T oopsters TEMPO VAN DE TOEKOMST 4 DOODGEWOON COMPUTEROMGEVING KINDERSPEL or ins ar 5?5 Schoenenmode voor volgend jaar op het thema NONCHALANTE ROMANTIEK FABRIEK WANNEN ES esmann ZEN GERAAMDE TIJDSDUUR VOOR DIVERSE WETENSCHAPPELIJKE ONDERZOEKINGEN EN TOEPASSINGSMOGELIJKHEDEN Handschoen Plooibaar Kleuren 4 DE STEM :lsior"-stofzuigers be- laamheden m.b.t. on- ïtage-werkzaamheden edrijf. tegen een goed trekken u vrijblijvend c en lonen: 15 istraat 203, Westkade 106 uur. 3", Dorpsplein 6 ir normale werkuren da- intage-atelier METER. 7, Terneuzen. IFECTIE ,0-3546 Iw warenhuis VERKLARING VAN DE TEKENING Beginjaar van wetenschappelijk onderzoek op grotere schaal. (Echfer:invoorqaande jaren kan reeds een begin gemaakt zijn met hef onderzoek etc.) Jaar waarin hef wetenschappelijk projekt in zijn eindstadium komt. (na dit jaar kunnen de bereikte resultaten vermoedelijk algeme ne toepassing vinden). O Hoogtepunt van de wetenschappelijke problematiek. (Hierna nemen de grote problemen geleidelijk af Ter onderstreping van de snelheid waarmee de dingen gebeuren geven de twee tijdklokken, „Heelal" en „Aarde", aan hoe kort de mens op aarde is, gezien in het geheel der dingen. De twee grote pijlen geven de perioden van het wetenschappelijk onderzoek, een beginjaar tussen I960 en na 2020, plus een eindjaar van het onderzoek en de proefneming. Een beginjaar heeft niet de pretentie te stellen, dat er in de voorgaande jaren geen werk is gemaakt van het betreffende projekt, integendeel! Maar in vergelijking met de genoemde periode blijkt er in dat geval op kleinere schaal te zijn gewerkt. Het eindjaar geeft de verwachting wanneer het projekt gereed is voor toepassing op grote schaal en ter beschikking voor algemeen gebruik. Een absolute zekerheid dat die toepassing er komt is er niet, want dat hangt van tal van factoren af; zo kan bijvoorbeeld een wetenschappelijk projekt mislukken. Voor de periode na het jaar 2020 kan geen eindjaar geraamd worden, daar niet te overzien is ioe groot de wetenschappelijke problematiek zal zijn. In bepaalde gevallen is wel te bepalen, dat een wetenschappelijk projekt niet zo lang na het jaar 2020 zal beginnen, bijvoorbeeld de ontwikkeling van telepatie tussen mensen. DEN HAAG Tot in onze dagen gaf de fysica de hoofd toon aan maar nu komen wij in het tijdperk van fysica EN biologie, vermoedelijk zelfs eerst de biologie. Wij spreken graag van het ruimtevaarttijdperk maar het opzienbarende van de ruimtevaart valt in ónze tijd, de toekomst zal er nau welijks verbazing voor over hebben. Onze huidige verba zing over de ruimtevaart zal zich verplaatsen naar de bio logie. Immers: een ieder voelt zich persoonlijk betrokken bij bereikbare mogelijkheden als: het stoppen van het verouderingsproces bij men sen; schepping van kunstmatig leven; „intelligentiepillen"; immu- nisatie tegen ziekten; onderwijs via slaap; invriezen van mensen etc. De tekening toont aan dat al deze dingen in de nabije toekomst mo gelijk worden. Voor een deel zijn de kiemen voor deze fantastische ontwikkeling al gelegd. Zo zijn vorig jaar bijv. de Rockefeller Universiteit en de Merck Sharp en Dome Research (Ver. Staten) er in geslaagd om bepaalde kunstmatige ei witten te maken. Deze stoffen helpen mee de mogelijkheid te openen tot het op gang brengen van scheikundige reacties in levende weefsels en or ganen, of deze reacties te vertragen. Het is een begin op weg naar be heersing van de levensprocessen. Volgens dr. J. Shannon, directeur van het Nat. Institutes of Health (Ver. St.) zullen in de nabije toekomst bijna alle hartziekten teniet gedaan worden; het kankerprobleem zal worden opge lost en de meeste zieke organen in een menselijk lichaam zal men kunnen vervangen door kunstmatige organen, die eventueel in het lichaam „gelijmd" worden. angezien de ene ontwikkeling de andere met zich brengt is thans dui- delijk te zien dat het jaar 2000 een doodgewoon jaar zal zijn en geen „magische" eindstreep in de ontwikkeling. Door de hoge biologische, en tech nische vlucht, die de toekomst ons toont is te verwachten dat er een kleine in- tellektueie elité in de landen zal ontstaan, waarop de ontwikkeling van een land wetenschappelijk, economisch en militair zal steunen. Een elité die een zaam de problematiek beheerst, die de hoge technische ontwikkeling met zich brengt. De biologische technische samenleving waar we heen gaan, met o.a. steden van 20-25 miljoen inwoners, zal de moraal en de oude normen gaan veranderen. Zo zal bijv. door de komende vrijetijdsexplosie men verwacht dat reeds in 1985 het grootste deel van de beroepsbevolking in West-Europa drie vrije dagen per week zal hebben en de automatisering, het oude „wie niet werkt zal niet eten" uit de moraal verdwijnen. De Rand Corporation verwacht, dat reeds in 1975 ca. 25 pet van de Amerikaanse beroepsbevolking vervangen zal zijn door machines (het probleem van de werkloosheid denkt men te ondervangen). Door de snel toenemende vrije tijd is een nieuwe ethiek te verwachten, die tot „wet" zal worden n.l. alles wat de vrije tijd dient is goed! Terwijl het unieke van de mens vervaagt door de biologische mogelijkheden. De ontspanning en de hobby's zullen zich „verstandelijken" onder invloed van een computeromgeving. Over ca. 30 jaar zullen de belangrijke in- dustriën van de wereld bestuurd worden door computers. Vanaf 1973 kan men verwachten dat het stadsverkeer in wereldsteden geleid wordt door een com puter; rond 1975 zullen de meeste ziekenhuispatiënten onder hoede van een computer staan. Tegen het jaar 2000 zal de computer ook zijn intrede in de huiskamer doen. Het duurt ook niet meer zo lang of de computer kan van zijn eigen ervaring leren en zich verbeteren. Ook in Nederland komen computers steeds meer aan de orde. In 1960 bezaten wij 40 computers, thans hebben wij reeds ca. 1000 computersystemen geïnstalleerd. Het computerpark in de Ver. St. groeit jaarlijks met ca. 15 pet., dat in west-Europa met ca. 25 pet. He huidige activiteit van booreilanden op de Noordzee alsmede de jaar- lijkse waarde van miljarden guldens, die men in de wereld aan waar devolle grondstoffen uit zee haalt, zijn nog maar kinderspel vergeleken bij de enorme belangrijkheid die de zee zal krijgen voor onze voedselvoorziening en de grondstoffenwinnig. In de bodem van de oceaan zal men mijnbouw gaan uitvoeren. Intelligente zeedieren hoopt men op te voeden en in te schakelen in visvangst en reddingacties. Op het land zal het door nieuwe lichte materia len mogelijk worden om minstens 6x hogere bouwwerken te maken dan het huidige hoogste bouwwerk van de wereld. De elektrische auto is in aantocht. O.a. Ford, American Motors en Gulton Industries werken aan zijn ontwikke ling, al verschilt hun opvatting over het eindstadium, dat in 1972 of rond 1978 moet vallen. General Motors werkt aan een proefsysteem voor automatisch rijden, remmen en stoppen van auto's op autosnelwegen, via een signaal systeem. De toekomst is reeds begonnen. Om met een variant op Berdajev te besluiten: de ontwikkeling van de biologie en de techniek is het probleem van het lot der mensheid geworden. Voor Irene Galatzine, mode-ontwerpster in Rome, realiseerde Raphael et schoentje in wit lak met vergulde rand langs de hak en een cirkel vormige garnering, die de letter G van Galitzine omsluit. OISTERWIJK De Nederland se vrouw, met de dag meer mode bewust, stelt levendig belang in modellen van kleding, in kleu ren en zelfs structuren van weef sels. Zij heeft oog voor de geraf fineerde bijkomstigheden, die be langrijker worden naarmate de kleding ogenschijnlijk versobert van lijn. Accessoires boeien haar van het accessoire dat tegelijk hoogst functioneel én luxueus is: de schoen, houdt zij de ontwikke ling in versnelde pas bij. Alleen, de belangstelling die zij wèl opbrengt voor het materiaal van haar jurkjes, verliest zij als het over het leer van haar schoen tjes gaat. Wat weet zij ervan Wat weet de verkoopster ervan? Wordt er iets gedaan om de consu ment op de hoogte te brengen wel ke eisen er gesteld kunnen worden aan hedendaags leer en schoenen? Eigenlijk moest er een etikettering bestaan. Een label in de schoen waar op duidelijk is aangegeven wat in dit opzicht van belang is. In een der grootste leerfahrieken van West-Europa BRABANTIA (Konink lijke Lederfabriek Oisterwijk N.V.) zagen wij de nieuwe leersoorten voor de volgende zomer. Het leer van de zomerschoentjes van dit jaar, is ver leden jaar aangemaakt en besteld door de schoenindustrie. En vandaag kiezen diezelfde fabrikanten het nieu were leer, waarmee zij in de zomer van 1970 onze voetjes zullen schoei en. Hoe ziet het nieuwste leer eruit? Wat vorig jaar soepel was, noemt men nu al zwaar. Volgend jaar zal het fijnste leer de voet omsluiten als een handschoen. Wie schoenenmode maakt, (Fransen en Italianen staan aan de top, denkt u maar aan namen zoals Jourdan, Andrea, Raphael, ja zelfs aan Dior en Carda) doet dat met beide ogen gericht op de mode in kleding. Aan gezien men er van overtuigd is dat het broekpak doorzet, maar de mini- mode evenmin het veld wil ruimen, komt er dus een duidelijke splitsing in het modebeeld. Dit vraagt om twee typen schoen: het sportievere en het verfijnde. (Het broekpak kan nóg eens ge splitst worden in twee soorten, n.l. enerzijds het weekend-pak, dat wel bijna een overall kan zijn, anderzijds het geklede broekpak, dat op een cocktail niet misstaat. Vanzelfspre kend is voor deze beide soorten wéér een splitsing in de schoenen waar neembaar). Alle typen in één uitdrukking samen brengend spreekt men voor de vol gende zomer van NONCHALANTE ROMANTIEK. Er wordt gestreefd naar een veder gewicht; wij zagen bij Brabantia haute chaussure-modellen van o.a. Andrea (de Zwitser die in Italië) woont en werkt maar een beroemde boutique heeft in Parijs) die je wel haast weg kunt blazen en waarvan de zool met een pink is om te bui gen. Het lichte leer is plooibaar, de licht ste soorten zelfs zeer fijn te plisse- ren; de finish is dun, in tegenstel ling tot enkele jaren geleden, toen er geen nerfje in het materiaal zicht baar mocht zijn en dus de dekkende finish er dik moest opliggen. Juist nu het synthetisch materiaal dat leer zou vervangen, hier en daar wordt gepropageerd, laat het edele leer met trots zijn onvervangbare structuur zien. In het gladste velle tje zie je nog echte huid, wanneer je het bij wijze van handschoen over de vingers trekt. Men zegt van het synthetisch leer Jat het ademt, m.a.w. lucht doorlaat. Maar de belangrijkste eigenschap van leer is niet zozeer het ademen als wel de grote capaciteit om veel vocht op te nemen. En deze eigenschap mist het synthetische vervangings middel voor leer ten enenmale. CHEVREAU ofwel geiteleer, is het zachtst, dunst en fijnst, maar duur en moeilijk in bewerking. Calfsleer, ook zacht en dun, ook geschikt voor fijne schoentjes, moet toch langzaam aan wijken voor rund. Alleen voor mooi lak is calfsleer on vervangbaar. Ondanks de glanzende laag, die op dit calfshuidje is gespoten, blijft ook hier alweer bij het plooien en rekken de huidstructuur onder de finish te zien. Nóg sterker geldt dit voor kreuklak, dat speciaal voor de soepele buigza me schoen dient. Er is verschil in calfsleer. Het nuch tere kalfje dat maar 2 weekjes oud werd, (niet zo zielig kijken, mevrouw, u éét toch nog wel eens kalfsvlees) is een kleiner diertje met kleinere en duninere huid, dan zijn vetgemest broertje, dat een paar maanden le ven mocht. Maar consumptie en ver werking van leer houden met elkaar verband. Eet u nog vaak kalfsvlees? Nee, het gaat zelfs een beetje uit de mode. We barbecuen en grillen, en doen exotisch, meestal met runds vlees en daarom is er ook minder calf- en meer rundleer in de leer fabriek en aan onze voeten. Nu is het de kunst de voordelen van geiteleer in rund te realiseren en er hetzelfde aspect aan te geven zonder de voordelen van het rundsleer prijs te geven. Rood lak met gouden enkelbanden door Andrea ontworpen voor de Parijse couturier Patou. Tot nu toe ziet het er naar uit dat wij volgende zomer nog wit en ge broken wit zullen zien. De allerfijn ste pasteltinten eventueel met een bescheiden contrastering, zullen in gelijke tred lopen naast vollere en sprekender kleuren waartoe de mode van Yves Saint Laurent inspireert. In de fijnste leersoorten zijn de tede re pasteltinten, zoals een zweem van lindebloesemgroen en een makeup- poedertint, nog zachter dan in de zwaardere. Dat is dus iets om op te letten. Het duurdere schoentje en het goedkopere, alle twee in zo'n nieuwe pasteltint, moet men eens naast el kaar zien, beurtelings aftasten en bui gen. Wij zien in de fabriek grote waaiers van de rundsleer croupous (halve hui den) in kleur op volgorde uitge spreid. Hier gladde en zijdeachtige, daar hoogglanzende; bij andere is de nerf technisch opgebold, hetgeen in de diepte van de nerfjes een scha- duwaspect geeft. Na de hoogglans, die wij nu be leven, zal misschien wel een voor keur voor mattere soorten volgen. Zo zal het suède met schrijf effect, dat momenteel in hetzelfde kleuren gamma als leer bijna uitsluitend in de sportsector voorkomt, volgend jaar eventueel in combinatie met lak „gekleed" worden. De herenschoenenmode gaat aan merkelijk veranderen. Ook hier lak, metaalgarnering en een kleuriger staalkaart en toch geen verlies van stoere mannelijkheid! Bh- is maar één Nederlandse schoen fabrikant die schoen met tas (werke- lijl absoluut bij elkaar behorend), maakt, n.l. Blok van Heijst. Met meer samenwerking zou er op dat gebied meer gedaan kunnen worden; er is zeker afzet voor en vraag naar! De directeur van Brabantia, de heer W. Bos, noemt de populaire maar goe de schoen die in Nederland loopt (misschien wel holt) het „broodje van Kootje". Maar de modellen die hier in Oister wijk bij de verschillende leersoorten in het rond staan, zijn het neusje van de zalm, produkten van de beroemd ste ontwerpers van de wereld. Aan hen levert Brabantia leer (de export naar het buitenland overtreft de af zet in eigen land) en aan hetgeen de ze grootmeesters bestellen leest men hier in de fabriek de komende mode duidelijk af.

de Stem | 1969 | | pagina 5