NAAR MIJN MENINQ JAN JANSSEN TEVREDEN MET TWEEDE PLAATS TOUR DE FRANCE IN CIJFERS EN MINUTEN Vedetten volop in de Merckx-aanval Verdienste van 2051 gulden schit tour Wagtmans: "Merckx sneed me in de eindsprint" Karstens als vanouds In eerst Dopingcontrole: eerste drie TIJDRIT VOL VERRASSINGEN Geminiani liep weg uit vergadering "Zal Janssen een goede Tour rijden' Geschrokken TWEEDE SPORTPAGINA DE STEM VAN 30 JUNI 1969 René Pijnen (voorgrond) voor het vertrek in Roubaix (Van onze speciale verslaggever) WOLUWE Jan Janssen, met een geweldige krachtsinspanning tweede geworden achter Marino Basso, toonde zich vanzelfsprekend een tevreden man. Hij had bewezen nog steeds bij de beste sprinters te behoren en dat gaf moed. Aan de finish leek Jan Janssen totaal niet onder de indruk van het feit dat het belangrijke kopgroepje waarvan hfj na de beklimming van de Geraardsberg deel uitmaakte, de veroverde voorsprong ver speelde- T 4 ij|ï „Ik was de enige vam mijn ploeg die er bij zat. Die positie was vol komen oninteressant voor het ploe- genklassement waar we ook aan moesten denken. Nee, jammer vond ik het zeker niet. Ach en verder kon je al berekenen dat er weinig te hou den zou zijn. Wat wil je met zo'n snelheid in het peloton. Er is op een verschrikkelijke manier tempo gereden en het deed me goed te ont dekken, dat mijn ploeggenoten sterk genoeg waren om de kop van het peloton te controleren. Steeds zaten er een of twee bij een ontsnapping en zo hoort het. Onze ploeg deed het wat dat betreft beter dan die van Eddy Merckx". Rini Wagtmans, na Jan Janssen de beste Nederlander in de eerste rit (6de plaats) toonde zich minder ge- (Van onze speciale verslaggever) WOLUWE Raphael Gemini- ani is kwaad uit de ploegleiders vergadering gelopen. De beroem de ex-renner, nu een van de chefs d'equipe bij Jan Janssens firma Bic, ontstak in felle woede toen er andermaal over de dopingza- ken werd gesproken. Aanleiding was een bericht van U. C.I. - voorzitter Rodoni, die Felix Le- vitant had laten weten, dat het ver zoek van de ploegleiders Pezzi en Al- bani om de amnestie - regeling van de Franse wielerbond internationaal door te voeren, was afgewezen. Er volgde, logisch, een uitvoerige discus sie op en daar had „Gem" tenslotte schoon genoeg van. „Tegenwoordig", baste hij, „kan er alleen maar gesproken worden o- ver doping. Doping en nog eens do ping. En het lijkt wel of die Rodoni dat allemaal alleen uitmaakt. Kan dat zo maar? Moet die man geen o- verleg plegen met zijn medebestuurs leden? Enfin, ik word doodziek van dat gepraat over doping. Neem me niet kwalijk meneer Goddet, maar ik ben vertrokken. Ik kom graag terug als er weer eens over wielrennen wordt gesproken." En Geminiani sitapte resoluut de deur uit. De Fransman Genet is gisteren ge kozen tot de strijdlustigste renner. Hij kreeg 45 punten en 843,75 gulden toegewezen. Perez-France werd twee de met 25 punten. Merckx derde met 20 punten en Gimondi vierde met 17 punten. lukkig met de gang van. zaken. ..Moet je dat meemaken zeg. Die Merckx ging me snijden alsof het niks was. Honderd meter voor de finish wil ik over hem heen en in eens pats. Ik kon geen kant meer op". En na die uitbarsting wat te- vredener: „Het ging lekker met me. Ik klom gemakkelijk op de Geraards berg en ik had dan ook geen enkele moeite om in die kopgroep te blij ven. Het was alleen jammer, dat Pingeon en Bracke achterbleven. Daardoor daalden onze kansen al gauw. René Pijnen sprak beslist na mens zyn collega's toen hij opmerk te: „Dit is een bijzonder lastige rit geweest voor alle renners. Het tem po lag zo hoog, dat iedereen er moei te mee had. Door die snelheid kon ik gewoon zien aankomen, dat deze etappe op een massa-spürt zou uit lopen. Ik dacht rustig blijven zitten, straks komen we toch samen aan. Ik heb gelijk gekregen". Geschrokken van zijn prestatie in de spurt, veegde Harm Ottenbros met een handdoek het vuile gezicht schoon. „Mensen, als ik geweten had dat ik zo rap kon, was ik op een an dere manier te werk gegaan. Pijnen viel hem bij: „Je kwam als een ra ket aanstuiven". „Als een raket ja", herhaalde Ottenbros. „Jammer dat we de positie van Wagtmans in die kopgroep niet konden verdedigen. Er was niets aan te doen, wat er werd zo enorm gesjouwd dat je geen enkele kans kreeg". Een prima prestatie, 16, leverde ook Event Dolman. „Het was rede lijk lastig. Van dat tempo dat ge draaid werd, kreeg ik het af en toe moeilijk,, maar alles bij elkaar is het me best meegevallen. 16de worden is toch mooi, of niet?" De overige renners van het Ne derlandse „deel" in de Willem 2- ploeg arriveerden op bijna 2 minuten in Woluwe. De harde gang naar de finish hadden ze niet kunnen volgen. Cees Haast: „Ze vlogen. Ik kon er echt niet bijblijven. Tot in Hoeilaart ging het wel, maar op de kasseien- weg, die daarna kwam raakte ik uit mijn ritme. Ik kwam gewoon niet vooruit". En Henk Nijdam: „Ofschoon de eerste 80 km harder werd gefietst dam de laatste 6, verloor ik het con tact met de groep. Misschien kwam het, omdat we in het begin zo hard vooruit moesten". Leen Poortvliet tenslotte: „Ik vind, dat ik tegenge vallen ben. Het ging niet zoals het kon. Anders ben ik blij met een flink tempo, want dan kan ik altijd bijblij ven. Hoe harder hoe liever. Dat ligt me. En nu draaide ik ineens slecht. Ik snap er niets van". Van de Nederlanders in buitenland se dienst kwam Eddy Beugels als 63ste binnen. Beugels: „Wij hebben hard moeten fietsen om de schade voor Poulidor zo klein mogelijk te houden. Even is de situatie wat moeilijk geweest, maar we konden tenslotte Raymond toch nog bij sleu ren. Ik heb er behoorlijk aan mee kunnen werken, want ik draaide goed". Gerben Karstens, van voren als in zijn beste jaren: „Wat kan ik anders zeggen dan dat ik oomtent ben. Ik had de macht weer om te demarre ren. Vorig jaar kwam ik geen me ter vooruit, als ik achter een kop groepje a-an wilde. Nu voel ik me weer als vanouds. Het ging prima". Jan Janssen in actie op de „muur" (Van onze speciale verslaggever) ROUBAIX Leen Poortvliet werd de Nederlandse verrassing In de tijd rit. Hij eindigde als 23ste en was daarmee slechts 1 seconde langza mer als René Pijnen. Van de Wil lem H - ploeg kwam Rini Wagtmans als de beste man voor de dag met een 18e plaats, waarover de Wille- brorder zich echter weinig tevreden toonde. „Ik had het parcours 's morgens gereden, maar het was zwaarder dam ik dacht". Ronduit tegenvallend mocht de pres tatie vain Evert Dolman genoemd worden. Hij eindigde op de allerlaat ste plaats, dus als 130ste. Zes kilome ter lang reed Dolman soepel en ge makkelijk, toen stortte hij finaal in elkaar. Een kleine tegenvaller voor ploeg leider Vissers (Dolman stond met een op bijna 2,5 minuten achterstand en dat was meer dan verwacht), die echter zijn zin voor de zonzijde van wielerzaken voluit toonde met ::„Je kunt zeggen wat je wilt, maar ik heb ze nog steeds alle tien in koers." (Van onze speciale verslaggever) WOLUWE De eerste dopingcon trole van de Tour heeft plaatsge had. In Woluwe moesten de eerste drie aankomenden (Basso, Janssen en De Vlaeminck) naar de dokter. Zoals tevoren bepaald kwam de se lectie van degenen, die het onderzoek moesten ondergaan, na het trekken van een enveloppe. Dat deed de voor zitter van de internationale jury, Al- bert Floch, in het bijzijn van de eerst aangewezen ploegleider, Antonin Magne. De uitslag van de tijdrit luidt: 1. Altig (Wdl) ploeg van Pezzi) 10,4 km in 13W60 (gem. 47,963 km/u); 2. Merckx (Belg, Driessens) 13.07.19; 3. Grosskost (Fr, Geminiani) 13.17.16 4. Bracke (Belg, Plaud) 13.18.92; 5. Gimondi (It, Pezzi) 13.21.73; 6. Pou lidor (Fr, Magne) 13.22.36; 7. Via- nelii (It, Albani) 13.22.90; 8. Schutz (Lux, Albani) 13.24.45; 9. Janssen Ned. Geminiani) 13.27.86; 10. Ro- siers (Belg, Cools) 13.31.18; 11. Ste vens (Belg, Driessens) 13.31.60; 12. Pingeon (Fr, Plaud) 13.32.87; 13. Ocana (Sp, Machain) 13.34.85; 14. Zandegu (It, Pezzi) 1338.84; 15. ex aequo De Boever en De Vlaeminck (beiden Belg, Schotte) 13.41.08; 17. Gomez del Moral (Sp, Langarica) 13.41.37; 18. Wagtmans (Ned, Vis sers) 13.41.48'; 19. Galdos (Sp, Langa rica) 13.42.04; 20. Wright (GB, Gemi niani) 13.44.51; 21. Van Springel (Belg, Coois) 13.45.84; 22. Pijnen (Ned. Vissers) 3.46.31; 23. Santama- rina (Sp, Machain) 13.46.42; 24. Poortvliet (Ned, Vissers) 13.47.58; 25. Lopez-Rodriguez (Sp, Machain) 13. 48.50; 31. ex aequo: Karstens (Ned. Plaud) 13.52.94; 34. Beugels (Ned, Magne) 13.53.65; 75. Van der Flaas (Belg, Vissers) 14.15.96; 83. Timmer mans (Belg; Vissers) 14.18.74; 94. Van Looy (Ned, Vissers) 14.50.36; 123. Nijdam (Ned; Vissers) 15.02.60; 130. Dolman (Ned, Vissers) 15.23.14; Het ploegenklassement van de tijdrit- 1. Pezzi (Altig - Gimondi - Zandegu) 39 59; 2. Geminiani (Gross kost - Janssen - Wright) 40.28; 3. 3. Driessens (Merckx - Stevens - Sweerts) 40.30; 9. Vissers (Wagt mans - Pijnen - Poortvliet) 41.14. De uitslag van het eerste gedeelte van de eerste etappe luidt: 1. Basso (It, Albani) 147 km in 3.18.29 (met bon. 3.18.09)2. Janssen (Ned. Ge miniani) z.t. (met bon. 3.18.19); 3. De Vlaeminck (Belg, Schotte) z.t. (met bon. 3.18.24); 4. Nassen (Bel, Schotte); 5. Merckx (Belg. Dries sens); 6. Wagtmans (Ned, Vissers); 7. Reybroeck (Belg, Driessens); 8. Samyn (Fr, Geminiani); 10. Pijnen (Ned, Vissers); 11. Dancelli (It, Mol- teni); 12. Momene (Sp, Machain); 13. Dumont (Fr, Plaud); 14. Gimondi (It, Pezzi); 15. Poppe (Belg, Cools); 16. Dolman (Ned, Vissers); 17. Lopez Rodriguez (Sp, Machain); 18. Ray mond (Fr, Plaud); 19. Monty (Belg, Plaud); 20. Poulidor (Fr, Magne); 21. Aimar (Fr, Geminiani); 22. Grosskost (Fr, Geminiani); 23. Gon zales (Sp, Langarica); 24. Jourden (Fr, Caput); 25. De Witte (Belg, Cools); 29. Van Looy (Belg, Vissers); 52. Van der Flaas (Belg, Vissers); 57. Timmermans (Belg, Vissers); 63. Beugels (Ned, Magne); 86. Karstens (Ned, Plaud) allen z.t. als Basso 3.18.29; 107. Nijdam (Ned, Vissers) 3.20.44; 108. Haast (Ned, Vissers); 119. Poortvliet (Ned, Vissers) allen z.t. ais Nijdam 3.20.44. Gemiddelde snelheid van de win naar: 44.437 km per uur. Het dagploegenklassement van de eerste etappe is: 1. Vissers (Wagt mans, Ottenbros, Pijnen) 147 kilome ter in 9.55.27, 25 punten; 2. Gemi niani (Janssen, Samyn, Aimar) z.t. 31 pnt; 3. Schotte (De Vlaeminck, Nassen, David) z.t. 45 pnt; 4. Dries sens (Merckx, Reybroeck, Sweerts) z.t. 49 pnt; 5. Plaud (Dumont, Ray mond, Monty) z.t. 50 pnt; 6. Machain (Momene, Lopez Rodriguez, Gabica) z.t. 63 pnt. De uitslag van het tweede gedeelte van de tweede etappe, een ploegen tijdrit over 14,6 km is; 1. Faema (met o.a. Merckx) 1 uur, 37 minuten en 45 seconden; 2. Bic (met o.a. Jans sen); 3. Salvarini (met o.a. Gimondi en Altig) 1.38.33; 4. Mann 1.39.20; 5. Peugeot BP (met o.a. Poulidor) 1.39.55; 6. Mercier BP 1.41.05; 7. Kas „JAN Janssen zit na dit eerste weekend al direct voorin. Hij zal ook een goede Tour rijden, maar ik betwijfel of hij de wedstrijd voor de tweede keer zal kunnen winnen. Het is namelijk de vraag of de hele Franse Bic-ploeg er mee in zal stemmen voor hem te rijden. Het zal makkelijker wor den als een sterke Franse Bic-cou reur als Aimar minder goed rijdt, waardoor Jan Janssen de onbe twiste kopman wordt", aldus dr. Van Dijk, voorzitter van de K.N. W.U. GISTEREN was de heer Van Dijk aanwezig bij de kampioenschappen van Zeeland, waar hij de uitslag van de Tour van de speaker ver nam. „Persoonlijk heb ik veel lie ver, dat er een nationale ploeg in de Ronde van Frankrijk zit. Dan zit ik voor elke uitzending aan de radio. Nu volg ik de strijd ook wel, maar er is wat minder chauvinis me bij", aldus de voorzitter, die als zijn favorieten Gimondi, Pin geon en Merckx noemt. „GIMONDI vind ik nog steeds de gevaarlijkste Italiaan. Ik geloof niet dat een van de andere Ita lianen de Tour kan winnen. Pin geon is nog altijd een zeer goede ronderijder. Ook hij moet zeker in staat worden geacht het spektakel voor de tweede maal op zijn naam te schrijven. Merckx is natuurlijk ook een grote kanshebber, maar als iedereen tegen hem gaat rijden kan hij natuurlijk ook weinig uit richten. Het is bovendien twijfel achtig of alle Belgische coureurs wel zo ingenomen zijn met de po sitie van Eddy Merckx". DR. Van Dijk wil ook Rudi Altig niet uitvlakken. Volgens de K.N. W.U.-praeses heeft de Westduitser met zijn eerste plaats in de tijdrit duidelijk aangetoond, dat er reke ning met hem gehouden moet wor den. Weinig kans op een Tourzege geeft dr. Van Dijk Rik van Looy, kopman van Willem II. Van Dijk: K.N.W.U.-voorzitter dr. Va Dijk. ),Vaji Looy kan wel geld in het laadje brengen. Hij is misschien ook goed voor een etappe-over winning, maar hij is niet sterk ge noeg als kopman van een Tour- ploeg. Misschien, dat een renner als Rini Wagtmans die positie over kan nemen, als hij beter blijkt te rijden. Ik zou me ook voor kun nen stellen dat Willem II op de duur voor Janssen gaat rijden als de eigen kansen gering blijken te zijn en Janssen in een gunstige positie rijdt". DR. Van Dijk vindt het, nationaal gezien, niet bepaald gelukkig dat Willem II als enige Nederlandse ploeg in de Tour zit. „Het was niet veel beter geweest als Caballero er bij was gekomen. Want eigen lijk zijn beide formaties te zwak voor de Tour. Het was beter ge weest als de sterkste renners uit beide ploegen samen een Tourploeg hadden gevormd. Nu is er met hangen en wurgen een team op de been gebracht, waarvan het van een aantal leden onzeker is of zij de Tour wel uit kunnen rijden", aldus dr. Van Dijk. en Moltini 1.41.45; 9. Frimatic-Viva 1.41.50; 10. Flandria 1.42.05; 11. Fa- gor 1.42.10; 12. Willem II-Gazelle 1.43.25; 13. SonolerJa: Jeune 1.45.20. Het algemeen klassement: 1. Merckx (België, Driessens) 3.31.16; 2. Altig (Wdl-Pezzi) op 8 seconden; 3. ex aequo: Grosskost (Fr-Gemi- niani) en Janssen (Ned-Geminiani) op 20 sec. 5 Stevens (Belg-Dries- sens) op 24 sec; 6. Gimondi (It-Pez- zi) op 29; 7. Bracke (Belg-Plaud) op 31; 8. ex aequo: Poulidor (Fr-Mag- ne) en Vianelli (It-Albani) op 35; 10. Schutz (Lux-Albani) op 37; 11. Ro- siers (Belg-Cools) op 44; 12. Pin geon (Fr-Plaud) op 45; 13. ex aequo: Wright (GB-Geminiani) en Ocana (Sp-Machain) op 47; 15. De Vlae minck (Belg-Schotte) op 49; 16. Zan degu (It-Pezzi) op 51; 17. ex aequo: Gomez del Moral (Sp-Langarica) en Wagtmans (Ned-Vissers) op 54; 19. Van Springel (België-Cools) op 58; 20. ex aequo: Pijnen (Ned-Vissers) en Santamarina (Sp-Machain) op 59; 22. ex aequo: Aimar (Fr-Geminiani) en Carletto (It-Pezzi) op 1.00; 24. Lo pez Rodriguez (Sp-Machain) op 1.01; 25. Delisle (Fr-Plaud) op 1.02; 27. Karstens (Ned-Plaud) op 1.05; 31. Beugels (Ned-Magne) op 1.06; 66. Van der Flaas (Belg-Vissers) op 1.28; 70. Timmerman (Belg-Vissers) op 1.31; 74. Van Looy (Belg-Vissers) op 1.36; 94. Ottenbros (Ned-Vissers) op 2.15; 97. Dolman (Ned-Vissers) op 2.36; 102. Poortvliet (Ned-Vissers) op 3.15; 117. Haast (Ned-Vissers) op 4.18; 118. Njjdam (Ned-Vissers) op 4.19. Het algemeen ploegenklassement: 1. Ploeg Driessens (Faema) 12.13.42; 2. Ploeg Pezzi (Salvarini) 12.13.59; 3. Ploeg Geminiani (Bic) 12.14.26; 4. Ploeg Cools (Mann) 12.15.56; 5. Ploeg Plaud (Peugeot BP) 12.16.01; 12. Ploeg Vissers (Willem II-Gazelle) 12.20.06. (Van onze speciale verslaggever) ROUBAIX De avenue Van-Der- Mersch in Roubaix, waar de Tour de France met een tijdrit begon, bood zaterdagmiddag een enigszins verrassend beeld. Daar, in die lange laan, werden vedetten, die zich in de voorbeschouwingen lieten afschil deren als mannen voor wie die ene Eddy Merckx beslist teveel was of die leeftijd en carrière aangrepen om het nu eens wat kalmer aan te doen, furies. „Geladen" coureurs, manmem zon der -angst voor de aanv-ai op Merckx. In de Avenue-Van-der-Mersch leek het, alsof ze de sport-journalisten bedrogen hadden, toen ze in de da- gein, dat de Tout wachtte op het startschot een zekere ongeïnteres seerdheid in hun uitspraak legde. Neem Rudi Altig. Bij aankomst in Roubaix verklaarde hij: „Ik ben do delijk vermoeid. Zomer en winter koerste ik zonder vakantie te ne men. Mijn bazen hebben me moeten dwingen om in deze ronde te star ten". Dezelfde Rudi Altig perste zater dagmiddag op het door een straffe noordenwind zwaar geworden cir cuit in Roubaix zoveel ambitie en kracht uit zijn stevige lijf, dat hij de race tegen het horloge won. Voor superman Eddy Merckx. Op het startpunt in de Avenue Van-der-Mersch was het moeilijk in Rudi Altig de dodelijk vermoeide te herkennen. Op het ruim 10 km lange circuit nog minder. Ru-di Altig jak kerde rond met een moyenne van 47.963 en verdrong tot ieders verba zing de lang leidende Eddy Merckx die merkwaardigerwijs als eerste renner had moeten starten. Neem bijvoorbeeld Felici Gimon di, die niet naliet bij zijn voorspel lingen verzachtende omstandigheden aan te voeren voor de te verwach ten schande, die Merckx hem en het peleton kan toebrengen. In de Avenue Van-der-Mersch verscheen „Ome Hein" van Dooi al vol spanning op d( Felici met een uitgeboorde achter-' trein en meer v-an dat soort vcrad-j sten om het gewicht v-an de fiets laag en de kansen zo hoog mogelijk] te houden. Felici kwam als vijfde is het eindklassement. Neem Jan Jansen. Vrijdag onver-1 schillig tegenover de Tour, zaterdag nerveus en gespannen als een eer ste jaars prof aan het vertrek. De gele trui, vorig jaar zo sensationeel en emotioneel veroverd, leek geen souvenir, dat hij zo maar af wilde staan. Het gebeurde overigens wel, want Jan Jansen eindigde als ne gende. Neem Roger de Vlaeminck, die zich kon beroepen op leeftijd en kor te staat van dienst als het ging om de kansen tegenover Merckx. In de uren voor het vertrek, reed Roger de Vlaeminck vier keer het par cours en leek toen het er op aan kwam, regelrecht naar de overwin-1 nimg te rennen. Drie pech-gevata met zijn ketting weerhielden hem er van, maar de jonge Belg kwam toch nog uit op een prima tijd van 13.41.08, w-at goed was voor een zestiende pl-aats. Neem bijvoorbeeld ook Raymond Poulidor, voor wie alle plaatsen De- halve de eerste royaal zijn wegge legd. Ook hij wekte de indruk zich bij voorbaat neer te leggen Mi Merckx' rush naar het geel, doch toen hij aan de start stond keek zijn donkere kop grimmiger dan ooit. Poulidor liep 1 km voor de streep Rik van Looy, 1 minuut voor lrem gestart, in en finishte als zesde. Toegegeven, dat men v-an vedetten weinig anders mag verwachten dan d-at ze zich regelmatig goed klasse ren en dat ze het uiterste doen om z0 sterk mogelijk voor de dag te komen, bleef het beeld van zaterdag een kleine verrassing. Daar waren de eerder gedane uitspraken, ge baseerd op Merckx' aanwezigheid verantwoordelijk voor. PETER HEERKENS, (Van onze speciale verslaggever) WOLUWE De ploeg van Willem II-Gazelle heeft dit weekeinde f 2051-- verdiend. Een aardig bedrag, als begin van de Tour. Het geheel werd als volgt bijeengefieist. Wagtmans 18de in de individuele tijdrit te Roubaix en 6de te Woluwe f 206.-; Ottenbros 9de in Woluwe: f 135.-, Pijnen 10de in Woluwe: f 127.50 en Dolman 16de in Woluwe: f 82.50. Bovendien, en dat was de grootste winst, eindigde Willem II-Gazelle als eerste in het dagploegenklassement van de rit Roubaix-Woluwe, hetgeen f 1500.- opbracht. Jan Janssen, die door de tweede plaats van BIC in de ploegentijdrit f 225.- in de pot zag komen, won zelf nog f 815.- erbij door een negende plaats in de tijdrit te Roubaix en de tweede plaats in Woluwe. Willem II-Gazelle moest gisteren echter weer f 45.- teruggeven aan de organisatie omdat Pijnen, Van der Flaas, Timmerman, Nijdam, Haast en Ottenbros hun rugnummer verkeerd hadden opgespeeld, hetgeen voor elke renner 10 frank boete betekende. (Vani WOLUWE Op de 1 I Merckx gedragen door h< j Templeuve (na 9,5 km v (na 147 km rijk aan sen foor honderdduizenden l] finishplaats naderde. Ze, langs het heuvelachtige pil j lot een indrukwekkend vc j kan genieten. Degenen, die zich opstap gen de zwaar n-aar bovenj I Geraardsberg hebben er dtj I lol van gehad, want daar vedette bij de openingsstoot. I hel eerste colletje, dat in h^ I schema stand, ging Eddy I achter Roger d-e Vlaeminck least werkelijk op de pedale lende reactie van de hoog ojf I tribunes gepakte Belgische Iwers ratelde hard en lang I berg uit. Ze voelden, dat lopen was, dat de Tour echt I Beheerst en kalm wiegde Merckx achter Roger de Vil I naar de top en passeerde er e j de voor de ranke Felice Gimc I dwong de opgewonden suppo j stormachtig gehuil en om - baar gezwaai met spandoekei I van Eddy Merckx, wiens ac1 (Geraardsberg overigens niet i eerste daad was. Die liet hij kilometer wedstrijd al zien. 1 |nig betekenende ondtrnemin] waar, omdat het gat, dat on ■I voering van Merckx werd d' I den niet groot was (enkele I slechts) en de aanval geen be I had op een man, die als co, I betiteld mocht worden: Jose I ploeggenoot van Jan Janss vond Merckx het nodig ho Isoonlijk de ontsnapping on maken, wat binnen een lekte. Vanaf dat moment hield ste favoriet zich rustig tot Geraardsberg. Hij bracht hoor met het verwisselen achterwiel, omdat de band ïelopen en met het in ontva »en van de overweldigend! Over kasseienpaden liepen ii iekalkte aanmoedigingskrete Mings in het Frans en het lot aan de voet van de Geras heeg Merckx gelegenheid d< 'c lofzang in alle glorie te ton, verder niet, want waar 100 meter hoge bult begon, toin op rood. Roger de VI sprintte er met krachtige slag 'oren en nestelde zich op ko Merckx koos zijn wiel. De s harde koers, was begonnen. Vedetten als Janssen, löancelli en van Sprin-gel bese lm gingen mee, behalve F I Poulidor en Roger Pingeon, d 5 ie slag misten en hun knech Idee tot enorme inspanninge ten, want het tempo van de k |kg indrukwekkend hoog. [held, die al vanaf de start |iaix ver boven het ve moyenne schommelde, bedrt |ie 45 km per uur. Het onbrak in de kopgr- J'aast de al eerder genoemde |hestond uit Wagtmans, Dav pe, De Witte en Leman) I tomenwerking wat resulte I ton voorsprong van een mi km wedstrijd. Op de slingerende wegen rc I ht dreigden Raymond Poul - teger Pingeo-n een harde klap Sn, de eerste sensatie in d< Maar terwijl het vluchtersgro - hoop de kilometers verslond, ten de twee vedetten hun m£ i kn naar voren. De Peugeots en Merciers li toloton kraken onder een he foslag, die het gemiddelde v !j tig hoog opjoeg. De moeite, [ton die loodzware inspannm- hum 15 km nadat de vei ij ihcht was ingezet. Maar wéér ontbrak Raymon ter op het appel. Wéér Het

de Stem | 1969 | | pagina 8