IN DE KOMENDE NACHT Computer houdt boeken van 50.000 boeren bij Nog geen besluit de chloorinstallatie over Jaarverslag van veiling Kapelle Politie ziet geen kwaad in amateur verklikker Proeftuin voor kleinfruit in Kapelle druk bezocht JURIDISCHE MOEILIJKHEDEN? Kunstgebitten In gesprek met V, cranderlijk at en waar VANDAAG MORGEN Commentaar Verder uitstel ianbod vroege aardappelen neemt toe Verfijnen Vlissinger verkocht huurauto's Banden Mastreechter Staar komt 27 september Hearng inwoners Oost-Souburg Restauratie van de ridderzaal in slot van Haamstede KVP-afdeling geeft kerkhof opknapbeurt Galerie geopend in Retranchement F usievoorstellen AR-kandidaten gekozen voor verkiezingen film, concert ejty burg Kerk 20 uur >ncert door Arie J. Kemer dam) uur n Rio zen 20 uur ches 18 jaar rg 20 uur dollars bloedgeld 14 jaar gen bra 20 uur en handvol diamanten, 14 j 20 uur Sen zwerftocht in de ruimte :pen 12.10, 14.30, 16.50, 19.10 e, lur Keizerin Catharina 18 i s 14, 17, 15 en 20.30 uur aud van Mackenna 18 jaar 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Ichen 18 jaar 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur ksenjager 18 jaar 11.45, 14, 16.30, 19 en adora 18 jaar jsades 12, 14.30, 16.50, 19.10 30 uur Rachel Rachel 18 jaai Texas Addio 18 jaar Karate-doders 18 jaar le: Vaarwel vriend 18 jaar ry: Geen medelijden voor 18 jaar itic: Dokter Zjivago 14 jaar 1: De charge van de Lichte de 14 jaar ILAAS L': De party a.l. Iry: Yankee 18 jaar II cobra 18 jaar va: Corrida voor een spion ar Het geld ligt voor het ;n 18 jaar entoonstellingen lburg archief Zeeland en de Dordtse| de (vs Museum Werken van Doli| ;rs en Els Hollebrandse erzaal stadhuis Beeldhouw, en en keramiek van Paul t ne [NA TER MUIDEN m. Raadhuis Werken van Jee I' en Baron R. de Meester def mbrouck lORPE ■ie Troutzaerte Werken el Cozijn en Pearl Perlmutert| DIVERSEN LBURG tituur Walcheren, Molenwater: end van 9 tot 18 uur 'TV- 'Wf&ij [bouwcentrum, Westsingel: 2 en 1416 uur Spreekuur lichtingscentrum Huishouding ezin JSTRAAT ënheere 13.30 uur ardenschieting TENTOONSTELLINGEN 3LBURG larchief: „Zeeland en de tse Synode" ws Museum: Werken van Dolf :rs en Els Hollebrandse 1 erzaal ötadhuis: Beeldhouw- en keramiek van Paul 4NA TER MUIDEN ■m. Raadhuis: Werken van en Baron R. de Meester de enbrouck DORPE rie Troutzaerte: Werken van el Cozijn en Pearl Perlmuterl EL, FILM, CONCERT ENZ ERPEN onder vandaag onder vandaag KLAAS onder vandaag DIVERSEN ELBURG atuur Walcheren, Molenwater' >end van 9 tot 18 uur 'oor deze rubriek: tel. 0118®' f Postbus 116 in Middelbu DE STEM VAN DINSDAG 24 JUNI 1969 AARTS NAAR IFORN/EÜ (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Enige tijd geleden las ik over iemand die een verklikapparaat had gecon strueerd waarmee hij een inbre ker op heterdaad betrapte. Dat idee hebben we nu met succes nagevolgd," zegt hoofdinspecteur E. Hubregtsen van de Terneu- zense gemeentepolitie. „Slacht offer" van het idee werd een personeelslid van de handel maatschappij De Hoop, dat na een serie koperdiefstallen ten nadele van zijn eigen werkge ver zelf de verklikapparatuur in werking stelde. (Zie de krant van gisteren). De 17-jarige zoon van de hoofdagent die electrotechniek studeert aan de Terneuzense M.T.S. had zich bereid verklaard de val voor de dief op te zetten. Hoofdinspecteur Hubregtsen: „Daar zie ik geen kwaad In. Per slot van rekening mag de politie de medewerking van iedere bur ger vragen bij het opsporen van een delict. We wisten dat de jon gen van een onzer hoofdagenten een hobby voor elektronische apparatuur heeft. En toen ik hem vroeg of hij zo'n verklikker voor ons kon maken zei hij dat het wel zou lukken. Neen, tegen een dergelijke medewerking heb ik echt geen bezwaar." De M.T.S.'er spande een eind koperdraad voor het raam en die draad werd verbonden met een portofoon (walkie-talkie) van de politie. De portofoon stond weer n verbinding met de radiokamer an het hoofdbureau van politie Coen de dief inderdaad door het aam naar binnen klom kwam hij in aanraking met het koper draad waarna, via de porto foon, een signaal naar het poli. tiebureau werd overgebracht. De rest was voor de politie kinder spel. (ADVERTENTIE) Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Dentofix- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. Dentofix voor komt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeer het nog vandaag. Verkrijg baar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,51, bij apotheken en drogisterijen. Het gemeentebestuur van Goes heeft ook gisteren geen beslis sing genomen over de bouw van een chloreringsinstallatie, die de verontreiniging van de mosselcul tures in Yerseke door o.a. het afval water van Goes een halt zou kun nen toeroepen. Het is ook niet ze ker of vandaag een besluit zal wor den genomen. Het steeds weer uitstellen van een beslissing betekent dat de on zekerheid over de openstelling van het mosselseizoen met de dag toe neemt. Tegelijkertijd neemt de on gerustheid onder de mosselkwekers steeds ernstiger vormen aan. Als onmiddellijk maatregelen genomen worden, bestaat nog de kans dat de mossel medio juli mag worden verkocht. Het is daarom zaak dat Goes niet langer dan strikt noodzakelijk kostbare tijd verloren laat gaan. I. en w. van Goes hebben vorige week zelf toegegeven dat de schuldvraag in feite een zorg van later is. De chloreringsinstallatie moet, hoe dan ook, gebouwd wor den. Het bedrijfsleven in Yerseke heeft voorgesteld zelf voor de bouw van de installatie te zorgen. Goes heeft dat voorstel in beraad gehouden, ledereen is ervan over tuigd dat er zo snel mogelijk spij kers met koppen geslagen moeten worden. Het feit dat Goes vandaag alsnog met zijn juridische adviseur gaat praten doet vermoeden dat de juridische aspecten bij de besluit vorming toch zwaarder gaan wegen dan in eerste instantie is voorgespie- ald. Intussen kan elke dag uitstel gro- verliezen voor de mosselhandel gevolg hebben. (Van onze correspondent) KAPELLE Het heeft erg lang Eoduurd maar het aanbod van vroege aardappelen gaat nu toch duidelijk taiemen. Overal op de Zeeuws ved- !ffl is dat het geval en ook elders nen er steeds grotere partijen, prijs is onder invloed van dit toe itónde aanbod de laatste tijd wat ™6gelopen maar ligt toch nog op vrij hoog peil. Ie Zeeuwse veilingen werd begin week voor de vroege aardappe- tussen 30 en 40 cent per kg be' ;aald. vorig jaar omstreeks deze tijd de prijs nauwelijks op de helft Jan deze prijs- Toen waren er echter veel aardappelen van de oude l en die zijn er nu weinig meer ■etwiji er ook een flinke import van ™cfje aardappelen was voornamelijk België en dat is op het ogenblik nog niet het geval, wat Zeeland betreft zijn er de ™°tste aanvoeren van vroege aard- Wen in Middelburg. Landelijk s®® komen de meeste uit Noord- Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, opgesteld door het K.N.M.I. op maandag om 18.00 uur: Wisselvallig w zomerweer. ."Wrsvooruitzichten in cijfers ge joeld over Nederland, 'oor woensdag: aantal uren zon: J°f U; mm.-temp.: ongeveer nor- w '°t 3 graden boven normaal; ■temp.: omstreeks normaal; U °P een droge periode van min is 12 uur: 80 procent: kans op een Jool droog etmaal: 50 procent. Jo°r donderdag: aantal uren zon: w'12; min-temp.: omstreeks nor- v?!j tnax.-temp.: omstreeks nor- j kans op een droge periode van "Ms 12 uur: 90 procent; kans op Seheel droog etmaal: 60 procent. (Van een onzer verslaggevers) BREDA - GOES De com puter van het Rekencentrum voor Administratie en Tech niek gaat werken voor de Ver eniging van Landbouwboek- houdbureaus. Deze vereniging verzorgt 68.000 boekhoudin. gen, waaronder die van ruim 50.000 boeren. Bij de vereni ging zijn 19 boekhoudbureaus aangesloten. Daartoe behoren die van de N.C.B. (meer dan 11.000 boekhoudingen), de Zeeuwse CBTB en de Maat schappij tot Bevordering van Landbouw, Tuinbouw en Vee teelt in Zeeland en Brabant (ZLM). De Vereniging van Landbouw- boekhoudbureaus is, met het oog op de ingebruikneming van de computer, in 1963 reeds begonnen met de uniformering van alle ty pen landbouwboekhoudingen in Nederland. Deze gelijkschakeling is intussen voltooid zodat de ge gevens van de 68.000 boekhou dingen zonder gevaar van „ver dwalen" in de computer gestopt kunnen worden. De computer treedt in de komende nacht of ficieel in dienst van de Vereni ging van Landbouwboekhoudbu- reaus. De computer werkt niet alleen snel maar maakt het ook mogelijk de boekhoudprocediire te vereenvou digen of te verfijnen. Wanneer een landbouwer slechts weinig aardappe len teelt kan hij, door het geven van bepaalde commando's aan de compu ter, een eenvoudige boekhoudkundi ge verwerking kiezen. Specialiseert hij zich echter in bij voorbeeld voor de export bestemde pootaardappelen, dian kan de post dusdanig worden gespecificeerd dat meteen een goed overizcht van de bedrijfsresultaten kan worden be reikt. De computer kan daarnaast o. m. erndbalansen, overzichten van het vermogensverloop en premieheffin gen aan de boekhoudbureaus leveren. Het merkwaardigste is wel, dat hij desgewenst ook de belastingaangiften van de boer kan klaarmaken. De computer maakt het voor het eerst in Nederland mogelijk volledige land bouwboekhoudingen op grote schaal (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Middelburgse politie heeft een man aangehouden, die ervan verdacht wordt een reeks gehuurde auto's onder valse naam verkocht te hebben. Op maandag 16 juni j.l. huurde een zich Adriaansen noemende man bij de Middelburgse garagehouder D. een Simca 1000. Hij bracht die auto niet terug, doch ver kocht deze woensdag 18 juni in Roo sendaal voor de som van 800, Tijdens het onderzoek bleek, dat op 18 juni in Bergen op Zoom door een zich ook Adriaansen noemende man een Opel Kadett werd gehuurd. Deze auto werd op donderdag 19 juni bij een Middelburgs bedrijf ingeruild te gen een Sunbeam. Hierbij kreeg de man nog 1250,toe. Op 21 juni ruilde hij de Sunbeam in Seroosker- ke voor een Taunus 20 M. Blijkens ingewonnen inlichtingen kwam de Middelburgse recherche tot de ont dekking dat de zich noemende Adri aansen de 24-jarige gehuwde banket bakker A. K. kon zijn. Deze werd in zijn woonplaats aangehouden en be kende de hem ten laste gelegde fei ten. De Taunus werd in beslag geno men, het verkregen geld door de rui lingen was inmiddels gebruikt om schulden te betalen. Het rijbewijs dat hij steeds gebruikte was door hem vervalst., te verzongen. Wat de belastingaangif ten betreft kan zelfs van een wereld primeur gesproken worden. De voordelen van het gebruik van de computer zijn nog nauwelijks te overzien. Vast staat dat de aangeslo tenen hun gegevens sneller zullen thuis krijgen dan ooit tevoren. Op grond daarvan zal een slagvaardiger beleid gevoerd kunnen worden. Bepaalde bedrijfsfouten kunnen worden opgespoord, vóór ze veel geld hebben gekost. Het Landbouw-Econo- misch Instituut en andiere instellingen kunnen desgewenst betere (unifor me) gegevens krijgen voor het door lichten van de landbouw. De gegevens worden geleverd door een ponsband, die op de bureaus wordt gemaakt door een boekhoud machine. Die band gaat naar het computercentrum, dat er een jour naalblad van maakt, dat naar het bureau wordt teruggezonden. De ge gevens worden in het centrum op de magneetband bewaard. Het boek- houdbureau brengt in het journaal blad zo nodig correcties, aanvullingen en overboekingen aan. De op grond daarvan vervaardigde ponsband wordt dan, samen met de magneet band „gelezen" door de computer. Het 1.440 man tellende personeel van de boekhoudbureaus krijgt, nu het verlost wordt van het tijdrovende cijferwerk, meer tijd en gelegenheid om de aangeslotenen te adviseren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De personeels vereniging PZEM deelt mee dat het bekende mannenkoor, de Mastreech ter Staar op zaterdag 27 september in de concert- en gehoorzaal te Mid delburg geen uitvoering geeft onder auspiciën van de samenwerkende personeelsverenigingen uit Middel burg, zulks in tegenstelling tot ons bericht van gisteren. Men hoopt, dat deze voor Zeeland unieke voorstelling ertoe zal leiden dat de concertzaal tot de laatste plaats bezet zal zijn. Het personeels- gebouw van de PZEM zal vermoede lijk in de maand augustus voor ge bruik gereed komen. Ter gelegenheid van de officiële opening zal door de personeelsvereniging van de PZEM en ZEGAM een personeelsavond wor den georganiseerd met een nog na. der vast te stellen programma. De besturen van beide personeels verenigingen verwachten door de in gebruikname van het personeelsge- bouw een intensivering van de per- soneelsactiviteiten, mede omdat in navolging van hun bedrijven de fusie van beide verenigingen het o.a. mogelijk maakt de avonden kwalita tief aantrekkelijker te maken. (Van een correspondent) VLISSINGEN Door het gemeen tebestuur van Vlissingen zal binnen kort, een datum is nog niet vastge steld, een hearing worden gehouden voor de inwoners van Oost-Souburg. B. en w. hebben hiertoe besloten op grond van de ervaringen die zijn op gedaan met soortgelijke hearings van de inwoners van Ritthem. Op deze bijeenkomsten kunnen door belang stellenden vragen worden gesteld met betrekking tot het gemeentebeleid, plaatselijke voorzieningen enz. Oost- en West-Souburg en Ritthem werden enkele jaren geleden bij de gemeentelijke herindeling van Wal cheren met Vlissingen samengevoegd. (Van onze correspondent) KAPELLE Bijna dagelijks ko men er de laatste tijd op de klein- fruitproeftuin in Kapelle groepen tuinders, niet alleen uit Zeeland maar ook uit andere delen van het land. Zij komen daar om kennis te nemen van de stand van zaken van de proeven die hier worden geno men onder leiding van de chef van de tuin de heer L. Nijsse. De kleinfruitproeftuin in Kapelle is een onderdeel varn het landelijk proefstation voor de fruitteelt in Wil- helminadorp waarvan ir. G. S. Roos je directeur is. Tientallen cultuur- en rassenproe- ven zijn er aangelegd en het is nu de tijd om te bekijken wat het re sultaat ervan is. Men kan zelf zien hoe de frambozen er voor staan die op verschillende manieren zijn be handeld voor wat de grondverwer- king betreft en men kan bekijken welke opbrengstverschillen er zijn tussen de verschillende aardbeiras sen. Bij de proeven in de kleinfruitteelt kan men op korte termijn resulta ten zien, zulks in tegenstelling tot het hardfruit waarvan de proeftui nen in Wilhelminadorp liggen. Veel aandacht wordt op de proef tuin in Kapelle besteed aan de aard beienteelt. Verder is er een proef ook de mogelijkheden van het mecha nisch oogsten van zwarte bessen en kruisbessen bekeken. Er staat ook een kas op deze proeftuin voor de teelt van aardbeien met hun raapro- dukten in kassen. (Van een onzer verslaggevers) WESTERSCHOUWEN De restau ratie van het slot Haamstede be reikt een nieuwe fase. Daarbij is het mogelijk geworden om de oude rid derzaal in de donjon iets van zijn vroegere glorie te hergeven. De kos ten van het tweede deel van de res tauratie belopen f 134.000,-, waar van door de rijksdienst voor de mo numentenzorg de helft wordt er- vergoed. B. en w. van Westersohouwen hebben de bedoeling, de ridderzaal op de een of andere manier dienst baar te maken aan culturele en re creatieve doeleinden. Gedetailleerde plannen zijn er echter nog niet. De restauratie vergt een gemeente lijke subsidie van f 26.800,- B. en w. hebben de raad om een krediet van deze omvang gevraagd. HANSWEERT In zaal Thalia hield de plaatselijke afdeling van de KVP haar vergadering. Ietwat buiten de politiek, maar dat toch wel de aan dacht van de diverse leden der afde ling had opgeëist, is de toestand waar in de r.-k. begraafplaats zich bevindt. Unaniem werd besloten om op woens dag a.s. om 19.00 uur naar het kerk hof te gaan om aan de bestaande toe stand iets te veranderen. Voor wat betreft de contacten met de afdelingen van Yerseke en Rilland in verband met de samenstelling van de kandidatenlijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen werd beslo ten biertoe direct na de vakanties na der overleg té plegen. De eerst vol gende vergadering zal in verband met de vakantie gehouden worden op de derde zondag in augustus om 19.30 uur in zaal Thalia. RETRANCHEMENT - Met 't trekken van een eerste verfstreek op een nog te maken schilderij heeft de bur gemeester van Retranchement, J. A. Leenhouts, zaterdag de nieuwe gale rij Mauringh geopend. Het doek zal verder worden afgemaakt door een kunstenaar. Daarna zal de burge meester het krijgen. De burgemeester noemde deze ga lerij die is ondergebracht in een op geknapte boerenschuur aan de Dorps straat een aanwinst voor de gehele streek. Verder hoopt de burgemees ter dat deze tentoonstelling aanlei ding zal zijn eens nader kennis te maken met wat de moderne kunst op het ogenblik heeft te bieden. Vervol gens gaf Frans Mandos uit Hilvaren- beek, een inleiding over het werk dat de Retranchementse kunstenaars op deze tentoonstelling hebben geëxpo seerd. Hierna dankte Ben van Rooy, die de expositie houdt, alje kunste naars en het gemeentebestuur voor de medewerking, die hij in dezen heeft mogen ontvangen. De expo sitie is dagelijks van 11.00 tot 21.00 uur geopend. (Van een onzer verslaggevers) GOES Burgemeester en wet houders van de gemeente Goes hebben gisteren wederom geen besluit kunnen nemen over de bouw van een chloreringsinstalla tie, die een eind zou moeten ma ken aan de verontreiniging van het Oosterscheldewater. Naar des kundigen aannemen wordt deze verontreiniging mede veroorzaakt door het afvalwater van de ge meente Goes, dat op gebrekkige wijze via een stroomgemaal bij Kattendijke in de Oosterschelde wordt gebracht. De burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, zal in de loop van de morgen een bespreking hebben met de juridisch adviseur van de gemeen te Goes te Rotterdam. Daarna zal het college van b. en w. opnieuw beraad slagen. Verwacht wordt, maar dat is in het geheel niet zeker, dat op grond van het gesprek met de juridisch ad viseur in Rotterdam een beslissing zal worden genomen. Vrijdag j.l. heeft het gemeentebe stuur van Goes besprekingen gevoerd met het RIZA (Rijks Instituut voor Zuivering van Afvalwater), het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek, het Produktschap voor Vis en Visproduk- ten, de Provinciale Waterstaat, het waterschap „De Brede Watering" en vertegenwoordigers van de gemeente Yerseke en Kloetinge. Men was het er over eens, dat een chloorinstallatie niet moest worden gebouwd bij het gemaal te Kattendijke, maar op grondgebied van de gemeente Kloe tinge. Ook in het afgelopen weekend heeft het Goese gemeentebestuur zich beraden over de chlorering van het afvalwater. Besloten werd om een definitieve beslissing nog even uit te stellen tot alle factoren, die met het plaatsen van de installatie samenhan gen, zijn afgewogen. Wethouder drs. J. Dijkgraaf van Goes zei ons gisteren: „Er is nog niets beslist. Morgen zal de burge meester naar Rotterdam gaan voor een gesprek met onze juridisch advi seur. Het is niet onze bedoeling om aan scherpslijperij te gaan doen, nu nog steeds niet is vast komen te staan wie de schuld in deze affaire moet treffen. Het leek ons alleen verstan dig om ook met deze man, die ons vaker adviseert, even de zaak door te praten. Ik hoop, dat we daarna tot een besluit kunnen komen". De heer Dijkgraaf kon niet zeggen, wat er gaat gebeuren als b. en w. het met elkaar eens zijn, dat onmiddellijk moet worden begonnen met de bouw van een chloreringsinstallatie. „Ik weet niet", aldus de wethouder, „of de zaak volledig in handen blijft van b. en w. Het is heel goed mogelijk, dat de gemeenteraad in een spoedei sende vergadering bijeengeroepen wordt, omdat beslist zal moeten wor den over toewijzing van kredieten. We zullen het moeten afwachten". (Van onze correspondent KAPELLE „I11 het boekjaa. 1968-1969 hebben de vele problemer, die er op het ogenblik in de tuin bouw zijn, hun weerslag gegeven op de resultaten van de veiling in Ka- pelle-Biezelinge. Dit schrijft de se cretaris van deze veiling de heer A. Nijssen in het jaarverslag dat is verschenen ter gelegenheid van de algemene jaarvergadering die op maandag 30 juni om half acht 's a- vonds wordt gehouden. Op de agenda van deze vergade ring staat o.m. het bestuursvoorstel om de contributie te verhogen van f 2.50 tot f 10.- per jaar. In 1968- '69 bedroeg de aanvoer op de vei ling in Kapelle 25 miljoen kg pro- dukt, dat is 3 miljoen kg meer dan het jaar daarvoor maar de gelde lijke opbrengst daalde tot 9,8 miljoen gulden dat is f 776.000,— minder dan het jaar daarvoor. Er waren 864 le den aanvoerders en 99 gastaanvoer- ders bij deze veiling in het afgelo pen boekjaar. Hoezeer het kleine bedrijf in dit gebied overheerst blijkt uit het feit dat 448 aanvoerders, dat is 51,9 pro cent van het totaal samen 7,8 pro cent van de omzet hadden. Dat was de groep die veilde voor f 5.000,- of minder. In de groep aanvoerders met een omzet van f 5.000,- tot f 25.000,- za ten 313 aanvoerders dat is 36,2 pro cent van het totaal en zij hadden 40,7 procent van de totale omzet. Voor f 25.000,- of meer veilden 103 aanvoerders dat is 11,9 procent van het aantal aanvoerders. Zij hadden samen 51,5 procent van de geldelij ke omzet. Het aantal aanvoerders loopt nog steeds terug. In het afgelopen jaar bedankten 88 personen als lid en tra den 19 nieuwe leden toe. Het leden tal daalde hierdoor tot 1181. Er vond weer een uitbreiding plaats van de glasteelt. Er werd ge veild voor ruim f 570.000,- aan kas- aardbeien en f 326.000,- aan kas- tomaten. In de afgelopen winter werden er in het gebied van de vei ling Kapelle 89 ha appel- of pere boomgaarden gerooid met subsidie uit het O en S fonds. De perenoogst van 1968 bedroeg bijna het dubbele van het jaar daarvoor maar de gel delijk» opbrengst daalde met f 450.000,-. Vel belangstelling was er voor de contractteelt van knolselderij. Lan delijk werd er 207 ha knolselderij via de veilingen gecontracteerd en hiervan nam de veiling Kapelle met 78 ha de belangrijkste plaats in. Uitvoerig wordt ingegaan in het jaarverslag over wat zich in 1968- '69 heeft afgespeeld om te komen tot een fusie van de veilingen in Midden-Zeeland. Voor het fusievoorstel werden in Kapelle 309 stemmen uitgebracht en 282 tegen maar statutair was een uwee-derde meerderheid vereist. Het bestuur staat thans voor de moeilij ke opgave om te trachten op andere wijzen de kostenstijgingen op te van gen. Door de stroomversnelling, ook in de veilingbranche, kan niet ver der gegaan worden zoals het reeds veel jaren ging. Het vraagt echter een bijzondere krachtsinspanning om het geleden tijdverlies in te halen, aldus secretaris Nijssen. In de sorteer- en pakafdeling van de veiling nam de produktie met 500 ton toe. De produktie per man uur steeg in deze afdeling van 106,5 kg tot 124,3 kg waardoor de loonkostenstijging juist opgevangen kon worden. De exploitatie van het koelhuis had een gunstig verloop door het op grote schaal koelen van buitenlands fruit. Uit de overzich ten over aanvoer en opbrengsten blijkt dat de appels in 1968-'69 f 200.000,- meer opbrachten dan het jaar daarvoor bij een ruim 1,5 mil joen lagere kilo opbrengst terwijl de peren met 5,5 miljoen meer kilo's f 450.000,- minder opbrachten. De opbrengst van het zachtfruit daalde van 3,7 miljoen gulden tot 3,4 mil joen gulden. Van de appels is Gol den Delicious met 37,5 procent het belangrijkste ras. Van de peren Con ference met 23,1 procent. (Van onze correspondent) GOES De A.R.P. in Goes heeft de kandidaten gekozen voor de aan staande gemeenteraadsvergadering in de samengevoegde gemeenten die straks de gemeente Goes vormen. De volgende kandidaten werden ge kozen: de heren Loeve te Goes, de Schipper uit 's-Heer Arendkerke, de Visser uit Wolphaartsdijk, Fossen uit Goes en verder de heren De Lange, Thielen en Rakers. Voorzitter van 't Sant uit Kloetin ge deelde mee dat de A.R.-kiesver- eniging uit 's-Heer Hendrikskinde ren is samengevoegd met die van Goes. De A.R.-kiesveremigingen ujt Kloetinge en Wolphaartsdijk hadden er de voorkeur aan gegeven om him werkzaamheden gewoon voort te zet ten. Wat betreft de gemeenteraads verkiezingen zullen zij samenwer ken met Goes, maar wat de verkie zingen voor Prov. Staten en Genera le Staten, zullen zij onafhankelijk blijven wierken. Er is nog geen samenwerking met geestverwante politieke partijen maar de mogelijkheden zijn nog open. ,HET is misschien moeilijk te geloven maar als jongen van zeventien heb ik eens per ongeluk met een pijl een koe doodgeschoten. Dat bewijst toch wel hoeveel kracht er achter de pijlen, die op de staande wip worden geschoten, zit". De heer A. Suy, sinds twee da gen kampioen van Zeeuwsch-Vlaan- deren boogschieten op de staande wip, raakt niet uitgepraat als hij het over zijn hobby heeft. 49 jaar, waar van 25 als lid van de Koewachtse Maatschappij St.-Sebaetiaan, is hij reeds actief schutter. Afgelopen zon dag zette hij de kroon op zijn loop baan met de titel in Zeeuwsch-Vlaan- deren. HET kampioenschap kwam overigens niet toevallig bij hem terecht. „Ik heb in Axel eigenlijk waargemaakt wat kennissen al jaren van mij verwach ten. Driemaal eindigde ik reeds als tweede, achtmaal was ik koning van onze maatschappij, maar een Zeeuwsch-Vlaams kampioenschap wist ik nog nooit te bemachtigen", aldus de h&er Suy, die op zesjarige leeftijd voor de eerste maal een boog hanteerde en sindsdien „verslaafd" is aan de schutterij. SUY: „Ik zou bij wijze van spreken liever een dag geen eten hebben, dan dat ik mijn boog zou moeten missen. Als je eenmaal aan deze sport begon nen bent, stop je er niet meer mee. Er zijn in Zeeland wel schutters, die meer dan zestig jaar actief aan wed strijden hebben deelgenomen en nog steeds bijzonder enthousiast hun par tijen afwerken". VOOR de Koekachtse schutter zijn de wedstrijden dit jaar bijzonder succes vol verlopen. Hij begon met een plaats bij de beste zeven schutters in de keizersschieting in Stekene, waar een aantal schutters uit Koewacht 's winters deelneemt aan de compe titie op de overdekte wip. Daarna be haalde hij op Koninginnedag voor de achtste maal het koningschap van de maatschappijom tenslotte kampioen van Zeeuwsch-Vlaanderen te worden. Daarna haalde hij in België en Zee land veel prijzen op tientallen schie tingen weg. ,DIT is tot nu toe eigenlijk wel mijn beste jaar", aldus de heer Suy, die vorig jaar wegens een pijnlijke arm vrijwel niet in het strijdperk kon tre den, „ik dacht toen eigenlijk, dat het nooit meer goed zou komen, maar dat is erg meegevallen. Ik hoop dit jaar ook weer mee te kunnen doen aan de Europese kampioenschappen, die dit keer in Axel worden gehou den. Dat zou dan na Wiserne ('65), Stekene ('66) en Kloosterzande ('67) de vierde maal worden, dat ik deel uitmaak van de Nederlandse afvaar diging". OM kampioen van Zeeuwsch-Vlaan deren te worden schoot de heer Suy in totaal zestig maal. Hij haalde daar mee het respectabele aantal van veer tig punten. Om dit gemiddelde te be reiken neemt de heer Suy gemiddeld tweemaal per week deel aan wed strijden in België en Zeeland. „We reizen met groepjes van vier of zes man naar de verschillende wedstrij den. Momenteel krijg ik vooral uit België bijzonder veel uitnodigingen. Als ik overal op in ging, kon ik vrij wel dagelijks schieten", vertelt de heer Suy verder. SINDS '64 is de heer Suy als voorzit ter van de ruim 200 jaar oude maat schappij St.-Sebastiaan ook betrok ken bij het organisatorische werk rond de vereniging. Als praeses had hij ook een aandeel in de verhuizing van de maatschappij, drie jaar gele den naar een terrein bij café De An jer. De heer Suy: „Bij die gelegen heid bleek duidelijk hoezeer het ge meentebestuur prijs stelt op onze maatschappij. Om de noodgedwongen verhuizing te bekostigen kregen wij een renteloos voorschot van f 5.000, waardoor wij een gedeeltelijk over dekte wip konden aanschaffen

de Stem | 1969 | | pagina 3