Dolzinnige vreugde in geheel België a Geen spanning in Asser TT-races Nieuwe keizer in gele trui FRAAIE WINST OKKER ATLETEN VERSLAGEN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Middelburg in finale Geplaatsten faalden niet STEM TRIOMFTOCHT N» De Italiaan Maria Basso toonde zich de sterkste in de eerste halve etappe v an de Ronde van Frankrijk. Op de foto gaat hij juichend over de eindstreep. Uiterst links Jan Janssen, die als tweede eindigde. Actiefoto van de winnaar in de 350 en 500 cc-klasse, de Italiaan Giacomo Agostini. De Italiaan staat tevens in het algemeen klassement voor het wereldkampioenschap in beide klassen stevig op de eerste plaats. 1£L. (Van onze sportredactie) ASSEN Tienduizenden toe schouwers rond het Asser circuit hebben zaterdag geen enkel hoog tepunt beleefd bij de TT, die per traditie weer onder ideale weers omstandigheden werd gehouden. In alle klassen ontbrak het ele ment spanning, dat in feite on ontbeerlijk is voor dergelijke ra ces. De Nederlandse successen wa ren geringer van omvang dan me nigeen had verwacht. Een tweede plaats van Kreidler-coureur Jan de Vries, die zijn ploeggenoot Aalt Toersen naar de derde positie ver wees, was het hoogste wat de nationale motorelite bereikte. Vooral van Toersen had men in het algemeen meer verwacht. De Staphorster had immers al drie zeges in de races voor het wereld kampioenschap behaald. Toersen had echter wel een excuus. Niet door een gebrek aan stuurmans kunst, maar door een tekort aan vermogen, had hij de Derbi van de Australiër Smith niet kunnen volgen. Hoewel de leidende posi tie van Toersen in de stand voor het wereldkampioenschap niet in gevaar kwam, blijft het toch on begrijpelijk dat de staltactiek hem niet op de tweede plaats deed be landen. Zouden zijn bazen al ze ker van de titel zijn (Zie verder vijfde sportpagina) (Van onze speciale verslaggever) ST. P1ETERS-WOLUWE Het was zondagavond feest in lieel België. Onze zuiderburen vierden massaal de triomf van hun idool Eddy Merckx, die temidden van tienduizenden streekgenoten op een parkoers in St. Pieters-Woluwe, een buitenwijk van Brussel, de gele trui in de 56e Tour de France had veroverd. Eddy Merckx, nam de gele trui van de Westduitser Rudi Altig over. Merckx trekt hier het felbe geerde tricot aan. i*.~ w y.115, gegroeid in een reeks van successen in de afgelopen jaren, aangewakkerd door de beruch te dopingaffaire in de Giro, die Merckx voor zestien dagen tot een „werkeloze" degradeerde, had een voorlopig hoogtepunt bereikt. De dol zinnige vreugde, zowel in Vlaanderen als in Wallonië, is nauwelijks te be schrijven. De geschillen tussen de twee bevolkingsgroepen schenen op slag vergeten. Vlamingen en Walen hieven zij aan zij in de stamineekes het glas ter ere van de nieuwe keizer van de wielersport, ter ere van hun Eddy Merckx, wiens portret in vele Belgische huiskamers nu ongetwijfeld de beeltenis van Rik van Looy zal gaan verdringen. Belgiës gekrenkte trots door de schorsing van Merckx, die zelfs senatoren in beweging had gebracht, was recht gedaan. Merckx immers was als overwinnaar uit het eerste woelige weekeinde van de Tour te voorschijn gekomen. Na een onverwachte nederlaag in de openingstijdri. m Roubaix, waar de 32-jarige Rudi Al tig, op wie nie mand meer had gerekend, de door Jan Janssen vorig jaar veroverde gele trui had overgenomen en een mislukte massale aanval op Merckx' positie in de halve rit naar Woluwe, had de volledige ploeg ervoor ge zorgd, dat Eddy Merckx toch nog in het geel over Belgisch grondgebied zou rijden. Met een pure winst van acht seconden op Altig, van 20 se conden op Jan Janssen, van 29 se conden op Felice Gimondi, van 35 seconden op Poulidor, en van 45 se conden op Roger Pingeon, om maar enkelen van de favorieten te noemen, kon Merckx in het nabij gelegen Ter- vueren in zijn eigen riante bungalow gaan rusten. Krachten gaan verzame len voor de triomftocht, die hem on getwijfeld vandaag in de grotendeels over Belgisch grondgebied voerende etappe naar Maastricht te wachten staat. (Van onze sportredactie) MIDDELBURG Gisteren werd reeds overeenstemming bereikt tus sen SC Enschede en Middelburg - finalisten in het toernooi om de nationale voetbalbeker over de wed strijddata. De finale zal in het a.s. weekend helemaal afgewerkt wor den. Zaterdag om 4 uur speelt Mid delburg thuis. Zondag volgt in En schede de return (aanvang half 3). Eindigen beide teams met een ge lijk aantal winstpunten, dan zal het doelgemiddelde beslissen. Zijn ook de doelcijfers gelijk, dan wordt de twee de wedstrijd met tweemaal 15 minu ten verlengd. Als er in de verlen ging nog geen beslissing valt, worden er strafschoppen genomen. De voor verkoop voor de thuiswedstrijd van Middelburg begint reeds morgen. (Voor verslag van de wedstrijd Mid delburg - Roermond, zie zesde sport pagina). lom Okker winst op de Brit Wilson in drie sets - komt in de kwartfinale op Wimbledon uit tegen de sterke John TSewcombe. (Van onze sportredactie) LONDEN Okker is er opnieuw in geslaagd tot de laatste acht door te dringen. Okker kwam in de achtste finales tot een gemakkelijke overwinning op de Brit Wilson. In drie sets rekende Tom Okker, die bijzonder sterk speelde af met Wilson, die het Nederlands beste speler alleen in de eerste set 11-9 even moeilijk maakte. Tot de kwartfinales drongen alle geplaatste spelers door. Laver, Drys- dale, Ashe, Lutz, Okker, Newcombe, Roche en Graebner zijn de spelers die uit zullen maken wie er over zullen blijven in de halve finales. De als eerste geplaatste Rod Laver had het nog het meest moeilijk om een ronde verder te komen. De Australiër had tegen de Amerikaan Stan Smith vijf sets nodig om zich veilig te stellen. Hetzelfde was het geval met Tony Roche, die Dennis Ralston op het nippertje versloeg. ZIE VERDER VIJFDE SPORTPAGINA i.V CJ AbjHTrT- -A A -.jiaif Egbert Nijstadt aan de kop van het veld tijdens de vij f kilometer. Hij wordt gevolgd door de Belgen Puttcman, Roelants en Gijselinck en Deelstra. Veld, de derde Nederlander, ligt in deze fase van de strijd al ver achter. Rod Laver: moeizame zege (Van onze sportredactie) BREDA De interlandwedstrijd Ne derland - België (heren) heeft op nieuw aangetoond, dat Nederland over weinig atleten beschikt, die in ternationaal enigszins meetellen. Op nagenoeg alle fronten leden de Ne derlanders nederlagen. De Belgen wonnen vijftien van de twintig on derdelen en behaalden daardoor een ruime zege. Alleen op de meeste tech nische nummers moesten zij de eer aan de Oranje-équipe laten. Gaston Roelants stelde het publiek rond de zonovergoten Bredase sintel- baan wat teleur. De Belg, een crack op alle afstanden vanaf 3000 meter, nam tijdens het grootste gedeelte van de 5.000 meter een afwachtende hou ding aan en ging pas in de s'otfase naar voren om zijn reputatie niet te grabbel te gooien. Een goede tijd - voor zijn doen - zat er toen niet meer in: 14.05.3. Alle Belgen Heten het trouwens een beetje afweten. Zij beperkten zich er voornamelijk toe elkaar in de gaten te houden. Dat was overi gens wel begrijpelijk, want een goede plaats in Breda bood uitzichten op een plaats in de Belgische ploeg voor be'angi-! :Er w s'rj den, dan die te gen Nederland :Zie verder sportpa gina).

de Stem | 1969 | | pagina 7