OMSTREDEN MERCKX TOUR-FAVORIET Gevechten op twee fronten KAMPIOENSCHAP EXAMEN VOOR CLUBTRAINERS Z wemtitelstrij d 14 juli in Breda Gerrie Deijkers blijft bij NAC Panclio Gonzales spotte met alle tenniswetten 't Is elke daq verjaardag, met aardbei Reeks van profkoersen van de baan fl J 1 lil 111 "V gfljfa IfV Tevreden Gesloten NIET NAAR FC TWENTE OKKER RONDE VERDER Zaterdagbeker definitief voor S.H.O. REPORTAGES VAN TOUR VIA RADIO EN TV Pijnen start wel in Tour Door: Peter Heerkens Niet sterk genoeg fn Zeeland DE STEM VAN DONDERDAG 26 JUNI 1969 15 BREDA Gisteravond heb ik mijn koffers gepakt voor de Torn de France. Het was, zoals altijd, een tijdrovende en vervelende bezigheid metzoals altijdhet nare hoogte punt van het opstapelen der sokken want je realiseert je dan dat je die in zo'n ronde zelf moet wassen. Dat dwingt tot brandende vragen, zoals eigenlijk alles dat doet omdat je met een mini-huishouden gaat sjouwen wat mannen nu eenmaal voor meer problemen stelt dan vrouwen. Van waar deze huishoudelijke aanloop? Wel, omdat het mijzelf getroffen heeft dat de zo hinderlijke confron tatie met de uitrusting het qua aandacht duidelijk moest afleggen tegen mijn vijf blocnotes van hon derd vel houtvrij gelinieerd papier. Ik vroeg me namelijk af', hoe dik wijls ik daarin de woorden „Merckx" en dopingzal moeten gaan ge bruiken. Het is me niet gelukt om tot een verantwoorde berekening te komen en ik heb me tenslotte te vreden gesteld met de simpele we tenschap dat het „heel veel" kan worden. Vandaag reis ik met de sportredacteur van ons zusterblad „De Nieuwe Limburger" Jean Nelissen, die de Tour-reportages in „De Stem" mede verzorgt naar Roubaix en op 20 juli zal dan behal ve de Tour-winnaar ook bekend zijn in welke mate Merckx en doping de aantekeningen in de blocnotes be heerst hebben. Ik ben er, nogmaals, van overtuigd dat het imposant zal zijn. Immersy de verwarring rond de doping-be strijding is zelden zo groot geweest als nu en voor het eerst in zijn prof-carrière neemt su perman Merckx deel aan het jaar lijks meest opzienbarende wieier- avontuur. Er komen, het kan eenvoudig niet anders, twee grote confrontaties. Tussen Merckx en het peloton, tus sen de renners en de dopingbestrij ders. Het staat nu al vast, zo hoorde ik, dat voor de ronde van start gaai (zaterdag met een idividuèle tijdrit er uitvoerig beraad zal zijn in de kampen van renners en officialt over het doping-vraagstuk. Sind: het gesol rond Eddie Merckx is men weet het, de onrust over straf matenstrafbepalingen en maniei van controleren als een wervelwind rond gegaan. Men mag er dan ook op bedacht zijn dat de storm gedu rende de komende Tour de France niet zal gaan liggen. Andermaal, ik men noemt, „te kloppen man". Dat is een belasting die het rechtvaar digt zijn te leveren prestaties als sportieve waarde met tien te ver menigvuldigen. Eddie Merckx, de opzienbarende, krijgt een tegen stand die moordend zal zijn. Hij 'leeft dergelijke beproevingen al neer ondervonden en doorstaan. Dat jebeurde in zowat alle belangrijke ondes, op één na: De Tour de Fran- e. Anders dan anders en door de uielerwereld beschouwd als het rote examen van en voor Eddie Jerckx. Het valt niet mee om naast lerckx even serieuze andere kans- ebbers op de gele trui te noemen. Hij staat met zijn prestaties op ben ervan overtuigd, wordt het ge brek aan uniformiteit in de doping- regels van de verschillende landen en de daaruit voortvloeiende hiaten, weer een bron van ellende. En dan is er dus verder het Tour debuut van Eddie Merckx. Bezon gen, bejubeld, geprezen zoals weini gen de laatste jaren. Eddie Merckx vertrekt als favoriet. Als de, wat eenzame hoogte. Boven de toch wel brede rij van vedetten onder wie natuurlijk Jan Janssen. Vorig jaar wón hij de Tour en we hebben het allemaal geweten. Het was een on vergetelijk moment en ik zie niet in waarom we dat nog niet eens zouden kunnen beleven. Jan Janssen start, evenals zijn collega's uit die rij van cracks, beslist niet kansloos. Hij en zij zullen beslist de zwakke dagen van Eddie Merckx weten te vinden en taktische stellingen in nemen om een fout van de Brusse laar genadeloos af te straffen. Die kansen zijn er natuurlijk en Jan Janssen heeft de capaciteiten om ze uit te buiten. Daar doet het feit dat de BIC-ploeg op het oog niet sterk bezet is, weinig aan af wanneer men een vergelijk maakt met de kwali teit en de inhoud van het team waaruit Janssen vorig jaar als over winnaar kwam. Bekwame kandida ten voor een aanval op Merckx po sitie zijn voorts renners met geves tigde reputaties als Herman van Springel, Roger de Vlaeminck, Fe lice Gimondi, Raymond Poulidor, Roger Pingeon, Ferdinand Bracke en Lucien Aimar, Verder dan Janssen heb ik het voor wat de Nederlanders betreft, niet kunnen brengen. Beugels noch Karstens (beiden in een buitenlandse ploeg, noch Poort vliet, Haast, Dolman, Ottenbros, Pijnen, Wagtmans en Nijdam (van Willem II) mogen aanspraak maken op het predikaat „vedette". Het wil, logisch, niet zeggen dat ze in deze Tour de France geen eer zullen of kunnen behalen. Daar gaat het niet om. Waar het wel om gaat is, dat de Nederlanders in vreemde dienst en de leden van de Nederland ver tegenwoordigende Willem Il-ploeg op papier niet sterk genoeg zijn om Eddie Merckx te bedreigen. Want dat is de essentie van deze Tour de France. De aanval op Merckx. Ende aanval op het dopingvraagstuk. Hoe dikwijls, zo vraag ik me nog steeds af, zal ik die twee woorden moeten gebruiken. (ADVERTENTIE) DE MODERNE GASAANSTEKER Geeft 2000 x gericht vuur. Altijd raak! Géén versleten steentjes. Géén nieuwe vullingen. Géén reparatiekosten. Leeg Gooi weg De volgende is even goed - Voor de handel: Le Corbeau Zonen - Rotterdam Nrd. Ned. Pijpenhandel-Groningen (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De pogingen I in Zeeland een zestal wieler wedstrijden voor profs van de IWnd te krijgen zijn mislukt. Tot Isisteren is er druk aan de voor- Weidingen gewerkt. Vergunnin gen waren, na enkele wijzigingen, Aangevraagd voor wedstrijden in i Haamstede, Renesse, Kamper end, Domburg en St. Jansteen. Gisteren deelde organisator Char les Ruys uit Klaaswaal, KNWU-con- I®1 Usebaert, mee, dat de geplande Afstrijden, op de koers in St.-Jan- Seen na, niet door konden gaan om- I dat hij geen stevige financiële basis I3Jd kunnen leggen. Alleen de orga- I ösatie in St.-Jansteen is rond geko- I 'én, De beroepsrenners zullen daar Au op dinsdag 2 juli aan de start ko pen. (Van onze sportredactie) BREDA In de periode van 20 tot en met 27 juli is het grote examen voor de clubtrainers van de Nederlandse zwemverenigingen. Immers, nu de Koninklijke Nederlandse Zwembond na het vertrek van Rob Kerkhoven geen officiële bondscoach meer heeft, hebben de club trainers „de macht" in handen genomen. Of zij goede resultaten hebben geboekt, moet blijken op de Nederlandse zwemkampioen- schappen, die van 20 tot en met 27 juli in het Bredase zwembad Wolfslaar worden gehouden. Jaren lang hebben de clubtrai ners gevochten om hun pupillen zelf constant te mogen begelei den en na het vertrek van Rob Kerkhoven, die al voor de Olym pische Spelen van Mexico aan kondigde, dat hij er mee zou stop pen, is het dan zover. Geen cen trale trainingen meer, maar slechts begeleiding van de technische ad viseurs van de KNZB. N. van Dam (Den Haag), J. Schreurs (Venlo), J. Jiskoot (Castricum) en A. van der Sluis (Groningen), dat zijn de adviseurs, die de oefenmeesters op het technisch zwemvlak moe ten bijstaan nu Kerkhoven weg is. Dhr. J.M. van Duyn, lid van 't bonds- bestuur van de KNZB, daar naast ook lid van de hoofdcotnmis- die van de organiserende vereniging van de Nederlandse kampioenschap pen, de Bredase Zwem- en Poloclub Surae stelt met klem, dat de „vier" geen trainer worden genoemd, maar technisch adviseur. Van Duyn: „De ze vier moeten hun technische ken nis van de zwemsport overdragen aan de clubtrainers, die zelf de ver antwoordelijkheid voor de training houden. Drie van de vier technische adviseurs gaan tevens vaak mee ais begeleidend coach van vertegenwoor digende zwemploegen. Daarnaast gaat er ook vaak een clubtrainer mee. Zo is Peter van Biggelaar van PSV Eindhoven de leider geweest van de Nederlandse jeugdploeg in Oldenzaal bij de interland tegen West-Duitsland en Engeland." 1 Charles Ruys: financiële basis niet stevig genoeg. De heer Van Duyn is trouwens uiterst tevreden over de accommo datie in het gemeentelijk zwembad Wolfslaar in Breda. Van Duyn: „Van af januari, toen wij zijn begonnen met Surea aan de organisatie hier, hebben wij alle medewerking gekre gen, die wij maar wensten. Het zwembassin voldoet aan alle eisen. Ook de technische voorzieningen zijn voorbeeldig. Daarbij moet ge- zegd worden, dat de gemeente Den Haag zo vriendelijk was de baanlij- nen en de golfbrekers uit het zwem bad in het Zuiderpark in Den Haag voor een week uit te lenen." Om het aantal deelnemers in Bre da enigszins te beperken heeft de KNZB voor de kringzwemkampioen- schappen, die in deze weken door heel het land worden verzwommen, de limiettijden vergeleken met het vorig jaar weer scherper gesteld, Desondanks worden er toch zo'n dui zend deelnemers verwacht. Van Duyn: „Vergeleken bij het vorig jaar zijn tachtig procent van de ijt- den, die gezwommen moeten wor den om aan de Nederlandse kampi oenschappen te mogen deelnemen, verscherpt Zo staat de limiet voor de 100 meter vrije slag heren op 60 seconden- En dan te bedenken, dat vijf, zes jaar geleden pas voor het eerst een finalet.ijd binnen de minuut i werd gehaald. Dat zegt toch wel iets van de vooruitgang, die in Nederland in de zwemsport is geboekt". Rob Kerkhoven, die al voor de Olympische Spelen van Mexico aankon digde, dat hij als KNZB-coach vertrok. van de Nederlandse kampioenschap pen hoge verwachtingen. Inmiddels is op de kringkampioenschappen van Amsterdam het eerste Nederlandse record gesneuveld. Henny Penterman zwom de 800 meter vrije slag in de nieuwe recordtijd van 10.12.3- De jeugd zal echter voor de hoogtepun ten moeten zorgen. Immers, de na tionale kampioenschappen gelden als de laatste selectie voor de Europese zwemkampioenschappen. ROB VAN DEURSEN Om de Nederlandse kampioenschap pen te kunnen houden, zal het bad Wolfslaar in de week van 20 tot en met 27 juli op bepaalde tijdstippen voor het publiek, dat zelf wil zwem men gesloten moeten worden. De heer KL. van Brink, hoofd van de dienst Bad en Zweminrichtingen in de gemeente Breda ziet dat niet als een bezwaar. Van Brink, als vertegenwoordiger van de gemeente in de organiserende commissie van Surae op-genomen: „De gemeenteraad is akkoord ge gaan met de sluiting voor het pu bliek. Problemen zal het dus wel niet geven. De liefhebbers van zwem men kunnen echter in die tijd 's mor gens van zeven tot acht uur en in de periode rond een uur 's middags wel terecht. Daarnaast mogen zij, die een abonnement hebben op het zwembad in die week in het bad 't Ei. Ik ge loof, dat de mensen begrip moeten kunnen opbrengen voor deze situatie. Tenslotte zijn de Nederlandse zwem kampioenschappen een goede reclame pioenschappen een goede reclame voor de gemeente Breda". De heer Van Duyn zag ook geen problemen rond de sluiting van het bad al wilde hij niet onderkennen, dat vooral de dagjesmensen zich ge dupeerd konden voelen. Van Duyn: „Het sluiten zal voor de Bredanaars zelf niet al te nadelig zijn. Zij heb ben tenslotte nog baden genoeg in de omgeving. Maar de dagjesmensen die zo nu en dan eens naar de Wolfs laar komen om daar een dag van hun vakantie door te brengen zullen het wel niet zo fijn vinden". In iede-r geval zal Breda kunnen ge nieten van topzwemsport. Vooral van de jeugd hebben de organisatoren (Van onze sportredactie) BREDA Tot gisteravond hadden zich bij het NAC-bestuur geen clubs aangemeld die serieus belangstelling hadden voor de NAC-spelers Gerrie Kattestaart, Jacques Visschers en Frans Bouwmeester sr. Dit drietal had zich zoals bekend op eigen ver zoek op de transferlijst laten plaat sen door de Bredase eredivisieclub. Visschers, Bouwmeester sr, en Katte staart zullen dus het komende seizoen bij NAC blijven. Hetzelfde is het ge val met Gerrie Deijkers. Deijkers had zich eveneens op eigen verzoek op de transferlijst laten plaatsen. FC Twente had belangstelling voor Deij kers, die na de komst van de Polen Pogrzeba en Franciewicz bij NAC met een plaats op de reservebank ge noegen moest nemen. Gistermiddag bleek echter dat Deijkers niet tot een akkoord kon ko men met FC Twente. De Deventer eredivisieclub Go Ahead heeft de 24-jarige De Goede van RCH gecontracteerd. Aan AGOVV werd de 19-jarige Gerrit-Jan van Eijck verkocht. Officials van Spartak Trnava en Feijenoord hebben in het begin van deze week in Trn-a, West-Slowakije> onderhandeld over de transfer van Karol Do-bias, verdediger van Spar- tak Trnava aan Feijenoord, aldus het Tsjechoslo waakse persbureau CTK. Er zou een voorlopige overeenkomst zijn gesloten, waarbij een transfersom van 375.000 gulden is genoemd. De transfer moet nog worden goedge keurd door de Tsjechoslowiaakse voet balbond. De transfer van Henk Houwaari van F.C. Twente naar F.C. Brugge is rond. Nadat beide clubs het gedu rende veertien dagen niet eens kon den worden over de transfer-som, kreeg het bestuur van F.C. Twente vanuit Brugge telefonisch die mede deling, dat het door F.C. Twente ge vraagde bedrag zal worden betaald. „Als de zaak correct wordt afgewik keld, gaat Henik Houwaart naar Brug ge", aldus F.C. Twemte's voorzitter C. Hilbrink. Het is waarschijnlijk, dat ook Flip Stapper naar elders vertrekt. De 24- jamige Amsterdammer, dlie in decem ber door F.C. Twente werd over ge nomen van Heracles, maar, mede door blessures, nimmer aan de hoog gestelde verwachtingen beantwoord de, had in Alkmaar een gesprek met vertegenwoordigers van AZ '67. De hans, dat Stapper volgend seizoen voor AZ zal spelen is groot. (Van een speciale verslaggever) „Rol de loper maar uit en geef hem de beker. Dit is het meest fantastische dat ik ooit heb gezien. Zo'n climax zal Wimbledon nooit meer heieven. Deze emotionele reactie van één van Engelands meest vooraanstaande sportjournalisten gold niet Tom Ok- ker bij diens eerste optreden. De Ne derlandse kampioen verontschuldigde zich na afloop van drie taaie sets te gen Lsmaël el Shafei (6-3, 10-8, 6-4) hoestend en proestend voor het feit dat hij tegen de linkshandige ser vice van de Egyptenaar zo weinig had kunnen uitrichten. Aan de ande re kant was hij content met zijn eigen opslag, die hem voortdurend buiten verliesgevaar had gehouden. Neen, al het eerbetoon dat Wimbledon op deze rommelige tweede dag, waarin dames en herenpartijen dwars door elkaar heen werden gespeeld en zelfs een begin werd gemaakt met herendubbelspel was voor Pancho Gonzales. De 41-j:arige „eminence gris" spot te op het oenfrecourt zo ongeveer mat die ijzeren wetten van het tennisspel zedf. In een urenlange strijd compen seerde hij de achterstand van twee sets, die hij de vorige avond tegen Charlie Fasamelï had opgelopen tegen leefde in de Tantaluskwelling van de laatste set zeven matchpoints (twee maal stond hij op eigen service met 0-40 achter) en dwong op het moment dat hij van vermoeidheid bijna niet meer op de benen kon staan als bij instinct zijn 15 jaar jongere tegen stander op de knieën En paeant brach ten de Amerikanen (de één geboortig uit Mexico de ander afkomstig uit Porto Rico) met een score van 22-24 1-6 16-14 6-3 11-9 het Wimbledon- record voor de langste partij ooit gespeeld op vijf uur twaalf minuten en vestigden zij eveneens een nieuw record voor het aantal games: wel geteld 112. Daarbij waren slechts zes service-doorbraken. Als iemand tijdens het staande ap plaus, dat de spelers ten deel viel, had voorgesteld als speciaal eerbe toon aan Gonzales die rest van het toernooi te schrappen, zou dat waar schijnlijk zijn gebeurd. Zo diep was het ontzag voor de ongelooflijke prestatie van de grijzende krachtfi guur. Het is een wrange realiteit dat de illustere naam van Gonzales waar schijnlijk op het lijstje Wimbledon- winnaars zal blijven ontbreken. In die jaren dat niemand zich met hem kon meten in kracht en snelheid en hij Sedigman, Hoad en Rosewall in se ries van honderd partijen ver achter zich liet, was Wimbledon wagens zijn in 1948 met Jack Kramer afgesloten profcontraot ontoegankelijk voor hem, nu, in de nadagen van zijn carrière, plaagt het lot hem met tegenstanders die hem vanaf de eerste ronde dwin gen tot de bodem van zijn krimpend krachtenreservoir te puitten. Maar het blijft fascinerend te zien hoe de oude leeuw zich tegen het noodlot te weer stelt. In de tweede ronde zorgde de on bekende Premjit Dali (India) bijna voor een grootse sensatie door de als nummer een geplaatste favoriet Rod Laver uit te rangeren. Lall won de eerste twee sets (3-6 4-6), maar uit eindelijk gaf de routine van Laver de doorslag. De Australiër herstelde zich knap en won de resterende drie sets met 6-3 6-0 6-0. (Van een onzer voetBalmedewerkers BREDA Zaterdag vindt de fi nale om de K.N.V.B. zaterdagbeker plaats tussen S.H.O. (Oud Beijer- land) en IJsselmeervogels (Spaken burg). De Oud-Beijerlanders zijn fa voriet in dit duel. Als zij inderdaad de zege zouden behalen, betekent dat, dat zij definitief de beker in hun bezit krijgen, doordat zij dan voor de derde maal hierop beslag weten te leggen. De mogelijkheid bestaat dat dit duel in Sleeuwijk zal worden ge speeld. S.H.O. is hiermee akkoord gegaan, het ligt nu alleen nog aan de Spa kenburgers of zij hiermee akkoord gaan, en die kans zit er in. Het sportpark „De Roef" te Sleeu wijk biedt plaats aan 7000 toeschou wers, en bezit zelfs een lichtinstalla tie. Naast een overdekte tribune, die plaats biedt aan 2500 man, beschikt men ook over voldoende staanplaat sen. Het zou voor de eerste maal zijn, dat de bekerfinale in Brabant wordt gehouden. HILVERSUM De N.O.S. zal via radio en televisie de verrichtingen volgen van de deelnemers aan de Tour de France, die van 28 juni tot 20 juli wordt verreden. De televisie begint zondag 29 juni om 16.20 uur op Nederland 1 met een samenvat ting. Verder zal dagelijks om 18.15 uur op Nederland 1 een reportage worden uitgezonden, waarvan de lengte per dag wordt bepaald, 's Zon dags wordt in het middagprogramma aandacht besteed aan de Tour. Ver slaggever is Barend Barendse. Voor de N.O.S.-radio zullen Theo Koomen en Fred Racké de Ronde van Frankrijk verslaan. Rechtstreekse radioreportages zul len dagelijks te horen zijn om 13.03, 14.03 en 15.03 uur via Hilversum 3. Tussen 16.00 en 17.30 uur zal een di rect verslag van de finish, eveneens via Hilversum 3, worden uitgezon den. Nabeschouwingen zullen dageljjks worden gegeven via Hilversum 2, tussen 22.55 en 23.02 uur (behalve op de zondagen 13 en 20 juli). ,Van onze sportredactie) WOENSDRECHT Het is zeker dat René Pijnen zaterdag in Roubaix aan zijn eerste Tour de France begint. De Woensdrechtse coureur heeft hij het ministerie van Defensie een ver zoek om uitstel van zijn opkomst in militaire dienst ingediend en hij heeft daarmee dus voldaan aan de formaliteit die nog vervuld moest worden. Minister Den Toom had im mers al in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer meegedeeld, dat hij geen bezwaar had tegen uitstel voor Fijnen. Het uitstel is inmiddels voor onbepaalde tijd verleend. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 13