Eigen guerrilla organisatie voor Jordanië Soldaten weigeren eten uit protest tegen kwaliteit TRAGEDIE DREIGT IN BIAFRA 't Is elke dag verjaardag, met aardbei Balans Maagdenhuis-proces: 528 straffen MRCA INWONER HEIKANT VERONGELUKT SUEZ WEER IETS MEER GIF IN RIJN Dr. Heinemann roept op tot vrede Belegerd kamp Ben Het ontzet I )e^elHd Noodkreet Rode Kruis RAPPORTEN ZONDER CIJFERS -i In Burgerbrug Hoger beroep DE STEM VAN WOENSDA© 2 JULI 1969 BONN (DPA/Reuter/AFP) In een gezamenlijke vergadering van het Westduitse parlement is dr. Gus- tav Heinemann (69) beëdigd als pre sident van de Westduitse Bondsrepu bliek. Heinemann volgt hiermee de 74-jarige dr. Heinrich Lübke op die precies tien jaar president is ge- Heinemann werd 3 maart bij een derde stemming met maar zes stem men voorsprong op zijn christende mocratische tegenstander Gerhard Schroder gekozen als derde president van West-Duitsland. In een rede na de beëdiging zei Heinemann het als zijn plicht te zien de vrede te dienen. „Ik roep de ver antwoordelijke blokken en machten op hun vertrouwen op veiligheid niet te baseren op de bewapeningswed loop maar in elkaar vinden op het gebied van gemeenschappelijke ont wapening en begrenzing van de wa pens", zei Heinemann. „De mens staat op het punt voet op de maan te zetten maar hij heeft zijn aarde nog niet van oorlog, honger en on gerechtigheid bevrijd." Dr. Heinemann zei dat West-Duits land 24 jaar na de oorlog nog begrip bij zijn buren in Oost-Europa moet kweken. Overleg waarbij alle partij en betrokken zijn ter beveiliging van de vrede in geheel Europa is over tijd en moet komen. DR. HEINEMANN (Van onze redactie buitenland) SAIGON. Zuidvietnamese een heden hebben gisteren het belegerde kamp Ben Het ontzet. Het kamp, waar ongeveer duizend speciale Amerikaanse en Zuidvietna mese troepen zijn gelegerd, is ruim een maand omsingeld geweest. De ongeveer 3000 Zuidvietnamese militairen, die zich een weg naar het kamp hebben gebaand, ontmoetten vrijwel geen tegenstand. Ben Het ligt in heuvelachtig ter rein op ongeveer 10 km van het punt waar de grenzen van Laos, Cambodja en Zuid-Vietnam samenkomen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET Koning Hoessein van Jordanië heeft het initia tief genomen een eigen guerilla-erganisatie op te richten, die door de regering en het leger onder controle kan worden gehouden. Tegelijkertijd zal worden geprobeerd de activiteit en de sterke binnenlandse politieke invloed van de nu vanuit Jordanië opererende guerilla-organisaties te beperken. Dit z(jn de belangrijkste conclusies, die getrokken kunnen worden uit de omvangrijke mutaties in de regering en het leger van Jorda- In de opdracht van koning Hoes sein aan de nieuwe opperbevelheb ber, zijn oom generaal Nasser Ben Dsjamil, wordt gezegd dat aan de oprichting, vorming en uitrusting van „bijzondere eenheden" volledige aandacht moet worden besteed. Deze benaming wordt in de Arabische lan den in het algemeen voor commando groepen naast het bestaande leger gebruikt. Nasser Ben Dsjamil staat sinds vrij lange tijd als specialist voor dergelijke taken bekend. Hij heeft reeds enige tijd geleden uit Oostjor- daanse bedoeïenen dergelijke com mandogroepen samengesteld. Israëlische vliegtuigen hebben ba ses van Arabische saboteurs in de omgeving van Adzjan en Sjoenth Nu- marim in Jordanië gebombardeerd. De actie duurde slechts kort en aHe toestellen zijn behouden op hun basis teruggekeerd, aldus een Israëlische militaire woordvoerder. In Amman werd meegedeeld dat bij de actie één Jordaanse soldaat is gedood en dat een burger gewond raakte. Egyptische militairen hebben voort durend Israëlische stellingen langs het Suez-kanaal beschoten. De Egyp- tenaren maakten gebruik van artille rie en automatische wapens. Israëli sche batterijen hebben het vuur be antwoord. Twee Israëliërs werden ge wond. Ten zuiden van de Dode Zee heeft een Israëlische patrouille twee Arabische saboteurs gedood. Een Israëlische militaire rechtbank heeft in Nabloes een 19-jarige Ara bier tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld omdat hij de leider zou zijn geweest van een groep terroris ten, die op 6 maart een aanslag pleeg de op de cafetaria van de Hebreeuw se universiteit in Jeruzalem. Bij deze aanslag liepen 29 mensen verwon dingen op. De Arabier werd ook schuldig bevonden aan andere sabo tagedaden, wapenbezit en het ver schaffen van onderdak aan een ande re terrorist. In het centrum van Gaza is giste ren een Israëlische arbeider om het leven gekomen, doordat twee hand granaten in een menigte werden ge worpen. Negen Israëlische militairen en acht Arabieren werden gewond. Israëlische veiligheidstroepen hebben verscheidene arrestaties verricht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een groep van 150 a 200 militairen van de Krom houtkazerne te Utrecht, waarin de school der technische dienst met circa 1200 militairen is gevestigd, heeft vrijdag door een warme maaltijd te weigeren willen pro testeren tegen de kwaliteit van de kazernevoeding. Het werd uitein delijk een demonstratie van slechts enkele tientallen, omdat... juist nassi goreng werd geser veerd, een gerecht waarop de meesten verzot zijn. Het protest betrof de slechte sa menstelling en de smaak van het eten. „Tegen deze tijd van het jaar komen altijd klachten de kop op steken. Nieuwe groenten en de overgang van oude naar nieuwe aardappelen zijn er veelal oorzaak van", zo zei ons de legervoorlich- tingsdiensl. De Utrechtse militai ren spraken ook over een collega, die een rups in de bloemkool zou hebben aangetroffen en over een andere militair, bij wie een spoel- worm was aangetroffen. De arts had tegen laatstgenoem de gezegd, dat zo'n kwaal kan ont staan door het eten van slecht be reid vlees. Dit alles leidde tot het besluit om vrijdagmiddag (vanwe ge het weekeindverlof werd in het middaguur warm gegeten) wel het dienblad (de plate) af te halen, maar vervolgens met een lege plate aan tafel te gaan zitten. Als gezegd mislukte de opzet ten dele, omdat er geen bloemkool of nieu we aardappelen doeh nassi werd verstrekt. Niettemin gingen enke le tientallen met een lege plate aan tafel. Een dienstdoende on derofficier zei hen daarop, dat zij niet verplicht waren te eten, maar dat hij toch liever had dat ze naar buiten zouden gaan als ze niet wilden eten. Dat is ook gebeurd. Later in de middag wilde een militair tijdens het appèl een nieuwe demonstratie op touw zet ten. Dit werd niet alleen tegenge gaan, maar de militair werd ook in voorlopig arrest gesteld. Er moet nog worden beslist, of hij krijgs- tuchteliik dan wel via een krijgs raad zal worden bestraft. Intussen wordt nagegaan, of de etensklachten gegrond zijn. De le- gervoorlichtingsdienst wijst erop, dat in de voedingseommissie van de kazerne, waarin ook de „gewo ne" militairen zijn vertegenwoor digd, tot dusver geen klachten zijn gehoord. Maandagavond heeft de demonstratie zich niet herhaald. „Alle klaargemaakte porties zijn opgegeten", meldde de Kromhout kazerne. (Van een onzer verslaggevers) HEIKANT In de nacht van maan dag op dinsdag is in Heikant een do delijk ongeluk gebeurd. De 25-jarige kelner G. Bilderbeek uit Heikant reed met zijn auto tegen een boom. De kelner werd door een voorbij ganger omstreeks twee uur in zijn zwaar beschadigde wagen gevonden. Hij was dood. De achter in de wagen geplaatste motor draaide nog. De oor zaak van het ongeluk is niet bekend. Er waren geen getuigen. HOOFDDORP Een botsing bij RiJ- senhout heeft het leven gekost aan één persoon, terwijl twee ernstige ge wonden naar een ziekenhuis gebracht moesten worden. Het ongeval gebeul de toen een personenauto na het pas seren van een booht op de linker weghelft terechtkwam, waar hij fron taal in botsing kwam met een tegen ligger. Een inzittende van de laatste wagen, mevrouw J. Willemse (50) overleed later in het ziekenhuis. De beide chauffeurs werden zeer ernstig gewond. UTRECHT De 85-jarige L. van Keulen uit Wijhe is op een niet-he- veiligde overweg tussen Wij'he en Olst aangereden door de trein 'Nijme- De ravage in Heikant gen-ZwoHe. De man, die op een fiets reed, werd op slag gedood. ROOSTEREN Op de weg van Susteren naar Roosteren is de 25-ja- rige Wim Demandt uit Grevenbricht verongelukt toen hij met zijn bestel auto tegen een betonnen rand van de brug over het Julianakanaal reed en vervolgens tegen een pijler. De man overleed ter plaatse. EIBERGEN Op de weg Ruurlo Groenlo is de 36-jarige A. Speelberg uit Harmeien met zijn auto tegen een tractor met aanhangwagen gebotst en daarna tegen een boom tot stilstand gekomen. Hij overleed ter plaatse. ZWOLLE Het 13-jari,ge Zwol se meisje G. Volkers is bij het over steken van de Ceintuurbaan te Zwolle dioor een vrachtauto overreden en gedood. Zij zat achter op de fiets bij een 14-jarig vriendinnetje. BUURMALSEN In Buurmalsen is de 41-jarige heer A. van Doesburg uit Waardenburg om het leven ge komen, toen hij bij een kruispunt met zijn bromfiets in botsing kwam met een landbouwtrekker met aan hamgwagen. (Van een onzer verslaggevers) BURGERBRUG/UTRECHT De St.-Jozef school in Burgerbrug (N.-H.) heeft de leerlingen van de eerste en tweede klas overgangsrapporten uit gereikt zonder cijfers. Het onderwij zend personeel achtte het in ver band met wisselingen van leerkrach ten binnen zeer korte tijd niet ver antwoord cijfers te geven. Het wisselen van onderwijskrach ten op deze diiemansschool was het gevolg vam het feit, dat een van de onderwijzers in militaire dienst moest en het hoofd van de school met ziek teverlof was en is. Een voorlopige oplossing werd gevonden door het aantrekken van twee tijdelijke krach ten. Eén daarvan keert met het nieu we schooljaar niet terug, de tweede kan slechts tot oktober waarnemen. De minister van Defensie heeft af wijzend beschikt op een verzoek tot vrijstelling. Advertenties hebben ook nog geen nieuwe leerkrachten opge leverd. De moeilijkheden op de bijzondere h.b.s. De Munnik te Utrecht zijn volgens de inspecteur van het v.h.m.o. in Utrecht grotendeels een gevolg van gebrek aan -onderling vertrou wen en contact tussen docenten en ouders, leerlingen en leraren, bestuur en docenten. De inspecteur zei dat De Munnik weliswaar een buitenge woon soepel toelatingsbeleid voert, waar dat men zich niet voldoende beeft bezonnen op de consequenties daarvan. Dit jaar is de helft van alle leerlingen blijven zitten. De inspec teur heeft de leiding van de school geadviseerd, eind augustus een plan °P te zetten ter verbetering van het contact met de ouders. EEN ONDEROFFICIER en een sol daat van de Oostduitse grenstroepen zijn gisteren gevlucht naar West- Duitsland. Zjj lieten hun wapens ach ter en passeerden de grens in de buurt van het stadje Duderstadt. GENERAAL Andrew J. Goodpaster, heeft gisteren het geallieerd opperbe vel in Europa overgenomen vain ge neraal Lymain Lemnitzer die met pensioen gaat. MEVROUW RUTH TSJOMBE, de 45- jarige weduwe van de in Algerije overleden Kongolese oud-premier Tsjombe, is gisteren uit Brussel in Algiers aangekomen. Zij was in ge zelschap van een aantal familieleden. HET BEVRIJDINGSFRONT van Mo zambique heeft gisteren verklaard dat het Vila Cabrad, de hoofdstad van de provincie Niassa in het noordwesten van Mozambique, heeft omsingeld. DE RAAD van bestuur van de zee vaart heeft een akkoord bereikt met o.m. de federatie van werknemersor ganisaties in de zeevaart over de in voering van werkclassificatie voor de bij haar aangesloten grote vaart- en sleepvaartrederijen. Dit betekent een gageverhoging van 13,3 procent met ingang van 1 mei 1969. (Van onze redactie buitenland) GENèVE Marcel Naville, de nieuwe president van het Internatio nale Rode Kruis, heeft gisteren in Ge- nève gezegd, dat de wereld „aan de vooravond staat van een verschrikke lijke tragedie in West-Afrika". Hij noemde het aan de kant zetten van het Rode Kruis door Nigeria een „opzettelijke stap" tegen de beginse len van de menselijkheid. „Honderd duizenden kinderen in Biafra zullen sterven in de komende dagen, tenzij onmiddellijk begonnen wordt met massale hulp", zo zei Naville. Naville laakte ook „zekere niet- Afmkaanse landen", die naar zijn oor deel „een tragische en onbegrijpelijke beoordelingsfout maken in het Nige- riaans-Biafraanse conflict. Hij raoem- die de lamellen niet maar zei „de ka- lui" er aan te willen her dat het Internationale Rode Kruis hier niet is om hun 'n rustig geiweten te verschaffen". Volgens Naville heeft Nigeria een zijdig een overeenkomst opgezegd waarbij nachtvluchten door het Rode Kruis toegestaan waren om de Bi-afra- nien van levens- en geneesmiddelen gedurende meer dan een jaar te voor zien. Hij merkte op, dJat Nigeria er nu op staat dat dergelijke toestellen op federaal gebied geïnspecteerd wor den alvorens naar Biafra te kunnen vliegen en „dat is een voorwaarde die Biafra ais onaanvaardbaar blijft beschouwen." Naville zei, dat het Rodie Kruis be reid is alle waarborgen aan de Nige- rionen te vernieuwen met betrekking tot de bevoorradimigsvluchten. Daar voor moet het Rode Kruis „volstrek te waarborgen" voor de veiligheid van zijn toestellen hebben alvorens de vluchten te hervatten", zo zei hij. Voorts deelde hij mede, dat het Ro de Kruis met Nigeria onderhandelen wil over de voorwaarden voor voort zetting van de hulpactie, „maar ea moet dan wel een oplossing gevonden wonden die de ins temming van onze gevers heeft." De Eerste Kamer heeft gisteren met 38 tegen 12 stemmen de motie AMSTERDAM (ANP) Twee Amsterdamse politierechters heb ben in 12 dagen 528 bezetters van het Maagdenhuis wegens lokaal vredebreuk veroordeeld tot boeten variërende van 5,tot 350,— en onvoorwaardelijke gevangenis straffen, variërende van 1 week tot 8 weken (de hoogste betrof een ex- provo). Naast de boeten werd nog in een reeks gevallen een voor waardelijke gevangenisstraf opge legd, variërende van 1 week tot 3 weken met een proeftijd van drie jaar. Vier bezetters werden vrij gesproken, enkele dagvaardingen werden nietig verklaard en vijf za ken werden voor onbepaalde tijd aangehouden. In totaal heeft de po litie 672 processen-verbaal opge maakt; ruim 30 procent der bezet ters was geen student. Er werden 543 bezetters gedagvaard, 50 zaken werden geseponeerd en in ruim 50 gevallen is nog geen beslissing over vervolging genomen. Acht zaken zijn in voor-onder- zoek bij de rechtercommissaris. Ze ven hiervan betreffen leden van de wetenschappelijke staf die bij de ontruiming van het Maagdenhuis als bezetter werden geverbaliseerd. Een hunner is dr. De Booy, die, evenals enkele anderen de officier van justitie gevraagd heeft hem te vervolgen. Tijdens de 12-daagse be rechting is een per abuis als student gedagvaard lid van de wetenschap pelijke staf veroordeeld tot een boete van 250,en drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk. In al meer dan 200 gevallen is hoger beroep aangetekend bij het gerechtshof en de verwachting is dat het uiteindelijke aantal appèl zaken nog belangrijk hoger zal lig gen. De helft der studenten-bezet ters (230) was afkomstig van de faculteit der sociale wetenschappen en 20 procent (95) van de faculteit der letteren. Van de 16.000 aan de Amsterdamse universiteit ingeschre ven werd 2,8 procent geverbali seerd wegens bezetting van het Maagdenhuis. Op korte termijn is de beslissing van de olficier van justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsui ker, te verwachten over de vervol ging van 72 studenten der vrije universiteit, die kort geleden het administratief gedeelte van""'het provisorium bezetten. Vandaag heeft de officier nog een bespreking met de president-directeur en de rector-magnificus der V.U. en en kele bezetters. van die pacifist Boetes verworpen, waarin de regeling wordt gevraagd meer doeltreffende maatregelen te nemen teneinde to een staakt het vuren in het conflict Nigeria-Biafra te komen. De Biafraianse legerleiding heeft gisteren bekendgemaakt, dat de afge lopen maand naar schatting 1050 Ni- geriaanse militairen bij gevechten iin Zudd-Biafra zjjn gesneuveld. Er wordt geen melding gemaakt van Biafraanse verliezen. De federale Nigeriaanse regering heeft gisteren laten weten dat de hulporganisaties voorlopig hun werk in Nigeria mogen voortzetten en dat vliegtuigen met levensmiddelen en medicijnen, na inspectie in Lagos, overdag naar Biafra mogen vliegen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Minister Den Toom verklaarde dat met name Italië zeer gunstig heeft gereageerd op zijn suggestie, mede ook omdat Italië grote haast heeft met de vervanging van een aantal squadrons vliegtuigen en de MRCA zeker niet voor 1978 beschikbaar zal zijn. De Britse minister van defen sie Healy zond minister Den Toom een telegram waarin hij toezegde zijn best te zullen doen. De ministers van defensie van de drie partnerlanden zullen nu geza menlijk overleggen waarna even tueel een uitnodiging aan het adres van Nederland volgt. In dat geval en indien voldaan wordt aan de conditie dat het consor tium dan ook de evaluatie van een eenvoudiger jager ter hand neemt zal de minister van defensie het ka binet voorstellen om het Nederland se aandeel in de research en de ont wikkeling van het project te hand' haven. Dit loopt nog ongeveer een jaar. De oorzaken van het feit dat het MRCA-vliegtuig, zoals dat nu op de tekentafels ligt, voor Nederland niet meer aanvaardbaar en zelfs niet meer betaalbaar is, zijn vooral gele gen in de eisen die de Westduitse en Britse luchtmachten stelden. De reeks compromis-oplossingen (het MRCA-vliegtuig wordt een schaap met vijf poten) maakten het ontwerp groter, gecompliceerder, zwaarder en 2% maal zo duur als oorspronkelijk de bedoeling was). Toen men het ontwerp opzette gin gen de gedachten uit naar een aantal van 1200 stuks voor de partners te zamen. Nederland heeft ongeveer 100 vliegtuigen nodig. De richtprijs was oorspronkelijk 8 miljoen Het huidi ge MRCA-vliegtuig zal volgens een schatting van generaal Wolff al min stens 18 miljoen kosten. Generaal Wolff acht het nu goed denkbaar dat het oorspronkelijk po tentieel van 1200 MRCA's gesplitst zal worden in een x-aantal van de ze nu zeer duur uitgevallen toestel len en een aantal van 1200 minus x van een lichter jagerstype. Te meer ook omdat de MRCA in zijn hui dige opzet buiten landen als Ameri ka en West-Duitsland maar voor zeer weinigen betaalbaar zal zijn. Deze tijd is de kans van uw leven, teleurgestelde Tour-supporters, om achter dingen te komen die vroeger achter de hoge hekken van zwaar- aanbeden gezag en autoriteit verbor gen bleven. Daarom is het behalve een goed recht ook nog interessant om vandaag te leven en niet giste ren. Zo had ik me al jarenlang afge vraagd waarom Norhert Schmelzer en niet een andere KVP'er leider van die Tweede Kamerfractie moest en moet zijn. Maar nu weet ik het: hij heeft gewoon de meeste commis sariaten. King Norbert, (met pepermunt smaak). Het is natuurlijk de bedoeling dat nu ook de andere partijen over de brug komen. Anders denkt Schmel zer nog dat-ie de rijkste is. De Rijn-misère van vorige week bent u zeker nog niet vergeten. Een uitspraak van minister Roolvink naar aanleiding van die misère ben ik ook niet vergeten; „Het vee, dat in de uiterwaarden loopt, is geadviseerd weg te gaan." Koehandel. Het verschil tussen een stad als Den Haag en Parijs proef je meteen, wanneer de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, op bezoek komt. Nietwaar, „Brandt Den Haag" klinkt toch niet In politieke kringen wordt Wig- bold al genoemd: Beel-denbestormer. Politicus van formaat: King size. KVP-politicus: King size met fil ter. Hoe word je van gewoon prins Charles Prins van Wales? Investi- duur! Al is dan het Britse imperium ver zoek, ze kunnen het nooit helemaal laten. Gisteren is er in Engeland weer massaal gezongen: Rule Brittannia, Brittannia rules the Wales..." Binnenkort kan van de minister van O. en W. een aanbeveling wor den verwacht inzake het roken op school door onderwijs- en leerkrach ten. De genoemde krachten zal dan nog eens worden verzocht (op 3 maart 1964 is dat ook al eens ge beurd) tijdens de lessen niet te ro ken. P.v.d.A.-Tweede Kamerlid Lam berts had hierom gevraagd. Gek, over het drinken tijdens de lessen hoor je nooit iets. Ons onder wijs moet wel kurk-droog zijn. Vanzelfsprekend mogen leerlingen nooit ofte nimmer roken op school. Behalve niets mogen ze dat ook niet eens. De nieuwe president van de Bonds republiek is gisteren geïnstalleerd Herr Heinemann (hij had geeneens een blauwe blazer an!). Ik wil sluiten met een suggestie: hef de KVP op en maak er een be leggingsmaatschappij van! Een prettige dag verder. MERIJN (Va-n onze redactie buitenland) DEN HAAG/BONN Bij het ne men van watermonsters in de Rijn bij Lobith is opnieuw iets meer van het gevaarlijke besmettingsmiddel Endosulvan in het water aangetrof fen. Wat hiervan de oorzaak kan zijn, is nog niet bekend. De gezamenlijke bonden van Euro pese consumenten hebben in Bonn een nadrukkelijk beroep gedaan op de regeringen van de E.E.G.-landen een scherpere controle toe te passen op de watervervuiling. Voorgesteld wordt een supra-nationale controle instantie in het leven te roepen, did er voor moet waken dat gebeurtenis sen zoals de vergiftiging van de Rijn, zich herhalen. De minister van landbouw van de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen, Diether Deneke, heeft gisteren ver- klaard dat de vergiftiging van de Rijn door bedrijfsongevallen op sche pen ook in de toekomst niet kan wor den uitgesloten. Hij kondigde aan; dat binnenkort een nieuw alarmsys'i teem in werking zal treden, dat meel geconcentreerd zal zijn bij de staats- instanties.

de Stem | 1969 | | pagina 7