rANTEN „Verdronken Land" is tehuis voor vogels instructeur oniste TEKST: FOTO'S: EX-ADJUDANT VAN DE ZANDE; „INDUSTRIE ZAL NIET OP HET LAND VAN SAEFTINGE KOMEN" M.C.B. n vergrote Iwij een leubelen john drieskens cor. j. de boer n N.V. 6 DE STEM Ex-adjudant der rijkspolitie en kenner bij uitstek van het „Ver dronken Land" F. v. d. Zande is niet warin of koud geworden van de opmerking van de minister. „Man, dertig jaar geleden spraken ze al over inpoldering van het „Landv an Saeftlinge". Boerde rijen moesten er komen. Geen ploeg is er echter ingezet; of schoon de geruchten, dat het zou gebeuren wel keer op keer opdo ken. Met de vooral Antwerpse in dustrieplannen, die tegenwoordig in verband worden gebracht met het prachtige schorrengebied zal het, zo gelooft de vijfenzestig jarige heer F. v. d. Zande, gaan als met de verhalen over de boe ren. „Er komt niets van ,,En dat is", aldus de man, die des in dag uit met zijn tien jaar oude herdershond het „Verdronken Land" intrekt en het gebied op zijn duimpje kent, „maar goed ook" F. v. d. Zande met zijn „felle don der". „Het is", zegt hij, „nog het enige stukje grond, waar vogels terecht kunnen. In de omgeving, zowel aan de Belgische als aan de Nederland se kant van de grens, is al het be schikbare land bebouwd." Vijfendertighonderd hectaren groot is het „Verdronken Land van Saef- tinge", dat enkele honderden jaren geleden door het water in bezit werd genomen. Het is een bijzonder gebied, dat in Nederland (mis schien) vergeleken kan worden met sommige stukken van de Waddenzee. Delen van het „Verdronken Land", die tot de verbeelding sprekende namen kregen als „Ijskelder", „Hondegat", „Marlemondsche Plaat", en Konijneschor, waar de „spartina", de „bies", de „melde", de „zeeaster", de „lamsoor" en het „kweldergras" groeien worden be zocht door plusminus vijfendertig soorten vogels. Vam de Zande somt uit het hoofd op: „de kap- en de zilvermeeuw, het visdiefje, de tuure- luur, de kluut, de bergeend, de sehoolekster, de wilde eend, de fa zant, de snip en de plevier. Zij alle krijgen in deze ruwe en ontoeganke lijke hoek van Zeeuwsch-Vlaanderen die bescherming, waar zij recht op hebben. Het zijn zestig- tot zeven tigduizend vogels, die slechts reke ning hebben te houden met vijftien honderd schapen, vier herders en toeristen, die buiten het broedsei- zoen door de heer Van de Zande worden rondgeleid. Neen, zelfs over de mens kunnen de vogels van de schorren zich te genwoordig niet beklagen. Dat is wel eens anders geweest. In de cri sisjaren, toen Van de Zande werd aangesteld als veldwachter in Clinge, werd er flink gestroopt in het „Ver dronken Land". Het was de taak van de veldwachter deze vaak gewa pende „onverlaten" te vatten. Ver gezeld door een zelf opgeleide hond („een felle donder") trok Van de Zande op de stropers af, die hoop ten met een lekker vet eendje terug te komen. Nü wordt niet meer ge stroopt. Misschien pakt een visser, die niet geheel met lege handen wil thuis komen, nog wel eens een wil de eend op zijn nest. Maar dat is gezien de aantallen vogels, die het bevolken niet catastrofaal. In moeilijkheden zouden de vogels pas komen, zo gelooft Van de Zan de, als het gebied voor het grote publiek toegankelijk zou worden ge maakt. Dat wil zeggen als er ont sluitingswegen in aan zouden wor den gelegd. Als, zo zegt ex-adjudant Van de Zande het ietwat bondiger, de gehele bliksemse boel de schor ren op zou komen rollen. Inclusief radio's... in schetsen en begrotings- twerpt voor de fabrikage oten en sluitwerk, et het ontwikkelen en de- oor de fabrikage van vei- jga's onder leiding van de :al zijn taak zijn: het ont- aedschappen o.a. van ma- hap. de voorkomende gereed- istenfabriek als in de Slo- afwisselende en zelfstan- int geen bezwaar) te rich- novengenoemde N.V. ur staande scholen voor e navolgende plaatsen kennis nat. Schei-/ tuinb. natuurkunde 9 1 11 1 17 egdhedenbesluit W.V.0- i aan Direktie Onderwijs sgapparatuur en angen van bezoekers en e wijze tot stand brengen owel met binnen- als bui- 3 deze taak kan licht ad- pgedragen. MMS- of ULO-opleiding porkeur reeds enige erva- aieden wij een prettige, n uitwerken van factuurs n algemeen administratief gelijkwaardig bij voor aring. leel (Adm.), postbus 246, 1600 - 24450, toestel 226. 5 CLINGE Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat zei onlangs dat de Nederlandse regering weinig ziet in een Baalhoekkanaal en een daarmee samenhangende in dustrialisatie van het „Verdronken Land van Saeftin- ge". „Wij geven de voorkeur aan een verdere industria lisatie van de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone", aldus de bewindsman. 1. Zeeschepen passeren op de Wes- terschelde het „Verdronken Land l' van Saeftinge". 2. Het water trekt bij vloed diepe voren in de schorren. 3. Onder andere vanuit Paal trekken vissers de schorren op om de vis- j sen op te halen, die tijdens de vloed in de netten zijn gezwom- t men. 2 4. Bij de haven van Paal begint het „Land van Saeftinge". 3. De haveningang en ook de haven van Paal zelf vallen bij eb droog. 6. Vissers op de schorren. 7. Schepen op het (tijdelijk) droge. 8. De schorren van het „Verdronken Land" zijn uitstekend oefengebied voor de amphirol.

de Stem | 1969 | | pagina 7