Oostkant Yerseke taboe voor buitenvissers Regen van klachten over sterke stijging vastrecht TER BESCHERMING VAN DE OESTERPERCELEN „Zeeland heeft een ramp nodig" Angst voor laagvliegers Aandelen van haven Vlissingen niet in handen van derden In gesprek met Zonniger Piet Stevens V. F. W. Houben tafdocent in indhoven Hoogwater RG'S BANK MAANDAG Brabant houdt vast aan Reimerswaalplan INDUSTRIE VERONTRUST Zoutgehalte in kanaal Gent-Terneuzen sterk gestiegen Gepleit Vlissinger ontvreemdt bronskoper bij De Schelde Vijfhonderd gulden voorVW Resauratienota in raad Middelburg Herziening van hogere erfpachten? Raadslid Clinge: ZEEUWSCH- VLAANDEREN LOS VAN NEDERLAND Hulstenaar wil wandelrecord verbeteren Jongeman uit Souburg sinds 25 juni spoorloos Mosselpercelen op Waddenzee enige redding Molukse Ev. kerk distantieert zich van „ds"P. Fader F. de Vos tijdelijk voorzitter K. v. K. 3 DE STEM VAN ZATERDAG 28 JUNI 1969 3 (Van een onzer verslaggevers) HULST De heer A. F. W. f{0]| en uit Hulst is benoemd tot staf ocent aan de Katholieke Socja] cademie te Eindhoven. De w ouben is tot nu toe werkzaam W kinderbescherming in Zeeland Eindhoven zal hij worden bel» et de zorg voor de tweede. J ïrdejaars studenten. Morgen, zondag 29 juni: Bergen >om 2.47 en 15.23 uur, Made-Dri® elen 5.27 en 18.03 uur, Hainsweet 33 en 14.29 uur, Terneuzen 1.29 ei .52 uur, Vlissingen 0.57 en 13, ir, Wemeldinge 2.37 en 15.13 uiu Maandag, 30 juni: Bergen op Zoom 15 en 16.20 uur, Made-Drimmelet 27 en. 18.58 uur; Hansweert 2.56 ei .18 uur, Terneuzen 2.20 en 14.41 ij, Vlissingen 1.47 en 14.10 uur, We. eldinge 3.35 en 16.10 uur. (ADVERTENTIE) erende rentetarieven Tel. 91140-3456 3 Tel. 01150-3553 Bonanza, de pijlsnelle ruiters, a.l. L8.30 en 21 uur Angélique en de ;ultan, 14 j. «TWERPEN Bioscopen Als onder vandaag DIVERSEN ZENDIJKE Jafé de Lozanne 20 uur 1 ongerensociëteit NGSTDIJK E. de Kort 15 uur Gaaibolling )EWACHT A. de Kind 15 uur Schieting JANSTEEN 3. Ottjes 15 uur Kermisschieting tAAUW 1 uur Kamp. van Zeeland - wiel' ■ennen de Caluwe 15 uur Sehietimg MSWAARDE Ion. Claessens 15 uur Schieting KLINGE lp de Heide 15 uur Schieting -UISDORP Maas 15 uur Schieting ESKENS ioedertijt 10-12 en 13-22 uur Ten. oonstelling TENTOONSTELLINGEN DDELBURG Vleeshal stadhuis 13-17 uur ïrafisch werk van Picasso LST urgerzaal stadhuis Beeldhouw werken en keramiek van Paul de Iruyne ANNA TER MUIDEN oorm. Raadhuis Werken van Jos ■ut en Baron R. de Meester de ietzenbrouck STDORPE ■aierie Troutzaerte Werken van (essel Cozijn en Pearl Perlmutert VEEL, FILM, CONCERT ENZ. STBURG edel 20 uur ot girls, alleen voor mannen, 18 J. ÏNEVZEN uxor 20 uur Dokter Zjivago, 14 j. LST ioscoopgebouw 20 uur ngélique en de sultan, 14 j. TWERPEN ioscopen Als onder vandaag DIVERSEN JANSTEEN Ottjes 15 uur Kermisschieting ifé Sport 15 uur Kermisschieting SKENS oedertijt 10-12 en 13-22 uur entoonstelling RVLIET emeentehuis 19.30 uur Raadsverg. TENTOONSTELLINGEN DELBURG jksarchief Zeeland en de Dordtse node euws Museum Werken van Doll spers en Els Hollebrandse eeshal stadhuis 10-17 uur ■afisch werk van Picasso -ST irgerzaai stadhuis Beeldhouw- •rken en keramiek van Paul de uyne iïINA TER MUIDEN orm. Raadhuis Werken van J°3 t en Baron R. de Meester de tzenbrouck TDORPE lerie Troutzaerte Werken van issel Coziji: en Pearl Perlmutert voor deze rubriek: tel. 01180- of Postbus 116 in Middelburg. DEN BOSCH De commissaris van de koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, heeft gisteren in een vergadering van de staten van Brabant gereageerd op de uitspraak, die de Rotterdamse topambtenaar ir. g. Fokkinga deze week in de R(jn- mondraad heeft gedaan over het Rel merswaalplan. „Brabant houdt onverkort vast aan de toezegging van de regering dat tus- jen Bergen op Zoom en Yerseke een zeehaventerrein kan worden aange legd", aldus de commissaris. Ir. Fok kinga had, zoals gemeld, verklaard dat het beter zou zijn alle zeehaven activiteiten te concentreren op de zuidelijke oever van de Westerschel- de en ten zuiden van de Nieuwe Wa terweg. Dr. Kortmann noemde het Rsimerswaalgebied een potentiële zeehaven waarvan het belang ver boven dat van West-Brabant uitgaat (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Na dë ingebruik neming van de grote zeesluis in Ter- neuzen is het zoutgehalte van het wa ter van het kanaal Gent-Terneuzen aanzienlijk toegenomen. Voor de opening van het nieuwe slui- «ucomplex bedroeg het zoutgehalte IOO milligram per liter. Thans is dat gehalte toegenomen tot 3000 milli gram per liter. Bij de industrieën in de kanaalzone, die het kanaalwater gebruiken voor verschillende doelein den, heeft deze versterkte verzil- ting ernstige verontrusting gebaard. Ook de toenemende verontreiniging ran het kanaal en de lozing van af valwater op de Westerschelde is een punt van stijgende zorg. Dit heeft de voorzitter van de Kamer ran Koophandel ein Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen verklaard in de gisteren in Terneuzen gehouden algemene vergadering. Aangezien het bestuur van de kamer van oor deel is dat met name de waterver ontreiniging op het kanaal Gent-Ter neuzen en op de Westerschelde van kelang kunnen zijn bij de besprekin gen van de Belgische plannen voor een Baalhoekkanaal is deze kwes tie ter kennis gebracht van de Neder landse delegatie inzake het Baalhoek- Plan. ge- Vooruitzichten voor umdag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Voor namelijk droog, toe nemend zonnig en gematigde tempera turen. Weersvooruitzichten in cijfers middeld over Nederland. Voor zondag: aamital uren zon: 4-10, min, temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal, max. temp.: 1 tot 5 graden on der normaal, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 90 pro- "nt, kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 5 meer, min. temp.: 1 tot 5 graden 'mder normaal, max. temp.: van on geveer normaal tot 4 graden onder "etmaal, kans op een droge periode l'an minstens 12 uur: 95 procent, kans "P een geheel droog etmaal: 90 pro- tent. onbew. 23 gr. - 16 gr. zw. bew. 13 gr. zw. bew. 18 gr. - 7 gr. zw. bew. 14 gr. - 10 gr. Kopenhagen onbew. 20 gr. - 10 gr. jouden zw. bew. 22 gr. - 15 gr. [•or Locarno onbew. 26 gr. - 11 gr. Luxemburg 1. bew. Madrid Malaga Genève «Bisbruck uauorca Kice Nijs Some 'ütich 19 gr. - 12 gr. 1. bew. 32 gr. - 15 gr. onbew. 27 gr. - 17 gr. onbew. 24 gr. - 15 gr. 1. bew. 23 gr. - 17 gr. zw. bew. 22 gr. - 15 gr. onbew. 24 gr. - 12 gr. mist 14 gr. - 8 gr. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Vissers, die gebruik maken van kuil- of sleepnetten mogen niet meer aan de oostkant van Yerseke komen. Dit verbod is één de zer dagen van kracht gewor den door toedoen van de di recteur van de visserijen bij het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag, ir Th, J. Tienstra. De overheid hoopt door deze bepling paal en perk te kunnen stellen aan de vaak ernstige be schadigingen, die de oesterperce len oplopen, wanneer buitenvis sers er hun netten overheen sle pen. De voorzitter van de Vereniging voor Oesterexporteurs, de heer P. K. M. Verwijs in Yerseke, is zeer geluk kig met deze maatregel. „Ik heb alle lof voor het beleid van de heer Tien stra", zei hjj ons. „Het werd hoog tijd, dat er iets gedaan werd". Een tien tal oesterwkekers in Yerseke zag zich enige tijd geleden genoodzaakt om de bobsdoeners met eigen mid delen op een afstand te houden. Er werd een particuliere bewakings dienst ingesteld (zie „De Stem" d.d. 29 mei j.l.), die dagelijks van 's mor gens zes uur tot vijf uur 's avonds langs de kust patrouilleerde, 's Nachts werden steekproeven geno men. De heer Verwijs: „Nu het ministe rie heeft ingegrepen, wil dat nog niet zeggen, dat hij helemaal stoppen met de zaak in de gaten te houden. Het zal niet nodig .ifln, dat we zo in tensief blijven surveilleren. Dat moe ten we nog even bekijken. In elk ge val'ben ik ervan overtuigd, dat deze maatregel voldoende effect zal heb ben". De heer Verwijs heeft lange tijd gepleit voor overheidsbepalingen. Naar zijn gevoel was er bij het vis sen op oesterbanken vaak opzet in spel en dat was voor hem een reden om ervoor te ijveren, dat aan deze praktijk een eind zou worden ge maakt. Niet alleen in het belang van de oesterkwekers, maar ook in het be lang van de mosselkwekers, die even- (Van on*e correspondent) VLISSINGEN Gistermorf en om 9,00 uur werd door de bedrtyfspolitle van De Schelde bij de gemeentepolitie melding gemaakt van het feit, dat in de wagen van de 58-jarige chauffeur P. M. uit Vlissingen een stuk bronskoper, be stemd voor de bouw van een schip was aangetroffen. Reeds eerder waren twee van derge lijke stukken bronskoper vermist. Na verhoor door de gemeentepolitie heeft betrokken persoon bekend in alle drie de gevallen de stukken, elk vertegen woordigende een waarde van f 100, te hebben gestolen en te hebben doorver kocht aan de H. uit Middelburg. Te gen beiden is proces-verbaal opgemaakt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Kamer van Koophandel, en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft een sub sidie van 500,verleend aan de provinciale VW als bijdrage in de kosten van dg Zeeland-folder voor he.t seizoen 1970. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Maandag zal om 14.00 uur in Middelburg de raadsver gadering van Middelburg, 69 punten, waaronder diverse onderwijsvoor- stellen worden behandeld. Om 20.00 uur wordt er een speciale vergade ring gehouden, waarin de restauratie- nota behandeld zal worden. De 31 bladzijden tellende nota werd op 9 juni bij de oplevering van de Klove niersdoelen aan de raad aangeboden. Het tijdstip van de vergadering is zodanig verzet, dat belangstellenden deze bijeenkomst kunnen bijwonen. zeer gehinderd werden door de bui tenvissers en de sportvisserij, die vele kilo's vis zag verdwijnen zonder er ook maar iets aan te kunnen doen, achtte de heer -Verwijs ingrijpen door de overheid dringend noodza kelijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Er zou nog eens een watersnood over Zeeland moeten komen!" Deze vervaarlijke wens, opgetekend uit de mond van Walcherse jongeren, komt een paar maal voor in een „essay- dat twaalf leerlingen van de school voor de journalistiek in Utrecht hebben ver vaardigd. De twaalf vormden een zogenaamde „regio-projekt groep", die als examenopdracht de taak kreeg om de invloeden van de in dustrie-ontwikkeling in het Sloe, op de steden Vlissingen en Middelburg te bestuderen. De tweede watersnood wordt ge wenst door de jongeren, die zich door de leerlingen van de school voor de journalistiek hebben laten interviewen, omdat naar hun me ning alleen een grote ingreep van de natuur een eind kan maken aan de „traditionele kibbelarijen, uit gevochten in kleine-kleine-kleuter- tjestaal" tussen Middelburg en Vlissingen. „Zij (de beide steden vragen zich constant af, wat zrij in eikaars hofje doen, terwijl zij er niet aan denken om van hun hele gewest één tuin te maken". De toe komstige journalisten constateren, dat de ontwikkelingen in hte Sloe- gebied in een vaste relatie tot beide steden staan. De jongeren hebben heel wat vooraanstaande Zeeuwën tot mar kante conclusies weten te verlok ken. Een niet bij name genoemde bron zegt: „Toen men Zeeland be stuurlijk herindeelde, is er een gro te fout gemaakt. Zeeland had uit hoogstens drie gemeenten in totaal moeten bestaan. Nu is Zeeland een gebied waar de regering haar bur- burgemeesters kwijt moet raken". Het ontging de jongeren niet, dat zowel in het bedrijfsleven als in het onderwijs in Zeeland, de dienst door niet-Zeeuwen wordt uitgemaakt. Over de cultuur wordt de heer A. L. Borst, directeur van de Zeeuwse culturele raad, sprekend ingevoerd, waar hij zegt: „De kunstzinnige vor ming op de scholen is ronduit pet". En over het Zeeuwse cultuurplan: „Alles openbreken om het daarna weer keurig netjes dicht te metse len. Kortom: tweeslachtig". Ds. Strating, voorzitter van de stich ting cultuurspreiding Zeeland weet wel hoe dat komt. De jongeren vin gen deze uitspraak op: „In de com missie heeft een aantal mensen ge zeten, die nog bijna helemaal in een 19e eeuwse gedaehtengang vastzit ten". Ds. Strating (door de projekt- groep aangeduid als „cultuurpaus") zegt meer markante dingen: „Wij staan voor het feit dat men indus trialiseert. Nou, weet je wat die vent zegt, die meneer Friedrichs van Hoechst? Is d'r hier wat te doen? En als er wat te doen is en ik zet een naakte juffrouw op het to neel, dan zegt de gedeputeerde (de heer J. Kaland - Red.), die Hoechst met open armen binnenhaalt: „God, wat een vieze boel!" Nou ja, wat is dat voor malligheid. Maar d'r is een rotzooi over geweest, bij het leven, zeg! En dan wordt ik op straat aangesproken. U bent toch dominee? Bent u voorzitter van die rotzooi? Ik zeg: ja. Ik zeg: hebt u het gezien? Nee Nou, waar praat u dan over? Zijn ze betoe terd?" Een Middelburgse advocaat ver telde de projektgroep: „De echte ou de Middelburgers zijn eigenlijk te gen de industrie en tegen de men sen van buitenaf. Velen distanti- eren zich van de huidige ontwikke ling en proberen, gedreven door een driftige nostalgie, de tijd in stand te houden toen er nog een echte up- per-ten was. Dit soort grappen zal ze natuurlijk duur te staan komen!" Het zijn deze onparlementaire uitspraken die in het groepswerk- stuk het sterkst in het oog springen. Zij dienen als randversiering bij een grote hoeveelheid feitelijke gege vens over een zestal aspecten van Zeeuws leven in 1969. Het groeps werkstuk is in hoofdzaak voor in terne consumptie bedoeld. Toch is de visie van de toekom stige journalisten op Zeeland, na een verantwoord aantal verkennin gen, belangwekkend genoeg om hier te worden gereproducerd. „Hoe anderen ons zien", zou als motto boven het werkstuk kunnen staan. TOM KOOPMAN (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij de Prov Zeeuwsche Electr. Maatschappij regent het klachten van onderne mers over de sterk gestegen vast rechtbedragen voor bedrijfspan den. De PZEM heeft enkele maan den geleden in tal van bedrijfs panden andere meters geplaatst, Deze meters registreren naast de verbruikt kWh ook de maximale belasting gedurende twee ach tereenvolgende uren in een ka lenderjaar. Daartoe is in de meter een extra telwerk gemonteerd. Dit telwerk geeft aan wat in de loop van het jaar het hoogste gebruik is geweest gedurende twee achtereenvolgende uren. Dit hoogste gebruik wordt in het ver volg de basis voor de berekening van het vastrecht gedurende een kalenderjaar. Er zijn ondernemers, die hebben berekend dat zij aan vastrecht voor hun bedrijfspand van 50 tot 75 pro cent meer zullen moeten betalen dan voorheen het geval was. De winkeliersvereniging Oostburg heeft zich over deze zaak tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen gewend. Het bestuur van de K. v. K. zal over de nieuwe vastrechtberekening voor be drijfspanden overleg plegen met de PZEM. In de algemene vergadering van d« Kamer van Koophandel te Ter- neuzön is de drastische verhoging van het vastrecht uitgebreid in dis cussie gekomen. De heer P. A. van der Plas, voorzitter van de winke liersvereniging Oostburg, onder streepte de ernstige bezwaren tegen de door de PZEM toegepaste nieuwe methode van vastrechtberekening. De prijsstijging is abnormaal. Van overheidswege worden öp alle mo gelijke manieren prijsstijgingen te gengegaan, er werd een prijsstop afgekondigd, economische controle diensten zitten niet stil. Hier komt echter door een veranderde methode van berekening een prijsstijging voor de dag, die alle perken te bui ten gaat. Het bestuur van de win keliersvereniging vraagt zich af of de elektrische stroom op deze wijze niet te duur wordt. Het gevolg hier van zou kunnen zijn dat steeds meer grootgebruikers zelf voor hun stroomvoorziening zulten zorgen. De heer Pallada vroeg zich af om (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de rondvTaag tijdens de donderdagavond gehouden raadsvergadering te Terneuzen, merkte de heer Van Breda Vriesman op, dat er de laatste tijd herhaal delijk vliegtuigen laag over Terneu zen komen en een ramp zouden ver oorzaken als zij op een chemisch be drijf zouden terechtkomen. De voor zitter, burgemeester Aschoff, vond dit niet zo'n eenvoudige zaak om dat dit vreemde (Amerikaanse) mi litaire vliegtuigen zijn. De heer Hol (PVDA) kreeg van de wethouder voor sportzaken, de heer M. Nieuwdorp, op een desbe treffende vraag tot antwoord dat het de bedoeling is het instructiebad te openen, als het open bad wordt ge sloten. (ongeveer half september) De heer Huijbrecht (PVDA) zei te menen dat, nu de nieuwe schouw burg bijna klaar is, de Temeuzense bevolking hierover dient te worden ingelicht De wethouder voor cultu rele zaken, de heer F- Berbers (voor zitter van de schouwburgcommissie) antwoordde dat het in de bedoeling ligt, direct na de vakanties hierover uitgebreide inlichtingen te verstrek ken. Volgens de huidige stand van zaken zal de schouwburg half sep tember gereed zljin en zal de offici ële opening in de tweede helft van dezelfde maand plaatshebben. welke reden de FZEM tot de gesig naleerde vastrechtverhoging is ge komen. Heeft de PZEM geld nodig, komt zij met haar begroting niet uit? De heer Pallada meende, dat er aanleiding is voor het bestuur van de Kamer van Koophandel in lichtingen hierover te vragen bij economische zaken. De heer F. de Vos heeft de in druk gekregen dat men bij de PZEM zelf nog niet goed raad weet met de nieuwe vastrechtberekeming. „De telefoon staat bij ons niet stil. Schrijft u ons uw bezwaren dan kun nen we een onderzoek instellen", al dus had de heer De Vos ten ant woord gekregen bij de PZEM toen hij over de vastrechtverhoging had geïnformeerd. De voorzitter ir. H. van Krevelen wilde alvorens econo mische zaken in te schakelen liever eerst het resultaat van het overleg tussen Kamer van Koophandel en de PZEM afwachten. „De PZEM be hoort inderdaad niet meer tot de goedkope stroom leveranciers", merkte hij op. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het Vlissings Ge meentebestuur is van mening dat de verdere ontplooiing van de N.V. Ha ven van Vlissingen een zodanig pu bliek belang is dat het gemeente bestuur daarbij actief betrokken moet blijven. Het college van burgemeester en wethouders van deze stad is dan ook niet van plan de aandelen van de gemeente in deze n.v. aan derden over te dragen. Aldus de burgemeester van Vlis singen, drs. D. Roemers, tijdens zijn beantwoording vrijdagmiddag van de schriftelijke vragen in deze kwes tie door PvdA-fractievoorzitter, de heer E. de Priester. In antwoord op een desbetreffen de vraag deelde de heer Roemers voorts mee dat de gemeente Vlissin gen als zodanig tot dusverre voor een dergelijke transactie niet is benaderd. De burgemeseter, die tevens presi dent-commissaris is van de N.V. Ha ven van Vlissingen, zei intussen wel te weten dat van twee zijden belang stelling is getoond voor de n.v. In de eerste plaats door een combinatie van de N.V. Stoomvaartmij. Nederland, de N.V. August de Meijer Zonen's Ex peditie en Agentuur Maatschappij en de Steenkolen Handelsvereniging. De ze combinatie heeft de vraag geop perd of de overheid aandeelhouders (rijk, provincie en gemeente) bereid zouden zijn over een eventuele over neming van de aandelen in overleg te treden. Nog een tweede gegadigde, „wiens naam op dit ogenblik niet kan wor den genoemd", aldus de heer Roemers heeft meegedeeld actieve belangstel ling te hebben voor de ontwikkeling van de haven van Vlissingen, ook op stuwadoorsgebied. Daar de raadsle den geen verdere op- of aanmerkin gen op „deze antwoorden hadden, concludeerde burgemeester Roemers tenslotte dat de raad het met het standpunt van het college in deze eens was. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE Een voorlopige werkgroep van erfpachters die be zwaar heeft gemaakt tegen de drasti sche verhoging van de erfpachtcanons door de gemeente, heeft gistermiddag een oriënterend gesprek gehad op het raadhuis met vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van IJzen- dïjke. Van de zijde van de gemeente werden de achtergronden van de erf pachtverhoging verduidelijkt. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, zo deel de men ons van de zijde van de voor lopige werkgroep mee, dat de ver hoogde erfpacht alsnog voor herzie ning in aanmerking komt. Donderdag 3 juli zal in het jeugd- gebouw in IJzendijke een algemene vergadering van erfpachters worden belegd waarin hun standpunt ten aanzien van de erfpachtverhogingen nader zal worden vastgelegd. In deze vergadering zal een beslissing wor den genomen of tegen de erfpacht- verhoging al dan niet actie zal wor- (Van een correspondent) CLINGE In de vergadering van de gemeenteraad van Clinge heeft een der leden, de heer De Keijser, de vraag gesteld of het niet beter ls om Zeeuwsch-Vlaanderen los te ma ken van overig Nederland en de na tuurlijke grensen te volgen, zodat dit gebied Belgisch wordt. Hij opperde deze gedachte omdat de industriële ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen niet op gang komt. De uitlatingen van minister Bakker over het Baalhoekplan waren voor hem een grote teleurstelling. Vol gens deze minister zou het Lahd van Saeftinge niet ingepolderd worden. De verbreding van 't kanaal Terneu- zen-Gent noemde de heer De Keijzer een mooie verbetering, doch de in dustrieën blijven uit. Deze gaan naar zijn mening naar België. Reden hier van is: de industrie wordt in ons land te sterk aan banden gelegd. Hier zijn volgens hem de Zeeuwsch- Vlamingen de schuld van: zij slapen te veel. De commissie Ontwikkeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-O., pres teert niet veel. De heer De Keijzer is zelf bestuurslid van deze commis sie. Hij vraagt zich af of deze com missie nog wel reden van bestaan heeft. In de laatste vergadering in januari heeft hij verzocht om de heer Delwaide uit te nodigen om alle raadsleden uit Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren over deze belangrijke aangele genheden eens voor te lichten. (Van onze sportredactie) HULST Woensdagavond wil de Hulsterse wandelaar Jan Bruël een poging wagen het wandelrecord over de afstand Hulst-Terneuzen te verbe teren. Het bestaande record werd on langs gevestigd door de Terneuzenaar Stolfijn, die de 22 kilometer aflegde in 2 uur en 32 minuten. Bruël gaat woensdag om zeven uur van start bij het PZEM-gebouw in Terneuzen. De finish ligt op de Grote Markt in Hulst. (Van onze correspondent) SOUBURG Sinds 25 juni j.l. wordt door de ouders van de achttienjarige A. W. uit Souburg, die sedert die da tum spoorloos is, opsporing van hem verzocht. Signalement: lang 1.72 meter, bruin golvend haar, blauw-grijze ogen, blo zend gelaat, tenger postuur. De jongen was gekleed in een rood nylon jack, zwarte broek met wijde pijpen, bruine suède schoenen en blauw geruit over hemd. Hij rijdt in een grijze Volkswagen zonder bumper, waarvan de kop geel is. Op de wagen staat een groot cijfer 8, terwijl de wagen verder is voorzien van reclameplaten van Amstelbier en Fina. Hij is op 26 juni nog te Bergen op Zoom gesignaleerd. Een ieder die inlich tingen kan verstrekken wordt verzocht contact op te nemen met de gemeente politie van Vlissingen, tel. 01184-2555, toestel 7 of met de politie in zijn/haar woon- of verblijfplaats. (Van een onzer verslaggevers) GOES Als gevolg van de aan leg van het Schelde-Rijnkanaal zijn alle mosselpercelen in De Eendracht vervallen. Als gevolg van de Delta werken wordt al schade geconsta teerd in de mosselpercelen van de Grevelingen. Deze percelen zullen binnen een paar jaar voor de cultuur geheel waardeloos zijn, aldus het jaarverslag van Zevibel, de vereni ging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelangen. Nieuwe mosselpercelen in de Wad denzee zullen volgens de Zevibel uit eindelijk de enige redding zijn. Het bestuur van de vereniging spreekt de hoop uit, dat een onderzoek in dit verband door het laboratorium in Texel spoedig resultaten zal boeken, die een uitbreiding van de mossel- cultuur in de Waddenzee kunnen Wettigen. De begeleidingscommissie voo-r dit onderzoek, waarin ook leden Van de Zevibel zitten heeft de taak hier de nodige vaart achter te zetten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In een officieel schrijven aan de kerkeraad van de protestantse kerken op Walcheren heeft het synodaal bestuur van de Molukse Evangelische Kerk zich openlijk gedistantieerd van de per soon van de heer P. Fader, die naar het synodaal bes-tuur verklaart een eigen gemeente heeft gesticht waarvan Molukkers die in oost-Sou burg, Koudekerke en Middelburg wo nen, deel uitmaken. De heer Fader, een voormalig kor poraal, trad volgens het synodaal be stuur voor het eerst naar voren tij dens een twist in het woonoord Lunet ten te Vught, tussen Molukkers onder ling. Deze twist leidde tot het naar elders overbrengen van de Keiëzen onder de Molukkers. De heer Fader, ook Keiëes, voelde met zijn eiland genoten mee en deed het zijne om van de afgescheiden groep een maat schappelijke en kerkelijke eenheid te maken. Sindsdien heeft, zo deelt het syno daal bestuur verder mee, de heer Fa- der zich op verschillende plaatsen als voorganger gepresenteerd. Zo ver scheen hij, na het overlijden van de gemeente-voorganger van de Moluk se kerk in oost-Souburg, de heer A. Temmar, ook op Walcheren. Vrezend, dat het optreden van de heer' Fadër verwarring zal scheppen onder de Nederlandse protestanten, heeft het synodaal bestuur met nadruk ver klaard, dat de heer Fader geen gees telijke is, geen kerk kan hebben en als persona non grata wordt be schouwd in de Ambonese gemeen schap. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer F. de Vos, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, neemt ingaan de 1 juli het voorzitterschap van de kamer waar totdat deze begin vol gend jaar een nieuwe voorzitter heeft gekozen. Zoals bekend is heeft ir. R. H. van Krevelen het voorzitterschap van de KvK neergelegd naar aanlei ding van zijn benoeming tot lid van de hoofddirectie van de Suiker Unie en zijn vestiging buiten Zeeuwsch- Vlaanderen. ,MET de Hulsterse meikermis was het juist veertig jaar geleden, dat ik voor de eerste maal aan een schieting deel nam", zegt Piet Stevens uit St.- Jansteen, die zaterdag zijn jubileum als schutter zal vieren. „Ik was toen veertien jaar oud en moest 2,35 in leggen. Ik had die centen niet, maar Jan de Kort hielp mij en legde voor mij de helft in". „MIJN materiaal was slecht. Ik had een boog gemaakt van een tak, die ik uit het bos had gekapt. Op die eerste schieting werd ik, zoals ze dat noe men, „gedoopt". Ik schoot n.l. in de derde ronde op een lege stang van een kleine vogel. Mijn pijl schoot door ën de hoge vogel werd. er mee afge schoten. Het was een grootse erva ring. Ik herinner me die situatie nog heel goed". „OVERAL in de omgeving heb ik la ter geschoten. In heel Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen kennen ze mij. Ook in België. Ik kom er n.l. herhaaldelijk. In de grensstreken zijn er eigenlijk geen plaatsen, waar ik niet geweest ben om te schietenop de liggende wip, maar ook op de staande wippen. In de zomer schoot ik meestal op de staande wippen. Mijn vaardigheid loopt overigens de laatste tijd achter uit. Ik weet niet hoe het komt. Pech misschien .NIETEMIN heb ik op de staande wip in enkele keren vijf hoofdvogels en veertien kleintjes geschoten. Vroeger ben ik nog eens koning geweest van de schutterssociëteit Apollo in Hulst. Later werd ik nog tweemaal koning. Dat was bij de sociëteit De Roskam te Kapellebrug" „ZATERDAG ga ik dus mijn jubileum vieren in Clinge. Ik ben daar lid van de schuttersvereniging Nooit Gedacht. Er zal een schieting gehouden worden op vier wippen. Dat gebeurt niet alle dagen. Natüurlijk zal ik mijn best doen om juist op deze schieting een mooi resultaat te behalen. Om half drie komen de leden van Nooit Ge dacht mij halen. Deze keer hoef ik niet, zoals ik anders altijd doe, ta fietsen. Ik wordt nu gereden. Het zal een feest worden. Ik reken erop, dat er veel schutters komen. Mijn vrien den en bekenden zullen mijn jubi leumschieting waarschijnlijk «iel willen missen".

de Stem | 1969 | | pagina 3