GROTEN WEER IN DE AANVAL Wagtmans ziet bergetappes niet te somber Ton Vissers liet zich door Geminiani en Mner DRIE ZEEUWSE KOERSEN MIJN MENING Profiteer itó nog vaiioftKsfeA verfaagéepljzeitï BLUNDER KOST PIJNEN 25 FR. EN WAARSCHUWING tour de trance NAAR valt slag vandaag" de Janssen in tinei met Wagtmans WIMBLEDONFINALE: NEWCOMBE-LAVER Weer winst Den Hertog Altijd even goed! Ill Haamstede, Breskens en Hoofdplaat Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. i 11 DE STEM VAN VRIJDAG 4 JULI 1969 Leen. Poortvliet, Harm Ot- tenbros, Eef Dolman en Jules van der Flaes zoeken verkoeling bij een fontein in Nancy. (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE In deze Tour de France wordt afgerekend met de gewoonte, dat de favorieten zich de eerste tien dagen nauwe lijks laten zien en dat ze eerst op de pedalen gaan staan als de ber gen er zijn. Het feest van de knechten, dat men in andere ja ren als een aanloop tot het werke lijke gebeuren immer aanschouw de, vindt dit keer geen doorgang. Gisteren bepaalden opnieuw, en dat voor de vierde keer, de vedetten de wedstrijd. Dat tekent de nerveuze sfeer die er in het peloton hangt. Voor de start van een etappe hoort men in deze dagen Merckx, hoort men ook Gimondi, Pingeon, Poulidor en Jans sen onveranderlijk zeggen: „Nee, van daag zal er niets gebeuren. Het is immers nog zo vroeg". Maar daarin gelooft de karavaan intussen niet meer. De favorieten kunnen het niet eens verdragen, dat er in het parcours enige colletjes van derde categorie zijn opgenomen. Zo dra het even berg op loopt rijden de vedetten snel naar de kop van het peloton, bevreesd als ze zijn verrast te worden door een coup van de een af ander. Dat had gisteren tot gevolg dat er zich, achter de brave Joaquim Agos- tinho, een sterke jachtgroep vormde waarbij van de groten van deze ron de, of althans van hen die daarvoor doorgaan, alleen Aimar en Bracke ontbraken. Maar dat is niet zo vreemd. Bei den hebben de gewoonte achter in het peloton te rijden en zo kwam het dat zij, voor de zoveelste keer in hun carrière een belangrijke slag misten. Wie er wel bij was: Rini Wagt mans. De man uit St. Willebrord rijdt bewonderenswaardig. Hij versloeg op de brede boulevard in Mulhouse zelfs Jan Janssen in de sprint voor de vijf de plaats, Wagtmans had op de tweede col, de meest stijle overigens, even gelost van de groep Merckx. Maar dat had hij met opzet gedaan. Hij: „Je moet toch wat reserves houden en ik neem in de afdaling toch altijd wat risico en daarom dacht ik wel dat ik er weer gemakkelijk bij zou komen. Dat gebeurde ook". Hoe is nu de positie van Wagtmans, die nog alle dagen bij de eerste veer tien renners eindigde en die, zonder eigenlijk veel opzien te haren, elke keer met de groten meegaat alsof hij er al helemaal bü hoort? Ton Vissers: „Wagtmans is vanaf de start onze kopman geweest. Luister, dat spelle tje rend Rik van Looy was natuurlijk geen ernst. Rik heeft z'n etappe ge wonnen en daar zijn we allemaal erg blij mee, maar we wisten ook dat de ambities van Rik niet verder gingen. Dus was Wagtmans vanaf de eerste dag onze man." Wagtmans zelf: „Ik weet niet of de ploeg voor mij rijdt, ik heb er nog niets van gemerkt. Nu is dat met de bergen wel moeilijk, want wie moet er mee als het stijl omhoog gaat? En toch ziet Rini Wagtmans, met Jan Janssen ver uit de beste Neder lander de volgende etappes niet som- ber tegemoet. „Morgen op de Ballon (ADVERTENTIE) d'Alsace zal ik mijn reserves moeten aanspreken. Het is maar welk wiel ik pak. Is het het goede dan kan ik mee met de groten, andersje mag in zo'n Tour geen enkele slechte dag hebben. Anders ben je voor het algemeen klassement gezien. In de Ronde van Spanje fietste ik elke dag beter en nu hoop ik maar dat het in de Tour hier ook het geval zal zyn. Want de grote vorm heb ik nog niet helemaal te pakken". Wagtmans heeft intussen goed zijn ogen de kost gegeven. Zijn visie op de loop der gebeurtenissen: „Pingeon gaat beslist wat doen, die rijdt erg goed en Gimondi stemt duidelijk zijn koers op Merckx af." (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE De affaire Pijnen-Perez-Frances kreeg gisteren nog een bijzonder naar verlengstuk. Pijnen werd namelijk alsnog door de internationale wedstrijdcommissarissen beboet met 25 frank en hij kreeg bovendien een ernstige waarschuwing. Dit alles had achter wege kunnen blijven, als men bij Willem II-Gazelle zich niet in de luren had laten leggen door de ploegleiders van Bic, Raphael Gemi niani en Maurice de Muer. Wat gebeurde er? m Desiré Letort trekt de gele trui aan. Nadat Perez-Frances eergisteren 50 frank en 5 miniuten boete had ge kregen zochten de ploegleiders van Bic Ton Vissers 's avonds in zijn ho tel op. „Ton," zeiden ze, „is er nou niets te doen aan die vervelende zaak? Perez-Frances is er helemaal kapot van en als wij er niets aan doen, gaat hij naar huis." Ton Vissers dacht na. Later vertel de hij: „Wat moest ik doen? De Muer en Geminiani zijn machtige mannen in de wielersport en ik dacht er aan dat René Pijnen hen in zijn carrière nog wel eens nodig zou kunnen heb ben. Het zou niet goed zijn voor de jongen als die twee een wrok tegen hem gingen koesteren. Dus achtte ik het voor Pijnen persoonlijk beter, dat hij vrede sloot met Bic en de zaak bijlegde. „Ik ging dus naar Pijnen toe en vroeg hem: Schrijf even een briefje waarin je zegt dat jij ook wel een beetje schuld hebt. Daardoor wordt de straf vain Perez misschien kwijt gescholden. En dan heb je de sym pathie van alle renners van Bic en van de ploegleiders gewonnen. Pij nen wilde aanvankelijk niets daar van weten. Maar na aandrang van mij deed hij het toch. Ik geef dus dat briefje mee aan Geminiani en De Muer en ik ging met hen mee voor een gesprek met de leden van de jury. Maar toen ik die eenmaal gespro ken had, kreeg ik erg veel spijt er van dat ik me zo had laten over halen. Want de Belg Fabri, een der juryleden, zei tegen me: Hoe heb je je zo in de luren kunnen laten leg gen door dit tweetal? Dit zijn toch boeven. Want terwijl zij met jou aan het spreken waren, hebben wij ge hoord, dat Jan Janssen en nog een paar renners van Bic de Italiaan Zandegu, die het voorval ook gezien heeft, in een ander hotel waren aan het overhalen om een getuigenis in het voordeel van Perez af te leggen. En nu wordt Pijnen door deze brief waarschijnlijk ook nog bestraft." Vissers raakte er helemaal door van streek. „Hoe heb ik dat kunnen doen?", vroeg hij zich steeds af. „Maar, geloof me. ik dacht dat ik in RECOM 234 (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Profs, amateurs en nieuwelingen krijgen in het ko mende week-end in Zeeland gelegen heid om te starten. Vanavond wordt de derde Zeeuwse profwedstrijd bin nen een week gereden in Haamstede. Zaterdag houdt het Breskense wie- Iercomité een koers voor amateurs en zondag kunnen de wielerliefheb- bers terecht in Hoofdplaat, waar de nieuwelingen hun kilometers draaien. Vrijwel hetzelfde rennersveld dat dinsdag in St-Jansteen deelnam aan de beroepsrennerswedstrijd, komt vrijdagavond in Haamstede aan de streep. Dat betekent ondermeer, dat de wielersupporters de Engelsman Norman Hill, de Australiër Gilmore en de Belgen Romain Deloof en Norbert Seeuws kunnen zien rijden. Het grootste gedeelte van de groep bestaat echter uit Nederlanders, waaronder Gerard Koel (winnaar in St. Jansteen), Harry Steevens, de gebroeders Harings, Rik Wouters, Huub Zilverberg en Jan van Kat wijk. Het Zeeuwse aandeel wordt ge leverd door Albert van Midden, Theo Verschueren, Bart Zoet en Frans Kisner. De renners zullen op het 1500 meter lange parkoers in totaal 80 kilometer afleggen. Het startschot valt om zeven uur. Zaterdag wordt in Breskens een wielerkoers voor amateurs gehou den. Het wielercomité van Breskens heeft het aantal renners terug moe ten brengen tot vijfenveertig. Ten- einde de ploegentaktiek de kop in te drukken, heeft het comité niet geac cepteerd dat volledige merkenteams werden ingeschreven. Voor deze koers schreven alle vooraanstaande Zeeuwse coureurs in, waaronder de nummers één, twee en drie van de Zeeuwse kam pioenschappen in Graauw: Frans Kisner, Ko de Vrieze en Waldi van Kampen. Ook Theo van Poecke en Wim Evertse zullen van de partij zijn. Verder wil men de veel in België rijdende Nederlander Johan Hirmeman uit IJzendijke aan de ver- treklijn krijgen. De wedstrijd (100 km) begint om half drie. De lengte van het traject bedraagt ongeveer 1700 meter. Het parkoers loopt over de Broodmanstraat (start en finish), Meulenweg en Oranjeplein. Zondag krijgt Hoofdplaat zijn ker- mlsronde voor nieuwelingen. Bijna dertig renners, waaronder Zeelands beste nieuwelingen, te weten Wim de Waal (kampioen van Zeeland), Hen' ny Gijsel, Toine van den Bunder, Cees Bal, Peter en Rinus Remijn behoren tot de inschrijvers. De renners zullen dertig ronden van circa twee kilometer rijden. In Hoofdplaat wordt de start aan het oude romantische haventje gegeven. Vervolgens passeren de renners de Beatrixstraat, de Molenweg, Euro- straat, Koningin Juliamastraat, Zuid- lageweg en Schoolstraat. De finish ligt in de Koningin Juliamastraat. Start half drie. Elke middag onderbreekt Frans Slaats zijn werk om thuis via de Belgische televisie de finish van de Touretappes te volgen: „Ik kan er niet buiten. Ik moet dat iedere keer zien. Het verslag op de Ne derlandse televisie is niets uoor mij. Het is net als met een voetbal wedstrijd, je moet het direct zien anders is de spanning er af', al dus Slaats, tot 1945 zelf een van Nederlands sterkste baanrenners en tegenwoordig lid van de K.N. W .U.-sportcommissie. Hoewel Frans Slaats als ama teur veel op de weg heeft gereden, heeft hij zich als beroepsrenner helemaal op de baan toegelegd. Met Pellenaars en Pijnenburg reed hij 27 zesdaagsen waarvan zij er acht wonnen. Voor de laatste maal trad Frans Slaats in 1945 op in de Zesdaagse van Buenos Aires. Met die wedstrijd kwam een einde aan zijn, door de oorlog noodge dwongen, zesjarig verblijf in Ar gentinië, waar hij in april 1940 aanvankelijk voor twee maanden naar toe was gegaan. Het feit, dat hij zelf nooit aan de grootste wegwedstrijd ter we reld mee heeft kunnen doen, doet niets af aan Slaats' enthousiasme voor de Tour de France. De Waal- wijkse oud-coureur, die nog steeds het Nederlands uurrecord met 45.558 meter (in 1937 in Milaan gevestigd) op zijn naam heeft staan, verwacht voor vandaag een grote slag op de eerste zware cols. Slaats: „Het is voor mij duide lijk dat de groten in het spel zul len overheersen. Zij bepalen wat er gebeurt. In de laatste 30 kilo meters van elke etappe wordt er zo hard gereden, dat de zwakken vanzelf afvallen. En tot die zwak ken behoort ook een groot gedeel te van de Nederlandse afvaardi ging in de Tour. Mannen als Dol man en Beugels zullen weldra het voorbeeld van Nijdam volgen. Dergelijke renners zijn slechts ker- miskoersen gewend. Zij kunnen niet tegen het zware Tourwerk". i Bewondering heeft Frans Slaats voor Rini Wagtmans, die tot nu toe steeds van voren heeft geze ten: „Wagtmans komt er wel. Het is best mogelijk, dat hij zich bij de eerste tien in het eindklasse ment plaatst". Weinig goeds heeft het sport- commissielid te zeggen over de manier waarop ploegleider Ton Vissers, René Pijnen heeft behan deld. „Daar moet toch iets niet in de haak zijn. Pijnen had die schuldbekentenis niet moeten te kenen. Hij werd tot tweemaal toe in de berm gegooid. Dat kan toch niet", aldus Slaats. De Waalwijker rekent Rini Wagtmans bij de renners die in deze Tour tot nu toe het best naar voren zijn gekomen. Daar hoort volgens hem ook Gimondi, Altig, Merckx en Janssen toe. „Er zijn tot nu toe geen verrassingen ge weest, maar het is duidelijk dat de koers onder controle van deze mannen staat. Morgen zal er een scheiding tussen de sterken en de zwakken komen. Er is in deze Tour tot nu toe mieters hard ge reden. Er zullen veel coureurs zijn die het beulenwerk in de bergen niet kunnen volbrengen"aldus Slaats. Of Janssen de Tour voor de tweede maal kan winnen? Slaats: „Het zal moeilijk voor hem zijn Maar Jan is een erg slimme cou reur. Ik geloof trouwens, dat hij dit keer meer op de groene trui zal mikken". het voordeel van de jongen handel de. René heeft nog een hele carrière voor zich, en daarbij kan hij geen vijanden gebruiken. Alleen, deze zaak is verkeerd uitgevallen. Vanochtend moest ik weer ver schijnen op een zitting van de jury en dje Tourdirectie. Het leek wel afls- of het hier een echte rechtszaak be trof. Toen Goddet binnenkwam als opperrechter, stond iedereen over eind en ging daarna weer zitten. Plechtig werden alle verklaringen voorgelezen en toen oordeelde men dat de zaak de géhele dag onder zocht zou worden alvorens een defi nitief vonnis geveld zou worden," al dus Vissers. Dit vonnis kwam dan gisteravond. De „rechtbank van de Tour" had, naar aanleiding van de brief waarin Pijnen ook een deel van de schuld op zich nam, besloten hem te beboeten met 25 frank en hein een ernstige waarschuwing te geven. De buitenlandse journalisten, die van de loop der gebeurtenissen op de hoogte werden gebracht, haalden niet begrijpend de schouders op. „Hoe heeft Vissers dit kunnen doen?", zo vroegen zij zich af. „Daarvoor moet je nou een Hollander zijn. Ze noe men jullie niet voor niets de Chine zen van Europa". (Van onze speciale verslaggever) MULHOUSE De vete tussen Jan Janssen en Rini Wagtmans, ontstaan toen de laatste het vorig jaar in de „Acht van Chaam" een financieel aanbod van de Tourwinnaar van de hand wees en hem met gering ver schil in de spurt klopte, spitst zich met de dag toe. Na de finish van de vijfde etappe van de Tour stond Jans sen bij de wagen met mineraalwater te razen over de houding van Wagt mans in de slotfase. „Wat heeft het voor zin dat Wagt mans voor Altig een gat laat vallen? Daarmee werd mijn kans op de twee de plaats en de groene trui ver knoeid. Ik wil hem toch een keer krijgen. Wat verbeeldt die knaap zich wel. Moet je nagaan, hij wil geen lid worden van de beroepsrenmersbond, omdat Jan Janssen daarvan voorzit ter is". Wagtmans reageerde niet minder fel op de aanklacht van Janssen. „Janssen kwaad? Ik hoef toch niet naar Altig te rijden voor zijn zaak? Ik rijd voor mezelf. Na die Acht van Chaam van het vorige jaar is Janssen me dwars blijven zitten. Hij moet zelfs gezegd hebben dat hij mijn doorbraak bij de profs zou verhinde ren. Hij heeft het al een paar keer gedaan ook. In Milaan-San Remo pakte hij me terug en dat kostte mij de tweede plaats. In de Ronde van Duinkerken verknoeide hij mijn kans om te winnen. Als je het niet meer met fietsen kunt winnen, moet je het blijkbaar maar proberen met praten. Het wordt zo langzamerhand tijd dat ik hem eens dwars ga zitten. Mis schien komt dat binnenkort wel als Janssen op het punt staat de gele trui te pakken". LONDEN (ANP) Twee Austra lische profs drongen gisteren door tot de eindstrijd van het herenenkelspel van Wimbledon. John Newcombe en Rod Laver. De rossige titelverdediger elimineerde Arthur Ashe (26 62 97 60), het vorige jaar zijn tegen stander in de finale, en Newcombe, de hindernis, waar Tom Okker over struikelde, maakte met 36 61 14 12 64 een einde aan de illusies van zijn landgenoot Tony Roche. De overwining van John Newcom be, twee jaar geleden triomfator op WITTLICH (ANP) Fedor den Hertog heeft gisteren ook na drie ritoverwinningen in successie de vierde etappe van de ronde van Rijn land Palts gewonnen. Hij legde de 155 km van Waldmohr naar Wittlich af in 4 uur 19 min 36 sec. Tweede en derde werden de Westduitsers Troche en Tschan. De uitslag van de vierde etappe: 1. Den Hertog (Ned) 155 km in 4.18.36 (met 1 min boni); 2. Troche (WD1) 4.19.48 (30 sec. boni)3. Tschan (WD1) 4.20.18; 4. Lutz (WDil 4.24.10; 5. Ebert (WD1) z.t. Wimbledon, toen voor hielt laiaitst al leen amateurs mochten deelnemen, kwam als een verrassing. Dit seizoen immers hebben Rod Laiver en Tony Roche in nagenoeg elk toernooi ge domineerd en moest Newcombe met Okker genoegen nemen met een plaats in de schaduw van dit tweetal. Newcombe dankte de zege op zijn jongere landgenoot aan zijn psycho logische kwaliteiten. In elke partij dwingt hij zijn tegenstander het be sef op, dat het geen zin heeft verzet te blijven bieden, omdat hij toch sterker is. Dan maakt zich in bijna alle gevallen een gevoel van ontred dering van de opponent meester. Zo is het Okker vergaan en nu Roche ook. Tony Roche, nauw bevriend met Newcombe en diens dubbelspelpart- ner op alle grote toernooien, trachtte met extrageld voor de concentratie het gevoel van onbehagen te onder vangen, maar het hielp hem niet. Het enige wat hij ermee bereikte was een acceptabele De beslissing viel in de derde set, blik op het oigenh de derde set hield daarna stand, maar gaf een 1312 Newcombe de Roche bij 6—5 in setpoinit miste. Hij vijf service-games drie missers hij in het voordeel van uit handen. De vol gende set had Newcombe nauwelijks moeite met zijn tegenstander: 64. Tom Okker en Marty Riessen ont moeten in de finale van het heren dubbelspel Newcombe en Roche, die de Zuidafrikanen Frew McMillan en Bob Hewitt met 3—6 6—3 14—12 6—2 versloegen. (ADVERTENTIE) Nog steeds handhaaft Pfaff voor zijn vermaarde serie lichtgewicht machines de sterk verlaagde prijzen (tijdelijkeprijsverlagingen van 6% tot 11%). Nti 'n Pfaff kopen is een van de verstandigste dingen, die u kunt doen. Ga dus in ieder geval nu kijken bij Pfaff. Typen 94,95,96 en 97 BERGEN OP TERNEUZEN: tel. 01640-5878 tel. 01150-2294 ZOOM: Kortemeestraat 17 Nieuwe Diepstraat 23 Verder verkrijgbaar bij: A. C. BAST1AANSE Papegaaistraat 4, Goes tel. 01100-7476 H. A. DE BREUCK B. F. v Waesberghestr 16 Hulst teL 01140-2215 G. HEMELAAR: Nieuwendijk 29. Vlissingen tel 01184-3729

de Stem | 1969 | | pagina 11