Zeeland sneller bereikbaar HEINENOORDTUNNEL 22 JULI OPEN Geen parlementaire enquête Indonesië Land- en tuinbouw weigeren prijs bevriezing Amerikaanse meisjes op bezoek in Zeeland Niet-zitten-blijven kan, maar dat kost geld In gesprek met Tol verlaging hangt op goedkeuring Nella Uitterhoeve :>ogwater ANDAAG MORGEN Toename scheepvaart bij Terneuzen Stagnatie bij herindeling wordt betreurd Droog en zonnig Mgr. J. Bluijssen gastdocent aan Y.U. Amsterdam Overkoepelende kiesvereniging voor Terneuzen Vragen over camping de Boshoek SCHAKEL EERDER ZLM-conclusie: Hoofdplaat krijgt gymnastieklokaal Zoeklichtop Noord-Brabant Jhr. Ortt benoemd DE STEM VAN WOENSDAG 2 JULI 1969 donderdag 3 juli: Zoom: 6.25 en 18.47 uur, 5 35 en 17.46 uur. nelen: 9.10 en 21.18 um 4.56 en 17.09 uur. 4.22 en 16.40 uur. 6.15 en 18.37 uur. FILM, CONCERT ENZ, uur alleen voor mannen, 18 j. j EN ace for lovers, 14 j. 4, 16, 18, 20 en 22 unj I lp ik moet trouwen, 14 j, 18, 20 en 22 uur ïet goud van Mackenna, 17.15 en 20.30 uur des Theorema, 14 j. 16.50, 19.10 en 21.30 uur adora, 14 jr. en 21 uur e sound of musie, a.l. 17.15 en 20.30 uur ssi, a.l. 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30,1 dood in de rode Jaguar, 14, 16, 18, 20 en 22 uur TOONSTELLINGEN URG ief Zeeland en de Dordtse Museum Werken van Dolf in Els Hollebrandse stadhuis 10-17 uur werk van Picasso al stadhuis Beeldhouw en keramiek van Paul de TER MUIDEN Raadhuis Werken va» Jos I Baron R. de Meester de rouck PE Troutzaerte Werken van lozijn en Pearl Perlmutter DIVERSEN jt 10-12 en 13-22 uur telling URG ir Walcheren, Molenwater van 9-22 uur FILM, CONCERT ENZ. PEN en Als onder vandaag «TOONSTELLINGEN ÏURG chief: „Zeeland en de Synode" Museum: Werken van Dolf en Els Hollebrandse s (Vleeshal) 1017 uur werk van Picasso SE veeshuis Nederlandse aal Stadhuis: Beeldhouw- n keramiek van Paul de A TER idUIDEN Raadhuis: Werken van Jos Baron R. de Meester de irouck RPE Troutzaerte: Werken van 'Cozijn en Pearl Perlmutter MS ijt 10-12 en 13-22 uur LStelling DIVERSEN 5URG ur Walcheren, Molenwater d van 9-22 uur «S fhaven 19.30 uur Midzomer- >ndvaart ijt 15 uur Tekenwedstrijd j nderen volksdansen JEN ia 21-21.30 uur Kappersde- itie F deze rubriek: tel. 01180- ostbus 116 in Middelburg:, - - (Van een onzer verslaggevers) BARENDRECHT Minister J. A. Bakker (Verkeer en Wa terstaat) zal op 22 juli a.s. de nieuwe Heinenoordtunnel onder de Oude Maas officieel openstellen voor alle verkeer. Dat be tekent dat ook het langzame verkeer, waarvoor aparte rij stroken zijn aangebracht de oeververbinding zal kunnen ge bruiken; een nieuwtje in de Nederlandse tunnelbouw. VERVOLG VAN PAGINA 1 DEN HAAG Met mr. Toxopeus waren prof. Diepenhorst van de AR, drs. W. K. N. Schmelzer van de KVP en de heer Mellema van de CHU het eens dat de politieke verantwoordelijkheid in feite allang vastligt. „De toenmalige regering heeft verantwoording afgelegd in de kamer. Maar als de kamer niet voldoende geïnterpelleerd heeft ligt dit aan het parlement uit die tijd. Ook aan politieke verantwoordelijkheid moet op een gegeven ogenblik een einde zijn", aldus de liberale fractievoorzitter. Dit bracht de socialist Den Uyl ech- ter opnieuw tot de uitspraak, dat „bij een zo duidelijke overschrijding van de grenzen van de rechtspraak het parlement de taak heeft de bestuur lijke en politieke verantwoordelijk heden vast te stellen. Dit soort zaken als op Zuid-Celebes hangen ten nauwste samen met wat overal in de wereld gebeurt: in Zuid-Afrika, in de Afrikaanse gebieden van Portu gal, in Zuid-Amerika en ga maar I door", aldus drs. Den Uyl. „Maar dan kunnen we blijven gra ven in de politieke verantwoordelijk heden van het verleden", meende de liberaal Toxopeus. Tijdens het debat veroordeelde fractievoorzitter Schmelzer van de KVP het wat hij noemde eenzijdig en onrechtvaardig beeld van het gebeur de, dat de VARA-televisie gegeven heeft. „Tegenover deze eenzijdigheid is het gewenst reeds nu vast te stellen dat talloze Nederlandse militairen, waaronder zeer veel oorlogsvrijwil ligers, naar Indonesië zijn gegaan en zich onder de meest moeilijke om standigheden hebben willen inzetten voor herstel van recht, veiligheid, TERNEUZEN (ANP) Met name als gevolg van de ingebruikneming van de nieuwe zeesluis is een belang rijke toename geconstateerd van het scheepvaartverkeer dat van de beide sluizen bij Terneuzen gebruik maakt. In vergelijking met de overeenkom stige periode van het vorige jaar nam dit in de eerste zes maanden van 1969 j toe met 37 procent. In schepen bete- i kende dit een totaal van 2.373. In net i ®™ele jaar 1968 bedroeg het aantal vernieuwing ten behoeve van mil joenen mensen", aldus drs. Schmel zer. Los van een parlementair onder zoek naar de Zuid-Celebes-affaire wil de Partij van de Arbeid vandaag de kamer ook een uitspraak vragen over de noodzakelijkheid dat een aantal geschiedkundigen en sociologen op korte termijn de politieke en bestuur lijke verantwoordelijkheden vastleg gen achter het militair optreden in Indonesië. Drs. Den Uyl denkt aan een team van tien mensen, die in twee of drie jaar dit onderzoek op schrift moeten stellen en het openbaar moeten ma ken. „De kamer zal dit werk en dat van de parlementaire enquêtecom missie in begeleidende debatten moe ten volgen", aldus de socialistische fractievoorzitter, die deze Indonesië- kwestie in geen geval na dit debat wil laten rusten. De nieuwe Heinenoordtunnel die op 22 juli door minister Bakker geopend zal worden, maakt Zeeland sneller bereikbaar. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE „Ik wil mijn spijt uitdrukken over de stagnatie, die de gemeentelijke herindeling van Zeeuwsch-Vlaanderen ondervindt. Als ik de geruchten, die in Zeeuwsch Vlaanderen de omloop doen, mag ge loven, zal de herindeling niet per 1 januari van kracht worden", aldus het raadslid van Hontenisse, baron Collot d'Escury, tijdens de raadsver gadering van de gemeente Hontenis se. Hij zei, dat deze stagnatie (die o.a. wordt veroorzaakt door het be zoek, dat de Eerste Kamer-commis sie, die zich met de hele kwestie bezighoudt, aan Zeeuwsch-Vlaande ren wil afleggen) niet in het belang van deze Zeeuwse streek is. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag: Overwegend droog, zonnige Periodes en nor- niale tot boven normale tempe raturen. Vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: voor donderdag: aantal uren zon 4 of meei1" min. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; max. temp. van ongeveer normaal tot graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel I uroog etmaal: 80 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon 4 of meer. Min. en max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans °P een geheel droog etmaal 80 pet. (Van een onzer verslaggevers) GOES Automobilisten die giste ren de Haringvlietbrug passeerden konden nog niet profiteren van een toltariefverlaging. Zoals aangekon digd zou per één juli de prijs voor personenauto's en vrachtwagens van 2,50 dalen naar 2, Het is evenwel niet uitgesloten dat minister J. Bakker van verkeer en waterstaat deze week nog zijn offi ciële goedkeuring zal geven aan de tariefverlaging. Het hangt er van af of hij de begroting van de n.v. Brug- verbinding Haringvliet, waarin de vermindering van het tolgeld is op genomen, zal goedkeuren. Tussen de minister en de n.v. Brug- verbinding bestaat op het ogenblik verschil van mening over verkeers- prognoses tot 1975. In dit jaar zal het rijk de brug overnemen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH Op uitnodiging van prof. dr. J. Verkuyl, hoogleraar aan de vrije universiteit van Amster dam zal mgr. J. Bluijssen als gast docent optreden in de post-acadlemi- ale cursus, die in het studiejaar 1969-1970 voor gereformeerde predi kanten wordt gegeven. Mgr. Bluijs sen zal op 1 december aanstaande voor de deelnemers aan deze cur sus spreken over de geloofsbeleving van het pastoraal concilie. Aan dit onderwerp wordt een hele dag ge wijd, voor de middag die inleiding, na de middag besprekingen en dis cussies. HET WEER IN EUROPA: Barcelona Belgrado Bordeaux Genève Innsbruck Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca Miinchen Nice Parijs Rome Wenen zw. bew. half bew. licht bew. onweer zw. bew. licht bew. geh. bew. regen licht bew. licht bew half bew. licht bew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. 28 23 24 o 5 27 w 2 19 n 5 zw 2 o 4 wnw 11 21 w.stil 19 nnw 2 26 o 1 26 zo 4 28 zo 5 nno 2 o 4 n 3 32 20 24 25 wzw 2 25 0 no 2 22 0 TERNEUZEN De kiesverenigin gen van de A.R.P. en de C.H.U. in de gemeenten Biervliet, Hoek. Terneu zen en Zaamslag dit zijn de ge meenten die straks door de gemeen telijke herindeling samengevoegd zullen worden zijn tot overeen stemming gekomen en hebben een overkoepelende kiesvereniging ge vormd. Deze kiesvereniging zal straks als een centrale optreden bij de eerst komende gemeenteraadsverkiezingen. AXEL Door de leden van de gemeenteraad van Axel, D. J. Og- gel en P. Dekker zijn aan b. en w. van Axel de volgende vragen ge steld: 1. Is het aan b. en w. bekend, dat er dit jaar van het kampeerter rein de Boshoek zeer weinig gebruik wordt gemaakt? 2. Willen b. en w. nagaan of de oorzaak hiervan ligt in: a. de nieuwe regeling voor het verkrijgen wam een vergunning; b. het feit dat kinderen vol geld moe ten betalen in tegenstelling tot an dezen hoofdgeld wordlt betaald? 3. deze hoofdgeld wordt betaald? 3. Waarom is door b. en w. de nieuwe regeling tot het verkrijgen van ver gunningen niet aan de gemeenteraad meegedeeld? 4. Zijn b. en w. bereid om: a. een soepele regeling voor het verkrijgen van vergunningen in te voeren; b. de verbruikers van het kampeerterrein meer tegemoetko mend te behandelen; c. aan de raad een tariefregeling voor te leggen, die in overeenstemming is met de terreinen in de omgeving? De Zeeuwse en enkele Zuidhol landse eilanden (en West-Brabant in 1970 via Volkerakdam) zullen dan een snelle, direkte verbinding heb ben met Rotterdam en de verdere Randstad. Onmiddellijk na de tun nelopenstelling zal worden begonnen met de afbraak van de veel verguisde Barendrechtse brug. Een aftandse hefbrug uit 1888 tussen de Hoeksche Waard en IJsselmonde, die meer dan twaalf uur per etmaal voor het ver keer gesloten is. Deze lamme schakel in de verbin ding tussen Zeeland en Randstad werkt dermate remmend op het ver keer, dat zich in zomerse weekein den files tot een toplengte van vele tientallen kilometers voor de bottle neck vormden. Absoluut hoogtepunt was vorig jaar één aangesloten rij wachtende' automobilisten van de Grevelingendam tot aan de Maastun nel Na 22 juli zal het verkeer zich nog niet geheel vrijelijk over de aanslui tende tunnelwegen kunnen bewegen. Tussen tunnel en Rotterdam-Zuid zal het namelijk tot de herfst van dit jaar slechts van één baan van rijks weg 29 gebruik kunnen maken. Op IJsselmonde wordt hard gewerkt aan de verdere verbindende wegen. Belangrijkste schakel in dit wegennet is het Vaanplein bij Barendrecht. Dit plein dat de vorm krijgt van een oude stuiver moet eind '70, begin '71 gereed zijn. Voorlopig geeft het in westelijke richting alleen nog maar aansluiting op een gedeelte van de Zuidelijke Randweg (rijksweg 21), richting Hoogvliet, Europoort. Het verkeer via de Heinenoordtunnel zal langs het Vaanplein aan kunnen slui ten op de reeds gereed gekomen Vaanweg, die weer in verbinding staat met het grote verkeersplein, het Zuidplein, bij het eindstation van de metro. Via het Zuidplein kan het verkeer zonder veel strubbelingen de route naar de Maastunneltraverse en naar de Van Brienenoordbrug vol gen. e Na de ingebruikstelling van de vierde schakel in de Zeelandroute wordt deze verbinding een stuk aan trekkelijke. In tijd zal men afhan kelijk van het tijdstip minimaal een halfuur winnen. In de drukke weekeinden waarschijnlijk zelfs uren, al zullen sommige verbindingen voor lopig nog een provisorisch karakter hebben. In de latere toekomst zal het ver keer uit Zeeland ook gebruik kunnen gaan maken van de Zoomweg (Rw 19), die bij Klaaswaal aansluiting geeft op de weg naar de Haringvliet brug en in noordelijke richting op een nog aan te leggen kruispunt met vier verdiepingen, dat weer in ver binding zal komen te staan met de Beneluxtunnel bq Vlaardingen. Wan neer deze voorzieningen zullen zijn aangebracht, zullen enkele honderden miljoenen guldens aan het wegen net rond Rotterdam zijn gespen deerd. De Heinenoordtunnel (1064 m lang) is 115 dagen eerder gereed gekomen, dan was geplanned. De totale kosten ervan bedragen 57,5 miljoen gulden. De tunnel heeft vrij steile hellingen (4,5 pet). Rijkswaterstaat heeft daar om besloten voor fietsers en brom fietsers liften aan te brengen. Ver der zijn langs de banen voor het lang zaam verkeer „kruipstroken" ge creëerd. In de Hoeksche Waard ligt de weg op „maaiveldhoogte". Op IJsselmonde daarentegen is de rijksweg ongeveer zes meter boven maaiveld aangelegd. Over dit stuk zijn geen viaducten aangebracht, maar tunneltjes er on derdoor gelegd. Ter markering van het voor de streek belangrijke feit van de tunnel opening wordt er van 4 tot 13 juli in Barendrecht de manifestatie „Hol- landvier" gehouden. Er zijn paviljoens met land- en tuinbouwexposities, een huishoud- en consumentenbeurs; voorlichtingscen trum over de tunnel, eilandverbin dingen, enz. Ook de maquette van de In de Hoeksche Waard is de stich ting „Hoeksche Waard Nu" in het le- zijn. kerncentrale van PZEM zal er te zien ven geroepen. Eerste initiatief van deze stichting: kanalisering van de belangstelling voor de streek, die nu snel groter zal worden. Er is o.m. ook een toeristische route in de land schappelijk fraaie Hoeksche Waard uitgezet. (Vau een onzer verslaggevers) GOES Onder geen enkele voor waarde gaan de Zeeuwse en Noord brabantse land- en tuinbouw akkoord met de bevriezing van de prijzen. Dit is een van de conclusies bij een rap port over de toekomst van land- en tuinbouw in Zeeland en Noord- Brabant. Het rapport is samengesteld door de heer J. Markusse van de Z.L.M. uit Goes. „De landbouw is en blijft bereid zich aan te passen aan de omstandig heden die zich in deze bedrijfstak snel wijzigen. De nationale overheid heeft tot taak deze aanpassing moge lijk te maken door met verschillende maatregelen de helpende hand te bieden bij het verkrijgen van een evenredig aandeel in de algemene welvaart voor de moderne boer en tuinder," zo staat in het rapport. „De concurrentievervalsende maat regelen", zo merkt de heer Markusse, „dienen zo snel mogelijk te worden afgeschaft, wil men in Nederland on der gelijke voorwaarden kunnen pro duceren. Voor alle zelfstandigen die nen betere sociale voorzieningen te komen. Andere conclusies zijn: Een volledige bundeling van krachten bij de afzet van de produk- ten is voor nu en de toekomst een gebiedende eis, de landbouw zal hier aan in haar geheel nog meer aan dacht moeten besteden dan nu het geval is. Men acht als eerste stap een nauwere, bestuurlijke samenwerking tussen de verschillende afzetorgani saties in Zeeland en Noord-Brabant gewenst om op deze manier uitein delijk tot een nauwere samenwerking te komen. De voorlichting over het hoe en waarom van de wijziging op afzetge bied, en de achtergronden van even tuele fusies en samenwerking, dient zo goed mogelijk te geschieden. Vol ledige openheid op dit terrein acht men noodzakelijk. (Van een onzer verslaggevers) HOOFDPLAAT Binnenkort is de goedkeuring van G.S. te verwach ten op de verbouwing van de voor malige christelijke school te Hoofd plaat tot gymnastieklokaal. De kos ten van deze voor Hoofdplaat welko me voorziening zijn begrooit op 100.000. Het zal het eerste gymnas tieklokaal voor Hoofdplaat worden. Niet alleen scholieren maar ook sportverenigingen zullen er een dankbaar gebruik van maken. Naar alle waarschijnlijkheid zal met de bouw van het gymnastieklokaal nog in de loop van dit jaar kunnen wor den begonnen. (Van onze r.t.v.-redactie) HILVERSUM Het NS-radio- programma „Zoeklicht op Neder land" zal op maandag 7 juli (15.30- 17.20 uur via Hilversum 2) in het eerste half uur zijn gewijd aan de provincie Noord-Brabant. Daarbij ko men aan de orde: industrievestiging in Oudenbosch, een portret van de stoelenvlec-hter Simon van Loon uit Spoordonfc, Veghel: het streekcen- trum in de Midden-Meijerij en het klokkenmuseum in asten. Aankomst van de Amerikaanse gasten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Dertien Ameri kaanse meisjes zijn gistermiddag in Middelburg aangekomen voor een bezoek van vier weken aan Zeeland. De meisjes werden hartelijk ontvan gen door de ouders van de gezinnen, waar ze in de komende weken zullen logeren. Vrijdagavond kwam het gezelschap per vliegtuig in Brussel aan. Vandaar ging de reis naar het Nederlandse Heemskerk, waar in het kasteel De Assenburg het weekend werd door gebracht. Het bezoek is georganiseerd door de wereldorganisatie The Expe riment of International Living. Hoofdvertegenwoordigster voor Ne derland is mevrouw J. Visse-r-Wallast in Amsterdam. Voor het verblijf in Zeeland werden de contacten gelegd door de heer en mevrouw Kooman in Oost-Souburg. De meisjes blijven in totaal zes weken in ons land. In Zeeland worden ze met opzet bij particulieren ondergebracht, omdat het doel van een Experiment-reis is: de verblijfsverzorging van jonge men sen in een gezin buiten het eigen land. De term, die hiervoor in het Amerikaans gebruikt wordt luidt „home-stay". Met zijn reisprogram ma's geeft het Experiment de gele genheid om enkele weken bij een gastvrij gezin door te brengen om op die manier van binnen uit het vreemde land te zien en te ontdek ken. Doelstelling is, dat langs deze weg wederzijds begrip en waardering gaan groeien, waardoor hechte vriendschappen onstaan. The Experiment of International Living is een wereldomspannende or ganisatie, die een klein maar erg praktisch steentje wil bijdragen tot de verbetering van de internationale verstandhouding. De politiek staat er helemaal buiten. Het Experiment is in meer dan zestig landen vertegen woordigd en is erkend door de UNESCO. De reis naar Nederland is door de kinderen zelf betaald, weliswaar met steun van het Amerikaanse bedrijfs leven. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Jhr. mr. H. Ortt waarnemend chef van de vierde af deling en hoofd van het bureau ruim telijke ordening op de provinciale griffie in Middelburg, tevens adjunct secretaris van het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuidwest-Ne derland, is benoemd tot chef van de nieuwe afdeling ruimtelijke ontwik keling van de provincie Friesland. De benoeming gaat in september in. Jhr. mr. Ortt zal in zijn Zeeuwse functies worden opgevolgd door de heer F. J. Burger, referendaris ter provinciale griffie van Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Onderwijsautoriteiten, die wij om commentaar hebben ver zocht naar aanleiding van de Wilder- vankse school zonder zittenblijvers, hebben dit een moedige daad ge noemd, een doorbreken van een sfeer naar wat een van hen een ideale si tuatie noemde. Er is voor deze situatie al een heel systeem uitgedokterd, maar voor de meeste scholen is het nog geen haal bare kaart. Iedere hoofdonderwijzer is het met dit systeem gloeiend eens, zei een van hen, maar er zijn twee zaken, die het toepassen van dit systeem illusoir maken: geld en loka len. Want aan de basis van dit systeem ligt de kleinere klas, waar door de onderwijzer in staat is het leerpatroon van ieder kind efficiën ter te volgen dan nu het geval is. Het is leuk als experiment, zei ons een lageronderwijsinspecteur, maar het vereist bijna abnormale maatre gelen om de kinderen stuk voor stuk op te vangen. Dit laatste wil zeggen dat het veel opoffering en persoonlij ke inzet van de betreffende leer krachten vereist om het systeem goed te laten werken. Om te beginnen zouden de jaarprogramma's, waarin een bepaalde hoeveelheid stof te ver werken wordt gegeven, moeten wor den afgeschaft en bovendien moet de sfeer op de betreffende school van die aard zijn, dat de leerkrachten zich nog meer dan nu reeds van hen gevergd wordt, achter deze noviteit plaatsen. Wat Wiidervank thans probeert te realiseren, is een lofwaardig streven, waarbij deze school het voordeel heeft (gezien het gezamenlijk leer lingenaantal van 200) van kleine klassen. De voordelen voor de kin deren zelf liggen als het ware voor het opscheppen. Er heerst in de klas geen competitiesfeer meer, waardoor de kinderen rustiger en in eigen tem po de stof kunnen verwerken. Ook het puntensysteem vervalt: ouders worden over de vorderingen van hun kinderen ingelicht via commentaren en de voor sommige kinderen gru welijke rapporten komen te verval len. Het Wildervankse experiment ver dient dus alle lof en aanbeveling. Het is, aldus drukte zich een onderwijs- inspecteur uit, de ideale situatie, maar van de verwerkelijking daar van zijn we nog vèr af. „IK hoop, dat we het goed met elkaar kunnen vinden. Uit de brieven die ze mij heeft geschreven, kan ik op maken, dat het een meisje is, dat zich heel gemakkelijk kan aanpassen" Dit zei ons gisteren de achttienjarige Nella Uitterhoeve uit Goes, toen zij op de Markt in Middelburg een beet je opgewonden stond te wachten op de aankomst van dertien Amerikaan se meisjes (zie elders in dit blad) Eén van de meisjes zou haar gaste worden. Om kwart voor twee had de bus moeten arriveren, maar het werd ruim drie kwartier later. Voor Nella, haar moeder en een vriendin netje tijd in overvloed dus om de fantasie de vrije loop te laten. Me vrouw Uitterhoeve was al net zo nieuwsgierig als haar dochter. „Hoe zou ze d'r uitzien? Zou het een vlot meisje zijn?" Dat waren de vragen, die de popelende dames elkaar voort durend stelden. NELLA vertelde intussen, hoe ze met het Amerikaanse meisje, dat Judy Stein moest heten, in contact was ge komen. „We lazen in de krant, dat er pleegouders gevraagd werden voor Amerikaanse meisjes, die naar Zee land zouden komen. Nou is het na tuurlijk niet zo, dat iedereen in aan merking komt. Als voorwaarde wordt namelijk gesteld, dat minstens één gezinslid Engels spreekt. Dat moet ook welanders zou je wel eens moeilijkheden kunnen krijgen en als er onvoldoende Engels gesproken wordt, dan is er voor zo'n meisje ook niet veel aan". VOOR mij is de Engelse taal geen pro bleem. U moet weten, dat ik van mijn vierde jaar tot mijn zestiende in Au stralië heb gewoond. Ons hele gezin is daar geweest. Wij zijn pas twee jaar terug. Mijn moeder vond het een leuk idee om zo'n meisje in huis te nemen. Op die manier kunnen we weer eens lekker Engels kletsen. Toen ik weer in Nederland kwam, sprak ik geen woord Nederlands. Ik moest het helemaal nog leren. Dat viel echt niet mee, maar na twee jaar gaat het al prima. Op school leer je het erg snel. Ik ga naar de vijfde klas van de H. B.S.-A als de vakantie voorbij is". „ONZE Amerikaanse logee blijft viei weken. Dat vind ik geweldig, want in zo'n lange vakantie weet je bijna niet wat je beginnen moet. Ik vergat nog te vertellen, dat ik met Judy een briefwisseling heb gehad. Ik weet dus wel een en ander over haar. Zij woont in New York en vindt het erg leuk om een tijdje naar een stad te gaan, die veel en veel kleiner is dan New York. Ik weet ook dat zij van school af is". ,HET is de bedoeling, dat ze gewoon in ons gezin wordt opgenomen. We zijn met acht kinderen, dus het wordt een flinke club. Mijn moeder vindt dat helemaal geen bezwaar, integen deel. Ze kan heel goed met ons mee doen. Ik kan nog niet precies zeggen, wat we allemaal gaan doen. We moe ten het nog even bekijken. Zeker ia wel, dat we een bezoek gaan bren gen aan miniatuur-Walcheren en na tuurlijk zullen we heel vaak naar het strand gaan, als het mooi weer is".

de Stem | 1969 | | pagina 3