Aardappelen en zacht fruit prijzig UCT0R WERKENDE VROUW: GEEN KANS OF GEEN ZIN Politieman beschuldigd van mishandeling School voor journalistiek levert eerste groep geslaagden af Drie maanden geëist voor mishandeling baby Dijk en bij Volkerak worden over acht kilometer verhoogd Stukje poëzie langs rijksweg verdwijnt In gesprek met Remington wil vestiging in Hulst Connie Tiiroe Ijrg Ipelle i AANDAG Twee maanden voorwaardelijk en boete van f 300,- geëist I uw autobanden Afkoeling Getuigen Zonnige perioden Requisitoir CONSERVEN TOMATEN Protestverbranding van handtekeningen Hollandse kersen DE STEM VAN ZATERDAG 21 JUNI 1969 115 uur handvol diamanten 14 j luw bloed en harde vui£ en 20 uur veroordeelden 14 jaar |N vandaag vandaag ks vandaag KINSTELLINGEN ll stadhuis Beeldhouw- I n keramiek van Paul <je j TER MUIDEN raadhuis Werken van Jos |3aron r. de Meester ae liuck IPE I Troutzaerte Werken van lozijn en Pearl Perlmutert diversen Ir Walcheren, Molenwater: I van 9 tot 18 uur liE Lozanne 20 uur I sociëteit kring 15 uur Schieting Ï5RUG Ind 15 uur Schieting \t aan 15 uur Schieting 15 uur Schieting Lrt 15 uur Schieting Irmis |k parcours 14.30 uur jdstrijd amateurs Emmers 20 uur lio's [ctory: Ontspanningsavond IZANDE Ite Huis 19.30 uur Dansen Vriendenkring 15 uur lart 15 uur Schieting FILM, CONCERT ENZ. EN uur Jes 18 jaar |G uur pilars bloedgeld 14 jaar Igebouw 20 uur Tphantage 18 jaar JRG f uur Rio |EN 20 uur handvol diamanten 14 j. 10 uur Tilf veroordeelden 14 jaar PEN er vandaag er vandaag IAS Ier vandaag ^TOONSTELLINGEN |URG |hief: „Zeeland en de Synode" Museum: Werken van Dolt len Els Hollebrandse aal Stadhuis: Beeldhouw- keramiek van Paul de TER MUIDEN Raadhuis: Werken van Jos Baron R. de Meester de irouck PE Troutzaerte: Werken van Cozijn en Pearl Perlmutert DIVERSEN 5URG ur Walcheren, Molenwater: d van 9 tot 18 uur ÏG 'ictory 20 uur es System ier Emmers 20 uur r deze rubriek: tel. 01180- Postbus 116 in Middelburg. (ADVERTENTIE) oeDEU <3WEU DE uwHvnrtN opoMCttr W/e/E GEEEEVDE ra mngen. (Van een onzer verslaggevers) HAMONT Een nijpend tekort aan vrouwelijk personeel, een te eenzijdig werkgelegenheidsbeleid van de overheid en een ongunstig fiscaal klimaat zijn volgens de pre sident-directeur van de Kon. Tex tielfabrieken M. Jansen - De Wit N.V. te Schijndel de belangrijkste motieven waarom deze onderneming in 1963 een vestiging opende in het in Belgisch Limburg gelegen Ha- mont. Hij zei dit bh gelegenheid van de opening van een nieuwe breierij in deze plaats voor de produktie van maillots, baby-, kinder- en heren sokken, alsook van sportkousen. De dochteronderneming in Hamont draagt de naam Hamotex N.V. Er werken 150 mannen en 270 meisjes en vrouwen. Reeds in 1939 werd in Turnhout de Bonneteriefabriek M. Jansen-De Wit N.V. gevestigd, waar thans 250 employés (voornamelijk vrouwen) werken. „Inderdaad kennen wij in Neder land tal van financiële steunrege lingen", beaamde de heer M. Jan sen, „doch deze zijn naar mijn me ning teveel gebonden aan industri alisatie-kernen en stimuleringsge bieden, die bovendien voor onze in dustrie géén waarborgen bieden voor voldoende vrouwelijk perso neel". De tegemoetkomingen van de Ne derlandse overheid zijn naar de mening van de heer Jansen bo vendien te veel gericht op het scheppen van werkgelegenheid voor mannen, terwijl de ondernemingen van Jansen-De Wit voor minstens tweederde deel op vrouwelijk per soneel gericht zijn. „Ten tweede is in België het aan bod van vrouwelijke werkkrachten veel groter dan in Nederland", con stateerde hij. Daarbij speelt het aan tal jaren, dat meisjes in de indu strie blijven werken een belangrijke werkende vrouw, op de gehuwde rol. In Nederland is die werkperiode gemiddeld vijf tot zes jaar. In Bel gië daarentegen blijft het meisje gemiddeld acht tot negen jaar in de industrie werken. De Belgische meisjes blijven namelijk na hun hu welijk meestal nog enige jaren door werken, terwijl hun collega's in Ne derland dan veelal ophouden. Vaak keert ook de Belgische employé als gehuwde vrouw, wanneer de kinde ren wat groter zijn, weer terug naar haar plaats in het produktieproces. In Nederland aldus de heer Jansen ligt nog een bijzonder groot produktie-potentieel op de vrouw vooral, te wachten. Wil Ne derland zijn welvaart bestendigen, dan zal zich naar zijn mening spoedig een mentaliteitsverandering moeten voltrekken. Lang niet mals was zijn oordeel over de Nederlandse fiscus, die door zijn belastingmaatregelen het wer ken van de gehuwde vrouw niet be vordert: „Maar dat moet dan maar eens veranderen", zei hij. „Wellicht dat de Nederlandse minister van Financiën de verwezenlijking van een brok vrouwenemancipatie kan bevorderen door een realistischer belastingbeleid ten opzichte van de gehuwde, werkende vrouw. GEOENTE BLIJFT DUUR LIWEG 63 - HULST Telefoon 01140 - 2461 leveren ook particulier (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor de rechbank te Middelburg is tegen de rijkspolitieman W. K. uit Sas van Gent, beschuldigd van mis handeling van een jeugdige Belg, een voorwaardelijke gevan genisstraf geëist van twee maan den met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 300. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, voegde aan zijn eis toe, al leen om persoonlijke, onder meer gezinsomstandigheden van de verdachte niet een onvoorwaar delijke gevangenisstraf te hebben gevorderd. Mr. Lebret liet overigens weinig twijfel bestaan over zijn opvatting over het gebeurde: „De politie moet de burger beschermen tegen geweld. Hier is precies het omgekeerde ge beurd". Ofschoon door de erdachte en de vijf gehoorde getuigen verschil lende met elkaar in strijd zijnde ver klaringen werden afgelegd, achtte de officier de gehele tenlastelegging be wezen. Op een zondagavond passeerde de Belg E. D. met zijn auto, waarin zich nog enkele vrienden ven hem be vonden, met tamelijk hoge snelheid de douane-doorlaatpost te Sas van Gent. Dat was niet naar de zin van de surveillerende douanebeambten P. van G. en J. de M. Zij zetten met hun auto de achtervolging in en slaagden er in de Belg nog op Ne derlands grondgebied tot stilstand te brengen. De douanebeambten be sloten D. een verhoor af te nemen op grond van „weigering van visita tie". Dat bleek de Belgische jongeman absoluut niet te bevallen. Uit alle ge tuigenverklaringen bleek, dat hij zich bij dit verhoor, in het douanekantoor tje, bijzonder vervelend had gedra gen. Toen hij tenslotte weigerde een opgestelde verklaring te tekenen, be valen de douaneagenten hem op te staan en in de gang „af te koelen". P weigerde echter op te staan. Hij wenste eerst zijn afgenomen autosleu tel en autopapieren terug te krijgen. Op dat moment verscheen de wacht meester K., die met zijn collega P.S. bet kantoortje was binnengekomen, ten tonele. Wat er vanaf dat ogen blik gebeurde is, zo bleek uit de ge tuigenverklaringen, voor velerlei uit leg vatbaar. E. D., „slachtoffer" van het gebeu ren, vertelde als getuige, dat hij na z'jn weigering om op te staan om boog werd getrokken, een slag ln bet gezicht kreeg, op zijn rug door de Mg naar buiten werd gesleept en d'ar tenslotte nog een trap na kreeg. De eerste handeling bleek te zijn verricht door de douanebeambte 71 van G. Zijn verklaring, dat hij de Belg overeind had willen „helpen", veroorzaakte enige hilariteit in de '«htszaal Van G. vertelde verder te "ebben gezien, dat de wachtmeester U' 'ogen het hoofd sloeg, waardoor Vooruitzichten *r zondag en bandag, opgesteld door K-N.M.I. op 18.00 I Perioden, fatselijk buien, gematigde tempe- sturen. J'oersvooruitzichten in cijfers ge beld over Nederland, tot n zonciaS: aantal uren zon: 4 - |«1 min.-temp.: omstreeks nor- amax.-temp.: van ongeveer nor- ïan graden onder normaal; os op een droge periode van min- s 12 uur: 80 procent; kans op een "eol droog etmaal: 50 procent, „"f maandag: aantal uren zon: 3 J, min -temp.: omstreeks nor- Saai' ,max"femP-: omstreeks nor- Bin i s 'ip een droge periode van 'en uS uur: procent; kans op Seheel droog etmaal: 50 procent. deze op de grond viel. De politieman pakte de Belg daarop bij de benen en trok hem naar buiten, zo vertelde de getuige, die overigens een eerder door hem afgelegde verklaring staan de hield, dat de jongeman door zijn optreden „een pak slaag had ver diend". De douanebeambte J. de M. bleek zich alles niet zo best meer te kunnen herinneren. Hij beaamde een opmerking van de president van de rechtbank, mr. P. van Empel, het vervelend te vinden om voor de po litieman bezwarende verklaringen af te leggen. Eerder had de M. echter verklaard te hebben gezien, dat de wachtmeester D. buiten het kantoor nog een trap gaf. De derde getuige, de douanebeambte J. K„ zei eveneens de, volgens hem volkomen overbodige hardhandige beweging van de wacht meester te hebben gezien. De verdachte zelf en zijn collega, de jeugdige wachtmeester P. S„ die als getuige a decharge optrad, stel den beiden dat het om een afweer- beweging was gegaan. Verdachte K.: „De Belg viel in mijn richting. Ik wilde hem alleen maar afweren. Ik heb hem wel uit het kantoortje ge sleept, maar hem buiten beslist geen schop gegeven". Aldus de wacht meester, die overigens toegat in feite met deze aangelegenheid van de dou ane niets te maken te hebben gehad. De officier achtte het een ontoelaat bare handelwijze. Hier was geen, spra ke van een moeilijke situatie, zoals zich bij een achtervolging zou kun nen voordoen. De wachtmeester heeft zonder reden geslagen, zo stelde de officier, die voorts zei alleen ai het naar buiten slepen van de Belg aan een been als een mishandeling te be schouwen. Voordat hij tot „handelen" was overgegaan, zou de wachtmees ter ook nog tegen D. hebben gezegd: „In België zou je allang met de ma- traque (wapenstok) hebben gekre gen". Dat achtte de officier, die ver volgens tot zijn eis kwam, een bijzon der foute opmerking. Verdediger mr. H. Tichelman be gon zijn pleidooi met: „De politie heeft het altijd gedaan. We leven in een tijd, dat jonge, meestal zeer werk schuwe lieden, de politie mogen trei teren en pesten". Mr. Tichelman be toogde. dat het een logische zaak was dat door D. er niet goedschiks uit wilde, er kwaadschiks was uitge sleept. De rechtbank zal op woensdag, 2 juli uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) GOES-BREDA De groente is duur. En volgens de verwachtingen blijft de groente dit jaar aan de prijzige kant. Eenzelfde voorspelling mag voor het zachtfruit (aardbeien) worden gemaakt. De komende weken zullen trouwens ook de aardappelprijzen aan de hoge kant zijn. Dit jaar geen meevallertje voor de huisvrouw; althans niet wat de groente betreft. De oogsten zijn normaal en de conservenindustrie koopt meer dan andere jaren, waardoor de prijzen voor de consu ment aan de hoge kant blijven. De enige, die tot nu oe juicht is de tuinder. Hij heeft de laatste twee jaar niet zulke goede prijzen gemaakt op de veiling. Van de veiling komen op dit mo ment: bloemkool, tuinbonen, prinses- senbonen. Deze produkten worden al in grote hoeveelheden aangevoerd. Over een week of twee zijn er vol op erwten, bieten en worteltjes. Maar de consument merkt niet veel van grote of minder grote aanvoeren. De prijzen blijven stabiel. Een vei lingdirecteur geeft hierop als com mentaar: „We staan aan het begin van een gevarieerd pakket volle- grondsgroente. De prijzen voor de tuinder zijn redelijk. Wanneer de consument goedkoop wil uit zijn, moet hij andijvie of sla kopen- Daar van is de aanvoer zo groot, dat de prijzen erdoor gedrukt worden". Over het waarom van de „stevige" prijzen zegt hij: „De tuinder brengt niet meer dan voorgaande jaren op de veiling. En toch is er minder voor de verse consumptie beschikbaar, om dat de conservenindustrie meer dan anders afneemt. Nu heb ik het alleen over groente en fruit, dat voor in blikken in aanmerking komt". „De conservenfabrikant moet wel, omdat hij deze wihtèr vrijwel door zijn voorraad heen raakte. De men sen hebben grote hoeveelheden con serven gegeten. Waarom? Waar schijnlijk door het slechte najaar en door het ongunstige voorjaar dat er op volgde". Daaraan kan de conclu sie gekoppeld worden dat de consu ment de eenzijdige winterpot op den duur wilde afwisselen met bljkgroen- te. Maar nu bezuurt hij zijn voor- jaarswensen door de stabiele groen- teprijzen, die mede door de conser venindustrie in het leven zijn geroe pen. De vooruitzichten van de fruitaf- zet: aardbeien verdwijnen voor 60 tot 70 procent naar de verwerkende in dustrie. De oogst hiervan is niet overmatig. Frambozen zijn er dit jaar ook niet te veel. Volgens tuin- bouwkringen blijft alleen de rode bes laag in prijs. Wanneer de tomaat gemakshalve ook tot het fruit wordt gerekend, komen we tot de conclu sie dat ook het zacht fruit dit jaar duur blijft. De tomaat levert in vergelijking met vorig jaar een meerprijs op van 40 procent. Van deze oogst gaat 90 procent naar het buitenland, omdat de oogst in het zuiden van Europa tegenviel. Het spreekt vanzelf dat de buitenlandse consument de prijs voor de binnenlandse consument opdrijft. UTRECHT (ANP) De school voor de journalistiek te Utrecht heeft de eerste groep gediplomeerde jour nalisten afgeleverd. Het zijn er 65, die met goed gevolg het eindexamen hebben afgelegd. Tot voor enkele ja ren bestond in ons land geen journa listenopleiding. De geslaagden zijn: mej. Ch. H. Lamgeraar, Aberdeenshire Schotland; F. H. B. Taylor Alkmaar; mej. M. de Groot Amersfoort; J. Th. A. Groe- neveld Amsterdam; mej. A. J. M. Hogenhout Amsterdam; mej. Ch. M Lucker Amsterdam; M. L. Pam Am sterdam; A. P, Bloemendaal Apel doorn; A. Provoost Apeldoorn; mej. M. P. H. H. Hendriks Arnhem; P. van Harn Axel; mej. Ch. M. F. Tuy- telaars Baarle Nassau; Th. van der Tak Barendrecht; mej. H. Spier De Bilt; mej G. Ausems Bilthoven; mej. J. A. Koerts Bilthoven; A. J. M. Ver- nooy Bodegraven; C. Labeur Breu- kelen; W. de Lange Bruinehaar; J. A. M. Janssen Cadier en Keer; J. M. van der Hart Eersel; H. Meijer Eind hoven; F. H. H. Schetsken Eindho ven; M. J. Potman Goor; R. Buyze, Den Haag; W. P. Hogendoorn Den Haag; H. A. N. Vechtmann Den Haag; A. Heuff Groningen; F. A. J. Tromp Haarlem; J. M. P. Tromp Haarlem; mej. A. H. M. van Steen- brugge Harderwijk; K. L. K. Brants, Heemstede; C. R. Stuurop Heerde: F. J. Tervoort Heerlen; J. P. G. van Workum Herveld; K. Hubert Hil versum; J. J. H. Post Hilversum; mej. M. C. Uitzinger Hilversum; E. J. van der Meer Koog a.d. Zaan; mej. W. Bruinsma Leeuwarden, J. Grimm, Leeuwarden, D. Vellenga, Leeuwarden, L. M. Heskes Leiden, P. J. de Tombe Leiden, mej. I. Wasse naar Leiden, mej. A. P. A. M. Bruijns Mill; mej. M. A. Boissevain Naarden; B. A. van Goor Oostburg; W. J. M. Verhallen Oudenbosch; mej. W. M. van Kessel Roermond; L. G. H. Bromsdijk Rotterdam; mej. A. E. Pols Rotterdam; mej. M. D. Tangel Rot terdam; A. A. Visser Rotterdam; T. Boerma De Rijp; D. de Jong Schie dam; J. A. Meertens Terneuzen; J. B. Klaster Utrecht; mej. E. J. van Oosteveen Utrecht; A. J. van der Werf Utrecht; L. P. van de Geyn Varik; mej. N. H, Krapman Voor burg; mej. J. Ch. Smeenk Zaltbom- mel; G. W. Schepers Winterswijk; Een dergelijke conclusie geldt ook voor de komkommer. Dit produkt heeft ook de liefde van de buiten lander, waardoor men hier aan het gelag meebetaalt. Tenslotte iets over de aardappe len. Steekproeven hebben uitgewe zen dat er nog grote hoeveelheden oude aardappelen zijn. De oude pie pers lopen de laatste weken aardig in prijs op. Zij laten zich voorlopig niet terugdringen door de nieuwe aardappelen, die daardoor ook hoog genoteerd zijn. En de algemene ver wachting van de handel is, dat de hoge prijzen voor de aardappelen zich in de komende weken zullen handhaven. Hieraan komt pas een einde wanneer de nieuwe aardappe len de markt overstelpen. DEN HAAG Dinsdagmiddag zal de actiegroep Plano uit Nijmegen, die 11.444 handtekeningen verzamel de met betrelcking tot een oproep aan regering en parlement om invloed aan te wenden tegen de wapenhan del naar Nigeria en Biafra, deze handtekeningen als een symbool van machteloosheid voor de deur van de Eerste Kamer verbranden. (Van een onzer verslaggevers) HULST Als de heer Hoevens, directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Terneuzen, erin slaagt vijftien goede arbeidskrach ten te vinden voor Remington Rand, dan zal de schrijfmachinefabriek zich in Hulst vestigen. Deze vijftien mannen (enige UTS' ers, LTS'ers en ongeschoolden) zul len opleiding krijgen bij de fabriek in Den Bosch, waarna ze in Hulst de kern zullen vormen van het be drijf, dat in korte tijd zal moeten uitgroeien tot zestig werknemers. Slagen de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau en die van de sociale werkplaats, de heer Ramme- lo, er niet in, vijftien geschikte men sen te vinden, dan zal Remington niet naar Zeeuwsch-Vlaanderen ko men. De schrijfmachinefabriek geeft aan Zeeuwsch-Vlaanderen voor haar uittxreiding de voorkeur, omdat ze al jarenlang een goede relatie ander- houdt met de sociale werkplaats in Hulst, waar onderdelen voor schrijf machines worden gemonteerd. De directeur van het art>ei<isbu- reau te Terneuzen zei: „Voor Hulst zou ik die vijftien werknemers graag vinden. Zoals u weet heeft het plaatsje te weinig arbeidsplaatsen. Het heeft een grote uitgaande pen del (1100 tot 1200 pendelaars; de meeste naar de Kanaalzone). Bo vendien verbetert door de komst van Remington de kwaliteit vam de arbeidsplaatsen". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Voor ernstige mishandeling van haar elf maan den oude zoontje is voor de recht bank te Middelburg tegen me vrouw T. M.-S. uit Vlissingen een onvoorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden geëist. Ondank^ haar heftige ontkenning achtte de officier, mr. J. Andreae, bewezen, dat de jeugdige moeder het kind had geslagen en tegen de grond geworpen. Bij onderzoek ie het ziekenhuis bleek een beentje te zijn gebroken, terwijl het lichaampje ook op ver schillende plaatsen bloeduitstortingen vertoonde. De zaak was aan het licht geko men, doordat de bezorgde grootmoe der de huisarts had gewaarschuwd. Uit een eerder afgenomen verhoor was gebleken, dat het jongetje voor de moeder een „zorgenkind" was. Het huilde veel, waardoor de moe der „zenuwachtig" was geworden en daardoor tot haar wreed handelen was gekomen. Toen de rechercheur De P. als ge tuige verklaarde, dat de echtgenoot bij een verhoor had toegegeven dat zij hem de mishandeling had bekend, reageerde mevrouw M.S. met: „Mijn man kan zoveel zeggen". Volgens haar was het beentje gebroken toen het kind op een keer uit de kinder stoel viel. „Ik heb hem wel eens een paar klappen gegeven, maar dat mag toch?", zo voegde zij daaraan nog toe. Haar aanvankelijke bekentenis bij de politie verklaarde zij uit haar, niet vervulde, verwachting, daarna naar huis te mogen terugkeren Later ont kende zij weer elke schuld. De officier achtte dit soort mis handeling een van de engste die er bestaat. „Een kind is geheel weer loos en overgeleverd aan de ouders" aldus de officier. Verdediger m1"- P. C. Adriaamse achtte het wettig bewijs niet gele verd. „Ook al is er iets gebeurd, dian is het toch voortgekomen uit een overspannen toestand van de moe der", zo betoogde mr. Adriaanse. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel bepaalde de uitspraak op woensdag 2 juli. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In totaal acht kilome ter dijk op St.-Philipsland (waaron der de Prins Hendrikpolder) zal met een keerdam worden verhoogd. In een vergadering van vertegen woordigers van waterstaat en de waterschappen in het Volkerakge- bied heeft waterstaat ingestemd met deze dijkverhoging, die noodzakelijk is om de hogere waterstanden in verband met het afsluiten van het Volkerak op te kunnen vangen. Volgens dijkgraaf H. van Gorsel van het waterschap Tholen (waar St. Philipsland onder valt) is het waterschap maar gedeeltelijk tevre den met het resultaat van de verga dering. Zoals bekend meent het wa terschap dat een veel grotere dijk en G. J. van der Breggen Zaandam, lengte voor verhoging in aanmerking moet komen- Het waterschap is on danks de verzekering van waterstaat dat de geconstateerde waterverho gingen zelfs beneden de verwach tingen zijn gebleven, nog steeds be zorgd. Zoals bekend zijn de hogere standen volgens waterstaat veroor zaakt door een hogere stand van de zeespiegel. Waterstaat heeft meege deeld dat bjj een stormvloed het wa ter tan zuiden van de Volkerakdam tien tof twintig centimeter extra zal stijgen. Het waterschap vreest dat dit meer zaj worden. Het bestuur zal zich dan ook verder beraden. Het waterschap moet nu de plan nen indienen voor de verhoging van de acht kilometej. dijk, die voor het najaar gerealiseerd moeten, zijn. De kosten worden gedragen door het rijk. (Van een onzer verslaggevers) BIEZELINGE Voor wie er dagelijks voorbijkomt is De Smok- kelhoek langs Rijksweg 58 vlak bij het Zuidbevelandse Biezelin- ge net zo gewoon als elke wil lekeurige benzinepomp langs een straat waar je regelmatig door heen rijdt. De automobilist, brom fietser of fietser, die echter voor het eerst de kersen want dat is het handelsmerk van De Smok- kelhoek vlak naast de drukke verkeersweg opmerkt, kijkt on getwijfeld even met enige nieuws gierigheid naar het fruittentje, te gen de achtergrond van groene fruitbomen en de blonde juffrouw die handen vol kersen in een weegschaal legt, om ze daarna vrolijk lachend en kletsend aan de wachtende klanten te overhan digen, terwijl ze zacht maar be slist zegt: „Het is een koopje, tot ziens!". Deze week is de verkoop be gonnen van echte Hollandse ker sen. Tot nog toe werden er Italiaanse kersen aan de man gebracht. De ei genaar van de Smokkelhoek bracht het eerste kistje Hollandse kersen op de veiling in Kapelle- „De Smokkel hoek", waar de Goese fruitkweker M. Tilroe ruim 22 jaar lang goede za ken heeft gedaan, en die grote be kendheid kreeg door het Goese fruit- corso, zal er volgend jaar misschien niet meer zijn. Dit in verband met die aanleg van de nieuwe autosnel weg, waarvan we een stukje verder op het beginstadium zien, „Het heeft geen zin meer om hier te blijven", zegt mevrouw Tiiroe spijtig. „Als de nieuwe weg klaar is, zie je hier geen kip meer. Misschien dat we volgend jaar nog eens proberen, maar ik zie er niet veel heil meer in". De fami lie Tilroe, die langs rijksweg 58 met de kersen en ander handfruit een goe de boterham heeft verdiend, is ge deeltelijk al begonnen met wat je noemt bedrijfsomschakeling. In de schaduw van de fruitbomen staan enkele caravans. De caravanverkoop komt in de plaats van die kersen: „We zullen zien hoe het gaat", zegt mevrouw Tilroe. „Je moet immers toch iets,gaan dóen Mijn man heeft Rijicswatérstaat een brief gestuurd, waarin hij vraagt of hij een verkoop punt kan krijgen langs de nieuwe rijksweg, maar daar hoor je niks vam: Ik vind dat wel eigenaardig". (Aan concessieaanvragen bij rijkswater staat wordt pas gevolg gegeven, als de rijksweg helemaal klaar is - redac tie). (ADVERTENTIE) En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. WE zijn begonnen met Italiaanse kersen te verkopen. Nu zijn het ech ter Hollandse. Ze gaan verschrikke lijk snel weg. Alles wat ik hier heb is vanavond, of misschien al eerder verdwenen." Dit zegt Connie Tilroe (18) van achter de bakjes met kersen in haar tentje van de alom bekende smokkelhoeklangs rijksweg 58 vlak bij Biezelinge. Haar vader bracht deze week de eerste Holland se kersen op de veiling in Kapelle Connie is daar zichtbaar trots op. Zij vertelt ons een en ander over de kersenverkoop langs de Zeeuwse rijksweg, waar een bijna onafgebro ken stroom auto's voortjaagt, terwijl zij rustig voortgaat met het bedienen van de klanten. „HET is natuurlijk niet het eerste jaar dat wij hier staan", zegt Connie. „We hebben veel vaste klanten. De men sen die hier voor het eerst komen moet je er vaak op wijzen dat ze niet mogen stoppen langs de rijks weg. Er is n.l. een stopverbod. Ei- zijn er nogal wat die dat niet in de gaten hebben. Eigenlijk is het heel eenvoudig. Je kunt gewoon voorsor teren, en dan oversteken. Ik geloof dat de meesten bang zijn om op zo'n drukke weg zoiets te doen. Toch mag het. Het moet zelfs, anders loop je het risico een bekeuring te krijgen. Ik vind dit werk bijzonder leuk. Er komen allerlei mensen en je hoort van alles. Vlak na de middag is het niet zo erg druk. 's Morgens en in de namiddag wel. Dan vliegen de kersen gewoon weg." JE krijgt soms leuk commentaar te horen. Mensen die dit voor het eerst zien, vinden het grappig, en kopen met plezier. Van de week kwam er iemand die beweerde dat ik Franse kersen verkocht. Ik ontkende dat na tuurlijk, maar hij hield vol, bij hoog en laag, dat het Franse kersen waren. Toen ik zei dat het Italiaanse waren, wist hij niet meer hoe hij het had. Maar nu zijn het echte Hollandse." ONDANKS de drukte op de weg blij ven de automobilisten komen. Gek is datwant je moet er echt even de tijd voor nemen. Degenen die weten dat wij hier verdwijnen, vinden dat net zo jammer als wij zelf. Sommigen beloven om toch te blijven kopen, maar daar geloof ik niet zo erg in. Het is jammer, maar er zit niets an ders op. We zullen ons er bij neer moeten leggen. Misschien dat we het volgend jaar nog even proberen, ik weet het niet."

de Stem | 1969 | | pagina 3