[RIK VAN LOOY: "Bij voorsprong an 12 minuten ;ing ik rijden" RENE FIETS PIJNEN VAN GETRAPT Jan van Hoek won in Roosendaal Bijna iedereen die je spreekt denkt dat Royal Club Tonic veel meer kost dan gewone tonic NAAR MIJN MENING Nübijde Boerenleenbank een rente van Boerenleenbank Ifficiële Jacht van on 'issers "heeft Jan Janssen geen kans" 2 krop 45 Karoly Soos vroeg ontslag uit,dit 'PpenfijstjeJ 0ffie ViSS nus Repen imkommers Malse Sla ÜDoré ardappelen de „ACHT VAN CHAAM" Begrijpelijk. Royal Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles. 11 DE STEM VAN DONDERDAG 3 JULI 1969 17 1-04 on I «2 65 1®9 1-59 kokend 62 69 ferd'"" i?J 481 nï 89 I 98 sa I 65 59 I 2.95 2.651 1 4C 59 '"il 98/ 78 75 f - 1-95 (.75 95 75 j 69 59 500 g 2.35 1.98 EXPORT fceits klasse I ja 500 gram iiw op minstens 200 gram. Kwaliteitsklasse I wassen iteitsklassel r 2'/2 kilo f. en t/m zaterdag 5 juli) NANCY Na vier dagen Tour Vas men aan hem gaan twijfe Hen. Hij kon zich in de massa sprints zelfs niet meer onder scheiden en ook in de etappe naar laastricht, toen zijn directie zo raag gezien had dat hfj zou win- pen, schoot Rik van Looy tekort. Zou hij dan toch te oud voor het bak zijn geworden? 35 jaar i,s toor een man als Van Looy, die altijd gewoekerd heeft met zijn rachten, heel veel. En toch.... de „oude" haalde gisteren nog (ADVERTENTIE) Bezoekt Nederlands grootste wielersportevenement WOENSDAG 23 JULI A.S. (Van onze speciale verslaggever) NANCY Willem Il-ploegleider Ton Vissers heeft zijn eerste klacht bij de Tour-autoriteiten ingediend. Gisteren protesteerde hij officieel te gen het feit, dat ronde-arts Dumas op eigen initiatief Henk Nijdam en Jos Timmerman toevoegde aan het fijst.ie van drie, dat op de dopingcon trole diende te verschijnen. Jolgens afspraak was die dag door de irzitter van de jury de enveloppe trokken met als uitslag controle voor de eerste drie aankomenden. Onverwacht echter liet Dumas we- dat ook de achterop geraakte Timmerman en Henk Nijdam :h moesten melden. dat", zei Vissers, „is tegen alle ipraken in gebeurd. In Roubaix heb ai we uren zitten praten over de nier waarop de renners aangewe' zouden worden. Tenslotte kwa- tn er drie systemen waar iedereen zich mee verzoende en ineens maakt jkter Dumas er op eigen houtje een ierde mogelijkheid. - het zelf aanwij zen - bij. Dat kan natuurlijk nooit gekeurd worden". En dus beklaagde Ton Vissers zich "icieel, schriftelijk, bij de Tour-lei- ïg. Wanneer hij woord houdt, staat hij over enkele dagen weer voor de ronde-baas. Want Vissers is niet van plan gehoor te geven aan de opdracht om na de achtste etappe namens de Boegleiders aanwezig te zijn bij de controle. :?JAk denk er niet over", sprak hij in Nancy resoluut. „Als ze personeel bij dat onderzoek willen hebben, moe ten ze het maar ergens anders van daan halen. Ik ben niet van plan om daar uren op wat renners te gaan zit ten wachten. Daar kwam ik niet voor naar de Tour. Waarschijnlijk zal men ertvan opkijken dat ik weiger, maar dat doet me niets. Ik heb geen papier hoeven te tekenen, waarop ik me vjjplicht bij die controle te zijn. Ze kunnen dus geen enkele actie tegen mf ondernemen. eens uit voor een krachttoer waarmee hij vele jongeren een voorbeeld stelde In de jaren dat hij nog heerser in het peloton was durfde Van Looy het rustig laten aankomen op zijn toen vlijmscherpe eindsprint. Maar de jaren hebben zijn snelheid aangetast en daarom moest de oude „keizer" zijn toevlucht zoeken in een uren lange solo-vlucht. Van Looy: „Ik hoopte, dat ze met dat warme weer in het peloton goed zouden eten en drinken, dan rijden ze namelijk nooit zo hard. En ik con stateerde met genoegen, dat mijn voorsprong tot 12 minuten opliep. Op dat moment ging ik pas echt er voor rijden. Want ik dacht bij mezelf: zo lang het nog geen tien minuten is, geef je niet alles, want als er later een groepje bij me komt, moet je misschien lossen. Maar toen ik met nog 50 kilometer te rijden nog tien minuten voorsprong had, wist ik dat ik het zou houden. Ik dacht: je kunt elke tien kilometer 2 minuten ver liezen, dat houden je oude botten nog wel." Een Belgische journalist kwam hem vertellen, dat Eddy Merckx had gezegd: „Men kan een voorbeeld ne men aan deze Van Looy, wat heeft die man nog een moed." Van Looy fluisterde later in ons oor: „En toch zal Eddy het niet graag gezien heb ben." Of de „keizer" met deze stunt zijn plaats in de Belgische ploeg voor het wereldkampioenschap in Zolder zeker had willen stellen? Van Looy: „Luister, ik wil in Zol der best samenwerken met Eddy Merckx en ik denk dat men mij nu wel waardig zal achten nog eenmaal de kleuren van het land te verdedi gen." Het was gisteren overigens de 497ste overwinning van Rik van Looy als beroepsrenner, een fantastisch aantal. Gevraagd naar de situatie in de Tour, zei Van Looy, die er na een zo lange tijd op de fiets natuurlijk een goede kijk op heeft: „Het is een heel lastige ronde. Misschien dat Merckx hem wint, misschien ook niet. Eddy draagt de last van de ron de op zijn schouders, maar dat moest Anquetil ook altijd. Voor mij rijdt Felice Gimondi heel goed. Anders rijdt hij altijd in het wiel van Merckx. nu fietst hij zijn eigen wedstrijd. Dat is mij erg opge vallen. Als Merckx aan de voet van een col met Gimondi, Poulidor, Pin- geon, Van Springel en Gonzales komt en de klim begint eenmaal dan zal men het hem erg lastig maken." Van Looy zocht lachend een weg tussen de hem feliciterende suppor ters. „Iemand zei: „Dit is een waar dig afscheid van de Tour van een groot renner." En zo was het ook. BOEDAPEST (ANP) Karoly Soos heeft bij de Hongaarse voetbal bond zijn ontslag ingediend als trai ner van het nationale voetbalelftal. De reden is de vele kritiek, die op zijn beleid werd geuit na de neder laag (2—3) tegen Denemarken in een wedstrijd voor de eliminatieron den van het wereldkampioenschap. Na afloop van die ontmoeting (op 15 juni in Kopenhagen) had Soos verklaard: „Ik heb geen betere spe lers. Wat kun je dan nog verlangen?" De Hongaarse voetbalbond heeft de ontslagaanvrage 48 uur in beraad ge houden. Als men er niet mee akkoord gaat, moet Soos zijn functie tot het eind van het jaar blijven uitoefenen. Tour-directeur Jacques Goddet in gesprek met José Perez Frances (links) die voor het trappen van René Pijnen een straf van 5 minuten en een boete van 50 frank opliep. (Van onze speciale verslaggever) NANCY Zonde dat er in de laatste kilometers nog een scha duw viel over de glorieuze dag van Willem II. Het was anders helemaal mooi geweest. Voorop ijlde de oude Rik van Looy als een vrijwel zekere winnaar van de etappe naar de wielerbaan van Nancy. En achter hem, in een jachtgroep van acht renners, be reidde de snelle René Pijnen zich voor op een flitsende sprint voor de tweede plaats. Pijnen had voor ploegmakker Van Looy gedaan wat hij kon. Maar plotseling, op ongeveer 12 km voor de aankomst, lag hij bloe dend op de grond. De Spanjaard Perez-Frances, die voor de Franse ploeg Bic (van Jan Janssen) rijdt had hem van z'n fiets getrapt. Er ging een golf van opwinding door de karavaan. Dit had men nog nooit be leefd. Vechtpartijen wel, maar dit.... Onmiddellijk velde de leiding van de Tour het vonnis over deze wandaad van de Spanjaard. Felix Levitan maakte bekend, dat hij 5 minuten achterstand in het klassement zou krijgen en 50 frank boete. En intus sen reed René Pijnen met bloedende armen en benen naar de finish. Daar vertelde hij z'n verhaal. Pij nen: „Toen Van Looy weg was, ben ik onmiddellijk naar de kop van het peloton gereden om te zien of er geen renners achteraan gingen. Op een gegeven moment demarreerde Julien Stevens. Ik dacht: daar gaat de gele trui, die moet ik terug pak ken. En ik reed zo hard als ik kon naar hem toe met 6 anderen aan mijn wiel. Toen ik bij hem kwam, stopte ik onmiddellijk. Maar de an deren zagen, dat het peloton 300 me ter achter was en ze gingen door. Stevens, Jean Devu en Letort deden het meeste kopwerk. Aanvankelijk reed ik maar wat mee aan de staart van het groepje. Ik dacht: als dat zo door gaat, pak ik straks lekker de tweede plaats. Want na een paar WIM VAN EST erg slechte dagen, voelde ik me voor het eerst weer wat beter. Ste vens en de anderen reden echter zo hard, dat het verschil met Van Looy steeds kleiner werd. Op een gegeven moment las ik op het bord, dat Rik nog maar 3 minuten voorsprong had. En toen dacht ik: je moet an dere maatregelen nemen." „En daarop ben ik naar voren ge reden en als het mijn beurt was om over te nemen aan de kop rem de ik af. Dat is toch normaal in een ploegenwedstrijd? Maar die donkere Fransman werd kwaad." Wij: „Die Fransman?" Pijnen: „Ja, die met dat zwarte haar." Wij: „Nee, dat is Perez-Frances, de Spanjaard die bij Bic rijdt." Pijnen: Oh, ik ken hem niet. Maar hij was het die mij elke keer wegduwde. En ik duwde natuurlijk terug. Maar hij werd steeds driester. Op een moment duwde hij zo hard, dat ik de macht over het stuur ver loor en in een sloot reed, net langs prikkeldraad. Ik kwam terug bij het groepje en ging gewoon door met het afstopwerk. Maar toen kwam Perez-Frances opnieuw naast me rijden, hij maakte het riempje van zijn toeclips los, trok een voet uit de toeclips en hij trapte mijn stuur weg. Ik viel hard op de grond." Er valt even een stilte in de tent van de medische dienst. Pijnen ver bijt de pijn als een verpleger zijn handen schoonmaakt met jodium. Hij heeft over 20 cm een schaafwon de aan het rechterbeen, z'n rechter knie bloedt, evenals zijn rechter hand. Dan vervolgt hij: „Ze moeten hem uit de wedstrijd nemen. Ik heb nog nooit gevochten, daar bereik je toch niets mee. En nu gebeurt me dit". Op dat moment komt kapitein Ted Harter, de commandant van de politie, die de Tour-karavaan bege leid, de tent binnen. Wij: „Maakt u er een bekeuring van, kapitein?" Hij: „Nee, dit behoort enkel tot de competentie van de Tour-directie. Maar als ik Pijnen was zou ik een aanklacht bij de justitie indienen. Het was schandalig wat die Span jaard deed." (Van een onzer wielermedewerkers) ROOSENDAAL De eerste avond van de Roosendaaise driedaagse voor amateurs is in een overwinning ge ëindigd van de Toyota-renner Jan van Hoek uit Hoogerheide. Voor de organisatoren en het talrijke publiek was het een kleine teleurstelling, dat Joop Zoetemelk en Fedor den Hertog wegens etappekoersen in het buiten- ADVERTENTIE land verstek moesten laten gaan. De strijdlust van de West-Brabantse renners vergoedde echter veel. Na enige ronden van de 60, die er te verrijden waren kwamen al di rect twee favorieten Kees Koeken en Bram Breur door pech op één ronde achterstand. Tien kilometer waren er gereden toen vier renners: Godde, P. Maas, J. Maas en de latere winnaar Van Hoek het hazenpad kozen. Al snel werd een voorsprong van 200 m genomen op het peloton onder aan voering van plaatselijke favoriet Tini van Hasselt. Drie renners werden- reeds na 5 ronden teruggepakt. De vierde, Jan van Hoek, ging in gezel schap van de gedubbelde Adrie Ko- nings door. Hij bleek het juist ge zien te hebben, want het peloton zou hen niet meer terugpakken. Ronde na ronde vergrootten zij hun voor sprong, zo zefs, dat zij 13 km voor de finish het grote peloton op één ronde zetten. Voor Konings was het voor al een genoegen, want hij had zijn ronde achterstand goed gemaakt. Een leider dus in het peloton waar uit inmiddels de Zeggenaren Kees Frijters en Ad van Överveld waren weggesprongen. Voor hun zou de be loning een tweede en derde plaats zijn. Jan van Hoek was terecht de juiste man die van de rondemiss de kussen in ontvangst mocht nemen. Vanavond is het de kans aan de an dere renners deze eer voor zich op te mogen strijken. .De uitslagen: 1. J. van Hoek (Hoo gerheide) 60 km in 1 uur 25 min. 5 sec. 2. C. Frijters (Zegge); 3. A. van Overveld (Zegge); 4. H. Stander (Oude Tonge); 5. C. van Dongen (Oud Gastel); 6 Rini Roks (St.-Wille- brord); 7. L. Bogers (Ossendrecht); 8. J Huijps (Heerle); 9. P. Maas (Heerle); 10. F. van Hoogerheide (Os sendrecht); 11. T. Damen (Ulven- hout)12. J. v. d. Burg (Oude Tonge) 13. M. Hesemans (Rijen); P. Dub belman (Lage Zwaluwe); 15. J. Maas (Wouwse Plantage); 16. R. Leijten (Rijen); 17. T. Schilperoort (Zwijn- drecht); 18. K Willemse (Lage Zwaluwe); 19. H. van Hooijdonck (Zundert); 20. M. Verdonck (Heer le). Ploegleider Ton Vissers, die op de wielerbaan buiten zijn teleurstelling over het gebeurde met Pijnen stond te verbijten, werd op dat moment benaderd door de ploegleider van Perez-Frances, de Fransman Raphael Geminiani. „Ton", zei de Fransman, „je moet geen klacht indienen tegen Perez-Frances". Vissers: „Man, dat heb ik al tijdens de wedstrijd ge daan. Wat dacht je? Die jongen be gint een beetje goed te rijden en dan gebeurt dit. Hij had wel een arm kunnen breken. Nee, dit neem ik niet." Geminiani: „Maar ze heb ben beiden schuld. Pijnen duwde Perez weg en toen werd die kwaad." Een Franse journalist mengt zich in het gesprek. „Nee, dat is niet waar, ik heb met eigen ogen gezien, dat Pijnen helemaal niets deed. Die Frances is een ban diet." Vissers tot Geminiani: Nu hoor je het zelf. Nee, hij komt er bij mij met zo'n smoesje niet door. Pij nen had een grote kans hier twee de te worden, nu wordt hij negen de." En Geminiani droop af. Pijnen komt de tent van de me dische dienst uit en loopt op Vissers toe. „Als die Perez-Frances niet uit de ronde wordt genomen, ga ik er uit", zegt hij. Vissers: „Jongen, kom nou, je bent hier niet in Olympia's Tour. Dit is de Tour de France. Je bent be roepsrenner." (Van onze sportredactie Wim van Est, die in de tijd dat er alleen maar met landenploegen werd gereden tien maal in de Tour de France uitkwam, vindt dat de jonge profs van tegenwoordig er te weinig voor over hebben om naar de top door te stoten. „Neem nou die ontsnapping van Van Looy van vandaag. Hij had duidelijk de toestemming van de groten. Ze wilden hem een rit cadeau geven. Dat kan niet anders met zo'n lan ge ontsnapping. Maar begrijp je die jonge renners nou? Zij moeten zich toch laten zien. Daar hebben ze de kans voor als een man als Van Looy weg mag. Maar nee, ze blijven rustig in het peloton en denken alleen maar hoe kom ik aan of hoe gaat het straks in de bergen. Vroeger was dat anders. Toen gingen ze er tegen aan", al dus Van Est. Terug denkend aan het verle den toen was het nog veel zwaarder door een slechter weg dek en minder materiaal komt Van Est op namen als Coppi en Koblet, die in wielerkringen nu nog met ontzag worden uitgespro ken. Hij vindt Eddy Merckx ech ter een nog grotere. „Merckx is completer. Coppi en Koblet kon den in hun eentje een rit beslis sen, maar Merckx is bovendien nog in staat te sprinten. Hij heeft bewezen een massaspurt te kun nen winnen. Merckx is ook mijn grote favoriet. Tegen zijn geweld is niemand bestand. Dat heeft hij wel aangetoond in al die klassie kers en de Ronde van Italië, waar in hij alle, tegen hem rijdende Ita lianen vernederde". Gelooft Van Est, wiens beste prestatie in de Tour een achtste plaats in het eindklassement is, dan zonder meer dat de dit seizoen zo succesvolle Belg met de gele trui in Parijs zal arriveren? „Er kan natuurlijk altijd iets tussen komen", zegt Van Est, die zelf eens werd uitgeschakeld door een val in een ravijn, „maar normaal ge sproken zal niemand het tegen hem kunnen opnemen. Mannen als Gimondi, Pingeon, Aimar, Pouli dor en Janssen hadden in de eerste ritten moeten toeslaan om Merckx murw te krijgen. Dan hadden zij een kans gehad, want Merckx had weinig kilometers in de benen. Er wordt wel gezegd, dat de ploeg van Merckx niet zo sterk is, maar die heeft hij straks in de bergen niet meer nodig. Daar moeten de gro ten het onder elkaar uitknokken. Daar ook zullen de beslissingen vallen. Misschien steken in de ber gen de anderen de koppen bij elk aar, maar dan geloof ik nog niet, dat ze Merckx kunnen bedwin gen. Hij heeft immers bewezen op het ogenblik heer en meester te zijn". De mogelijkheden van de Ne derlanders zijn volgens Wim van Est nihil. „Ik geloof niet dat Jans sen een kans maakt. Hij zal het op de cols niet kunnen redden. Net als de andere outsiders, want zo zie ik Gimondi, Pingeon, Aimar en Poulidor ook, zal hij Merckx daar moeten laten gaan. En Jan is toch de beste Nederlander? Van Willem II/Gazelle zie ik er zelfs maar weinig de Tour uitrij den. Alleen Rini Wagtmans is mij tot nu bevallen. Hij zit steeds voorin en speelt een belangrijke rol in de sprint. Voor de overigen geef ik weinig. Als je nagaat, dat Nijdam in de vlakke etappe al lost. Dat geeft toch wel te denken als straks de bergen komen. Ook Rik van Looy zal het niet ver bren gen. Toegegeven het is een klasse man, maar in een Tour kun je niet meer dan een etappezege van hem verwachten. Hij heeft nog nooit een Tour uitgereden. Die man had den ze trouwens nooit kopman mo gen maken. Het is gewoon niet fair tegenover de andere jongens". (ADVERTENTIE) 1100 vestigingen

de Stem | 1969 | | pagina 11