TOL NA MOEILIJKE TIJD KENTERING VOL BELOFTEN Studenten van St.-Joost dragen bij aan hervorming kunstonderwijs OP WEG NAAR EEN NIEUW EUROPA RIJK KAN ACCIJNS OP DIESELOLIE NIET MISSEN PONTIAC ;ren pontiac tijd juiste tijdl 't wordt tijd, dat u er óók een draagt TOL ƒ499,- JSL ƒ599,- ƒ198,- TOL ƒ779,- TOL ƒ625,- N.V. EUWS Hoofd koel Studiecommissie Uitgangspunt Nieuwe stijl Inspraak Druk Problemen Geen voorsprong Verrukt DE LAATSTE HAND NASA ZOEKT NAAM VOOR MAANSLOEP Vijf pond hasjiesj in heslag genomen VONNISSEN IN MADRID blije tgezioMen, fijne horloges 4 DE STEM VAN ZATERDAG 28 JUNI 1969 9 juren T.V. Philips ERRES 2550,- bij m ƒ1998,- tart-wit t.v, 59 cm 328- bij Jcm autom. Ned. 1 Belg. VI. Fr. enz. ^90,— bij IrEREO INSTALLATIE 2x4 watt boxen 298,- bij ÏRESTOMBOMATIC (100 toeren centrifuge 1—5 kg. knop. ologische inweekknop liby wasprogram 1049,- bij |nder centrifuge 849,- bij even op. U krijgt oude radio, t.v. latsen alles gratis. Gentsestraat 4 Tel. 01158-1938 SAS VAN GENT fion-Groep vraagt dient hij als assistent werkzaamheden te ver let praktijkdiploma boek- bezitten in soortgelijke sndien strekt, in verband jter, enige ervaring met ichten aan de Afdeling van Synthese N.V. er 240 dwerkelijk reageert. BE (Van onze kunstredactie) BREDA „Ik heb de studenten gezegd, dat ze deze datum in plastie op de muren van St. Joost moeten aanbrengen, want het bete'fent een keerpunt in de geschiedenis van de academie". Dr. A. Karthaus, voorzitter van het bestuur van deze academie te Breda vervolgt: „Laat de studenten zelf maar vertellen waarom; bovendien is dat mode". Er was sprake van een gespannen situatie binnen de academie. Ook dat is mode. Minder mode is de wijze waarop men (bestuur, docenten, studenten en andere medewer kers) tot een gezamenlijk overleg is gekomen, waarbij van de kant van de studenten positieve plannen op tafel zijn gekomen tot een beter functioneren van deze academie, binnen het kader van de onderwijsvernieuwing op kunstacademies. De datum 23-6 1969 moet op de muren, want toen is het allemaal begonnen. Toen gis teren, tot besluit van het academiejaar '68-'69, (waarschijnlijk voor Je laatste keer) de rapporten werden uitgereikt stond er weer een vriendelijk nog wat melkachtige z on boven St.-Joost te schijnen; al was die dan misschien van plastic. Ook dat is mode. Een historisch tafereel, niet meer van toepassing voor St.-Joost. We maken een afspraak met de voorzitter van de studentenraad Tessa IJzermans. Zij zal ons iets onthullen van de veranderingen, op tii zijn. Bij binnenkomst blijkt de eerste verandering Er zit ten vier man achter de tafel. Nie mand kan meer als alleenzaligma kende spreekbuis van St. Joost op treden. John van Melle, Peter Kan telberg, Dick Schulemams en Tessa IJzermans vormen de studentende legatie, die tijdens de historiema- kende vergadering (waarbij voor bet eerst bestuur, directie, doeen- en studenten rond dezelfde ta fel zaten) het woord voerden en de plannen toelichtten. Peter is nogal wantrouwend. Heeft dr. Kaxthaus niet gezegd, dat hij blij is, dat al- wat er zich afgespeeld heeft buiten de pers is gebleven. Ja, wel moeten ze toegeven dat door 'n pu- blikatie in de pers (De Stem) de raortsudiderende moeilijkheden meer opengebroken zijn en het ge it wat eerder op gang gekomen is. Ook is de delegatie niet bereid te zeggen over het feit, dat na vier leden uit het bestuur van St. Joost getreden zijn. „Dat moet u maar aan Karthaug vragen". Si die bewuste publikatie leek het even op of de studenten van St. Joost in de voetsporen van - om bet met een verzamelnaam aan te duiden - de studentenacties zouden treden. Maar ze hebben het hoofd gehouden en zijn enkele maan den serieus aan het studeren ge weest op mogelijkheden om tot een grotere openheid op St. Joost te komen; om te komen tot een ma ximaal rendement voor studenten, docenten en alle medewerkers bij functioneren van de academie. Al kunnen ze in de probleemstel lingen komen van de revolterende kunstenaars Op dit moment, de ac- die daarbij gevoerd zijn keuren te af Wat deden de studenten van St. Joost dan? Op de eerste plaats willen ze zich nu veilig stellen tegen allerlei praatjes, geroddel, publikaties, die verkeerd geïnterpreteerd kunnen warden etc. „We hebben nu een vertrouwen'opgebouwd bij bestuur en docenten, dat we niet graag ver liezen". Bovendien heeft de studen tenraad de hand in eigen boezem gestoken. „We hebben onze functie veranderd. Deze raad was vrese lijk geheimzinnig; wij vonden ons geheimzinnig. Het was niet veel meer dan een feestcommissie. Nu moet Rot veel meer een raad zijn, die zich bewust is van de verande rende tijd: die de democratisering onder ogen ziet; die open staat voor de onderlinge verhoudingen onder de studenten; die zorgt dat alles goed overkomt; die inspraak, taakverdeling en teamwork bevor dert..." Openbare vergaderingen^ stencils, een publikatiebord, verslagen, dis cussiebijeenkomsten staan op het programma geschreven. „De studentenraad doet alles om samen tot een harmonisch geheel te komen, zowel in de menselijke verhoudingen als in het inpassen van de democratische beginselen die de nieuwe structuur vereisen; dat zij hierbij in enige mate op on begrip, ongeïnteresseerdheid en weinig flexibiliteit stuit betreurt zij ten zeerste", zo staat gedrukt in de „toespraak" die Op de be wuste en reeds genoemde vergade ring is gehouden als inleiding op „een plan, opgesteld als antwoord op de vraag wat er moet gebeuren in de huidige impasse in het be leid. Het plan komt van een studie commissie uit de studentenraad, bestaande uit de vier achter de ta fel en de docenten Weiten, Begeer, Schijns. Lennaerts en Van Rooy. Het is moeilijk voor buitenstaan ders om inzicht te krijgen in de ge schetste nieuwe structuren. Tessa IJzermans gaat ter verduidelijking schema's tekenen en vertelt, dat er eigenlijk niets nieuws komt in deze zin: „Alle dingen zijn aanwe zig op St. Joost, maar ze krijgen, nu een naam en worden overzich telijk in onderling verband ge plaatst. Het wordt gemakkelijker voor de studenten op deze wijze de mogelijkheden te overzien en er ge bruik van te maken (een informa tiecentrum is erbij gepland), zodat er een geheel ontstaat dat onder ling goed communiceert". Het plan is doorgesproken en de grondlijnen zijn tijdens de verga dering unaniem geaccepteerd. „Van tevoren hebben we Karthaus ge beld en gevraagd of wij ook moch ten komen om iets te zeggen. Wij zijn onderdanig geweest en hebben netjes gevraagd om mee te mogen praten", klinkt het uit de mond van zeer beleefde jongens. Maar de ondertoon klinkt in de geest van „het kon niet anders". „Karthaus zei: Dat spreekt vanzeif. En het is allemaal prima gegaan. Officieel hebben wij natuurlijk (nog?) geen stem. Dait hebben die docenten overigens ook niet. Het bestuur heeft alleenbeslissingsrecht. Maar Karthaus is een flexibel man en maakt daar gebruik van bij alles wat officieel wel en niet mag" Tijdens de dag, waarop 's avonds de vergadering zou zijn, isf het gehele plan met alle studen ten doorgenomen. „Ze waren zo enthousiast, dat ze 's avonds wil den wachten op de uitslag". Het zogenaamde plan Lochem was uitgangspunt. In Lochem komen op gezette tijden de directeuren van Nederlands opleidingsinstituten voor kunstonderwijs samen om de onderwijsvernieuwingen in deze tak door te spreken en te plannen. Daaruit is een plan geboren, dat slechts goed kan functioneren, wan neer de onderhavige instituten or ganisatorisch daarop afgestemd zijn. Het plan van St Joost is om de, niet kostenverhogende aspecten, uit dit plan per 1 januari '70 door te voeren. Financieel zit alles bij het departement nog niet rond. Daarom de opzet is om het zoge naamde basisjaar te handhaven. Een selectie-jaar. Ging tot op he den een student, na dit jaar, naar een bepaalde vak-afdeling van de academie in de toekomst zaj hij zich kunnen melden bij een van beide te vormen secties. Sectie I bevat de visuele communicatie (fo tografie; film; publiciteit). Sectie II beslaat de vrije en gebonden kunsten (vrije kunst; plastische vormgeving; mode en binnenhuis architectuur). Het basisjaar moet evenwel de mogelijkheden insluiten om vakgericht te worden. Rappor ten worden afgeschaft en na het basisjaar zijn er geen overgangen meer. De cursus duurt 4 jaar. Con clusies worden alleen getrokken uit gesprekken met de docenten, die veel meer de funotie van coach en stimulator zullen moeten krijgen. Wei moet de student daarnaast vol doen aan een minimumpakket, dat vooral uit theorievakken bestaat. Ook de eindbeoordeling van de eer stejaars geschiedt niet meer alleen door de eerstejaansdoceniten, maai' dezen doen dat samen met die vak docenten. De nu bestaande vorm van eindexamens moet bovendien afgeschaft worden en omgezet wor den in de vorm van een jaarpro ject. Een belangrijk punt is dat binnen de aparte secties het moge lijk moet worden je opleiding zelf te bepalen in overleg met de do centen, die jezelf kiest. De studiecommissie van St. Joost acht deze punten uit het plan Lo chem noodzakelijk en uitvoerbaar oui aan te kunnen sluiten op een ontwerp beleidsstructuur. dat, zeer flexibel wordt gedacht. In het nieuwe structuurplan blijft het stichtingsbestuur, in zijn huidi ge hoeda: 'jheid en met dezelf de verantwoordelijkheden, op zijn stoel zitten. Een algemene raad, dagelijks beleid ofwel werkgroep programmering wordt rechtstreeks gedelegeerd door dat stichtingsbe stuur en op een democratische wij ze samengesteld. Deze zal bestaan uit - een nog nader te bepalen aan tal - directieleden, docenten en stu denten. 't Dagelijks beleid van deze groep op St. Joost zal o.m. bestaan uit informeren, produceren, docu menteren, beroepsgericht maken, programmeren. De studiecommis sie meent dat bewezen is dat al de ze bezigheden en hun nevenfuncties in het huidige systeem te veel uit een liggen over de gehele acade mie. Dit vereist echter een bunde ling in specialisatie, waarvoor werkgroepen worden gedacht, die in onderlinge communicatie en in nauw contact met de werkgroep 'programmering zullen opereren. Deze werkgroepn zijn afzonderlijk gericht op informatie, produktie, documentatie en public relations. Iedere werkgroep wordt gevormd door docenten, teif.misch personeel, en studenten der beide secties. Zij hebben gedelegeerden in 't dagelijks beleid. De werkgroep informatie coördineert door communicatie de werkgroepen onderling. Er wordt bij aangetekend dat een samenbundeling van deeltaken, met handhaving van hun geledings karakter in het geheel, maar tot georiënteerdheid op elkaar, een op timale concentratie van beschikba re krachten, strict noodzakelijk wordt geacht. Dat is een hele mond vol en op het eerste gezicht ziet het er allemaal nogal ingewikkeld uit. Maar men begint op St. Joost vertrouwd te raken met deze nieu we opzet. Er wordt verder aan ge sleuteld en op 23 september vindt er een nieuw overleg plaats om tot nadere speculaties te komen. Daarna wordt het startsein gege ven en op 1 januari, hoop men, zal het functioneren. „Geachte voorzitter en geachte aanwezigen. Wij zijn blij dat het bestuur de eerste stap heeft gezet door ons uit te nodigen op de be stuursvergadering, te meer daar dit meer en meer noodzaak wordt. Door het huidige systeem nemen de wensen van de studenten omtrent inspraak en medezeggenschap steeds vastere vormen aan. Het zou een negatieve uitwerking heb ben indien in de huidige situatie het bestuur, de directie, docenten en studenten niet met elkaar zou den communiceren". Zo sprak de woordvoerder van de studiecom missie tijdens de roemruchte ver gadering. He-t blijkt dat alle partij en het begrepen hebben. De opzet is gemaakt, de contouren worden zichtbaar. Maar als een goed kunst werk komt het nooit helemaal af. Het zal steeds een opgave blijven. Daarvan zijn allen zicj, bewust. De toekomst zal duidelijk maken hoe. Op St Joost is een overleg tot stand gekomen zonder bezetting. HENK EGBERS TILBURG Het probleem van ie toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeen- ahap is na de Franse presidents- itrkiezingen weer actueel geworden ®it vraagstuk is niet los te maken an dat van Engeland en Europa. Het gaat immers niet alleen om it uitbreiding van de EEG met een lid, maar om een nieuwe concep- tie van de Europese eenwording die aaast economische vooral politieke tn militaire aspecten draagt. Op de laatste conferentie van de ifeteuropese Unie die onlangs in "en Haag is gehouden stelde de mi nister van buitenlandse zaken van t-Duitsland, Brandt, voor zo spoedig mogelijk na de Franse pre sidentsverkiezingen een topconferen- 'is te houden van de landen van it EEG met Engeland. Minister Luns wilde de EEG-landen een zo- ttnaamde „verklaring van bedoelin- !tn" laten opstellen met betrekking 3' de uitbreiding van de gemeen- sthap met andere landen. Binnen- Lort komt de WEU weer bijeen. Op leze bijeenkomst zal Engeland wel- Echt een positief geluid over haar Wen om lid te worden, horen. Nu het nieuwe Franse kabinet be kend is, kan iets meer gezegd wor tel over de Franse medewerking om de EEG uit te breiden. Voor de ktkendmaking van de samenstelling fan de nieuwe regering meenden deskundigen dat Schumann als mi- Piste,. van buitenlandse zaken meer belangstelling voor vergroting van Je EEG aan de dag zou leggen dan POMPIDOU wanneer Debré of Couve de Murville deze post bezet zouden hebben. Van rechts-gaullistische zijde is veel druk op president Pompidou uitgeoefend om een van deze twee gaullisten deze portefeuille te geven. De gaul listen zouden dan zeker zijn van een voortzetting van het Europese be leid van generaal De Gaulle, die tot de laatste dag van zijn presi dentschap het „Europa der Vader landen" voor ogen had. Toetreding van Engeland tot de EEG zal tot grote problemen binnen de EEG van de zes leiden. Een vol ledige integratie van de zes die elkaar in de afgelopen elf jaar be ter hebben leren kennen met Engeland en eventuele andere lan den in een nieuwe gemeenschap zal voor alle betrokkenen nieuwe aan passingsproblemen met zich mee brengen. Deze problemen zijn niet opgelost met de vooropstelling dat de nieuwe leden zich maar aan de EEG moeten aanpassen. Het gaat hierbij niet alleen om economische vraagstukken maar ook om politie ke. De zes zullen misschien van Engeland eisen dat het zich ir. be ginsel bereid verklaard mee te wer ken aan een Europese Unie op po litiek en militair terrein. Zij hebben in het verleden hierop regelmatig gezinspeeld. De vraag is of Enge land zich volledig tot Europa wil keren, hetgeen zou betekenen dat het mee zou moeten werken aan een versterking van de eenheid van Europa dat als een nieuwe macht naast de Sovjet-Unie, China en de Verenigde Staten op wereldniveau zou kunnen meespelen. De kosten van toetreding voor Engeland zijn zeer groot. Deze heb ben voornamelijk betrekking op de WILSO Britse landbouw die sterk geprotee- tioneerd is. Bovendien zal de uitvoer van Britse produkten naar de Ver enigde Staten die zeer omvang rijk is kunnen worden benadeeld omdat deze uitvoer onder het EEG- buitentarief komt te vallen. Enge land heeft echter op technologisch terrein een grote inbreng. De rege ring in Londen heeft in de afgelopen drie jaren meermalen samenwer king met de zes voorgesteld op we tenschappelijke en technologisch ge bied. Er is echter van Britse zijde nooit een effectieve poging gedaan om een beleid op dit punt te conci piëren. Niemand kan ontkennen dat de Britten op technologisch terrein geen voorsprong hebben op de an dere Europese landen. Zij besteden ruim 2,3 procent van het bruto na tionaal produkt aan research en ontwikkeling. Frankrijk en West- Duitsland noteren een percentage van respectievelijk 1,6 en 1,4 pro cent. De Britse inbreng op dit ge bied zou dus belangrijk kunnen zijn voor de andere zes landen. Zij zou den kunnen bijdragen aan een op vulling van de grote kloof op tech nologisch gebied die met de Ver enigde Staten bestaat. De vraag rijst of de Engelsen zelf nog wel zo enthousiast zijn om in de EEG te stappen. Er ligt nog steeds het zogenaamde plan-maud- ling voor een Europese vrijhandels zone. Deze zal voor Engeland op tal van punten voordeliger kunnen zijn. De Britten behouden in dit plan hun zelfstandigheid op mone- LUNS tair, politiek en militair terrein. Wat dit laatste punt betreft zijn de Britten nooit verrukt geweest van een geïntegreerde Europese kern macht Zij willen hun positie liever behouden die op dit moment sterker is dan die welke zou voortkomen uit een Europese defensie-unie. We zullen op korte termijn meer vernemen over de aspiraties van Engeland, die zeker zullen zijn be ïnvloed door de regeringswisseling in het Elysée. De regering Pompi dou heeft nog niet duidelijk gemaakt wat haar beleid zal zijn ten aanzien van de uitbouw van de EEG. Alle gegadigden voor het lidmaatschap zullen wederom op een Franse ges te moeten wachten. In dit opzicht i£ er niet veel veranderd in vergelij king met het gaullistisch tijdperk, Drs. A. A. Wentink. (ADVERTENTIE) Woensdagmorgen 10.00 uur gaan de deuren open van de nieuwe grote verkoophal van JAC. HERMANS PRIJSSLAG N.V. in Vlissingen op het Industrieterrein tussen Vlissingen en Middelburg. Nu nog lopen schilders, koelmonteurs en etaleurs rond, die in hoog tem po de laatste hand leggen. Alhoewel de enorme stapels levensmiddelen hoog opgetast liggen, heeft men hier alle nadruk gelegd op de eenvoud en degelijkheid van de inrichting. Meestal zegt men bij zo'n opening: kosten noch moeite zijn gespaard. Het devies van Jac. Hermans Prijs- slag is net andersom. Zij zeggen, we hebben op alle kosten en moeite gespaard om de consumentenprijs zo laag mogelijk te houden. (Van onze pari. redactie) DkN HAAG De regering is van mening dat de mate waarin de ver schillende soorten brandstof via om zetbelasting en accijns worden be last, de onderlinge concurrentieposi tie van de energiedragers in het al gemeen niet verstoort. Een uitzon dering vormt de gasolie. De accijns van gasolie heeft n.l. een niveau be reikt, waarop voor die energiebron voor gebruik buiten de sector van de gezinshuishouding van een onge lijkheid in de concurrentieverhou ding met het aardgas moet worden gesproken. De regering heeft dam ook een ver laging van de accijns van gasolie overwogen. Ze heeft er echter van moeten afzien omdat dit een te gro te bres in de staatskas zou slaan en andere zaken moeten voorgaan. Zou men de accijns halveren (van f 4,40 tot f 2,20 per h.l.), dan zou dit 85 miljoen gulden per jaar kosten. De regering neemt voorts, dat bij een geschikte gelegenheid de zoge naamde dieseltoeslag motorrijtuigen belasting moet worden omgezet in eien accijns van gasolie-dieselolie voor het wegverkeer. Deze omzetting zou een accijnsverhoging voor dieselolie van 12 cent per liter betekenen, waardoor de totale accijns van die selolie of f 16,40 per hl. zou komen. Een en ander staat te lezen in een nota van onderminister Grapper- haus van financiën over de belasting heffing van energie, desgevraagd uitgebracht aan de Tweede Kamer. De nota laat enkele opmerkelijke ontwikkelingen zien. Zo maakte vas te brandstof in 1955 nog 62 procent van het binnenlands energieverbruik uit, in 1968 nog maar 18 procent. Het aandeel aardolieprodukten nam in diezelfde periode toe van 37 tot 66 procent en aardgas van 1 tot 16 procent. De diverse aardolieprodukten wor den op zeer uiteenlopende wijze met accijns belast: benzine met f 36,- per 100 liter, petroleum met f 2,80 per 100 liter, gasolie met f 4,40 per 100 liter, stookolie met f 1,40 per 100 kg. Dit verschil in belastingheffing houdt geen verband met een doelbe wust beleid betreffende energiedra gers, maar berust op budgettaire motieven. WASHINGTON Op Kaap Kennedy is men gisteravond begonnen met een generale re petitie van het aftellen van Apollo-11, de laatste repetitie voordat de Saturnus-5 op 16 juli vertrekt. Astronauten Armstrong, Al- drin en Collins hebben het grootste gedeelte van de dag doorgebracht met oefenen van rendez-vous-technieken. Zij, noch anderen zijn er klaarblijkelijk in geslaagd ge schikte namen te vinden voor de maansloep en het comman dovaartuig. Talrijke name zijn er verzonnen, maar er is er nog niet een gevonden die zo wel voor de astronauten ais NASA, die deze dingen erg au sérieux neemt, aanvaardbaar is Voor een ander groot pro bleem, namelijk welke vlag er op de maan neergezet zal wor den, is men nadat er in het con gres grote druk is uitgeoefend tot een besluit gekomen. Kort nadat Nei| Armstrong, op de maan stapt zal hij een Amerikaanse vlag van nylon, bevestigd op een 2.40 meter lan ge paal op de maan planten. Tijdens de vlucht is de vlag in plastic gewikkeld en, in een aluminium buis opgeborgen, aan een van de vier landings poten bevestigd. (ADVERTENTIE) En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. AMSTERDAM (ANP) Bij een onderzoek in een koffiehuis op de O. Z. Achterburgwal in Amsterdam heeft de politie gisteren zeven per sonen wegens overtreding van de opiumwet aangehouden. In een ho telkamer waar drie van hen logeer den werd een koffer met vijf pond hasjiesj in beslag genomen. Een in het koffiehuis aanwezige militair, die in het bezit was van een luchtbuks en een geweer voor jacht onderwater, werd aan de Ko ninklijke Marechaussee overgedra gen. Ook werd nog een vrouw, die haar paspoort had vervalst aange houden. MADRID (AP) De nationale rechtbank voor openbare orde in Ma drid heeft gisteren drie vrouwen en twee mannen tot gevangenisstraf fen variërend van anderhalf tot zes jaar plus boeten veroordeeld. De be klaagden stonden terecht wegens propaganda en separatistische acti viteiten. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 7