Hoofdstuk "kapper" komt niet in het huishoudboekje voor D E N K 1 V E 1 N A VOORLICHTING IS ONVOLDOENDE OP 64 VELDEN ¥1 Onze wekelijkse plaatjespuzzel JET in hoogglans' nVihonie voor I FERMONT ASSURANTIËN Hoofdplaat Terneuzen sfeer verfbehandeling vakkundigheid onvoldoende nieuwe middelen kleurenleer Hl l UB* 1 d 511 11 Bil l«B m ■«nu 1 UB éMti MUZIEK- CASSETTES DE STEM VAN ZATERDAG 28 JUNI 1969 19 Dit is twee keer mevr. Hek- ker uit Breda. Een kapper kan gewoon „ie mand anders" van |e maken. tot een BLITSE par -i—1BERGHEMSEWEG 19 EM BAKKERSTRAAT OND KERKSTRAAT 47-52 J.' <V - TOLBRUGSTRAAT II -ENi HOMERUSPASSAGE 17 tihem ook vrijdagsavondstot 9.00 uur Makelaardij in Assurantiën en Onroerende Goederen Vermogensbeheer Oeltastraat 16 Tel. 01174-269 Leeuwenlaan 38 40 Tel. 01150 2474 i êh sim '6 pijmêuïrffl wspijp... Qe Nederlandse vrouw geniet in het buitenland de faam op alle fronten enorm te zijn. Wat zij echter niet doet in tegenstelling tot vrouwen in het buitenland en met name in onze natuurlan- den, is voldoende aandacht be steden aan de verzorging van haar uiterlijk. Vooral het hoofd stuk „kapper" schiet er nogal eens een keer bij in. Deze post komt ook bijna niet voor in het huishoudboekje. Als voornaamste argument om niet regelmatig naar een kapper te gaan voert zij aan, dat dit zo duur zou zijn. Dientengevolge knoeit ze of zelf aam het haar, of verwaarloost het. Vrouwen in andere landen besteden meer aandacht aan hun kapsel en vinden dit van essentieel belang voor haar charmes. De heer De Vries, leider van de studio voor haarbehandeling en cos metica in Dordrecht, is zeer beslist in deze overtuiging maar betreurt het anderzijds dat de feiten zo lig gen. „Het is jammer. Wij proberen hier een zo objectief mogelijke voor lichting te geven, experimenteren tot in het oneindige om de mannen en vrouwen van dienst te kunnen zijn, maar er wordt door de klanten nog te weinig gebruik van gemaakt. Ons doel is objectieve voorlichting te ge ven aan kappers en hun klanten". £}e studio is een afdeling van de Zwartkop-fabriek. Ze is gevestigd in een witte villa en ligt tegenover de fabriek. Een smaakvolle in richting met moderne appa ratuur versterkt de indruk dat hier effectief gewerkt wordt. Kapstertjes zijn druk doende de aanwezige model- lem, proefkonijnen in engere zin, een haarbehandeling te geven die aan gepast is aan de kwaliteit van het haar en daarna een kapsel aam te meten, dat overeenkomt met de per soonlijke voorkeur van de desbetref fende vrouw. De cursisten, zelf uittrst verzorgd, zijm niet alleen bedreven in het ver zorgen van haar, maar eveneens in het voeren van gezellige conversatie. De sfeer, die in deze ruimte hangt, is gezellig en waarschijnlijk rustge vend voor de vrouw, die zich nu eens uitgebreid laat kappen. Daarbij komt dan nog, dat de Ne derlandse vrouw, ook al gebeurt het dan in veel gevallen te weinig, zeker titét minder tróts is dam de buiten landse vrouw, wanneer zij door 'r. verzorgd kapsel' een extra dosis zelf vertrouwen toegediend krijgt. Volko men ontspannen laten zij zich hier de behandeling aanleunen, variërend van vitaminekuur, knippen, wassen, 't maken van kleurbehandelingen tot permanenten of watergolven. In de studio voor haarbehandeling te Dordrecht wordt druk geëxperi menteerd om mannen en vrouwen van dienst te kunnen zijn. LJet accent in de studio valt ech ter vooral op de verfbehandeling. Bij de beoordeling hiervan komt o.a. aan de orde de wens van de klant zelf; welke kleur zou mij staan, of die kleur wil ik. Afhankelijk van de haardikte, het „grijs"-percentage en de natuurlijke kleur wordt dan een diagnose gesteld welke kleurbehan- deling moet worden toegepast. Van groot belang is welk gehalte H202 bij het proces moet worden toege voegd. Aan elke „set" wordt een an dere behandeling of volgorde van behandeling gegeven: een kuur tegen vet haar en roosvorming, één voor regeneratie van droog, behoeftig haar, een versteviging, die de duur van de watergolf verlengt, een be handeling met permanentvloeistof, met color-shampoo, een kleurverste- viging en een z.g. spoeling of ver ving. ^/akkundigheid is in eerste instan tie belangrijk maar in de theorie lessen die hier ook gegeven worden, krijgen de cursisten een gedegen brokje psychologie te verwerken. Het is enorm belangrijk dat zij met hun klanten gezellig contact hebben, hun deskundige adviezen kunnen geven en hun vertrouwen weten te winnen. Pas dan geniet een vrouw echt van het „uitje" naar de kapper. Elke klant is niet even gemakke lijk en vaak kom je in aanraking met vrouwen, die een kapsel wen sen, dat werkelijk niet bij hun uiter lijk past. Probeer dan maar eetis om ze dat tactisch aan het verstand te brengen. De studio bestaat inmiddels veer tien jaar. Wekelijks volgen ongeveer 20 kappers of kapsters de driedaag se cursus, die gegeven wordt van au gustus tot mei. De deelnemers zijn dan echter al 3 a 4 jaar in de prak rijk werkzaam. Gevestigde kappers uit het hele land, aangesloten bij „Het Spectrum" kring van weten schappelijke haarverfspecialisten kun nen hier een twee jaar durende op leiding volgen (een avond per week) Daarna wordt een examen afgelegd, waarbij ook door buitenlandse do centen wordt geëamineemd. Wanneer men hiervoor slaagt is men interna tionaal erkend specialist in haarver ven. voordat iemand in staat is vakkun dig werk te leveren op dit gebied, vraag ik me af hoe het mogelijk is, dat iemand zonder kennis van za ken zelf het haar durft te behande len". Inderdaad, wanneer je de uit eenzetting van deze assistent hoort en je ziet de resutaten van de „be handelde" dameskapsels, voel je je met het zelf geverfde haar en met scheermes geknipte „koppie" als een bijzonder slechte reproduktie van het origineel. Wanneer je dan tot de ont dekking komt, dat het haar werke lijk 'n noodzakelijke behandeling ver eist wil het gezond blijven, krijg je steeds meer behoefte toch maar eens een middag voor de kapper te reser veren. „Liet publiek is onvoldoende voor gelicht op dit gebied en weet in veel gevallen niet welke gevaren er verbonden zijn aan een ondeskundige haarbehandeling", aldus de heer De Vries. Een van de grote misverstanden is bijvoorbeeld de overtuiging, dat een spoeling beter voor het haar is dan verven. In de praktijk blijkt 't meest, al niet het geval te zijn. Het ge bruik van een verkeerde shampoo, een foutieve hoofdmassage, of een versteviging, die ongeschikt is voor het haar kan voorkomen worden, wanneer U het advies van een vak kundig kapper in praktijk brengt. Een veel voorkomend kwaaltjt, zoals roos kan het gevolg zijn van nerveuze spanningen of samengaan met de stofwisseling. Vaak is een kapper in staat de oorzaak vast te stellen en anders verwijst hij de desbetreffen de cliënt naar een arts. De toestand van het haar is een graadmeter voor de gezondheid en afhankelijk van de geestelijke en li chamelijke conditie van de persoon in kwestie. In Nederland zijn buiten deze Zwartkop-studio nog drie ande re dergelijke instellingen, n.l. L'Oréal, Wella en Indola. Aan deze studio zijn plm. 100 vaste modellen verbonden. Vrouwen met verschillende voorkeu ren, haartypen en haarziekten. Zij stellen zich beschikbaar om hun kap sel toe te vertrouwen aan een behan deling door de cursisten. Het accent bij alle cursussen valt vooral "óp de kleurenleer en hoe mem deze imde praktijk brengt. Cos metica komt bijna niét aan de orde. Men beperkt zich tot het adviseren welke make-up het best combineert met de kleur van haar en ogen. „Wat wij hierbij nooit uit het oog verliezen is, dat de voorlichting die gegeven wordt, positief, eerlijk en objectief moet zijn". De drie assis tenten van de heer De Vries, vast verbonden aan de studio controleren en adviseren de cursisten. „Ik begrijp niet hoe vrouwen het aandurven hun haar te verven. Vaak zijn de resultaten dan ook bedroe vend. Wanneer u ziet wat voor ge degen opleiding eraan voorafgaat. Woordat nieuwe middelen en metho den in de studio gebruikt worden, is er een gedegen proces aan voor afgegaan. In het chemisch labora torium worden de produkten onder, zocht, worden b.v. kleuren -getest op konijnen en op strengetjes geite en mensenhaar. Ook wordt onder zocht of een kleur stabiel is, of er geen irritatieprocessen op-treden en hoe de uitwerking op lange termijn is. Pas dan gaat men in de studio zes maanden met het produkt wer ken. Eerst daarna wordt het pro dukt in handen gegeven van de kap per. Ook de produkten, die via de detailhandel aan het publiek wor den verkochi zoals b.v. shampoo's kleurverstevigers en haarlak on dergaan in de studio vooraf de zware proef van de praktijk. A. v. L. HOE ZIT DE PUZZEL IN ELKAAR? De woorden worden horizon taal en verticaal gevormd in de richting van de pijltjes, waarbij de eerste letter altijd bij het pijl tje staat; dus ook als dit naar links of naar boven wijst. U ziet direct bij welke tekening of opgave een pijltje hoort. Het is ook mogelijk dat u van één tekening meerdere woorden moet vormen. In de gearceerde vakjes komt een hele zin (b.v. uitdrukking of spreekwoord) deze is niet van de illustraties af te leiden. Zij wordt gevormd door de horizontale of verticale woor den. In de vakjes, waar een pijl doorheenloopt, behoort géén let ter te worden ingevuld. Met zwaardere pijltjes is de looprich ting aangewezen. De oplossing van deze puzzel vindt u, zoals gebruikelijk, op onze financiële pagina. - SWMtHMUKSSYNOICM* W. J. MUHRJNG - De Russische grootmeester Stein Is een van de meest begaafde spelers van wereldklasse. Zijn grote kracht is het onderkennen van verborgen combinaties en het zowel tactisch als strategisch pareren van dreigingen. In de onderstaande pairtij, gespeeld in het toernooi te Tallin en gewon nen door Stein, bouwt deze op een zeer subtiele wijze een klein, maar duidelijk overwicht op. Op het kri tieke moment beantwoordt hij een dreiging met een fijne tegencombina- tie, die tevens een begin maakt met het ondermijnen van de vijandelijke positie. Het is verbluffend, hoe Stein voorts in een luttel aantal zetten zijn volk en een overrompelde tegenstan der tot overgave dwingt. Een belangwekkende partij Wit: L. Stein Zwart: E. Haag Gespeeld in het internationaal toer nooi te Tallin 1969 Caro-Kamn. 1. e2-e4, c7-c6 2. d2-d3 (gebruikelijk is 2. d4 of 2. Pc3. De tekstzet is een goed alternatief) 2 d7-d5 3. Pbl-d2, g7-g6 4. g2-g3, Lf8-g7 5. Lfl-g2, e7-e5 6. Pgl-f3, Fg8-e7 7. 0-0, -0 8. b2-b4l, a7-a5 9. b4xa5, Ta8xa5 (Volgens Stein beter dan 9.. Da5, zoals Hort tegen hem speelde in het toernooi te Los Angeles 1968) 10. Lcl-b2, Dd8-c7 11. Ddl-e2, d5-d4 12. c2-c3, d4xc3 13. Lb2xc3, Ta5-a4 14. Pd2-c4, b7-b5! (Zeer geraffineerd gespeld. Na 15 Pe5: gaat wegens 15 f6 een stuk verloren) Stelling na 14.b7-b5! 15. De2-c2! (Fraai gepareerd, wit komt nu snel in het voordeel) 15Lc8-e6 16. Pc4xe5!, f7-f6 17. Pe5-c4, Le6xc4 18. d3xc4, Ta4xc4 19. Pf3-d2, Tc4-a4 20. Pd2-b3, Pb8-a6 21. Tfl-dl, c6-c5 22. Dc2-e2, c5-c4 23. Pb3-d4, Dc7-b6 (Er dreigde 24, Pe6 met kwaliteits winst) 24. Tal-bl, Pa6-c7 25. Lc3-b4, Tf8-e8 26. Pd4xb5! (Een prachtige slotcombinatie) 26Pe7xb5 27. De2xc4+, Kg8-h8 28. Dc4-f7, Pb5-c7 29. Lb4-d6 en zwart gaf zich gewonnen. SCHAAKRAADSEL In dit onderstaande schaakraadsel moet de witspeler wil hij niet ver liezen het dreigende promoveren van de zwarte a-pion beletten. De combinatie, die wit om dit doel te bereiken tot zijn beschikking heeft, is buitengewoon vernuftig. Wit aan zet en speelt remise. OPLOSSING SCHAAKRAADSEL Wit behaalt als volgt een gelijk spel: 1. Lc5+, Ke5 (Op 1Pc5: antwoordt wit met 2. c7 en na 1Kc6: of Kd5 volgt 2. Pb4+ met verovering van de a-pion) 2. c7l, Pc7: 3. Ld4+, Kd4: 4. Pc5l, Kc5: 5d b4 -f- alsmede 6. Kb2 en de zwarte a-pion gaat verloren (Kub- bel). (ADVERTENTIE) Verkrijgbaar bij: Wilhelminastraat 34-36 Breda Tel. 24500

de Stem | 1969 | | pagina 19