Grote belangstelling voor „open dag" bisschopshuis denk aan de kleintjes LIGA JEUGD VROEG OM HA NDTEKENINGEN B. en w. van Ovezande hadden moeite met raad Z.Y.U. wil cultuur op hoger plan brengen VOEDING Landbouw Economisch Instituut verdedigt plan Mansholt 25 stuks 1.75 Paul de Bruyne exposeert MUZIKALE EXPERIMENT IN BRESKENS Klarinetkwartet Filmliga Enquête Biertapwedstrijden in Axel Goed spel van Manneke biï weinig gevarieerd orgelconcert Goes won P. J. Janssens- toernooi als u met vakantie gaat Vergeet hun Liga niet. Zorg voor hun gezondheid. Liga, gemakkelijk om mee te nemen, zó gereed. In de fles, als pap, geweekt of gemengd met vruch- tesap, fruit, groente... en droog uit de hand. KRACHTIGE KOST VOOR HET KIND POSITIEF JAARVERSLAG Overschotten VERKOOP VAN INDUSTRIE- AARDBEIEN BEGONNEN 5 DE STEM VAN WOENSDAG 18 JUNI 1969 5 (Van een onzer verslaggevers) BREDA Naar schatting vierhonderd belangstellenden hebben dinsdag van de gelegenheid gebruik gemaakt om het bisschopshuis aan de Veemarkt straat te bezoeken. In het kader van de activiteiten rond de Torenfeesten was er een „open dag" georganiseerd. Onder de vele bezoekers waren verschil lende groepen leerlingen van lagere scholen. De ervaringen met deze open dag zijn goed geweest. Vanaf ongeveer half tien tot laat in de middag heeft bisschop Ernst constant een groep be zoekers over de vloer gehad. Ze werden door perschef F. Oudejans door de verschillende vertrekken geleid. Daarbij mochten ze ook een kijkje nemen in enkele privé-vertrekken, waaronder de zitkamer. Ook de bisschop zelf heeft het druk gehad met deze open dag. Bij een gedeelte van de rondleidingen was hij zelf aanwezig. Vooral aan de jongere bezoekers heeft hij tal van handtekeningen moeten uitreiken. De reacties waren gisteren onverdeeld gunstig. Opvallend was behalve de belangstelling van de zijde van de jongeren ook die van de bejaarden. Een team van de NOS heeft voorts in de morgenuren nog opnamen gemaakt. In een van de hallen van het bisschopshuis was een expositie ingericht van attributen, die door de eeuwen heen een belangrijke rol hebben ge speeld in het bisdom. De tentoonstelling omvat verder documentatiemate riaal over de bisschoppen, die Breda de laatste decennia heeft gehad. Ook hiervoor was de belangstelling groot. v -• Vandaag worden de priesters uit het bisdom in de gelegenheid gesteld om de expositie te bezoeken. Deze is dan geopend van tien tot twaalf uur in de morgenuren en 's middags van drie tot vijf uur. OVEZANDE De raad van Ove zande heeft twee belangrijke voor stellen van het college van b. en w. naast zich neergelegd. B. en w. had den ter nadere overweging gegeven om de ruimte van het gymnastiek- lokaal mede dienstbaar te maken voor grote vergaderingen e.d. Om beschadiging van de vloer te voor komen zou deze worden belegd met super - hardboardplaat .Er zou een keukeninrichting worden gebouwd en in de muur een doorgeefluik en een deur worden geplaatst. De to tale kosten hiervan bedroegen ruim t 14.000. De heer W. Remijn (KVP) keerde zich tegen het voorstel op grond van verschillende motieven. De heer K. Goense (KVP) en de heer L. de Jon ge (KVP) hadden angst voOj. bescha diging van de vloeren. Burgemeester mr. M. Somers trachtte bij alle drie de raadsleden de bezwaren weg te nemen doch zondier resultaat. Het voorste] sneuvelde. Het tweede belangrijke voorstel was de sluiting van het huidige kerk hof in verband met plaatsruimte en de situering binnen de bebouwde kom. Voorgesteld werd een nieuw kerkhof aan te leggen buiten de be bouwde kom op een nader vast te stellen plaats. De heer J Goense vroeg zich af of dit nu wél nodig was- Hij vond bet een bijzonder delicate kwestie. Hij had de indruk, dat de verzorging van het oude kerkhof dan te wensen zou overlaten en achtte tevens in spraak van het kerkbest.uur noodza kelijk. De heer W. Remijn ging nog verder en wenste een enquête onder het katholieke volksdeel. Ook de heer k. de Jonge en W. Mol (CHU) keer den zich tegen het voorstel met als gevolg dat het werd verworpen. Ook de verhoging van de wethou- dersbezoldiginig van f 1992 naar f 2148 per jaar kon de eindstreep niet ha len. Ook hier stemden die heren J. de Jonge, L. de Jonge en W. Remijn tegen. Burgemeester Somers trachtte nog tevergeefs de raad erop te wijzen, dat alle salarissen omhoog waren gegaan en dat men zich hier als zodanig moet conformeren aan een reeds bestaande situatie. B. en w. van Ovezande zullen nu G.S. van de bevinding van de raad ten aanzien van dit punt in kennis moeten steUen. De huren van de woningen van het bejaardencomplex Stangehof zullen met f 25 per maand worden ver laagd. Hier stelden de raadsleden zich eensgezind op, hetgeen ook het geval was met het verstrekken van een subsidie van f 50,- aan de r.-k. bond van bejaarden en gepensioneer den in 's-Heerenhoek. Dit is een te gemoetkoming in de kosten van le den van de bond die in Ovezande woonachtig zijn. HULST Vanaf 4 juli zal de Vlaamse kunstenaar Paul de Bruyne voor de tweede keer exposeren in het stadhuis van Hulst. Zijn vorige expositie in Hulst werd een groot succes. Zijn beeldende keramiek werd goed verkocht. Paul de Bruy ne, die dit jaar zijn werk al tentoon stelde in Den Haag en Beuninghem, brengt nieuwe stukken naar Hulst. De tentoonstelling zal 's avonds wor den geopend om 8 uur door de Bel gische lector in de kunstgeschiedenis Portier. (Van onze correspondent) OOSTBURG De werkgroep West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Z.V.U. heeft een aantal experi menten op z(jn programma staan, die tot doel hebben het publiek nader in contact te brengen met wat er op cultureel gebied alzo te beleven valt. Een van deze expe rimenten is een muziekweek. Deze muziekmanifestatie wordt in het tijdvak van 12 tot 18 oktober in sa menwerking met de Zeeuwse Muziek school in de ontspanningszaal van het verzorgingscentrum Goedertijd te Breskens gehouden. Gedurende zes avonden of midda gen wordt er geconcerteerd door een ensemble bestaande uit Erika Marx- Szige, viool; Finy van de Smissen- Coesmans, klavecimbel en Abbie de Quant, dwarsfluit. Er wordt in het algemeen gemakkelijk in het gehoor liggende muziek gespeeld, zodat een groot publiek bereikt kan worden. Om de band tussen publiek en ar tiest te verstevigen worden de be zoekers in de koffiepauze in de ge legenheid gesteld vragen aan de mu sici te stellen. Bovendien wordt er bij elk concert een korte inleiding gegeven door een deskundige op het desbetreffende gebied. Het besluit om tot het organiseren van deze week over te gaan werd genomen, omdat vorig jaar een der gelijk concert in Waterlandkerkje een groot succes bleek te zijn. In aansluiting op deze week zijn de or ganisators van plan een cursus mu ziekbegrip te houden. Bij deze cur sus wordt gebruik gemaakt van grammofoonplaten. In Waterlandkerkje wordt even eens in het najaar geconcerteerd. Het bekende Belgisch Klarinetkwartet, dat een reeks grote successen heeft geoogst o.a. in het Campidoglio in Rome verleent aan dit muziekgebeu- rén zijn medewerking. In Breskens wordt op 8 juli in de Nederlands hervormde kerk een con cert gegeven door het Brussels Ka merorkest Jean Jakus met medewer king van het kerkkoor te Cadzand. Uitgevoerd worden o.a. twee con certen voor trompet, waaronder het Concerto in D groot van Henri Pur- cell. Zowel het concert in Waterland kerkje als in Breskens is mogelijk dank zij de steun van het Belgisch- Nederlands cultureel verdrag. Daar in een dunbevolkte streek ais West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet regelma tige grote culturele manifestaties plaatsvinden, besloot de werkgroep van de Z.V.U. dit euvel te overbrug gen door het organiseren van bus tochten naar Belgische steden, o.a. Brugge, waar zoiets wel mogelijk is (Festival van Vlaanderen en Noord- zeefestival). Van de Theleb te Brugge heeft men reeds de toezegging ontvangen, dat er reducties zullen worden gegeven. De buskosten komen voor de helft voor rekening van de Z.V.U. De werkgroep is van mening, dat er ook op het gebied van de vertoonde films in West-Zeeuwsch-Vlaanderen het een en ander moet veranderen en daarom zal men trachten om in sa menwerking met de Filmliga te Ter- neuzen in deze streek eenzelfde or ganisatie van de grond te krijgen. Vorig jaar werd er voor de jonge ren een teach-in over literatuur en films gehouden. Bij voldoende be langstelling zullen er verscheidene cursussen worden georganiseerd o.a. taalcursussen, maar ook is om de medewerking van het Zeeuws Insti tuut voor kunstzinnige vorming ver zocht om cursussen op het gebied van de muzische vorming te orga niseren. De Z.V.U. heeft besloten tot deze nieuwe plannen over te gaan naar aanleiding van een enquête, die zij onder haar leden heeft gehouden. Van de 600 formulieren die er waren verstuurd, ontving men er 101 terug en uit deze formulieren is duidelijk naar voren gekomen, dat het groot ste gedeelte van de leden er veel voor voelde om het programma voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen uit te breiden. Op een vraag hoe de geënquêteer den het peil van de programma's vond, waren er 64 van oordeel dat ze matig waren. Ook bleek uit de enquête, dat er een grote behoefte bestaat aan een uitleg van het ge- bodene. (Van een onzer verslaggevers) AXEL In Axe] zullen in de vol gende week woensdag regionale bier tapwedstrijden worden gehouden. Het zijn voorronden voor de nationale biertapwedstrijden. Het duel wordt georganiseerd in heit Axelse Cultureel Centrum „De Halle" tussen half drie en half zes. MIDDELBURG Het program ma, dat organist Daniël Maneke de aanwezigen in de Nieuwe Kerk te Middelburg voorzette, bestond uit twee grote werken (Gloria van Cou- perin en Tweede koraal van Franck) met daarnaast nog wat kleine com posities van Duruflé, Messianen en Manneke zelf. Naast het programma vonden we ia hetzelfde blad 'n uitvoerige beschrij ving wat die organist allemaal doet. Dat blijkt meer te zijn dan gedaan kan worden met een achturige werk dag. Wij hebben (wederom) kunnen con stateren dat Daniël Manneke uit het goede muziekhout is gesneden; alles wat hij uitvoert is weldoordacht en overwogen en tot in de puntjes uit gevoerd. Desondanks kon ons dit or gelrecital toch niet geheel bekoren en dat komt o.i. doordat de werken die hij voor de talrijke aanwezigen ten- toonspreide in zekere zin hetzelfde stramien hadden. Behoudens een sprankje snelheid werd dit een avond van de langzame delen, een avond van het monotone. Hoe geheel anders was het de week daarvoor, toen organist Piet Broer- se ons een werkelijk gevarieerd pro gramma voorzette. Jammer, dat de goede bedoelingen van Manneke wel in zijn spel, maar niet in zijn pro grammakeuze werden gerealiseerd. De organist opende deze orgelbe speling met Gloria van Couperin; de ze negen coupletten uit Messe pour les Convents (twintig minuten lang) hoe goed ook gespeeld deden ons na het vierde deel al maar het einde ver langen. Francke's „Deuzième Cho ral" was daarom al een lichte ver ademing, een prachtig stuk muziek van een componist die zijn sporen als organist wel verdiend heeft. „Verset pour la fête de la dédica- ce" van Messiaen was zeer interes sant om te beluisteren en heeft ons wel enigszins kunnen boeien. Manneke besloot zijn orgelrecital met Improvisatie met elektronische klanksporen, gecomponeerd door Manneke en Madge. Het was jammer dat de aangekondigde toelichting om niet bekende redenen niet werd ge geven. Jammer, want dan hadden we er iets meer van kunnen begrijpen. AB LICHTENDAHL (ADVERTENTIE) GOES Robur in Goes heeft voor de vijfde maal het P. J. Janssens- tournooi voor B-junioren en pupillen georganiseerd. Ondanks het warme weer werd er door de jeugdige voetballers enthou siast gespeeld en stond het peil van de wedstrijden op een behoorlijk ni veau. Bij de B-junioren was het Goes B2 dat de meeste punten verzamelde. Het won van Robur en Kwaden- damme en speelde gelijk tegen Hans- weertse Boys. Dit laatste elftal werd tweede, Robur eindigde als derde en Kwadendamme werd vierde. Bij de pupillen verraste Kwaden damme iedereen. Dit elftal won zo wel van Goes, Kwadendamme als van Robur. Goes werd hier tweede. Hansweertse Boys derde en Robur vierde. De P. J. Janssens-wisselbeker werd voor de vierde maal door Goes gewonnen. Als beste scheidsrechter vanhet tournooi werd door de grens rechters uitgeroepen de heer B. Bruins. De uitslagen waren: B-junioren: GoesRobur 1-0; Hansw. BoysKwadendamme 2-0; RoburHansw. Boys 1-1; Goes Kwadendamme 1-0; GoesHansw. Boys 1-1; RoburKwadendamme 2-1. Pupillen: Hansw. BoysKwaden damme 0-3; Goes—Robur 1-0; Ro burKwadendamme 0-5; Goes Hansw. Boys 5-0; Robur—Hansw. Boys 2-3; GoesKwadendamme 0-1. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het onttrekken van vijf miljoen ha. E.E.G. - grond aan de landbouw kan veel lij ken; het Landbouw Economisch Instituut vindt vijf miljoen niet veel. In het jaarverslag van het LEI staat: „De voorgestelde grondont- trekking is in ieder geval een begin. Wanneer in de toekomst mocht blij ken, dat in West-Europa de marge tussen produktiecapaciteit en vraag naar agrarische produkten niet klei ner wordt, kunnen maatregelen tot het uit cultuur nemen van meer grond worden overwogen". Ter herinnering: Dr. Mansholt heeft in zijn plan aan de Europese Commissie voorgesteld o.a. vijf mil joen ha. aan de Europese landbouw te onttrekken en derhalve enkele miljoenen personen uit de landbouw in de industrie over te hevelen. Te gen dit plan, dat de naam „land bouw 1980" meekreeg, is heel wat be zwaar ingebracht. Maar in het jaarverslag van het Landbouw Economisch Instituut schrijft dr. A. Maris, dat de land- bouwproduktie in de laatste tien ja ren telkens procentsgewjjs meer is gestegen dan de bevolkingsaanwas. De produktiestijging bedroeg jaar lijks 3.5 procent tegen een bevolkings toename van 0.9 procent. De land bouw bleef zelfs meer produceren on danks het uit de markt nemen van landbouwgrond. In de verhandeling van dr. Maris staat een voorbeeld over produktie stijging in de zuivel. Hij zegt hiero ver: „Deze situatie heeft geleid tot de noodzaak om in toenemende mate zuivelprodukten te exporteren of op te slaan. Aangezien de exportprijzen aanzienlijk lager zijn dan de richt prijzen en 't spuien van de voorraden uit de koelhuizen beneden de inter ventieprijzen plaatsheeft, wordt hier door het EEG - budget in zodanige mate belast, dat maatregelen tot pro- duktiebeperking onontbeerlijk wor den." Hiertegen kan de tegenwerping worden gemaakt, dat de overschot ten toch aan de ontwikkelingslanden te besteden zijn. Ook aan dit punt heeft dr. Maris gedacht. Hij zegt na melijk: „Het moet niet bij voorbaat uitgesloten worden geacht, dat in de toekomst in de ontwikkelingslanden een koopkrachtige vraag naar be paalde landbouwprodukten uit de e- conomisch ontwikkelde landen zal ontstaan; of zelfs andere wegen wor den gevonden om de overschotten op een zinvolle wijze aan de ontwikke lingslanden ter beschikking te stel len." „Het overschottenvraagstuk zou In de toekomst wel eens minder ernstig kunnen zijn dan het nu is. In ieder geval lijkt een relativering van het vraagstuk op zijn plaats en een zeke re voorzichtigheid bij het opofferen van produktiecapaciteit. Wanneer in de nabije toekomst de westerse lan den een tekort aan capaciteit zouden hebben om aan de wereldvraag te voldoen, dan zou er sprake zijn ge weest van een niet - verantwoorde vermindering van het produktiepo- tentieel in het westen". (Van onze correspondent) KAPELLE Bij de veiling in Ka- pelle-Biezelinge is dinsdag een begin gemaakt met de verkoop en levering van aardbeien zonder dop voor de industrie. Het totale aanboa bedroeg bij deze eerste veiling slechts 2000 kg. Aangenomen wordt, dat het wel spoe dig belangrijk zal toenemen. Voor het ras Senga Sengana betaalde de in dustrie bij de eerste verkoop f 1,24 per kg en voor het ras Regina werd 1,18 per kg betaald, alles voor de kwaliteiten I en II gemengd. De prijsontwikkeling van aardbeien met dop voor verse consumptie stelde dinsdag ernstig teleur, omdat de prijs terugliep tot tussen 30 en 40 cent per doosje voor de beste kwaliteiten en rond 25 cent voor de klasse II kwali teit. Gezien de extra-zorgen die de telers moeten besteden wanneer ze plukken voor de consumptie en de extra-verpakkingskosten die ook 10 cent per kg bedragen, wordt aange nomen dat velen over zullen schake len op de pluk voor de fabriek. (ADVERTENTIE) anders dan andere Toneelspeler en TV-acteur Wlee Andersen caballero

de Stem | 1969 | | pagina 5