DISCUSSIESTUK VAN MINISTER VERINGA Sociaal-cultureel klimaat in het gezin van fundamenteel belang KIESINGER ROEMT DUITSE SOLDAAT Meer democratie voor universiteit he^eiyd VOOR „DEMOCRATISERING VAN ONDERWIJS "Weg met al die kolossale meubels!" kikkerop-vlag limonades D spant zich al vele jaren in om tot mildere verhoudingen te gera ken met de 'anden die in het jong ste verleden ervoeren dat het volk van denkers en dichters de wape nen der barbaren niet schuwde om zijn politieke doeleinden1 te verwe zenlijken. Hoewel de herinnering aan dat optreden zelfs na een kwart eeuw bij miljoenen Europeanen nog zeer levend is, zijn de vroegere te genstanders van lieverlee bereid ge bleken het nieuwe Duitsland een zeker moreel krediet te geven. Senatoren in VS willen inspraak over troepenzendingen Commentaar Krachtpatserij Anne Marie Prins legt functie neer Achterstand in pensioenzaken nadert einde Altijd even goed! d MINISTER VERINGA: ONDERZOEK NIEUWE VORMEN EMANCIPATIE NOODZAAK Vragen Zelfstandig bestuur voor academische ziekenhuizen Bombardementen op Jordanië In 1972 groot gebrek aan kleuterleidsters Adoptiekind (35) vindt na 35 jaar werkelijke moeder terug: 9 DE STEM VAN VRIJDAG 20 JUNI 1969 Hef is daarom in de eerste plaats voor West-Duitsland zelf te betreu ren dat men er blijkbaar op gezette tijden behoefte aan heeft toch nog een schijn van gelijk op te houden. Die gezette lijden worden bepaald door de vergaderingen van allerlei soldateske 'Organisaties, die blijk baar voldoende gezag bezitten om gelegenheidssprekers met een ze kere autoriteit op het podium te krijgen. Nu is het weer eens bondskanse lier Kiesinger zelf geweest die ten overstaan van zo'n militair gehoor de lof heeft gezongen van de pres taties van de Duitse krijgslieden en de schuldvraag naar de oorzaken van de beide wereldoorlogen in elk geval van de eerste heeft trachten af te zwakken Voor zover zo'n apologie voor binnenlands ge bruik onmisbaar is bijvoorbeeld met het oog op de aanstaande ver kiezingen kan men er vrede mee hebben, al is dat uit een oogpunt van internationale public-relations niet zo handig. Veel erger wordt het wanneer de heer Kiesinger het een schande" noemt dat tweehonderd miljoen Amerikanen driehonderd miljoen Europeanen moeten beschermen. Dat is niet alleen een tikje al te een voudig gesteld, maar bovendien worden oorzaak en gevolg van de huidige situatie gemakshalve verge ten. Daarom herinneren wij er aan dat er een tijd is geweest dat tachtig miljoen Duitsers de pretentie had den Europa te beschermen. Europa heeft geen behoefte aan een herha ling. van dat experiment, zelfs niet onder de dekmantel van een ver enigd Europa. AMSTERDAM (ANP) Aime Ma rie Prins, leidster van het gezelschap Teater Terzijde, heeft in overleg met de leden van het gezelschap en het bestuur van de stichting Teater Ter- rijde besloten voorlopig haar func tie neer te leggen. Haar besluit is mede het gevolg van de voortdurende materiële en men tale druk op haar en de groep uitge oefend door het uitblijven van de normale overheidssubsidiëring. (ADVERTENTIE) BONN (DPA) De Westduitse bondskanselier Kurt Georg Kiesin ger heeft in Bonn de „buitengewo ne overgave" van de Duitse sol daat in de twee wereldoorlogen geroemd en het ontstaan van bei de wereldoorlogen alleen aan de politiek geweten. Op de jaarver gadering van de Westduitse mili taire vereniging herinnerde Kie singer aan de moed en de offer vaardigheid, die van de Duitse mi litair geëist werd. Hun prestaties waren ook door de tegenstander bewonderd. „In vergelijking tot deze buitengewone overgave van onze soldaten is de politiek, die tot de eerste wereldoorlog leidde en nog veel meer de politiek, die tot de tweede wereldoorlog voerde, een ramp voor en een misdaad begaan aan onze soldaten ge weest". Kiesinger zei voor de organisatie van Westduitse beroepsmilitairen niet de mening te delen van enige moderne Duitse geschiedkundigen, dat het Duitse aandeel in de schuld aan de eerste wereldoorlog groter geweest is dan dat van an deren. Kiesinger zei van mening te zijn, dat men de eerste wereld oorlog „ingegleden" is, een schan de noemde de Westduitse bonds kanselier het, „dat 200 miljoen Amerikanen 300 miljoen Europea nen beschermen moeten", alleen omdat laatstgenoemden niet tot overeenstemming konden komen. Kiesinger meent, dat Europa met zijn samengebundelde krachten een heel andere rol in de Navo zowel als in de wereld zou kunnen spe len. Dit was een taak van een eeuw voor de Europese politiek. Volgens Kiesinger was het ook verkeerd, de ontwikkeling van een politiek verenigd Europa alleen van de economische aaneenslui ting te verwachten en de politieke eenwording op de achtergrond te schuiven. „Men had het ene moe ten doen maar het andere niet moeten laten", zo zei Kiesinger. Op de jaarlijkse vergadering van de vereniging van het Westduitse leger, waarvoor Kiesinger sprak, waren gasten uit België, Denemar ken, Noorwegen, Oostenrijk, Zwe den en Zwitserland naar Bad Go- desberg gereisd. Kiesinger trok gisteren in Bonn fel van leer tegen de buitenparle mentaire oppositie in West-Dults- land. Tijdens een vergadering van het Verbond van Duitse Industrië len (BDI) kenschetste hij de de monstraties van die oppositie zelfs als „een situatie van burgeroorlog". Hij eiste dat tegen de uitspattingen van deze „vlegels" doeltreffender zou worden opgetreden. Daarbij haalde hij een verklaring aan waar in de minderheid van radicale stu denten volledig toegaf vernieling van deze maatschappij als doel na te streven. Kiesinger waarschuwde er voor dat incidenten zoals vorige week vrijdag in Göttingen niet meer mochten voorkomen. Zoals bekend waren toen jeugdige de monstranten uit protest tegen het gehele onderwijsbeleid in Duitsland in een waar straatgevecht met de politie geraakt, omdat zij een feeste lijke bijeenkomst van het Max- Planck—genootschap wilden tegen houden. Onder de vele prominente gasten bevond zich ook hondspresi dent Heinrich Lübke. De wagen van de president werd met rotte eieren en potten verf bekogeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog eind van dit jaar zal de werkachterstand bij het algemeen burgerlijk pensioenfonds (ABP) zodanig zijn ingelopen, dat pensioenuitkeringen dan in de maand volgend op de pensionering uitbetaald kunnen worden. Dit geldt voor de normale gevallen van de weduwen en eigen pensioenen. Medio 1972 zal het ABP geheel naar Heerlen zijn verhuisd. De eerste fase van de overplaatsing is reeds vol tooid. De bestaande Heerlense depen dance is met 400 personen reeds goed deels bezet. In Den Haag werken nu nog 600 man. Van de 400 reeds in Heerlen werk zame personeelsleden zijn er 120 af komstig uit Den Haag, waaronder 60 Limburgers, die in Den Haag een in- werkperiode hebben doorgemaakt. De werkvoorraad pensioenaanvra gen is de laatste anderhalf jaar van 3000 naar het normale aantal van 2000 teruggelopen en zal binnen betrek kelijk korte tijd geheel kunnen-wor den afgewerkt. Het aantal aanvra gen voor inkoop-pensioenen daalde van 4-7.000 naar 17.000. Het aantal bezwaarschriften steeg echter van 1205 naar 1356. Het aantal premie betalers steeg de afgelopen ander half jaar van 600.000 naar 650.000, het aantal gepensioneerden -die uitbeta lingen krijgen van 215.000 naar 245.000. IN LUZERN zal maandag a.s. een wetenschappelijke prijs, ingesteld door de Centrale Unie van Zwitserse Melkprodukten, worden uitgereikt aan de Utrechtse hoogleraren in de kindergeneeskunde prof. dr. H. Weij- ers en de klinisch-medicus dr. J. van de Kamer. EEN 16-JARIGE jongeman uit Boxtel heeft bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan het plegen van ontucht met twee meisjes van vier en vijf jaar en schennis van de openbare eerbaarheid. DR. H. A. SCHURING zal met ingang van 1 juli zijn functie als secretaris van de CHU neerleggen. Het secreta riaat zal voorlopig worden waargeno men door drs. G. van Leyenhorst. ONGEVEER 50 Canadese en Ameri kaanse piloten zullen met hun vrou wen van 3 tot 7 juli in ons land zijn voor een bezoek uit dankbaarheid. Zij zijn tijdens de oorlog boven bezet ge bied in Europa neergeschoten en met behulp van pilotenhelpers via ont snappingsroutes naar Engeland ont komen. IN BONN is gisteren de eerste lever transplantatie in West-Duitsland uit gevoerd. De lever van een 31-jarige dode man werd overgebracht op het lichaam van een man 30 jaar. De ope ratie is goed geslaagd. mevrouw Van 't End "Dat was me wat. We wilden in een kleiner huis, maar we zaten met die bakbeesten van meubels. Want zomaar wegdoen doe je niet gauw. Je denkt altijd, zoiets gezelligs vind je niet meer. Maar dat was niet waar. Bij débé vonden we precies wat we zochten. Een paar studenten waren reuze blij met onze oude meubels!" meubelen breda Débé's drive-in meubelshow is vèruit de grootste meubeltoonzaal van Zuid-Nederland. U kunt er gratis en zonder enige verplichting ronddwalen tussen honderden meubels vooralle smaken en portemonnees. En daarna rustig uitblazen in een gratis coffée-corner! Néém dat verstandige besluit: Eerst bij débé kijken... dan pas beslissen! Drive-in meubelshow, Teteringsedijk 89 bis, Breda. Geopend: weekdagen 8.30 tot 21 uur; zaterdag tot 17 u. Levering via uw meubeldetaillist en catalogus op aanvraag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Democratisering van het onderwijs komt voort uit een verlangen tot hervorming van de maatschappij. Eenmaal op gang gekomen zal ze zelf een krachtige bron van sociale dynamiek kunnen worden, die niet alleen de sociale structuur grondig kan wijzigen, maar ook nieuwe prikkels kan geven aan het denken en over het vorm geven aan de toekomstige maatschappij". Dit schrijven minister Veringa (O. en W.) en diens staatssecretaris Gros heide in een thans verschenen studie over „Democratisering van het onder wijs". De beide bewindslieden wijzen er uitdrukkelijk op, dat de studie niet pretendeert een werkstuk te zijn waarmee het laatste woord over deze materie is gezegd en waarvan de conclusies onomstotelijk vast staan. Het werkstuk behelst geen voorgenomen beleidslijn, maar een geli eel van suggesties die nog ter discussie staan. Het stuk is een bij drage aan die discussie. Een der belangrijkste conclusies is wel, dat er in Nederland een aanzienlijke reserve aan begaafden aanwezig is, die onder bepaalde voorwaarden voor een groot deel ontwikkeld kan worden. Een optima le ontwikkeling van de begaafdheid wordt vooral belemmerd door de ongunstige voorbereiding die het kind in de lagere milieus ontvangt voor doorstroming naar hogere vor men van onderwijs. In deze milieus bestaan ook wei nig bewuste ambities daartoe. Ook de school zelf werpt barrières op, doordat zij kinderen uit aeze mi lieus onvoldoende helpt bij hun ont wikkeling tot „schoolgeschiktheid" Hier wreekt zich de geringe soepel heid van het onderwijssysteem, al dus de studie. Toch stellen de be windslieden dat de democratisering van het onderwijs geen zaak van het onderwijs alleen is". „En wel licht zelfs niet in de eerste plaats". Gebleken is dat het sociaal-culture le klimaat in het primaire milieu (het gezin) van fundamenteel be lang is. wijsherzieningen, die zover dat de van ouds geldende waarden en normen in het geding komen, zo- als die tot uitdrukking komen in eisen, uitgangspunten en doeleinden van het on-derwijs. De verwachte verschuiving in de deelneming van lagere naar hogere vormen van on derwijs zal gevolgen hebben voor de arbeidsmarkt. De studie acht echter een ernstige ontwrichting van de arbeidsmarkt geen noodza kelijk of waarschijnlijk gevolg. „Als een hoger onderwijsniveau ook een volledige ontplooiing van allerlei vormen van creativiteit betekent, kan gesproken worden van een ge lukkige coïncidentie. Er nadert een tijd waarin de vrije tijd zijn karak ter van beloning, van rust na ar beid verliest en voor de mens iets wezenlijks zal zijn", zo wordt opge merkt. (ADVERTENTIE) als u een café, restaurant, cafetaria ziet waar de uit hèngt. U bent daar verzekerd van kwaliteits frisdranken. Sinas-vruchte- limonade, citroen, frambozen, champagne-pils, bitter-lemon. Kikker öp met RECOM 238 Om de schoolgeschiktheid en de doorstroming te verbeteren bestaat er weinig uitzicht op eenvoudige, snelwerkende en goedkope therapie- en, aldus de bewindslieden. „De na druk kan het beste gelegd worden op onderzoek en experiment en op overleg en oriëntatie." Daarbij kan van een stelselmatig democratise- ringsbeleid het meeste resultaat verwacht worden, wanneer het zich direct of indirect richt op het on derwijs aan kleuters en jonge school kinderen. Voorgesteld wordt onder meer een vergelijkende studie te verrichten naar het verschil in mi lieucondities tussen geschikte en niet geschikte kinderen uit het lage re milieu. Voorts kan onderzocht worden hoe de schoolgeschiktheid wordt beïnvloed op lagere scholen, met een leerlingenbestand dat naar sociale herkomst verschilt in verge lijking met scholen met een sociaal homogene schoolbevolking. Ook kan men nagaan in hoeverre de klasse grootte van invloed is. Ook de mogelijkheden voor een stelselmatige voorlichting over on derwijs en opvoeding zouden moeten worden onderzocht, liefst door een breed samengestelde werkgroep. Vanwege de centrale rol van de vrouw bij de opvoeding dient men na te gaan hoe het onderwijs meis jes beter kan voorbereiden op hun toekomstige rol in de opvoeding. Tenslotte moet bezien worden waar herzieningen nodig zijn in de onder wijzersopleiding, omdat de onder wijzer een centrale plaats in het de mocratiseringsproces inneemt en vele kwaliteiten moet bezitten. De studie stelt samenvattend: de oplossing van het democratisering»- vraagstuk werd tot voor kort voor al gezocht in de spontane of gelei de aanpassing van het kind aan de school. Een alternatief is echter de systematische aanpassing v-an de school aan het kind, al betekent dit in uiterste consequentie een geheel nieuwe visie op de functie van het onderwijs, die ook voor de sociale structuur als geheel vergaande ge volgen kan hebben. De studie oppert voorts de moge lijkheid van een onderwijssysteem waarin de culturele verscheidenheid van de samenleving als geheel be ter dan tot dusver in de onderwijs doelen en in de onderwijsstructuur zichtbaar wordt. De bewindslieden gaan namelijk van de centrale ge dachte uit, „dat er een nauwe functionele relatie moet bestaan tussen onderwijs en samenleving". De studie pleit daarom voor een in tegrale benadering van het demo- cratiseringsvra-agstuk in het raam van een actieve, breed ondersteun de cultuurpolitiek. Gericht op de volledige emancipatie van de „eer tijds onmondigen" van wie wel de politieke en sociale emancipatie, maar nog niet de culturele emanci patie is verwezenlijkt. De studie betwijfelt tenslotte of binnen afzienbare tijd te ontkomen valt aan de noodzaak van onder- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Veringa zal nog deze maand aan de Tweede Kamer een verklaring overleggen, waarin de globale uitgangspunten staan die ten grondslag zullen liggen aan de voorgenomen wijziging van de wet op het wetenschappelijk onderwijs. Die wijzigingen zullen zijn gericht op democratisering van het bestuur van universiteiten en hogescholen en in het najaar bij het parlement worden ingediend. De Utrechtse studenten zijn zo als wij reeds in enkele edities heb ben gemeld niet overgegaan tot een bezetting van de Utrechtse aca demiegebouwen. Een motie daartoe ingediend, werd verworpen. Wel kwam er een „officieuze" bezetting tót stand van de aula, die als per manent discussiecentrum werd inge richt. Deze „bezetting", waartegen het universiteitsbestuur geen enkel bezwaar had, werd reeds gisternacht geëffectueerd. Onmiddellijk werden er allerlei diensten ingesteld, die nieuwe discussies moesten voorbe reiden. Tijdens het proces tegen de bezet ters van het Maagdenhuis in Am sterdam is de 21-jarige Tilburgse student Frans G. veroordeeld tot een boete van 200 gulden. Nadat de of ficier had opgemerkt dat hem niet bekend was dat de student eerder zich aan lokaalvredebreuk had schuldig gemaakt, zei deze dat hij in Tilburg in mei de hogeschool het zelfde feit had gepleegd. „Het vreemde is dat daar geen vervol ging is geweest", zo voegde hij er aan toe. De 20-jarige barkeeper van de stu dentensociëteit Olofspoort, die op de dag van de ontruiming van het Maagdenhuis met gehaktballen voor de studenten naar binnen was gegaan en ook terecht moest staan bood gis teren de politierechter en de offi cier van justitie een bal gehakt aan. Ondanks dit gebaar werd hij veroor deeld tot een boete van 200 gulden. cussienota voor alle geledingen van de economische hogeschool en de me dische faculteit. In de commissie heb ben alle groeperingen van de instel lingen zich over de bestuursstructuur beraden. De actiegroep medicijnen te Nijme gen heeft een telegram gezonden aan prinses Margriet waarin zij zegt dat de studenten van de medische facul teit er hun waardering over uitspre ken dat prinses Margriet hun demo- cratiseringsacties daadwerkelijk on dersteunt door zich als patiënte bij deze universiteit te laten inschrijvend De soclallstiscne senators Bron- gersma, Cammelbeeck en Troostwijk hebben minister Polak (Justitie) vra gen gesteld over de berechting in Amsterdam. Zij vragen of deze rechtsgedingen terecht voor de poli tierechter zijn vervolgd en of de be rechting door een alleensprekend rechter, gezien alle implicaties, een juist beleid acht. De discussie over de structuur van het universitaire onderwijs in Rot terdam kan in de loop van de zomer worden gevoerd aan de hand van een interim-rapport van de commissie Universiteit Rotterdam. Dit rapport moet worden beschouwd als een dis- WASHINGTON (RTR) Vooraan staande Amerikaanse senatoren, on der wie William Fulbright en Mike Mansfield, hebben bij de senaat een resolutie ingediend, waarin wordt gesteld dat nationale verplichtingen die de V.S. tegenover andere landen aangaan, mede de instemming van het congres dienen te hebben. De resolutie betekent een reactie op het besluit van ex-president Johnson om grote aantallen militai ren naar Vietnam te sturen. Dit ge schiedde op basis van een machti ging van het congres aan de presi dent om de „nodige maatregelen" tegen Noord-Vietnam te nemen we gens aanvallen op twee Amerikaan se omderzeebootjagers in die golf van Tonkin. (Van onze pari. red.) DEN HAAG De Academische Ziekenhuizen van Leiden, Amster dam, Utrecht, Groningen en Rotter dam krijgen een zelfstandig bestuur. De curatoren van de Universiteiten hebben voortaan wel een vertegen woordiging in de commissie van over. leg voor de gemeenschappelijke aan gelegenheden van universiteiten en academisch ziekenhuis. Het wetsontwerp dat deze nieuwe bestuursvorm regelt is gisteren door de tweede kamer met instemming ontvangen. Het grondbeginsel moet blijven dat het Academische Ziekenhuis er in de eerste plaats is voor de geneeskundige behandeling en verzorging van zie ken. De regering hoopt tegelijk dat hiermee ook meer eenheid komt in de ziekenhuistarieven. (Van onze redactie buitenland TEL AVIV Israëlische straal jagers hebben gisteren voor de twee de achtereenvolgende dag dorpen in de zuidelijke Jordaanvallei aangeval len. Zeven personen werden gedood, volgens een woordvoerder van het Jordaanse leger. Israëlische patrouilles hebben gis teren op de hoogvlakte van Golan en de Gazastrook acht Arabische infil tranten gedood. Ds Israëli's hebben gisteren voor het eerst officieel toegegeven, dat napalm gebruikt is bij de zware luoht-artillerie-aanval die woensdag op Jordanië werd uitgevoerd. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM In het kleuteron der wijs zal in 1972 een behoefte zijn aan 2350 tot 2500 nieuwe leidsters. Het Ziet er naar uit dat die er niet zullen zijn, want de toeloop naar de opleidingsscholen is zo gering, dat er niet meer dan 1850 a 1900 akten zul len worden uitgereikt in 1972. De wet staat niet toe dat onbevoegden een kleuterklas ledden. Het is, hoop ik, ook voor u een blo zend begin geweest van deze nieuwe dag, die ik weet niet wat brengen zaL Bij mij heeft het zeer goede weer van de laatste weken de vakantielust ver der opgewekt. En zeker op deze mor gen. Als ik uit mijn raam kijk zie ik de (wat grauwe) werkelijkheid van alle dag. Sluit ik mijn ogen weer, dan dwalen mijn gedachten af naar zon nige, rustige en prettige oorden, va- van mijn woonstede, waar ik geniet van zon, water en wind. O, zo. Maar ik zal nog een paar weekjes moeten wachten voor het zover is. Ik heb overigens onder mijn collega's er is er al één zeer gebronsd van va kantie teruggekeerd een kleine enquête gehouden. Wat, zo luidde het eerste woord van mijn (enige) vraag, is het prettigst, het vooruitzicht van een vakantie binnen afzienbare tijd of het genoegen te wachten tot ieder een op vakantie is geweest en jij (wij tutoyeren elkaar bijna allemaal) al les nog moet krijgen? Hoewel ik niet kan instaan voor de wetenschappelijke waarde van dit on derzoek, kan ik u meedelen dat de meesten een vakantie binnen afzien bare tijd het prettigst vinden. Ze zijn inhalig, dat blijkt wel. De vakbonden willen steeds meer le den hebben. En terecht. Zieltjes win nen heet dat. De Metaalbedrijfsbond NW doet in zijn laatste uitgave weer een poging. En dat gaat als volgt: Gebruikmakend van de wetenschap dat velen hun zinnen graag geprik keld zien is vanaf heden roestvrij ma teriaal beschikbaar voor het boeien van ongeorganiseerden. Voor 'n prik je kan iedere ledenwinnaar aan de rol gaan. Het hoogste rendabele ren dement wordt bereikt wanneer een ongeorganiseerde tegen de draad is en met zijn argumenten voor de draad moet komen. Dan is het een kwestie van inpakken en oprollen: de voordelen van het bondslidmaatschap zijn zo talrijk dat uw prikkels het meest steekhoudend zijn. Laat men van u niet kunnen zeg gen dat u er geen steek aan doet en besef dat de toekomst van de bond aan een prikkeldraadje hangt. Bij deze oproep stond (natuurlijk) een illustratie waarop prikkeldraad voorkomt. Prikkelen, dat kunnen ze, die sex- banden. Prof. Van Wijnbergen hoeft zich geen zorgen te maken over de klap die hij van de Nijmeegse senaat in zijn ge zicht heeft gekregen: uiteraard van de rechterkant. De studenten zullen wel wraak nemen voor hem. Kijk, prijsbewuste en op-lage-prijzen- en-toch-goede-kwali telt-verliefde liefhebbers, de regering wil de huur verhoging van 1 januari al uitstellen. Tenminste als dit een wezenlijke bij drage betekent tegen de prijsstijgin gen, Nou en of. Het is net of er in Den Haag ogen open gaan. Om over reïncarnatie te spreken lijkt me nog wat voorbarig. V(ooruit)V(erlaag)D(ie) belasting. Er is nog hoop vrienden. Het zal moeite kostenmaar we komen er. Geloof me. Vanaf deze plaats een groet aan alle toeristen, die momenteel het zuidwes ten van Nederland bezoeken. Gegroet. MERIJN (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL „We lijken vreselijk op elkaar en na twee dagen had ik het idee nooit bij haar weg te zijn ge weest". Dit zei gistermiddag de 35- jarige mevrouw Ina Zwartjes-Beets uit Amsterdam bij haar terugkeer uit Engeland waar zij na 35 jaar haar werkelijke moeder heeft ontmoet. Mevrouw Zwartjes werd in 1933 geadopteerd als baby van enkele we ken. Aanvankelijk hielden haa'pleeg- ouders dat voor haar verborgen, maar toen mevrouw Zwartjes er achter kwam dat haar werkelijke moeder nog in Isvxenwas heeft zij geen mid del onbenut gelaten om haar te vin den. Na een hardnekkige speurtocht van 20 jaar slaagde zij er via het Le ger des Heils in haar moeder, de 53- jarige mevrouw Muriel Clifford-Clark in Peterborough te vinden. Deze zomer zullen mevrouw Clark en haar man in Amsterdam bij de familie Zwartjes komen logeren.

de Stem | 1969 | | pagina 9