mmi Volgend jaar unieke studie over recreatie in Zeeland oullna Fokkinga en de zeehaven- politiek KVP-ERS AAN DE SCHOONMAAK GRILLIGE WESTERS CHELDE Stroom sleet nieuwe vaargeul In gesprek metl OPTIMISTISCHE VERWACHTINGEN Looneisen jVitrite MESPRIJZEN! I lijdelijk zon Mevr. R. Sandrini- it en waar MORGEN 't keukencentrum IAATSTE NIEUWS 1 Telegram aan directie Particulieren Financiën Raad Kloetinge wordt standpunt gevraagd over chloorinstallatie Botsing op Rijksweg 58: ernstig gewonde DEMOCRATIE VRAGEN KEUZEMAKERS Brandweerkorp sen honden open dag Bouw bejaarden- woningen werk van woning bouwvereniging DE STEM VAN DONDERDAG 26 JUNI 1969 ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) «TOONSTELLINGEN 3URG ;hief: „Zeeland en de Synode" Museum: Werken vam Doll en Els Hollebrandse :aal stadhuis: Beeldhouw- >n keramiek van Paul de A TER MUIDEN Raadhuis: Werken van Jos Baron R. de Meester de irouck RPE Troutzaerte: Werken van Cozijn en Pearl Perlmutert FILM, CONCERT ENZ. PEN 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 en ar Keizerin Catharina 18 j, 14, 17, 15 en 20.30 uur ud van Mackenna 18 jaar 2, 14, 16, 18, 20 en 22 uur :hen 18 jaar 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur senjager 18 jaar 11.45, 14, 16.30, 19 en 21.30 dora 18 jaar iades 12, 14.30, 16.50, 19.10 0 uur Rachel Rachel 18 jaar Texas Addio 18 jaar Karate-doders 18 jaar e: Vaarwel vriend 18 jaar r- Geen medelijden voor 18 jaar c: Dokter Zjivago 14 jaar De charge van de lachte 14 jaar AAS De party a.l. rYankee 18 jaar !1 cobra 18 jaar Corrida voor een spion Het geld ligt voor het 18 jaar DIVERSEN BURG itehuis 19.30 uur rgadering RG {ring 20 uur rgadering FILM, CONCERT ENZ. Holland Festival 1969 «TOONSTELLINGEN Burg ïhief Zeeland en de Dordtse Museum Werken van Doll en Els Hollebrandse saai stadhuis Beeldhouw en keramiek van Paul de A TER MUIDEN Raadhuis Werken van Jos Baron R. de Meester de >rouck RPE Troutzaerte Werken van Cozijn en Pearl Perlmutert eshuis 912 en 13.3017 u. Jreughel de Oude deze rubriek: tel. 01180- 'ostbus 116 in Middelburg- De keuken in landhuisstijl Baronielaan 59 Breda (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Werknemers van de N.V De Vitritefabriek te Middelburg hebben woensdagavond een telegram aan de directie gezon- i, waarin een aantal eisen voor de te sluiten, geïntegreerde c.a.o. worden geformuleerd. Deze mini mumeisen hebben o.m. betrekking op: l verhoging van de feitelijke lonen en salarissen met 7 pet. per 1 juli 1969; t verhoging van de feitelijke lonen en salarissen met 2 pet. per 1 ja nuari 1969; t minimum vakantietoeslag van ƒ600 met ingang van 1 juli 1969; t werktijdverkorting per 1 januari 1970 voor alle werknemers. De bonden verlangen uiterlijk 5 antwoord. (ADVERTENTIE) HHMNMMHMMMHMM 9nze nieuwste collectie legen ■k U betaalt een gedeelte bi] aan koop (ook op mantels naar maat) waarna wij uw mantel deze zomer gratis bewaren. •k U betaalt bij afhalen het restant. Door uw bont in een speciaal zaak te kopen krijgt u k Deskundige voorlichting, betrouwbare service en volledige garantie. k Credietservice mogelijk. B*- Grote sortering bontstola's, cravatten en bonthoeden. Nieuwe Binnenweg ^f7Q Rotterdam n 3 ft ftj's-Gravendijkwal Tel. 234577 Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Tijdelijk zonnig, later j'W toenemende kans op regen met "Hg van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge- nddeld over Nederland. "oor vrijdag: aantal uren zon; 4 J'IO; min.-temp.: van ongeveer nor- ®Jal tot 3 graden onder normaal; 'ax.-temp.: 0 tot 4 graden boven «maal; kans op een droge periode j® minstens 12 uur: 90 procent; «s op een geheel droog etmaal'. 70 itcent. 'jor zaterdag: aantal uren zon: 2 min.-temp.: van ongeveer nor- Ba' tot 3 graden boven normaal; -"'•-temp.: omstreeks normaal: °P een droge periode van min- 12 uur: 60 procent; kans op een tl droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een werk- commissie van de provinciale raad voor de recreatie heeft haar voltooide nota „Recreatie in Zeeland" aan het provin ciaal bestuur aangeboden. De nota is dynamisch, want zij opent de weg naar een nadere studie omtrent de omvang en de spreiding van de recreatie in Zeeland en omtrent het ge dragspatroon en de behoeften van de recreanten. Dit onderzoek, waartoe G.S. in principe bereid zijn gebleken, is voor Nederland een novum. Als het onderzoekprogramma (kosten voorlopig ca. f 150.000,—) gefi nancierd kan worden, dan zal de studie volgend jaar, in samen hang met de verkeerstellingen in dat jaar, worden gemaakt. De recreatienota, die bedoeld is als een grondslag voor het provinciale beleid tot 1985 (de studie van 1970 heeft een wijder bereik), geeft op timistische verwachtingen. Volgens de ontwikkelingsschets-1967 van de provincie, zijn er in 1980 tien miljoen en in 2000 20 a 25 miljoen toeristi sche overnachtingen in Zeeland te verwachten. De nota van de werk- commissie verwacht reeds in 1975 een aantal 10 a 12 miljoen overnachtin gen en taxeert dit aantal voor het jaar 1985 op 15 a 18 miljoen! Het college van G.S., dat in één der na jaarsvergoedingen van de Staten, de nota in bespreking wil brengen, gaat zoals uit de geleidebrief blijkt liever uit van de bescheiden progno ses uit de ontwikkelingsschets. De recreatienota bevat een groot aantal standpunten, waarmee G.S. zich in beginsel akkoord hebben ver klaard. Dit zijn er enkele Er moet een inrichtingsbeleid komen, dat te sterke toeristische ontwikkeling in de 'kuststreken kan voorkomen en tot spreiding ■vfeidt1! itsa hhv t Voor de verblijfsaccommodatie moet Zeeland een scala van (nieuwe) mogelijkheden bieden, op verschillende niveau's (recre atiecomplex, badplaats en streek). De bestaande karakterverschil len tussen de Zeeuwse badplaat sen moeten worden behouden en versterkt. Concentratie van hoog bouw is nodig. Vlissingen kan een badplaats van stedelijke allure worden, met uitgebreide ontspannings mogelijkheden. Mondain toeris me is in Zeeland niet te ver wachten. De nota ziet de taak van de over heid in het recreatiebeleid aldus: het scheppen van gunstige voorwaarden, waardoor in samenwerking tussen overheid en particulieren in streek- verband, het ondernemers-initiatief zich kan ontplooien. De nota hecht veel waarde aan de recreatie te water, waarbij (voor het eerst) de sportvisserij als een be langrijke vorm van recreatie wordt genoemd, met het recht op accom modaties in jachthavens e.d. De nieuwe binnenmeren zullen zo moe ten worden ingericht, aldus de nota, dat zij kunnen wedijveren met het kustgebied. Een studie over de in richting van het Zeeuwse meer is ai begonnen. De nota houdt zich ook be zig met de eis van recreatievoorzie ningen nabij de grote bevolkingscen tra. In dit verband wordt het recrea tieplan Otheense Kreek in de Ka naalzone Zeeuwsch-Vlaanderen als een urgent project genoemd. De werkcommissie raamt de beno digde overheidsinvesteringen om op middellange termijn een Zeeuws re creatiebeleid waar te maken, op on geveer 120,miljoen. Absolute voorrang hebben de rioleringsprojec ten voor b.v. Schouwen. Hoopvol merkt de nota op, dat het eind van de rioleringsproblemen van Wester- schouwen in zicht schijnt te zijn. Bijdragen van de overheid zijn evenzeer nodig voor de aanleg van wegen, het deelnemen in gemeen schappelijke regelingen e.d. Het col lege van G.S. merkt hierover in de gelegenheidsbrief op: „De gemeente lijke inkomsten zullen moeten wor den verruimd. Wij denken aan: het heffen van retributies voor het ge bruik van openbare recreatievoorzie ningen; subsidiëring door het rijk ten behoeve van het beheer en onder houd van voorzieningen en versnel de invoering van een gemeentelijke toeristenbelasting". Het schema van overheidsinveste ringen op middellange termijn, die volgens de nota nodig zijn, geeft voor Westerschouwen rond 30,miljoen aan; voor Walcheren 33 miljoen voor W.-Z.-Vlaanderen 24 miljoen, voor O.-Z.-Vlaanderen 9 miljoen en voor Zuid-Beveland 3 miljoen. Voor het Veerse Meergebied apart is op middellange termijn een injectie uit de schatkist van 17 miljoen no dig. De zwaarste wissel wordt ge trokken ten behoeve van de aanleg van wegen, direct gevolgd door de rioleringsprojecten, resp. 34 en 33 miljoen. (Van een onze verslaggevers) GOES Burgemeester P. Daniël- se van de gemeente Kloetinge heeft gistermiddag een telefonisch gesprek gehad met zijn collega in Goes, mr. F. G. A. Huber over het plaatsen van een chloreringsinrichting, die het afvalwater uit Goes, dat het grond gebied van Kloetinge passeert, zou móeten zuiveren voor het in de Oos- terschelde stroomt. Burgemeester Da- niëlse is n.l. van plan om de gemeen teraad van Kloetinge te vragen, hoe men denkt over de bouw van een dergelijke zuiveringsinstallatie bin nen de gemeente Kloetinge. Het gemeentebestuur van Goes heeft vorige week vrijdag aan de burgemeester van Kloetinge gevraagd om de raad daarover te polsen. De Goese burgemeester heeft de heer Daniëlse gisteren evenwel laten we ten, dat Goes zich distancieert van een beslissing over de bouw van een chloorinstallatie, nu nog steeds niet gebleken is, dat het bedrijfsleven van Yerseke zo lang op eigen kosten aan installatie zou willen bouwen. Niettemin zal de heer Daniëlse van avond de mening van de vraag vra gen. „Het gaat erom", aldus de heer Daniëlse, „dat ik weet hoe men er in onze gemeente over denkt, als ons gevraagd wordt of een dergelijke installatie op grondgebied van Kloe tinge gebouwd kan worden". (Van onze correspondent) KRUININGEN Op de kruising Rijksweg 58 Zanddijk nabij Krui- ningen, heeft een botsing plaatsge vonden waarbij de 30-jarige uit Pa- pendrech* afkomstige heer A. K. zeer ernstig werd gewond. Het ongeluk ontstond doordat een bestelauto be stuurd door de 19-jarige L.S. uit Yer seke acht te slaan op de stoptekens en zonder snelheid te minderen Rijks weg 58 overstak in de richting van Hansweert. Het gevolg was een bot sing met de personenauto van A.K. die uit de richting Goes kwam. De bestuurder werd uit de auto geslin gerd en op het wegdek gesmakt. Hij is per ambulance overgebracht naar het Bergzicht ziekenhuis te Goes. Zijn toestand is kritiek. De heer S. kwam met de schrik vrij. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Wie is ir. B. Fokkinga De directeur van de dienst van stadsontwikke ling der gemeente Rotterdam en één van de samenstellers van het plan-2000-(-. Een (Rotter damse) plannenmaker dus, een deskundige, een topambtenaar, een technocraat maar geen beleidsman, geen politicus. Het is van belang dit vast te stel len, als wij zijn uitspraken in de Rijnmondraad (zie De Stem van gisteren) op juiste waarde willen schatten. Hij vindt het beter de Delta tussen de Grevelingen en de Westerscheide „gaaf" te houden, dat wil zeggen vrij van havens en bij behorende industrieterreinen. Volgens hem moeten de haven en werkgebieden geconcentreerd worden in de noordelijke Delta (langs de Nieuwe Waterweg, op de Maasvlakte, in de Hoeksche Waard, op Tiengemeten en straks misschien ook op Voorne-Putten) op de zui delijke oever van de Westerscheide, in het verlengde van Antwerpen. Hij noemde dat „de filosofie achter 't plan-2000+" en een staaltje van „zindelijk planologisch denken". Dat betekent: slechts een beperk te ontwikkeling voor het Sloehaven- gebied (in de gedachtengang van Fokkinga: jammer dat het er is!) en weg met Reimerswaal. Nieuws is dat allemaal niet, want de oplet tende lezer vindt die visie ook in het plan-2000+ en dat dateert al van februari. Ir. Fokkinga heeft het alleen maar eens heel duidelijk ge- Misschien hebben Fokkinga en de andere makers van het plan- 2000+ wel gelijk (hetgeen overi gens nog te bezien valt), maar dat is het punt niet. Het punt is: wat will enwij, óók zeehavenontwikke- 'ingen op de noordelijke oever van de Westerscheide, in het Sloe en bij het vedronken Reimerswaal, of niet? Dat wordt in dit land niet uit gemaakt door de Fokkinga's, maar door de politici op gemeentelijk, provinciaal en landelijk niveau. De politici zijn de gekozen verte genwoordigers van het volk en der halve is het uiteindelijk de bevol king die de dienst uitmaakt. For meel gesproken tenminste, want in de praktijk komt van deze demo cratische opzet niet zo heel veel te recht. Democratie betekent dat het volk zichzelf regeert, maar die de- fintie moeten we helaas met een baal zout nemen. Het is aardig dat deze kant van de zaak, de democratisering van de ruimtelijke ordening, ook ter spra ke is geweest in de vergadering van de Rijnmondraad, waarin de Fok kinga's het Sloe en Reimerswaal van de tafel veegden. Dr. E. D. J. Kruytbosch, staffunctionaris van Rijnmond, en ir. J. A. C. Tillema, hoofddirecteur van de dienst van gemeentewerken te Rotterdam, ga ven daar te kennen dat het best kan. Natuurlijk zijn de problemen in gewikkeld, te ingewikkeld voor de al dan niet geleerde gewone man. Maar om ons alles duidelijk te ma ken, hebben we nu net de deskun digen, zeiden ze. De technocraten moeten de problemen bekijken en alle mogelijke oplossingen op be grijpelijke wijze voorleggen aan de bevolking en haar vertegenwoordi gers die dan maar kunnen kiezen. Je vraagt je na zo'n geloofsbelij denis in de democratie wel af, waar om zij dat dan niet gedaan hebben in het plan-2000+. Dat geeft maar één oplossing en er valt dus niets te kiezen. Niet zeuren, betoogden de adjunct-directeuren van het Rot terdamse havenbedrijf, drs. J. M. C. Hagenaar en ir. H. P. Meijer. Als de bliksem havens aanleggen in de Hoeksche Waard, of moeten de be drijven soms naar het buitenland? Het zal wel waar zijn, dat er snel gekozen, snel beslist moet worden, maar dat wil nog niet zeggen dat we ons met de rug tegen de muur moeten laten zetten. Achter het plan-2000+ zijn heel wat vraagte kens te plaatsen en de Rijnmond raad heeft dat ook gedaan. Enkele hamvragen. Moeten de arbeidsplaatsen in het Rotterdamse havengebied van 2000+ bezet wor den door gastarbeiders en zo ja, is het dan wel een goed plan? In hoe verre legt het plan beslag op de Ne derlandse investeringscapaciteit? Met andere woorden: is het betaal baar en, gezien de verlangens van andere landsdelen, politiek haal baar? En: kunnen niet veel meer bedrijven even goed en goedkoper terecht in het Scheldebekken dan de Rotterdamse plannenmakers ver onderstellen? Om die laatste, erg belangrijke vraag te kunnen beantwoorden is een nauwkeurig onderzoek naar de vestigingsvoorwaarden noodzakelijk alsmede berekeningen van de be drijfseconomische en maatschappe lijke baten en kosten. Dr. Kruyt bosch vertelde dat Rijnmond een onderzoek naar de vestigingsvoor waarden wil instellen en er zijn ook studies aan de gang in het kader van het overleg orgaan zeehaven ontwikkeling Zuidwest-Nederland. Nederland heeft een schreeuwen de behoefte aan plannen-2000+", zei ir. Meijer, en daar heeft hij ge lijk in. Nu hebben we alleen het plan der Rotterdamse ambtenaren en die laten helaas niet kiezen. Om dat beslissingen niet lang kunnen worden uitgesteld, moet er snel ge werkt worden in de reken- en te kenkamers buiten Rotterdam. Tot nog toe hebben de keuze-ma kers, de politici, gezwegen, afge zien dan van het college van Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land. Het stadsbestuur van Rotter dam, de gemeenteraad, heeft het plan nog niet besproken. Rijnmond wil zijn standpunt bepalen in okto ber. De staten van Brabant en Zee land zullen er ook op tijd bij moe ten zijn. En over een ingrijpende zaak als deze zal ook het parlement wel mee willen kiezen. Fokkinga mag zeggen wat hij wil, maar de poliitici hebben voorlopig het laatste woord en dat kan voor de heren in Middelburg en Den Bosch een (voorlopige) geruststel ling zijn. (Van een onze verslaggevers) TERNEUZEN - In het kader van de nationale brandweerdag zullen een aantal brandweerkorpsen in Zecuwsch-Vlaanderen op zaterdag 5 juli open dag houden? Ieder die dat wenst heeft dan vrij toegang tot de brandweerkazernes waar kaderleden klaar staan om de bezoekers voorlichting te geven over het werk van de brandweer. De open dag is voornamelijk bedoeld voor jongelui tussen 10 en 15 jaar, maar ook ouderen zijn welkom. De monstraties staan niet op het pro gramma. De deelnemende brandweerkorp sen zijn die van Terneuzen, Sas van Gent, Axel, Schoondijke, Zaamslag, Waterlandkerkje, Sluis, Oostburg, Sluiskil, Biervliet, St.-Jansteen en Groede. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het college van b. en w. van Hulst is van mening dat het bouwen van bejaardenwoningen en andere aangepaste huizen tot de taak behoort van de woningbouwvereni ging, en niet moet worden gedaan door bet open bejaardenwerk. De stichting open bejaardenwerk stuurde in het begin van het jaar het college een brief, waarin werd ge vraagd om: a: grond voor vestiging van bejaar denwoningen en andere voorzienin gen, zoals dienstencentrum, socië teitsgebouw, mortuarium e.d. b. een voorlopige subsidie van f 1500. c. een gemeentelijke garantie ter af lossing van de leningen die noodza kelijk zijn voor de bouw van wonin gen en eventuele voorzieningen. Het open bejaardenwerk in Hulst heeft zich o.a. tot doel gesteld de be iaarden zo lang mogelijk in eigen om geving te laten leven. De bouw van bejaardenwoningen en van een dien stencentrum in het centrum van de stad zijn middelen waarmee het ge stelde '"'oei kan worden bereikt. B. en w. delen i.v.m. de aanvragen de gemeenteraad van Hulst, die mor genavond bijeenkom' mede, dat de Hulstersche Woningbouwvereniging een 20-tal bejaardenwoningen zal bij bouwen in het plan Noord-II. Op verzoek van het college zal de ver eniging plannen uitwerken voor de bouw van bejaardenwoningen en an dere aangepaste huizen in het cen trum van de stad. B. en w. stellen de raad voor het open bejaarden werk een startsubsidie te verstrekken van f 1500 om zich, zo wordt in het voorstel aan de raad gezegd, verdien stelijk te kunnen maken voor het „eigenlijke bejaardenwerk". (Van een onzer verslaggevers) HANSWEERT Een tiental leden van de K.V.P.-afdeling in Hansweert is gisteravond vol enthousiasme be gonnen met een Ingrijpende gratis schoonmaakbeurt van de plaatselijke r.k. begraafplaats, die verschrikkelijk vervuild is. Sinds oktober vorig jaar is niets meer aan onderhoud gedaan. De Hansweertse K.V.P.'ers, allen zeer praktisch denkende mensen, be sloten zondagavond in hun gebrui kelijke wekelijkse bijeenkomst om het verwaarloosde kerkhof eens da nig onder handen te nemen. Ze waren het er alemaal over eens dat deze trieste situatie met langer getolereerd kon worden. De ergenis ondier de parochianen was de laatste tijd zienderogen toegenomen. (ADVERTENTIES) Veel grafstenen op het kerkhof zijn scheefgezakt en groen uitgeslagen. De graven zijn nauwelijks meer te onderscheiden tussen het veie on kruid. Van het mortuarium is niet veel meer over dan een tochtige plaggenhut. De dakpannen zijn kapot en binnen is niets anders te vinden dan viezigheid en vuil. De 73-jarige P. J. van de Borgt, die vanaf zijn 65e jaar tot oktober vo rig jaar veertien uur per week - te gen een loon van f 1.50 per uur - op de begraafplaats werkte, kwam gis teravond een kijkje nemen. Een beet je treurig merkte hij op: „Ik wil niet zeggen, dat de pastoor hier schuld aan heeft, maar zoiets kan toch eigenlijk niet door de beugel. Het is een vre selijke bendie, waar iedereen zich aan ergert. Het is dat ik te oud ben, an ders De heer Van de Borgt maakt zijn zin niet af. Hij wijst naar het hok, dat door moet gaan voor een mortuarium en zegt: „Het is noig min der dan een varkenskot". Er is gisteravond bijzonder snel en hard gewerkt. Na enkiele uren waren de resultaten al duidelijk te zien. Voorlopig zal één avond in de week op het kerkhof worden gewerkt. Ook de pastorietuin, een compleet oer woud van onkruid, zal worden opge knapt. En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een zich wij zigend stroombeloop heeft op de Westerscheide tussen Terneuzen en Hansweert een dusdanige ver dieping van de zeebodem veroor zaakt, dat hier een nieuwe vaar geul is ontstaan. Van deze vaar weg wordt door alle typen sche pen tot minstens tienduizend ton, onlangs zelfs door een super tan ker, gebruik gemaakt. Het gaat hier om het z.g. „Gat van Ossenisse", dat onder de Zeeuwsch- Vlaamse wal doorloopt om via de „overloop" van Hansweert voor deze haven uit te monden in de bestaande vaargeul onder de Zuidbevelandse wal. Gebruikmaking van deze vaargeul levert een gemiddelde tijdwinst op van ongeveer een half uur. Niet al leen schepen van Terneuzen naar Antwerpen en omgekeerd prefereren deze nieuwe route maar ook sche pen vanuit zee, dus via Vlissingen, benutten deze mogelijkheid om de vaarduur te bekorten. Het loodwezen is intussen tevreden met deze op natuurlijke wijze ver kregen „dubbelbaansweg" in het middengedeelte van de Westerschei de. Hierdoor onstaat op een van de moeilijkst te bevaren trajecten van deze zeearm een spreiding in het veelal zeer drukke scheepvaartver keer waardoor de kans op aanvarin geen aanmerkelijk wordt verminderd. Het „Gat van Ossenisse" is betond en verlicht, zodat er ook 's nachts normaal gebruik van kan worden gemaakt. De dienst betonndng van het Nederlandse Loodswezen heeft dit Scheldegedeelte op bruikbaarheid gecontroleerd en de hydrografische dienst heeft de scheepvaart op de hoogte gesteld van de nieuwe door vaart. Peilingen hebb enuitgewezen, dat de huidige diepte, tot ongeveer twintig meter beneden N.A.P. vrijwel stationair blijft. Het loodswezen wijst er echter op, dat absoluut niet valt te voorspellen of deze situatie ook in de toekomst ongewijzigd zal blijven. Naast het ontstaan van nieuwe, verdwijnen er in de grillige Westerscheide ook weer bestaande geulen. Een voorbeeld daarvan vormt de „Schaar van de Noord", die in 1964 bleek te zijn verzand. Zoals bekend is de Westerscheide een getijderivier. Doordat het op stuwende water bij vloed dikwijls een geheel andere weg zoekt, dam het naar de Noordzee terugstromende wa ter bij eb, ontstaat in de bodem een zeer grillig patroon van geulen, die in een aantal gevallen in een ondiepte, b.v. een zandbank, plotse ling eindigen. Vooral rijkswaterstaat tracht dit „labiele" gedrag van de Westerschei de zo nauwlettend mogelijk te vol gen. ,IK heb zelf ondervonden hoe naar het is als je een geliefd huisdier kwijt raakt en je niet weet waar je zoeken moet om het terug te vinden," zegt mevrouw R. Sandrini-Vink, opricht- ;ler van de afdeling Zeeuwsch-Vlaan- leren van de stichting Amivedi. „Onze Schotse collie Whisky, die naai een kennel in Baarland gebracht zon worden, rukte zich los en verdwaalde in de polders bij Heinkenszand. We hebben alles gedaan om het dier weer op te sporen. We schakelden zelfs de televisie in om een oproep te ver spreiden. Alle politieposten werden ingelicht, maar Whisky bleef onvind baar. Er belden allerlei mensen op die de hond gesignaleerd hadden maar niemand kon hem pakken. Wc hebben zelfs plakkaten laten maken waarin de opsporing van onze hond werd verzocht. Pas na drie weken voortdurend zoeken en informeren werd het dier helemaal verkommerd en broodmager ergens in een polder bij Heinkenszand teruggevonden. Toen ik van het werk van de stichting Amivedi hoorde heb ik me direct be reid verklaard een afdeling in Zeeuwsch-Vlaanderen op te richten." IK ben er zeker van dat tal van die renvrienden in Zeeuwsch-Vlaanderen het zullen toejuichen dat er nu ook in deze streek registratieadressen zijn waar men vermiste of gevonden die ren kan opgeven. We hebben nu vier contactadressen, in Oostburg, Hulst, Sas van Gent en Terneuzen. Ik hoop, dat dit zo wijd mogelijk bekend wordt. Er wordt door mens en dier veel leed geleden omdat ze elkaar door een of andere oorzaak kwijt zijn geraakt. Dat verdriet kan door de registratielijsten van Amivedi tot een minimum wor den beperkt." „IN Zeeuwsch-Vlaanderen zitten we bovendien met de extra-moeilijkheid dat we hier niet de beschikking heb ben over een asiel waar vermiste en gevonden dieren voorlopig onderge bracht kunnen worden. Het wordt hoog tijd dat zo'n dierentehuis er komt. Zeeuwsch-Vlaanderen is op dit punt een achtergebleven gebied. Voor lopig proberen ioe onze hulpdienst voor verloren en gevonden dieren zo goed mogelijk van de grond te krij gen. Ik hoop dat veel gebruik zal wor den gemaakt van onze registratie adressen. Op die manier kunnen ver miste dieren zo snel mogelijk weer bij hun eigenaars terugkeren. Tot vreug de van beide partijen."

de Stem | 1969 | | pagina 3