Nota Noordzeekustgemeenten kustrecreatie sneller ontwikkelen ZEELAND LOOPT ACHTER cuüna Twee vrijwilligers schelden op actie in arme landen GEZELLIG MET ZO'N HELE CLUB OOSTBURG KOOPT STRAAT Keurlonen opnieuw afgewezen Middelburg accepteert restauratie nota In gesprek met Ploeg Cools niet in de gele truien ■I oogwater at en waar VANDAAG „Met met S.N.V. in zee gaan subsidie voor betere bestrating keukencentrum KVP te Oostburg stelt kandidaten voor groslijst J* M. Dappegieter* Thiel Dn oog en zonnig U> Provincie weigerde Ijsteen MORGEN Kwaliteit Tweede woning (woensdag 2 juli. Zoom 5.35 en 17.59 rnmelen 8.20 en 20.30 t 4.44 en 16.59 4.05 en 16.21 3.31 en 15.52 ige 5.25 en 17.49 DE STEM VAN DINSDAG 1 JUU 1969 peelt om vijf uur; het eer hart voor zeven tegen Spui. nen Levenskracht Maan- ordlt bij café De Weegbrug lc Passluis een grote gaai- houden. De opbrengst hier. ten goede aan de plaatse- ling „Herwonnen Levens- en bate van de t.bc. - be- (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) KAPELLE Een groot aantal Jon gens en meisjes in Zeeland ia de schoolvakantie begonnen met noeste arbeid op het veld. 's Morgens gaan ze al vroeg op pad om pas 's avonds laat moe, maar gezond huiswaarts te keren. Als het warm weer is, wordt wel eens met enige weemoed gedacht aan zovele vriendjes en vriendinnetjes, die ergens in Spanje of Italië met vader en moeder va kantie vieren, maar over het alge meen vinden de scholieren het heer lijk om in de frisse buitenlucht in de aardbeien, frambozen of aalbessen te werken. Dat was een indruk, die wij gisteren opdeden bij een tocht door het fruitgebied rond het Zuidbeve- landse Kapelle, waar elke dag scho lieren te vinden zijn, die een zak- geldje verdienen voor een paar we ken vakantie. Ons viel echter op, dat lang niet alle vakantiewerkers het veld introkken om geld te verdienen. „Misschien zul je het gek vinden", zei ons een meisje van nauwelijks zestien jaar, „maar ik doe het echt voor mijn plezier. Ik vind het gewel dig leuk werk en erg gezellig met zo'n hele club". (ADVERTENTIE) En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. (Van onze correspondente) ZAAMSLAG Burgemeester en wethouders van Zaamslag hebben in januari j.l. subsidie aan het provin ciaal bestuur gevraagd voor vernieu wing van enkele bestratingen. Er is een bedrag van 100.000 voor nodig. De provincie weigerde, zodat Zaam slag nu alleen voor de kosten ziit. De ergste mankementen zullen worden verholpen, doch voor de algehele re visie van het gemeentelijke straten- net zal een lening moeten worden af gesloten. Dit antwoordde de voorzit ter op een vraag van de heer De Vis ser. Europa's meest exclusieve keuken Baronielaan 59 Breda (Van onze correspondent) OOSTBURG In verband met de voorgenomen verbetering aan de Hen- nequinstraat in Oostburg acht het college van b. en w. het beter dat de straat eigendom van de gemeente zal worden. Men stelde de raad dan ook voor om deze straat voor de som van f 2000,van mej. S. Ie Clerq aan te kopen. Het voorstel werd met algemene stemmen aanvaard. Voorts benoemde de raad de heer W. J. Vermeulen voor het tijdvak van 1 augustus '68 tot 1 augustus '69 als vakonderwijzer lichamelijke oefening aan de openbare lagere school in Oostburg. Het voorstel tot wijziging van de diverse salarisverordeningen voor het personeel in dienst van de gemeente per 1 juli '69 kon eveneens de goedkeuring van de raad wegdra gen. De vergadering verklaarde zich tevens akkoord met het voorstel tot wijziging van de begroting van het woningbedrijf voor 1968 en de ge meentebegroting over 1968. Bij de rondvraag informeerde het K.V.P.-raadslid de heer W. C. A. M. van Dongen of het mogelijk was dat de raadsleden inzage krijgen in de correspondentie inzake de premiewet- woningen. De heer Van Dongen zei te vrezen dat er 20 van deze woningen verloren zouden gaan. De voorzitter J. L, van Leeuwen zei: „Natuurlijk kunt u inzage krjj- gen in deze correspondentie". (Van een correspondent) OOSTBURG De K.V.P. afdeling Oostburg heeft haar kandidaten, die op de groslijst zullen voorkomen, be kendgemaakt. Het zijn de heer J. G. Ouwendijk en mevr. H. Remeijn-De Badts. In de K.V.P.-vergadering van donderdag kon men niet overgaan tot het benoemen van kandidaten. HET EERSTE vakaratieweekeiinde heeft in Frankrijk de trieste balans van 83 dodelijke verkeersongelukken te zien gegeven. 809 personen raak ten gewond. „HET allerleukste van het raadslid maatschap vind ik dat je persoonlijk iets voor iemand kan doen. Je wordt opgebeld over het een of ander pro bleem en als het je lukt dat op te los sen of er een bevredigende informatie over los te krijgen, dan stemt dat tot voldoening. Wat mij betreft mag iedereen mij bellen, hoe meer hoe lie ver". Mevrouw J. M. Doppegieter- Thiel is als voorzitster van de KVP- fractie in de Terneuzense gemeente raad de enige vrouw in dit college. Zij maakt sinds september 1966 deel uit van de „vroede vaderen". „IN het begin deden de heren mede raadsleden erg galant. Maar ze vin den het nu gewoon dat een vrouw aan het raadswerk deelneemt. Zo hoort het ook. Toch is de emancipatie van de vrouw maar schijn. In werkelijk heid wordt er wel degelijk verschil gemaakt tussen het werk van man nen en vrouwen. Een getrouwde vrouw die naar een vergadering gaat moet eerst nog zorgen dat haar kin deren goed verzorgd zijn. Als een man moe van zijn werk of vergadering thuiskomt verwacht hij zonder meer dat de koffie voor hem klaar staat. Een vrouw die van een drukke werk kring of vergadering thuiskomt moet niet alleen voor zichzelf maar ook voor haar man zorgen." „HET raadswerk vind ik daarom zo in teressant omdat je achter een hele boel dingen kan komen die je anders niet zou weten. Het werk in de com missies doe ik liever dan het open bare werk. Dat komt omdat ik in de commissies persoonlijk meer kan doen dan in de raadsvergaderingen." Me vrouw Doppegieter heeft zitting in de woningbouwvereniging Terneuzen, in het bestuur van de gemeentelijke schouwburg en van de gemeentelijke bibliotheek. Verder is zij lid van de commissies voor financiën en ver keer. „IK geloof dat het besturen wel in je moet zitten. Er zijn nog niet zo veel vrouwen die dat hébben. Het lid maatschap van de gemeenteraad vergt nogal Wat tijd voor vergaderingen. Het is echt geen uitje. Het eist vrij veel denkwerk." Mevrouw Doppegie ter verwacht dat de nieuwe schouw burg het bezoek van toneel- en mu ziekliefhebbers zal stimuleren. „Som mige mensen denken wel dat we net zo'n cultureel leven kunnen hebben als in Amsterdam, maar Terneuzen is toch nog maar een stad van 21.000 inwoners. En dat maakt wel verschil. We hebben hier de enorme handicap van een allerberoerdste zaalaccom modatie. En dan niet te vergeten die barrière van de Westerschelde. Dat schrikt de grote toneelgezelschappen af. Straks krijgen we een schouw burg met een accommodatie die de vergelijking met elke grote stad in het westen kan. doorstaan. Wat in Amsterdam kan, moet ook in Terneu zen kunnen." OVER de gemeentelijke herindeling. „Jammer dat ze voor de Kanaalzone toch nog gekozen hebben voor drié gemeenten. Dit had absoluut één ge-' meente moeten worden. Zo'n herinde ling doe je immers niet voor 15 jaar maar voor het jaar 2000. Voor hel opbouwen van het kanaalgebied zoil één gemeente de beste oplossing zijn. dburg tuur Walcheren, Molenwater ind van 9-22 uur lor deze rubriek: tel. 01180 Postbus 116 in Middelburg. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het knmi op maandag om 18 uur: Voornamelijk droog, zonnige Periodes en normale tot boven nor- wale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge- jaiddeld over Nederland. Voor woensdag; aantal uren zon; 3 i°t 10. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal, max. temp,: omstreeks normaal. Kans °P een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor donderdag: aantal uren zon 5 of meer, min. temp.: omstreeks nor maal, max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheei droog etmaal: 80 procent. BREDA/DEN HAAG De Vereniging Contact Noordzeekust- gemeenten (C.N.K.) lijkt snel mede een antwoord gegeven te hebben op de vraag, waarom de Nederlandse kustgebieden plotseling tegen alle verwachtingen in zoveel bezoekers minder kregen aangevoerd. De samenloop met de actualiteit is overigens ongewild. Het „antwoord' is namelijk te vinden in een gisteren uitgebrachte discussienota over de Nederlandse kust als recreatiegebied; een nota, die drs. P. Ph. Dordregter van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten al enige tijd geleden is gaan opstellen. Overigens is onlangs een Zeeuwse zeewaternota verschenen, waarin een aantal suggesties uit dit rapport is uitgewerkt. film, concert enz, zen 20 uur Zjivago, 14 j. rg !0 uur •ls, alleen voor mannen, 18 J, burg kerlc 20 uur Orgelconcert ioo Waasdorp tpen place for lovers, 14 j. 14, 16, 18, 20 en 22 uui Hulp ik moet trouwen, 14 j, 16, 18, 20 en 22 uur 5 Het goud van Mackenna 14, 17.15 en 20.30 uur sades Theorema, 14 j. S0, 16.50, 19.10 en 21.30 uu: Isadora, 14 jr. 18 en 21 uur The sound of music, a.l. 14, 17.15 en 20.30 uur Sissi, a.l. 10, 14.30, 16.50, 19.10 en 21.31 De dood in de rode Jaguar 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uu: diversen louwcentrum 10-12 en 14-lf Lspreekuur voorlichtingscen [huishouding en gezin (tel ■6440) Itjes 15 uur Kermisschietinj LCHT Guchteneire 13.30 uur Schie- voor bejaarden ens :rtijt 10-12 en 13-22 uur onstelling entehuis 19.30 uur Vergade tndustrieschap ndijke Wijffels The Rhythm Kings entoonstellingen lburg irehief: „Zeeland en de se Synode" rs Museum: Werken van Dolf ■s en Els Hollebrandse ais (Vleeshal) 1017 uur ;ch werk van Picasso rzaal Stadhuis: Beeldhouw-! en keramiek van Paul de] le na ter muiden n. Raadhuis: Werken van Jos en Baron R. de Meester de nbrouck orpe ie Troutzaerte: Werken van 1 Cozijn en Pearl Perlmutter l, film, concert enz. urg 20 uur iris, alleen voor mannen, 18 j. srpen ppen Als onder vandaag entoonstellingen lburg irehief Zeeland en de Dordtse le vs Museum Werken van Dolf rs en Els Hollebrandse ïal stadhuis 10-17 uur ich werk van Picasso irzaal stadhuis Beeldhouw- m en keramiek van Paul de ie na ter muiden n. Raadhuis Werken van Jos :n Baron R. de Meester de nbrouck ORPE ie Troutzaerte Werken van :1 Cozijn en Pearl Perlmutter diversen ENS rtijt 10-12 en 13-22 uur onstelling TERNEUZEN „Als iemand mij zou vragen of het zin heeft zich als vrijwilliger voor ontwik kelingswerk op te geven, zou ik hem of haar de raad geven niet met de Stichting Nederlandse Vrij willigers in zee te gaan. Als jé geen andere organisatie kan vin den dan de S.N.V. blijf dan maar liever thuis. Ik niet alleen, maar onze hele groep van achttien man die twee jaar geleden naar de Ivoorkust vertrok, voelt zich zwaar bekocht. We zijn door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers in Den Haag op een ergerlijke manier in de steek gelaten. Onze brieven werden nooit beantwoord. Van de voorlichting die we drie maanden voor ons vertrek kregen klopte in werkelijkheid niets. Nee, dan heeft de Internationale Technische Hulp het heel wat beter gedaan". Deze niet malse kritiek komt uit de mond van de 22-jarige Anne- mieke van de Berg uit Spui bij Terneuzen. Na een verblijf van 2 jaar in Korhogo in de Afrikaanse staat Ivoorkust keerde zij dezer dagen in de ouderlijke woning te rug. Samen met haar vriend Hen- ny van Adrichem (23) uit En schede is zij bitter teleurgesteld over de mislukking van haar fei telijke opdracht als vrijwilligster voor hulp aan onderontwikkelde gebieden. „Ach, idealisme is niet direct het woord, maar toen ik twee jaar geleden wegging stelde ik me natuurlijk wel lets van dit opbouwwerk voor. Je nuttig ma ken als medisch analiste. Ik kwam in Korhogo op een laboratorium. De ziekten waarmee je daar te maken kreeg, zijn niet te verge lijken met die in Nederland. We kregen onderdak in een barakken kamp. Het meest werd ik getrof fen door de vreselijke armoede van de bevolking. Maar het eigen aardige is dat de mensen dat niet eens zo erg vinden. Ze denken wel dat je als Europeaan hartstikke rijk bent. Ze kijken erg tegen de blanken op, tenminste het gros van de bevolking. De intellectuele bovenlaag laat duidelijk blijken dat ze jouw aanwezigheid en hulp in het land niet nodig vindt. Deze mensen dulden je alleen. Maar goed, ik kwam dus daar in het laboratorium van een internatio nale organisatie die epidemische ziekten bestrijdt. Toen ik mij aan meldde wist niemand wat ik moest doen. Uiteindelijk was er hooguit twee uur per dag werk voor me. Later ben ik de rest van de dag gaan zoetbrengen met het geven van naailessen en kookdemonstra ties. Omdat ik dat geen bevredi gende gang van zaken vond heb ik diverse brieven naar Den Haag geschreven. Ik heb er nooit ant woord op gekregen. We hadden daar in Korhogo wel een teamlei der, maar die hoorde meer bij Den Haag dan bij ons. Die gaf dan ad viezen naar Den Haag door als: Dat kind maakt zo'n nare periode door of die heeft een cultuurshock. O ja, met Kerstmis hebben we een kaart van Den Haag ontvangen". Annemieke van de Berg trekt eens aan haar sigaret. Haar witte minirok laat een groot deel van haar bruine benen zien. Haar zo even verbeten trek om haar mond maakt plaats voor een lach: „Toch was het een ervaring die ik niet graag had willen missen. Het is een land waar alleen de mannen het voor het zeggen hebben. De vrouwen doen al het werk. Ze vin den dat heel gewoon". Blonde Annemieke zal in Ivoorkust wel opgevallen zijn bij de heren der schepping. „Nog huwelijksaanzoe ken gehad?" vroeg ik. Zij schiet in de lach: „O ja, bij bosjes. Ik was er een dag toen er een knaap van over de zestig die al vijf vrou wen had naar me toe kwam en vroeg of ik met hem wilde trou wen". De vrijwilligers krijgen per (Van een correspondent) CLINGE In de laatstgehouden raadsvergadering werd een schrijven behandeld van het bestuur van de vleeskeuringsdienst. Hierin werden de indertijd van de hand gewezen keurlonen opnieuw ter acceptatie aangeboden. De raadsleden waren allen zeer verwonderd. De heer Van Duyse gaf in het kort nog een nadere toelich ting en adviseerde om over deze aan geboden keurlonen zonder meer af wijzend te beschikken. Alle raadsle den waren het hiermee eens, zodat de aangeboden keurlonen opnieuw zijn verworpen. Ook in St.-Jansteen werden deze keurlonen ter acceptatie aangeboden aan de raadsleden. Ook zij hebben deze lonen opnieuw verworpen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. De gemeente raad van Middelburg heeft zich una niem geschaard achter de door het college van b. en w. opgestelde res tauratienota. De nota behelst, zoals gemeld, een grootscheepse aanpak van de restauratie van de Middel burgse binnenstad, die in totaal 1100 historische monumenten telt. De heer H. Gillissen, die het woord voerde voor de P.v.d.A.-fractie, be toogde dat zo spoedig mogelijk dient te worden begonnen met de restaura tie van de honderd in slechte toe stand verkerende panden. De P.v.d.A.-woordvoerder pleitte ook voor de ontsluiting van een ge hele te restaureren straat of wijk. Dat zou naar zijn mening de aantrek kelijkheid van deze oude stadsdelen voor huurders aanmerkelijk verho gen. De heer drs. G. Kerkhof (AR) noemde dit laatste plan „etalage" van het restauratieproject. De heer Kerkhof pleitte o.m. voor soepelheid van de zijde van de dienst van mo numentenzorg en ook van de ge meente voor wat betreft de eisen die aan de restauraties zouden worden gesteld. Te hoge eisen zouden naar zijn mening geïnteresseerden af schrikken. De heer C. Kammeraad (VVD) wees erop dat het onderhoud en op knappen van het grote aantal histo rische monumenten een te zware fi nanciële belasting voor de stad be tekent. (Van onze speciale verslaggever) MAASTRICHT De ploeg van Cois Cools, Mann, draagt dit keer niet de bekende gele truien, want daar heeft de Tourleiding enig be zwaar tegen aangetekend. Er zouden namelijk weieens misverstanden kunnen ontstaan rond de leider van het klassement, die in eenzelfde kleur tricot fietst. In Roubaix kregen de Belgen va le shirts in blauw-witte kleuren. Een alles behalve fleurig en charmant gezicht. Roger Cooreman was een van de weinige Mann-renners, die nauwelijks mopperde op de wat te genvallende kleding. „Och", zei hij, „ik draag nu de kleur van mijn fa voriete voetbalclub F. C. Boom en dat vind ik wel leuk". ANNEMIEKE VAN DE BERG HENNY VAN ADRICHEM maand een vergoeding van f 600, „Dat lijkt niet zo gek", zegt Anne mieke van de Berg, „maar als je weet dat je voor een goede maal tijd zestig gulden kwijt bent, voor een blik erwtjes vijf gulden en voor een balpen acht gulden, dan blijft er van die zeshonderd gulden weinig over". De ervaringen van Henny \an Adrichem, die als elektricien naar Ivoorkust ging „Ik wilde niet in militaire dienst en kon dat ontlo pen door me als vrijwilliger voor ontwikkelingswerk op te geven" zijn weinig gunstiger. „Ik zou daar in de woningbouw gaan werken, maar er gingen dagen voorbij zon der dat ik iets te doen kreeg. Er wordt daar namelijk erg wisselval lig gebouwd. Die voorlichting van drie maanden die we voor ons ver trek in het Instituut voor de Tro pen kregen deugde niet. De S.N.V. heeft ons maar wat op de mouw gespeld. Er klopte niets van. Op klachten werd niet gereageerd. Het is een droevige maar ware zaak. Ook ik zou niemand aanraden als vrijwilliger van de S.N.V. weg te gaan. Dat levert alleen maar te leurstellingen op, we hebben dat zelf aan den lijve ondervonden". Annemieke: „Toch heb ik heim wee naar dat land. Vooral als je hier aankomt in die ongezellige kou. Daar heb je elke dag volop zon. Ik wil zo wel terug. Ik ga nu eerst een baan zoeken, zal wel zien waar ik terecht kom". Henny, met een veelbetekenende blik naar het meisje aan zjjn zij: „Thuis in Enschede weten ze dat ik terug ben. Ik blijf hier een paar dagen. Die kunnen er na twee jaar ook nog wel af". Het is duidelijk dat Annemieke van de Berg en Henny van Adrichem in ieder ge val elkaar in Ivoorkust hebben ge vonden. Hun teleurstelling over hun ontwikkelingshulp daar zijn ze allang weer te boven. G. VAN BERKEL (advertentie) „De toenemende concurrentie van zuidelijke, zonnige kusten, die veel beter zijn toegerust, vergt extra aan dacht voor dit vraagstuk". „Nu Neder land bovendien bepaald niet langer een goedkoopte-eiland in Europa is, gaan kwaliteitsaspecten in alle on derdelen van het recreatie-aanbod een steeds grotere rol spelen. Een op uiteenlopende publieken geruchte „verkoop-politiek" van onze kust en ons land is noodzakelijk geworden, teneinde het ecoonmische draagvlak van de noodzakelijke accommodaties niet te verschralen", aldus de nota. Zij noemt een aamital belangrijke factoren die in de gemeentelijke plan nen te weinig aandacht hebben ge kregen: „De Zeeuwse gemeenten, houden over het algemeen weinig re kening met de dagtrek uit het wat verder gelegen achterland, dat zich bij voltooiing van de diverse dammen en snelwegen tot in Rijnmond, West- Brabant het Antwerpse en Gentse uitstrekt". „Buiten het zomerseizoen speelt de kust in de plannen geen enkele re creatieve rol van betekenis. „Over brugging" van de seizoenen is zeker mogelijk. Men kan in dit verband denken aan de exploitatie van casi no's en van bungalowterreinen waar op in de winter korte vakanties ge houden kunnen worden". „Het probleem van de tweede wo ning voor weekendverblijf heeft zich in Nederland reeds lang massaal aan gediend. Vrijwel nergens langs de Nederlandse kust zijn voorzieningen gepland op dit punt, terwijl ook het achterwege blijven niet wordt gear gumenteerd", aldus stelit de nota kri tisch. „In gemeentelijke plannen nemen duinterreinen als recreatie-objecten een zeer geringe plaats in", zo gaa,t ze verder. „Dat is vooral te wijten aan machtige andere van oudsher ge vestigde belangen, die per traditie bo ven recreartiebelangen prevaleren". Grote moeilijkheden zijn volgens het rapport van drs. Dordregter te voorzien bij een betere ontsluiting van de kust en het achterliggende wegennet. Het ontbreken of slecht functioneren van coördinatie en sa menwerking tussen de kustgemeen- ten onderling en tussen die gemeen ten en het rijk en de provincie geeft jaarlijks een sterke remming op de ontwikkelingen. Andere de ontwikkeling van de kustgebieden frustrerende omstan digheden zijn volgens de nota, de uitermate slechte financiële tegemoet koming van de recreatiegemeenten („Bepaalde gemeenten die door hun ligging of natuurlijke omstandigheden voornamelijk een dagrecreatieve functie bezitten voelen deze situatie als dubbel schrijnend. Zij :ijn ook veelal weinig bereid de uit recreatie- oogpunt gewenste extra voorzienin gen te treffen") en de strandveront- reiniging. „Opmerkelijk" wordt het verschil genoemd tussen de geringe aandacht die de Zeeuwse gemeenten in hun plannen aan de dagrecreatie beste den en de juist grote belangstelling die rijk en provincie daarvoor heb ben. In het rapport stelt hij o.m. dat „de meeste kustgemeenien het pak- Ket recreatieve voorzieningen nog iets te eenzijdig opvatten; dat gtldit vooral voor Zeeland. Voorzieningen die het recreatiepatroon, dat sterk op zee en strand is gericht, meer alter natieven bieden staan weinig in de belangstelling; kijk maar naar de mogelijkheden voor vertier en ander soortige openluchtrecreatie. Die aan vullende voorzieningen kunnen tevens een rol spelen ais slecht - weer - ac commodaties. Hoewel het wisselvalli ge weer ook in de zomer het verbijf aan zee van tijd tot tijd minder ple zierig maakt, memoreren echter slechts weinig gemeenten de behoefte aan zulke accommodaties; die boven dien de aantrekkelijkheid van de badplaatsen in de avonduren verho gen", aldus de discussienota van de C.N.K. „Met name de Zeeuwse kust is wat het vertier betreft slecht uitgerust", zo staat in de nota te lezen. Zelfs op het punt van „eenvoudige voorzie ningen" op kampeerterreinen, zoals speelplaatsen, ligweiden, kantines e.d., 7,ou nog veel kunnen worden ver beterd".

de Stem | 1969 | | pagina 3