ASTRONAUTEN BEVESTIGEN ROMANTIEK Het mannetje of het vrouwtje de maan Kent u ook al het NMB -woning-krediet voor een moderne keuken hijvoorbeeld? HET FAILLISSEMENT VAN LABOUR IN ENGELAND J De persoonlijke lening kent u KELRUIMTE »OT :NHUIS de bank waar ook u zich thuis voelt GARAGE m) bedrijfspand :RG Co. ngeboden nagaiijnruimte ntoor Altink reda de woningen EPEL N.V. Er geweest zijn Kosmisch ritme Spelregels De kalender Primitiviteit x de maafc^ \bemand v.. Man en vrouw Protesten tegen ontluistering van nationaal monument Regering in V.S. ziet af van streefdatum voor integratie van scholen NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK er maand Grimmig Stakingen 1. DE STEM VAN ZATERDAG 5 JULI i969 7 KOOP epte 20 m, vrijkomend ms r geschikt om als winkej' >uwd te worden. 175.000,— k.k. iat 43, Breda, tel. OX600~. uren 33288-40272). uwen ond 190 m2; eping 200 m2. eer gunstig gelegen in oosendaal. 79/5-7-69 van dit blad. >DEN: de Nijverheidssingel ingel 30 A Breda. 2 of 33081. op oveel natuurschoon mgeving doet en suite elijk en uitst. onderhouden te als nieuwbouw gelegen toch in rustige straat,; linavijverpark niseerd en gestoffeerd lucht verwarming eschilderd (niet overgekwist), e kelder; zitkamer; riante opei tkamer 22,5 m2; serre 11,7 ml; et, hal en gang (9x1.05). 21.5 en 22.5 m2; (lig) badkamt :r geschikt voor verhuur), en grote zolder (8x4) m2); luxe gemetselde tuil erpoort. Prijs n.o.t.k. (géén makelaar), estraat 42, telf. 01600-459SS d pr. onderh. I-hoekp. sl.k. c.v. :.v. »k. c.v. sl.k. - c.v. 24.000,- tó 78.000,- kil 45.000,- kV 35.000,- JfckA 87.500,- k.k 40.000,- k.l, 35.000,- U 45.000,- k.k, 78.000,- k,L I Dr. Corn. Verhoeven behoeven wij DE STEM-lezers niet meer voor te stellen. De 41-jarige filo- I soof, fitteratuurprijswinnaar van de I provincie Noord-Brabant in 1964 en auteur van tal van werken van I cultuurfilosofische aard, heeft zijn I eigen kijk op de problemen van ruimtevaart en maan-verovering. Men treft zijn oorspronkelijke be schouwingen van het maan-myste- rie hierbij aan. \2 bedrijfsr. 200.000,- k.k, v, c.v. gar. 4 sl.k. - gar. nungalow j? ,v. - gar. tuin - gar. winkelp. c.v. gar. 150.000,- k.k. 35.000,- k.k, 125.000,- k.k. 90.000,- k.k. 35.000,- k.k. 60.000,- kk. 65.000,- kk. 82.500,- kk. LRSKANTOOR inroerende goederen. Breda Tel. 01600- Er zijn tamelijk veel men sen die het Amerikaanse ruim tevaartprogramma overdre ven, pretentieus en verkwis tend vinden. Het verslindt on voorstelbare hoeveelheden geld, terwijl 't rendement van die besteding vrij dubieus is. Kan dat geld niet beter ge bruikt worden voor acute no den in het land zelf en in de ontwikkelingsgebieden? De vraag lijkt gewettigd en rede lijk. Economisch klopt er waarschijn lijk iets niet in het programma, al buitenstaanders moeilijk een bepaalde verkwisting de econo mie een zeKere printcei geeit en dus verantwoord is. De oorlog is zo'n ver kwisting; en het is toch verkieslijker de verkwisting als ruimteprogram ma te organiseren dan als oorlog. Na tuurlijk is een grootscheeps hulppro gramma nog verkieslijker, maar het feit dat dit niet verkozen wordt of niet alle nadruk krijgt, kan erop wij zen dat aan de verkwistende ruimte vaart een betekenis toegekend wordt die moeilijk in rationele termen uit te leggen valt. De rivaliteit tussen twee wereld machten bijvoorbeeld speelt duidelijk een rol. Het Amerikaanse ruimtepro gramma is geweldig opgejut toen Amerika op dit gebied een achter stand dreigde te krijgen op Rusland. Iemand met weinig gevoel voor pres tige zou geneigd zijn te zeggen: en wat dan nog? Maar dat is een nuch terheid die blijkbaar nog irreëel is. Een andere factor van betekenis kan al evenmin met glasheldere logi ca worden toegelicht. Het is de aan wezigheid van de mens ter plaatse, op de maan. Het feit, dat er mensen de ruimt in gestuurd worden, en niet alleen maar technische apparaten, maakt de ruimtevaart onvergelijke lijk veei duurder. In een technische wereld moet voor de veiligheid een zeer hoge prijs betaald worden. Maar juist in die technische wereld, zouden we kunnen zeggen, neemt het belang van het menselijk handwerk en net menselijke waarnemen snel af. Wetenschappelijk gesproken zijn onze zintuigen betrekkelijk betrouw baar. Zij kunnen van alles wat in een technisch onnerzoek de doorslag geeft, bijna niets registreren. Wij heb ben technische instrumenten nodig om onze zintuigen aan te vullen te corrigeren en te beveiligen. De aanwezigheid van de mens zelf in de ruimte lijkt van weinig weten schappelijke betekenis. Zij levert heofdzakelijk gegevens over de mens in de ruimte, gegevens die we eerst al moesten hebben om veilig een mens in de ruimte te kunnen sturen. En alles beweegt zich automatisch. schappelijke vorderingen alleen, maar ook om iets dat we romantiek of symboliek kunnen noemen, en dat blijkbaar in even hoge mate als het zogenaamde sportieve element de ra ce naar de ruimte opzweept. Hoever de techniek ook voortschrijdt, zij schijnt het handwerk van de mense- fijke aanwezigheid niet overbodig te kunnen maken: aan het technisch kunnen blijft een soort van ongeldig heid kleven, wanneer er geen mens bij betrokken is. Het onbekende terrein moet door de mens zelf betreden wor den. Hij en niet zijn instrument is de getuige van menselijk kunnen en van de wonderen in de wereld. Lijfelijke aanwezigheid is volgens een gedach tegang die meer primitief dan we tenschappelijk is, maar daarom nog niet minder onuitroeibaar, 'n onmis bare voorwaarde voor een werkelij ke verovering en voor het vormen van een gefundeerd oordeel. Aan de verovering komen echte handen en voeten te pas, aan het oordeel een echte neus ook al valt er niets te pak ken of te ruiken. Je moet er geweest zijn. Of anders gezegd: fascinatie kan niet aan instru menten worden overgelaten. Instru menten kunnen zich niet verwonde ren en zijn niet nieuwsgierig. Zij zijn daarvoor niet primitief genoeg. Ver wondering blijkt zozeer het beginsel van alle kennis te zijn dat we de. nei ging hebben 'n kennis die buiten de- ze bron om ontstaat niet te aanvaar den. Vanouds heeft de mens de ruimte proberen te veroveren door naar de hemellichamen te kijken. Nu moet hij zich ter plaatse gaan overtuigen. Die hogere wereld is fascinerend en geheimzinnig. De astronomie, ver overd op de verwondering over die wereld, is een van de oudste weten schappen, als zij al niet de moeder van alle wetenschappen genoemd moet worden. Haar magische oor sprong moet zij te danken hebben aan het vermoeden, dat de bewegin gen in het heelal een boodschap in houden voor de stervelingen op aar de. Als we erin slagen te lezen wat in de sterren geschreven staat, zullen we ons leven beter kunnen inrichten en de geheimen van ons bestaan dieper doorgronden. Er werd dus een paral- leliteit vermoed tussen de bewegin gen van de kosmische ruimte en het levensritme van dit ondermaanse. Veilig is de mens wanneer hij zijn beweging aanpast bij het ritme van de kosmos, wanneer hij zich als het ware daarop laat wiegen. Want die wereld is hoger en wijzer; zijn rit me staat al van eeuwen her vast. Wij hoeven die harmonie der sferen maar te ontcijferen om als laatko mers in het kosmisch gebeuren te weten was ons te doen en te wach ten staat. In het bijzonder de maan heeft altijd tot de verbeelding gesproken, zozeer zelfs dat een ontsporing in het gees telijk leven in verband werd ge bracht met de maan en „maanziek- te" gedoemd. In de religies en de folklore heeft de maan een bijzon dere betekenis als een regulerend element. Zij geeft houvast aan de meng die de horizon afzoekt naar ge ruststellende tek,ens. Haar periodieke .veranderingen seinden berichten door naar de aarde en droegen ertoe bij de paralleliteit van menselijke ruim telijk ritme in stand te houden en ge lijk te schakelen. wordt door hem, of liever; volgens hem door de mensen uit de oudheid, vergeleken met die van man en vrouw. „De maan reist de zon eeu wig na. Uit zichzelf geeft zij geen licht. Zo krijgt de vrouw haar licht van de man. Want de vrouw is stof felijk als de maan, maar de man moet geestelijk zijn als de zon". Maar op de aarde betekent dit: „Tegenover de zon is de maan de vrouwelijke, ontvangende materie, maar tegenover onze aarde is zij weer de zaad uitstralende, mannelijke be- v-ruchter". Ofschoon in het Duits zon vrouwelijk en maan mannelijk is en de maan in dit verhaal op zijn minst al bisexueel, slaagt Bachofen erin op grond van zo'n gedachten hele theo rieën te ontwikkelen over een prehis torische gynaecocratie of matriarchaat onder de bleke supervisie van de maan. Het leven is in dit vrouwen regiem tot in de kleinste details door maainsymboliek getekend. is het voor dat te beoordelen. Het schijnt dat Waarom moet dan een mens, dat technisch onding, de ruimte in, wan neer instrumenten de waarnemingen moeten doen en zich bovendien tot het uiterste moeten inspannen om hun onhandige gast te beveiligen? Die mens houdt de wetenschappelijke vorderingen eerder tegen dan dat hij ze bevordert. Welke rest van primi tiviteit dwingt hem dan om mee te gaan? Kennelijk gaat het niet om weten- kr V- j: b - -V V-i De kalender, in overleg met zon en maan opgesteld, houdt de seizoe nen op hun plaats en stelt de mens in staat op het juiste moment te zaaien en te oogsten. Het is nog niet zo lang geleden dat het zaaien van koren of het plukken van appels en peren geregeld werd naar de stand van de maan. Waarschijnlijk gebeurt het nu nog wel ergens; en als de maan invloed heeft op de getijden van de zee, waarom dan niet op ap pels en peren? Een groot deel van het menselijk leven werd vanuit de maan geregeld, vooral ook het leven van de vrou wen. De romantische Zwitserse ge leerde Johann Jakob Bachofen (1815- 1887) heeft boeiend en verwarrend geschreven over een menselijk be staan onder de doem en de zegen van het lunaire rigeur. De verhouding van zori en maan Ik haal deze symboliek niet aan om de achterliggende gedachten zonder meer geldig te verklaren voor van daag. Maar blijkbaar leeft toch nog iets van dat alles achter en naast de wetenschappelijke onderzoekingen van de ruimte en vooral: achter de belangstelling waarmee speciaal dit onderzoek gevolgd wordt. Die belang stelling dringt aan het onderzoek spelregels op die vanuit een weten schappelijke houding niet te verkla ren zijn. De ruimtevaart is niet alleen zo spectaculair door haar wetenschap pelijke betekenis, maar door de al oude uitdaging van een fascineren de kosmos. De rationele benadering van de hemellichamen is een van de oudste menselijke avonturen en daar om schijnt de mens zelf er niet bij gemist te kunnen worden. Hij moet de instrumenten meenemen die de enige waren toen hij de uitdaging aannam en die instrumenten zijn de inmiddels overbodig geworden ei gen zintuigen. Via het magische scherm kijken we weer naar de maan en zoeken het mannetje. Volgens Bachofen zou het een vrouwtje moeten zijn. Of juist niet? Ik laat dit in het midden, ook al omdat het woord „manneke" wel iswaar een verkleinwoord is van „man", maar in de verfranste vorm „mannequin" toch een typisch vrou welijke indruk maakt. Bovendien be tekent het „pop" en is het woord onzijdig. Niemand hoeft zich tekort gedaan te voelen, behalve misschien de man die zich temidden van de roes blijft afvragen of dit alles nu werkelijk zo belangrijk is. CORN. VERHOEVEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitters van de nationaal-federatieve raad van het voormalig verzet, van het ve- teranenlegioen Nederland en van de Nederlandse vereniging van ex-poli tieke gevangenen hebben donderdag middag in een gesprek met minister president De Jong aangedrongen op spoedige en krachtige maatregelen tegen de „ontluistering" van het na tionaal monument op de Dam in Amsterdam. Zij hebben de minister-president een open brief aangeboden waarin zij hun verontrusting uiten over de vermindering van achting voor de nationale symbolen en monumenten. Minister-president De Jong heeft geantwoord dat hij te zijner tijd zial antwoorden. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse regering heeft don derdag afgezien van het voorne men streefdata te stellen voor de rassenintegratie van scholen, maar blijft wel ijveren voor be ëindiging van rassendiscrimina tie bij het onderwijs. Dit staat in een gezamenlijke verklaring van de ministers van justitie en gezondheidszaken, onderwijs en sociale zaken, John Mitchell en Robert Finch. Na aanvaarding van de wet op de burgerrechten van 1964 werd bepaald dat de rassenintegratie op de scholen binnen een jaar voltooid moest zijn, maar de streefdata werden herhaaldelijk verschoven. (ADVERTENTIE) De persoonlijke lening kent u! Maar wat te doen als u b.v. uw keuken radikaal wilt moderniseren? Nieuwe vloer, een nieuw stalen aanrecht, moderne aanbouwkasten en dergelijke? Dan bestaat de mogelijkheid een woning-krediet aan te vragen hij de NMB. Af hankelijk van uw inkomen en aflossingsmoge lijkheden kunnen woningkredieten worden verstrekt van 2.000,- tot 10.000,-. in over leg met u wordt het te verlenen krediet, looptijd e.d. vastgesteld, b.v. 4.000,- 60 maanden, maandelijkse aflossingster mijn 83,52. Komt u maar eens praten over dit NMB- woning-krediet. Een nieuwe vorm van persoonlijke lening speciaal voor „onroe rende veranderingen" in of aan uw huis, zoals het aanleggen van centrale ver warming, installeren van een moderne badkamer, nieuw sanitair of het laten opschilderen van uw woning. U zult merken dat de persoonlijke service van de NMB ver gaat. U zult ervaren hoe prettig en uitgebreid u geïnformeerd wordt Mei O. J. M. Gijzen kantoor Roosendaal Breda: Veemarktstraat 55-57, Valkeniersplein 14. Bergen op Zoom: Zuivel- plein 5. Dongen: Hoge Ham 19. Etten-Leur (N.Br.): Markt 34. Halsteren: Dorpsstraat 13. Oostburg: Nieuwstraat 24. Oosterhout: Heuvelstraat 8. Roosendaal: Markt 19. Terneuzen: Nieuwstraat 10. Voorts bijkantoren te Breskens, Goes, Hulst, Sas van Gent en Zaamslag. ORSTEENMANTEL UBBELE SPOELBAK &FEL EN 2e TOILET BREDE DAKKAPEL JD, EN REKENING OMEN 18.400,- (Van onze Londense correspondent) LONDEN De belangrijk ste bronnen van crisisnieuws in Groot-Brittannie zijn sinds de tweede wereldoorlog vrijwel on veranderd gebleven: de pijnlijke gedwongen ontmanteling van het imperium, chaotische industriële betrekkingen en chronische eco nomische moeilijkheden. Het resultaat is een krampachtige psychologische spanning, omdat op eenvolgende regeringen de proble men afzonderlijk bleven benaderen met uiteenlopende politieke ideeën en gespecialiseerde deskundigheden. Het verlies zo voelt men het nog steeds - van het imperium leidde tot een nog niet voltooide aanpassing van koloniale politiek, gemenebest gerichtheid en buitenlands beleid. De moeilijkheden met de vakbewe ging werden s eeds gezien als een kwestie van sanering langs de weg van geleidelijke reorganisatie. De correctie van de economie was voortdurend een zaak van techni sche ingrepen op het gebied van fi nanciën, handel en industrie. Tot dus ver is het succes van het moei zaam pogen uitermate gering geble ven, omdat men het inzicht of de moed - of beide - miste om onder liggende oorzaken van de hele ma laise te analyseren en aan te pak ken: het ontmoedigend hardnekkige sociale probleem van het voormali ge trotse Albion. De recente erva ringen van de Labour-regering be vestigen alleen maar hoe hopeloos het zoeken naar een oplossing is, zo lang men niet in staat is of niet be reid is met die fundamentele oor zaak te beginnen. Op 5 juni kwam het Trade Union Congres (TUC) - 't overkoepelende orgaan van de Britse vakbonden - in Crowdon in een speciale conferen tie bijeen om de eigen regering te confronteren met een grimmig ulti matum: als de voorgenomen her vorming van de vakbeweging niet werd geschrapt, zou een openlijke botsing tussen de regering en een zeldzaam verenigd TUC onvermijde lijk zijn. Binnen enkele dagen ging minis ter-president Harold Wilson door de knieën. Formeel sprak men over een cpmpromis, ie feite was sprake van een opzienbarende capitulatie. Wilson en zijn minister van produk- tiviteit en werkgelegenheid, Barba ra Castle, hadden keer op keer ge zegd, dat zonodig het bestaan van de Labour-regering zou woren ge riskeerd, aangezien de hervorming van de vakbeweging een der essen tiële vereisten was voor een herstel van de wankele nationale economie. Die noodzaak is op geen enkele wij ze verminderd. Integendeel. De si tuatie is veel moeilijker geworden. Bij de pogingen steun te winnen voor de betreffende wetsontwerpen had de regering al eerder de even zeer essentiële loon- en prijspolitiek opgegeven. Nu dienen zich enkele pertinente. vragen aan. Waar blijft de sanering van de economie? Waar blijft de standing van de Labour-regering? En heeft de socialistische regering met het onmogelijke compromis wel licht zelfmoord gepleegd? Persoonlijk ben ik er van over tuigd, dat het antwoord op die laat ste vraag bevestigend zal blijken te zijn. Dan dient zich vanzelfsprekend een nieuwe vraag aan: hoe kon een geslepen politicus als Haro-ld Wilson zich tot een dergelijke vernederende en verlammende capitulatie laten dwingen. De vakbeweging is in Groot- Brittanië een integraal deel vain de socialistische beweging. De vakbe weging zorgt ook voor het overgro te deel van de financiën van de La- bour-partij. Die vakbeweging heeft tevens 100 eigen mensen in Labours- Lagerhuisfractie. Als het tot een vol wassen botsing was gekomen, zou dus niet alleen de regering ten on der zijn gegaan, maar de hele La- bour-beweging. En niemand hoeft er aan te twijfelen, dat de Engelse bonden hun vermeende eigen belang onder alle omstandigheden zouden hebben laten prevaleren. Dit ligt in het barakter van de Engelse vakbe weging, die naar buiten bijna onaan tastbaar machtig is maar naar bin nen weinig zeggenschap heeft over de eigen oganisatie en leden. In het algemeen gesproken is de afstand tussen de bondsbestuurders en de leden te groot - zo groot, dat mili tante onoffieiëele arbeiderleiders in de praktijk vaak de wet uitmaken. De Engelse vakbeweging is in fei te een van de meest behoudende in vloeden in de Britse samenleving ge- - worden. Die vakbeweging is terecht beschreven als een bijzonder kort zichtige colossus. En de kortzichtig heid gaat zover, dat zelfs de eigen schromelijke tekortkomingen volle dig buiten het gezichtsveld, vallen Aan de nieuwe taken wan een vak beweging in de tweede helft van de 20ste eeuw is men in Engeland nog lang niet toe. Er wordt zelfs niet over gesproken. Men strijdt nog steeds de strijd van de depressie en de rampzalige dertiger jaren. De bonden gaan akkoord met kostbare stakingen voor een paar gulden per week voor arbeiders met een hoge levens-standaard, maar aan de slechte sociale voorzieningen wordt nooit iets gedaain. Steeds weer beto gen Engelse vakbondsleiders dat de toestand nog niet zo dringend is, dat in Groot-Britannië minder werk dagen verloren gaan door stakingen dan in vele andere landen. Zij vergeten eenvoudig, dat Gnoot- Brittanië zich geen schade aan ex port en export-industrieën kam ver oorloven. Zij laten zich in de vreem- ste hoeken dwingen door de militan te minderheid, die achteraf altijd wel op bescherming van de bond mag rekenen. Zij geven hun goedkeu ring aam stakingen tegen normale modernisering en mechanisatie. Zij gaan akkoord met onvoorstelbare produktie-beperkende praktijken. De huidige stakingen illustreren het probleem - vooral die in de ha vens. Liverpool ligt stil, omdat de havenarbeiders zich verzetten te gen container-transport. Londen en andere havens hebben aanzienlijke moeilijkheden. In Tilbury wordt nog steeds niet gewerkt in de gloednieu we container-terminal van een fir ma, die 500 miljoen gulden heeft ge ïnvesteerd voor gespecialiseerd con tainer transport. Intussen gaan de schepen naar buitenlandse havens - o.a. Rotterdam en Antwerpen. Deze stakingen zijn volkomen in strijd met de overeenkomsten, die de werkgevers en de vakbonden langs normale weg hebben bereikt en ge tekend. Natuurlijk liggen de redenen voor de hand: de havenarbeiders zijn bang, dat de moderne wijze van vrachtvervoer werkkrachten overbo dig zal maken. Toch worden con tainers algemeen beschouwd als de ontwikkeling van de toekomst. En juist dit irrationele verzet zal tot werkeloosheid leiden, omdat de En gelse probleem-havens niet op de gestadige groei van de continentale havens mogen rekenen. Met de nu opgegeven hervorming van de vakbeweging wilde de La bour-regering op de eerste plaats dit soort rampzalige acties bestrij den. Het zogenaamde compromis hield in, dat het TUC zelf voor meer discipline zou zorgen. Met name door maatregelen tegen wilde sta kingen. Dit leek van het begin af aan een onrealistische aanpak. Het nieuws van het stakingsfront komt dat nu bevestigen. De Engelse vakbeweging bevindt zich wegens de eigen kort zichtigheid immers in een positie, waar zij wel een regering kan laten vallen maar geen orde kan stellen op eigen zaken. Gemiddeld zijn de Engelse vak bondsleiders niet minder intelligent dan hun buitenlandse collega's. Zij moeten hun machteloosheid echter camoufleren met de wanhopige stel ling, dat zij alleen voor hun eigen leden zorgen, terwijl de nationale economie de verantwoordelijkheid van de regering is. In Engelse ver houdingen klinkt dat dan bijna aan vaardbaar, omdat men het idee van een partnership eenvoudig niet kent Daarmee zijn we dan beland bij de onderliggende oorzaken van het com plex van problemen: het grote so ciale probleem, hardnekkig klasse- bewust-zijn en harde klasse-tegen stellingen, een voortdurend redene ren op basis van „wij" en „zij". In de tijd van de koortsachtige impe rium bouwerij waren nationaal be wustzijn en vermeende glorie on danks de bittere tegenstellingen, doelmatige psychologische veilig heidskleppen. Dit, besef achteraf van gezamen lijk en wederzijds bedrog benadrukt de klassestrijd nu de aanleiding van de industriële revolutie met haar onbeschrij f lij ke s-laven-toestanden langzamerhand niet meeT dam ge schiedenis is of had moeten zijn. Vandaar dat wat in Nederland wordt gezien als bescherming van het stakingsrecht, in Groot-Brittan- nië onvoorwaardelijk wordt afgewe zen als misdadige politieke interven tie - ook als de voorgestelde mini male hervormingen van de eigen Labour-regering komen. Van hun WILSON kant behouden de Engelse bonden zich niettemin het recht voor zich op het terrein van de regering te begeven. Op de speciale TUC-confe- rentie in Crowdon werd openlijk ge dreigd met het wapen van de poli tieke staking. Wilson ging ogenblik kelijk door de knieëm. Daarmee werd het volkomen faillissement van Labour bevestigd. Een volgende con servatieve regering zal wel met straffe wettelijke maatregelen ko men. Maar zolang niet tegelijkertijd het fundamentele sociale probleem wordt aangepakt, zal het resulteren de conflict alleen maar tot verdere klasse-tegenstellingen leiden. De ge volgen daarvan houden het faillisse ment van heel Groot-Brittannië in.

de Stem | 1969 | | pagina 7