DE STEM Massaal 'nee' van Moerdijkers tegen vaststelling bestemmingsplan breda Complex geheel van loon- en prijs- problemen komt vandaag aan de orde Nederlanders en Duitsers om de beurt over de autowegen "Revolutie" in Breda loopt uit op kopje koffie van de overheid VERKEERSACTIES POLITIE HEBBEN ALLEEN SUCCES ALS PUBLIEK OP DE HOOGTE IS DRQSTE voor uw vakantie DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Alarm bij Dow schrikt Terneuzen op andaag in Pijnen niet in de four? West-Duitsland verhoogt disconto Explosie aan boord van jacht üMran" HAARWERK Aandeelhouder overlijdt op jaar vergadering editie voor zeeland weerbericht Panter slaat terug Eerst eigen toekomst veiligstellen Jongeren roomboterkoekjes 109e jaargang no. 26150 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker HoofdkantoorBreda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341. Postgiro 1114111 vrijdag 20 juni 1969 Zonnig Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige wind uit zuidelijke richting. Zelfde tem peratuur. ^NTOREN: ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45, TEL. 37150 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26, TOL. 6850 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14, TEL. 4957 GOES, KLOKSTRAAT 1, TEL. 8030 HULST, STEENSTRAAT 14, TEL. 3751 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als de Nederlandse en Westduitse ministeries van Ver keer (en Waterstaat) succes hebben met een oproep waarmee zij zich wil len richten tot de vakantievierders, dan zijn op zaterdag 28 juni de Duit se wegen voor de Nederlanders en hebben de Duitsers de dag daarop het rijk alleen. Als gevolg van het samenvallen van het begin van de vakanties in Nederland en in de Westduitse deel staten Bremen, Hamburg. Neder-Sak- sen en Sleeswijk-Holstein, in het weekeinde van 27 tot 30 juni 1969, valt op deze dagen uiteraard bijzon der grote verkeersdrukte te verwach ten op de Duitse wegen, vooral op de noord-zuid verbindingen. Teneinde een vlotte doorstroming van het vakantieverkeer per auto zo veel mogelijk te bevorderen zijn staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat en de Duitse verkeers minister Leber overeengekomen, aan de Nederlandse toeristen, die het plan hebben in dat weekeinde per auto naar of door West-Duitsland te rijden, te vragen zoveel mogelijk op zaterdag 28 juni te reizen. De Duitse bondsregering zal de Duitse vakantiegangers adviseren op zondag 29 juni of op een later tijd stip op reis te gaan. S.E.R. ZET DE KOERS UIT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad, het hoogste samenspraakcollege van het bedrijfsleven aangevuld met een aantal doer de Kroon benoemde „neutrale" deskundigen, zal vandaag zijn veertiende halfjaarlijkse rapport over de econo mische situatie en de economische perspectieven vaststellen. Met meer dan normale belangstelling wordt door iedereen naar dit rapport uitgezien, omdat ervan verwacht wordt, dat de S.E.R. er de voor 1970 te volgen koers erin zal uiteenzet ten. Ook de regering ziet er reikhalzend naar uit, want het rapport geeft haar een indicatie, wat zij van het bedrijfsleven te verwachten heeft. Aan de opvattingen van de S.E.R. kan een regering heel moeilijk voor bijgaan, zeker niet als er in die raad grote eenstemmigheid bestaat over het noodzakelijk geachte beleid. Aan het bereiken van eenstemmigheid is de laatste dager|j|'an ook achter de schermen koortsa» ntig gewerkt. Daarbij is, zoals reeds eerder ge meld, ook zeer vertrouwelijk beraad met enkele ministers uit de sociaal- economische sector gepleegd om te peilen, wat eventueel bij de rege ring haalbaar is. Het moet niet ondenkbaar worden geacht, dat binnen de S.E.R. niet op alle punten overeenstemming wordt bereikt. Centraal zal in het komende rap port ongetwijfeld staan het streven om de inflatiespiraa] tot stilstand te brengen. Onlangs adviseerde de S.E.R. nog, om dit jaar reeds een poging in die richting te doen door (in feite) de tarieven van de open bare nutsbedrijven iets te laten dalen. Thans zal men er, naar algemene verwachting, een pleidooi voor een uitkering ineens van 1 pet van het jaarloon aan toevoegen. Minister Roolvink heeft al te ken nen gegeven, dat hij zich tegen zo'n uitkering niet zal verzetten. Dat kan ook moeilijk, want voorzover de be windsman aan de loonontwikkeling van dit jaar pijn heeft gehad, is die nu wel voorbij alle contracten zijn wel zo ongeveer door de molen en er zijn erbij, die zeker achteraf gezien er niet zo erg goed zijn af gekomen. De vakbeweging heeft de regering reeds de vermanende vinger voor gehouden. Enerzijds werd van de zijde van het N.VV. gesteld, dat de werknemers helemaal niet zo'n be hoefte hebben aan hoge percentages, als ze er maar wezenlijk op vooruit gaan. Maar, aldus het N V.V., de per centages loonsverhoging kunnen slechts laag blijven, als de kosten ontwikkeling ook beperkt blijft en als vooral de regering die kostenont wikkeling niet zelf impulsen geeft. Het NKV. betoogde deze week hetzelfde, zij het van een andere ziide benaderd, toen het betoogde dat als alle tot dusver bekende be leidsvoornemens van de overheid znuden worden doorgevoerd en als d» werknemers dan nog een wezen lijke loonsverbetering zouden krij gen. er zoker een loonsverhoging van 9 nel in 1970 uit de bus zou moeten komen. Hot N.V.V heeft het N.K V deze norrdorineswiize wel kwaliib geno men on haar voorbarig genoemd, maar het vorschi! was. dat de een tmt allemaal voorzichtig formuleerde en de andere maar meteen ook de "'ifertjes invulde. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Huilende sirenes van Dow Chemical hebben woensdag nacht vele Terneuzenaren opgeschrikt en gedurende twintig minuten uit hun slaap gehouden. Om even na 1 uur iverd groot alarm geslagen. Uit het onderzoek bleek, dat een pakking in een leiding door nog onopgehelderde oorzaak was losgeschoten, waardoor een hoeveelheid amoniakgas ontsnap te. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De Dow-direc- tie kwalificeerde het ongeval als niet ernstig. Ondanks het late uur spoedden zich tal van automobilisten zich naar het fahriekscomplex om mogelijk iets van de ooi-zaak van het alarm waar te nemen. De directie van Dow heeft meege deeld, dat dit soort angstaanjagende alarmeringen spoedig tot het verleden zullen behoren. Medio augustus zal het fabrieksterrein in drie secties worden verdeeld, met elk een apart alarmeringssysteem. Wanneer in een sectie een alarm signaal in werking wordt gesteld, zal dit een heel wat beperkter geluids volume hebben dan thans door alle fabriekssirenes wordt voortgebracht. In geval toch nog een algemeen alarm wordt gegeven, dan betekent dit een z.g. plant wide-alarm, dat voor het gehele bedrijf geldt. Dat houdt in, dat er werkelijk iets ern stigs aan de hand is. De Terneuzense politie kreeg woens dagnacht tientallen telefoontjes van mensen, die wilden weten, dat het doordringende sirenegeloei te beteke- Ben had AHMEDABAD (India) (RTK) Ten panter, die vorige week een jon Sen en twee vrouwen zou hebben Sedood, is in een ravijn in een oer woud in de staat Joejarat in het wes ten van India afgemaakt, hebben functionarissen in Ahmedabad don- derdag meegedeeld. Een groep dorpelingen en politie mannen hadden het bos waarin het dier zich bevond omsingeld. Een po- hüeman schoot op hem, waarop het dier toesprong en de schutter deerlijk toetakelde Voordat de panter kon worden doodgeschoten verwondde "et dier nog 30 dorpelingen. Veertien gewonden liggen in het ziekenhuis. STAATSSECRETARIS Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen heeft in beginsel besloten dat aan afgestudeerden van hogere techni sche scholen (H T.S de titel „inge nieur technische academie" wordt verleend, afgekort tot „ing." voor de (Van onze correspondent) BREDA Gisteren suisden in de koffiepauze van de Bredase ge meenteraad tientallen papieren vliegtuigjes over de hoofden van de raadsleden. Ze werden gegooid door de „20 juni werkgroep", die daartoe van de burgemeester (ir. Merckx) toestemming had gekre gen. Oorspronkelijk was het plan van de groep ge wee» deze propa gandastunt voor de grote teach-in over Breda's toekomst, die door het Politiek Jongeren Contact Bre da vanavond in het Katholiek Militair Tehuis (KMT) wordt ge organiseerd, een groter effect te geven door de vliegtuigjes tijdens de raadszitting van de publieke tribune te gooien. Wegens onenig heid in de groep over de le volgen meth»le werd hiervan een kwar tier voor de aanvang van de zit ting afgezien en werd contact op genomen met de burgemeester, die de „stunters" naar de koffiepauze verwees. De tekst, die op de vlieg tuigjes stond (en die met een me gafoon aan de raadsleden werd voorgelezen) bevatte een fictief verslag van de „happening" van avond, met o.a. „Kritische bur gerij bezet KMT uitgebreide discussies omsingeling KMT door politie-te paard benoeming door de discussianten van een di recteur cultuurdienst instelling jeugdadviesraad oud politiebu reau bestemd tot creatief centrum meldingen van guerrilla-acties in Valkenberg". Toen de jongeren na hun optre den van koffie werden voorzien, werden ze door ir. Merckx gecom plimenteerd met: „Je hebt het zo netjes gedaan hoor". Een korte na vraag bij de fractieleiders over de ze actie bracht termen als „leuk, origineel, beroep op de raad juist" op de lippen, maar gevraagd naar reacties als gegooid was met vlieg tuigjes tijdens de zitting leverde andere termen op. Kroon (Prot. Christ.)„Niet intimideren, raad moet in alle rust vergaderen", v. d. Zwan (PvdA)„Niet gepast", v. d. Werff (VVD): „Aantasting orde van het bestuurslichaam in zitting, dit soort methoden zou democratie niet dienen". De fractieleider van de KVP, A. v. Loon: „Als de vlieg tuigjes vanaf de tribune waren ge gooid, had ik daar niets om gege ven. Als het maar geen rotte eie ren of tomaten worden". (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 79-jarige dr. C. J. van Vessem uit Bergen op Zoom is gisteren op de aandeelhoudersver gadering van R.S. Stokvis en Zonen n.v. in Rotterdam, vermoedelijk als gevolg van een hartverlamming over leden. Dr. Van Vessem, een fel opposant van het beleid van R.S. Stokvis, had kort tevoren het ontslag geëist van de directeuren, verantwoordelijk voor het verlies in Venezuela, dat, naar gisteren werd meegedeeld, in totaal 16 miljoen heeft belopen. De vergadering werd geruime tijd onderbroken in afwachting van een arts, die moest constateren, dat de heer Van Vessem was overleden. President-commissaris mr. dr. K. P. van der Mandele legde nadat enige tijd stilte in acht was genomen, aan aandeelhouders de vraag voor of zij de vergadering wilden voortzetten. Op verzoek van een van hen werd daartoe besloten. Zestig nierpatiënten zullen in augustus het vormingscentrum Bouvigne tien drukke dagen be zorgen. Pagina 5. Eeke Thomée droomt van een eigen Zuidnederlands Ballet. Pagina 7. De nota over de democratise ring van het onderwijs, gisteren verschenen, is een boeiend stuk. Pagina 9. Herman van Veen, werkend en zwetend als een standwerker op het toneel. Pagina 11. Goesenaren die nu eens geen postzegels verzamelen, maar rijtuigen. Pagina 13. (Van onze sportredactie) BREDA Het is mogelijk dat René Pijnen zijn debuut in de Tour de France een jaar moet uitstellen. De 22-jarige coureur uit Woensdrecht kan namelijk alleen deelnemen In dien hij uitstel van militaire dienst krijgt. Pijnen ontving een oproep om Op 9 juli, elf dagen voor het beëindigen van de Tour, op te komen. Inmiddels zijn door Willem II/Ga- zelle pogingen in het werk gesteld om uitstel voor hem te krijgen. Op het ministerie van defensie kon men niet meedelen hoe de zaak er voor ligt. Pijnen was bijzonder teleurgesteld, toen hij het nieuws ontving. ZIE OOK ONZE SPORTPAGINA FRANKFORT (RTR) De West duise Bundesbank heeft haar discon totarief verhoogd van vier tot vijf procent, ingaande vandaag. Het beleningstarief werd eveneens met een procent verhoogd, van vijf tot zes procent. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Politie-acties op j'et gebied van de verkeersveiligheid "ebben pas succes, wanneer het pu bliek er tevoren van op de hoogte is gebracht en wanneer de politie in tensief controle uitoefent op de ver keersdeelnemers. Dit blijkt uit een !I': boekvorm verschenen onderzoek Van 4e Groningse hoogleraar prof. dr. W. Buikhuizen. Vergelijkende proeven in Gronin gen en Leeuwarden met betrekking tot het rijden op gladde banden heb ben geleerd, dat in Groningen, waar de politie de actie wereldkundlig had gemaakt, twee maal zoveel automo bilisten hun banden had laten ver nieuwen dan in Leeuwarden, waar de controle was verzwegen. Het onderzoek wees ook uit, dat mensen, die zich eigenlijk niet goed een auto kunnen veroorloven, de grootste risico's nemen. De enige zorg die deze automobilisten kennen is: hoe houd ik met zo min mogelijk kos ten mijn auto rijdende. En een veilig verkeer bijdrage is een luxe, die zij zich niet kunnen veroorloven. In het hoofdstuk maatregelen gaat prof. Buikhuizen in op de manleren waarop geprobeerd moet worden de automobilist ertoe te bewegen, de kwaliteit van zijn auto op peil te houden. De voorlichting moet dui delijk zijn, alleen al omdat veel auto mobilisten niet weten, hoe gevaarlijk bepaalde defecten kunnen zijn. Deze voorlichting mag nooit een beroep doen op reeds aanwezige ver onderstelde kennis en mag niet te intellectualistisch zijn. Op grond van zijn onderzoek doet prof. Buikhuizen ook suggesties voor effectieve politiecontrole op het ge bied van de verkeersveiligheid. De poiltie moet de acties aankondigen, zodat niemand het gevoel krijgt, er ingelopen te zijn, er moet ook tijdens het weekeinde gecontroleerd worden en op avonden, de acties moeten dui delijk zichtbaar plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) MOERDIJK De handtekeningenactie onder de bevolking van Moer dijk ter ondersteuning van een protest tegen de aangekondigde ont wikkelingen op het Industrieterrein Moerdijk is volgens de initia tiefnemers volledig geslaagd. In totaal hebben 601 inwoners, ofwel negentig procent van de vol wassenen van het slechts 1400 zielen tellende dorp de brieven on dertekend, die inmiddels al verzonden zijn naar de raadsleden van de gemeenten Klundert en Zevenbergen. Hierin staat, dat de inwoners van Moerdijk de raden dringend verzoe ken niet over te gaan tot vaststelling van het bestemmingsplan „Industrie terrein Moerdijk" zo lang niet de rechtszekerheid en de belangen van de inwoners van Moerdijk zowel voor de naaste als voor de verder verwijderde toekomst volledig zijn gewaarborgd. De inwoners van Moerdijk maken zich grote zorgen over de nadige gevolgen van de voorgenomen ves tiging van grote chemische indus trieën door Shell. Bovendien vrezen zij, dat hun dorp ten dode is opge schreven, wanneer alle verdere uit breidingen onmogelijk worden ge maakt, zoals in het Voorontwerp Streekplan West-Brabant van de provincie steat aangekondigd. In de brieven aan genoemde ge meenteraden staat dan ook, dat de ondertekenaars zeer verontrust zijn door het feit, dat noch het ter visie gelegde bestemmingsplan „Industrie terrein Moerdijk", noch het Vooront werp Streekplan West-Brabant van Maart 1969 aan de inwoners van Moerdijk enige zekerheid bieden. VEERE In de haven van Geersdijk had een explosie plaats aan boord van het motorjacht Henny 2, die gevolgd werd door brand. Het jacht ging hierbij totaal verloren. De vier opvarenden, de eigenaar de heer H. Koning, zijn vrouw en schoonouders, waren juist op het moment van de explosie van boord zodat het onge val gelukkig zonder persoonlijke on gelukken afliep. Doordat de meertouwen stuk- brandden, raakte het brandende jacht op drift en. strandde op het Veerse Meer tegen de dijk, waar het tot op het scheepsvlak verbrandde. De brandweer uit Wissenkerke moest uit rukken omdat de meerpalen, waar aan het jacht gemeerd gelegen had, eveneens vlam gevat hadden. De oorzaak wordt gezocht in de explo sie van de butagasinstallatie. Het jacht was verzekerd. bont Ondanks BTW geen prijsverhoging. DD Dus 10% korting op de nieuwste modellen. bont De kollektie 1969/70 is nu op z'n mooist. Vraag om de bont-folder voor dit seizoen. I Grote Markt 25, Breda, tel. 01600 - 300951 Opvallend is, dat de handteke ningen-actie uitgevoerd is door veel al jonge mensen. Er waren er in to taal twintig, die elk ongeveer 25 ge zinnen bezochten. De student G. van Geel (19), die meegewerkt heeft aan de coördinatie van de actie, vertelde getroffen te zijn door de gehechtheid van ae Moerdijkers aan hun dorp. Verder aldus de heer Van Geel hebben de jongeren veel meer be grip voor wat er met het Industrie terrein Moerdijk gebeuren gaat dan de oudere mensen van het dorp. De jonge mensen hebben de actie het meest enthousiast gesteund". Veel mensen in Moerdijk hopen niet alleen op steun van de raadsle den van Klundert en Zevenbergen, maar ook op die van de leden van de Brabantse provinciale staten, nu het provinciaal bestuur van Zuid-Holland aan de expansiedrift van Rotterdam een halt toegeroepen heeft. Zoals eerder bericht hebben de leiders van de Katholieke, de Gere formeerde en Ned. Hervormde Kerk in Moerdijk de inwoners onlangs op geroepen om gezamenlijk de pro testactie te steunen. (ADVERTENTIES) De grootste kollektie dames- en herenhaarwerk vindt U in de showrooms van pelatti Ginnekenweg 43, telefoon 01600-32288 Verkoop ook via Uw kapper, vraag hem een introduktie. vandaag 250 gram van 109 voor 95 niét te geloven voor die prijs! Neem een paar van die verrukkelijke tabletten mee. Koninklijke Droste kwaliteit, melk, puur of sinaasappelsmaar. Probeer mint-crunch, nieuwe smaak, heerlijk fris. A L. 100 gr tabletten, melk, puur, sinaasappel, mint-crunch 1.- 200 gr en 500 gr tahieHft". molk of nuur, 1 on 4.75

de Stem | 1969 | | pagina 1