Jeruzalem legale hoofdstad Israël I )e^e|yd Druk op Nigeria wordt verhoogd Gesprek over beperking strategische wapens BEEKSE BERGEN ISRAËLISCHE VERTEGENWOORDIGER IN VEILIGHEIDSRAAD: Toch beter thuis op leerstoel Minimum-broodprijzen nu spoedig op komst "BUNA BOTSING" BOVEN SCHIPHOL Terheijdenaar verongelukt bij Prinsenbeek ei Werkgevers oneens met werknemers TWEE GRIEKSE ADVOCATEN VERBANNEN CARAVAN SHOW GO VERS N.V. Tweede Kamer verwerpt moties Ir. Schut tegen uitstel huurverhoging Commentaar Teken de wand aan Ruimtesamenwerking Dr. Ruygers: J VERZET GEVECHT Bestuursvorm n.v. VS-SOVJET-UNIE ENORME SHOWKORTING Autobedrijf I ndonesië-nota afgedaan Een goed idee voor morgen SJ-secretaris vrijgelaten DE STEM VAN VRIJDAG 4 JULI 1969 9 Het aftreden van Ruygers als vi caris van het bisdom Breda is een feit om bij stil te staan. Voor zover het een persoonlijke kwestie is (ernstig gewetensconflict, medisch advies) onthouden wij ons van com mentaar. Maar waar Ruygers gewag maakt van de vrees, dat zijn tempe rament hem in de komende jaren in een te heftig conflict zal brengen met taaie structuren, trekt hij de zaak in de publieke sfeer en nood zaakt hij ons tot hef plaatsen van en kele kanttekeningen. Wat zijn de taaie structuren, waarmee Ruygers in conflict dacht te komen? Hij duidt ze niet nader aan. Hij zegt alleen waar ze niet gezocht moeten worden door z'n vertrouwen uit te spreken in de ontwikkelingen van de Nederlandse kerkprovincie en in het beleid dat door de bis schoppen In samenspraak met de clerus en het volk doorgaans wordt gevoerd. De kritiek, die in het woord „doorgaans" even om de hoek komt kijken, kan alleen op de tails betrekking hebben, die een stap als de nu gezette geenszins kunnen motiveren. Ook de interne verhoudingen in het bisdom Breda kunnen gezien de vriendelijke woorden, die Ruygers wijdt aan bisschop, priesters en gelovigen, on mogelijk de doorslag hebben ge geven, ook al heeft het Ruygers ze ker pijn gedaan dat recente hervor mingsplannen, waar hij zich achter had gesteld, op sterke weerstand zijn gestoten De „taaie structuren" moeten dus op een ander niveau worden ge zocht. Zijn wij er ver naast, als wij veronderstellen, dat Ruygers de ko mende bisschoppenconferentie van Chur en de aanstaande synode van Rome op een overwinning van het kerkelijke establishment niet uitlo pen en dat hij voor het zover is zijn functie als vicaris-generaal wil neer leggen om de oude vrijheid van spreken terug te krijgen? De datum waarop zijn terugtreden wordt ge publiceerd, de vooravond van Chur, lijkt een verwijzing naar de mogelijkheid in te houden. En dan is het, na zoveel andere een nieuw teken aan de wand. (Van onze redactie buitenland) LENINGRAD Frank Borman, de Amerikaanse astronaut, heeft giste ren in Leningrad gezegd, dat hij thans aan een programma werkt waarbij Amerika hoopt over enige jaren een groot ruimtestation te lan ceren. >/n dat programma voorzie ik een tijdperk waarin de Sovjet-Unie en Amerika gezamenlijk de ruimte in zullen gaan", zo zei hij. Dat ruimte station zou in 1970 gelanceerd moeten worden. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De Israëlische vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad heeft nog eens benadrukt dat zijn regering niet van plan is Jeruzalem op te geven. Zij beschouwt de stad als de legale hoofdstad van het land. Josef Tekoah zei dit in antwoord op de kritiek van vele afgevaardigden. „Niemand kan ons het recht ontzeggen te leven, te werken en te creëren voor Jeruzalem. De geschiedenis van Jeruzalem is niet be gonnen met de resolutie van de Veiligheidsraad van vorig jaar (waar in Israël wordt verboden maatregelen te nemen die de status van de stad zouden veranderen). De werkelijkheid en het lot van Jeruza lem kunnen niet door stemmen worden uitgewist", aldus Tekoah. De vijf Afio-Aziatische leden van de Veiligheidsraad hadden in dezelf de vergadering een ontwerp-resolu- tie ingediend, waarin alle landen werden opgeroepen de wapenleve ranties aan Israël stop te zetten tot dat het land afstand heeft gedaan van het oude. Jordaanse deel van Jeruzalem. In de resolutie werd Israël een maand de tijd gegeven aan deze eis te voldoen. Gebeurde dit niet, dan zou de raad zo spoedig mogelijk bij een moeten komen om het treffen van economische sancties tegen Is raël te bespreken. meer geconcentreerde gevechten met zware artillerie in het gebied van Ferdan, ten noorden van Ismailia. Later verplaatste de actie zich naar de gebieden van Deversoir, Ballah en Kantara. (Van een onzer redacteuren) BREDA Toen dr. H. J. C. M. G. Ruygers anderhalf jaar ge leden in functie trad als vicaris- generaal van het bisdom Breda, zei hij in een interview: „Mgr. Ernst, al heeft hij me dan de vrije keuze gelaten, bleek ervan overtuigd dat hij juist mij nodig had". Vlak voor Kerstmis 1967 werd bekend dat bis schop Ernst de Nijmeegse hoogle raar in de grondslagen van het maatschappelijk werk en cultuurfi losofie, prof. Ruygers, benoemd had tot zijn naaste medewerker in het bestuur van het Bredase bis dom. De samenwerking, die spoe dig zeer nauw werd door de vor ming van de stuurgroep (bisschop Ernst en zijn vicarissen Ruygers en Theeuwes) heeft slechts ander half jaar mogen duren. Dr. Ruygers werd in 1937 gewijd tot priester van het bisdom Breda. Daarna studeerde hij in Rome, Nij megen en Groningen, deed docto raal examen in Rome in 1939 en in 1947 in Nijmegen. Van 1942 tot 1958 was hij docent in de filosofie aan het toenmalige groot seminarie Hoeven. In de tussentijd, in 1952, promoveerde hij in Nijmegen cum laude tot doctor in de filosofie op het proefschrift „De beide geslach ten". Bij die gelegenheid werd, door een professor-opponent, waardering uitgesproken voor „de breedheid, waarmee dr. Ruygers het probleem benaderde". In 1958 verliet hij Hoeven om we tenschappelijk werk te verrichten bij het Landelijk Centrum der Ka tholieke Actie in Amersfoort. Intus sen was hij ook deel gaan uitmaken van de wetenschappelijke staf van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg. Met name in de pastorale sector is hij hierbij zeer actief geweest. Toen dr. Ruygers in 1962 benoemd werd tot buitengewoon hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit, wat twee jaar later een gewoon hoog leraarschap werd, ging hij ervan uit dat er een eind gekomen was aan zijn omzwervingen. Zijn eerste reactie op het bekend worden van zijn nieuwe functie in het bisdom Breda, luidde dan ook: „Het zal bijzonder moeilijk voor mij zijn om afscheid te nemen van nijme- gen. Ik had werkelijk niet gedacht dat ik daar nog ooit weg zou gaan". Dr. Ruygers heeft zich in de an derhalf jaar dat hij in het bisdom Breda heeft gewerkt, niet onbetuigd gelaten. Hij was vooral belast met de pastorale zaken en in dit kader heeft hij ook een groot aandeel ge had in de opstelling van de beleids nota waarin voor de eerstkomende jaren een nieuwe opzet van de pas toraal in het bisdom wordt voorge steld. Dit plan beoogt zoals bekend onder meer de verandering van de grote zielzorgeenheden, waarin dan een team pastores ieder met een bepaalde „specialisatie" nauw sa menwerkt. Deze beleidsnota heeft tijdens de jongste bijeenkomst van het diocesaan pastoraal beraad, in mei van dit jaar, aan vrij ernstige kritiek blootgestaan. Waarom is dr. Ruygers eind 1967 op het verzoek van bisschop Ernst om bij hem te komen werken, in gegaan? Er zijn twee redenen die wei de doorslag hebben gegeven. Hij is altijd hevig geïnteresseerd geweest in de pastoraal en hij is al sinds 1930 bevriend met bisschop Ernst. Dr. Ruygers hoort thuis in de overigens sterk gevarieerde rij en der progressieven in katholiek Nederland. Direct na het uitkomen van de encycliek Humanae Vitae vorig jaar was hij een van de eer sten die publiekelijk (voor de tv-ca- mera's) stelling nam en een lans brak voor het eigen geweten. Eind maart j.l. pleitte hij op het congres „Brood voor theologen" in Nijme gen voor het oprichten van een vak bond van theologen om staatsbeta- ling te krijgen. Anderhalf jaar geleden vertelde dr. Ruygers dat iemand hem verbaasd had gevraagd waarom hij „een leerstoel had geruild voor een oud kerkstoeltje". Hij heeft toen harte lijk moeten lachen. Misschien is hij inmiddels tot de conclusie moeten komen dat hij zich toch beter thuis- voelt op die leerstoel. De resolutie, ontworpen door Al- gerië, Nepal, Pakistan, Senegal en Zambia is echter reeds op verzet van de westelijke raadsleden gestuit. Waarnemers geloven daarom niet dat de resolutie in zijn huidige vorm aanvaardbaar is voor deze groep landen. Egyptische en Israëlische strijd krachten hebben langs de noorde lijke en zuidelijke sectors van het Suez-kanaal op elkaar gevuurd met mortieren en lichte wapens. Om ongeveer 3.30 uur ontstonden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werkgevers zijn het niet eens met de nota van de werknemers, die de bestuursvorm van n.v. behandelden. Hierin stelt een gezamenlijke studiegroep van de drie vakcentrales o.m. vast, dat alle commissarissen van de n.v. gekozen moeten worden door het voltallige personeel en de aandeelhouders ge zamenlijk. De voordracht voor de verkiezing moet, aldus de werknemers, opgesteld wprden door de ondernemingsraad en door een delegatie van de aandeel houders. De studienota van de drie vakcem trales is een compromis van stand punten van het CNV, NKV en NW. Het stuk is gisteren besproken in de commissie vennootschapsrecht van de Sociaal Economische Raad. De werk geversvertegenwoordigers in deze commissie geloven dat op basis van deze gegevens overeenstemming on waarschijnlijk is. IN TURIJN zijn gisteren een half miljoen werknemers in staking ge gaan uit protest tegen de voortduren de stijging van de huren en de kosten van levensonderhoud. Bij Fiat kwam 68 procent van de dagploeg niet op dagen, waardoor de produktie onmo gelijk is geworden. nï.1 onze Par'euientaire redactie) DEN HAAG Er kunnen thans spoedig minimum-broodprijzen wor den vastgesteld. Het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten leeft gistermorgen een verordening aanvaard, waarin zijn voorzitter ge machtigd wordt dergelijke prijzen te oepalen na overleg met o.m. de over heid en consumentenorganisaties. De verordening behoeft neg de goed keuring van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten, dat op 10 juli vergadert en vervolgens van de regering. Half juli zal de verordening Kunnen gaan werken. de verordening staat, dat de pro- duktschapsvoorzitter na overleg mini mumprijzen kan vaststellen, die kun nen variëren naar gemeenten, brood- forten en tijdvakken. De verorde ning loopt tot 1 juli 1970. Het zal mogelijk zijn ontheffing van de mini mumprijzen te krijgen, mits de be trokken bakker die prijzen dan ook jvend beneden de vastgestelde mi nimumprijzen houdt en dus niet ais een tijdelijke stuntaanbieding en mits aangetoond wordt dat die la gere prijs voor zijn bedrijf econo misch verantwoord is. Tegen deze ontheffingsmogelijk- rti* wfrc' in ii.et bestuur van het pro duktschap enige oppositie gevoerd, omdat bakkers hierdoor de gelegen heid zouden krijgen bekend te ma- fen. dat zii het brood best gnedVoner zouden willen vrkonen maar daarin door de overheid worden belemmerd. Men wilde liever geen enkele ont heffingsmogelijkheid, maar voorzitter dr. Van Beukering achtte de kans, dat deze tactiek zou worden toegepast, gering Overigens wees hij erop en dat deed de tegenstanders overstag gaan dat een verordening zonder ontheffingsmogelijkheid door de re gering niet zou worden goedgekeurd. (Van onze redactie buitenland) ATHENE In Athene zijn giste ren twee advocaten gearresteerd en verbannen naar afgelegen bergdor pen in het Griekse bergland omdat „hun activiteit en hun contacten de veiligheid van de openbare orde dreigden te verstoren". Beide advocaten, George Manga- kis en Theofanis Zoekas, hadden voor het opperste gerechtshof het be roep ondersteund van de rechters die vorig jaar mei door de regering wa ren ontslagen in het kader van een zuivering van de rechterlijke macht. Zoekas was rechtskundig adviseur van ex-premier Papandreoe. Naar verluidt zouden in Athene nog enke le andere vooraanstaande rechtskun digen zijn gearresteerd. (Van onze redactie buitenland) LONDEN WASHINGTON DEN HAAG Van vele zijden wordt thans druk op Nigeria uitgeoefend om over te gaan tot het herstellen van het vervoer van hulpgoederen naar Biafra. In Engeland verklaarde premier Wilson, dat een missie op hoog niveau naar Nigeria zal gaan om de metho den tot hervatting van de vluchten te bespreken. Het is waarschijnlijk, dat de missie Nigeria zal vragen niet langer een tussenlanding voor de hulpvluchten in Lagos te eisen. Ro gers, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in Washing ton een uit vier punten bestaand voorstel gedaan. Daarin wordt o.a. voorgesteld dag vluchten naar Biafra uit te voeren door neutrale corrodors met „rede lijke inspectie" van goederen. Voorts moet de federale regering toestem men, dat nachtelijke vluchten wor den uitgevoerd in de periode van twee weken totdat de vluchten over dag op gang gekomen zijn. Rogers vraagt beide partijen ook hulpgoe deren per schip naar Biafra te la ten vervoeren. Minister Luns heeft gisteren in de Tweede Kamer toegezegd er bij de Nigeriaanse minister van buiten landse zaken op aan te zullen drin gen dat de contacten met het Rode Kruis hervat dienen te worden. Graaf von Rosen, die onlangs (ADVERTENTIE) KARAAT CARAVANS APACHE VOUWCARAVANS als nieuw voor spotprijs. Geopend zaterdag en zondag 10 tot 18.00 uur. ROOSEVELTLAAN BERGEN OP ZOOM GENèVE (Rtr.) De Verenigde Staten hopen omstreeks 31 juli met de Sovjet-Unie besprekingen te begin nen over een beperking van de stra tegische wapens. Een verdrag om de zeebodem buiten de bewapenings wedloop te houden zou tegen de herfst klaar kunnen zijn. Dit heeft president Nixom ver klaard in een boodschap aan de ont wapeningsconferentie in Genève, die gisteren de besprekingen heropend heeft. De besprekingen met de Sovjet- Unie zullen bilateraal moeten zijn, aldus president Nixon, maar „de Amerikaanse regering blijft zich be wust van haar verantwoordelijkheid tegenover haar bondgenoten". Over een verdrag betreffende de zeebodem bestaat nog verschil van mening tussen de Verenigde Staten en Rusland. De Amerikanen willen alleen een verbod van nucleaire en andere massale vernietigingswapens, maar de Sovjet-Unie wil elk militair gebruik van de zeebodem verbieden. De Verenigde Staten willen ook een verbod van ondergrondse kernproe ven weer aan de orde stellen. Engeland zal tijdens deze zitting met een ontwerp komen voor een verbod op het gebruik, de fabricage en het bezit van biologische wapens. enige acties van de Biafraanse luchtmacht heeft georganiseerd, heeft Engeland opnieuw beschuldigd de drijvende kracht te zijn achter de burgeroorlog in Nigeria. Ook voor het Internationale Kruis had Von Rosen weinig lof. Hfj zei dat het Rode Kruis niets doet om aan het bloedvergieten een einde te maken. Von Rosen verzekerde dat de mili taire positie van Biafra niet zo ho peloos is als in de pers wordt voor gesteld. De vaste commissie voor Buiten landse Zaken van de Tweede Kamer heeft vandaag een onderhoud met de Nigeriaanse minister van buitenlandse zaken, dr. Okoi Arikpo, die momen teel een werkbezoek aan Nederland brengt om zijn visie te geven op de politieke situatie in zijn land. De commissie heeft een verklaring met een drietal wensen opgesteld ie zij aan dr. Arikpo zal voorleggen. Daarin wordt o.a. aangedrongen het Rode Kruis zoveel mogelijk bij te staan in zijn humanitaire arbeid en mogelijkheden te scheppen waardoor voedsel door middel van dagvluchten en over de rivier naar Biafra over gebracht kan worden. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag de regeringsnota over het optreden tussen 1945-1950 van de Nederlandse militairen in In' donesië voor kennisgeving aangeno men. De Kamer verwierp hierbij twee moties over het verdere historisch on derzoek naar de verantwoordelijkhe den in die jaren. De motie van de socialist Den Uyl vroeg de regering een team van we tenschappelijke deskundigen op korte termijn een studie hierover op schrift te laten stellen. De motie van de radikaal Aarden drong daarbij aan op het voorrang verlenen bij deze studie aan de kwestie Zuid-Celebes. Voor de mo tie-Den Uyl stemden alleen de PvdA, PPR, D '66, PSP en CPN. Voor de motie-Aarden dezelfde frac ties, behalve de CPN maar met twee Anti-Revolutionaire leden. AMSTERDAM (ANP) De 66 stu denten van de Vrije Universiteit in Amsterdam, die in de nacht van 19 op 20 juni het administratief gedeelte van het provisorium van de V.U. be zetten, zullen terzake van lokaalvre debreuk worden vervolgd. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, medegedeeld. „Na een ge sprek met de president-directeur, de rector-magnificus der V.U. en ver tegenwoordigers van de bezetters dinsdag j.l, moet ik verklaren dat ik tot mjjn spijt niet aan het verzoek van de president-directeur om tot seponeren over te gaan kan voldoen". (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Naar eerst gisteren gebleken is, heeft zich dinsdag op Schiphol een „near miss" (een bijna- botsing) voorgedaan tussen een DC-8 van de KLM en een DC-9 van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Ibe ria. De twee toestellen kwamen bijna met elkaar in botsing op de aanvlieg route naar Schiphol. De DC-8 was op een gegeven ogen blik aan het rondcirkelen in afwach ting van landingspermissie boven Spijkerboor, een der aanvliegbakens van Schiphol, toen de Spaanse DC-9 hem te dicht naderde. De rijkslucht vaartdienst heeft de zaak in onder zoek en bekijkt thans of dit voorval direct of indirect veroorzaakt is door ders of dat het een gevolg is van een vliegersfout. Het KLM-vliegtuig, zo is uit een rapport van de voorlichtingsdienst van het ministerie van verkeer ge bleken, was afkomstig uit Londen en was nog in daalvlucht. Het had zijn aangewezen hoogte van 17.000 voet nog niet bereikt toen het Iberia-vlieg- tuig, dat moest wachten op zijn lan dingsbeurt, op 18.000 voet in tegen gestelde richting het KLM-vliegtuig naderde. De zichtomstamdigheden waren zeer gunstig, waardoor de bemanningen van beide vliegtuigen elkaar nog zo tijdig konden waarnemen dat ze op korte afstand van elkaar langs elkaar heen konden manoeuvreren. Beide vliegtuigen vlogen onder de controle de stiptheidsactie van de verkeerslei- van de luchtverkeersgeleiding van Schiphol. De directeur van de luchtverkeers beveiliging van de RLD, de heer A. de Roode, deelde gisteren mede, dat de verkeersleiders tegen de voor schriften in geen optimaal gebruik maken van de radar. Hij had de in druk dat dat niet gedaan werd omdat het vertragend effect van de stipt heidsactie van de verkeersleider» nog niet groot genoeg is. Daarom wordt de navigatie grotendeel» overgelaten aan de vliegers. De heer de Roode maakte zich enigszins bezorgd over de_ verkeersveiligheid in het lucht ruim omdat door vertragingen op stoppingen voorkomen bij de diverse aanvliegbakens. Hjj was er echter van overtuigd, dat bij de verkeers leiders de veiligheid primair is. De heer Tb. Van Gaaien, voorzit ter van het verkeersleidersgilde, be streed dat er geen optimaal gebruik werd gemaakt van die radar. „Wij ge bruiken de radar wel degelijk volle dig, alleen behandelen wij nu binnen een bepaald tijdsbestek minder ver keer waardoor ook minder conflict situaties kunnen voorkomen". Over de „near-miss" zei de heer Van Gaaien: „Het ontstaan van der gelijke situaties, die helaas wel vaker zijn voorgekomen en in de toekomst ook wel zullen blijven voorkomen, kan het gevolg zijn van tal van fac toren. Zolang de luchtvaart mensen werk blijft kunnen alle voorschriften van de wereld daar niets aan doen. Niettemin blijft de luchtvaart, geba seerd op de verhouding passagier- afgelegde afstand het veiligste middel van vervoer". ONTSPANNINGSPARADUS (Van een onzer verslaggevers) PRINSENBEEK Een inwoner uit Terheijden is gisterenmorgen rond half negen om het leven gekomen, toen hij op de Beeksestraat bij Prin senbeek met zijn auto tegen een boom botste. Het slachtoffer is C. Kuystermans (43). De oorzaak van het ongeval is onbekend. Vermoede lijk is de heer Kuystermans de macht over het stuur kwijtgeraakt, doordat hij onwel werd. Hij raakte daardoor van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. Per ambulan ce werd hij met ernstige verwondin gen naar het Ignatiusziekenhuis in Breda overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. VIJFHUIZEN Gistermorgen zijn in het dorpje Vijfhuizen bij Haarlem twee meisjes bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Het zijn de l(j-jarige G- E. Brands en de 8- jarige R. Buis, beiden uit Vijfhuizen. De meisjes waren op de fiets kran ten aan het rondbrengen. Toen zij naar links van richting veranderden werden zij door een achteropkomen de auto gegrepen. De meisjes over leden kort na overbrenging naar de Maria-stichting in Haarlem. NARBONNE Bij een auto-onge luk in de buurt van Naxbonne (Zuid- Frankrijk) is een Nederlander om het leven gekomen. Zijn dochter en haar vriendin werden zwaar gewond. De Nederlander, de heer Th. van derLaan uit Rotterdam, die met zijn gezin op weg was naar Spanje, reed met zijn auto tegen een wagen die van de andere kant kwam. Drie van de vier inzittenden van deze au to kwamen eveneens om het leven. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De socialist Van den Doel vond dat niet alleen particuliere premie woningen meer gebouwd moeten worden, maar zo nodig ook woning wetwoningen, Hij diende hiertoe een motie in, waarin wordt gezegd dat zo nodig nog meer dan 5000 gesub sidieerde woningen moeten worden gebouwd. De motie werd verworpen. Voor stemden: PvdA, D'66, PSP, PPR, CPN en Boerenpartij. De democraat Nypels vroeg in een motie de subsidies tussentijds aan te passen als de stichtingskosten be langrijk stijgen Ook deze motie kreeg onvoldoende steun. Voor stem den: D'66, PvdA, PSP, CPN en PPR U moet echt niet te luchthartig over deze min of meer zomerse dagen den ken, zo in de zin vanmaak je niet druk, het loopt allemaal wel los. Dat kan niet. In onze overgeorganiseerde samenleving loopt er nagenoeg niets meer los. Want er mag niets meer loslopen, zelfs uw hond niet. Wij kunnen toch niets meer aan het toeval overlaten, nu enigen van ons over iets meer dan twee weken voet aan wal zullen zetten op de maan. Of eerder We hebben het immers allemaal gelezenwelingelichte kringen (dat zijn eigenlijk deftige geruchten) me nen te weten dat de Russen al op 10 juli een robot naar de maan wil len sturen. En een paar dagen later gaat de Apollo-11 die kant uit. Met een beetje goede wil komen de Apol- lomannen die Russische robot tegen. Met een beetje kwade wil knallen ze er bovenop. Het wordt spannend, dat begrijpt u inmiddels wel, en het zal voorwaar niet loslopen. Wie de kamerverslagen leest weet nu dat de zaak Zuid-Celebes aan de geschiedvorsing is overgedragen. Da's politiek. Tegen de tijd dat de histori ci de ware schuldigen hebben gevon den, zijn de politici allang met pen sioen! Woensdagavond op de t.v. zelf ge zien in een gesprek n.a.v. het Hol land Festival-gebeuren „Reconstruc tie" trad mr. Hiltermann (juist: mr. G. B. J.) op zonder manchetten! Er ger, hij verscheen in coltrui Dat was een reconstructie op zich. „Door onbekende oorzaak Is er van nacht een giftig gas over de Rand stad gedreven. Niemand zal nog uit zijn bed komen. Er is geen reden voor ongerustheid. Het middel is to taal niet gevaarlijk voor vissen." (uit „Aloha, leuk jeugdblad") Een ander jeugdblad is de Jeugd- dorper Koerier, die verslag uitbrengt van de gebeurtenissen in en buiten het Leids Jeugd Vakantiedorp. Die jongens zijn niet mis. Deze week had den ze al een wereldprimeur: „Prin ses Irene verwacht haar eerste doch tertje". En geef die Leidse jeugd eens on gelijk. Ze hebben ruw geschat voor 50 procent gelijk. De strafwetgeving in de Tour de France is een vreemde zaak, zo merkt een collega die het weten kan, op. Een renner die op dopinggebruik wordt betrapt, en dus zichzelf althans zijn gezondheid benadeelt, krijgt vijf tien minuten straftijd. Een renner, die een mederenner van diens fiets trapt (zie verhaal Perez Frances - Pijnen) en daarmee die ander, al thans diens gezondheid benadeelt, krijgt maar vijf minuten straftijd en 50 luttele frankskes boete. Een sigaret voor het vinden van een ton in Almelogeen bon-ton. „Er is een vergissing begaan in 1830 door een dronkemanslijn te trekken in een gebied van eenzelfde volk. Wordt het geen tijd een actie los te slaan om Zeeuwsch-Vlaanderen als nog bij België te voegen." (Raadslid B. de Keyzer uit Clinge) Hoe kan mijnheer De Keyzer onze abonnees dat nu aandoen Zitten al die Zeeuwsch-Vlamingen ineens met een buitenlandse krant opgescheept. Met alle kosten van dien. In ieder geval wens Ik odk de Zeeuwsch-Vlamingen alle goeds MERIJN AMSTERDAM (ANP) De raad kamer van het Amsterdamse ge rechtshof heeft de algemeen secreta ris van het district Amsterdam van de Socialistische Jeugd, de 20-jariga illustrator Jan van der M„ op ver zoek van zijn raadsman, mr. D. de Jong, uit de voorlopige hechtenis ont- ADVERTENTIE

de Stem | 1969 | | pagina 7