5 was Lrter OKKER OPNIEUW DOOR NEWCOMBE VERSLAGEN Zwitserse Antenen brak wereldrecord NEC boekte zege en GYAV verloor Transpirerende Voeten..? Philip Morris 25 stuks voor 175 „Het was de zwaarste finale uit mijn loopbaan" a deerde hem niet NEDERLAND SUCCESVOL IN HENLEY Newcombes tactiek Waterpoloteam te sterk voor Zuid-Afrika KORT EXPLODEREN Philip Morris Holland het einde kwam er wel ve tegenaanval, die werd door Jan van Driel, ichts en Frits Hooger- vijl Wouters zijn goede st prijs geven door pech :t drietal naar de groep tegenaanval was te laat at het vijftal bleef net van het trio achtervol- ïll :en: 1 L. van Campo, Os- jle 30 km in 45.11 min.; 2 Raamsdonksveer; 3 A. denhout; 4 J. Konings, J. van Dijk, Ulvenhout; Lugt, Berkel; 7 C. Stout- ■Maartensdijk; 8 A. van aelstraat; 9. S. Hamelink, 10 J. Martens, Hoeven, rgen: 1 C. van Bragt, rwe, de 60 km in 1.25.24 oose, Brielle; 3. De Kuy- 4 H. van Groezen, Made: lek. Prinsenbeek; 6 H. [ank; 7 B. ter Harmsel, fwe; 8 F. Hoeks, Hooger- van Gurp, Breda; 10 K. ;rgen; 11 C. Buyk, Wouw; le Hoek, Dirksland; 13 G. ven, Heiningen; 14 C. van lalsteren; 15 P. Jaspers, ord. 1 L. Bogers, Ossen- km in 2.28.43 uur; 2 R. larlem; 3 J. van Hoek, e; 4 B. van Dorth, Zwijn- de Hartigh, Putters- Konings, Sprundel; 7 P. ie; 8 B. Kroonen, Dor- Fr. Hoogerheide, Ossen- W. Liebrechts, Vlaardin- i van Driel, Werkendam; echts, Vlaardingen; 13 :n, Den Haag; 14 A. Wou- rt: 15 B. Breur, Nieuwe- A. Naaktgeboren, 's-Gra- G. Oosterbosch, Eindho- ïanegraaf, Rijsbergen; 19 Oude-Tonge; 20 L. van •eda. te worden afgelegd, en hoge gemiddelde (40 ki- uur) waren oorzaken de helft van de 36 ver- uners, de eindmeet haal- ig was de Hulsterse wiel- tldi van Campen, hem ereplaats, toen hij tij- tste ronde met het weg raking kwam, nadat een .ge dame, plotseling de overgestoken, g: 1 W. Evertse, Zierik- min 2 uur, 30 min. 0,4 Hinnemae, GentB.; r, Heikant; 4 K. Blok, op 15 seconden: 5 Th. Koewacht; 6 P. Vonck, M. van Venrooy, Heesch Goes; 9 J. de Vrieze, van Steenis, Hoogblok- im de Wilde, Ellewouts- Paridaen, St.-Kruis; 13 m, Biervliet; 14 K. Tol- ike; 15 J. Westerweele, Newcombe, die in het laatste ama teurjaar van Wimbledon kampioen werd op uitsluiend de kracht van zijn service en smash, had zich ge realiseerd, dat hij op deze wijze nooit Rod Laver van diens vierde Wimbledon-titel zou kunnen afhou den, Hoe harder men tegen Laver speelt des te harder krijgt men de bal terug. Dat had Tony Roche in de finale van vorig jaar ervaren. Daar om besloot Newcombe de tactiek, die hij ook al in grote lijnen in de kwart finale tegen Tom Okker en in de halve finale tegen Tony Roche had gevolgd, verder uit te werken. Met plotselinge tempowisselingen zou hij Lavers spel proberen te ontregelen. En zo kreeg Wimbledon voor het eerst sinds jaren een Australische finale te zien, die niet met de bijl werd beslist, maar waarin de re turns even belangrijk waren als de servicekracht. Dat resulteerde in niet minder dan tien „doorbraken". Het zag er overigens in het begin niet naar uit dat Newcombe een been aan de grond zou krijgen. Laver had in een warming up van een uur met Fred Stolle de pijnlijke armspieren goed losgewerkt en vergastte het kennerspubliek rond het centrecourt al in de derde game op een kwikzil ver-snelle rush, toen Newcombe na een neus-tegen-neus-duel aan het net de bal ineens naar de verste hoek perste. Hij haaide de bal in en transporteerde hem met een ge weldige vaart buiten het bereik van zijn hooggebouwde tegenstander, maar wel binnen de lijnen. Geschokt sloeg Newcombe daarna een volley in het net en dat betekende de eer ste doorbraak. In de achtste game bad Newcombe het antwoord gevon den, toen Laver met een mislukte smash en een gemiste volley op 0-30 stond. Vanachter de achterlijn sloeg hij een paar lobs, die ter hoogte van het plaatijzeren dak van de tribunes weer naar beneden kwamen om ach ter Laver de grond te raken. Laver smashte. Maar hij smashte uit. „We hadden de indruk dat je last had van je arm", zei een journalist later te gen hem. „Dat was het niet", aldus Laver, „maar die lobs zaten zo vol effect, dat je ermaar moeilijk op kon slaan. Later deed ik voorzichtiger aan." Voorlopig echter stond New combe gelijk. Maar hij gaf direct het initiatief uit handen, toen hij een dubbele fout sloeg. Laver greep zijn kans en produceerde op het eerste setpunt een „clean ace". John Newcombe: vier sets. nederlaag in Newcombe rechtte zijn rug. Hij con centreerde zich meer op zijn eerste service, die in het begin te weinig was doorgekomen en vervolgde zijn ondermijnende activiteiten, wanjieer Laver aan service was. Het gemis aan vaart op de returns verraste te sproetige Australiër in de achtste ga me zozeer, dat hij een ogenschijnlijk gemakkelijke volley ver uitsloeg. E- venals in de eerste set compenseerde hij het verlies ongenbiikkelijk, zij het dat hij ditmaal geholpen werd door twee dubbele fouten van New combe. Op zijn beurt echter beging Laver een dubbel fout en Newcombe pakte de set met een lage backhand return, die Laver in het net duwde. Het was de eerste set, die Laver in vier Wimbledonfinales (1961, '62, '68 en nu) uit handen gaf. Hij wist ken nelijk niet goed raad met de tactiek, die 'Newcombe volgde. Het begon er zelfs somber voor hem uit te zien. Toen hij zich in de vierde game for ceerde, en bij een gewaagde poging duce te bereiken, op game-point te gen een dubbele fout maakte. New combe ging onmiddellijk door naar 4—1. Het publiek werd onrustig. Waren de moeizame vijfsetters, die Laver in voorgaande ronden tegen Lall en Smith had gespeeld, dan toch voor boden geweest van een achteruitgang in vorm Of zou de „Rockhampton Rocket" dan toch nog op het juiste moment exploderen Het laatste ge beurde, zij het dat Newcombe de lont aanstak door in de zevende game zijn service met een dubbele fout uit handen te geven. Half lachend de monstreerde hij aan Angelica, zijn Duitse vrouw op de tribune, hoe een opslag gemaakt moet worden. Laver echter was niet in de stem ming voor grapjes. Hij joeg over oe baan en sloeg zijn winners aan alle zijden langs Newcombe heen. Zeven games op een rij maakte hij en toen hij zich even rust gunde, stond hij met 20 voor in de vierde set en behoefde hij de partij slechts uit te serveren. Die taak was hem wel toe vertrouwd. Fred Stolle (Aus) en Ann Jones (GB) wonnen het gemengd dubbel spel. Zij versloegen in eindstrijd de Australische combinatie Tony Roche en Judy Tegart met 6-2 6-3. Margaret Court en Judy Tegart veroverden de titel in het dames dub belspel. In de finale, die een uur en vijf minuten duurde, versloegen zij het Australische duo Patty Hogan en Margaret Michel (beiden VS) met 9-7 6-2, Rod Laver, voor de tweede keer in successie en de vierde maal in totaal winnaar van de herenenkelspel-titel van Wimbledon. Hij versloeg in de finale zijn landgenoot John New combe met 6-4 5-7 6-4 6-4. Tom Okker: geen revanche op Australiër John Newcombe tsefraaie overwinning- HENLEY-ON-THAMES (ANP) oi'tevoren is een Nederlandse af vaardiging z0 succesvol geweest op de klassieke regatta van Henley- ondanks alle vreugde in het vader- anrise kamp was de triomf van de Nederlanders toch niet helemaal compleet. Dat vond zijn oorzaak in Be omstandigheid dat juist in het Hoofdnummer van de achten de Ne reus - Hollandia-combinatie, (mede ooor een zeer ongunstige loting de hnale niet bereikte. De senior A-acht van Nereus maakte op Henley geschiedenis, door een overwinning in het duel om de Ladies Plate. Voor het eerst in de fsoo iedenis van Bit nummer, dat in usjb ingesteld werd, zal de trofee uroot-Britannië verlaten. Met effec- 'eve slagen bleef Nereus, roeiend w een haantempo van 35 de acht ♦f", 'y c°Hege verwoed spur- nd met 38 slagen per minuut - alle strijd heeft ook de gestuurde ter van Laga in de finale om de mee Philip Challenge moeten le veren. Sterk roeiend hielden de entenaren de Nieuwzeelandse com binatie achter zich. Zonder moeite tenslotte won de vier zonder stuurman van Nereus de stewards Cup, waarin de Engelse S®, Nottingham en Union RC UKlohjk te zwak waren voor de Am- ."•erdamse studenten. Met een zeven tal lengten verschil won Nereus. LIESTAL (ANP) De Zwitserse atlete Meta Antenen heeft gisteren in Liestal het wereldrecord vijfkamp verbeterd en gebracht op 5.046 pun ten. Het oude record stond sedert 1 juni van dit jaar met 5.023 punten op naam van de Westduitse Heide Ro- sendahl, die deze prestatie in Heidel- berg leverde. De 20-jarige Meta Antenen, tech nisch ontwerpster in Schaffhausen, had het wereldrecord vooral te dan ken aan haar voortreffelijke presta ties op de beide springnummers en de 100 meter horden. De 6.49 meter die zij bij het verspringen haalde, be tekende een verbetering van het Zwitserse record. Bij het hoogsprin gen sprong de Zwitserse met de Fos- bury Flop, die overal ter wereld steeds meer navolging vindt, 1.71 me ter. Ondanks een tegenwind van bij na 2.5 meter per sec. noteerde Meta op de 100 meter horden een tijd van 13.5 sec. De andere prestaties waren: kogelstoten 11.28 meter en 200 meter 64.6 sec. Bij de landenwedstrijd Frankrijk Polen heeft gisteren in Parijs de Franse damesploeg een nieuw we reldrecord op de 4 x 400 meter ge vestigd. De Franse atletes liepen de afstand in 3 minuten en 34,2 secon den, 3,4 seconden onder het oude re cord, dat sinds 21 juni op naam van een Britse ploeg stond. Het Franse team bestond uit Michele Mombet (56,0), Eliane Jacq (53,7), Nicole Duclos (52,0) en Colette Besson (52,5). De Zwitser Philippe Clerc ver beterde in Zürich het Europese re cord op de 200 meter. Hij liep de af stand in 20,3 seconden, 0,1 seconde onder het oude record dat op naam stond van de Italiaan Sergio Ottolina en dat later is geëvenaard door de Pool Jan Werner, de Fransman Roger Bambuck en de Westduitser Jochen Eigenherr. De Amerikaan Willie Davenport evenaarde het wereldrecord op de 110 meter horden (13.2). Wilma van den Berg is in onge kende vorm. Na haar recordverbete ring op de 100 m (11,4) bracht zij op het tartan van het Letzigrund Stadion het Nederlands record on de 200 me ter op 23,1 seconden. De atlete uit Uden bleef daarmee 0,2 seconden on der het oude record, dat sinds 5 ok tober van het vorig jaar (Mexico Stad) op naam stond van Corrie Bak ker. Evenals in Milaan, waar zij woens dag het 100 meter-record verbeterde, liep zij weer achter de Poolse Irena Szewinska, die ook nu eentiende se conde sneller was. Haar 23,0 secon den betekent de beste jaarprestatie. Een viertal lopers van het Arn hemse CIKO heeft vrijdag met een tijd van 7 minuten 39,0 seconden een nieuwe Nederlands record gevestigd op de 4 x 800 meter. Het oude record stond sinds 1961 op naam van het Amsterdamse AAC met 7.39.5. De ploeg van CIKO bestond uit Theo van der Boom, Leo Jansen, Hans Ruiter en Guus Bokkes. SCHEVENINGEN (ANP) De organisatoren van de jaarlijkse Wimbledonshow op de Scheveningse Mets-banen hebben indertijd terecht hiervoor de naam „exhibitie" geko zen. Het is inderdaad niet meer dan een „tentoonstelling", maar het geëxposeerde biedt de op tennis gebied weinig verwende Nederland se toeschouwer nog genoeg opwin ding voor een heel jaar. Gisteren waren naar Scheveningen gekomen Wimbledon-finalist John Newcombe (Aus) het duo Tom Ok ker Marty Riessen (VS) en de Zuidafrikaan Cliff Drysdale. Na veertien dagen hoogspanning en een feest tot in de kleine uren, kon men van deze sterren geen krachtsin spanning meer verwachten. Het tempo lag in aUe partijen, mede door de overschakeling van gras naar gravel, bijzonder laag en de spelers konden begrijpelijk de vereiste concentratie niet opbrengen. In het eerste enkelspel, Drysdale Riessen, bleek die Zuidafrikaan na twee tamme sets (6-4 en 3-6) bereid met zijn befaamde dubbel- handige backhand voor enig vuur werk te zorgen. Riessen kon deze pressie niet weerstaan. Tom Okker heeft zijn revanche op John New combe niet gekregen. In de reprise van de kwartfinale op Wimbledon trok de atletische Australiër weer aan het langste eind. Okker, die een vermoeide indruk maakte, had zijn groundstrokes niet onder con trole, waardoor de hard slaande Newcombe de eerste set kon grij pen: 6-3. De Nederlande vermande zich en sloeg vervolgens sterk ser verend door naar 6-2. In de beslis sende set had hij echter tegen de nauwkeurige spreiding en subtiele dropshots van Newcombe, vooral conditioneel, geen verweer (2-6). Het dubbelspel tenslotte bracht het finale-duo Okker Riessen te genover hun tegenstanders uit de enkelspelen. Een nonchalante Drys dale (vrijwel alle volleys in het net) en een grappen makende Newcombe gunden vooral de ijverige Riessen de eer. Ook Okker ontlokte toen het 2000-koppige publiek met fraaie fo- rehand-passeerslagen menig ap plaus (6-1 6-2). UTRECHT (ANP) De waterpolo- wedstrijd Nederland - Zuid-Afrika, die gistermiddag in Utrecht is ge speeld, heeft een zege met 62 voor het Nederlandse team opgeleverd. De tussenstanden waren: 10, 11 11 en 30. De Nederlandse doel punten kwamen op naam van Jansen, Anderson (die de bai door het doei- vlak haalde), Hermsen <2x). Hoog veld en Bongers. Voor Zuid-Afrika scoorden Luttig en Sutherland. Pas in de laatste speeltijd heeft het Nederlandse waterpoloteam 't tech nisch zwakkere Zuid-Afrika zijn wil kunnen opleggen. De score had ho ger kunnen uitvallen, indien in de derde speeltijd de numerieke meer derheid van 6 tegen 5 was uitgebuit. In die periode schoot Wouda echter tegen de lat en Koster tegen de paal. Nauwelijks waren beide ploegen weer van gelijke mansterkte of Sutherland bracht de achterstand van de Zuid- afrikanen terug op 32. In het laat ste kwart echter gaf de betere con ditie van de Nederlanders de door slag en dat kwam tot uiting in drie doelpunten. Twee daarvan waren 't gevolg van de sublieme samenwer king tussen Hermsen en Hoogveld. De laaitste treffer ontstond uit goed opzwemmen van Wouda, die Bongers in staat stelde van ver te richten. AUTOSPORT. De Schot Jackie Ste wart, dit jaar reeds winnaar van de Grote Prijzen van Zuidl-Afrika, Span je en Nederland, heeft zijn kansen op een wereldtitel der coureurs aanmer kelijk verbeterd. De tóp-rijder van. Matra zegevierde op het bochtige cir cuit van Clermont Ferrand met grote overmacht in de Franse Grand Prix, de vijfde race tellend voor het we reldkampioenschap Formule 1-cou reurs. Stewart staat met 36 punten onbedreigd aan de kop van de rang lijst. Gijs van Lennep en Toine Heze- mans hebben met hun oranje Porsche 911 van het National Dutch Racing- team op de Westduitse NürnbungrdnS voor een complete sensatie gezorgd. Met maar liefst vijf minuten voor sprong zegevierde de Nederlandse equipe voor ruim 70.000 toeschouwers in de zesuursrace voor toerwagens, die deel uitmaakt van de competitie om de officieuze Europese titel. De tweede plaats in deze zevende wedstrijd geldend voor het kampioen schap was voor de Oostenrijkers Hu- ber en Peter met een BMW-Alpina. De race was een ware slijtageslag. Van de tachtig wagens haaiden er maar dertig de finish. PAARDESPORT. Het hoogtepunt van de draverijen in het gemeentelijk sportpark in Hilversum was gisteren de strijd om de Gouden Zweep, om welke prijs sinds 1883 wordt gestre den en die ditmaal door zijne ko ninklijke Hoogheid Prins Bernhard werd uitgereikt aan winnaar Jan Dooyeweerd. Deze reed met cracki Hollandia de 2400 meter in 3.20.7 het geen een kilometertijd van 1.23.6 be tekent. Bij het CHIO in Aken ging de Prijs der Naties naar de Duitse equipe, bestaande uit Gert Wiltfang (Extra), Hartwig Steenken (Simona) Hans-Gunther Winkler (Trophy) en Alwin Schöckemöhle (Donald Rex). De Nederlanders Brugman, Wouters, Van den Oudenweijer, Hensen en Maathuis eindigden op de vijfde plaats. In het tweede en voorlaatste springconcours werd Hans Brugman met „Sky High" tweede. Winnlaar werd de Fransman Lefrant met „Pa lestro". MOTORSPORT. Gerrit Wolslmk heeft in Lichtenvoorde bij een inter nationale motorcross de 350 cc-klasse gewonnen. De Nederlander versloeg in beide manches de Zweed Jan Jo hansson. In de eerste manche had de Zweed 15 ronden de leiding, maar in de voorlaatste ronde ging Wolsinik hem voorbij. In de tweede manche besliste Wolsinik de strijd snel in zijn voordeel. Door een val werd de Zwe'd later nog teruggeworpen naar de derde plaats. De uitslagen zijn: 350 cc: 1 Johansson (Zwed.) met Husqvarna 47; 3 Karsmakers (Ned.) met CZ 47; 4 Petterson (Zwed.) met Husqvarna 44 en 4 Selling (Ned.) met Greaes 41 punten. Zijspan: 1 Broer Dirkx (Ned.) met Heglund 50; 2 Ten Thije (Ned) met EML 48; 3 Van de Goorbergh (Ned.) met BSA-V, 45; 4 Gijsbertsen (Ned.) met BMW, 44; 5 Muller (Ned.) met BMW, 43 punten, tfiiiiiuiiiHiiina (ADVERTENTIE) IwemmerseczeemJ POEDER EN CRÈME BIJ APOTHEKER EN DROGIST NIJMEGEN (ANP) NEC heeft ondanks een groot veidoverwicht pas in de laatste minuut de zege veilig kunnen stellen in de tweede wedstrijd voor de zomercompetitie tegen het Zwitserse Bellinzona. De Nijmegenaren waren de hele wed strijd superieur, maar strandden steeds op de uitstekende Zwitserse doelman Eichenberger, die zijn ploeg voor een grotere nederlaag heeft behoed. De Zwitsers kwamen er bijna niet aam te pas en moesten zich uitslui tend tot verdedigen beperken. In de 23 ste minuut had NEC al op 10 kunnen staan, als arbiter Hennig zich niet vergist had. Hij kende geen doelpunt toe bij een schot van Ver donk. De bal stuitte van een der ijzeren palen, die het net doen bol- hamgen, terug in het veld. Na verwoede pogingen slaagde Vleming er in de tweede helft in met een fraaie omhaal te scoren. Hoewel NEC de beste kansen kreeg, kwam het goed weg, toen Frigerio tijdens een van de spaarzame aan vallen van Bellinzona in vrije posi tie naast schoot. In de laatste mi nuut stelde de thuisclub de zege vei lig door een uitstekende kopbal van de Westduitser Jendrossek. De Groningse eredivisieclub GVAV heeft zaterdag in Kopenhagen in 'n wedstrijd voor de zomercompe titie met 0-2 verloren van Frem Ko penhagen. Henning Hansen scoorde in beide speelhelften een doelpunt voor de Denen, die technisch beter waren dan de sterk defensief spelen de Groningers. De dertienhonderd toeschouwers waren teleurgesteld in hun bij GVAV spelende landgenoot Ofe Fritsen, voor wie de meesten van hen spe ciaal waren gekomen. Vooral in de combinaties schoot GVAV duidelijk tekort. Go Ahead leed gisteren in By- thom (Polen) in een wedstrijd voor de zomercompetitie van groep 2 een nederlaag met 0-1 tegen Szombierki Bythom. De eindstand was al bij de rust bereikt. (ADVERTENTIE) VIJFDE SPORTPAGINA DE STEM VAN 7 JULI 1969 ■RHWiiHWiiinBiniiwinioiiiiwnHMiinwrniiMtimBWifflBmiiwiB® IN 'T MOTORSPORT. Op het circuit van F rancorchamps bij Spa zijn de races gehouden om de Grote Prijzen van België, geldend voor het wereldkam pioenschap motorrenners. De uitslag van de 50 cc-klasse: 1 Smith (Austr.) met Derbi; 2 Herrero (Sp.) met Der- bi; 3 Toersen (Ned.) met Kreidler; 4. Van Dongen (Ned.) met Kreidler; 6 Nijwaart (Ned.) met Jamathi; 7 Hu berts (Ned.) met Kreidler. Stand WK: 1 Toersen 65, 2 Smith 45, 3 De Vries 34 pnt. In de 125 cc-klasse ging de overwinning naar de Engelsman Dave Simmonds met Kawasaki. Van Don gen op Suzuki werd derde, Huberts met MZ vijfde. Stand WK: 1 Sim monds 72, 2 Anderson 32, 3 Van Don gen 25 pnt. Uitslag 250 cc-klasse: 1 Herrero (Sp.) met Osso; 2. Gould (Eng.) met Yamaha; 3 Carruthers (Eng.) met Benelli. Stand WK: 1 Her rero 65, 2 Andersson 49, 3 Carruthers 37 pnt. Uitslag 500 cc-klasse: 1 Agos- tini (It.) met MV; 2 Tait (Eng.) met Tripmph; 3 Barnett (Eng.) met Kir- by. Stand WK: Agostini 90, 2 Barnett 32, 3 Marsowszki 31 pnt. Het duo Fath-Kaulach (West-Duitsland) met URS zegevierde in de wedstrijd voor zijspannen. TITEL hikken in de ronde van in. LAVER PROLONGEERDE (Van een speciale verslaggever) LONDEN „De beste finale, die ik ooit op Wimbledon heb gezien". Zo ka rakteriseerde Henk Timmer, de thans 65-jarige coryfee uit de dertiger jaren de heren-eindstrijd tussen Rod Laver en John Newcombe, die zaterdag met 6-4 5-7, 6-4, 6-4 door eerstgenoemde werd gewonnen. „Een titanengevecht tussen 'twee spelers, die niet alleen hard sloegen, maar ook hun verstand gebruikten. Elke return was weloverwogen geplaatst. Vooral Newcombe deed nooit tweemaal hetzelfde. Hij versnelde en vertraagde, wisselde smashes af met prachtige lobs. Laver is toch wel een hele grote, dat hij wist te voor komen dat zijn spel verder werd ontregeld, toen hij met 4-1 achter was ge komen in de derde set." Nadat Laver de goudkleurige trofee uit handen van de hertog van Kent had ontvangen, gaf hij met een bleke glimlach toe: „Het was de zwaarste finale uit mijn loopbaan. Newcombe speelde werkelijk heel aardig". Een dergelijke loftuiting komt slechts zelden uit de mond van de sterkste spe ler aller tijden. John Newcombe, met zijn 25 jaar bijna zes jaar jonger dan Laver verkneuterde zich, toen hij de sportjournalisten voor de voeten wierp: „Jullie hadden niet gedacht dat die automaat van een Newcombe tot dit soort spel in staat zou zijn."

de Stem | 1969 | | pagina 11