De zonde van Pierre Cardin Mammoet- vliegtuig vereist aanpassing van luchthavens PATROON handige wegwijzer in het huishouden Aan de vooravond van een nieuw tijdperk voor de burgerluchtvaart handicap zekerheid Computerkoas Proces toename uitgekiend afwachten DE STEM van het vliegveld en alles wat daar bij hoort vastgesteld. De eerste bouwcontracten die getekend zijn vragen reeds een bedrag van om en nabij de honderd miljoen gulden. Het presidium denkt op het ogen blik ook aan de bouw van een der de Londense luchthaven. Bovendien zullen de overige Britse vliegvelden aan een modernisering onderworpen moeten worden. De enorme hoge kosten, die deze projecten met zich meebrengen, baren vele zorgen. De niet al te gunstige Britse kapitaal markt biedt weinig perspectieven. Om de geldzorgen enigszins te ver minderen doet men alle mogelijke moeite de auteursrechten van de ge maakte plannen te verkopen. Portu gal en Cyprus hebben al te kennen gegeven van de ervaring en de des kundigheid van de Britten te willen meegenieten. Zonder pessimisme ziet men in Engeland de toekomstige ontwikke ling tegemoet. De oer-Engelse drang tot reizen zal het project de nodige inspiratie geven. Noë„Aan de hand van twee uitga ven is nog niet veel te zeggen. We hebben eigenlijk maar één nummer kunnen aanbevelen, omdat het twee de pas uit is. We doen ons best in Patroon elementen te presenteren, die niet voor de hand liggen. Door iedereen uitvoerig behandelde onder werpen komen bij ons niet aan bod." Het boekje mag dan leesbaar ge houden zijn; de oplage laat nog te wensen over. Zeker wanneer men 30 procent van alle huisvrouwen wil be reiken. Noë„Hoe kan het ook an ders we zijn amper begonnen. De eerste uitgave is ontstaan op verzoek van vrouwenverenigingen op 't plat teland. Zij waren tevreden over de stofbehandeling. Zij hadden ook wen sen. Die kwamen voor een belangrijk deel in de tweede uitgave. Nu wordt Patroon rijp voor een veel breder publiek." Verspreiding op het platteland geeft geen moeilijkheden. Maar hoe denkt Noë zijn Patroon in de stad kwijt te raken Hij zegt„We wer ken om te beginnen met een handi cap. Onze naam Stichting Land- en Tuinbouwgidsen slaat in de stad niet aan; ook al geven we voorlichting voor iedereen in Patroon. Bovendien zijn de vrouwen in de stad niet via een organisatie te bereiken. Ik geef toe, dat verspreiding in de stad niet eenvoudig is. De boekhandel valt voor ons af, omdat niet iedere vrouw in een dergelijke winkel komt. Blij ven over de gelegenheden, waar elke vrouw wel regelmatig komt. We pro beren nu inderdaad grootwinkelbe drijven voor onze uitgave te interes seren. Misschien zijn zij straks onze verkooppunten in de stad." Als voordeel staat daar tegenover, dat Patroon van de Stichting Land en Tuinbouwgidsen in den lande geen tegenhanger heeft. Noë „We moeten ervoor waken, dat onze voorlichting die van anderen niet overlapt. Ons werk doorkruist bijvoorbeeld de Con sumentenbond niet, omdat zij oor deelt en wij niet. Wij onderhouden wijzen in het boekje op het bestaan en de kwaliteiten van de bond." Aan de wieg van Patroon zegt Noë nog„Dit eenvoudig druk werkje is algemeen, encyclo pedisch, wegwijzer. Het kan uit groeien tot de „Spock" voor het huishouden." Hij maakt in dit op zicht geen reclame voor de zaak, want het grote voorbeeld Ame rika geeft hem zekerheid. Boven dien zijn de kansen voor Neder land klinisch bekeken. Noë en zijn driemans redactie handelen niet in Patroon. Zij had den de handen al vol aan een stuk of tien titels speciaal voor de land- en tuinbouw in opdracht en zonder subsidie. Patroon is voor hen een plezierige bijkom stigheid. En alleen om het plezier niet te bederven verzekert men zich van deskundige medewer kers en een gegarandeerd markt aandeel. Zoals bij al hun uitga ven. wandel- of fijne kous, stretch of glad, rek- of niet-rekboord en dian natuur lijk over nuance-verschillen in kleur. De minirok heeft pantynylons in ver schillende uitvoering aan de orde ge steld en het aantal weefsels, kleuren en versieringen enorm uitgebreid. De ene panty past u, de andere van eenzelfde maait zit u als een zak. Maar bij een buurvrouw gaat het juist andersom Dat komt omdat zij wel dezelfde schoemenmaat heeft, maar langere benen, of dikkere dij benen of een dunnere dan wel dik kere popo. Is er een idale stan- daardmaat te bedenken? De Duitse kousenfabriek ARWA In het begin van dit jaar vroeg niemand minder dan Pierre Cardin bij Arwa naar de allernieuwste kous encreaties. Het was voor Pierre van het hoogste belang met het oog op de Total-Look de juiste pantynylon* te-presenteren bij zijn minimode. Cardin was Op Arwa attent ge maakt door het enthousiasme van een „intermediaire correspondent". Juist was Arwa klaar met de High-Fashion collectie, die bedrukt is meit bloemen op bladmotieven. Arwa zond onmiddellijk vier des- sins op neutraal witte fond aan Car din. Pierre stuurde van zijn kant 16 staaltjes stof in verschillende kleur met de opdracht een collectie bedrukte kousen te maken in de ba- siskleur van de jurkjes. „Maar kan ik die pantynylons exclusief heb- Bladmotieven in de kleur van de jurk, op wit fond gedrukt (Arwa). heeft en computer te werk gesteld om de ideale maat te berekenen Binnenkort zal deze computer-maat te vinden zijn in Vita-stretch (zeer elastisch), in Arwas 2000 een he- laraca produet), in Arwa Modell (on doorschijnend.) en voorts in Lady Charming en in Miss Charme, waar van we kunnen aannemen dat het de doorschijnende stanidaardmaten worden voor dames enerzijds en meisjes anderzijds. Om de maag van de gulzige com puter met cijfers te kunnen vullen, zijn de vrouwen uitgenodigd haar beenmaten te nemen en op te stu ren; zij zullen aldus meewerken aan de toekomstige schoonheid van haar benen. Zij worden hiertoe aange moedigd door prijzen tot een waarde van 100.000 mark. De fabrikant die zich zo roert zegt, dat hij Haute couture in kou sen maakt met zijn High-Fasion col lectie. De kleur van deze kousen en panties is wit maar op dit fond zijn bloemen, borduursels, strepen in ve le kleuren gedrukt, passend bij elk soort kledingstuk. Soms reiken bloemenslingers tot over de knie, ben?", vroeg de couturier. Antwoord van Arwa: de collectie High-Fasion gaat naar onze clien tèle. Van Cardin eisen wij, dat hij bij elke presentatie en onder elke mode foto waarop de kousen voorkomen onze naam vermeldt. Cardin stemde toe, maar hield zich niet aan zijn woord. Bij de pre mière van de collectie werden twee aanwezige Arwa-employés gewaar, dat er geen kousen of pantynylons van hun firma werden getoond. Maar op de volgende presentaties van de collectie werden ze wel ge dragen. De fabrikantennaam is echter niet genoemd. Tot overmaat van ramp wijdde Paris Match een titelblad en vier pagina's met 9 foto's aan Cardins collectie, steeds vergezeld van Arwa-nylons, maar de naam Arwa werd niet gesignaleerd. De Duitse kousenfabriek heeft thans een eis tot schadevergoeding ingediend. Heden temeer, nu Cardin zijn hele collectie in Amerika heeft verkocht en ook daar publikaties zijn verschenen over „Cardin's" pan- tykous, geinspireerd door de be roemde impressionist Matisse Cardin blijkt niet sterker dan een stenen heiligenbeeld. (Van onze moderedactie) Het zijn niet alleen jonge meisjes en vrouwen met lange slanke benen, die minimode verdedigen met een vuur, de sexy-look waardig Het zijn ook de kousenfabrikanten» die van letterlijk onderdanige modedienaars hoogst be langrijke mode-supportsters zijn geworden. Al vóór de minirok was uitgevonden vertaalde Hans Berkuis een spaanse copla Met een goed gekoust been je voet in een sierlijke schoen laat je een heiligenbeeld van steen dagelijks een doodzonde doen. U voelt wel dat de situatie van de heiligenbeelden er intussen niet op is vooruit gegaan, maar die van de kousenfabrikanten wel degelijk. Of schoon wij hun moeilijkheden niet over het hoofd mogen zien. De zorgen strekten zich vroeger alleen uit over naad en naadloos, dan weer is als bij toeval een fraaia bloem zo maar in zijn eentje neer- gedwarreld op dat fraai gekoust been. Helaas, hoge bomen vangen veel wind en Arwa, die zo hoog in de mode klom, geraakte in een storm achtig weertjegewikkeld. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. IN 1970 zal een nieuw tijdperk voor de burgerlucht vaart worden ingeluid; het tijdperk van het mammoetvliegtuig. De voorloper hiervan zal de Boeing 747 zijn die, als alles volgens plan verloopt, eind 1969 in de vlucht zal komen. De Boeing 747 weegt meer dan 300 ton en heeft een laadvermogen van 100 ton of ruimte voor 490 passagiers. De Lockheed C5A (360 ton) is reeds als militair toestel gereed en heeft een passagierscapaciteit van 900 personen. Diverse fabrikanten zijn voornemens vliegtuigen in produktie te nemen die meer dan 1200 reizigers kunnen vervoeren. Overal ter wereld overwegen ei genaars van luchthavens welke voor zieningen getroffen moeten worden om deze reusachtige „kisten" op te vangen. Burgerluchtvaart zal in 1970 een klein woord zijn voor mas satransport. Behalve nieuwe vlieg technische faciliteiten heeft de mam moetvogel voornamelijk ook een ac commodatie-uitbreiding nodig ten behoeve vain de reizigers. De des kundigen spieken hiervoor bij colle ga-ondernemingen in het vervoers wezen die meer ervaring hebben met massatransporten, zoals de spoorwegen en de scheepvaart. Het project heeft alleen kans van slagen als een nauwe samenwerking be tracht wordt tussen luchthavens, re geringen, industrieën en vele andere personen en instellingen, die gebaat zijn bij de ontwikkeling van een ef ficiënte en economische luchttran sport-industrie. Het Britse luchtvaartpresidium zal tot de eersten behoren die de Boeing 747 in zijn dienstregeling zal opnemen. Op het Londense Heath row Airport worden reeds de nodige voorzieningen getroffen. Momenteel is men druk bezig met het uitwer ken van uitbreidingsplannen. Het presidium heeft het effect berekend dat het mammoetvliegtuig zal sorte ren en heeft maatregelen getroffen om de schok op te vangen. Het pla veisel van de start-, landings-, en taxibanen is beproefd op het enorme gewicht dat zij te dragen zullen krij gen. Reeds is men begonnen met het aanbrengen van een nieuwe laag op verscheidene platvorms. De con troletoren zal nieuwe veiligheidspro cedures moeten gaan volgen. De op- vamgstcentra moeten uitgebreid wor den met het oog op het toenemende aantal passagiers. Deze overgang moet geleidelijk plaatsvinden, zonder het huidige luchtverkeer te stagne ren. Ook de slurven tussen vliegtuig en aankomst- cq vertrekhal zullen, hoe modern ze ook moge lijken, veranderd moeten worden. Roltrap pen, lopende banden en mini-taxies, zoals we die op Schiphol al kennen, zullen zeer binnenkort een nieuw ge zicht aan de Britse luchthaven ge ven. Een probleem waar men nog mee worstelt is de versnelling van het bagagetransport op het vliegveld zelf. Verschillende plannen zijn in studie. Het is zaak om alles in het werk te stellen het oponthoud van de passagiers zo kort mogelijk te hou den. Al deze maatregelen hebben wei nig zin als de aan- en afvoerwegen rondom de luchthaven de toekom stige stroom reizigers niet kunnen verwerken. Daarom heeft men het wegenplan in belangrijke mate uit gebreid. Ook is een spoorlijn in aan leg tussen Heathrow Airport en het Londense centraal-station Victoria. Het Britse luchtvaart presidium houdt conferenties met afgevaardig den uit de gehele wereld. Uit Japan, Nieuw-Zeeland en uit Zuid-Amerika komen deskundigen om zich samen met de Britten over de problemen te buigen. Na veel wikken en we gen, waarbij sommige plannen wer den verworpen en andere aangepast, heeft men uiteindelijk de vormgeving ten van kastruimte, stoelbekleding. Bouwen en verbouwenbevinden de deuren zich op de meest logische plaats? Zijn de verkeerslijnen zo kort mogelijk Hoe draaien de deuren het beste? Kunnen wij alles bergen op de plaats waar wij het nodig hebben? Hoe is de ventilatie in elk vertrek Verbetering woonkamerHet is bekend dat u per dag grote afstanden in de woninig aflegt. Ook in de woon kamer. De lengte van de looplijnen is bij kritische beschouwing vaak verrassend. Wanneer deze lengte kan worden verkort, bespaart dit niet al- !een energie (lopen), maar ook vloer bedekking (slijtage). VerlichtingEen goede verlichting is meer dan een aantal decoratief ge groepeerde, al of niet mooie lampen. Het licht bepaalt hoe 's avonds (meer dan 1500 uur per jaar) het interieur wordt waargenomen. Ente grote contrasten tussen licht en donker zijn vermoeiend. Een harmonische verde ling van diffuus en geconcentreerd licht bevalt op den duur goed. Aan het nummer werkten mee Nederlands Instituut voor toegepast Huishoudkundig Onderzoek in Wage- ningen, Nederlandse Huishoudraad in Den Haag, Veiligheidsinstituut in Amsterdam, Ver. van Exploitanten van Electriciteitsbedrijven afd. Huis houdelijke Voorlichting te Arnhem, Ver. Textieletikettering van Was- en Strijkbehandeling te Den Haag, en Voorlichtingscentrum voor Ouders en Opvoeders in Rotterdam. De heer Noë„We hebben weten schappelijk vastgesteld, dat de oplage toeneemt tot een totaal, dat 30 pro cent van de Nederlandse huisvrou wen omvat." Hij is in dit opzicht nuchter en beslist. Marktonderzoek wees uit, dat minstens 30 procent van alle huisvrouwen behoefte heeft aan deze vorm van huishoudelijke voor lichting. Noë schijnt niets aan het toeval over te laten„Voordat we tot het samenstellen van een nieuwe uitgave overgaan, willen we weten aan welke voorlichting de meeste behoefte be staat. Daarvoor raadplegen we vrou wenorganisaties, wetenschappelijke instituten, lezers. Vaktijdschriften vertellen ons, welke onderwerpen actueel zijn." Wanneer de redactie van Patroon een patroon heeft uitgezet, krijgen wetenschappelijke medewerkers het verzoek basis-gegevens in een ver haal samen te brengen. De redactie herschrijft de bijdragen in een voor iedereen begrijpelijke taal, waarna alle verhalen nogmaals op hun actua liteit worden bekeken. De geselec teerde onderwerpen warden vervol gens met de wetenschappelijke auteur doorgenomen, omdat bij herschrijving mogelijk accentverschuivingen of fou ten in de tekst zijn geslopen. Indien het onderwerp ook deze laatste vuur proef heeft doorstaan, kan het als inhoud van het nieuwe boekje naar de drukker. Met voorgaande opsomming is de punctualiteit van Noë nog niet hele maal uit de doeken gedaan. Hij ver telt „Bü herschrijving van de ver halen maken wij gebruik van de Flesh-methode. Flesh is een Ameri kaanse professor, die heeft uitge maakt, dat een leesbaar verhaal van beperkte omvang moet zijn. Een te lanï verhaal wordt niet gelezen. Een te moeilijk verhaal ook niet. Vandaar dat hij tevens enkele stijlen heeft ontworpen, die elk van toepassing zijn op een groep met een bepaalde ontwikkeling." Patroon verdient een groot lezerspubliek, dus hanteert Noë een gemakkelijke stijl. De behande ling van de stof is kort. De heer Noë „Het punt vrijetijds besteding stond ook voor dit nmmer op het programma. Maar we wisten niet, wat we er over moesten zeggen, omdat al zoveel instanties zich met deze problematiek bezighouden. Het is ten opzichte van de lezer niet eer lijk om hetzelfde te schrijven als de hobbybladen, om het werk van een ANVV te doorkruisen. We zoeken nu naar een eigen algemene vormgeving. Misschien hebben we voor het ter perse gaan van het volgende num mer een oplossing gevonden." Voorlopig staan er veertien onder werpen voor de derde aflevering ge noteerd economisch-sociale voor lichting, gezinsverzorging, spelen met kinderen?, draaiend drogen, afwas machines, zonwering, beter bewegen, voeding van de bejaarde, aardappel variaties, appelrassen, op excursie, textieletikettering, hygiëne en hoofd haar, en windkeringen en afschei dingen. De heer Noë„Over de mammoet wet zou ook veel te zeggen zijn. Daar wachten we echter mee, omdat de deskundigen het over de uitwerking van de wet nog niet eens zijn. Wij kunnen toch niets zinnigs zeggen als zij elkaar nog in de haren zitten. Ik stel me echter voor, dat heel wat ouders graag over deze materie wor den voorgelicht." Over onderwijs gesprokenDe re dactie van Patroon heeft het nijver heidsonderwijs gepolst over deze vorm van voorlichting. De inspec teurs bleken wel geïnteresseerd, maar de leerkrachten hielden de boot wat af. Zij gaven te kennen de ontwikke ling van Patroon te willen afwachten. Mag uit deze reactie worden afge leid, dat Patroon een nog niet voor iedereen aanvaardbare vorm heeft? Over de achtergrond van Patroon 'Welt G. Noë, chef-redacteur van ®e Stichting Land- en Tuinbouwgid- :en te Utrecht„In Amerika, Enge- ®ia en Duitsland bestaat al enige laren een grote behoefte aan een al- ™ene voorlichting over huishoude- J!« zaken. Naar het voorbeeld van ®e landen zijn wij met een zelfde V|>rm van voorlichting begonnen, bok in ons land wil men namelijk P oe hoogte zijn. Maar b(j welke in- pttie is een gerichte nieuwsgierig- te bevredigen. Weet u bijvoor- waar objectief over verwar- of over woninginrichting wordt «esproken «Natuurlijk, men kan zijn licht op pen bij een plaatselijke handelaar, «aar deze man praat over het merk z(jn winkel en voor eigen porte- ®°inee. Hij zegt niets over de vele rjtere merken van misschien betere waliteit; met misschien meer goede genschappen. In Patroon vindt de nsument alle merken en eigen- oappen in een luchtig verhaal bij- dntt ^ht hij meer over een pro- jJ*willen weten, dan kan hij aan hand van bijgevoegde adressen bij Jectieve voorlichters te rade gaan." lm boekje Patroon verscheen eind voor de eerste maal in een op lage van 5000 exemplaren. Binnen negen maanden was deze voorraad verkocht. Eind vorig jaar kwam de tweede aflevering van de pers. Dit maal in een oplage van 8000 exem plaren. En indien de verkoop daar van net zo voorspoedig verloopt als de eerste maal, zal eind dit jaar de derde editie verschijnen, in een nog grotere oplaag. „We zijn er nog lang niet met Pa troon", vertelt de heer Noë. „We be seffen heel goed, dat niet iedere keer de actueelste onderwerpen allemaal aan de orde komen. Maar dat hindert niet, want onze tekortkomingen zijn juist een stimulans om de volgende editie beter te maken." In het laatste nummer van Patroon zijn op ruim 180 bladzijden dertien onderwerpen uitgewerkt. De behan delde stof is rijkelijk voorzien van tekeningen en foto's, waarmee moge lijke onduidelijkheden in de tekst worden duidelijk gemaakt. De verhalen in aflevering 1968 om schrijven verbouwen met inzicht, bouwen en verbouwen, douche en wc, maten en afmetingen, technische voorzieningen, verbetering woonka mer, verlichting in de woning, cen trale verwarming, vloerbedekking, kiezen van meubelen, kasten, benut- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Voor wie huis en huishouden een dool hof is, staat het boekje Patroon klaar. Een enkeling heeft er nog maar mee kennis gemaakt. En toch wil Patroon een wegwijzer in iedere huiskamer zijn. Het Seeft namelijk voorlichting over zaken, waarmee de volwassene te maken heeftover woning, huishoude lijke appratuur, voeding, kleding, opvoeding en over ®eer. Zelfs man of vrouw die huis en huishouden ge sneden koek vindt, kan uit dit boekje nog veel op steken. 1

de Stem | 1969 | | pagina 11