PIET LINDENBERG: „WE KRIJGEN HET LASTIG" LIEVER EERST UITWEDSTRIJD Jeugdvierdaagse kan veel groter worden SC Enschede een hechte eenheid „WE SPELEN OFFENSIEF" Elsink topscorer 3 bijzondere herenschoenen DOOR NIEUWE OPZET EN VORMGEVING Middelburg duel om landstitel iHEMSEWEG 19 (ERSTRAAT CSTRAAT 47-52 IRUGSTRAAT 11 ERUSPASSAGE 17 agsavonds.tot9.00 uur! SPITSSPELER LEROIJONES VRIJGESPROKEN VAN ONWETTIG WAPENBEZIT Minder Hoogtepunt 15 DE STEM VAN VRIJDAG 4 JULI 1969 15 Hier het elftal van Middelburg dat in elftal wel op enkele plaatsen gewijzigd. 1967 de landstitel voor de amateurs veroverde. Inmiddels is het (Van onze sportredactie) MIDDELBURG Somber stonden de gezichten na de laatste competitiewedstrijd van Middelburg tegen UNA. De Zeeuwse ploeg was nu, ondanks de nederlaag tegen UNA, wel kampioen, maar wat moet dat in de kampioenscompetitie worden? Naar het spel te oordelen, leek het wel of niet UNA maar Middelburg tegen de degradatie vocht, zo pover kwamen de spelers van trainer Piet Lindenberg in Zeelst te voorschijn. Inmiddels zijn de pool-wed- strijden afgewerkt en heeft Middelburg zich met vijf punten uit vier wedstrijden voor de derde maal in vier jaar in de eindstrijd om de nationale amateur-voetbaltitel geplaatst 55 55 Niet alleen de finaleplaats, maar vooral de manier waarop Middel burg in de eindstrijd kwam, heeft in de Zeeuwse hoofdstad de hoop op een derde Nederlandse titel doen herleven, In de wedstrijden tegen De Musschen en Roermond, mis schien met uitzondering van de uit wedstrijd tegen de Limburgers, heeft het armzalige Middelburg uit de kampioenswedstrijd tegen UN/ een gedaantewisseling ondergaan. Met de rustperiode in zicht konden de voet ballers, die de laatste vier jaar wijwei geen rust hebben gehad, zich weer voor de volle honderd procent geven, hetgeen resulteerde in een serie, wat inzet en taktiek betreft, bijzonder knap gespeelde wedstrijden. Dit alles heeft van trainer Piet Linderberg, al vijftien jaar de ster ke man achter het Middelburgse team, een gematigd optimist ge maakt. Hoewel hij liever de eerste wedstrijd tegen Enschede uit ge speeld had, geeft hij zijn team nu weer een redelijke kans op de tite „Wij spelen in uitwedstrijden altijd minder goed. Daarom had ik liever eerst in Enschede de kat uit de boom gekeken. Nu dat niet mogelijk is, zullen wjj thuis alles op al es moeten zetten om voor te komen. Dat zal hoogstens een 1-0 of 2-0 overwinning worden", aldus Linden- berg, die zonder dat hij Enschede heeft zien spelen, aanneemt dat zijn ploeg in het komende week-end een bijzonder sterke tegenstander tegen over zich zal krijgen. „Ik ben zelf niet in de gelegen heid geweest om naar de wedstrij den van Enschede te gaan kijken, maar een ploeg, die in de competi tie 66 doelpunten voor en 15 tegen heeft, moet wat in z'n mars hebben. Daarbij heb ik het een en ander gehoord van André Stoffels, de trai ner van Roermond, die zo voorba rig was om vast naar Enschede te gaan kijken. Hem was in het bijzon der spitsspeler Tip opgevallen". Piet Lindenberg heeft de laatste tijd Zuid-Nederland naam ge maakt als de grote strateeg. Het was voor een niet gering deel aan zijn taktie te danken, dat Middel burg nu weer bij de sterkste ama- teurploegen van Nederland hoort. Vooral in de wedstrijd van vorige week tegen Roermond, kregen de zesduizend toeschouwers, dank zij de Pentury (links), de man die voor de zorgen. Rechts Middelburg-doelman But. Middelburg-doelpunten kan door Lindenberg uitgedokterde tak tiek, een op hoog niveau spelend Middelburg te zien. Wat wordt het tegen Enschede? Lindenberg: „Ik kijk voorlopig al leen naar de wedstrijd van zaterdag. Daarin zullen wij op winst spelen, wat overigens niet inhoudt, dat we allemaal naar voren zullen stormen. Ons spelletje zal misschien wat op dat van vorige week gaan lijken (met drie man in de voorhoede, Arie Delmotte voor, de achterlinie en geen specifieke buitenspelers) maar er moet eerst nog wat aan veranderd worden om het aan de tegenstander aan te kunnen passen". De Middelburgse oefenmeester kan in het komende week-end over al zijn spelers beschikken. Hoe de op stelling precies zal zijn, weet hij zelf nog niet precies. Wel is het ze ker, dat de volgende spelers voor de eerste wedstrijd op het veld zul len komen: Johnny But (keeper), Leo van Liere, Toby Koppejans, An ton Schoenmakers (aanvoerder), v. Dick van Westen, Sjaak Boera, Frans Vermeirssen, Bert Pentury, Ton Hendril- e, Arie Delmotte en Wim Groenewegen. Hoe het team zondag in Enschede op de grasmat komt, hangt van het Middelburg af. resultaat in Lang niet alle bovengenoemde spe lers hebben het eerste landskam pioenschap van Middelburg in het eerste team meegemaakt. Vorig jaar is Piet Lindenberg met vijf nieuwe spelers begonnen, terwijl er tussen '66 en nu een zevental voet ballers weggevallen zijn, Co Groene wegen (nu in het tweede), Nol Schuit (gestopt), Henny Wijs (nu in Sparta), Jan Bostelaar (gestopt), Jule Vogel (al maanden door bles sure uitgeschakeld), Wim de Vos (lange tijd door blessure uitgescha keld) en keeper Jacques Groenewe gen (nu in tweede). Zij waren wel van de partij toen Middelburg wel kampioen in de eer denzaal: uit 3-0, thuis 0-0) en '67 (tegen A.F.C.: uit 2-0, thuis 2-1: al le vier de doelpunten werden ge scoord door Bert Pentury) de lands titel veroverde. Vorig jaar werd Midde burg wel kampioen in de eer ste klas E, maar in de kampioens competitie behaalden de Zeeuwen slechts negen punten (allemaal in de thuiswedstrijden) uit tien wedstrij den. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA Wanneer dinsdag 29 juli in Breda de dertiende Nationale Jeugdvierdaagse officieel wordt ge opend, is de tweede stap naar een nieuwe opzet en vormgeving van dit vakantie- en sportevenement voor duizenden kinderen gezet. De eerste stap werd al in april onder nomen. Toen werd namelijk het co mité Nationale Jeugdvierdaagse Breda vervangen door een stich ting. Daardoor zullen de komende jaren de financiële mogelijkheden aanzienlijk groter worden, waar door het evenement kan uitgroeien naar de grootte, die voorzitter G. van As en deskundig organisator F. Hakkaart voor ogen staat. De Nationale Jeugdvierdaagse heeft een duidelijk tweeledig doel. Voorop staat het streven zoveel mo gelijk kinderen, die daartoe nor maal niet in staat zijn, in de bossen te laten spelen. Ze een echt fijne vakantie te geven, waarin zij hun NEWARK, New Jersey De ne gerauteur Leroi Jones en twee me- debeklaagden zijn woensdag door een jury in Newark in de Ameri kaanse staat New Jersey, vrijge sproken van de beschuldiging dat zij gedurende de rassenrellen in 1967 in Newark „nwettig in het be zit van wapens zouden zijn geweest. De advokaat voor Jones, Ray mond Brown, zei tijdens de behan deling van het proces dat de politie deling van het proces dat de politie het onwettige wapenbezit alleen maar later aan de beschuldigingen had toegevoegd, nadat zij Jones hadden afgeranseld. In eerste in stantie maakte het politieverslag alleen maar melding van het helen van gestolen goederen. Bij een vorige behandeling van het proces in 1967 zijn Jones en zijn twee mede-beklaagden schul dig bevonden maar in hoger beroep is dit vonnis ongedaan gemaakt. Trainer Piet Lindenberg: „Wij spelen in uitwedstrijden altijd min der goed". Arie Delmotte, een van de gerou tineerde krachten in het team van de Middelburgers. (Vau onze sportredactie) ENSCHEDE Vier jaar geleden, na enkele bewogen ledenvergade ringen, besloten de aartsvijanden SC Enschede en Enschedese Boys de betaalde top af te stoten naar de stichting FC Twente' 65. Een be sluit, dat door beide partijen aller minst werd toegejuicht, maar bitte re noodzaak was om het betaalde voetbal voor Enschede te behouden. SC Enschede, dat uitkwam in de eredivisie en eerste divisionist En schedese Boys stonden aan de rand van een financiële ondergang en een faillissement leek onafwendbaar Deze topfusie was destijds vele dagen het onderwerp van gesprek in café's, kantoren en fabrieken. Vooral bij de leden van sportclub, zoals de club in de volksmond ge noemd wordt, die het besluit maar moeilijk konden accepteren. Zjj wa ren de vette beginjaren nog niet ver geten. Jaren van hoogconjunctuur, waarin Sportclub Enschede een toon aangevende rol speelde in het pas op gang gekomen semi. prof-voet bal. Jaren, waarin SC Enschede met spelers als Abe Lenstra, Arend van der Wel, Gerrit Vogels, Joop Odenthal en Jan van der Wint na tionale en internationale roem ver gaarde. Verschillende malen was sportclub de tegenstander van Eu ropese topclubs, die de Enschedese formatie graag als sparringpartner inviteerden- In die dagen kon Sport club Enschede het zich gemakkelijk veroorloven spectaculaire aankopen te doen, zoals met het aantrekken van He-lmuth Rahn, die in 1954 West-Duitsland naar het wereldkam pioenschap schoot De door de En schedese supporters zo fel begeerde landstitel werd echter nimmer be haald. Maar de prestaties werden min der en steeds meer toeschouwers bleven weg uit het stadion Diekman- Langzaam begonnen de magere ja ren zich af te tekenen. Steeds meer prominente spelers verlieten Ensche de Of hadden een leeftijd bereikt, dat zij geen gelijke tred meer konden houden met hun jongere collega's. Bijna geruisloos bereikte sportclub een diepe impasse, die het einde be tekende van alle glorie en triomf. De bestuurders haalden verlicht adem toen in 1965 de topfusie tot stand kwam. Beide „dochters" wer den ingedeeld in de derde klasse, waarin zij als amateurs opnieuw konden beginnen. Voor SC Ensche de niet zonder succes. Met de steun van enkele ervaren ex-semiprofs stootte SC Enschede in twee sei zoenen door naar de eerste klasse, waar het zich in zijn eerste jaar ge makkelijk wist te handhaven. Be stuur en leden wilden echter meer: een kampioenschap in de oostelijke eerste klasse. Daarvoor werd een nieuwe trainer aangetrokken: de Hengelose beroepsmilitair Joop Phi- lippo, die met straffe hand regeerde. Via FC twente kwamen vijf teleur gestelde spelers naar sportclub, van wie vier van hen direct een vaste plaats kregen in de hoofdploeg. De resultaten bleven niet uit, reeds ver voor het competitieslot veroverde SC Enschede het kampioenschap. Slechts een ploeg, het Denekampse DOS'19, zag kans de ijverige En schedese formatie een nederlaag toe te brengen. Het eerste do-el was bereikt. He lemaal in de ban van dit succes, dat slechts op bescheiden wijze werd ge vierd, bereidde Joop Philippo zjjn pupillen voor op de strijd om het landskampioenschap- De basis daar voor werd de afgelopen weken reeds gelegd via drie overwinningen op AFC en Drachten (2) en een gelijk spel tegen de 75- jarige Amsterdam se formatie. SC Enschede wend door deze resultaten glansrijk winnaar van zijn poule- Hoogtepunt van deze vermoeiende titelstrijd is de botsing van het ko mende weekeinde tegen Middelburg- Twee duels, die sportclub met span ning tegemoet ziet. Joop Philippo zegt daarover: „de wedstrijden te gen AFC hebben mij geleerd, dat de westelijke amateurclubs beslist niet veel sterker zijn dan de oostelijke. AFC hebben wij in de race naar de titel geklopt. Ook tegen Middelburg hebben wij beslist kansen. Ik zie het als een voordeel, dat wij eerst uit spelen. Het kan van beslissende in vloed zijn. Toch wil dia-t geenszins zeggen, dat sportclub in Middelburg uitsluitend zal verdedigen. Mijn ploeg is erg jong -(gemiddelde leeftijd 22 jaar)- en zulke spelers mag je eenvoudig niet opofferen aan een defensieve speelwijze". D belangrijkste krachten in het Enschedese elftal zijn zonder twij fel doelman Eylart, centrale verde diger Van 't Hoog, halfspeler Klein Wold en de aanvallers beide ama teurinternationals, Tip en Te Veld huis. De man, waarop sportclub za terdag en zondag echter al zijn hoop heeft gevestigd, is de onbetwiste doelpuntenkoning Bert Elsink, die het afgelopen seizoen met 25 tref fers, meer dan een derde (65) van de Enschedese doelpunten voor zijn rekening nam. De vermoedelijke opstelling Ey lart, Bruning (aanvoerder), Van 't Hoog, Ter Horst, Kleine, Marcus, Klein Wold, Te Veldhuis, Elsink, Tip, Leissen. tekort aan natuurvitaminen kunnen inhalen. Middel tot dit doel is de vierdaagse wandelmars over af standen, die zeker niet te lang zijn. Daarmee is dan ook maar enkele uren per dag gemoeid. De rest van de dagen trekken de groepen er zelf op uit, ze bezoeken zwembaden, houden onderling spe len, voetballen en doen verder alles wat hun leiders maar kunnen orga niseren. De stichting helpt daarbij Die laat 's ochtends films draaien, zet behendigheidsspelen op, „ver siert" een reductie op zwembaden, nodigt gymnastiekverenigingen uit om 's avonds demonstraties te ge ven, laat excursies houden in de Bredase binnenstad onder leiding van VW-informatrices en denkt er zelfs aan om Turkse enof Ma rokkaanse gastarbeiders een folklo ristische avond te laten verzorgen. De afgelopen jaren heeft de jeugdvierdaagse aan aantallen deel nemers niet helemaal gebracht wat de organisatie ervan verwachtte. Vorig jaar kwam daarbij als ongun stige omstandigheid, dat een aantal scholen al met het nieuwe school jaar was gestart, voordat de jeugd vierdaagse begon. Dit jaar is met diverse nadelige factoren uit het verleden rekening gehouden. In Breda en omstreken, maar vooral in de Randstad, is op grotere schaa reclame gemaakt. In Breda heeft de Stichting Jeugdrecreatie haar me dewerking toegezegd. Kinderen en groepsleiders kunnen zich daar op geven of bij de wijkactiecomité's. In het kader vam de vernieuwing en uitbouw past ook de verlegging van de startplaats van het Haag- sche Sportpark naar het sportvel dencomplex aain de Talmastraat. Dat ligt dichter bij de bossen, waar door de kinderen daar na enkele minuten lopen a kunnen zijn. De jeugdvierdaagse is op woensdag 30, donderdag 31 juli, vrijdag 1 en za terdag 2 augustus. Nadere informa ties over voorwaarden en kampeer- mogelijkheden voor groepen van buiten Breda worden gegeven door de heer Hakkaart, tel. 43937 in Breda. (ADVERTENTIE) Deze grandioos fijne bruin suède herenschoen zit enorm lekker. Zeer soepele zool. Ook in zwart prentleer. Slechts Rotterdam Binnenweg 10, Nieuwe Binnenweg 379 Groene Hilledük262 Putselaan 230 Katendrechtse Lagedijk 428, Schiedam Hoogstraat 2 Vlaardingen Liesveld 16a Dordrecht Voorstraat 262. Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat S3 Den Haag Spulstraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 70

de Stem | 1969 | | pagina 15