is dan voldoende helder om prachtige vergroeiingen en zeeanemonen te ontdekken. Juist deze verschijnselen en de sportieve prestatie maken van een ieder, die éénmaal de onderwaterwereld heeft gezien, een enthousiaste duiker voor het leven. lammer is oe discriminerende houding van visverenigingen en waterschappen, verenigd in de Deltafederatie, t.o.v. de sportduikerij. Zij verdelen de loopvergunningen van de verschillende dijkvakken, Duikers, die in Zeeland vanaf de wal onder water willen gaan, worden gedwongen tot een donatie aan de hengelclubs. De duiksport is er niet mee gebaat en de hengelaars komen wat al te gemakkelijk aan dat geld. Een ervaren duiker ben je niet van de ene dag op de andere. De opleiding begint in een zwembad met het halen van een snorkelbrevet. Zonder persluchtapparatuur, maar met een kort luchtpijpje met een mondstuk, een bril en zwemvinnen, flippers leert men zich vlot door het water begeven. Is de ervaring groot genoeg en zijn verschillende proeven goed uitgevoerd, dan begint het duiken met persluchtcilinders. Na veel oefening wordt men eerst derde klas, later tweede en daarna eerste klas duiker. Qveral in Nederland zijn inmiddels duikteams opgericht, en de onderwatersport wint nog steeds aan populariteit. Acht procent van de leden van de N.O.B bestaat uit vrouwen. Bij alle duikclubs is de opleiding gratis. H. A. van Vlimmeren, Baliestraat 96, Den Haag, verstrekt alle inlichtingen. \T> ONDER LINKS Inspektie en dan. onder water! ONDER RECHTS Acht procent van de N.O.B.-leden bestaat uit vrouwen. u graag nadere ïtingen ontvangen 1 Uw opleiding jningsman. I I Hen, uitknippen en in slop zenden aan Drie Hoefijzers", ling Personeelszaken, «straat 13, Breda. Een duiker weet ook andere schoonheid te waarderen. Beheerder Wim Bolijn en zijn kamprestaurant „De Vierbannen", waar driekwart van de Nederlandse sportduikers elkaar ontmoet. BOVEN LINKS: Onderwaternavigatie: Gerry van Kampen, N.O.B.-trainster, geeft aanwijzingen. BOVEN RECHTS: Op het droge wordt de koers uitgezet op het onderwaterkom-

de Stem | 1969 | | pagina 11