Berekening Rijkswaterstaat klopt wel, zegt ir. Zuurdeeg „We waren bang voor zelfde situatie als in Hulst Rioolwaterzuivering in Nieuwvlietbad Boete van 75 gulden voor Duitser die fietser aanreed HOOG PEIL ZEESPIEGEL EN DAARDOOR HOGE WATERSTANDEN RIJ VOLKERAK In gesprek met en regen B. Meijers SSINGEN 'at eri waar MORGEN Brandweercommandant Goes: Kortsluiting Geen werkgroep sociaal plan declaranten Dijk-verhogi ngen Gevoelsmatig Primeur voor plaatsje met 400 inwoners Busje tegen boom: bestuurder ernstig gewond KANTONGERECHT TE TERNEUZEN Eietsdiet betrapt. De 20. laarlemse vertegenwoordigd ;eft een bij een reparatiebe. het Bellamypark staande ts gestolen. Hij ging hierna n de stad, doch werd spoedig mden door de politie. Hij earresteerd en na verhoor en •nis heengezonden. tapelle luchten De postduivenver. de Zwaluwe te Westkapelle lerde wedvluchten vanuit in en Rouen. wedstrijd Quièvrain met een van 125 km namen 243 duiven •ijswinnaars waren 1 en 7 L, rfi; 2, 5, 6 en 10 K. Minder. W. Miniderhoud: 4 P. Hengst; else en 9 J- Brasser, t Rouen, een afstand van 286 men 247 duiven in concours ier waren de prijswinnaars: V- Westerbeke; 2 en 6 J. Tou- d; 3 en 4 K Minderhoud; 5 ber; 7 F. Wouters; 8 P. van en 10 P. Hengst. ENTOONSTELLINGEN NA TER MUIDEN n. Raadhuis Werken van Jos en Baron R. de Meester de nbrouck LBURG archief Zeeland en de Dordtse le ivs Museum Werken van Dolf rs en Els Hollebrandse erzaal stadhuis Beeldhouw en en keramiek van Paul de ne iORPE ie Troutzaerte Werken van I el Cozijn en Pearl Perlmutert diversen ILBURG ituur Walcheren, Molenwater; end van 918 uur :l, film, concert enz. KLAAS va De piraat des konings, 14 j. ury Bederf in Scotland Yard, ar ie Tweegevecht in de scha- 18 j. t De nacht zonder getuige, De laatste avonturen van el en Hardy, a.l. tole De langste dag, 14 stic Moord onder dwang, 18 j. a De hel van Vietnam, 18 j.| ERPEN d Sissi (1), a.l. Het brein, a.l. De langste dag, 14 j. ns Het goud van Mac Kennia, j ar y Buigen of barsten, 14 j. assades Trachel Rachel, 18 j. n Charly, 18 j. lin Levend begraven, 18 J. EENTOONSTELLINGEN INA TER MUIDEN m. Raadhuis Werken van Jos I en Baron R. de Meester de enbrouck ÏLBURG archief Zeeland en de Dordtse de 1 ws Museum Werken van Dolf ers en Els Hollebrandse C erzaal stadhuis Beeldhouw- :en en keramiek van Paul de ne IORPE rie Troutzaerte Werken van I ;el Cozijn en Pearl Perlmutert DIVERSEN ÏLBURG atuur Walcheren, Molenwater, lend van 9-18 uur larkt Folkloristische markt SL, FILM, CONCERT ENZ KLAAS lopen als onder vandaag lopen als onder vandaag ERPEN lopen als onder vandaag •oor deze rubriek: tel. OH8®' Postbus 116 in Middelburg. INHELE WAGENS TEN ZICH NOG ES ONS ÏW/TEH VOOR INE RODENL/JT NOTH/NS GOLCH- (Van een onzer verslaggevers) BREDA „De hogere wa terstanden ten zuiden van de Volkerakdam zijn veroorzaakt door een abnormaal lioog peil van de zeespiegel. Er is voor lopig geen sprake van, dat de berekeningen van waterstaat voor de waterhoogten ten zui den van de Volkerakdam, ver keerd zouden zijn. Dat moet nog blijken", aldus het hoofd van de directie Zeeland van Rijkswaterstaat, ir. J. Zuur deeg, „maar persoonlijk ge loof ik er niet in". Zoals be kend zijn de waterschappen in het in het nieuws gekomen gebied, zeer verontrust over de hogere waterstanden, die niet meer kloppen met de door waterstaat gedane voor spellingen. Bij de geruststellende woorden van waterstaat, blijft wél het feit dat vóór het najaar een fors aantal kilometers dijk in verband met de werken van de Volkerakdam, nog opgehoogd moet worden. Het zou hier gaan om 25 tot 50 kilometer dijk, die voorzien moet worden van een houten en/of beton nen keerdam, die het gebied moet be schermen tot de Deltawerken in 1978 klaar zijn. Volgens ir. Zuurdeeg is er voldoende potentieel bij de aan nemers om dit werk voor het najaar te klaren. Buitengewoon kostbaar zal het niet zijn, hoogstens enkele mil joenen guldens. Op korte termijn worden de afron dende besprekingen gehouden tussen waterstaat en de waterschappen wel ke djjkgedeelten voor verhoging in aanmerking komen. Spoedig daarna kunnen de werken aanbesteed wor den, zodat voor de najaarsstormen de zaak rond is. De waterschappen hebben, zoals be kend, na de afsluiting van het Vol kerak, waterstanden gemeten, die (Van een onzer verslaggevers) GOES „De hele binnenstad was in paniek. We waren bang Jat hier hetzelfde zou gebeuren als met Pasen in Hulst is gebeurd. Het had veel erger kunnen zijn. Gelukkig was de wind gunstig en zijn we direct gealarmeerd". Dit zei ons de commandant van het Goese brandweerkorps dinsdagmor- M, nadat 's nachts zoals in het kort reeds gemeld een korte maar felle brand had gewoed in super markt Van Sabhen aan de Klokstraat 'ode Goese binnenstad. In korte tijd de brandweer, die assistentie freeg van het korps in Kattendijke, ®t vuur meester. Het magazijn met voorraad brandde geheel uit. De brandweerlieden, die er niet voor terugdeinsden in de enorme 'ook ontwikkeling de vuurhaard op ■0 sporen, konden verhinderen, dat ,s vlammen oversloegen naar aan grenzende percelen, of panden aan de overzijde van het winkelbedrijf. Nie mand raakte bij de brand gewond, "oor de rook en de roetaanslag werd jjrete schade aangebracht. Ook de Wendende percelen, de Hema en nadro Van den Broek, hebben daar restig onder te lijden gehad. Voor v'or bekend, zijn alle betrokkenen jrzekerd. Van Sabben heeft zrjn m°cten sluiten. Hij is verze- I kerd tegen bedrijfsschade en zal pro- I ten tijdelijk elders zijn verkoop ,0°tt te zetten. Iye groot het totale schadebedrag ii r® gisteren nog met geen moge- Meid worden geschat- Aangeno- ^•"uitzichten donderdag M.I. op uur: wet af en tegen of in cijfers ge over Nederland, donderdag: aantal uren zon: 9' min.-temp.: omstreeks nor- Wax.-temp.: 0 tot 4 graden on- UP -- •wuj/,v» 1.ui, gj. \jxx~ normaal; kans op een droge pe- tent. ^an minstens 12 uur: 70 pro- tel'. s op een geheel droog et- 10 procent. ij °r vrijdag: aantal uren zon: 3 hal-' min,"telnP-: omstreeks nor- Wax.temp.: ongeveer normaal graden onder normaal: kans op ™ge periode van minstens 12 itok„ Procent, kans op een geheel ufrnaal; 50 procent. men wordt dat het om tienduizenden guldens gaat. Vermoedelijk ls de brand, die be gon in de machinekamer van het be drijf van Van Sabben, ontstaan door kortsluiting. „Voor de brandweer", vertelde de heer Taekema, „was het een geweldig moeilijk karwei deze brand te blus sen. Er was een enorme rookontwik keling. Zelfs de kerktoren stond in de rook. Je kon bijna niet in het gebouw komen en dat moest, want achterin zat het vuur. Een paar mannen zijn aan een veertig meter lang touw naar binnen gegaan. Dank zij de perslucht is dat mogelijk. Als we geen perslucht had den gehad, dan waren er verschrik kelijke dingen gebeurd. De mannen hebben de brandhaard weten te be reiken en dat is een geluk geweest. Want stel je maar eens voor, dat de vlammen tot aan de voorkant hadden kunnen komen, dan had het er voor de Klokstraat niet best uitgezien. De heer Taekema zei bijzonder veel respect te hebben voor wat zijn man nen hier hebben gepresteerd. „Ik verwonder me er telkens over" zei hij, „met welk een enthousias me ze aan het werk gaan. Je moet toch bedenken, dat de meesten van hen getrouwd zijn en kinderen heb ben. Het was maandagnacht erg ris kant." Het werk van de brandweer werd ernstg bemoeilijkt door de enorme rookontwikkeling. R00LVINK: (Van een onzer verslaggevers; DEN HAAG Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezond heid ziet geen reden voor de instel ling van een speciale werkgroep, die een sociaal plan op zou moeten stel len voor de herscholing en afvloeiing van werknemers en werkgevers uit de bedrijfstak van de grensexpedi- teurs, die door de liberalisatie van het Belgisch-Nederlands grensver keer werkloos worden. De minister heeft dit mede na mens de staatssecretaris van finan ciën geantwoord op de schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden voor de KVP Westerterp, Maenen en Notenboom. De minister onderschrijft de mening van het Ministerie van Financiën over de omvang van het probleem. De Stem gaf deze mening gisteren reeds uitvoerig weer. Minister Roolvink is wel bereid in alle gevallen, waarin dit nodig blijkt te zijn, het vinden van ander werk, eventueel na om- en bijscholing, te bevorderen. Ir. a. de Wildt, de hoofdinspecteur-directeur van de ar beidsvoorziening in Brabant, onder zoekt zoals bekend deze kwestie. Voor de kosten zal in daarvoor in aanmerking komende gevallen een beroep worden gedaan op het sociaal fonds van de EEG. 25 tot 50 centimeter hoger Lagen dan de door waterstaat voorspelde water stand. „Deze hogere waterstanden zijn veroorzaakt door opwaaiing van het zeewater. Aan de zeekant van de Grevelingendam hebben we ook ho gere standen gemeten en als je die nu aftrekt van de gemeten waterstan den, dan hou je standen over die kloppen met de verwachtingen, die waren berekend voor de periode na de afsluiting van het Volkerak", al dus ir. Zuurdeeg. De dijkgraaf van het waterschap Schouwen-Duiveland, de heer A. M. Geluk, zegt: „Wij zijn verontrust om dat de stand hoger is. De nemen wel aan dat dit door het hogere zeewater peil komt, maar de vraag is of hier voor de dijken moeten worden ver hoogd". Het gaat hier om stukken dijk ten zuiden van Bruinisse, die voor verhoging in aanmerking zou den kunnen komen. Om hoeveel ki lometer het gaat, kon de heer Geluk niet zeggen. De dijkgraaf van het waterschap Tholen (waaronder Sint Philipsland valt), de heer H. van Gorsel: „Met een geruststelling nemen we geen ge noegen. Naar onze mening is het ri sico door de afsluiting van het Vol kerak behoorlijk toegenomen. Dat hebben we geconstateerd in de prak tijk, Waterstaat had in ieder geval eerder moeten beginnen met het op hogen van de dijken". Volgens de heer Van Gorsel moet er in zijn waterschap 20 tot 25 kilo meter dijk worden opgehoogd, waar over binnen enkele dagen de bespre kingen moeten beginnen. Ir. Zuurdeeg: „Het is de water schappen bekend dat door het Volke rak de waterstanden hoger zijn ge worden. Nu komt daar een abnormaal hoog zeepeil bij. Dat geeft een forse afwijking, maar men gaat wel eens gevoelsmatig te werk." Wat het punt van de dijkverhogin gen (die nog uitgevoerd moeten wor den) aangaat, stelt ir. Zuurdeeg, dat de waterschappen al geruime tijd op de hoogte zijn van de noodzakelijke verhogingen. „Als gezegd wordt dat wij laat zijn, dan geldt dat voor de waterschappen. Zij zijn tenslotte de beheerder en wij de adviseurs, die de werken toevallig ook betalen". tVan onze correspondent) OOSTBURG Maandagochtend omstreeks half vijf is de heer T.B. uit Sluis met een personenbusje na bij Draaibrug van de weg geraakt en vervolgens tegen een boom gere den. Het slachtoffer is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis in Oost burg opgenomen. De politie heeft momenteel nog geen idee over de juiste oorzaak van het ongeval. Het busje werd geheel vernield. (Van onze correspondent) NIEUWVLIETBAD Met het omschakelen van de knop, die „blower 2" in werking stelde, heeft burgemeester J. A. Leen- houts de nieuwe rioolwaterzuive ringsinstallatie Oxigest in Nieuw vlietbad in gebruik genomen. De ze installatie is gebouwd volgens een geheel nieuw systeem en kan uniek worden genoemd in Neder land. Alvorens de officiële opening te verrichten, kwam het gezelschap sa men in de Stadsherberg in Nieuw- vliet, waar de burgemeester de talrij ke genodigden, waaronder het ge meentebestuur van Cadzand, welkom heette. De burgemeester noemde het een grote eer dat een kleine plaatsje als Nieuwvliet, dat tenslotte toch slechts 400 inwoners telt, deze pri meur voor Nederland mocht hebben. Hij dankte het gemeentebestuur dat het een dergelijke belangrijke beslis sing heeft durven nemen. Vervolgens gaf de heer A. Lekker- kerke, directeur van het ingenieurs bureau, dat de installatie heeft ont worpen, een uiteenzetting van de technische werking van de zuive ringsinstallatie. Het rioolwater wordt via een opjaaggemaal door een pers leiding vah een halve kilometer met grote snelheid in een oppompgemaal gebracht, waarna het in de zuive ringsinstallatie terechtkomt. Door het opvoeren van de stroomsnelheid zakt het zand weg in een z.g. zandvang. In een grote stalen tank, die op zijn beurt weer uit een buitentank en een draaiende binnentank bestaat, wordt het water binnengeleid en wordt het blootgesteld aan luchtinlating. Door het gebruik van compressoren wordt de zuurstof meegevoerd, waardoor (ADVERTENTIE) En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. het aanwezige slib wordt geminera liseerd. Naast de installatie is een ge bouwtje neergezet waarin zich een keukentje, toilet en een keline werk- De burgemeester van Nieuw vliet (links) opent door een druk op de knop de rioolwaterzuive ringsinstallatie. ruimte bevinden. Venvolgens felici teerde de heer Becu, dijkgraaf van het waterschap Het Vrije van Sluds, allen die zich hadden ingespannen om dit unieke project zo snel en goed af te leveren. Hij attendeerde de aanwezigen erop, dat het afvalwater momenteel nog een groot probleem is. Hij was blij dat hij met de inge bruikstelling van deze rioolwaterzui veringsinstallatie in elk geval een zorg minder zal hebben. Op het ge bied van het afvalwater wacht nog oneindig veel werk, constateerde hij tenslotte. (Van onze rechtbankverslaggever) Terneuzen De Duitser H.G.H. uit Hoek, die voor de tweede maal voor de kantonrechter te Terneuzen verscheen, bleef bij zijn ontkenning door zijn schuld een bejaarde fiet ser te hebben aangereden. Het ge beurde 's morgens om zeven uur op de H. Dowweg. „Wablief", zei H. op de vraag van de kantonrechter of het donker was, „nee, die fabriek geeft licht genoeg. Het verweer vain de Duitser luid de, dat hij de voor hem fietsende man niet had gezien, ten eerste om dat de lichten van een achteropko mende wagen in de kopspiegel van zijn auto schenen en ten tweede om dat het rode achterlicht van de fiets „schmutzig" was. De bejaarde heer liet zich echter geenszins van zijn stuk brengen door de halsstarrige ontkenning en verklaarde rustig, dat hij steeds, voor hij er met de fiets op uit trekt, de lampen van zijn fiets controleert. „Ineens viel er een streep licht voor mij en daar lag ik". De officier, mr. C.W. Mouton, vond het verweer van de Duitser onaan nemelijk. Rekening houdend met de ernst van het feit en het zware let sel van de fietser, eiste hij een boe te van honderd gulden. De kanton rechter, mr. C. van Hees, was het niet eens met de zienswijze van de officier, dat de Duitser niet behoor lijk was uitgeweken en ontsloeg hem van rechtsvervolging voor dit feit. Dat H. de fietser niet had gezien geloofde mr. Van Hees evenmin. Hij veroordeelde hem tot 75 gulden boe te. „Er vinden herhaaldelijk ongeval len plaats zonder dat de eigenaar van de hierbij betrokken auto kan worden opgespoord, een boete van vijfitg gulden voor het ontbreken van een kentekenbewijs mag daarom wel hoog lijken, doch is het niet". Mr. Mouton, die dit zei ih zijn requisi toir tegen A.L.K. uit Axel, die in een auto reed zonder dat hij de hier voor vereiste papieren bij zich droeg, noemde het excuus van K. een smoesje, waarvan hij geen woord ge loofde. K. had de auto in februari van dit jaar gekocht en kreeg in april de bekeuring. „Ik had nog niet in de auto gereden en de politie had mij gezegd dat ik tien dagen de tijd had om het kentekenbewijs te laten over schrijven". K. had op een kruising geen voorrang verleend aan een per sonenauto, waardoor een aanrijding ontstond. K. werd door de kanton rechter tot 50 gulden boete veroor deeld. ,ONZE belangstelling voor paarden dateert niet van de laatste jaren. Van jongs af aan hebben zij thuis al met paarden te maken gehad. Wij zijn er mee opgegroeid. Als mijn zoon ma nege „De Eendracht" overneemt, dan hebben er al vijf generaties van mijn familie op gewerkt", aldus de heer B. Meijers, eigenaar van de Seroos- kerkse manege „De Eendracht". Za terdag wordt er op het terrein naast de binnenmanege voor de vierde maal een groot nationaal concours hippique gehouden. MET de komst van bekende ruiters als Anton Ebben is deze wedstrijd in korte tijd uitgegroeid tot een erkend hoogtepunt op de paardensportkalen der. De heer Meijers zet hiermee een kroon op zijn werk van de laatste jaren. Meijers: „Uit de paardenfokke rij is eigenlijk de manege gegroeid. Mijn zoon Jan Simon haalde drie jaar geleden zijn diploma voor leerling pikeur bij de Hippische Sport Bond. Daardoor konden wij als eerste in Zeeland een door de Hippische Sport Bond erkende manege beginnen. In middels heeft hij ook zijn pikeurs- en instructeursdiploma gehaald." DE fokkerij moest op den duur wijken voor de manege. „Het is vrijwel on mogelijk deze twee dingen samen te doen", zegt de heer Meijers, die er evenwel over denkt weer met de fok kerij te beginnen. „Het is moeilijk om het te laten. Wij hebben er in het verleden bijzonder veel plezier aan beleefd. In '58 hadden wij op de Utrechtse paardendagen de best ge fokte hengst. In '64 kwamen wij met de best gefokte merrie. Wij hebben momenteel weer twee tweejarige fok- merries, misschien dat wij in de toe komst weer meer in de fokkerij gaan." IN de stallen van De Eendracht staan op het ogenblik 29 paarden, waarvan er 19 eigendom van de manege zijn. Tien paarden zijn bij de heer Meijers in pension. Meijers: „Onze manege heeft in de drie jaar van zijn be staan landelijke bekendheid gekre gen. Er staan hier zelfs paarden van mensen uit Beverwijk, Rotterdam en Antwerpen. Zij komen regelmatig naar Serooskerke om te rijden." BIJZONDER aantrekkelijk voor de mensen uit de grote steden is de gunstige ligging van de manege. „Wij hebben hier een ruiterpad naar de duinen. De ruiters kunnen daardoor tochten van twee uur door de duinen maken, zonder op de verkeerswegen te komen. Om dit voor elkaar te krij gen, hebben wij bijzonder veel me dewerking van de plaatselijke auto riteiten gehad", licht de heer Meijers toe. DE grote binnenmanege is het hele jaar door dagelijks tien uur in ge bruik. Ruim 400 ruiters en amazones lessen regelmatig in de sfeervolle ruimte. Om een nauwe binding tus sen de ruiters tot stand te brengen werd de ruiterverenigng Seros opge richt. De leden van deze club organi seren regelmatig onderlinge wedstrij den. Hoogtepunt van het jaarpro gramma is echter het nationale con cours hippique. „Ik ben erg blij dat Zeeland nu ook een groot jaarlijks terug kerend paardensportevenement heeft. Gelukkig hebben het bedrijfs leven, de provincie en de gemeenti het belang van een dergelijk gebeu* ren ingezien", aldus de heer Meijersi DE STEM VAN WOENSDAG 18 JUNI 1969

de Stem | 1969 | | pagina 3