Bloot versieren in de mode VERENIGING VAN KATHOLIEKE ZIEKENHUIZEN Bisschoppen laten katholieke ziekenhuizen vrij Doe er gerust een schepje op! cJUeen suikerzoet is zuiver zoet CURIE BANG VOOR BLOKVORMING ROND SUENENS Achthonderd miljoen nodig voor nieuwbouw Robert Kennedy liet telefoon van dominee Martin Luther King aftappen Saikgris een traktatie vandenatuuiV cEeqbidnvanenetgie envtéetstandwetftiogjen. Past prima inttW~ slankheidsdieet QndoxMkpwbetipdteaan suikgrniet met kgnstmatig^zoefr Ook effect celibaatsdiscussie gevreesd Dr. Hummelen volgt prof. AsselberjSs op Fruitexport in meermalig fust LEIDEN, UTRECHT EN AMSTERDAM Haast Onontkomelijk Onbehagen Openbaar Waarschuwingen voor fruittelers Onbehagen Niet eens Romaans DE STEM VAN ZATERDAG 21 JUNI 1969 Twee kralensnoeren, elk in een andere kleur bij mini-kini met boven, stukje in „Triangel" model (Triumph) Schelpjeskettingen op „tuniekbad pakken". Aangezien het niet alle chirurgen lukt een blinde darm weg te nemen zonder noemenswaardig litteken achter te laten, gaan er mooie meisjes en vrouwen door het (strand)leven: voor haar geen minikini. Voor de zoveelste keer biedt echter het sieraad een uitkomst. Het is deze zomer hoogst modieus al het bloot weer enigszins te bedekken met wat daar maar voor in aanmerking komt. Een metalen gordel ivaaraan welgeteld elf zeepaardjes hangen is een origineel voorbeeld, dat de fantasie aan het werk zet. Er is in flora en fauna van de zee heel wat te vinden, dat lijf en leden op kan sieren, soms in natura, meestal in plastic. Houten en plastic kralen snoeren zorgen ook al weer voor een pikante onder breking van grote lappen onbedekte huid. Ze doen het goed als ketting om het middel en als boeien om polsen en enkels, waar zij door een slag om vinger of teen, strak en onverbrekelijk worden gehouden. Tenslotte: er zijn ook nog vrouwen die een tuiek- badpak dragen, wel tweede lig lijkend maar met een lang (afkledend) goed aansluitend hes. Ook zij dragen strandjuwelen en gelijk de zeemeermin vonden zij haar bijoux Gordel met zeepaardjes om bikini- taille. Breedomwonden polsen en enkels bij meisjesachtig biginetje. (Van onze parlementiare redac.) DEN HAAG Een werkgroep onder leiding van dr. J. Wester is bezig programma's van eisen voor te bereiden voor de nieuw bouw van de akademische zieken huizen te Leiden, Utrecht en Am sterdam. Zodra een duidelijker inzicht in de kosten van deze nieuwbouw verkre gen is zal minister Veringa (O. en W) definitieve beslissingen nemen over de planning van deze nieuw bouw, zowel voor wat het globale tijdschema als het financieringssche ma betreft. Dit heeft het ministe rie van Onderwijs en Wetenschappen ons desgevraagd medegedeeld. In het eind oktober vorig jaar ver schenen algemeen financieel schema voor de universiteiten en hogescho len tijdvak 1970-1973 heeft minister Veringa reeds verklaard, dat de ver nieuwing van de academische zie kenhuizen een punt van zorg vormt. Dit betreft met name' de ziekenhui zen te Leiden, Amsterdam en U- trecht. Minister Veringa schreef dat bet steeds duidelijker was gewor den, dat de nieuwbouw van deze instellingen en de afbouw c.q. ver bouw van de overige academische ziekenhuizen de komende jaren be langrijke bedragen zal vergen. Er is hiertoe een bedrag voor investerin gen op de onderwijsbegroting opge nomen, dat voorshands gefixeerd is op gemiddeld 70 miljoen gulden per Jaar. Dit bedrag zal volgens de mi- bister in de toekomst moeten worden verhoogd. Dr. Ir. H. A. Stheeman is destijds aangewezen als adviseur van de mi- bister met betrekking tot de tech- bische uitvoering van de bouwplan nen. De kans bestaat echter dat hij doop een andere deskundige vervan gen zal worden. Het totaal benodigde bedrag aan investeringen zal volgens vooTzich- "ge schattingen zeker in de buurt van de 300 miljoen gulden komen te bggen. Er is haast geboden met de voorgenomen nieuwbouw, omdat de ze moet helpen de stroom van me dische studenten op te vangen en de dreiging van een studentenstop in de Jbedische opleiding af te wenden Daarom is het niet uitgesloten dat bbnister Veringa in september aan staande bij de indiening van zijn tueuwe begroting hogere investe- fwgsbedragen voor de nieuwbouw van de academische ziekenhuizen ïal blijken te hebben uitgetrokken. Dos hiervan staan de plannen voor oprichting van een achtste me dische faculteit, die eveneens om teb spoedige beslissing vragen Daarbij gaat de keus nog altijd btsson Maastricht, Twente en Eind- hoven-Tilburg. Ook hierover wordt nog voor het najaar een beslissing fnvacht. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de katholieke ziekenhuizen zijn het de bis schoppen geweest aan wie de bevoegdheid toekwam in te grij pen wanneer zich moeilijkheden voordoen. Van dit recht is in het verleden ook wel gebruik gemaakt. Van bisschoppelijke controle en toezicht is nu geen sprake meer. De zie kenhuizen zijn instellingen van openbaar nut geworden en de ver antwoordingsplicht ligt daarom niet meer tegenover de kerk maar tegenover de burgerlijke maatschappij. De kerkelijke overheid kan zich dan beperken tot haar wezenlijke taak, die op het terrein van de geestelijke verzorging is gelegen. voort uit een gevoel van onbehagen, omdat de Nederlandse ziekenhuizen niet goed geleid zouden worden. Ik ben namelijk van mening, zei de heer Mertens, dat de Nederlandse gezondheidszorg op een zeer hoog peil staat en de toets der vergelij king met omliggende landen rijkelijk kan doorstaan. De tijd echter dat een ziekenhuisdirectie eigenmachtig en zonder inspraak haar beleid kon bepalen is achterhaald. Wat betreft commissies van over leg binnen de ziekenhuizen zei de heer Mertens dat de ziekenhuizen ver achterlopen bij het bedrijfsleven. Wenselijk vond hij het dat de bestu ren van de ziekenhuizen meer een afspiegeling zijn van de gevarieerde samenstelling der bevolking. Het Dat zei de heer Th. W. Jentjens, vice-voorzitter van de vereniging van katholieke ziekenhuizen, op de in Utrecht gehouden algemene ver gadering van zijn vereniging. Deze jaarvergadering was gewijd aan het thema; de verantwoordingS' plicht van ziekenhuisbesturen. Gesteld kan worden, zei de vice- voorzitter, dat er in de katholieke ziekenhuizen althans nog enig gezag was dat kon ingrijpen wanneer dit uit het oogpunt van algemeen be lang gewenst was. Het wegvallen van dit gezag schept een duidelijk vacuüm. Bovendien betreft het hier niet een kwestie die alleen de r.k. ziekenhuizen aangaat, Voor andere particuliere ziekenhuizen die het aanzien van de pariculiere zieken huizen ernstig dreigen te schaden, doen zien hoe ongewenst dit vacuüm eigenlijk is. Al tien jaar geleden werd in een rapport van de vereniging gepleit voor „een deskundige instantie waartoe het ziekenhuisbestuur zieh kan wenden om verantwoording af te leggen". Naar de mening van het bestuur, zei de heer Jentjens, dient zo'n instantie er te komen. Ze zou ook de bevoegdheid moeten krijgen verantwoording te vragen als zij dit gewenst acht en wel op die terreinen waarop niet reeds via wettelijke bepalingen controlerende instanties zijn aangewezen. Als het particulier initiatief op dit punt ach terwege blijft zal het onontkomelijk zijn dat de overheid via de wetge ving steeds meer bevoegdheden tot zich neemt. Het bestuur van de vereniging van katholieke ziekenhuizen meent dat dit moet worden voorkomen. Beter is het dat de ziekenhuisorganisatie of de nationale ziekenhuisraad in de ze initiatieven neemt, aldus de heer Jentjens. De voorzitter van de vereniging, prof. mr. J. de Vreeze, zei dat de zie kenhuizen hard op weg zijn naar nieuwe organisatievormen. Een structuurcommissie beraadt zich over de nieuwe structuur van de ziekenhuisorganisatie. Tal van wet telijke voorzieningen zijn er al die de verantwoording door de zieken huisbesturen regelen, bijv. op het gebied van de tarieven en van de ziekenhuisbouw. Wij staan positief tegenover de gedachte dat er meer orde in de organisatie moet komen, mits de dynamiek niet aan de ket ting wordt gelegd, zei mr. De Vree- ze. Over de verantwoordingsplicht sprak ook de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV. Hij zei dat in ons land zo'n drie miljoen werk nemers (exclusief overheidsperso neel) verplicht zijn verzekerd. Dat is 80 tot 85 percent van het totale aantal werknemers. Zij brachten vo rig jaar samen een premie op van 1.6 miljard (inclusief werkgevers aandeel), waarvan 800 miljoen gul den aan ziekenhuiskosten en hono raria van medische specialisten werd besteed. Op grond hiervan, zei de heer Mertens, vraagtade maat schappij om openheid en verant woording. Dit verlangen naar open heid en verantwoording. Dit ver langen naar openheid vloeit niet past niet meer in het tijdstip het bestuur alleen aan de notabelen ter plaatse over te laten. De heer Mertens vroeg zich ver der af waarom de verslaggeving over het gevoerde ziekemhuisbeleid niet openbaar wordt gemaakt. Hij bepleitte voorts de nationale zieken huisraad een krachtig gezag en con trolerende bevoegdheden te geven. „Ik ben mij ervan bewust dat ik hier aan de autonomie van de zie kenhuizen raak. Ofschoon uit het zelf doen en het particulier initiatief zeer veel goeds is geboren, is het duidelijk dat de autonomie van de ziekenhuizen vandaag niet meer on verkort kan gelden, aldus de heer Mertens. HET AMSTERDAMSE hof heeft vier studenten, redacteuren van het stu dentenblad Pharetra, wegens poging tot verspreiding van een geschrift waarin een belediging van president Johnson voorkwam veroordeeld tot een boete van 100 of tien dagen hechtenis. (Van onze correspondent) GOES De waarschuwingsdien sten voor de fruitteelt in Zeeland en West-Brabant heeft de telers in dit gebied er op gewezen dat omstreeks het weekend van 22 juni de eerste rupsjes van de vruchtbladroller ver wacht kunnen worden. Daarom wordt geadviseerd om In de week van 23 28 juni een bespui- ting met een van dé bekende mid delen uit te voeren. Na ongeveer tien dagen kan herhaling van deze be spuiting noodzakelijk zijn. Tegelijk kan dan ook het fruitmet- Je worden bestreden. Voorts is er op gewezen dat wanneer in de af gelopen weken nog geen specifieke spintbestrijding is uitgevoerd deze nu moet plaats vinden en de telers is ook geadviseerd om waarnemin gen te verrichten tegen bloedluis op de bomen. (Van onze correspondent) WASHINGTON De beste vriend van Edgar Hoover, en tevens diens plaatsvervangend directeur bij de FBI, Clyde Tol- son, beweert dat de inlichtingen dienst door Robert Kennedy, toen deze hoofd van het depar tement voor justitie was, ge machtigd was de telefoon van wijlen dominee Martin Luther King af te tappen Dat de FBI regelmatig tele foongesprekken van dr. King had afgeluisterd, is eerder deze maand bekend geworden tijdens een proces waarin de voormali ge zwaargewicht bokskampioen Cassius Clay beweerde dat de FBI zijn telefoon afgetapt had. Een agent van FBI zei toen dat hij er persoonlijk op toe had ge zien dat de afluister-lnstallatie op de telefoon van King aange bracht verd en had daarbij ge ïmpliceerd dat zijn telefoonge sprekken afgeluisterd werden tot hij in april verleden jaar vermoord werd. Robert Kennedy was tot 1964 hoofd van het departement van justitie en werd door Katzen- bach tot 1967 opgevolgd. Sinds 1967 is Ramsey Clark hoofd van dit departement. Katzenbach wilde geen commentaar geven. Clark zegt dat hij om de vier maanden een lijst ontvangt met namen van mensen van wie de telefoon afgetapt wordt en dat de naam van Luther King nooit op de lijst voorkwam. Hij zegt dat hij nooit iemand gemachtigd heeft de telefoon van doctor King af te tappen. De enige wet telijke basis waarop de FBI ge sprekken mag afluisteren is als de veiligheid van het land dit vereist. (ADVERTENTIE) Suiker? Leer meer over suiker i Gratis I Verzend onderstaande bon voor interessante documentatie. Aan de Nederlandse Suikerindustrie, Postbus 1000, Den Haag, Stuur mij s.v.p. uw gratis documentatie over suiker. Naam: Adres: ROME (KNP) De Europese bisschoppenvergadering, die van 7 tot 10 juli in Chur bijeenkomt, is voor een aanzienlijk deel van de curie in Rome al een soort trauma geworden. De meerderheids» groep van behoudsgezinden voelt zich niet behaaglijk in het voor uitzicht van het symposion, terwijl de zeer klein geworden groep van vooruitstrevenden met hoopvolle verwachting ernaar uitziet. Aldus verzekeren welingelichte kringen in het Vatikaan. De reden voor onbehagen in de cu riemeerderheid is echter niet meer in eerste instantie het te verwachten debat over het priestercelibaat, maar de vrees, dat zich tijdens het sympo sion een groep van sympathisanten zal vormen rond kardinaal Suenens. Deze curiale meerderheid is namelijk bang, dat die bisschoppen op de sy node van oktober een duidelijk plan op tafel zullen leggen voor een nieu we regeling van de verhouding tussen paus, curie en episcopaat, waarop kardinaal Suenens in zijn internatio naal gepubliceerde kritiek scherp heeft aangedrongen. De kritiek van kardinaal Suenens is in tal vin landen door de katholie ke pers zeer gunstig ontvangen. Hulp bisschop Butler van Westminster in Enigeland zei erover, dat Suenens' kri tiek een der belangrijkste bijdragen is geweest voor de huidige discussie. Enkele dagen geleden keerde de de ken van het karddnaalseollege, kar dinaal Tisserant, zich echter in een brief aan kardinaal Suenens tegen diens opvattingen. De tweede reden voor het onbeha gen blijft de te verwachten discussie voor het pristercelibaat. De curie is bang, dat het symposion dergelijke initiatieven zou kunnen nemen tegen de geldende celibaatsverplichting, dat zij niet langer te negeren zouden zijn. Om dit te verhinderen heeft Rome de laatste maanden verschillende po gingen ondernomen het symposion van Chur uit te stellen of te verhin deren dat er bepaalde onderwerpen aan de orde zouden worden gesteld. Uit kringen, diie met de praktische voorbereidingen van het symposion belast zijn, wordt echter verzekerd, dat tot dusver door Rome niets in de weg gelegd is. Wel is er in februira een brief rond gestuurd aan de voorzitters van de nationale bisschoppenconferenties. Daarin heeft paus Paulus via zijn staatssecretaris de voorzitters der bis schoppenconferenties nog gewaar schuwd, dat het celibaat door een be paalde stroming ter discussie wordt gesteld. De paus spreekt daarin zijn vrees uit, dat niet alleen vele theolo gen met die stroming worden meege sleurd maar zelfs ook enkele bisschop pen. De agenda van de bisschoppenver gadering van Chur vermeldt niet uit drukkelijk de celibaatskwestie, maar de curie realiseert zich wel dat de kwestie zonder meer ter sprake kan komen in het algemene thema, dat gewijd is aan de priester in de we reld en kerk van nu. De curie is het er helemaal niet mee eens, dat een dergelijke discussie gehouden wordt over het celibaat. Vaticaan-informanten verzekeren, dat de H. Stoel heel goed weet dat naar mening van de meerderheid der theologen priesterschap en celi baat leerstellig met per se bij elk aar horen. Rome ziet ook wel, dat de anti-celibaatsstromingen zich niet be perken tot enkele lokale kerken, maar ook binnendringen in de Romaanse landen. Aan deze stromingen toege ven zou betekenen dat men de huidige en overleefde kerkelijke structuren op het spel zou zetten. In dit verband zou de curie een sterke Italiaanse deelneming aan het symposion bevorderd hebben. Inder daad zal het Italiaanse episcopaat waarbinnen een genuanceerd denken over het celibaat nog weinig voet aan de grond heeft gekregen, met 21 man op de vergadering van Chur verte genwoordigd zijn, terwijl de Franse bisschoppen, die ook gereserveerd staan, met 16 man aanwezig zullen zijn, terwijl Spanje 10 bisschoppen zendt. Met deze 47 bisschoppen kan een sterk Romaans bloc gevormd worden in het symposion, waarvoor zich in het totaal ongeveer 110 bis schoppen aangemeld hebben. De voorstanders van een nieuwe opvatting over priesterschap en celi baat hebben een onverwachte steun gekregen van de pas tot kardinaal ge creëerde Franse theoloog Damiélou. Deze heeft namelijk in het Fransa weekblad L'Express verklaard posi tief te staan tegenover de priesterwij ding van gehuwde mannen en zelfs de vrouw in 't priesterambt niet te wilen afwijzen, 't Standpunt van de apostel Paulus, dat de vrouw altijd moet zwijgen, kan volgens daniélou in deze tijd niet meer volgehouden worden. BRUSSEL Kardinaal Suenens, de primaat van België is niet van plan terug te komen van recente verklaringen met kritiek op de curie, waarop van de zijde van het Vati- caan met kritiek is gereageerd. In goedingelichte kringen in Me. chelen merkte men gisteren op, dat er geen sprake kan zijn van een her. roepen van de verklaringen in het interview van mei en ook niet van een aftreden van de kardinaal. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Zeer waarschijnlijk is binnenkort de benoeming te ver wachten van dr. W. Hummelen tot hoogleraar in de Nederlandse Letter, kunde (met uitzondering van die van de 20e eeuw) aan de katholieke uni. versiteit te Nijmegen. Als zodanig zal hij de vorig jaar overleden hoog leraar prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) opvolgen. Dr. Hummelen is momenteel we tenschappelijk medewerker aan het Nederlands instituut van de rijks, universiteit te Groningen. Over dn benoeming van een opvolger van prof. Asselbergs heeft lange tijd on. zekerheid bestaan. Studenten Neder, lands eisten inspraak bij een benoe ming. In een advertentie verzochten zij eventuele sollicitanten een af schrift van het schrijven te zenden aan een door hen ingestelde vaca- turecommissie. Deze commissie heeft te zamen met de officiële commissi* van de faculteit tenslotte dr. Hum melen als eerste kandidaat aan cu ratoren voorgedragen. In principe zijn curatoren het reeds met deze benoeming eens. (Van onze correspondent) GOES Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft besloten ont de verordening in te trekken waar- in is voorgeschreven dat de uitvoer van appefs en peren uit ons land enke; ig toegestaan in eenmalig, nieu fust. Voortaan mag de uitvoer van de ze produkten dus ook plaats vindein in meermalig fust van handelaren en veilingen. Het afgelopen seizoen was dat ook reeds het geval want toen werd de verordening die nu is ingetrokken, tijdelijk buiten, werkmi gesteld. Tot de maatregel is besloten om dat ook andere EEG-landen een der gelijke maatregel niet kennen en ef hierdoor sprake zou kunnen zijn vaif een ongunstige positie voor de Ne' derlandse exporteurs

de Stem | 1969 | | pagina 9