Law op zoom MERCKX: FRIS AAN DE FINISH "Zoveel geluk kun je niet altijd hebben" OKKER EN RIESSEN IN EINDSTRIJD KANSLOOS KARSTENS REED TEGEN DE CONTROLE SLUITING Arie de Vries in geld... hotel op de vuist NAAR MIJN MENING Jan Janssen: "Ik ben niet kapot" PHILIPS n tour SENBANK is Merckx niet te verslaan Den Hertog: vijfde zege Bergen werk vergrote wij een eubelen ANNEN :er nkwerker plaatwerker ;r-kernmaker er Ronde van Ulvenhout de „ACHT VAN CHAAM" Groene trui Een meesterlijke portable voor u, uw zoon of dochter Van Philips! Onmisbaar voor de vakantie. Uitstekende ontvangst en krachtig geluid. Met oortelefoon, draagtas en.Philips service! IER 13 DE STEM VAN ZATERDAG 5 JULI 1969 15 jrlaten eidinig wensen moderne leerlingenialdieling Art 2 tot 3 jaar en is niet n een normaal loon volgens aanmelden aan ons kantoor, te inlichtingen worden ver- 640-3900 (Van onze speciale verslaggever) BELFORT De Engelsman Barry Hoban zei het op de Ballon d'Alsaee eigenlijk het meest treffend: „Er is één mister Max en dan komen wij". Hij lachte verontschuldigend, haalde de schouders op en zocht een plaatsje In de autobussen waarin de renners, wier lijdenstocht voor weer een dag voorbij was, met doffe ogen voor zich uit zaten te staren. Hoog op een plat form, niet ver van de autobussen, zwaaide triomfantelijk de man in het geel met de bloemen: Eddy Merckx. Aan zijn voeten gaven de vernederde vedetten hun commentaar. Het was alsof er nooit een „affaire- Merckx" was geweest. Het was weer zoals na afloop van de Ronde van Vlaanderen, Milaan-San Remo en Luik-Bastenaken-Luik. Voorop ging weer Merckx, dan een hele tijd niets, en vervolgens het verslagen peloton, dat geen kans zag het wielerfenomeen van deze generatie te volgen. Merckx arriveerde ongelooflijk fris op de top van de Ballon d'Alsaee, waar een massa van naar schatting 30.000 mensen hem begroette als een uit de hemel gevallen god. De donkere ogen in het enigszins bleke gezicht stonden helder, hij dronk enige slokken water en begon daarna onmiddellijk met de inter views. Als een man die thuiskwam van een dagje op de fabriek. Dan had je Altig, de Duitser die overigens formidabel heeft gereden, moeten zien. Oog in oog met Pouli- dor moeten staan. Moeten zien hoe de Spanjaard Luis Ocana meer dood dan levend van zijn fiets werd getild, en onmiddellijk naar de medische dienst werd gebracht, waar hem met grote spoed bloed en vocht werden toegediend. En dan had men in de doffe ogen van alle uitgeputte min dere goden, die velen minuteh na Merckx zich een weg naar de spuit waterwagen zochten. Slechts onmacht en wanhoop viel van hun gezichten af te lezen. En Merckx? Hy liep nog steeds monter van de ene commentator naar de andere en van het ene podium naar het andere. Daarmee rees de vraag: is de Tom- al gedaan? Nu al, op de zevende dag? Janssen: „Nee, wat denk je wel? Wat vandaag Gimondi, Poulidor en Letort is overkomen kan Merckx ook over komen". Inderdaad had de Belg op zijn ze getocht naar de top van de Ballon alles mee. Toen hij demarreerde kreeg Gimondi een lekke band, toen ook liep toevallig de ketting van Pöulidors fiets steeds af en kreeg Letort, in zyn gele trui, een lekke band. Zij moesten eerst (Gimondi: „Het duurde tien kilometer") terug bij de groep Pingeon en even op adem komen alvorens ze zich konden gaan mengen in de jacht op Merckx, die op dat moment al anderhalve minuut weg was. ting van De Vlaemincks fiets. Hij bukte zich om hem op het kamwiel te leggen en daarbij verloor hy de macht over het stuur. De Vlaeminck viel, werd weliswaar niet ernstig ge wond, maar zijn fiets was zodanig beschadigd dat hij een andere moest nemen. Met een achterstand van 300 meter hervatte De Vlaeminck de race. Het kostte hem veel krachten om te rug bij de sterke Merckx te komen. Bovendien kreeg later De Vlae minck, naarmate de klim vorderde, veel hinder van de heup waarop hij gevallen was. Ploegleider Schotte: „Was dit niet gebeurd, dan had hij bij Merckx kunnen blijven". De Vlae minck zelf: „Ik had Merckx in elk geval lange tijd kunnen volgen". En Merckx? „Jammer dat Rogier viel. Als hij bij mij was gebleven was het verschil met de anderen veel groter geworden". Eddy Merckx was, wat kon hij an ders zijn, tevreden. Maar toch sprak hij nog gereserveerd over zijn winst kansen. „Er zullen nog lastige dagen komen", zei hij, „en zoveel voorspoed als vandaag kun je niet altijd heb ben". Het meesterschap van Merckx heeft opnieuw een groot aantal ren ners diep ontgoocheld. De Belg Willy van Neste vertelde: „Het is beter dat wij er mee stoppen, want dit is niet meer normaal." Barry Hoban: „Merckx zal nog meer minuten voorsprong nemen, wat dacht je wie hem op de Puy de Dome kan houden?" De Belg Huys- mans: „De eerste plaats in het klas sement is ingenomen, wij allen zijn kansloos". Alleen Jan Janssen verzette zich fel tegen dit defaitisme. Janssen: „Het zal wel dat Merckx zover kan weg lopen als er niet achter hem gere den wordt. De mannen van Peugeot reden niet en Fagor en Cas reden ook niet". Waarom, konden of wilden ze niet? Janssen: „Ja, wist ik dat maar Rik van Looy (links) en Jos Timmerman (rechts): twee van de drie leden van de Willem II/GazelIe- pioeg,, die gisteren uit de strijd werden genomen. (ADVERTENTIE) Ook dit jaar weer de 1ste woensdag in de bouwvakvakantie, nl. 30 juli. BOUWVAKKERS, RESERVEER DEZE DATUM LONDEN (ANP) Het is Okker niet gelukt als eerste Nederlander een finale op Wimbledon te winnen. De Haarlemmer, die in het gemengd dubbelspel al vroeg strandde en in de kwartfinales van het enkelspel zijn meerdere in John Newcombe moest erkennen, verloor gisteren met zijn Amerikaanse partner Marty Riessen de eindstrijd van het heren dubbelspel kansloos. De Australiërs John Newcombe en Tony Roche, die hun titel verdedigden, beslisten de partij onbedreigd in hun voordeel in drie sets: 7-5 11-9 6-3. Alleen in de eerste twee sets ga ven Okker en Riessen hun tegenstan ders volwaardig partij. Na' het vèr- lies van de slopende tweede set stortte het Nederlands-Amerikaanse bolwerk volledig in elkaar. De oerharde service van New combe, die op gras veel meer effect sorteert dan op verharde banen, was een belangrijke factor in het voor deel van de Australiërs. Slechts zelden slaagaen Okker en Riessen erin zijn opslag helemaal onder con trole te krijgen, waar de Australiërs keer op keer door scoorden. Na drie jaar bij de dames geheerst te hebben, is de Amerikaanse Billie Jean King eindelijk haar hegemonie kwijt. Zij verloor in drie sets van de Britse Ann Jones: 6-3 3-6 2-6. Na de eerste set, in 21 minuten door Bil lie Jean gewonnen, leek nog niets op een overwinning voor Ann Jones. De Britse, die luide bijval oogste van het partijdige publiek, vocht echter verbeten terug. Zij doorbrak in de dèrdé en Vijfde game de service van haar tegenstandster en presteerde dat in de negende game nog eens, nadat Billie Jean King haar achter stand eerst had teruggebracht tot 3-4. De beslissing viel in de vierde ga me van de laatste set met Billie Jean King aan service. Bij 30-30 plaatste Ann Jones een verschrikke lijk harde return waartegen de Ame rikaanse kansloos was. De volgende slag was een waarheidsgetrouwe ko pie van de vorige. Het moreel van Billie Jean King was daarmee gebro ken. Zij speelde steeds onzekerder en wist van de vier volgende games er slechts een te winnen. Ann Jones, die naarmate de partij vorderde steeds meer zelfvertrouwen kreeg, behaalde hiermee haar eerste Wimbledon-titel in het enkelspel. Zij drong zeven maal tot de halve fina les door en bereikte een keer de eindstrijd. Betty Stöve- is gisteren met haar partner Owen Davidson (Aus.) in de kwartfinales van het gemengd dub belspel uitgeschakeld door de als derde geplaatste combinatie Tony Roche-Judy Tegart (Aus.) De set standen waren 6-2 6-1. Merckx zelf had gisteren nog geen beslissing willen forceren. Hij vertel de: „Altig was weg en ik zag Wagt- mans gaan. Dat leek me wel een geschikt moment om mee te gaan want meer dan dat wilde ik niet. Maar toen Gimondi, Poulidor en Le tort in moeilijkheden kwamen, werd me duidelijk dat ik zou moeten door zetten". Merckx verzette in zijn rush naar de top bergen werk. Hij was in het kopgroepje veruit de sterkste. Hij had daarbij alleen de steun van Roger de Vlaeminck en soms van Rini Wagt mans. Een paar kilometer voordat de klim van de Ballon d'Alsaee begon, werd ook de laatste man die voor Merckx gevaarlijk had kunnen wor den, De Vlaeminck, uitgeschakeld. Want op dat moment liep de ket- (Van onze speciale verslaggever) BELFORT „Ik heb me de kram pen gereden om op tijd binnen te komen". Gerben Karstens is in de Tourkaravaan een vreemde vogel. Terwijl een ieder die de top van de Ballon d'Alsaee haalde, op de wa gen met flesjes mineraalwater af stoof om de dorst te lessen, bleef Karstens, nadat hij was gerustgesteld inzake de tijdcontrole, vlak over de meet staan om zijn verhaal te ver tellen. Hoe hij tot tweemaal toe on derweg een lekke band had gekregen en zelf tubes had moeten omleggen omdat er geen wagen van Peugeot in de buurt was. „Ten koste van alles wilde ik op tijd binnen zijn, want ik wil ook in Parijs aankomen", zo zei Gerben, aan wie men de inspanning niet van het gelaat kon afzien. Maar zo is Karstens nu eenmaal. De dopingcontrole na de zesde etappe was van toepassing op de eer ste drie aankomenden. Merckx, Gale ra en Altig moesten naar de dokter. Dit keer hield Pedro Machain (Fagor) toezicht namens de ploegleiders. André Zimmerman kwam als meest-beminnelijke renner uit de zesde etappe. De prijs voor de meest elegante kwam terecht bij Roger de Vlaeminck. Hef gemiddelde in de rit naar de Ballon d'Alsaee bedroeg 36,345 km per uur. De oogst van Willem II/Gazelle in het geldklassement was gisteren maar dunnetjes. Alleen Wagtmans won er met zijn tiende plaats 127,50 bij zodat het totaal van Willem II op 6508,50 kwam, plus dan de driedui zend gulden van de fabriek voor de ritzege van Van Looy. De Duitser Rudi Altig, de enige eigenlijk die Merckx wel kon verslaan maar nief kon vernederen, kreeg de premie voor de strijdlustdgste renner. Altig haalde 79 punten, Merckx kreeg er 64 en Roger de Vlaeminck 13 pun ten. De premie voor de renner die de grootste sprong in het algemeen klas sement maakte werd toegewezen aan de Fransman Theilliere, die van de 83 e naar de 41e opschoof. jrtop een EURO- bij alle banken in Neder- id, Oostenrijk, en een gedeelte torten. (ruim 17.000 de vele voordelen nbank. t_LE BANKZAKEN Antwerpsestraat 149-151 Dorpsstraat 39 (Van onze speciale verslaggever) BELFORT De ploeg van Wil lem II is donderdagavond in het rustige hotel National te Mulhouse verwikkeld geraakt in een wild west-toestand De aanleiding tot de herrie werd gegeven door Italiaanse supporters die de in hetzelfde hotel logerende Molteni-ploeg wilden be wonderen en bejubelen. Na verloop van tijd verzamel den zich steeds meer heethoofdige fans voor het gebouw en toen ze zich sterk genoeg voelden, onderna men ze een aanval om binnen te dringen, wat de eigenaar van de zaak al enkele keren had moeten verhinderen. Bij zijn volgende po- ADVERTENTIE Bezoekt Nederlands grootste wielersportevenement WOENSDAG 23 JULI A.S. ging om de opdringerige supporters buiten te houden, kreeg hij het ech ter op een enorme manier aan de stok met een Italiaan. Er vielen klappen en tenslotte zat „de patron" in een vervelende wurg greep. Op dat moment ging Willem II mecaniciën Arie de Vries over tot het verlenen van assistentie. Hij ont zette de hotelier en gaf de vechtende Italiaan een klap die hem over tafels en stoelen deed tuimelen. Toen was de chaos niet meer te overzien. Alle servies-stukken die bij de hand waren, vlogen door het lo kaal. Nauwelijks was de situatie weer wat overzichtelijker, of Dan- celli wilde Arie de Vries te lijf om de klap, die zijn landgeoet had ge kregen, te wreken. De zaak werd gesust, maar de Italiaanse coureur vertrok niet te vreden gesteld. „Jou zie ik nog wel", beet hij Arie in het voorbijgaan toe. „Kijk maar uit", waarschuwde ploeg leider Ton Vissers, „die DancoHl is sterk als een beer." Waarop Arie nuchter antwoordde: „Maar u denkt toch zeker niet dat ik mijn handen in mijn zak houd als hij op mij af komt!" Voor de etappe van vandaag van Belfort naar Divonne Les-Bains met een col van de vierde categorie en een van de derde categorie, hebben de deskundigen mooi weer met af en toe wat bewolking voorspeld. De temperatuur zal schommelen tussen 25 en 28 graden. Voor het zich afdywen aan ande re renners, publiek en of volgauto's werden de volgende renners beboet: Met 5 franc: Mascaro, Van Impe, De- lisle, Swerts, Aimar, Reybroeck, Poortvliet, Pouloux, Scandelli en La- bourdette. Met 15 franc: Polidori, Santambrogio en Tosello. Met 25 franc: Leman en De Block. De renner die het zwaarst gestraft werd, toevallig degene die gisteren in de gele trui reed, Désiré Letort. We gens het aannemen van verzorging op een tijdstip waarop dat niet ge oorloofd was, kreeg hij 50 franc boe te en 30 strafseconden. „Het is misschien vreemd om nu al van een beslissing in de Tour te spreken, maar ik weet niet wie Eddy Merckx nu nog uit de gele trui zou moeten rijden", vraagt oud-coureur Piet Rent meester zich af. „Als je toch zag hoe hij gisteren Galera eraf reed. Ik ken die Spanjaard persoonlijk. Een jaar zat ik met hem in de zelfde ploeg. Je moet toch wel erg goed kunnen klimmen om hem in de bergen voor te blijven". Piet Rentmeester heeft nooit aan de capaciteiten van Merckx getwijfeld. Na zijn prestaties in dit seizoen was het voor de grossier in rennersmateriaal duidelijk dat hij de grote favoriet was. Dat de Belg al in de zesde etappe toe zou slaan had de Zeeuw verwacht, maar dat hij direct zo'n groot gat zou slaan kwam ook voor hem als een verrassing. Nu Merckx reeds met een comfor- tahele voorsprong aan de zevende rit begint voorspelt Rentmeester de nieuwe Belgische heerser een glorieuze intocht in Parijs. „Voor Merckx breekt er nu een tijdperk aan zoals alleen Coppi gekend heeft. Ik verwacht dat hij de gele trui met een kwartier voorsprong in Parijs brengt. Als het zo door gaat is de Tour aan de Cöte d'Azur beslist. Waarschijnlijk staat Merckx daar al een minuut of tien voor". Met een nuchtere berekening staaft Rentmeester zijn prognoses: Merckx is oppermachtig. Hij kan goed. tijdrijdenis een knappe sprinter, en heeft vandaag weer bewezen dat hij ook erg sterk klimt. In de bergen knapt Merckx zoals trouwens alle andere favo rieten, het zware werk alleen op. Er is veel gesproken over de kracht van de Faema-ploeg, maar Jan Janssen heeft vorig jaar de Tour vrijwel zonder steun van zijn ploeg gewonnen. Hoewel hij er in de vlakke ritten natuurlijk pro fijt van heeft, kan Merckx ook zonder ploegmaten in de Tour ze gevieren". Piet Rentmeester neemt aan dat Jan Janssen nu voornamelijk op de groene trui zal gaan rijden. PIET RENTMEESTER „Jan heeft mij als renner altijd verrast door zijn onuitputtelijke courage. Zijn moed heeft hem tot de grote Janssen gemaakt. Als hij het echter op moet nemen tegen supermensen als Eddy Merckx heeft hij weinig kans", aldus Rent meester, die zelf nooit in de Ron de van Frankrijk heeft gereden. In de periode van '60 tot '63 zag hij weinig heil in een Tour waar in de Nederlanders slechts 2500- 3000 gulden verdienden. Hij bleef toen liever thuis voor de kermis- koersen. In de Peugeot-ploeg kwam Rentmeester niet in aan merking omdat er slechts drie buitenlanders mee mochten. Die plaatsen waren meestal gereser veerd voor renners als Gaul, De Haan en Hoevenaars. In de Spaan se KAS-equipe leek het hem ein delijk te lukken maar een gebro ken arm hield hem dat jaar uit de Tour. Uit zijn nog vrij recente renners verleden kent hij persoonlijk nog veel van de coureurs die momen teel door Frankrijk zwoegen. „Ik verwacht nog veel van de Belg David. Ik ken hem goed en als de voortekenen niet bedriegen rijdt hij nog naar een leuke plaats in de eindrangschikking". Tot de kanshebbers rekende Rentmeester aanvankelijk ook O- cana. Na de rit van gisteren zijn de illusies van de Spanjaard ech ter aan diggelen geslagen. Een pessimistische kijk heeft de Zeeuw op de Tour-toekomst van Willem II: „We mogen blij zijn als er drie man van Willem II in Pa rijs komen". Daar moet dan vol gens hem ook Rini Wagtmans bij zijn. „Rini rijdt een geweldige ron de. Hij kan echer op de cols nog een klap krijgen. In de toekomst zie ik hem uitgroeien tot de twee de Nederlandse renner achter Janssen". (Van onze speciale verslaggever) BELFORT De commentaren van de meeste Nederlanders waren na aankomst op de Ballon d'Alsaee weinig optimistisch. Eddy Beugels: „Ik kan niet an ders zeggen dan dat er hier een aantal fenomenen fietsen waarbij vergeleken wy slechts cowboys zijn. Men rijdt hier met een snelheid die eenvoudig onwaarschijnlijk is." Leen Poortvliet: „Ik heb altijd in de polders getraind en ik had nog nooit een echte berg gezien. Dus, wat wil je dan?" Harm Ottenbros: „Hier staat de adelaar van Hoogerheide. Ik klim wei mooi, maar helaas niet snel ge noeg". Kees Haast: „Zwaar, enorm zwaar is het geweest. Ik kan niet zeggen dat ik zo bijster tevreden over mezelf ben". Eef Dolman: „Ik loste veel eerder dan Beugels en Haast. Maar dat kwam omdat zij toen nog geforceerd probeerden mee te gaan. Ik reed toen al mijn eigen tempo en wat gebeurde er? Een km onder de top passeerde ik eerst Haast en toen Beugels. En daarmee is bewezen dat ik veel ge leerd heb". Jan Janssen: „Op de eerste col heb ik veel afgezien. Ik loste en kwam weer bij, ik loste opnieuw en kwam opnieuw bij. Zo ging dat een hele tijd. Maar op de Ballon d'Alsaee reed ik weer een stuk beter. Enfin, je ziet het, kapot ben ik niet". Gerben Karstens: „Het is niet te geloven hoe hard ze rijden, er komt geen moment rust in het peloton. Ik zal proberen in een andere etappe mijn slag te slaan". Rini Wagtmans: „Op een wat vlak ker parcours wil ik met die Merckx nog wel eens in een kopgroep zitten. Ik verzeker je dat hij mij dan niet uit de wielen rijdt. En wat mijn klim- capaciteiten betreft: ik sta pas aan het begin van mijn carrière, zoals Jan Janssen een aantal jaren gele den. Toen kon Jan ook niet zo goed omhoog als nu. Theoretisch ga ik dus over een paar jaar stukken beter naar boven dan nu". BAD NEUENAHR (ANP) Na dat Den Hertog zijn concurrenten enkele weken geleden in de Ronde van Groot-Brittannië op een be schamende achterstand reed, is hij nu op weg deze prestatie in de Ron de van Rijnland-Palts te herhalen. Gisteren behaalde hij zijn vijfde achtereenvolgende ritoverwinning. In deze etappe door het Eiffelgeberg- te over 131,5 km van Wittlich naar Bad Neuenahr ging de negentien jarige Piet van Katwijk als tweede Het algemeen klassement na vijf ritten ziet er als volgt uit: 1. Den Hertog (Ned.) 18.01.09; 2. Troche (W- Dld) op 21.27; 3. Knab (W-Dld) op 26.27; 4. Bremer (W.-Dld) op 31.06; 5. Van Katwijk (Ned.) op 32.04. (ADVERTENTIE) Eddy Merckx laat zich na zijn overwinning in de zesde Tour-etappe met een vergenoegd gezicht de leiderstrui om de schouders trekken. 10 cm. 39.95 6,3 cm.

de Stem | 1969 | | pagina 15