Zeilen op de Braakman Gums! l|arika fiand .overtuig mmwm AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4% m 5% 6% AMRO BANK Jachthaven Arnemuiden al op 25 juli open JütoB Jubileumschieting van 125-jarige Batavieren Landbouwministers per helicopter op bezoek in Wilhelminapolder flessen herleeft Bij grootmoeder op schoot Prominenten in wielerweek Druk met het planten van tomaten TIEN KINDEREN IN ITALIAANS TEHUIS GESTORVEN DOOR MISHANDELING Burgemeester Hack heide officiële eerste paal y AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK 7 DE STEM VAN DONDERDAG 19 JUNI 1969 7 Of je nu een klein bootje hebt of een grotere, of je nu je handen gebruikt of je Iaat de wind het grote werk doen wanneer de zon schijnt ga je het water op. Een plaat om iemand weer eens echt lekker te maken, vooral nu het weer kennelijk voor een paar dagen van streek is. Hoe dan ook - op de Braakman, juist buiten de rook van Terneuzen, zal het weer druk zijn. (Van een onzer verslaggevers) ARNEMUIDEN In de Wal- cherse gemeente Arnemuiden, vanouds een vissersdorp, is de start gegeven voor een tweede „maritieme" bedrijvigheid, de wa tersport. Dat startsein werd gegeven door de burgemeester van Arnemui den, de heer A. Hack, die in aan wezigheid van een aantal geno digden de officiële eerste paal hei de in de in aanleg zijnde Arne- muidense jachthaven aan het Veerse Meer. Burgemeester Hack begaf zich daarvoor per sloep naar een drijven de bok, midden in de haven. De had, was onder de slagen van het heiblok spoedig voor het grootste deel in de havenbodem verdwenen. Tijdens een bijeenkomst, later in het verenigingsgebouw „De Arne' wees de heer Hack erop, dat het hier gelukkig maar om een symbo lische handeling ging, want in wer kelijkheid zijn er al veel meer pa len geheid. Het werk is zelfs al zo- ADVERTENTIE) rlruiven. witte aruiven, «.I, e druiven,sinaasappel kwasf, citroen kwast, - ver gevorderd, dat de haven reeds op 25 juli kan worden opengesteld Er zal dan ligplaats zijn voor enke le tientallen jachten, aldus de heer Hack diie zei te hopen, dat dan ook de accommodatie zover gereed zal zijn, dat de eerste gasten ook „be hoorlijk" zullen kunnen worden ont vangen. Eenmaal gereed, zal de jachtha ven in totaal 345 boten kunnen her bergen. Een miljoen Burgemeester Hack herinnerde er aan, dat de gemeente Arnemuiden reeds in 1966 de Heidemij opdracht gaf tot het gereedmaken van de plannen. In 1967 werd een subsidie aanvrage ingediend en n-a o.m. een marathombespreking op het minis terie van economische zaken werd een rijksbijdrage toegezegd tot maxi mum 635.000 gulden op een tota le investering van ruim een miljoen gulden. „Het venijn zat echter in de staart. De staatssecretaris verlang de, dat Arnemuiden de uitvoering van zijn plannen een jaar zou op schuiven, omdat er sprake zou zijn van een overcapaciteit aan ligplaat sen aan het Veerse Meer", aldus de heer Hack, die dit standpunt niet alleen bestreed, maar ook pleit te voor nog meer jachthavens aan het Veerse Meer. De heer Hack sprak tenslotte zijn erkentelijkheid uit voor de steun van o.m. het provinciaal bestuur voor de Arnemuideaise plannen, waardoor bij de staatssecretaris kon worden bereikt, dat de „wachttijd" aanmerkelijk werd ingekort. De nieuwe jachthaven maakt deel uit van het recreatieplan „Oranje plaat", op - ongeveer drie kilometer oostelijk van de bebouwde kom van Arnemuiden. In een later stadium zullen hier ook nog een bungalow- en een kampeerterrein worden aan- De gemeente Arnemuiden maakt, met de andere rond het meer gele gen gemeenten en voorts het pro vinciaal bestuur, deel uit van het recreatieschap „Het Veerse Meer", Binnen dit schap worden de akti- viteiten op het gebied van recrea tievoorzieningen, enz. zoveel moge lijk gecoördineerd. De nieuwe Arme- muide-nse jachthaven is de zevende aan dit meer. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De organisators van de Zeeuwse wielerweek hebben voor de vijf koersen in de eerste week van juli een groot aantal be roepsrenners aangetrokken. Vast staat reeds de deelname van de vol ledige Caballero-plloeg met onder andere Stevens en Den Hartog, het team van Batavus met Zoet, Deelen en Kemper en enkele renners van Goldor, waaronder Verschueren. Waarschijnlijk zullen ook de Zeeu wen Buckaki en Du Bois aan de start verschijnen. Verder is de deel name van de Willem Il-renners, die niet naar de Tour gaan en enkele Engelse en Australische coureurs zo goed als zeker. In het programma van de wieler week is inmiddels een wijziging ge komen. De koers in St.-Jansteen zal niet op 30 juni worden gehouden omdat op die datum in Maastricht een grote profronde, als afwaeh- tingswedstrijd voor de aankomst van de Tour de France, wordt ver reden. De wedstrijd van St.-Jan steen zal daarom waarschijnlijk ver schoven worden naar 5 juli. Behalve in St.-Jansteen komen de beroeps renners aan de start in Nieuwvliet, Haamstede, Kamperland en Dom burg. (Van een onzer verslaggevers) HULST „De jonge mensen voelen tegenwoordig weinig meer voor schieten. Het is hun te een tonig, zeggen sommigen. Voetbal is in". Aan het woord is de heer R. Neelemans, secretaris van de koninklijke schuttersvereniging De Batavieren te Hulst. Deze ver eniging viert a.s. zaterdag haar 125-jarig bestaan. Slechts 16 le den resten de club. Het is een langzaamverouderend gezel schap, dat teert op de rijke his torie van de Hulsterse schutterij, maar toch graag jong blijft. In het reglement van oprichting - op 23 oktober 1844 in een herberg, die de naam „De Steenbakkerij" droeg - werd het doel van de club omschreven: het aankweken van vriendschap en eensgezindheid en bij onschuldig vermaak oefening in het schieten. Een mondvol, evenals d-e naam van de vereniging Oefening kweekt Kunst. Het is niet verwon derlijk, dat die naam de leden wel dra ging vervelen. In 1845 kwam er een naamsverandering. Oefening kweekt Kunst verdween en er voor in de plaats kwam het veel gemak- keiijker in de mond te nemen De Batavieren. Vartaf 21 juni 1850 kwam de schutterij onder het bescherm heerschap te staan van koning Wil lem III, die een circulaire het land door stuurde, waarin werd bepaald dat alle 58 schutterijen vanaf dat moment op zijn bescherming konden rekenen. Op 23 januari 1851 vond waar schijnlijk het grootste wapenfeit uit de historie van de vereniging plaats. Een zestal Hulster schutters nam deel aan het koninklijk concours, dat gehouden werd op het Loo. De Hul stenaren kwamen met de eerste en tweede prijs naar huis. Zij werden ontvangen in een feestende stad. Op 15 juni 1851 zegde de koning De Batavieren het predikaat konink lijk toe. A.s. zaterdag vieren de tegen woordige Batavieren het jubileum met een jubileumschieting op het schietterrein nabij de Graauwse Poort. De wedstrijd begint om 3 uur. (Van onze correspondent) KAPELLE De ruim veertig glas tuinders die er zijn in Kapelle en om geving, hebben het op het ogenblik bijzonder druk. Ze zijn allemaal be zig met het verwijderen van de aard- beiplanten uit hun kassen. De oogst van kasaardbeien is namelijk afgelo pen. Daarna moet de grond worden bewerkt en dikwijls ook nog bemest en direct daarna moeten er tomaten worden geplant. Algemeen wordt in de kassen in en rond Kapelle de to maat geteeld na de aardbeien. Hoe eerder die kunnen gaan groeien, hoe beter het is. Wanneer zich geen bijzonderheden voordoen, begint de oogst van deze late tomaten in de tweede helft van augustus, met een top in de maand september. Het vorig jaar werden op de veiling in Kapelle-Biezelinge 503 ton late tomaten aangevoerd. Het planten van de tomaten is voor al bij zeer hoge temperaturen geen prettig werk, want er zijn wel ven- tilatiemogelijkheden in de kassen, maar bij veel zon en weinig wind is het toch al gauw tussen de 30 en 40° warm in de kas. (Van een onzer verslaggevers) WILHELMINADORP Op een weiland in het Zuidbevelandse Wil- helminadorp landden drie helikopters van de Koninklijke Luchtmacht met een aantal hooggeplaatste autoritei ten, w.o. de Nederlandse minister van landbouw Ir. Lardinois en zijn Roe meense ambtgenoot prof. dr. Nico- lae Giosan. Zij werden begeleid door de adjunct-directeur van het Cen traal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek in Roemenië, de heer Cor nel Rauta, de directeur van de Landbouwdienst voor het district Dolg, de heer loan Bora en de admi nistratief landbouwbedrijfsleider voor het district Tekorman, de heer Toma Olarm. De heer Lardinois is vorig jaar in Roemenië op bezoek geweest. Zijn Roemeense collega verblijft momen teel een week lang in ons land voor een tegenbezoek. Wilhelminadorp werd in het pro gramma van het minsterieel bezoek betrokken om de Roemenen eens kennis te laten maken met de unieke fruitDroeftuin in Wilhelminadorp en de Kon. Maatschap tussen eigena ren van gronden in de Wilhelmina en Oostbevelandpolder. De hoge bezoekers werden bij aan komst verwelkomd door de direc teur van de Maatschap, Ir. J. Min- derhoud, Ir. G. S. Roosje, die direc teur van het proefstation is en di verse hoge iandbouwfunctionarissen. De publieke belangstelling bij de landing van de helikopters was zeer groot. Per auto reed het gezelschap naar het Wilhelminahuis voor een ontvangst. Daar werd door de heer Minder- houd een uiteenzetting gegeven over de totstandkoming avn de Wilhel minapolder en de vorming van de Kon. Maatschap. De heer Roosje ver telde een en ander over het proef station voor de fruitteelt, dat later door de bezoekers werd bezichtigd. (ADVERTENTIE) De Roemeense minister toonde veel belangstelling voor de fruitteelt. Hij stelde een groot aantal vragen. Na afloop van de bijeenkomst in het Wilhelminahuis werd de gasten een fraaie doos fruit aangeboden van eigen grond. 's Avonds werd gedineerd in hotel de_ Korenbeurs In Goes. Om 9 uur vertrok bet gezelschap weer na Den Haag. (Van onze correspondent) ROME Minstens tien kinde ren zijn in het kindertehuis San ta Rita in Grottaserrata buiten Rome gestorven. De politie heeft het instituut verleden week ge sloten toen zij ontdekte dat de 28 kinderen aan kettingen ge bonden waren. De directrice, Maria Pagliuca, staat nu onder arrest op beschul diging van mishandeling van minderjarigen. De autoriteiten hebben bevolen de lichamen van vier kinderen, die het afgelopen jaar gestorven zijn voor lijk schouwing op te graven. Volgens de overlijdensakten zijn alle kin deren aan longontsteking gestor ven, maar dit kan het gevolg zijn van de „geneeswijze" van de directrice die de gedeeltelijk ver lamde kinderen een bad in ijs koud water gaf. (ADVERTENTIE) Wij nodigen U uit vrijblijvend te At ..--W- komen kijken, ook al hebt U op dit ogenblik geen meubelen nodig. VAN REEUWIJK toont U dat ook het onovertroffen handwerk tegen populaire prijzen gebracht kan worden. Nederlands grootste Woninginrichting 's Maandags gesloten. Op koopavonden tot 21 Tilburg - Spoorlaan 340 - tel. 04250-22326 ROTTERDAM - AMSTERDAM - HILVERSUM - TILBURG - VENLO - ZUTPHEN DRAKESTEYN Een recente opname van de jongste zoon van Prins Claus en Prinses Beatrix, Prins Johan Friso (nu negen maan- den oud) op schoot bij zijn grootmoeder koningin Juliana. rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRÖ-spaarrekenmg met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekemng met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op een AMRÖ- spaarrekenmg met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden.

de Stem | 1969 | | pagina 7