Yan Pagee wil aan Rivièra grote klasse waar maken Van Steenis was superieur in Ossendrecht Rob Rensenbrink naar F.C. Brugge Van Looy niet naar de Tour 25 stuks 1.75 Middelburger moet zware concurrentie doorbreken Nadeel Sterk HELMUTH HALLER BLIJFT IN ITALIë Wimbledon- toemooi ging van start Uitslagen Internationale militaire zwem wedstrijden te Pescara Nederland eerste in waterpolo- wedstrijden Olympisch voetbal Fifa contra I.O.C. 15 DE STEM VAN WOENSDAG 25 JUNI 1969 17 (Van onze sportredactie) MIDDELBURG Van 26 juni tot 1 augustus gaat de Middelburgse zeiler Hans van Pagee b(j het eiland lie de Bandor aan de Franse Kivièra voor de tweede maal proberen de hegemonie van de Zweed se en Deense zeilers in de OK-klasse te verbreken. Door in het af gelopen weekend op het Veerse Meer voor de derde maal de sei- zoensprijs te winnen, plaatste hjj zich als eerste in de Nederlandse afvaardiging voor de strijd om de wereldtitel. Vorig jaar behaalde Van Pagee als debutant bjj de wereldtitelstrijd de hoogste klassering ooit door een Nederlander in deze afdeling behaald. Dit jaar wil de Middelburger het zeker nog beter doen. „Ik ben dit seizoen niet slechter geworden. Het is moeilijk te zeggen of ik nu snel ler ben dan vorig jaar, maar het moet toch mogelijk zijn om hoger te komen", aldus Van Pagee, die als voorbeeld de Belgische zeiler Bert de Bock neemt, „die heeft de laatste jaren reeds een vijfde en een zesde plaats gehaald. Als hij er in slaagt zich tussen de eerste tien te wurmen, waarom zou dat een Nederlander dan niet lukken". Lukt het dit jaar nog niet, dan zit er toch een redelijke kans in dat Hans van Pagee in de komende ja ren op gelijke voet met de Zweden en Denen kan komen. Hij beseft echter wel degelijk dat het geen ge makkelijke opgave zal zijn. „De Zweedse OK-zeilers hebben veel meer mogelijkheden om te trainen dan wij. De topmannen werken vrij wel allemaal op de scheepswerven. Daarom kunnen zij dagelijks trainen. Bovendien oefenen zij dan met te genstanders van kiasse. Zo kunnen zij zich aan elkaar optrekken". Belg prefereert wereldkampioenschap RIK VAN LOOY zakelijk. (Van onze sportredactie) BREDA Rik van Looy, kop man van de Willem Il-ploeg gaat niet mee naar de Tour de France. Hij heeft zich teruggetrokken omdat hij voelt dat het kopman schap niet voor hem is weggelegd. Ik kan me beter voorbereiden op het wereldkampioenschap, dat geeft me meer mogelijkheden dan de Tour de France. Ik denk dat ik dan meer kan verdienen", al dus van Looy. „Ik rijd zeker niet slecht en stellig veel beter dan vorig jaar op dit tijdstip het geval was, maar eerlijk gezegd, wat kan ik nog gaan doen in de tour? In het beste geval kan ik er nog een ritje gaan winnen, maar verder kunnen mijn ambities niet reiken. Het is nog niet bekend wie Van Looy als kopman zal vervangen, maar er bestaat goede kans dat Peter Post hiervoor zal worden aangezocht. (ADVERTENTIE) Een nadeel voor de Nederlanders in grote wedstrijden, als het wereld kampioenschap is verder het aantal boten in de race. Aan een wedstrijd om de wereldtitel doen ongeveer 75 zeilers mee, terwijl er in Nederland vrijwel nooit meer dan veertig bo ten starten. Vooral in het begin van de wedstrijden om de wereldtitel missen de Nederlandse deelnemers daarom de ervaring om zo gunstig mogelijk voor de grote groep te ko men. In Nederland heeft Hans van Pa gee zich in drie jaar opgewerkt tot onbetwist de sterkste OK - zeiler. Behalve de drie seizoenprijzen, be haalde hij vorig jaar de Nederland se titel, die hij in september in Me- demblik zal verdedigen. Deze over winningenreeks impliceert overigens niet, dat er voor Hans van Pagee in ons land geen tegenstand van for maat zou zijn. Van Pagee: „Ik moet er ook hier altijd voor vechten. Bij zonder zware tegenstand heb ik bij voorbeeld van Wim Sinke." Hoe is het mogelijk dat een zei ler met nog geen drie jaar ervaring aan de top staat? „Waarom precies is moeilijk te verklaren", legt de nationale titelhouder uit, „ik doe er in ieder geval zo veel mogelijk aan om mijn eoinditie te verbeteren.Daar- naast zoek ik steeds naar manieren om het nog beter te doen". Volgens Hans van Pagee is zijn sterkste zijde het laveren. Om dit nog nauwkeuriger aan te leren plaatste hij vorig jaar als een van de eersten een kompas op zijn boot. „Op die manier hoef ik niet meer alleen op het gevoel af te gaan om de windrichting te bepalen", aldus Van Pagee, wiens - overigens niet originele idee door vrijwel alle wed- strijdzeilers werd nagevolgd, nadat hij e.r een artikel over in het „OK - bulletin" had geschreven. Juist het feit, dat een OK - zeiler in zijn lichte boot alles alleen op moet knappen, heeft Hans van Pa gee drie jaar geleden voor dit oor spronkelijk Zweeds boottype doen kiezen. Van Pagee: „Vooral met de trainingen is het erg gemakkelijk, dat je niemand anders nodig hebt. Met een vast fokkemaat, zoals die in zwaardere boottypen nodig is, moet je vaak samen trainen om op elkaar ingespeeld te raken. Boven dien is de OK - boot niet zo duur". Voor Hams van Pagee is het dit seizoen wat moeilijker geweest re gelmatig te trainen. Als natuurkun- destudent in Delft is hij aangewezen op trainingen als hij in het weekend thuis is. Het blijkt zijn klasse echter niet aan te tasten, want hij heeft dit seizoen nog niet teleurgesteld. Voor de komende wereldtitelstrijd hoopt de 20-jarige student nog op de Noordzee te kunnen trainen. Op het open zeewater wil hij nog wat wennen aan de hoge deining. In tegenstelling tot de Scandinavische landen worden er in Nederland met de OK-boten vrijwel alleen op het IJseelmeer en het Veerse Meer ge varen. „De windsterkte op de Mid dellandse Zee zal mij waarschijnlijk wel liggen, maar op de hoge deining die er staat voelen de Zweden en Denen zich beter thuis", vertelt Hans van Pagee, die in de week voor het kampioenschappen ais training deel zal nemen aan de OK-zeilweek bij het lie de Bandor. JAN JANSSEN heeft de ronde van Leiden gewonnen. De Tour winnaar 1968 die zich serieus voorbereidt op de Tour 1969, die aanstaande zaterdag in Roubaix van start gaat, kwam zonder startgeld aan de meet. Janssen sprong in de negen de ronde van de 55 ronden tel lende, 80 kilometer lange weg wedstrijd met Jan van der Horst uit het peloton weg en bouwde daarna gestaag de voorsprong uit. In het peloton deden Sche pers, Den Hartog, Van Katwijk en vooral Karstens, die sinds lan ge tijd weer voor eigen publiek reed, in de laatste tien ronden verwoede pogingen de sterk rij dende BIC-rijder van de eindze- af te houden, hetgeen niet meer gelukte. Einduitslag: 1 Jan Janssen, 80 km in 2.10,50 sec.; 2 Jan van der Horst, 3. Gerben Kar- tens, 4. Jan van Katwijk op 25 sec., 5. Wim Schepers, 6. Bart Zoet op 1.04 sec.; 7. Rene Pij nen, 8. Jan Schepers. FEDOR DEN HERTOG is als tweede geëindigd in de derde en laatste fase van de Lyngby jubileum wielerwedstrijd. Hij be haalde 15 punten tegen de Deen Mogens Frey 22. Den Hertog won echter met groot gemak het totaal-klassement. Mogens Frey werd tweede en de Nederlander Cor Leunis derde. EDDY MERCKX heeft in Ottig- nies zijn eerste zege behaald na dat hij op 2 juni in de wieler ronde Italië wegens doping werd geschorst. Hij legde de 175 km af in 4 uur 32 min. TURIJN (ANP) De 29-voudige Westduitse international Helmuth Halier blijft voor nog een jaar on der contract bij Juventus. Er waren geschillen gerezen tussen Haller en de Argentijnse trainer Luis Carne- glia, die Haller wilde verkopen. Daar geen enkele Italiaanse vereniging in teresse voor de Duitser toonde, heeft de Turijnse club Juventus Haller voor het seizoen 1969 - 70 gecontrac teerd. (Van onze sportredactie) BREDA-AMSTERDAM Rob Ren senbrink, de linksbuiten van het Am- sterdamse DWS heeft een contrac! getekend voor FC Brugge. Rensen brink, afgelopen seizoen een paai keer internationaal, gaat over voor 'n bedrag van ongeveer 250.000 gul den. Henk Houwaart heeft nog steeds geen definitief contract voor de Brug se club getekend, Het is te verwach ten dat dit vandaag de laatste dag van de transferperiode in Ne derland alsnog gebeurd. DWS heeft Klaas Nuningia voor de som van 225.000 gulden overgeno men van Ajax. De Amsterdammers hopen met deze aankoop het verlies van Kick van der Vall aan FC Twen te te compenseren. Feijenoord heeft doelman Eddy Pieters Graafland weer bereid ge vonden een contract vam een jaar te tekenen. Pieters Graafland die door het bereiken van de 35-jarige leeftijd recht op een vrije transfer wilde graag bij de stadionclub blij ven. De technische leiding van de Rotterdammers heeft echter wel aan „tweede doelman" Eddy Treytel moeten toezeggen, dat hij meer dan in het afgelopen seizoen in het eer ste elftal zal staan. Feijenoord heeft verder moeten afzien van de aankoop van Karol Do- bias van Spartak Trnava. Alhoewel de zaken rond waren, heeft de Tsje chische voetbalbond op het laatste moment bezwaar gemaakt. De Tsje chen wilden Dobias niet afstaan in verband met de kansen op een plaats in Mexico. Jan van Beveren heeft de vrede- na een bemiddeling van Jos Coler met Sparta getekend. De nationa le doelman blijft dus nog een jaar bij de Rotterdamse club. Charly Bosveld speelt volgend seizoen bij Sparta. Go Ahead had namelijk verzuimd Vitesse in te lich ten over het akkoord met Bosveld. Vitesse was dus gerechtigd Bosveld aan de Rotterdammers te verkopen. Emgelanids duumste voetballer is „te koop". Het is die 22-jarige Allan Clarke, die eerst voor Fulham heeft gespeeld en nu bij Leicester Cty zit, dat voor de man 150.000 (360.000 dollar) betaalde, een record- prijs. Clarke is nu nog duurder ge worden, het bedrag van 200.000 pond (480.000 dollar) wordt genoemd waar van Clarke dan 5 procent in de zak mag steken, dus 10.000 pond Leice ster City bereikte vertalen jaar de bekerfinale, maar is dit seizoen sterk afgezakt en zit nu in de twee de divisie. Tot die clubs, die in hem geïnteresseerd zijn behoden Manches ter United, Liverpool, Leeds United, Arsenal en Chelsea. De voormalige Hongaarse in ternational Zoltam Varga krijgt een contract bij de Berlijnse voetbal club Hertha BSC, echter onder voor waarde dat de Hongaar van de in ternationale voetbalfederatie, FIFA, hiervoor toestemming krijgt. Varga (24) verliet tijdens de Olympische Spelen in Mexico zijn ploeggenoten. Hij werd in Hongarije wegens „ver laten van de republiek" veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en con fiscating van zijn vermogen. Zijn vrouw Ilona kreeg een celstraf van 1,5 jaar opgelegd. ROD LAVER grote favoriet WIMBLEDON, 24 juni Vandaag is het toernooi van Wimbledon begon nen. Dit zou gisteren gebeuren, maar de erge regen maakte dit onmogelijk. Het weer is vandaag ook nog niet best. De eersten die speelden waren de Australiër Rod Laver, kampioen van verleden jaar, die uitkwam tegen de Italiaan Nicola Pietrangeli. De vlaggen van het stadion hingen van daag halfstok ter herdenking van de vermaarde tennisspeelster en grote kampioene „Litte Mo" Connolly die zondag in Dallas was overleden. (Van een onzer wielermedewerkers) OSSENDRECHT Wim van Stee nis uit Hoog-Blokland, maar tijde lijk wonende in Breda, heeft zich tij dens de kennisronde van Ossendrecht een echte doorzetter getoond. In ge- xelscbap van Jan Zoons plaatste hij de beslissende slag uit een kopgroep van zes renners. Tien ronden voor het einde streken de beide koplopers op de lange sliert renners neer. In de eindsprint rekende Van Steenis ge makkelijk af met zijn medevluchters en hij behaalde zijn tweede zege in dit seizoen. De basis voor deze zege werd ge legd na 30 kilometer. A. Wouters, Jan Zoons, Frans van der Ruit, Wim van Steemis, Leo Embregts en Dick Aar- doon maakten een gat en door een goede verstandhouding werd de voor sprong van het zestal uitgebouwd. „Waar blijven onze streekrenners!" vroegen de duizenden West-Braban ders zich af. Frits Hoogerheide zag het gevaar van dit sterke zestal, maar alleen kon Hoogerheide het ook niet waarmaken. De voorsprong werd steeds groter en na 50 ronden van anderhalve kilometer bedroeg deze al een minuut. Ook de poging van Bra- venboer, Bogers, Barton en weer Frits Hoogerheide kwam te laat. Bij het jagende zestal was Frans van de Ruit in prima conditie de tem po-beul. Toch zou het noodlot over Van der Ruit en de eeuwige pech vogel Leo Embregts toeslaan. Op het moment dat Zoons en Van Steenis demarreerden, moesten Em bregts en Van der Ruit van fiets ver wisselen. Frans van der Ruit had een onwillig voorwiel en bij Embregts ging het zadel aan flarden. Dat kostte honderden meters en kort voor tijd slokte het peleton de twee pech vogels op. Van Steenis en Zoons kon den de groep bereiken en hadden royaal tijd om zich op de eindsprint te prepareren. Van Steenis won en voor Jan Zoons was de prestatieprüs. Amateurs: 1. Wim Steenis de 100 kilometer in 2 uur 31 min. 34 sec., 2. Jan Zoons, Voorschoten, 3 op 1 ron de W. Erwards, Engeland, 4. T. Bar ten, Klundert. 5. J. Aldershof, Haar lem, 6. A. Wouters, Zundert, 7. L. Bogers, Ossendrecht, 8. B. Middel- veld, Hoogeveen. 9. C. van Dongen, Oud-Gastel, 10. P. Maas. Heerle, 11. W. Smeekens, Gilze, 12. B. Breur, Nieuwe Tonge, 13. L. Embregts, Stam persgat, 14. J. Coremans. Breda. 15. T. Damen, Ulvenhout, 16. C. Frij- ters, Zegge, 17. J. de Bruijn, Sprun- del, 18. J. van Veen, Werkendam, 19. Frits Hoogerheide, Ossendrecht. 20. Van Overveld, Zegge. Bij de nieuwelingen reed K. Bal een sterke koers. Hij plaatste een ge slaagde solo en ging met 39 sec. voor sprong door de finish. Uitslag nieuwelingen: 1. K. Bal, Kwadendamme de 60 kilometer in 1 uur 31 min. 47 sec., 2. M. Venix, Rotterdam. 3. J. Raas, Heinkenszand, 4. L. den Hartogh, Blaaksedijk, 5. J. Buitendijk, Bergsenhoek, 6. K. Roks, Rijsbergen, 10. H. van Dongen, Prin senbeek, 11. H. de Boer, Hilversum, 12. H. van Groezen, Made, 13. A. Sol- leveld. De Lier, 14. P. Remijn, Goes, 15. G. Nicolaas, Sprundel. In gesloten groep trekken de renners door een van de boch ten. PESCARA, 24 juni (AP). Op de laatste dag van de internationale mi litaire zwemwedstrijden hebben de Verenigde Staten dinsdag het onder deel 400 meter wisselslag estafette gewonnen. Nederland eindigde nis eerste in de waterpolowedstrijden. De Fransman Francis Luyce Dun- quenque heeft de 1500 meter vrije slag gewonnen. De uitslagen van de estafette wis selslag waren: 1. Verenigde Staten 4.15.6, een re cord voor deze kampioenschappen, 2. Italië 4.20.4; 3. Duitsland 4.22.5; 4. Zweden 4.25.2; 5. Frankrijk 4.31.0; 6. België 4.35.9 (Caufries, Delon, Huys- man, Geschier); 7. Griekenland 4.51.8. Nederland heeft in totaal 8 punten verzameld. Verdere stand in het klas sement van de waterpolowedstrijden: 2. Westduitsland 6, 3. Italië 4, 4. Grie kenland 2, 5. België nul punten. In de laatste twee wedstrijden ver sloeg Nederland Griekenland met 6-3 (20, 12 1'0 21) en versloeg Westduitsland, Italië met 3—1 (0—0 1—1 2—0). De uitslagen van de 1500 me ter vrije slag waren: 1. Loyce 17.42.5; 2. Peter Feil Zwe den 18.17.2; 3. Peter Williams, V.S. 18.24.3; 4. Riccardo Siniscalco, Italië 19.08.2; 5. Gilles Lis, Frankrijk 19.33.6, 6. Knut Jahn, Duitsland, 19.52.2, 8. James Delacy, V.S., 10.24.3; 9. Char les Buddemeijer V.S., 20.58.6. ZURICH, 24 juni De internatio nale voetbalfederatie (Fifa) heeft dinsdag protest aangetekend tegen het besluit van het internationaal Olympisch Comité (IOC) de finale van de voetbalwedstrijden op de Olympische Spelen van 1972 in Muen- chen te beperken tot acht ploegen. In een verklaring zegt de Fifa dat het besluit van de IOC in strijd is met de voorgeschreven procedure die het IOC verplicht overleg te plegen met de betrokken internationale bond voor wijzigingen in het Olympisch programma worden aangebracht Volgens een woordvoerder van het IOC is het besluit in Warschau eer der deze maand genomen met de ver eiste tweederde meerderheid van stemmen. Volgens de Fifa is na Mexico afge sproken dat in Muenchen 12 ploegen zouden uitkomen in de finale. anders danj Fandere caballero Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé

de Stem | 1969 | | pagina 15