Kempische Cultuurdagen IEK Jongen (6) verongelukt bij oversteken straat Proef concert in Het Turfschip HUNTER FELLE AANKLACHT VAN "THE TIMES" Rozenkrans in Oudenbosch Beleid Britse regering inzake Biafra Bende kraakt brandkasten met behulp van springstof Commentaar Verstandig ORGEN VOSKE" f Vriendschap Mgr. Möller gewijd Eén procent Twee ton schade Gezichtspunten Van Nederlandse kant is, officieel en tamelijk nadrukkelijk, mee gedeeld dat prins Bernhard geen commissaris zal worden van de gefuseerde vliegtuigfabrieken Fok ker en de Duitse VFW. Dat lijkt ons een verstandig besluit. De monarchie is al kwetsbaar ge noeg en het risico verwikkeld te ra ken in allerlei financiële en com merciële machinaties dient haar be spaard te blijven. De prins heeft destijds leergeld be taald met zijn commissariaat van de op de rand van het faillissement ge raakte KLM. Hij heeft die post toen opgegeven voordat het beleid van het hoogste bestuurscollege van de luchtvaartmaatschappij aan een kri tische analyse werd onderworpen. Da suggestie dat de prins bij de nieuwe Nederlands-Duitse vliegtuig industrie een toezichthoudende en representatieve functie zou gaan be kleden was overigens een proefbal lonnetje van de Duitse partners. Tact en inzicht in de eigen positie zijn inderdaad niet de meest in het oog lopende eigenschappen van onze oostelijke buren. werk van Picasso 1 stadhuis Beeldhouw, ■n keramiek van Paul de TEE MUIDEN taadhuis Werken van Jos aron R. de Meester de uck E routzaerte Werken van zijn en Pearl Perlmutert FILM, CONCERT ENZ 'N uur 'ivago, 14 j. tur Been voor mannen, 18 j. N Als onder vandaag DIVERSEN centrum 10-12 en 14-16 ekuur voorlichtingscen- houdimg en gezin (tel. "EN 15 uur Kermisschieting .teneire 13.30 uur Schie- bejaarden 10-12 en 13-22 uur elling huis 19.30 uur Vergade rs trieschap JKE fels The Rhythm Kings OONSTELLINGEN RG f: „Zeeland en de lynode" fuseum; Werken van Dolf a Els Hollebrandse (Vleeshal) 1017 uur ~erk van Picasso 1 stadhuis: Beeldhouw- keramiek van Paul de ER MUIDEN adhuis: Werken van Jos aron R. de Meester de ck outzaerte: Werken van ijn en Pearl Perlmutert eze rubriek: tel. 01180- bus 116 in Middelburg. VERTENTIE) isseaosseoseaseee' stit Restaurant aistraat 8 Hulst 8 sl. 01140-3444 8 iaiiteitenkeuken 3,-. Keuken open tot 0 :r. Elke vrijdag 20- 9 2 pils voor f 1,jj rsdags gesloten. J lossseeoeessesesss DE STEM VAN MAANDAG 30 JUNI 1969 STANDBEELD VOOR VAN DUINKERKEN PARIJS TEL. 4677 2337 ecialist (Van onze kunstredactie) HILVARENBEEK Vanaf 1947 was Anton van Duinkerken nauw betrokken bij de Groot Kempische Cultuurdagen te Hilvarenbeek. Een jaar na zijn dood waren de 23e Cultuurdagen, gedurende dit weekend, daarom voor een groot deel gericht op de herdenking van deze „erudiete vriend", zoals burgemeester J. Meuwese hem noemde bij de onthulling van een monument op het Vrijthof. In het gemeen' tehuis werd een tentoonstelling geopend met herinneringen aan Van Duinkerken en werken van zijn zoon, de jong gestorven artiest, Gusta ve Asselbergs. Voor het overige gaven deze dagen weer het ver trouwde beeld van concerten, inleidingen, openluchtspel en Brabantse koffietafel in de openlucht. Tevens werd de Hilvarenbeekse cultuur prijs uitgereikt aan dr. Cornelis Verhoeven uit Den Bosch, terwijl de debutantenprijs ging naar Jacques Firmin Vogelaar. Vertegenwoordigers van de cultu rele ministeries van België en Ne derland, van de Zuidafrikaanse en Belgische ambassades, de gouverneur van Antwerpen en vele bekende Hil varenbeekse gasten waren weer in reünie bijeen, toen prof. dr. J. Aerts van de Leuvense universiteit de ten toonstelling inleidde, „Nergens beter dan hier, in het hart van Brabant, kan deze expositie gehouden worden. Met een open geest en een fabel achtige eruditie heeft Van Duinker ken als waardige erfgenaam van Thijm en met de generatie van Coo- len en Knuvelder dit gewest op weg naar de volwassenheid gebracht en de Europese christelijke waarden ver dedigd. Bovendien was hij een schit terend journalist, waar wij Vlamin gen nog steeds jaloers op moeten zijn. De tentoonstelling toont ma nuscripten, boekwerken en foto's, die het leven van Van Duinkerken illu streren en een twintigtal schilderijen van Gustave Asselbergs. Midden op het Vrijthof werd daar na de hardstenen sokkel met een bronzen kop van Van Duinkerken onthuld door mevrouw Asselbergs- Verhoeven. Het beeld is uitgevoerd door Arthur Spronken. „Waarom in Hilvarenbeek dit beeld?" vroeg bur gemeester Meuwese zich af. „Van Duinkerken was gegrepen door Hil varenbeek. Hij vond hier iets van zichzelf. Deze dagen zijn ontstaan uit vriendschap. Hij verstond de kunst die, zonder eigen belang, te geven aan geletterden en ongeletterden. Voor velen in het dorp heeft hij iets betekend. Het beeld is niet alleen een hommage aan Van Duinkerken, maar tevens een symbool van vriend schap". Nadat drie kleinkinderen van An ton van Duinkerken rode rozen had den gelegd bij het monument en mr. Ariëns bloemen had geplaatst namens de Brabantse Culturele Raad, zegde Jan Naaijkens het gedicht „Voorbij gang" van Van Duinkerken. Emiel van Hemeldonck sprak ver volgens: „Wie hem meegemaakt heeft, voelt niet de behoefte aan een beeld. Het staat in ons hart gegrift". In het gemeenschapshuis ging het Limburgse statenlid G. J. Heiligers als politicus in op het thema van de dagen: „Onbegrensde cultuur". Hij noemde dit een „loze kreet", want de structureel-administratieve grenzen hebben ervoor gezorgd dat het Be- nelux-Middengebied na 25 jaar nog steeds, ook in cultureel opzicht, een toestand van papieren resoluties is. Hij was er daarom trots op tijdens deze dagen een nieuw project we reldkundig te kunnen maken in de vorm van een in te stellen contact- raad voor welzijnsbevordering in het Benelux-Middengebied. Dit is althans het voorstel van een werkgroep, ont staan na het congres van Helvoirt in 1967. Door dit orgaan, meent hij, ont staat er een reële structuur in dit ge bied, waardoor de provinciale bestu ren aan weerszijden van de grens handen en voeten krijgen om het welzijnsbeleid gezamenlijk uit te voe ren. Nadat het Pierre Courbois-Free Music 4tet alle geluidsgrenzen had doorbroken, sprak prof. dr. J. Kruit hof van de universiteiten van Gent en Brussel over het huidige antropo logische cultuurbegrip en de gren zen daarbij. Hij gaf een analyse van de processen die optreden bij het ontwikkelen van de mens in zijn to taliteit. Terzijde wees hij op de hui dige universitaire crises bij de over dracht. In plaats van inhouden over dragen moet het accent komen te lig gen op de overdracht van methodie ken. „Dit heeft o.a. zijn consequen ties voor de generatie der huidige ge zagsdragers". Verder: „Wil je reëel participeren aan de huidige maat schappij, dan zul je op een of andere wijze deel moeten krijgen aan de cul tuur (in hoofdzaak de organisatie der vrije tijd). Beide inleiders gaven voldoende discussiestof tijdens een bijeenkomst op zondagmorgen in café De Post hoorn. deze dagen was reeds doorbroken, want de traditionele „Kempische" hoogmis kwam niet meer op het pro gramma voor. Tijdens een fijnzinnig en opvallend hobo-concert zondagmiddag door Evert van Tricht werd de literatuur prijs uitgereikt. Emiel van Hemel donck gaf de motivering van de jury (hijzelf; Bernard Kemp en Care! Swinkels): „Dr. Corn. Verhoeven is niet meer weg te denken uit het Ne derlandse cultuurbeeld en taalge bruik. Als briljante taalbeheerser en denker heeft hij dit in beweging ge bracht. Hij is geen reactionair, maar met zijn subtiele ironie en paradoxen ontmythologiseert hij veel illusies. We kennen geen progressievere den ker dan Verhoeven. Hij schept geen nieuwe wereld, maar maakt de we reld en de taal nieuw". Corn. Verhoeven (onder andere co lumnist van De Stem) reageerde: „Als de helft hiervan waar is zou ik me kandidaat voelen voor de Nobel prijs". Hij wilde het voorbeeld van Van Duinkerken, die de prijs vorig jaar doorgaf aan Jan Naaijkens niet continueren maar bestemmen „Voor eigen gebruik" (de titel van zijn nieuwe boek, dat in september ver schijnt). Carel Swinkels schudde een jury-beoordeling voor Vogelaar uit zijn mouw en „herdacht" tussen neus en lippen door ook nog gauw even Jan Hanlo en Frans Babylon met goedlachse „grappigheden". Van Tricht speelde werken van Loeillet, Telemann, Van de Sigten- horst Meyer, Kotonkski, L. Andries- sen en A. Drobrowski. De meeste aan dacht ging echter uit naar de Solo für ein Melodieinstrument mit Rück- koppelung van Karlheinz Stockhau- sen, waarvan de wereldpremière in de komende Gaudeamus-week. De hobo werd daarbij geassisteerd door een elektronische apparatuur van 70.000,—. Verder werkten aan deze dagen nog mee de koninklijke harmonie Concordia, het Internationaal Folklo ristisch Danstheater, de Belgische beiaardier Jo van Eetvelde en de ko ninklijke harmonie Orfeus. Tenslotte speelde gisteravond voor de vierde en laatste keer op de binnenplaats van het gemeentehuis „Maet Hout Staet" een openluchtspel van Jan Naaijkens „Iedere gek heeft zijn gebrek". (Van een onzer verslaggevers) BREDA Tussen kale balken, be ton en cement heeft zaterdagochtend een van de meest merkwaardige con certen plaatsgevonden, die Breda ooit heeft beleefd: Een proefconcert door Het Brabants Orkest in de eerste Bra bantse concertzaal in wording, Het Turfschip. Het werd gegeven om technici van TNO uit Delft de gele genheid te geven uitgebreide proe ven te nemen met het oog op de mo gelijkheden van een variabele akoes tiek. Ruim 500 personen woonden het concert onder leiding van Hein Jordans bij. Een orkest in „gewoon pak", een dirigent met een gemakkelijk zittend vakantiehemd aan, microfoons aan alle kanten, geruis en gefilterd ge ruis, pistoolschoten en klassieke en moderne muziek. Een veelheid aan uiteenlopende factoren, die zowel muziekliefhebbers als andere belang stellenden konden boeien. HBO speelde de Ouverture Egmond van Beethoven, de Piet Hein Rapsodie van Van Anrooy, de Achtste Symfo nie van Schubert en Porgy and Bess van Gershwin. De zaal met zijn mogelijkheden sloeg aan bij dirigent Hein Jordans, die na het concert middelpunt was van een korte plechtige bijeenkomst in de toekomstige foyer van Het Turfschip. Met een grote bezem mocht hij de eerste Prominentensteen schoonvegen, een onderscheiding die is voorbehouden aan personen of in stellingen die nauw bij de ontwik keling van Het Turfschip zijn be trokken. Hein Jordans vertelde er, dat de concertzaal na het Concertgebouw in Amsterdam en mogelijk De Doelen in Rotterdam zeker de beste van Ne derland is. Wel zullen er volgens Met een lange bezem is Hein Jor dans aan het werk om de Prominen tensteen schoon te vegen. hem enkele kleine details aan ver anderd moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH Ettelijke honderden katholieken uit heel het land hebben gisteren in de Oudenbossche basiliek („de Ro meinse Sint-Pieter in Brabant") onder het motto „Trouw aan de paus" een biddag gehouden voor paus Paulus VI. Volgens de or ganisators namen ongeveer twaalfhonderd (merendeels ou dere) personen deel aan de eu charistieviering en het plechtig lof, geheel gecelebreerd volgens de Latijnse ritus. Namens de afdeling Nederland van de vereniging Pro Petri Se- de (d.w.z. Voor de Stoel van Petrus) werd een krans gelegd bij het zoeavenmonument op hot kerkplein door de heer A. Nuy- ens uit het Noordhollandse Lim- men. Applaus klonk op, tpen de dominicaan N. van Rijn de aan wezigen toesprak als „zonen en dochters van de kerk van Rome, de kerk van de paus." Tijdens de eucharistieviering sprak pater Van Rijn oyer „Mijn naam is Petrus" en onder het lof preekte deken Th. Joosten uit Echt over de trouw. Hij wekte katholiek Nederland op tot „een sterke, liefst gebundelde samen werking tegen de afbraak" en stelde onder meer als eis „dat elke priester trouw blijft aan zijn priesterzijn, dat hij in volle vrij heid gekozen heeft." Na het lof en bij de bloemenhulde werd uit voile borst het „Aan U, o Koning der eeuwen" gezongen. ZUID-LAREN (KNP) In een sober maar bruisend feestelijk ge beuren hebben de Nederlandse bis schoppen aan hun nieuwe collega J. B. W. M. Möller de handen opgelegd en hem daarmee opgenomen in het college van bisschoppen. De nieuwe bisschop van Groningen werd bis schop gewijd volgens een geheel nieuwe liturgie, ontworpen door de Groningse liturgist Herman Verbeek waarbij de 3000 belangstellenden onder wie vele niet-katholieken, ge heel betrokken waren. ENSCHEDE (ANP) Tussen da werkgeversfederatie en de werkne mersorganisaties in de textielindustrie is overeenstemming bereikt, dat zij bij deze werkgeversfederatie aange sloten organisaties hun leden zullen adviseren de aanbeveling van de SER tot het geven van een uitkering in eens in 1969 van 1 procent van het jaarloon op te volgen. (Van onze correspondent) WASPIK Een onheilspellende vuurzee heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag paniek gezaaid in de Benedenkerkstraat te Waspik. Een belangrijk deel van de vleeswaren- en conservenfabriek Meatpack viel hierbij ten prooi aan de vlammen. Omtrent de oorzaak van de branjl heeft men nog geen aanknopingspunt, Even na drie uur 's nachts moet dtt brand naar buiten zijn uitgebroken. Het belendende bedrijf en de fabriek met kantoren en woonhuis konden behouden blijven. De schade wordfi geraamd op f 200.000,—. Het bedrijf ii tegen brand verzekerd. (Van onze correspondenten) HOEVEN Zaterdagavond rond kwart over zeven is het 6-jarig zoon tje van de familie Buurstede in Hoe ven aangereden door een bromfiets, bestuurd door de 17-jarige R. uit Roo sendaal. Het jongetje aarzelde bij het oversteken van de Bovenstraat, waar door de bromfietser hem niet meer kon ontwijken. De jongen werd in allerijl naar het ziekenhuis te Ouden bosch gebracht, waar hij kort na aan komst overleed. CALLANTSOOG De 20-jarige timmerman P. N. Bakker uit 't Zand (gemeente Zijpe) is met zijn auto in Callantsoog uit de bocht gevlogen en in een sloot terechtgekomen. Hü kwam onder de wagen terecht en overleed! ter plaatse. MADE Vier personen (twee mannen uit Raamsdonksveer en twee meisjes uit Made) zijn zwaar gewond geraakt toen hun auto onder Made tegen een boom botste. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Terwijl de politie met de verongelukte auto bezig was, botste een andere perso nenwagen tegen de politieauto. De materiële schade was gering. GENDRINGEN De 25-jari:ge W. A. Fisser uit Aalte is in Bredenbroek met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. De man was op slag dood. NIJMEGEN Twee personen wer den gedood en negen ernstig gewond bij een gecompliceerd ongeluk onder Nijmegen. Het ongeluk ontstond toen een inwoner van Bladel bij dichte mist ging passeren en daarbij een frontale botsing veroorzaakte. Diver se wagens botsten op de twee wrak ken. HARDERWIJK De 24-jarige H. van der Berg kwam bij Hierden tij dens een inhaalmanoeuvre in een slip, sloeg met zijn wagen over de kop en was op slag dood. APELDOORN De 19-jarige Jo hannes van Domburg kwam om het leven in Apeldoorn, waar de door zijn vader bestuurde wagen tegen een paal reed. De vader werd zeer ernstig gewond. Een derde inzitten de werd minder ernstig gewond. TER AAR De 73-jarige mevr. A. Pieterse uit Leimuiden kwam om het leven toen zij plotseling een weg opliep. Een bestelwagen kon haar niet meer ontwijken. DEN HAAG De 75-jarige mevr. J. van der Does uit Den Haag werd aangereden door een links rijdende auto. De vrouw liep ernstig letsel op en overleed in het ziekenhuis. BRUINISSE Op de Zeelandrou te verleende de 76-jarige heer C. J. van Oost uit Zierikzee ter hoogte van de afslag naar Bruinisse met zijn personenauto geen voorrang aan een andere wagen, waarop een botsing ontstond. Ernstig gewond werd die heer Van Oost overgebracht naar het ziekenhuis in Zierikzee, waar hij la ter op de avond overleed. EEN DC-8 straalvliegtuig van Cana dian Pacific is gisteravond veilig in Ierland geland na boven de oceaan ernstige moeilijkheden te hebben ge had. Een der motoren was ontploft en de scherven hadden gaten gesla gen in de romp. (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag: zonnige perio den, voorname lijk droog en omstreeks nor male temperatu ren. Vooruitzichten irn cijfers gemiddeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 6 of meer. Min. temp. van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon 5 of meer. Mintemp. van ongeveer normaal tot 4 graden ondier normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. CIGARETTES op een tijdstip dat de buitenlandse hulp met voedsel en medicamenten aan Biafra vrijwel tot stilstand is ge komen. Op 6 juli duurt de burger oorlog al drie jaar. (ADVERTENTIE) En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Volgens politie-experts heeft het er alle schijn van, dat er op dit moment in Nederland een bende opereert, die zich bezighoudt met het kraken van brandkasten met be hulp van springstof. Opvallend is daarbij, dat iedere keer een kleine afgelegen gemeente uitgekozen werd als operatieterrein. In de afgelopen maanden werden brandkasten gekraakt in Nieuwveen, Delden, Ouderkerk, Moerdijk, Zeven- bergsehenhoek en Terheijden. Omdat de werkterreinen nogal uit elkaar liggen wordt er ook rekening mee gehouden dat er twee benden bezig zijn. De buit bij de kraken is tot nu toe klein geweest. De rijkspolitie is begonnen met een grootscheeps on derzoek. In Moerdijk werd in de nacht van 17 op 18 juni de brandkast van een houthandel gekraakt. Buitslechts zestien gulden. Vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in de kluis van het ar chief in het Terheijdense raadhuis en de muurkluis van een benzinepomp station in Zevenbergschenhoek. Ter heijden leverde niets op, in Zeven bergschenhoek bedroeg de buit on geveer 700 gulden. Of er in al deze gevallen vaklui aan het werk zijn ge weest, is nog niet vastgesteld. Wat wel is vastgesteld is, dat bij iedere kraak verschillende mensen 's nachts de klappen hoorden, maar die kennelijk niet bijzonder genoeg vonden om uit hun bed te komen en de politie te waarschuwen. BREDA Tengevolge van een on gecorrigeerd gebleven zetfout stond er in ons commentaar „Rail op de tweesprong" (De Stem van vrijdag j.l. pagina 11) het tegendeel van de bedoeling. Wjj schreven dat het NS- jaarverslag weinig nieuwe gezichts punten opent. Het woord weinig kwam echter in de gedrukte tekst niet voor, waarvoor wij ons veront schuldigen. LONDEN (AFP) In officiële en politieke kringen in de Britse hoofd stad heerst grote verlegenheid over een felle aanklacht van het gezag hebbende blad „The Times" tegen het beleid van de Britse regering te genover Biafra. De regering heeft zich in Nigeria geassocieerd met een oorlogvoering tegen Biafra „die dezelfde gevolgen heeft als een politiek van groeps- moord". De hongersnood in dat land betekent de grootste tragedie of de grootste misdaad waarvoor Groot- Brittannië in deze eeuw mede-ver antwoordelijk is. Woordvoerders van de federale Nigeriaanse regering heb ben toegegeven dat de hongersnood als een noodzakelijk en wettig mid del om oorlog te voeren wordt ge hanteerd. Medeplichtigheid aan de afslachting van een miljoen mensen om oliebelangen te beschermen is zonder meer immoreel, aldus het blad dat op de regering een beroep doet haar politiek te wijzigen en Biafra te helpen, in plaats van wapens te blij ven leveren aan het federale be wind. De leider van de Britse liberalen, Jeremy Thorpe, verklaarde, dat h(j premier Wilson zal zeggen, dat de houding van Engeland „volkomen immoreel" is. Volgens hem maakt de Britse regering zich medeplichtig aan het uithongeren van de Biafraan- se burgerbevolking. Thorpe pleitte er voor, dat Enge land een vliegtuig met hulpgoederen naar Biafra stuurt. In de federale hoofdstad van Nige ria, Lagos, is meegedeeld dat twee federale divisies Biafra van het noor den en zuiden uit binnendringen. Dit nieuw offensief komt na een periode van weinig activiteit op de grond en

de Stem | 1969 | | pagina 3