Veertien partijen: bezwaren tegen slotdocument esrelH dat alle verpakte brood hetzelfde was? wÈÊÊBÊÊm „ONBEHAGEN BEGRIJPELIJK" GOUDEN MEDAILLE VOOR DUBCEK Navo positief tegenover Commissie Cals/Donner niel op tijd met advies Verantwoordingsplicht burgemeester wettelijk vastgelegd Kiesinger tegen erkenning DDR Twijfel bij PSP over het PAK King Corn ...'t enige dat u weggooit, is de verpakking RAPPORT MR. VAN DER STOEL HAARVERZORGtNG v Versterkingen Sovjet-Unie Erasmusprijzen voor Marcel en Weiszacker Duidelijke taal Historische rol CPN wil interpellatie over berechting met het symbool van klassieke schoonheid tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen haarherstellers Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid. GEEN UITSTEL VAN BEHANDELING ACCIJNSVERHOGING 7 DE STEM VAN WOENSDAG 18 JUNI 1969 9 (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De aan de communistische wereldconferentie in Moskou deelnemende partijen hebben in een gezamenlijk slotcommuniqué een oproep gedaan tot vreedzame coëxistentie en strijd tegen het imperialisme. Officieel werd medegedeeld, dat de deelnemende partijen „nagenoeg" overeenstemming hebben bereikt. De werkelijkheid is echter anders. Veertien van de 75 partijen hebben bezwaren tegen het slotdocument. In de tekst van de verklaring staat dat het vreedzaam naast elkaar bestaan heden werkelijkheid is, maar dat door de aandrang van het imperialisme gevaar bestaat voor uitbarsting van gewapende conflicten. N.K.V.-voorzitter Mertens heeft met de vuist op tafel geslagen: het volgend jaar zullen de werkne mers een reële loonsverhoging moe ten krijgen; anders komen er moei lijkheden. Er zijn uit bepaalde kringen nogal wat boze reacties gekomen op dit dreigement. De heer Mertens zou het algemeen belang uit het oog verliezen. Hij zou de komende loon onderhandelingen onnodig moeilijk maken door nu reeds percentages (10 procent) te noemen. Deze kritiek komt ons eenzijdig voor. Het is ook in het algemeen belang, dat de werknemers gelijk opdelen in de welvaart. Dit is de af gelopen tijd niet gebeurd. Minister Roolvink heeft dat zelf toegegeven. En het is in hef algemeen belang, dat de vakbeweging het vertrouwen behoudt van haar achterban. Dat vertrouwen gaat verloren als de vak beweging niet in sneller tempo ver betering weet te brengen in de in komens- en rechtspositie van de werknemers. Het is de werknemers natuurlijk niet ontgaan wat er in de studenten wereld gaande is. Harde acties blij ken daar snel tot resultaat te kunnen leiden. De heer Mertens heeft zich van bepaalde (extremistische) strijd- methoden duidelijk gedistantieerd. Zulke methoden kunnen besmette lijk zijn. De heer Mertens heeft dit gevaar onderkend. Daarom heeft hij duidelijke taal gesproken. Niet degene die opkomt voor de rechtspositie van de werknemer brengt de arbeidsvrede in gevaar. De deur naar de chaos wordt open gezet door degene die de andere onthoudt waar hij recht op heeft. ponder de inspanningen van an- '-1 deren te willen kleineren, mag wel eens bewondering uitgesproken worden voor de manier waarop de gezamenlijke kerkelijke organisaties (vooral in Europa) de voedselluchf- brug naar Biafra in stand weten te houden. De kerken, in deze nogal eens het mikpunt van felle kritiek, hebben met betrekking tot de kwes- tie-Biafra een historische rol ge speeld. Ze tonen immers daér dat naastenliefde op grote schaal moge lijk is. De instandhouding van de lucht brug is behalve een humanitaire daad, ook een politieke. De houding van de kerken wijst op een instelling én een keuze. Biafra mag niet dood bloeden zoals de „realpolitici" met hun filosofie van de „quick kill" willen. De kerken hebben beter dan de meeste Westeuropese politici beseft, dat de Biafraan liever de dood kiest aan het leven in een onvrij land, waar hij vogelvrij is. De keuze van de kerken mag voor ons politiek zijn zolang zij on juiste politieke structuren afbreken: de door de blanken opgelegde struc turen (en grenzen) in Afrika, maar ook de structuren binnen die kerken zelf. Eind vorige week hebben de ker kelijke instanties een noodkreet ge slaakt: Er is te weinig geld, om de uithongering van Biafra in dit Afrikaanse conflict als militair mid del toegepast te voorkomen. Vol gens de laatste berichten is de ergste honger in Biafra teruggedrongen. Waar zoals na elke grote inspanning: verslappen na de eerste winst bete kent kans op totaal verlies. Daarom: Biafra verdient blijvende steun. Niet U|t vrome sentimentaliteit, maar uit zinnigheid. Zouden de Kamerleden ook voor Biafra eens met een emmertje rond willen gaan? Het lijkt ons een dom- roe vraag zolang geleerden en poli- hei discussiëren over de vraag of volkerenmoord plaats vindt of niet uithongering plaats vindt of niet. Dit is meer gebeurd in de geschie denis. Alleen: Dit keer hebben we het geweten De vreedzame coëxistentie eist, dat de volksmassa's een voortdurende en hardnekkige strijd voeren tegen het imperialisme en zijn machtspolitiek. „Ware vrede is geen utopie, maar kan bereikt worden door het optreden van de pacifisten, de vastberaden pa cifistische politiek van Rusland en de andere socialistische landen". Als richtlijnen voor het bereiken van de vrede worden opgegeven: het eisen van beëindigen van de „agressieoorlog" in Vietnam, terug trekking van de Amerikaanse troepen in dat land, eerbiediging van de onaf hankelijkheid van Vietnam en van de souvereine rechten van Vietnam en herstel van de vrede. het ijveren voor „het wegnemen van de gevolgen van de Israëlische agressie" in het Nabije Oosten, op basis van resoluties van de Veilig heidsraad. strijd voor de volledige liquidatie van het kolonialisme en neo-kolonia- lisme. intensivering van het streven naar volledige verwezenlijking van de be ginselen van de vreedzame coëxisten tie en regeling van de bestaande in- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De staatscommissie Cals/Donner, die minister Beernink (Binnenl. Zaken) moet adviseren over wijzigingen in de grondwet en de Kieswet, komt in tijdnood. Het is de commissie niet gelukt om voor 1 juni 1969 het door minister Beernink gevraagde advies over een viertal onderwerpen voor een par tiële grondwetsherziening uit te brengen. Dit advies zal op zijn vroegst eind juli verschijnen. Dit betekent dat het voor de com missie nu ook wel niet mogelijk zal zijn om nog voor 1 januari 1970 eind rapport uit te brengen over alle on derwerpen voor de voorgenomen al gehele grondwetsherziening, zoals mi nister Beernink had gehoopt. Nu de staatscommissie Cals/Don ner zich niet aan het uitgestippelde tijdsschema kan houden is het de vraag of de partiële grondwetsher ziening volgens plan kan worden af gewerkt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De burgemeester en het college van b. en w. moeten zich voor de gemeenteraad wettelijk verantwoorden tenzij redenen van algemeen belang zich daartegen ver zetten. De Tweede Kamer gaat hiermee akkoord met het door minister Beer nink van Binnenlandse Zaken inge diende wetsontwerp. De Kamer heeft gistermiddag nog wel geruime tijd gediscussieerd over de zgn. ontsnap pingsclausule (of het verschonings recht) bjj het algemeen belang dat zich tegen deze verantwoordings plicht zou kunnen verzetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het communistische Tweede-Kamerlid Wolff wil de re gering interpelleren over de vervol ging van de bezetters van het Maag denhuis te Amsterdam. De Kamer zal hierover morgenmiddag beslissen. Volgens de C.P.N. draagt de be rechting van de bezetters alle teke nen van selectie en van snelrecht. (Van onze redactie buitenland) BONN Bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland heeft gisteren verklaard tegen een volkenrechte lijke erkenning van de DDR te zijn. Hij zei voorts dat nog belangrijke hinderpalen in de weg staan voor de ondertekening van het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. In zijn jaarverslag voor de bonds dag zei Kiesinger dat hij bereid is „met de machthebbers van het an dere deel van Duitsland" te praten over praktische maatregelen die de scheiding minder diep maken. Vandaag zal het kabinet bijeenko men om definitief zijn standpunt ten aanzien van het non-proliferatiever drag te bepalen. ternationale problemen door onder handelingen. Speciale aandacht wordt in het do cument besteed aan de strijd tegen „de territoriale eisen van West-Duits land, tegen de wens van dat land over atoomwapens te beschikken en tegen herleving van het neo-nazis- me". Na een nadere peiling van de di verse delegaties is het volgende vast gesteld: de Dominicaanse afvaardiging zal definitief niet tekenen. de delegaties van Engeland, Reuni on en Nicaragua hebben opdracht niet te tekenen, met dien verstande, dat de centrale comités van deze par tijen eerst een besluit zullen nemen na terugkeer van de delegaties. de delegaties van Italië, Australië en San Marino zullen slechts het der de punt van het hoofddocument (de doelstellingen van de anti-imperialis tische strjjd) ondertekenen. Cuba en Zweden tekenen niet om dat zij slechts als waarnemers zijn gekomen. de delegaties van Roemenië, Zwit serland en Spanje tekenen onder voorbehoud, dat zij opgenomen wil len zien in het verslag van de con ferentie. de delegatie van Marokko en die van Soedan tekenen met één enkel voorbehoud. De Chinese communistische partij zal een afdruk ontvangen van alle officiële teksten van de conferentie die ook gezonden zullen worden aan de 13 communistische partijen die niet aan de conferentie hebben deel genomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In kringen van de P.S.H twijfelt men m toenemende mate aan het slagen van een progres sief akkoord (PAK) tussen deze par tij, de P. v. d. A., de P.P.R. en even tueel D'66 en de A.R. Sommige P.S.P.-afdelingen hebben dit akkoord al van de hand gewezen en in de top van de partij is al een aantal vragen gerezen over het nut en de noodzaak, om met de P. v. d. A. de P.P.R. en D'66 samen te werken. Dit in tegenstelling met de opvat tingen van de P. v. d. A. en de P.P.R., die het P.A.K., al dichterbij zien ko men. De P.S.P. zal zich op 30 augustus uitspreken, of zij nog verder zal gaan met besprekingen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL/PRAAG De uit 10 kamerleden bestaande Nederlandse parlementaire redactie, die op uitno diging van het Tsjechoslowaakse parlement een bezoek van een week aan dat land heeft gebracht, heeft daarbij aan Dubcek en aan president Svoboda een speciaal voor dit be zoek in Nederland geslagen gouden medaille aangeboden. De voorzijde van de medaille ver toont de beeltenis van beide staats lieden, aan de achterzijde staat een spreuk vermeld van de grote Tsjechi sche vrijheidsstrijder Comenius, die 300 jaar geleden in ballingschap in Naarden is gestorven en begraven. De tekst luidt: „Ik geloof in God. Daarom geloof ik ook dat het beheer over je eigen zaken weer in je eigen handen zal terugkeren, o. mijn ge liefde Tsjechische volk". Mr. W. Aantjes, die als leider van de delegatie heeft gefungeerd, ver telde gisteren bij de terugkeer op Sohiphol: „Totdat wij deze pennin gen aanboden waren beide staatslie den in hun contact met ons vrij on bewogen geweest, maar het voorlezen van de spreuk greep hen beiden zeer aan". Op de foto: Mr. W. president Svoboda. Aantjes en (ADVERTENTIE) Zeker niet die mevrouw die vorige week voor de verandering eens géén King Corn nam. King Com wordt elke nacht overal in Nederland vers gebakken en komt dus dagelijks vers op'tafel. i King Corn biijft dagen- .gT„~ langer vers. (alleen King Corn kan dat zeggen)- (Van onze redactie buitenland) PARIJS De Navo moet positief staan tegenover een reeks Europese veiligheidsconferenties, waaraan ook Canada en de V.S. deel moeten nemen. Er moeten reële vooruitzichten zijn op onderhandelingen die succes hebben. Dit is een van de conclusies van een rapport dat mr. Van der Stoel voor de defensie- en bewiapeningsconferentie van het WEU-parlement heeft gemaakt. Mr. Van der Stoel onderkent daar in de noodzaak van voorafgaande be sprekingen over dergelijke conferen ties (ook al genoemd in de verkla ring van Boedapest). Hij noemt daar bij onder andere de aanwezigheid bij de ontwapeningsconferentie in Ge- nève zeer nuttig. De stijgende bewa- peningsbosten maken het nodig tot een gezamenlijk verwervings- en pro- duktieprogramma te komen. Een Eu ropese groepering in de Navo zou fN'N. otit' m moeten bezien hoe landen zich in be paalde defensietaken kunnen specia liseren. Van het hoogste belang is verder, volgens mr. Van der Stoel, het verminderen van de spanning tus sen oost en west. Met een reeks argumenten wijst mr. Van der Stoel de wenselijkheid van een Europese kernmacht van de hand. De Navo zou vooral de moge lijkheden moeten benutten van we derzijdse inkrimping van strijdkrach ten. Minister Luns heeft gisteren in het WEU-parlement gezegd dat een Eu ropese topconferentie over uitbrei ding van de gemeenschappen nuttig kan zijn. De Westduitse minister Brandt heeft dit idee onlangs geop perd. Mr. Luns zei met nadruk dat de WEU wel een stimulans kan zijn voor de Europese eenheid, maar dat uitbreiding van de gemeenschappen in het kader van de zes geregeld moe ten worden. Zes landen staan positief tegenover een Europese veiligheids conferentie. Experts van de WEU hebben geen Juridische basis kunnen vinden voor de Franse stelling dat er eenstemmig heid moet zijn over een agenda van de ministerraad van de WEU. Zoals bekend boycot Frankrijk de vergade ringen van de raad. Mr. Luns liet dui delijk blijken dat alle zes regeringen met op prijs zullen stellen als Frank rijk zijn plaats weer inneemt. „Zodra er een nieuwe Franse regering ge vormd is, zal ik met mijn Franse col lega een regeling zien te treffen dat Frankrijk weer deelneemt aan het werk van de raad", aldus mr. Luns. De Britse onderminister van bui tenlandse zaken, lord Chalfont, heeft in Parijs met grote nadruk twee re cente geruchten ontkend, namelijk dat Engeland zijn interesse in de Eu ropese gemeenschappen verloren zou hebben en dat het niet klaar zou zijn voor onderhandelingen, als de EEG die zou willen openen. NEW YORK (AP) Rusland heeft nieuwe divisies ingezet ter verster king van zijn strijdkrachten in het grensgebied met China, waar zich reeds anderhalf miljoen man bevin den, zo meldt het weekblad Time. Het gevaarlijkste punt langs de 7200 km lange grens is het grensgebied met Sinkiang. Dit gebied ligt nauwe lijks 400 km van China's kerncentrum in de Taklamakanwoestjjn. DEN HAAG (ANP) - In het jaar dat de vijfhonderd ste geboortedag van Eras mus wordt herdacht, is de Erasmusprijs toegekend aan twee vertegenwoordi gers van het Europese filo sofische denken: de Frans man Gabriel Marcel en de Duitse professor dr. Carl- Friedrich von Weizsacker. Gabriel Marcel, rooms-katholiek filosoof en schrijver, geboren in 1889 in Parijs, wordt beschouwd als de grondlegger en verdediger van het Christelijk Existentialisme in Frank rijk, al zegt hij zelf geen existentia list te zijn. Zijn filosofisch werk om vat onder meer 27 toneelstukken en 12 delen met essays, voordrachten en notities. Carl-Friedrich von Weizsacker werd in 1912 te Kiel geboren. Als kernfysi cus en astrofysdcus heeft hij een be langrijk aandeel gehad in het Duitse atoomkemonderzoek en de studie van Kernfusies in sterren. Sinds 1957 is hij hoogleraar in de filosofie te Hamburg, waar hij als protestants geleerde het denken over enige van de grootste problemen waarvoor de mensheid zich thans gesteld ziet, met name over het vraagstuk van oorlog en vrede, in sterke mate heeft ont wikkeld. Hij heeft daarbij een funda menteel afwijzend standpunt bepaald tegen het gebruik van kernwapens. De maandag is alles bij elkaar, ge schikte inflatie-belevers, toch nog een rumoerig dagje geweest. En dat wekt verwondering, want persoonlijk houd ik die dag het liefst zo rustig moge lijk. Waarom is me ook met volledig duidelijk, want de zondag verloopt voor mij *.ls iedere normale (werk)- dag. Het is 's zondagsavonds (wei niet iedere) aantreden geblazen. Die dag zal wel traditie zijn, denk ik. Maar om uw geheugen even op te frissen, dit gebeurde er maandag on geveer aan belangrijks in Nederland: het Katholiek Nederlands Vakverbond waarschuwde de regering en de werk gevers; ir. Jac. Stienen handhaafde zijn kritiek op de KVP-Kamerfractie; de bezetters van het Maagdenhuis be leefden bij hun proces weer enkele zeer merkwaardige zaken, waardoor de al wat penetrante geur, die uit het gerechtsgebouw komt overwaaien, nóg wat scherper wordt; in Delft en Nijmegen weer beroering aan het uni versitaire front; de studentenacties inspireerden diverse vakbondsleiders; Haagse Schilderbuurtbewoners ver dreven een aantal Marokkanen uit hun pension en ga zo maar door. Nogmaals, voor een maandag geen slechte oogst. Als dat zo even door gaat zullen we vrees ik naar een andere rustige dag moeten uit zien. KVP: St(i) enigen die man. Als het CNV nu binnenkort het voor beeld van het NW en NKV volgt en met gepeperde eisen en dreigende taal komt zullen de regering en de werk gevers zich nog wel eens beraden over het brede front dat zij tegen over zich zullen vinden. Hallo, hallo, hier is radio De Vrije Stem weer. Ik zie de opsporingsbriga- dieren in kolonnes deze kant op trek ken. Tot ziens. Ik wil u dit aardige grapje over (ja alweer) Eddy Merckx toch niet ont houden. Het gebeurde weer in ons buurland België. Het was bij een kleinere koers. Er had zich tussen de diverse Merckx- fans, het fenomeen kwam overigens daar niet fietsen een man langs de kant van de weg genesteld. Voor zich had hij op drie paaltjes foto's van Merckx geprikt. Onder iedere fo- tot had hij iets geschreven. De volg orde daarvan was; Hij kwam, hij nam, hij overwon. Wat dacht u overigens van het na volgende bijna ongelooflijke, maar toch werkelijk gebeurde verhaal uit Leeds (Engeland). Voor de rechtbank verscheen een 35-jarige man, Geof frey Brown geheten. Op de tenlaste legging stond brandstichting vermeld. Uiteraard werd ook zijn jeugd naar voren gehaald en die bleek nogal lang geduurd te hebben. Geoffry's 65 jaar oude moeder had hem zijn hele leven nooit iets anders gegeven dan baby- voedsel. Pas in de gevangenis kreeg hij de eerste normale maaltijd van zijn leven. Het eerste van zijn drie jaar straf zal Geoffrey door moeten brengen in het ziekenhuis. Zuigelingen van Nederland opgepast. Ik wens u voor de komende dagen een zeer smakelijk eten. MERIJN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer zal volgende week de voorstelleri van minister Witteveen (Financiën) behandelen tot verhoging van enkeld accijnzen per 1 juli. Met 37 tegen lï stemmen verwierp de Eerste Kameï gisteren een voorstel van mr. G. vad Hall (P. v. d. A.) om de behandeling van de accijnsverhogingen uit te stel len zolang de algemene prijsstop geldt. UTRECHT (ANP) „Ik veroor deel acties die tot chaos leiden, maar ik kan me heel goed voorstel len dat de studenten in opstand zijn gekomen tegen de ondemocratische structuur van het universitaire on derwijs", zo zei de voorzitter van het NKV, de heer P. J. J. Mertens tijdens de in Utrecht gehouden ver- bondsraadsvergadering van zijn vakcentrale. „Alle onrust kan men negatief beoordelen", aldus de heer Mertens, die daaraan toevoegde, dat men de methoden niet altijd hoeft goed te keuren. Het onbehagen van de stu denten over de soms nog autoritai re instituten in de wereld van het universitaire onderwijs, waar hier en daar zelfs een regentenmentali teit bestaat, is voor de heer Mertens begrijpelijk. Dat men aan het on behagen uiting geeft, acht hij van zelfsprekend, want dat doet de vak beweging ook. Op zichzelf is de be zetting van een universitair insti tuut daarom niet onder alle omstan digheden als middel ongeoorloofd mits het niet met vernielingen ge paard gaat. „Maar sommige extreme elemen ten stoten te ver door en dat heeft beslist onze instemming niet", al dus de heer Mertens. Hij voelt er daarom meer voor onderscheid te maken tussen hetgeen in een groep leeft en het misbruik dat bepaalde elementen ervan maken om een chaos te ontketenen. De heer Mertens zei voorts, dat de vakbeweging niet altijd gelijk kan optrekken met de studentenbe weging. „De werknemers hebben meer te verliezen", zo zei de NKV- voorzitter, die het beroep van de studenten op de vakbeweging om de actie gemeenschappelijk te voe ren onredelijk noemde. Bezwaren opperde de heer Mer tens ook tegen de gedachtengang van sommige studenten, die be paalde maatschappelijke verande ringen tot stand willen brengen en dat op eigen houtje willen zien te bereiken. Zij hebben daartoe de be voegdheid niet, want de hervor ming van de maatschappij is niet het alleenrecht van de studenten. Als ze primair het wetenschappelijtt onderwijs willen democratiseren, heeft dat de instemming van de heef Mertens, maar als ze dat democra tiseringsproces willen integreren id een verandering van de maatschap pijstructuur wil hij graag ook eef woordje meespreken.

de Stem | 1969 | | pagina 7