Israël stoort zich niet aan resolutie V eiligheidsr aad HUSAK PROBEERT GUNST VAN VOLK TE WINNEN NEDERLAND PLEIT TEVERGEEFS BIJ NIGERIA Nijmeegse studenten dringen senaat binnen I )ere!Ud SCHERPE VEROORDELING VAN STATUS VAN JERUZALEM Baby te vondeling gelegd Carmichael verlaat Zwarte Panters Twee doden bij ongeval in Hedel Commentaar Symbool Brezjnew toch naar Boekarest DALING IN DE WERKLOOS HEID Meisje door scheepsschroef zwaar gewond POPULAIR Sancties Blokkade NIEUWE PARTIJ (CENTRUM) IN FRANKRIJK Weigering STAKING „Troifca" volgt v. Wijnbergen op Europese socialisten zeggen vertrouwen in landbouwbeleid op Alsof er geen heel wat concreter en ten hemel schreiender warv toestanden in de wereld te lijf moe ten worden gegaan, heeft een aan tal organisaties van verschillende herkomst de plaats van het Natio nale monument in het geding ge bracht. Een willekeurige particulier heeft van een ochtendblad zelfs de vetste letters op de voorpagina ter beschikking gekregen om zijn me ning te spuien dat het Nationale monument uit Amsterdam weg moet. Aanleiding tot al die beroering zijn de manifestaties van groepen die geen vrede hebben met de be staande maatschappelijke orde. Dat het daarbij wel eens tot uitwassen is gekomen veroorzaakt door on geïnteresseerde en misschien wel oppervlakkig geïnformeerde balie kluivers is betreurenswaardig, maar rechtvaardigt geenszins de ex treme verontwaardiging welke thans, in sommige kringen los breekt. Dat zovele betogingen zich op de schepping van Oud en Radecker concentreren, betekent alleen maar dat althans dit monument zijn natio nale functie uitnemend vervult. Degenen die thans zo te hoop lo pen beseffen blijkbaar niet dat op de Amsterdamse Dam allen worden geëerd die mede zijn gevallen voor de vrijheid om te betogen en zelfs voor de alledaagse, menselijke vrij heid om in de middagzon op straat een broodje te eten. Kortom: schijn en wezen worden worden weer eens flink met elkaar verward. (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST De Sowjetleider Leonid Brezjnev zal waarschijnlijk het congres van de Roemeense com munistische partij dat op 4 augustus in Boekarest begint, bijwonen. Zoals bekend brengt de Ameri kaanse president Nixon een dag te voren een bezoek aan Roemenië. In welingelichte kringen in Boe karest wordt, niet verwacht, dat pre sident Kosygin met Brezjnew mee zal komen. INDIA EN PAKISTAN hebben het grensgeschil om Koetsj formeel bij gelegd door het ondertekenen van kaarten waarop een officiële grens tussen beide landen staat aangege ven. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-CAIRO-JERUZALEM Met algemene stemmen heeft de Veiligheidsraad gisteren een Afro-Aziatische resolutie aangeno men, waarin de Israëlische maatregelen om de status van Jeruzalem te veranderen ten scherpste wordt gelaakt en Israël wordt opgeroe pen de reeds getroffen maatregelen in te trekken. Israël heef onmid dellijk daarop bij monde van zijn VN-ambassadeur Jozef Tekoah laten weten, dat het zich niet aan de resolutie zal storen. De aanvaarde resolutie was in veel mildere termen gesteld dan de oor spronkelijke ontwerp-resolutie, die ook door Nepal en Algerije was in gediend. Daarin werd Israël veroor deeld in plaats van berispt en werd voorgesteld op te roepen tot een em bargo op wapenleveranties aan Is raël en het nemen van economische en andere sancties tegen Israël te be sluiten, als het niet binnen 30 dagen gevolg zou geven aan de oproep van de raad. De Israëlische V.N.-ambassadeur zei gisteren: „Het leven in Jeruzalem kan en mag niet stopgezet worden. Het zal doorgaan zoals het geval is geweest in de afgelopen twee jaar, sinds de wedergeboorte en hereni ging, want het is de wil van het volk en de historische bestemming van de stad". DEN HAAG (ANP) Aan het ein de van de maand juni waren 29.400 mannen zonder werk. Dit aantal komt overeen met 1,0 procent van de af hankelijke mannelijke beroepsbevol king. Een maand geleden waren 32.300 mannen werkloos, zodat sinds dien een daling is opgetreden met 2.900. Een jaar geleden waren 46.200 mannen zonder werk. Sindsdien is dus een daling opgetreden met 16.800, aldus een overzicht van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Aan het einde van de verstag- maand waren 5.900 vrouwen zonder werk tegen 5.700 een maand geleden en 6.300 een ja-ar terug. Het aantal werkloze vrouwen steeg in alle provincies, behalve in Gelder land en Zeeland. In vergelijking met de vorige maand is het aantal jeugdige werkloze man nen gestegen met zeshonderd en het aantal werkloze mannen van 19 t.m. 64 jaar gedaald met 3.500. De stij ging van het aantal jeugdi-gen is een gevolg van de inschrijving van ex- scholieren, die dit jaar de schoolop leiding hebben beëindigd. (Van een onzer verslaggevers) MADE. De 19-jarige mej. M. Grol uit Nijmegen is zwaar gewond opgenomen in het ziekenhuis te Raamsdonksveer, nadat zij gister middag bij het zwemmen in de jacht haven te Drimmelen met de schroef van een wegvarend schtp in aanra king was gekomen. Het rechterbeen van het meisje moest worden geam puteerd. Met een aantal vriendinnen bracht mej. Grol met een zeilboot een be zoek aan de jachthaven. Zij maakte daar kennis met een groep zeever kenners en ging aan boord van hun Schip koffie drinken. Toen de zee verkenners wegvoeren sprong mej. Grol te water en hees zich aan de achterzijde van het schip. Zij werd toen gegrepen door de op volle toe ren draaiende schroef. Zij was gister avond buiten levensgevaar. WENEN (DPA) Twee en een halve maand nadat Gustav Husak Alexander Duhcek is opgevolgd als secretaris van de communistische party op 17 april j.l. voert de Slowaak Husak een vertwijfelde strijd om de gunsten van de bevolking- lu zijn toespraken, die hij bijna dagelijks houdt, waarschuwt hij te gen de oppositie tegen de nieuwe partijlijn en bezweert hij zijn toe- hoorders hem te volgen op de weg, die het land uit de ernstige politie ke crisis moet leiden Husak deelt zijn partijgenoten en andere landgenoten in drie groepen in: degenen die de nieuwe koers van de partij steunen en aan de andere kant de „openlijke en hei melijke oppositie" voeren. Tussen beide groepen bevindt zich de brede massa van ongeinteTes- seerden, die hij voor zich hoopt te winnen. De oppositie bedreigt hij met scherpe maatregelen: de partij zal worden gezuiverd. Frantisek Kriegel, voormalig lid van het presidium van de commu nistische partij en president van het nationale front, is uit de partij gestoten, omdat hij in het centrale comité het terugtrekken van de Sovjetrussische bezettingstroepen en het volledige hersel van de soe vereiniteit van zijn land eiste. Sinds dien behoort hij tot de meest popu- laire figuren in het land. Zijn toe- De Jordaanse vertegenwoordiger, Moh Al-Farra, zei dat de afwijzing van de resolutie door Israël nu bete kent dat sancties alleen nog maar de mogelijke oplossing zijn om een eind te maken aan „Israëlische arro gantie". De officiële woordvoerder van de Egyptische regering, Mohamed El Zayyat, zei gisteren in Cairo: „Het gevaar in de uitdagende houding van Israël is niet evenzeer gericht tegen Jeruzalem en het Arabische volk, maar evenzeer tegen de internationa le wetten en regels en tegen de recht vaardigheid, de vrede en de veilig heid in de wereld". In politieke kringen in Jeruzalem was men gisteren niet verrast over de inhoud van de resolutie. „Want de Veiligheidsraad in zijn huidige sa menstelling verstaat alleen die lan den die vijandig staan tegenover Is raël". Men betreurt het wel, dat ook lan den die vriendschappelijke betrek kingen met Israël onderhouden zich dit keer achter de resolutie hebben geplaatst. De publieke opinie in Is raël ziet nog een lichtpunt in de reso lutie. Zij wijst er op, dat de raad zich niet heeft gesteld achter de eisen van de Aziatische landen om sancties te gen Israël te ondernemen. Moechammad H. Heikal, hoofdre dacteur van het invloedrijke dagblad „Al Achram", heeft gisteren Israëls opvatting over veiligheid door „na tuurlijke grenzen" betwist en ver klaard, dat de Arabieren de Israëli sche scheepvaart via de Golf van Akaba zouden kunnen blokkeren zelfs indien Israël heer en meester bleef over de Straat van Tiran. Heikal constateerde in zijn weke lijks hoofdartikel, dat Tiran niet de enige toegangsweg tot Akaba is. Hij zei, dat de Arabische landen andere toegangswegen tot de Rode Zee be heersten en dat zij een gemeenschap pelijke zeestrijdmacht zouden kunnen vormen om Israëlische schepen te on derscheppen op punten, die niet meer onder het bereik van de Israëlische luchtmacht vallen. DE HAVENARBEIDERS van Liver pool hebben gisteren op een massa bijeenkomst besloten hun niet-er- kende wilde staking van drie da gen met ingang van maandag op te heffen. Het geschil ging over de vraag wie in de nieuwe, buiten het havengebied gelegen containerhaven mochten werken. Na langdurige be sprekingen tussen de vakbond en de werkgevers werd overeengekomen dat alleen de ingeschreven havenar beiders in het depot mogen werken. De vrouw van wachtmeester C. van der Berg in Maarn heeft er plotseling een dochtertje van drie dagen bij. Het kindje werd woensdagavond te vonde ling gelegd op het erf van een boswachter te Maarn. Mevrouw van den Berg heeft het kind onmiddellijk onder haar hoede genomen. Zij heeft al drie kinderen van 21, 19 en 17 jaar. Op de foto: Mevrouw van den Berg en haar jongste zorg. (Van onze redactie buitenland) PARIJS Frankrijk heeft sinds gistermorgen een nieuwe politieke partij. Op initiatief van Jacques Du- hamel (45), oud-voorzitter van de parlementaire groepering „Vooruit gang en moderne democratie", is het „centrum voor democratische voor uitgang" opgericht. De nieuwe politieke groepering wordt de derde partij in het parle ment, die de regering-Pompidou steunt. Onder president De Gaulle bestond de regeringsmeerderheid in het parlement uit Gaullisten en de onafhankelijke republikeinen van Giscard D'estaing. Deze vergroting van de regerings meerderheid in het parlement is het gevolg van de „politiek van open heid" van president Pompidou, die drie centrum-ministers in zijn kabi net heeft op-genomen. Duhamel zelf is minister van landbouw. Het me rendeel van de centristen heeft bij het referendum in april „Nee" ge stemd, en is dus medeverantwoor delijk voor het vertrek van generaal De Gaulle. Een aantal centrum-po litici onder leiding van Duhamel heeft de presidentscampagne van Pompidou gesteund. Mogelijk zal de nieuwe centrum partij moeten concurreren met de leden van het centrum die zich uit hebben gesproken voor de verslagen presidentskandidaat Poher, wanneer dezen zich in 'n politieke partij gaan verenigen. In een boodschap aan zijn kiezers zei Poher dat oppositie nood zakelijk is voor het „evenwicht tus sen de politieke en de economische macht". Poher zei met zijn aanhan gers een politieke partij te willen vormen, die tegen de herfst tot actie zou moeten komen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Luns en de Tweede-Kamercommissie van Buiten landse Zaken hebben donderdag en vrijdag vergeefs gepleit voor een meer menselijke behandeling van Biafra. Dit blijkt uit opmerkingen van de Ni- geriaanse minister van buitenlandse zaken dr. Okoi Arikpo, die gisteren in Den Haag zei, dat de Nederlandse bezorgdheid over de humanitaire aspecten van de oorlog niet gebaseerd is op een juiste beoordeling van de toestand. „Een van de verkeerde beoordelingen is de voedselsituatie in Biafra. De hon ger is er minder groot dan men in Nederland denkt", aldus dr. Arikpo tijdens een persgesprek. De vijftien organisaties zouden qk- koord gaan met dagvluchten via de door Nigeria goedgekeurde routes. Nigeria houdt nog steeds vast aan de veronderstelling, dat bij nachtvluch ten op Biafra ook wapens vervoerd worden. „Verschillende Westeuropese landen leveren Biafra wapens", aldus dr. Arikpo. Hij zei echter, dat Neder land niet bij deze landen behoorde. Dr. Arikpo betreurde het, dat als gevolg van allerlei misverstanden de publieke opinie in Nederland voor het grootste gedeelte achter Biafra staat. Intussen reist dr. Middelkoop, de Nederlandse zendingsarts in Biafra, thans Nederland af, om de publieke opinie wakker te schudden voor de opnieuw dreigende hongersnood in Biafra. Hij toonde zich gisteren ern stig verontrust over het grote gebrek aan noodzakelijke voedingsmiddelen voor de Biafraanse bevolking, die al dus dr. Middelkoop opnieuw voor een catastrofe staat. Minister Luns heeft donderdag een uitvoerig gesprek met de 'Nigeriaanse minister gehad. Tijdens dit gesprek heeft de Nederlandse minister een klemmend beroep op zijn Nigeriaanse collega gedaan zoveel mogelijk tran sportwegen voor het hongerende Bia fra open te stellen. De Tweede Ka mercommissie voor Buitenlandse Za ken bracht gisteren onder de aan dacht van dr. Okoi Arikpo ernstig verontrust te zijn over berichten, dat een Rode-Kruisvliegtuig neergescho ten was en dat de humanitaire'hulp verlening aan Biafra tot stilstand is gekomen. Daarbij drong de kamercommissie er bij dr. Arikpo op aan bij diens re gering alles in het werk te stellen de nachtvluchten op Biafra toe te staan zolang nog geen goede regeling ge troffen is voor dagvluchten en voor voedseltransporten te water. In antwoord hierop zei de Nigeri aanse minister gistermiddag, dat vijf tien van de zestien hulpverlenende organisaties met zijn regering over eenstemming bereikt hadden over de voedseltransporten. „Deze organisa ties hebben de Nigeriaanse voorwaar den voor de hulpverlening aanvaard, maar niet het Rode Kruis. Dit heeft geweigerd", aldus de minister. IN PARIJS zijn drie plastiekladin gen tot ontploffing gebracht voor het Spaanse bureau voor culturele zaken en in het Spaanse toeristenbureau. De schade is aanzienlijk. Ook.in Lon den werden aanslagen gepleegd op Spaans bezit. Er werden brandbom men geworpen naar de Spaanse am bassade. De schade was gering. spraak in het centrale comité gaat gestencild van hand tot hand. Er zijn voorts een overvloed van ge stencilde pamfletten met resoluties van arbeiders van grote industriële bedrijven en toespraken van politici die wegens hun politieke houding uit de partij zijn gestoten. Deze vlugschriften worden in een bloei ende zwarte handel in de Praagse koffiehuizen verspreid Op het Wenzeslasplein werd een plakkaat aangeplakt, waarin de be volking werd opgeroepen alle fees telijkheden ter gelegenheid van de eerste verjaardag van het binnen rukken van de Sovjer-troepen op 21 augustus te boycotten en het werk gedurende vijftien minuten symbolisch neer te leggen. Het bewinid van Husak heeft de vrijheid van Pers en vergadering afgeschaft, de censuur ingevoerd en de leden van de partij aan banden gelegd. Maar er zijn geen vooraan staande politici gearresteerd en geen politieke processen in scène gezet. Ook zijn de rehabilitaties voortgezet en mogen de Tsjechoslo- waken maar het buitenland reizen. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Stokeley („Burn baby burn") Carmi chael, een van de leidende figuren van de „Zwarte Pan ters" die er naar streven de negers met geweld aan de macht te brengen, gaat de beweging verlaten. Zijn vrouw, zangeres Mirlan Makeba, heeft gisteren In New York aan journalisten een afschrift van de ontslag brief getoond die Carmichael gezonden heeft aan de leiders van de „Zwarte Panters". Carmichael schrijft onder meer: „Ik ben het niet eens met de tactiek en de methoden die de partij gebruikt om eenieder nadrukke- ijk de plicht op te leggen zich te onderwerpen aan haar gezag. AI degenen die het niet eens zijn met de lijn die de partij volgt, of dat nu incidenteel is of algemeen, worden in dezelfde categorie gerangschikt, ze worden bestempeld als folkloristische en muzelmanachtige na tionalisten, als reactionaire zwijnen enz Dat is misschien wel een gemakkelijke, maar toch vooral een gemene manier van handelen". (Van onze correspondent) NIJMEGEN De Senaat van de Nijmeegse universiteit heeft gister middag de drie hoogleraren aangewe zen, die na het aftreden van prof. van Wijnbergen gezamenlijk het rectoraat op zich zullen nemen. Het zijn de hoogleraren prof. mr. van der Grin ten, privaatrecht, prof. dr. Ch. Kuy- per, theologie en prof. dr. G. Bren- ninkmeijer, van de faculteit der so ciale wetenschappen. De sén-aatsvergadering van gister' middag (de laatste van dit studie jaar) zou voor een gedeelte openbaar zijn. Volgens een zeventigtal aanwe zige studenten echter diende een po litieke aangelegenheid als de vervul ling van het rectoraat ook in het openbaar te worden behandeld. Zij drongen daarop de vergaderzaal bin nen, waarna de waarnemend rector, prof. Duynstee, ais voorzitter de ver gadering schorste. De hoogleraren verlieten de aula door een achterdeur, om even later in twee bussen te stappen om elders verder te vergaderen. Enkele stu denten probeerden het wegrijden onmogelijk te maken, door voor de bus op het wegdek te gaan liggen. Zij werden door de in groten getale aan wezige politie weggesleept. Na afloop verklaarde prof. Duyn stee, dat verdere openbaarheid van deze vergadering door de studenten zelf onmogelijk was gemaakt. „Op de ze ma-nier maken zij het hele bestuur van de universiteit onmogelijk. De senaat wilde unaniem dat het ge deelte over de benoemingen besloten zou zijn. Dit had voor de studenten voldoende moeten zijn. Maar zij blij ven toch acties ondernemen, wat wij ook doen, zij willen niet anders". STRAATSBURG (ANP) De Ne derlandse socialist ir. H. Vredeling heeft gisteren in Straatsburg nam»ns de socialistische fractie van het Eu ropese parlement het vertrouwen on gezegd in het landbouwbeleid van de Europese commissie. De reden daarvoor is, aldus de heer Vredeling, dat de Europese Commis sie de raad er niet toe heeft ge dwongen stelling te nemen over het zogeheten plan-Mansholt. terwijl zij intussen wel voorstellen gedaan heeft voor de vaststelling van de nriizen van een aantal landbouwpro- dukten. De heer Vredeling zei dat de socia listische fractie in het Europees par lement zich akkoord verklaart met het standpunt van de Europese vak beweging. Dr. S. L. Mansholt, vice-president van de Europese Commissie en spe ciaal belast met landbouwzaken, zei in een korte verklaring er verbaasd over te zijn dat de socialistische frac tie het bij een stemverklaring had gelaten en zich niet in het debat zelf over de kwestie had uitgelaten. Successievelijk bruinbalkkende vrienden en vriendinnen, dit is voor-» lopig de laatste aflevering. Wamt ein delijk is het zover, ik ga vakantie vi-etcen. Ik hoop u hiermee niet al te zeer geschokt te hebben. U was namelijk al enige tijd gewaarschuwd. Maar treurt niet, spoedig ziet u mij weer terug. Hoelang ik wegblijf, weet ik niet. Ik vind dat je zolang vakantie moet houden, totdat het je neus uitkomt. Ja, zo zou het moeten zijn. En daar om prebeer ik het maar eens. Ons parlement is ook met vakantie gegaan. Op reces, heeft dat in die kringen. Voor mij hebben de meeste kamerleden het niet verdiend. Juist meneer, zéér spitse opmer king: heb ik het dan soms wel ver diend? Ja. Over verdienen gesproken. In de Tour de France had, zo las ik, de ploeg van Solonor tot gisteren niet meer dan 150 gulden verdiend. Weet u wat dat betekent? Ik zal het u voorrekenen. In totaal 980 km gefietst. De ploeg telt tien man, bij elkaar is er dus 9800 km gefietst. 150 gulden zijn 15.000 centen. Conclusie: per man per kilometer nog minder dan twee cent verdiend. Het zal je beroep maar zijnt Volgende week confereren in het Zwitserse Chur meer dan 100 Eu ropese bisschoppen. In kerk-politie- ke wandel-gangen wordt reeds nu druk gespeculeerd over Chur-havik ken en Chur-duiven. U zult hier wel meer over lezen van onze speciale Chur-ier, Hebt u soms wat tegen straat vegers? Helemaal fout. Dat heeft een blinde straatveger in de Noorse plaats Kristiansand bewezen. Hij stierf on langs en bleek een vermogen in aan delen na te laten van naar schatting 650.000 gulden. Omdat de straatve ger, die dit bedrag gewoon met zijn spaarcentjes bij elkaar heeft gekre gen, geen nabestaanden had, heeft de rechtbank het geld aan blindeninsti tuten ten goede doen komen. Hetismetdatschiphollenofstilstaan. Als die Amerikaanse astronauten over twee weken als eerste mens op de maan stappen, moeten ze natuur lijk iets plechtigs doen. De Amerika nen zijn in dat soort ceremonies erg goed, dus ze zullen daar best wat op vinden. Maar stel nu dat hun aan komst daar enorm veel stof doet op waaien, dan zullen ze waarschijnlijk eerst hun neus snuiten. Wat natuurlijk geen gezicht is. Overigens zullen de komende ge beurtenissen mij voorlopig Siberisch koud laten ......zelfs het weert Degenen die met mij de vrijheid kiezen, wens ik veel plezier. Dege nen die thuis blijven en niets meer dan hun plicht doen, sterkte! merijn (Van onze redactie binnenland) HEDEL/DOORN - By een auto ongeluk op de rijksweg Utrecht-Den Bosch onder Hedel zijn gisteren twee personen om het leven gekomen. Het zijn de 26-jarige mevrouw M. Her mans en de 24-jarige mevrouw C. Korstman, beiden uit Amsterdam. Bij de oprit van de brug over de Maas is de auto waarin de dames za ten door een nog niet opgehelderde oorzaak eerst tegen een vangrail in de middenberm gekomen en vervol- redent6gen 6611 lantaarnPaal aange- De slachtoffers overleden ter plaatse De twee kinderen van mevrouw Hermans die in de auto meereden zijn in een ziekenhuis in Den Bosch opgenomen. Bij een verkeersongeval bij Sim pel veld is de 21-jarige student N. J. M. Vondenhoff uit Kerkrade om het leven gekomen. Hij werd klemgere- t een tegemoetkomende vrachtauto en werd op slag gedood. De 59-jarige tuinknecht D. Ruiseh Uit Doorn is gisteren in Utrecht over leden aa nde verwondingen die hij "Doorn een verkeersongeval in

de Stem | 1969 | | pagina 9