ONDERWEG In Joegoslavië schieten de hotels uit de grond Boekjes met raadsels en spelletjes voor Nemen we kinderen mee of kunnen we ze ergens onder brengen? De een !t; pas gelukkig als de hele reut bij elkaar blijft - de ander snakt naar een welwillende oma of ander familielid, dat zich ontfermt over het kroost. 3» LAURENS A. DAANE: DR. LASTPOST: P, LOUWERSE: WEU NIJKAMP: DAVID RIJTING: J. SCHAAP: TOBY VOS: N. SCHELTES: N. VLOT: DR.L.VAN EGERAAT: Prisma spelenboek: kinderspelen binnenshuis Uitg. Spectrum (f 1,25) Wat spelen we onderweg? Uitg. Ruys (f 2,90) Beste kinderenzeg eens vlug Uitg. Van Belkum 2,40) Ra, ra, wat is dat? 101 kleuterraadseltjes Uitg. Maatsch. tot Nut v.h. Algemeen (f 1,75) Met kinderen aan zee Uitg. Van Loghem Slaterus (f 5,90) 150 spelen en wat spelen we? Uitg. Leopold 3,10) Wat speel ik op reis? Uitg. Cantecleer (f 1,50) Hou houd ik kinderen bezig? Uitg. Van Dishoeck (f 4,90) Speel gezellig Uitg. Cantecleer (f 1,10) Tip voor trips voor uw kinderen Uitb. Allert de Lange (f 2,95) (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Mijn buren gaan elke zomer een maand naar Spanje. Man, vrouw, 4 kinderen in een aftandse, ge deukte Peugeot en een zeer wankel aanhangwagentje. Dit staat elf maanden van het jaar op hel plaatsje als ver gaarbak van voorwerpen, die men „even" kwijt wil en verder vergeet. Een halve matras, een teil, een fiets wiel, gesnoeide takken, gor dijnen, de oude babybox, kattevoer. Tegen de tijd dat er weer aan Spanje gedacht wordt, vloekt vader knetterend. Nu niet, zoals anders, over de rotzooi in huis (waaraan hij ook debet maar over het wagen tje. Moeder scheldt daar tegenin met evenveel verve en een uur later lo pen ze als verliefden het plaatsje op om het in ogenschouw te nemen. Ze kieperen het om, zien het uiterst vluchtig na en daarna begint elk lid van de familie er ter sluiks voorwer pen in te laden, die hij of zij mee naar Spanje wil nemen. Men zal als steeds in de vroegste ochtendstond vertrekken en begint de daaraan voorafgaande nacht dreunend en luidkeels koffers te pakken. Men ontdekt dat het wagentje ai half vol is, dat de rommel van het paas weekend nog in de Peugeot ligt. dat er geen mondvoorraad in huis is en de was nog ongewassen in de machine zit. Kortom men vertrekt in de loop van de volgende nacht met huilende kinderen. De buurt zucht nog niet opgelucht, want me nigmaal keert de Peugeot na enkele uren even terug. Iets vergeten of iets kapot. Zij sluiten de schterdeur nooit af. Er bestaat geen dief die het aanlok kelijk vindt dit huis te betreden. Een onbeschrijflijke vuiligheid blijft in de keuken staan stinken. Drijft de walm bij mij binnen dan stap ik over de beg en ga er opruimen. Ze hebben er nog noodt iets van gemerkt. Dit is niet de ideale manier om met kinderen te gaan reizen. Wie de kinderen meeneemt en de vakantie benut om de gezinsband aan te halen, zal proberen dit in har- (Van een onzer verslaggevers) ZAGREB Joegoslavië spant zich in om zijn aandeel te ver sterken in de van jaar tot jaar aanzwellende Europese toeristen- stroom. Het land biedt daartoe grote mogelijkheden, voor de fijn proever ook zulke die in andere landen nauwelijks geëvenaard kunnen worden. De regering, nu ook gesteund door het particulie re initiatief, dat in dit land weer een kleine, maar graag gegrepen kans krijgt, doet het uiterste om de toeristische accommodatie in snel tempo te versterken. Alom langs de kust en in het binnen land staan nieuwe hotels in de steigers. Men bouwt in een dol driftig tempo. Met trots toonde n hoteldirecteur aan de kust ons zijn dertien verdiepingen hoog ho- tel: „Wij hebben er zeven maan den voor nodig gehad". De ka mers zijn in de meeste gevallen reeds voor het hele zomerseizoen gehuurd nog voor zij bestaan. Joegoslavië heeft goede gronden de toeristen uit westelijke landen een comfortabel verblijf te bieden. Het verschilt met andere onder communistisch regiem levende lan den hierin, dat het hele leven er meer westelijke trekken vertoont en ook een uitgesproken neiging tot contact. Wij vinden met name in Kroatië en Slovenië veel terug van wat ons vertrouwd is. Steden als Zagreb, de snel groeiende industriële metropool van het land, en Ljubl jana vertonen een voor een com munistisch land onwaarschijnlijk „ge halte" van motorisering. De par keerproblemen nijpen er net als bij ons, de schelp van Shell torent hoog m de kleurige wanden van liehtre- monie te doen Daarom wordt de reis een compromis tussen wat gro te mensen boeit m kinderen niet ver veelt. Wie daaraan niet denkt, zal ergenis en teleurstelling ontmoeten. De moeilijkste reizigers zijn van 18 maanden tot 4 jaar oud. Ze hou den van beweeglijkheid, maar heb ben geen ruimte. Naar buiten kijken leidt ze niet af want ze zien geen landschap of vergezicht. Voor gro tere kinderen zijn er denk- en speel- spelletjes in overvloed mee te nemen Bij normale voorbereidingen, waar aan ieder naar vermogen kan bijdra gen, is het de huisvrouw die kt gen, is het de huisvrouw die denkt aan de kleine onmisbare dingen voor onderweg. Papieren zakdoekjes, plastic zak jes, blikjes sap (spijker om er 2 gaatjes in te slaan met de hak van de schoen), rietjes, openers, fruit en mesje, handdoek, zeep, vochtig was handje in plastic zakje, verbanddoos, pepermunt. Voor kleintjes een plas tic potje in een mooie zak. Voor gro teren papieren ringen om op de w.c.- bril te leggen waar die niet schoon is (in de handel verkrijgbaar), voor allen w.c.papier. Wie met de auto reist ecu Hes leidingwater om de handen te spoelen. Of een slok te ne men- Een „mooi" aangekleed kind heeft het onderweg niet gemakkelijk, moe der evenmin. Praktische kleren staan even lief en een lief optreden tegenover de medereizigers maakt meer indruk dan mooie kleertjes. Nieuw speelgoed, dat op reis als ver rassing voor de dag komt, houdt de kinderen lief en dp belangstelling fris. In de auto heb je met vreemde medereizigers niets te maken. Maar de bewegingsbeperking stelt hoge eisen aan het uithoudingsvermogen. Jakkeraars zijn ellendige vaders. Zij begrijpen niet, dat de reis ten minste om de paar uur onderbroken moet worden voor rusten en benen strek ken. Die pauzes mogen ook weer niet te lang duren, anders plegen de kleintjes verzet om verder te gaan. Sommige kinderen kunnen goed slapen in de auto. Gezegende ouders, laat ze slapen, zorg voor kussentjes en plaid en vind het niet jammer dat ze het natuurschoon missen. Kinderen horen niet voorin te zitten, ook niet op schoot naast de bestuur der. Dit is nu eenmaal de „moord"- plaats in de auto. Bij onverwacht remmen bieden de armen van de volwassenen onvol doende bescherming en de voorruit is hard!! Over veiligheidsgordels zijn de ge leerden het niet eens. Maar het T.N.O. in Delft heeft voor oudere kleintjes een gordel ontworpen in de REIZEN MET KINDEREN vorm van een broekje, waardoor de veiligheid zo goed mogelijk wordt ge garandeerd. Voor kleine peuters zijn autostoeltjes het best. De kinderen horen achterin en ho ren te weten, dat spelen met deur krukken verboden is- Intussen moe ten ouders, die zelf zelden achterin zitten, dat toch eens doen om te pro beren hoever de raampjes kunnen openblijven zonder dat het daar- achterin tocht. Want frisse lucht moet er zijn, niet alleen voor wagen- zieken. Wagenziekte wordt verergerd door lezen, puzzelen of iets dergelijks tij dens het rijden. Maar ook door sug gestie. Hoe minder moeder er naar vraagt en hoe beter zij afleiding weet te bezorgen, des te groter de kans, dat de misselijkheid uitblijft. Ook de bestuurder kan wagenziek te in de hand werken door zijn ge zelschap heen en weer te schudden, onregelmatig te rijden en door de bochten te scheuren. Lichtverteerba- re kost voor het vertrek en tijdens de reis zijn een middel ter voorko ming. Een recept van de dokter ook. Maar koop geen medicijn voor kin deren op eigen houtje. Voor geval „het" toch nog gebeurt heeft moe der een plastic zak, een nat was handje, een pepermuntje en een ver schoning bij de hand. Picknicken vraagt voorbereiding en afwerking want kinderen kunnen niet vroeg genoeg leren, dat opgeruimd netjes staat: eten in een restaurant is met kleine gastjes niet altijd een genoegen. Wie dat onderweg van plan is, zou in eigen woonplaats al vast kunnen oefenen. Kook zondag maar niet en ga met zijn allen uit eten. Nu afwachten of er geruzied wordt, of de kleintjes niet koppig weigeren te eten of op hun stoel te blijven. De meeste obers helpen aardig mee mef prijzende woorden en in veel restaurants zijn speciale kindermenu's. Vraag ernaar. De trein heeft gangpaden en daar kun je heen en weer wandelen, een groot voordeel. Wie tijdig een plaats reserveert heeft kans op raamplaat- sen met een klaptafeltje en dat is fijn om aan te spelen. De w.c. is een hindernis die kan worden genomen door er een inte ressante ontdekkingstocht van te ma ken voor er iemand „hoeft". Kijk eens hoe het daarbinnen is en hoe het water stroomt, (voor het ge bruik van w.c.'s buitenshuis is het geruststellend als een kind weet wat voor soorten waterspoeling er be staan en hoe je buitenop een deur kunt zien wat erachter schuilt en voor wie). Wij zouden ook zeggen het helemaal niet erg te vinden als een kind de deur liever niet met de knip wil afsluiten- In internationale treinen kan men meestal 's morgens koffie en 's mid dags thee drinken in de restaura tiewagen. Aan obers die lunch en diner tevoren komen bespreken, kan men naar een speciaal kindergerecht vragen, dat wordt opgediend terwijl de anderen het gewone menu nemen. Een maaltijd in dat «rijdend restau- rant is erg feestelijk. Lunch of diner zijn niet goedkoop, maar wel gezel lig en ze nemen een grote hap uit de reistijd. LANGE BUSREIZEN zijn voor kin deren afschuwelijk Probeer eens op dat laag niveau te kijken. VLIEGREIZEN, kostbaar maar snel, duren te kort voor grote verve ling. De KLM heeft speciale folders over het reizen met jonge kinderen. Babies krijgen een hangend bedje, afgesloten met gaas, er is babyvoe ding en speelgoed aan boord. BOOTREIZEN kunnen verrukke lijk zijn. Peuters lopen het veiligst in zwemvestjes en aan teugels. Ver der geldt hier alles wat men aan het strand ondervindt, maar in heviger mate: sterkere zon, meer kou, meer warmte. BROMMERS en SCOOTERS zijn voor kinderreizen taboe maar min der gevaarlijk zijn niet te lange FIETSTOCHTEN, waarbij we de kleintjes achter een windschermpje voor op een stoeltje zetten* liever dan achter. Elk jaar denk ik mijn buren nooit meer terug te zien komen. Maar na een maand davert de Peugeot de straat weer in. Iedereen is er nog, bruin, gezond of met maag stoornissen of in verband, vloe kend en scheldend maar op een of andere manier blakend. Het is heel toevallig dat het zo goed af loopt. Dat de uitbarstingen pre cies tegen elkaar opwegen. Dat het ed kinderen niet beroert. Dat de auto niet in een ravijn stort vanwege een provisorisch touw tje. Dat nog niemand aan typhus is gestorven, dat ze nog vrien den overhouden. (Zie voor meer gegevens de folder „Met kinderen onderweg" a f 0,40 en „Vakantie zonder zorgen, K27" met wenken voor het achtergelaten huis f 0,20 te bestellen bij huishoude lijke en Gezinsvoorlichting, Van Speykstraat 19, Den Haag). elames, die in Zagreb het boeiend levendige plein der republiek om zomen. Veel ons vertrouwde merk- namei vinden we terug in de eta lages. Dat alles kost het land wes telijke deviezen, die niet alleen kun nen worden verdiend met de tradi tionele export van hout, vlees, mais, mineralen en arbeidskrachten (in Zagreb drommen nu dagelijks de werkzoekenden voor het Duitse con sulaat). Toeristenservice is voor Joegoslavië een onmisbare onzicht bare export geworden, die thans het tekort op de betalingsbalans voor de helft dekt. De mogelijkheden voor een verdere versterking van deze deviezenbron zijn ruimschoots aan wezig. Zeker nu de nieuwe Europese weg- en tunnelverbindingen door Oostenrijk het land voor de automo bilist zoveel nader hebben gebracht. Maar ook andere overwegingen spelen een rol in de krachtige stimu lans, die het toerisme in dit land krijgt. Joegoslavië is wars van een eenzijdige politieke oriëntatie. Het waardeert het menselijke contact met het westen en cultiveert dit in de overtuiging, dat het tot een snel lere ontwikkeling van het algemene levenspeil kan bijdragen. „Ons ge zicht op de westelijke wereld is ver anderd door het contact, dat wij met bezoekers hebben gekregen", zo werd ons gezegd. Hoe waar dat is ervaart men niet alleen in het toeristendorado der kuststreek, maar sterker nog in een cultureel centrum als Zagreb, waar echt Europese festivals en congressen de warme zomermaanden vullen. Vorig jaar trok het land vijf mil joen toeristen uit het buitenland, die 230 miljoen dollar binnen brachten. Dit jaar denkt men aan de 300 mil joen dollar te komen en om de stroom te kunnen verwerken is nu nieuwe hotelruimte met 2500 tot 3000 bedden in aanbouw. Het meren deel van de nieuwe hotels, de bunga lowparken en de campings verrijst langs de kust, waar een lange keten van steden lokt, stuk voor stuk pa rels langs de blauwe zee. De Adriatische kust van Istrië in het noorden tot voorbij Dubrovnik in het zuiden is verrassend mooi en door een steeds meer geperfecti oneerde kustweg nu gemakkelijk toegankelijk. De Nederlanders heb ben de schoonheid van deze route reeds lang ontdekt, maar zij komen nu in steeds groter aantal. In Crik- venica, het eerste grote centrum als men de levendige havenstad Rijeka (het vroegere Fiume) ge passeerd is, bezetten zij nu reeds de derde plaats op de toeristische ranglijst. Na Duitsers en Oostenrij kers. Men wordt er met een echt „welkom" begroet en als men ver trekt legt de gastheer met bloemen en dennenaalden een „goede reis" op de ontbijttafel. De stad is een snel groeiend cen trum vanwaar men prachtige boot tochten kan maken langs de vis serseilanden voor de kust. Men zal er zich de kans op een maaltijd met geroosterde vissen niet laten ont gaan. Weinig verder begint de Dalma- tische kust bij Zadar, een stad met een uitgesproken Italiaanse sfeer en met prachtige herinneringen aan een Romeins en Romaans verleden. Hier is het uitgangspunt voor vaar tochten door het idyllisch zeegebied der Kornaateilanden, bij honderden drijvend in een zee die kleurt van diepblauw tot het helderste groen. Gaandeweg worden nu ook op de schaars of niet bewoonde eilandjes toeristenverblijven ingericht, ideale oorden voor de liefhebbers van zon, water en ongestoorde rust. Maar de bouwexplosie ten behoeve van de toeristenindustrie beperkt zich niet tot de kuststreek. Gelukkig niet want Joegoslavië is een zo rijk geschakeerd land, met zoveel ver rassende ontdekkingen voor de rei ziger uit het westen, dat het jam mer zou zijn er niet ook het binnen land te verkennen. Bosnië en Her- zegowina, bruisend vol van exotisch leven dat nog duidelijk de oude Turkse invloed verraadt, zijn nu over goede wegen bereikbaar. Voor wie het op kortere afstand wil zoe ken zijn er prachtige doorsteken van de kust naar Zagreb. De zuidelijke begint met unieke uitzichten op de Adriatische eilandenketen vanaf de kale krijtrotsen. Hij biedt halverwe ge de sprookjesachtige schoonheid van de meren van Plitvice. In het overweldigend boslandschap liggen daar trapsgewijs zestien wonder mooie meren. Zij geven het kristal heldere bergwater door evenveel watervallen aan elkaar over. Dit unieke stuk natuur is tot nationaal park verklaard en nu voorzien van een uitgebreide accommodatie voor de toerist, van de liefhebbers van luxe hotels tot de sportieve kampeer der toe. Een noordelijke route voert langs de vermaarde grotten van Postonja, een onderaardse wereld die steeds verder wordt opengelegd, en die nu reeds zo groot is dat zij per trein bereisd moet worden. Zagreb zelf, hoewel industriestad en handelscentrum met driekwart miljoen inwoners, werpt zich nu op als het toeristisch centrum voor het weelderige parklandschap van Kro atië. Niet ten onrechte want Zagreb is een zeer internationaal ingestelde stad en een cultuurcentrum van eerste orde. Daarbij staat er ook de culinaire cultuur hoog genoteerd en men vindt er alle specialiteiten van de zo voortreffelijke Joegoslavische keuken. In het noorden is de stad omgeven door een krans van bad plaatsen met natuurlijke warme bronnen. Ook daar wordt in snel tempo gewerkt om de reeds om vangrijke hotelaccommodatie uit te breiden en te moderniseren. Ook aan deze kant van het land smeedt men het toeristische ijzer nu het gloeiend heet is. En heet is het, want behalve zijn voortreffelijke gastvrijheid heeft het land nog een sterke materiële troef in handen; het kan zijn zeer moderne accommo datie bieden tegen prijzen, die verre onder de westelijke standaard liggen. Weinig landen kunnen in dit opzicht met Joegoslavië concurreren, temeer daar het zijn moderne uitrusting ge durende een zeer langgerekt seizoen kan exploiteren. Want de prille lentemaanden en de late herfst bieden hier de zonzoekers alle kans en. Dat is ook de reden waarom de Joegoslaven hun grote investeringen in de toeristiek als een veilige zaak beschouwen. En dat geldt voor de staat en de coöperaties, maar ook voor de particuliere ondernemer, die in dit land zijn kans krijgt mits hij zijn bedrijf bescheiden genoeg houdt om het enkele arbeidskrach ten te kunn envolstaan. Winkels en restaurants hebben door een explo sie van initiatief veel aan fleur en smaak gewonnen. Men kan in veel van die kleine restaurants, waar de baas zich hoogst persoonlijk om keu ken en tafel moet bekommeren, voortreffelijk terecht.

de Stem | 1969 | | pagina 31