GOED GEPROFITEERD YAN RIVALITEIT Rush van Sjaak Frijters was een kampioen waardig Roger de Vlaeminck Belgisch kampioen i. VAN GILS Sjaak Frijters hoopt op Tour Transpirerende ff VAN DER VLEUTEN: KANS OP AMNESTIE DE UITSLAG VOLDOENDE RESERVES Doping Post: schuld KNWU liet controle achterwege ENTHOUSIASTE HULDIGING IN 2'!? BAARLE-NASSAU van Karstens Janssen viel Vouwfietsen 113,- is te DERDE SPORTPAGINA DE STEM VAN AAAANDAG 23 JUNI 1969 11 OOSTERHOUT ider haar valt de afd. itie procuratiehouder en en op verschillende afde- jiste, fakturering-verkoop. ng. een zelfstandige positie, groeiend grafisch bedrijf een goed vak wil leren. jrden hoog gehonoreerd, betreft. den wij rekening. 6050* i/oensdag 25 juni Antwerpen, België) 1500 pot, clan (Amsterdam) 994 (Hoogezand) 846 pnt, Fu- 1 De Jong (Venlo) 1500 pnt, ïy (Wilrijk, België) 1225 Pnt] Veil (Oss) 877 pnt. IU-klasse. Ier Velden (Boxtel) 1500 puk Eindhoven) 1150 pnt, 3 Scheen •dam) 1050 pnt. NU-klasse: 1 (Den Bosch) 1600 Pnh Krimpen a/d IJssel) 1200 paf laanen (Amsterdam) 844 pnt Robur (Goes); poule E: 3. Damesjunioren: poule poule B: Fortuna; poule 3reda). Mp!. e heren senioren was het ies) dat na een spanne'*^, gen Walcheren won met o door beslag legde op de e ;s. ;anden: poule A: Walcheren. Hellas; poule C: Intern poule D: Rapid 2; poule en 2. Heren junioren: P°"' (Amsterdam): poule B: poule C: Marathon. (Van onze sportredactie) BEEK De Nederlandse titel bij de be roepsrenners kwam terecht in België. Om precies te zijn in Weelde, bij Sjaak Frijters (22 jaar) die vanuit zijn geboorteplaats Baarle-Nassau verhuisde naar dit gehucht over de grens maar zijn Nederlandse natio naliteit behield. Sjaak Frijters had in een enerverende fi nale van het wegkampioenschap voor een sensationeel en verrassend slot gezorgd door alle „Nederlandse" favorieten te klop pen. Zijn beslissende demarrage, vier kilo meter voor de finish, was voor zijn vecht- makkers te veel. Onbedreigd stormde Sjaak Frijters de Adsteeg op. Vijentwintig secon den later sprintte de onttroonde kampioen Eef Dolman vóór Gerben Karsens naar de tweede plaats. Evert Dolman, vorig jaar pioen nu tw"de. kam- De uitslag van het Nederlands kam pioenschap voor profs: 1 Jaap Frij ters (Weelde, België) 204 kilometer in 4 uur 44 minuten en 57 seconden; 2 Eef Dolman (Klimmen); 3 Gerben Karstens (Prinsenbeek); 4 Arie den Hartog (Elsloo); 5 Peter Post (Am stelveen); 6 Piet de Wit (Wormer); 7 Bart Zoet (Waarde); 8 Marinus Paul (Den Haag); 9 Cees Haast (Rijsber- gen) allen z.t.; 10 Henk Hiddinga (Leglantiers, Frankrijk) op 1.05; 11 Eddy Beugels (Sittard) op 1.40; 12 Bini Wagtmans (St -Willebrord) z.t.; 13 Harry Steevens (Elsloo) z.t.; 14 Richard Buckaki (Axel) op 1.53; 15 Wim Schepers (Meers); 16 Jan Kre kels (Born); 17 Jan Harings (Sibbe); 18 Harm Ottenbros (Hoogerheide); 19 Jan v. d Horst (Haarlem); 20 Be né Pijnen (Woensdrecht); 21 Gé v. d. Winden (Beverwijk): 22 Cor Schuu ring (Amsterdam); 23 Jan v. Kat wijk (Onloo); 24 Cees Zoontjens (Til burg); 25 Huub Harings (Sibbe) allen in dezelfde tijd als Buekaki. Sjaak Frijters werd meteen de ge vierde man. Gedurende de gehele koers had men reeds een paar keer van zijn aanwezigheid kennis kunnen nemen. Steeds was hij vooraan in het peloton te vinden, dat reeds vanaf de tweede ronde jacht maakte op een kopgroepje bestaande uit Eef Dol man, Gerben Karstens, Leo Duijn- dam, Cees Haast en Marinus Paul. Toen hij vier ronden (33 kilometer) voor het einde een geslaagde achter volging inzette, ging men steeds meer geven voor de kansen van de „Belg". Op de manier waarop hij in een ruk naar het leidende vijftal toereed was een kampioen waardig. In één ronde maakte hij een achterstand van ruim 1,5 minuut goed. Hij kwam in een grootse stijl bij de leiders en had nog genoeg reserves om in de laatste ron de zijn beslissende demarrage te plaatsen. Sjaak Frijters profiteerde boven- diën van de rivaliteit tussen de in de kopgroep aanwezige coureurs van Caballero en Willem II, die elkaar voortdurend schaduwden. Sjaak Frij ters toonde zich daarmee bovendien een kampioen der slimheid. Het wegkampioenschap in Beek he:-ft in het teken gestaan van een zeer vroege ontsnapping. Op precies dezelfde wijze als vorig jaar. Ook toen ontstond er meteen na de start een kopgroep, die gedurende de hele wedstrijd aan de leiding bleef. Het enige verschil was dit keer echter de verrassende stunt van Sjaak Frijters, en het feit dat het peloton in de laatste ronden de vluchters steeds dichter naderde. In de tweede ronde reeds sprong Gerben Karstens weg. Hij kreeg on middellijk gezelschap van Eef Dol man. Cees Haast, Leo Duijndam en (Van onze wielermedewerkers) METTET Niet Eddie Merckx, de grote favoriet, is Belgisch kampioen op de weg geworden, maar Roger de Vlaeminck. Hij demarreerde kort voor bet einde toen juist een poging van Van Tighem en Merckx ongedaan gemaakt was. Roger de Vlaeminck "am snel tweehonderd meter voor sprong en had op de streep precies dertien seconden. In dit Belgisch kampioenschap was André Poppe ongetwijfeld de meest opvallende figuur. Hij leidde tal van ontsnappingen (waarbij o.a. ook Rik van Looy bijzonder actief was) en waagde zijn laatste poging in de slot ende, maar ook die liep op niets uit. ™Ser de Vlaeminck was hem en de tientallen anderen te snel en te slim of De uitslag: 1 Roger de Vlaeminck «8.8 kilometer in 6 uur en 5 sec.; ?P 13 sec.: 2 Walter Godefroot: 3 Al iens de Bal; 4 Etienne Sonck; 5 Eric feman; 7 Rik van Looy; 32 Eddy "erekx, allen z.t. als Godefroot. De uitslagen van de nationale kam- Pioenschaopen in andere landen: LUXEMBURG: 1 Eddy Schutz, 41,2 «lometer (tijdrit) in 58.58; 2 Roger -i 1,1 son op 5 minuten. Ze waren de HPllTT'3 IlSfiVfill eni?e deelnemers 1J.CUL1 cUlOClLiAJ. FRANKRIJK: 1 Raymond Deslisle, kilometer in 6 uur 46 minuten seconden; op 17 sec.: 2 Izier, 3 'ernard Guyot, 4 Lucien Aimar, 5 llesire Letort, 6 Paul Gutty, allen '1 a's Izier: op 25 sec 7 Jacques An- Wil. n Raymond PouHdor z.t. ZWITSERLAND: 1 B°mhard VI- dan, wegwedstrüd over 132 kilometer ,5 tijdrit over 48,4 kPometer: 4 uur minuten 55 seconden: op 1.12: 2 vouis Pfenninger; op 2 35: 3 Erwin jba'mann; op 3 20: 4 Peter Abt; op IEL Frieh Snahn. ™AMë: I Vittorio Adorni 252 ki lometer in 6 uur 37 minuten en 50 seconden; 2 Vito Taccone op 3 min. 1" sec.: 3 Italio Zilioli: 4 Michele "aneelll; 5 Felice Gimondi: 6 Emilio nïl'ni. allen z.t. als Zilioli. WEST-DTTTTSI,AVD: 1 Glemser 220 «lometor in g „nr 6 minuten; 2 Peff- ,°1: 3 Streng 4 Ro„z. ailen zt.nr> Si»"'' w°'f. 6 Junkermann; op 2.05 Wolfshohl. ROGER DE VLAEMINCK ....Belgiës beste.... (Van onze sportredactie) BREDA De huidige verwarring rond de doping-bestrijding heeft za terdag een nieuw aspect gekregen met de uitslag van een opzienbarend ex periment. Een onderzoek, dat op ini tiatief van dagblad „De Tijd" werd uitgevoerd door het farmacologische instituut van de Nijmeegse univer siteit. Duidelijk werd dat, in tegenstelling tot wat de medische sportwereld al tijd ontkend heeft, er produkten zijn die doping neutraliseren. In Nijme gen werd het middel Reactivan ge bruikt en als tegenstof het in elke drogisterij te krijgen natriumbicar bonaat. Het bleek dat de doping bin nen een half uur geneutraliseerd was. „Het impliceert", aldus De Tijd, „dat een groot aantal van amfetamine af geleide stimulerende middelen straf feloos kan worden gebruikt". de verrassend sterk rijdende kleine Hagenaar Marinus Paul. Het pelo ton geloofde niet in deze vroege vlucht. Immers, er waren op dat mo ment nog zo'n 190 km af te leggen en met de drukkende warmte had men er weinig zin in om al zo vroeg met de krachten kwistig om te springen. Maar de voorsprong van de vijf vooraan groeide. Bij de volgende doorkomst op de Adsteeg had men 45 seconden en een ronde later zat men reeds 1,5 minuut los. De grootste voorsprong noteerde men na 6 km, namelijk 3 min. 35 sec. Toen vond men het in het peloton welletjes. Men ging er een beetje feller tegen aan. En vooral de Caballero's nestel den zich aan de kop van het peloton. Dit op aanraden van manager Frans van den Ende, die opdracht had ge geven de voorsprong van het niet verder dan twee minuten te la ten oplopen. Arie den Hartog, Jan Harings, Piet de Wit, Harry Steevens, Jan Krekels en de gebroeders Scheepers kwamen aan de leiding. Zij verhoogden het tempo en de voorsnrong van de vijf leiders slonk zienderogen. In drie ronden knabbelde men er 1,5 min. af. Maar verder lieten de leiders het niet komen. Rondenlang handhaaf den ze weer een voorsprong van om en om de 2 minuten. Met nog vijf ronden voor de boeg kwam plotseling een felle reactie uit het peloton. Peter Post, Harm Otten bros, Arie den Hartog en Eddy Beu gels scheidden zich af. Hun demarrage trok het peloton uit elkaar. Maar het viertal kon het gat niet dichten. Daarin slaagde wel Sjaak Frijters. Reeds bij de volgende beklimming van de Adsteeg had hij zich los gewerkt om in een alles of niets poging bij de vluchters te ko men. Even later ook wisten Peter Post en ook later Bart Zoet en Piet de Wit de leiders te achterhalen en zodoende kreeg men een zeer span nende finale. In de laatste ronde sprong Eef Dol man nog weg. Hij werd weer terug gepakt. Gerben Karstens probeerde het ook eens, eveneens zonder suc ces. Alleen de demarrage van Sjaak Frijters kon niemand volgen. De man uit Weelde was op het juiste moment weg gesprongen van de leiders; hij had ook het juiste moment uitgeko zen om een suceesvollg greep naar de titel te doen. Sjaak Frijters, het stralende middelpunt van de huldiging in Baarle-Nassau, zijn geboorteplaats. Op het bordes van het gemeentehuis nam hij de felicitaties in ontvangst. Op bovenstaande foto leidt burgemeester Hogen- bosch de samenkomst in. (Van onze sporredactie) BEEK Voor het eerst sinds Ja ren is er na het prof-wielerkampioen schap van Nederland geen doping controle uitgevoerd. De KNWU voel de er, zo werd na afloop van de wed strijd toegegeven („tevoren konden we dat natuurlijk niet doen"), niets voor om in de huidige onrustige do- pingtijd een onderzoek te doen. Ontkend werd dat het achterwege laten van de controle het gevolg was van een rumoerige stemming in het rennerskamp, aan de vooravond. Toen groepten de coureurs samen in de hotelletjes rond Beek en besloten tenslotte dat er gestaakt moest wor den ais er moeilijke doping-controie- toestanden in het vooruitzicht wa ren. Vertegenwoordigers van de bond van beroepsrenners onderhandelden daarop met KNWU-afgevaardigden en waren zo diplomatiek bet woord „staking" te vervangen door „ern stig verontrust". De KNWU reageerde met: „Er zal naar eer en geweten worden gehan deld. Onschuldige renners zullen geen straf oplopen." In Beek was een lokaaltje voor controle afgehuurd en dokter Broere reisde ervoor naar Limburg. Maar het onderzoek bleef achterwege. (Van onze sportcorrespondent) BAARLE-NASSAU Beduusd, verlegen en onwennig heeft de nieu we Nederlandse wielerkampioen bij de profs, Sjaak Frijters, gisteravond een inderhaast geregelde huldiging in Baarle-Nassau ondergaan. Hij raakte onder de indruk van de manier waarop zijn oud-dorpsgenoten hem ontvingen en onderging als in een roes de vrolijke huldiging op h.et gemeentehuis van Baarle-Nassau waar burgemeester Hogenbosch een goed gastheer bleek. Het feest rond Sjaak Frijters heeft de Baarlese be- vloking enkele uren van wachten gekost, want tegen de verwachting in kwam de kersverse kampioen pas rond tien uur aam. Twee uur later dan men dacht. De Baarlenaren lie ten de moed echter niet zakken en bleven paraat om de intocht met handgeklap en spreekkoren luister bij te zetten. De plaatstelijke drumband en het majorettenpeloton gaven een extra feestelijk tuitje aam de huldiging die burgemeester Hogenbosch open de met een toespraak. Hij roemde Sjaak Frijters als een „echte Baar- lenaar, vol verrassingen en onge kende mogelijkheden". Zo mogelijk nog gloedvoller was de speech- vam een vertegenwoordiger van Frijters' wielerclub „Het Koninklijk Kem- pisch Wielerverbond" dat eindelijk, na een bestaan van 38 jaar, een ech te kampioen kon huldigen. (ADVERTENTIE) (Vam onze sportredactie) BEEK Peter Post had geen goed woord over voor een deel van de collega's met wie hij de kopgroep in het Nederlands kampioenschap vorm de. „Ze denken dat ze grote coureurs zijn, maar zij rijden als beginnelin gen." Post keek met vlammende ogen naar Gerben Karstens van wie hij zei: „die is er de schuld van dat Frijters weg kon komen. Hij wilde niet één keer meer overnemen en toen heb ik het tenslotte ook vertikt". Waarom Post in de slotronde na een demarrage van eerst Dolman en ver volgens Den Hartog, waarbij het tweetal zeker 200 meter pakte, ook op de pedalen was gaan staan? „Ik had gemerkt hoe sterk Den Hartog reed en wilde Dolman gaan assiste ren", aldus Post. Dolman beek op van dit antwoord. „Mij assisteren te gen Den Hartog? Voor die man had ik helemaal geen angst". in diverse kleuren Lamp 9,50, standaard 3,— Compleet dus f 125,50 Gemotoriseerd Rijwielbedrljf Dljklaan 101 Breda Tel. 37544 Harm Ottenbros op kop van de achtervolgende groep. In zijn wiel Eddie Beugels. BEEK Het nationale wegkam pioenschap van de profs is voor tour winnaar Jan Janssen op een deceptie uitgelopen. De Ossendrechter raakte namelijk na 140 van de 204 kilometer betrokken bij een valpartij, veroor zaakt door een onhandige manoeuvre van Matje Gerrits. Ook Jan Serpenti smakte tegen het asfalt. Alleen Jan Janssen bleef kermend van pijn lig gen. Hij was bij de val door een trapper in de lies geraakt en leek er vrij ernstig aan toe te zijn. Janssen werd met spoed naar het nabij gele gen kapelletje in Geverik gedragen, waar de inmiddels gealarmeerde sodgneur José Vidal (speciaal door Janssen voor de titelstrijd naar Ne derland gehaald) hem na 'n vluchtig onderzoek gerust kon stellen. Hij zal zaterdag, wanneer de Tour de Fran ce in Roubaix van start gaat, beslist weer in orde zal zijn. Van onze sportredactie) BEEK Sjaak Frijters bleek een eerlijke kampioen. „Dit kampioenschap heeft me verrast. Die zware klim van de Adsteeg kon ik vorig jaar, bij de amateurs, nauwelijks nemen. Het ging verschrikkelijk moeilijk. En nu, nu deed ik het spelenderwijs". Hij pakte een punt van zijn rood-wit-blauwe kampioenstrui vast en keek er liefkozend naar. Zijn vrouw Paula, een kapster uit Weelde, omhelsde hem meer. dan.één.keer. „Is het niet.geweldig?", jubelde ze. „Nu gaat hij waar schijnlijk toch naar de Tour de France. Cois Cools kan hem nu bijna niet meer laten vallen". En een beetje verontwaardigd voegde ze eraan toe: „Als Sjaak niet naar de Tour mag, nou dan zal ik die meneer Cools eens opbellen. Sjaak heeft vandaag bewezen dat hij een groot coureur is". Paula is mis schien nog wel fanatieker dan de man met wie zij op 11 juni wettelijk trouwde. Ze bewijst dat met de woorden: „Ik heb alles voor het wielrennen van Sjaak over. Als hij geen geld verdient, zal ik dat wel doen in de kap salon". Voorlopig kan zij dat geld dat ze verdient opzij leggen. Sjaak Frijters werd gisteren door zijn grandioze overwinning een veel gevraagd renner op de Ne derlandse criteria. Vijf minuten na zijn overwinning ondertekende hij bij Charles Ruys een contract voor een wedstrijd in Den Bosch. Startgeld f 550. Een half uur later moest hij weer handtekeningen zetten voor criteria in Simpelveld en Maarheeze. Startgeld: f 500 per koers. Sjaak Frijters lachte. Hij lachte om de contracties die hij nog thuis heeft liggen. Hij kreeg ze en kele dagen geleden toegestuurd. Of hij voor f 25 op enkele plaatsen wilde komen fietsen „Het heeft de moeite geloond", vertelde de nieuwe Nederlandse kampioen aan de stamtafel van een van de vele cafés in Beek na een verfrissende douche. Hij dacht daarbij terug aan zes jaar geleden, toen hij met toestem ming van zijn ouders vanuit Baarle-Nassau naar het even over de grens ge legen Weelde vertrok, waar zijn zuster Louise woonde. „Ik wilde wielrenner worden. In België waren meer mogelijkheden voor een jonge knaap als ik, maar dan moest ik wel in België wonen. Bij de juniors en de liefhebbers heb ik ongeveer 50 a 60 overwinningen geboekt. Vorig jaar reed ik met de ploeg van Herman Krott in het Circuit des Mines in Frankrijk. Ik won twee ritten, de eindzege ontging me door een valpartij. Per 1 januari van dit jaar ben ik beroepsrenner. Ik had al getekend voor Mann nadat Cools mij gevraagd had, toen ik hoorde dat ik bij Willem II kon komen. Het was te laat. Jammer, want bij Mann bevalt het me niet geweldig. Ik won dit seizoen twee zware koersen in België, plus de laatste rit in de vijfdaagse van Duinkerken. Er ging een ploeg van ons naar de ronde van Zwitserland. Ik mocht echter niet mee, terwijl ik beter had gereden dan sommige anderen die wel gingen. Ook voor de Tour werd ik niet geselecteerd, hoewel er nog enkele plaatsen over zijn. Ik verwacht dat nu ik Nederlands kampioen ben Cools mij wel mee moet nemen. Ik heb mij er niet voor niets goed op voorbereid". In de afgelopen week trainde Frijters tweemaal 250 km achter een derny en deed er nog wat lichte oefeningen bovenop. In Beek bleek dat het allemaal niet voor niets geweest was. Sjaak Frijters, de Belgische Nederlander, werd kampioen. (ADVERTENTIE) ZwemmerseceemJ BIJAPOTHEKi ENDRÖGlét'3. zo rjjden als beginnelingen (Van onze sportredactie) DEN HAAG De mogelijkheid be staat dat de Tour-ploeg van Willem H-Gazelle in de komende dagen voor het vertrek van de Franse ronde (za terdag in Roubaix) alsnog wordt ge wijzigd. Vandaag namelijk gaat de KNWU bekijken of de geschorste Jos van der Vleuten amnestie verleend kan worden en verder voerde Willem U besprekingen om een tussentijdse transfer van Gerben Karstens (door zijn merk Peugeot niet opgesteld in de Tour-équipe) te bewerkstelligen. De eventuele opheffing van Jos van der Vleutens schorsing (begin april ingegaan wegens overtreding van de dopingreglementen) werd ac tueel door de huidige situatie in die internationale wielrennerij die de laatste tijd verstrikt raakte in do- ping-theorieën. In deze periode ook schonk de Franse bond enkele ren ners gratie en dat was voor de leiders van de Willem Il-ploeg reden om bij de KNWU aan te kloppen. De bond gaat nu vandaag contact opne men met „Frankrijk" om te horen wat de beweegredenen zijn geweest toen amnestie werd verleend. Wan neer de KNWU zich achter de moti vering kan stellen is Van der Vleu tens kans op het rijden van de Tour groot. Dat Willem II zich niet hele maal gelukkig voelt met de huidige Tour-ploeg bleek verder uit pogingen om Gerben Karsteiis te „strikken". Voorlopig geselecteerd voor de Peu- geot-ploeg werd Karstens toch niet en daarover was hij van zelfsprekend zeer teleurgesteld. Willem II gaf te kennen dat het de weer in goede forme komende Kars tens wél graag in de Tour-ploeg had en opende onderhandelingen. De kans op succes is echter zeer gering want de UCI-reglementen laten een der gelijke overgang in de loop van het seizoen niet toe. Maar tja, in deze tijd van uitzonderingen op wielerregels weet men nooit. Harrie Steevens werd zaterdag eerste in de Ronde van Klaaswaal. Hij klopte mede-vluchter Arie den Hartog in de sprint. Theo Verschue- ren was vierde, Peter Kisner vijfde. Adriano Rodond, heeft in zijn functie van voorzitter van de Italiaan se wielerbond meegedeeld dat het door hem geleide college fel pro testeert tegen de opheffing van Merckx schorsuig. „c.r is een pre cedent geschapen dat vele onaange name gevolgen kan hebben", aldus het communiqué. Rein de Waal, Axel, eindigdie als tweede in Moerkerke. Jan de Vos was derde. Peter Remijn zesde en Toine van de Bunder zevende. Wim Bravenboer won de kersen ronde, een zware amateurklassieker door Oost-Brabant. Na 17 kilometer ontstond een kopgroep van 25 die niet meer werd achterhaald. De uitslag: 1 Wim Bravenboer, 2 Jan van de Pol, 3 Peter van de Kruys. Rinus Remijn, Kwadendamme, eindigde als vierde in de „Ronde van Bartje", de Drentse nieuwelingen- klassieker. Kees Bal was twaalfde, Henny Gijsel dertiende. Winnaar werd Henk Poppe. f I

de Stem | 1969 | | pagina 9