heeft kans Paal en perk stellen aan eroei Rotterdam Waterbedrijven concentreren GS. VAN ZUID-HOLLAND: i Be veren: >gelijk toch t geding f Werkgroep milieu Zuidwest-Nederland Zomerfruit BEEKSE BERGEN Het circus is in Zeeland STAATSSECRETARIS KRUISINGA ER SPEELT TILVERSUM Even uitblazen mevrouw IE ICHOOLDEN Aavo Hulst ilarine Bouwbedrijf Delta" Commentaar Inspraak beangstigend Chocolade crackles Voome-Putten Zeeuwse muziek school gaf goede uitvoering Metamorfose Verzwolgen Thoolse dagen op 27 en 28 juni in Scherpenisse Miras exposeert in Terneuzense watertoren DE STEM VAN VRIJDAG 20 JUNI 1969 Animo III. Junioren: Swift ^>wift I - Togo, Volharding Wit, Blauw Wit - Storm- ift I - Volharding I. Ad- Swift B - Stormvogels B.K.C., Animo A - Swift Vit A - Stormvogels A. Ad- 3: Swift snel - Animo B, Atlas. Adspiratraten C: On- mo C, Ondo B - Swift vlug. :n E: Luctor B - Blauw iba B Luctor C. Pupillen Stormvogels A. Pupil. >ba B - Zaamslag, Volhar- :tor. SÜM (ANP) Tom Okker men aan de internationale pioenschappen van Neder- van 28 juli tot 3 augustus ïm worden gehouden, ikker zullen in Hilversum eren de Brit Taylor, de uding en Kuhnke en Plötz, ar Gulyas, de Zuidslaviër de Roemenen Nastase en Zuidafrikanen Maud en alsmede de Tsjechische Da- loeg (Kodes, Mukal, Hole- ednik) op de baan komen, mes zijn tot nu toe onder Kerry Milville en Karen tweede en derde op de ie ranglijst, aangetrokken, •ijzengeld bedraagt ruim den, waarvan de winnaar erenenkelspel 10.800 gulden 55 an onze sportredactie) RDAM Het doorgaan van geding, dat Jan van Beve- ilan was tegen Sparta aan te heeft gisteren een grotere kregen. Sparta heeft na een ing namelijk besloten om de o.a. een forse salarisstijging [e nationale doelman aan- ijn contract voor het komen- liet in te willigen, nu helemaal verschrikke- is echt een slag geworden, an mijn eisen vast gehouden, c tenslotte al een veer had het handgeld. Maar Sparta aar niet aan voldoen. Ik ga ireken met mr. Janssen van dan moeten de raadslieden r uitzoeken. Een kort geding echter wel niet worden. Ik irder een lang geding", aldus Beveren. van Melle-Bulté, vrouw C. Poppe-van Melle Paul en Luc, Wapenaere, kinderen en 'an Melle, de Bleecker, a id het plotseling overlijden >om, grootoom, petekind en EO SIJLVANUS MELLE irocuratiehouder bij de ikstof Maatschappij, maar van Marie Actla, de 27 april 1908 en overle- 1 juni 1969. 13 juni 1969 in strikte in- n. >en onze school verlaten. onze leerlingen, alle oud- elangstellenden stelt zij in b afscheid van haar te in in de aula van de eer- (ingang poort Lange Bel - londerdag 26 juni a.s. in de i6.30 uur. teel St.-Joseph-Mavo 4, Middelburg. industriële werken te Goes, igen i geschiktheid een funktie ven in de montage-afdeim- een hogere toongroep wor- d. itvoerders van de werken telef. 01180-7386. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland doen wat hun collega's van Noord-brabant nagelaten heb ben: de uitgangspunten van een te ontwerpen streekplan ter discussie stellen in de volksvertegenwoordi ging, de Provinciale Staten. Als een plan al in een zo vroeg stadium tot onderwerp van gesprek gemaakt wordt, is echte inspraak mogelijk. Een plan dat al zo ver ont wikkeld is als het voorontwerp streekplan West-Brabant, is uiterst moeilijk te veranderen, zodat men xich kan afvragen of het eigenlijk nog wel zin heeft de bevolking tot inspraak uit te nodigen. Het Zuidhollandse voorbeeld ver dient de aandacht van „Den Bosch". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zjjn tegen een ongebreidelde expansie van het Rotterdamse haven- en indu striegebied. Zij hebben dat weer eens duidelijk gezegd in een dis cussienota die zij aangeboden hebben aan Provinciale Staten ter voorbereiding van een streekplan voor het zuidelijk deel van de provincie. Ten aanzien van de Rotterdamse expansiedrang moet volgens G.S. een vaste begrenzing vastgesteld worden. Daarnaar kunnen enerzijds de plaatselijke overheid en het bedrijfsleven zich richten bij hun programma's en investeringen, en anderzijds wordt Rotterdam een bepaalde leefruimte gelaten. (ADVERTENTIE) Naar de opvatting van G.S. ligt de toelaatbare en zelfs gewenste uit breidingsmogelijkheid voor Rotter dam op de as Rotterdam-Antwerpen vooral nu een industriële aanzet aan de Moerdijk tot stand is gekomen. Langs deze as is immer een goede verkeersontwikkeling mogelijk, ter wijl op korte afstand vain het werkge bied een variatie van woonkernen, elk met hun eigen differentiatie, tot stand kan worden gebracht. „Wij achten het niet nodig, dat het overgrote deel van de industrie terreinen voor grote schepen bereik baar is. De ontwikkeling moet be paald niet gaan in de richting van (Van een onzer verslaggevers) BREDA Een werkgroep van deskundigen op het gebied van ruimtelijke ordening, milieubeheer, economie en werkgelegenheid is begonnen met het „doorlichten" van het Rotterdamse Plan 2000+. De Werkgroep Milieu Zuid west-Nederland is ingesteld door de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming waarin ruim honderd organisaties samenwerken - en een dezer dagen geïnstalleerd door haar voorzitter jhr. mr. M. van der Goes van Naters. Blijkens het hoofdartikel in een zojuist verschenen aflevering van het tijdschrift Natuur en Landschap staat de Contact-Commissie zeer kritisch te genover het Plan 2000+dat getuigt van een eenzijdige benadering, die bo vendien uitgaat van aanvechtbare uitgangspunten. De werkgroep wil trachten deze uitgangspunten in hun juiste proporties te groeperen en op grond hiervan voorstellen te doen voor een optimale ruimtelijke ontwikkeling van Zuidwest-Nederland, waarbij zowel aan de be- langen van economische groei en werkgelegenheid als aan dat van een ge zond leefmilieu recht wordt gedaan. De Werkgroep Milieu Zuidwest-Nederland staat onder voorzitterschap van prof. dr. J. W. Tesch. Nogal wat mensen klagen over de verschrikkelijke tijd waarin we le ven. Abortus in discussie, marihuana, uitstappende priesters, opstandige studenten, aanvallen op het celibaat. De pil. Waar moet dat heen met ons en onze kinderen. Ik kan het niet helpen, maar zulke kreten die regelmatig te beluisteren zijn niet in het minst in de inge- mden-stukken-rubrieken van elke hunt in dit land geven mij altijd een gevoel van spijt. Want deze tijd jascineert mij. Het is tenslotte in al die eeuwen die we gehad hebben, niet veel generaties gegeven geweest om op een breukvlak te zitten terwijl iedereen zich daarvan bewust was. Zoiets is nieuw. Veranderingen voltrokken zich vroeger zonder dat men er noemens waard erg in had. Nu zitten we er allemaal met onze neus bouenop, we zien de boel splijten, en hoewel dat natuurlijk een beetje griezelig is, is het ook ontzettend opwindend. A lies verandert. Jawel. Maar dat heeft het immers altijd al gedaan De Icerk, om maar iets te noemen, tons in de middeleeuwen, toen de monniken leventjes leidden die vol gebraden hanen en andere goede din gen waren, beslist een andere kerk don in de vorige eeuw, toen de pas toors zich nauwkeurig op de hoogte hielden van de omvang van een ge- tin. En de huwelijken van onze groot- Pupa's en grootmama's waren ook niet te vergelijken met die van u en van mij. het grote verschil is eigenlijk voor atdat de verschuivingen sneller So an en.zichtbaar zijn geworden door de toch wel indrukwekkende moderne communicatiemiddelen", iedereen ziet alle gaten en spleten Na dit koude voorjaar is onze behoefte aan vitamine C extra groot. Ons zomerfruit kan daar- 111 gedeeltelijk voorzien. Aard- tóen leveren 40 mg vitamine C Per 100 gr. Wanneer we beden ken, dat de gemiddelde behoefte Plm. 50 mg per dag voor volwas sen personen is, zal het duidelijk z'jn dat we met aardbeien weer spoedig op peil komen. Ze zullen hopelijk nog wel goedkoper wor den en daarvan moeten we pro beren. Daarna krijgen we dan de rode en zwarte bessen, waar- van de laatste met 140 mg vitami ne C per 100 gram vruchten, een zeer grote vitamineleverancier zijn. die er op wijzen dat de maatschappij van morgen anders zal zijn dan die van vandaag. Dat feit, dat je het zien kunt, is misschien griezeliger dan de veranderingen op zich, lijkt me. Je kunt zo de instituten aanwijzen die er anders uit zullen zien: kerk, hu welijk, maatschappelijke verhoudin gen. Maar niemand kan immers be weren dat die op dit moment ideaal zijn, of dat 20 of 50 jaar geleden waren; en vanwaar dan die angst voor nieuwe denkbeelden? Wat ik nogal hoopgevend vind, is dat zo enorm veel mensen zich bij al deze dingen betrokken voelen. Veel meer mensen dan ooit tevoren zijn zich bewust van wat er in de wereld aan de gang is. Ze nemen een standpunt in: ze zijn voor of te gen rassendiscriminatie, voorbehoed middelen, pornografie, drugs. Ze den ken erover. Daarom heb ik sterk het gevoel dat uit al die veranderingen uitein delijk een betere maatschappij te voorschijn zal komen, van mensen die min of meer bewust (in elk geval bewuster dan voorheen) gekozen hebben voor de vormen waarin ze leven. Als je een beetje vertrouwen hebt in de mensheid, is dat eigenlijk niet beangstigend, maar juist gewei- dia. BENITA ISPHORDING een aantal chemische mammoet- complexen. In sterkere mate dan tot nu toe moet het uitgiftebeleid gericht zijn op het aantrekken van grote of middelgrote industrieën van afgeleide en verwerkende aard. Dit wordt mede bereikt door de ter reinen per weg en per rail uitsteken de aansluitingen te geven en daar tegenover deze voor chemische mam moetcomplexen onaantrekkelijk te maken", aldus de nota. Wat Voorne en Putten aangaat blijven G.S. bij het standpunt dat er wel behoefte is aan een woonstad in Hellevoetsluis, Zeker nu de op richting van een staalproduktiebe- drijf tot de reële mogelijkheden gaat behoren, zou het innemen van een ander standpunt onwezenlijk zijn. Ook in de verre toekomst achten G.S. overigens een aantasting van Voor ne en Putten ruimtelijk gezien on toelaatbaar. Vooral het westelijk ge bied is onvervangbaar. De inkomenssituatie van Nederland is langzamerhand zo, dat wel degelijk bij afweging een fraai en groot recreatiegebied behoort te pre valeren boven de mogelijkheid ter plaatse meer nationale inkomsten te verwerven. Overleg met de gemeentebesturen over de toekomst van hun gemeen ten en over de door hen gewenste woonfunctie zal terstond na het tot stand komen van het streekplan, zo niet tijdens de voorbereiding a-van, nodig zijn. Van een weinig groeien de bevolking met 'n hoog inkomens niveau zijn woon- en leefeisen te verwachten, waaraan in de toekomst wordt voldaan door veel differentia tie en geen streven om een ze.er groot aaneengesloten woon- en werkcom plex te vormen. Een evenredige groei van alle dor pen leidt tot ongewenste toestanden. G.S. zijn voorstander van kernen van 20.000 tot 25.000 inwoners en centrumdorpen van circa 5.000 zie len naast een grote stad en enige middelgrote steden. Voor Rotterdam zijn gedeputeer den ervan overtuigd, dat strikt be drijfseconomisch gezien alle bedrijfs terreinen, die in het zuidelijk deel van de provincie beschikbaar zou den worden gesteld, ook gretig aftrek zullen vinden. Tegen de plannen van Rotterdam hebben zij bezwaren: gemis aan in- zivht in het wezenlijke voordeel, de zekerheid van grote economische na delen als de negatieve elementen ook in de berekening worden betrokken en: dat Rotterdam impliciet 'n demo cratische ontwikkeling aanneemt, die het nodig maakt, dat veel ar beidskrachten van buiten worden aangetrokken om de investeringen rendabel te maken. „Wij zien de expansie, zoals velen in Rotterdam die nu noodzakelijk achten, als ongewenst en onaanvaard baar, behalve wanneer zij onvermij delijk is. Hieraan ontbreekt echter el ke schijn van bewijs. En toe te jui chen valt zij niet", aldus de nota. „In dit stadium staat in genen dele vast, dat de uitvoering van bepaalde Rot terdamse plannen in het weiverstane belang van het land is". Een goed idee voor morgen ONTSPANNINGSPARADUS tussen Hilvarenbeek en Tilburg Vergeet niet het safari-leeuwenpark van deBeekse Bergen te bezoeken. (ADVERTENTIE) De grote uitvoering van de Zeeuw se Muziekschool afdeling Middelburg zit er weer op. De concert- en gehoor zaal was geheel uitverkocht; op het podium zaten enige honderden jonge amateurmusici, die voor het grootste gedeelte de klassen van algemene muzikale vorming vertegenwoordig den. Deze jongelui waren (met bege leiding van het Orff-instrumentarium en een blokfluitgroep) te horen in een drietal goed gezongen liedjes, waarbij in het „AJO" de zaal als een goede echo fungeerde. De AMV stond onder directie van leraar Theunis, waarbij de dames Biesma-Ubbels, Me- liefste en de heren Kreuter en Van Soest de inleidende repetities hadden gehouden. Naast dit optreden konden de aan wezigen voor de pauze tweemaal (en met genoegen) luisteren naar het jeugdkorps van ONDA, dat in een viertal werkjes op beschaafde wijze onder directie van C. Cevaal musi ceerde. Blokfluitleerlingen van de heer Boon toonden hun kunnen in een „Di vertimento" van Peter Mai, waarbij een dito stuk van Mozart gespeeld door Dineke van der Vijver en Ella Francken, klarinet, gesucondeerd door Wilma Ooms, aardig aansloot. Een klarinetgroep van het jeugdkorps „Voorwaarts" uit Koudekerks com pleteerde het geheel. Na de pauze volgde het optreden van het Zeeuws Jeugdorkest, dat deze keer onder leiding stond van Jo Ivens. Deze gastdirigent, die inviel voor de door ziekte afwezige Peter Jense, di rigeerde het Concert voor vjool en orkest van C. Stamitz, waarbij de con certmeester Mart Roe-gholt de viool soliste was. Onlangs had deze violiste op een concours de eerste prijs hier mee gewonnen. Mart Roegholt gaf van dit vioolconcert een zeer verdien stelijke vertolking. Zij oogstte terecht een storm van applaus. Bram Beekman, orgel, zorgde voor het sluitstuk op deze avond in het orgelconcert in Bes groot van Handel. Routinier Beekman vormde met het orkes.t een goede eenheid, dat voor al in het eerste gedeelte (Maestoso- Allegro) tot uitdrukking kwam. Al met al een geslaagde muziekavond met voor elck wat wils. AB LICHTENDAHL. Grand Hotel BRITANNIA Vlissingen Tel. 01184 3255 Waar het elke avond weer bal is. (Van een onzer verslaggevers) GOES Als het circus in Zee land komt, verspringt er iets in het uurwerk van een goed geordende maatschappij. Circus Toni Boltini heeft zich gisteren in Goes genes teld en vandaag staat de reusachti ge chapiteau alweer in Middelburg overeind. Terwijl u dit leest (als u tenminste een vroege krantelezer bent) werken tientallen mensen aan de opbouw van de omvangrijke onderneming van Boltini in Mid delburg. Maar vannacht waren die zelfde mensen in touw om het cir cus in Goes af te breken en van avond lopen ze wellicht in kleurige pakken rond de piste, om vannacht weer met het afbreken te beginnen. Wanneer ze slapen weet niemand. Het circus is een verschrikkelijk grote, exotische ééndagsvlinder als het naar Zeeland komt Eén speel dag per (grote) gemeente en dan moet het uit zijn. Meestal heeft men op die ene speeldag dan ook het hele circusminnende publiek uit stad en omtrek in de zeildoeken koepel van het circus gehad. Die ene dag lang beheerst het cidcus een stad. Dat kan, behalve misschien in België, eigenlijk alleen maar in Zeeland en dan nog' in het bijzonder in Goes. De meeste ge meenten verwijzen de circussen naar wat afgelegen terreinen. In Goes staat het circus midden op de markt, de kleurige wagens met hun artistieke en vaak vermoeide be woners vind je terug op de vele pleintjes die de stad telt. De „stal len, die in de pauze bezichtigd kunnen worden", kunnen er op de Markt niet eens meer bij. De span draden van de grote chapiteau zijn bij wijze van spreken bevestigd aan de tapkasten van de vele horeca bedrijven rondom de Markt Die ene dag dat de ééndagsvlin der van Boltini zijn bonte vleugels over Goes dichtvouwt, is de hele stad een beetje gek. Niemand kan zijn auto meer kwijt, de hotels zit ten vol uitheemse gasten, van Ma rokkaanse springers tot dresseurs, danseressen: en natuurlijk: de vorsten uit het circusrijk: Herr Di- rektor met zijn vrouw, de stafle den en mopperende paardrijdsters, die na elke voorstelling zeggen dat het een sof was omdat Arthur na tuurlijk weer nét iets te vroeg met die rothoepel kwam aandragen, waardoor Suleika schrok. (Het pu bliek heeft niets gemerkt, maar de artiesten hebben naast hun normale zenuwgestel nog een soort radar van ongemeen sensitieve aard). Zittend voor een cafévenster heb ik mij zitten verwonderen over wat een circus in onze gestroomlijnde tijd in een stad als Goes kan aan richten. Het hele jaar door zie ik vanuit datzelfde caféraam dezelfde mensen passeren. Een advocaat, op weg naar zijn kantoor, een man fan het boekhoudbureau van de Z. L.M., twee dames die een bood schappenwagen tje voortduwen; kinderen op weg naar school, vech tend en kletsend over „de voetbal"; een paar winkelmeisjes; een oude secretaresse die op haar kantoor al lang niet meer reageert als de tele foniste zegt: „Er wacht aan de ba lie 'n man op u!" Kortom alle maal gewone, alledaagse mensen, met de gebruikelijke uitschieter van een jonge artistiekeling in een ge klede jas en met een zwarte hoed op het hoofd. Je let er niet eens meer op. Maar op circusdag in Goes pas seert er opeens een kameel je raam! Twee vermoeid uitziende mannen met verwaarloosd haar (hetgeen er anders uitziet dan het zorgvuldig-nonchalante kapsel van de moderne jeugd) slepen zich voorbij, gevolgd door een zéér knap meisje in een elfenjurkje, waar overheen zij een kamerjas draagt. Enkele meters achter haar volgt, ietwat wentelend op het bekken, een breedgeschouderde krachtmens. Hij is zwaar geschmikt. Van dicht bij heeft hij de ogen van een ga zelle. Hij kijkt niet naar het meisje. Hij ként haar. Maar Goes kent haar niet. Goes weet nog niet dat de elf straks door de tentkoepel zal zweven, pal in de gespierde armen van de vanger met zijn brede schouders en de witte zwachtels om zijn polsen. Hoefgetrappel kondigt de komst van een groepje paarden aan. Twee clowns volgen daarachter. Ze doen niets leuks, maar praten serieus over de Wankelmotor. Hoe kómen ze erop? Een straatbeeld als in een droom. Intussen schettert er muziek, met veel koperwerk erin, over de Markt. De voorstelling gaat begin nen! De clowns zijn de Wankelmo tor vergeten; het elfje heeft haar kamerjas als een verschrompelde huid afgeworpen en zweeft, gedra gen door lichtstralen, naar haar Ro meo. Het publiek denkt: „Die hou den van elkaar!" De paarden, nu zonder grauwe dekens, maar glim mend als grote meikevers, draven door de piste volgens een choreo grafie, die zo oud is als het beesten spul De altijd ylttige geuren van het circus mengen zich met die van de stad. Eigenlijk moest je niet zeg gen: het circus is in Goes, maar „Goes is een circus", zo intens vloeien circusleven en stadsleven door elkaar De artiesten en de dieren passe ren na de voorstelling opnieuw het raam. Ze zijn wat vermoeider. Hun glans bleef echter in de tent en in de herinnering van de toeschou wers. Nu komen ze van hun werk thuis, maar hun „thuis" is onder wijl al bezig zich te verplaatsen. Op naar de volgende speelstad! Het grootste mirakel is nu begon nen! Het circus wordt als het ware verzwolgen. De chapiteau stort al ineen als de laatste bezoekers de tent verlaten. De meeste wagens zijn al op weg naar Middelburg. Als de zon opkomt herinnert niets In Goes meer aan die ene, uit heemse dag dat het circus die klei ne provinciestad een metamorfose bezorgde. Wat verwaaide aanplakbiljetten, schilfers van de huid van dit reu- zendier, blijven als enige herinne ring achter. TOM KOOPMAN (Van een onzer verslaggevers) SCHERPENISSE Vrijdag 27 en zaterdag 28 juni a.s. worden op het terrein de „Pluimpot" voor de der tiende maal de Thoolse dagen geor ganiseerd. 's Morgens worden de eindkeurin- gen van de kalversfokwedstrijd en de rundvee- en schapenkeuringen ge houden. 's Middags volgt de keuring koud- en warmbloedpaarden. In de avonduren is er een tienerevenement in de Thoolse veilinghal. 's Zaterdags is er een feestpro gramma met alerlei attracties, wind- hondenrennen, parachutespringen, een rally over het weiland voor auto's, motoren en bromfietsen. Ten slotte wordt een amusementsavond georganiseerd in de veilinghal. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Onder auspiciën van de V.V.V.-Terneuzen en met me dewerking van de kunstenaar Pieter de Bodt uit Zaamslag, worden in de komende weken in de Terneuzense watertoren exposities van verschil lende aard gehouden. Morgen zal namens het gemeente bestuur de eerste tentoonstelling worden geopend. De 38-jarige schil der Miras uit Spijkenisse laat er een aantal van zijn werken zien. Miras is een z.g. laatbloeier, die zich het schilderen zelf heeft aangeleerd. Pas anderhalf jaar geleden begon hij te schilderen. Tevoren verdiende hij zijn brood als elektrotechnicus. Ook werkte hij o.a. aan enkele films mee. Zijn figuratief werk heeft iets weg van dromen, van nachtmerries. Miras heeft nooit eerder geëxposeerd. De opening van de expositie in de watertoren is zaterdagmiddag half vier. Voor plm. 24 stuks hebt u nodig: plm. 20 gr (3 eetl.) cacaopoeder, 45 gr (3 eetl.) boter oj margarine, 50 gr (ruim 3 eetl.) suiker, 3 eetl. keuken stroop, 2 koppen Corn Flakes. Meng de eerste 4 ingrediënten en breng ze, onder voortdurend roeren, langzaam aan de kook. Neem de pan van de warmtebron en roer de Corn Flakes door het mengsel. Verdeel dit over papieren vormpjes of leg „bergjes" op een vetvrij papier of een beboterde bakplaat. Laat de crackles afkoelen en hard worden, eventueel in de koelkast. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/DEN BOSCH/MIDDEL BURG Staatsecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezond heid heeft de provinciale overheden gisteren krachtige middelen in het vooruitzicht gesteld om de concen tratie van waterleidingbedrijven in de verschillende provincies te kunnen doorvoeren. Volgens de staatssecre taris zal de concentratie van water leidingbedrijven krachtig ter hand genomen moeten worden. De ervaringen tot nu toe hebben Uitgewezen dat het samenbrengen van waterleidingbedrijven een moei zaam karwei is. In Zeeland is de concentratie na onderhandelingen, die jaren geduurd hebben, zo goed als voltooid. In Brabant zijn water produktie en -distributie nog erg ver snipperd. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben in de niet lang geleden verschenen energienota de Staten voorgesteld mee te werken aan een zo sterk mogelijke concen tratie van de water-produktiebedrij - ven. De Staten zullen in september over deze energienota beslissen. Dr. J. Kruisinga sprak voor de Vereniging van Waterleidingfabri kanten die haar jaarvergadering in Utrecht heeft gehouden. De staatsse cretaris kondigde een herziening van de waterleidingwet aan. De bestaande wet geeft de provinciale overheden alleen de bevoegdheid tot Incidenteel ingrijpen. In de nieuwe wet zullen de provinciale overheden zelfs de taak opgelegd krijgen „om een reorganisa tie te bewerkstelligen, waar dit ter bevordering van doelmatigheid no dig is". De reorganisatieprocedure zal volgens de heer Kruisinga zo een voudig mogelijk worden gehouden. De staatssecretaris spoorde de aanwezige fabrikanten overigens aan zich in eigen kring reeds op de nood zakelijk geachte reorganisatie te be zinnen. Met het nodige cijfermateriaal toonde dr. Kruisinga aan dat er nog veel te veel kleine waterleidingbe drijven zijn. Van de 149 produktie- bedrijven zijn er 129 met een pro duktie van minder dan 10 miljoen kubieke meter - tour De huidige bedrijfsstructuur is z.i. onvoldoende om de toekomstige taken op het ge bied van de watervoorziening be hoorlijk te vervullen. In Zeeland is in oprichting het wa terleidingbedrijf Zeeland, dat per 1 januari a.s. zowel de produktie als de distributie van het water in de hele provincie voor zijn rekening zal ne men. Alleen de gemeente Middelburg houdt dan nog een eigen produk tie- en distributiebedrijf. Brabant heeft twee grote produktiebedrijven. te weten de waterleidingbedrijven Noord-West Brabant en Oost-Bra bant. Daarnaast bestaat een tiental kleinere gemeentelijke produktiebe drijven, o.a. in Den Bosch. Tilburg, Eindhoven, Breda en Waalwijk. De distributie van het water In Noord- Brabant is nog veel meer versnip perd- In de kringen van het provinciaal bestuur van Brabant werd de aange kondigde wetswijziging gisteravond met instemming begroet. Ze zal tij dens het komende debat over de energienota zeker als zwaarwegend argument door g.s. naar voren wor den gebracht. Staatssecretaris Kruisinga heeft in Utrecht gewezen op de enorme hoe veelheden water, die Nederland over lertig jaar nodig zal hebben. Daar de waterleidingbedrijven geen of nauwelijks eigen vermogen bezit ten zal de financiering z.i. wel een punt van zorg worden. De ontwikkelingen op het gebied van de ontzouting doen verwachten dat de kostprijs van het door ont zouting verkregen water zal dalen. Dit kan op korte termijn voor de verdamping het geval zijn. Op lan gere termijn zal wellicht ook voor elektrodialyse en omgekeerde osmo se hierop mogen worden gerekend. Een zeer belangrijke ontwikkeling, meende dr. Kruisinga. De huidige verschillen in kostprijs zullen daarom snel kleiner worden. Dit zal ongetwijfeld de toepassings mogelijkheden van ontzouting ver groten, aldus de staatssecretaris.

de Stem | 1969 | | pagina 5