and VELUWE VERKOOPT ZICHZELF VIA GEZONDHEIDSZADEL De pofbroek aan, de paden op s \Sa DIEREN DOUWT OOK DOOR hierU Londen Broeders er zal geploeterd en gezwoegd moeten worden Andere koek Mooie benen Eif feitoren 12 DE STEM p* ,1v V' ,-V^ ^3ED3E poutitimmm woord,Nlerue- 6£mll£n f$. De zwaar gesubsidieerde schaapskudde is één van de troeven, die de organisators van de stotend gezonde „Fiets- kur" in het zalig Veluweland uitspelen. De routes zijn door fijnproevers samengesteld en voeren de deelne. mers door een paradijs vool eeuwenoude bossen en heidevelden. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Een van de opmerkelijkste verschijnselen van het moderne toerisme is de ongegeneerde wijze, waarop reisbureaus en VW's de menselijke zwakheid uitbuiten om een sluitende jaar be groting te forceren. Hartvervettingen, slopende kortademigheid, ge brek aan rode en of witte bloedlichaampjes, dreigende verkalking van het middenhandsbeentje en mogelijke aandoeningen van de al vleesklier, het pancreasputje en de twaalfvingerige darm blijken opeens kapitale troeven te zijn, waarmee een hotelier ook zijn zolder kamer en de dienstbodenvertrekken bevredigend kan bezetten. De schrijver van een moderne folder hoeft maar even in een strakge spannen embonpoint te prikken en de drager gaat reeds onverbid delijk door de brosse knieen. Kermend aanvaardt hij het arrange ment, dat hem op basis van drie glazen melk per dag en een diep bord kwark uitstel van executie verleent. ist is opeens een toverwoord ge- worden, dat alle kwalen geneest en de trekkebekkende randstad- I neuroticus ombouwt tot een blije dauwtrapper, die vlinders vangt en op zijn buik het fluitekruit gade- I slaat. Waar zijn de tijden gebleven I dat reisbureaus er openlijk voor uit I durfden te komen, dat hun vakan tiereizen uitsluitend werden georga- I niseerd om lol te trappen, dat er ge- Sarandeerd vier polonaises in de j wrakke hotelvloer worden gedanst Probeer ze nog maar eens te vin den, de rondborstige moeders van I grote gezinnen, die in de bus al hun I mombakkes voorbonden en op een I schorre, papieren toeter het heerlijke I soeperdepoep in bes inzetten Dat I waren beste tijden mensen, mooie I herinneringen aan een periode, die I nooit meer terugkomt. We hosten aan I de Rijn, we zongen in Valkenburg en 's je het benauwd kreeg, dan deed je gewoon je corset los. Wat is er van al dat schoons over- jebleven? Stap op een willekeurige zomerdag de ontbijtzaal van een lan- I (lelijk hotel binnen en u ziet ze zit- I 'au, de tobberds met hun sacharine I® hun margarine, uit zonnepitten I geperst. Ze durven geen chocolade- I vlokken meer te bestellen, omdat die I Kgarandeerd door hun vliesdunne |™uine boterhammen donderen, en lts ze de euvele moed hebben om |«i eitje te bestellen, dan moeten l ie daarna gelijk een geforceerde wan- I deling van drie uur maken om dat IjPgeblazen gevoed weer kwijt te ra ten. h dat proces van menselijke af- 'wak neemt de fiets een steeds be langrijker plaats in. Dat handige autootje met zijn voorgevormde anti hernia kuipjes kunt n rustig verge ten. Neen broeder, er zal geploeterd en gezwoegd moeten worden voor uw ziele-heil, er zal duchtig op de pedalen moeten worden gestampt, voordat u weer meetelt bij de oude makkers. De pofbroek aan, de paden op, ziedaar het advies, dat de harte lijke toeroperators hun cliënten in deze daverende dagen meegeven. Een opwekkend en hartveroverend voorbeeld in die richting geeft de vw-federatie Zuid-Veluwe, die als onverbiddelijke tophit voor 1969 de fietsvakantie heeft geïntroduceerd. Om het uitzonderlijke nut te illus treren hebben de samenstellers van deze noviteit een handvol specialis ten in hart- en vaatziekten van stal gehaald, die zich stuk voor stuk als onbezoldigde propagandisten van bovengenoemde federatie ontpoppen. De Amerikaanse hartspecialist dr. Paul Dudley White merkt fijntjes op, dat hij het liefst iedereen op de fiets zou zetten, niet voor een enkele keer, maar regelmatig. „Dit", roept hij hartstochtelijk in de folder uit, „is de goede weg om hartziekten te verhinderen. De in voering van het fietsen als dagelijkse gewoonte kan de beslissende stap op de weg naar herstel van gezondheid voor ons allen betekenen". Na deze hartelijke aanbeveling vervolgt de federatie zelf: „De fiets is pilletjes, poedertjes en tabletten. Fietsen be tekent de strijd aanbinden tegen het autobuikje, tegen constipatieklach ten, tegen verstijving, hart- en vaat- krampziekten." Zeg nou zelf, dat is gelijk andere koek dan veertien dagen Torremoli- nos of de waterval van Coo. Dat is genieten op het gezondheidszadel. Joechei. De streek vw Oost-Veluwe- zoom te Velp weet trouwens ook van wanten en heeft op haar beurt enige courante medische standwerkers la ten opdraven om de leertocht voor haar leden te garanderen. In het boekje „Fietsen op de Zuid-Oost Veluwe" struikelt men over de art sen en professoren, die de lof van het rijwiel zingen. De Zwitserse dokter Prokop roept uit, dat fietsen een aanbevelenswaar dige lichaamsbeweging is, die in ver binding met hernieuwde natuurbele ving van grote invloed is op het psychische evenwicht van de mens". Het is een mond vol, maar deze Wandervogel weet bliksemsgoed, I Cf m'mlduizenden, die in een slopend gevecht met medeweggebruikers langs Arnhem razen, hebben er seen weet van. dat op nauwelijks twee kilometer van de snelweg naar Duitsland ex uitgestorven enclave ligt, ,aarin de rust per strekkende meter wordt geserveerd. Fietsers hebben hier het koninkrijk alleen en geven °P hol geslagen welvaartsstaat moeiteloos een trap (per) na. DEN HAAG Dat de fiets ondanks de spreekwoordelijke mense lijke luiheid en de hijgende influisteringen van het welvaartsspook nog steeds een grenzeloze populariteit geniet, bewijzen de spectacu laire verkoopcijfers. In West-Duitsland werden vorig jaar twee mil joen fietsen verkocht (je zou het niet zeggen als je Heinrich in zijn vetleren broek achter zijn pilsje ziet zitten), in Neëderland vlogen er in 1968 670.000 hagelnieuwe tweewielers de winkels uit, wat een stijging van 50.000 betekende ten opzichte van 1967. Op 1 januari 1969 hadden de volijverige statistici in Nederland 7.400.000 fietsen in ons vaderland geturfd. Dat betekent overigens nog niet, dat er ook 7.400.000 fietsers in Nederland zijn, want goddank zijn er ook nog stallingen, handige bomen, muren en sousterrains. waar je je karretje met een gerust hart kunt achterlaten. Je zou de mensen, die de auto nemen om een brief te posten de kost moeten geven. Kun je gelijk een gaarkeuken beginnen. waar hij over spreekt. Laat Prokop maar schuiven, zeggen zijn vrienden en dat doen ze echt niet voor niks. De volgende, die het fietsen op de zuid-oost Veluwe van harte komt aanbevelen is dr. J. H. Page, voor zitter van de Amerikaanse vereni ging tot bestrijding van hartziekten, die mensen boven de vijftig bezweert om door te fietsen teneinde de elas ticiteit van de bloedvaten te houden. „Fietsen voorkomt vroegtijdig oud worden", voegt hij er nog aan toe. Kijk, zo'n zinnetje tekent Page. Dat is nou typisch helemaal Page. Zelf heeft het na zijn twintigste verjaar dag veertig volle jaren geduurd, voordat hij zestig was. U begrijpt nu waarom. Als hij niet op de fiets naar zijn patiënten was gegaan had het echt zolang niet geduurd. Een opmerkelijke duit doet vervol gens de Amerikaanse huwelijksadvi seur Len Schrader in de Veluwezak door te constateren, dat Nederlandse vrouwen over het algemeen mooie benen hebben. „Dat komt", zegt Schrader, „van het fietsen. Neder landse mannequins wisten dat al lang, maar ook hun Amerikaanse zusters zijn er nu van overtuigd en fietsen regelmatig terwille van de boterham." Die Schrader. Heerlijke kerel, pri ma adviseur. Onmiddellijk na zijn verklaring schijnt de bond van oud mannequins in feestvergadering bij eengekomen te zijn. De bijeenkomst werd geopend met het lied „Wien Neerlands bloed door de spataderen vloeit". Dan is er nog een loslopende Franse psycholoog, die ook even op de bagagedrager springt. „Fietsen", zegt hij, „is het stillen van heimwee naar de vreugde van de kinderjaren, de wind die door je haren blaast en het gevoel, dat je zweeft". U hoort het, een poëtisch baasje met een jeugdtrauma. Als hij een lelijke eend koopt is hij er waarschijnlijk zo af. heeft de beschikking over een schit terend net van fietspaden met een totale lengte van bijna 200 km. Deze toeristische slang slingert zich over heiden en door bossen, streek-wv's die samen bet unieke paradijs van de Zuid-Veluwe vormen. In de speciale folder „Fietsvakantie op de Zuid-Veluwe wordt het volgende op wekkende wijsje op de propaganda- trompet geblazen: „Men fietst er langs boerderijen, waarvan de be woners u een goede dag toezwaaien, u hoort er het getok van de kippen, de roep van een vogel". Zeg nou zelf, dat klinkt toch niet gek. Wat de vakantie zelf betreft: De vvv-Arnhem, Stationsplein 45, tele foon 08300-52921 (na 1 juni 085- 452921) kan u er alles over vertel len. Houdt er wel rekening mee, dat de fietsvakantie alleen kan worden gehouden in de periode van 1 april tot 15 juni of van 15 augustus tot en met 1 november. Voordat we nu onverwijld met de knapzak het rijwiel beklimmen wil de Amerikaanse arts-publicist Peter de Kruyt nog even onze aandacht. Hij heeft namelijk uitgerekend, dat er vroeger in New York per dag zo veel tabletten werden geslikt, dat ze, op elkaar gestapeld, even hoog zou den zijn als de Eiffeltoren. „Toen echter het aantal fietsen in New York verdubbeld was", vervolgt hij, „vormden de patent-geneesmiddelen nog maar een halve Eiffeltoren". Nu kan men zich natuurlijk afvragen of New York toch die hele Eiffeltoren niet kan krijgen, wanneer al die fietsen bovenop de aspirine worden gestapeld. Dan wordt gelijk het ver keer in het centrum wat verlicht en heeft De Kruyt ook zijn zin. Hoe het ook zij: de zuid-oost Ve luwe blijft het doel, waarnaar wij trappen. Wat houdt die fiets-vakantie nu precies in? De vw-federatie Zuid- Veluwe, die met grote verenigings drift alle aanpalende overkoepelt, (Van een onzer verslaggevers) DIEREN Ook Dieren levert weer eens het bewijs, dat de koplamp niet ver van het stuur valt. Deze gemeente die de grootste fietsenfabriek van Nederland binnen zijn grenzen heeft (sta op Gabzelle en u zit goed, meer hoeven wij al niet meer te vertellen) heeft zichzelf officieeluitgeroepen tot het fietsdorp van Nederland. Dit koene initiatief heeft onmiddel lijk een stichting tot gevolg gehad, die de popularisering van de fiets met kracht ter hand neemt (en wij maar vruchteloos denken, wie daar nou wel achter zal zitten). Inmiddels is het eerste besluit al door de verga dering gejaagd: er komt in Dieren een fietsdepot, waar 50 dames, heren en vouwfietsen voor een symbolisch bedrag gehuurd kunnen worden. Er komen ook arrangementen en andere activiteiten voor dag- en meerdaag se vrijetijdsbesteding. Er zullen voorts attractieve routes worden uitgezet en parkeerplaatsen worden aangelegd, zo dat de automobilist tot vlak bij de plaats kan komen, waar hij ernst gaat maken met zijn gezondheid. De restaurants in Dieren en omge ving zullen worden gevraagd een fietsmenu aan hun spijslijst toe te voegen. Wat dit inhoudt kon de stich ting ons vooralsnog niet duidelijk maken: waarschijnlijk zal de amech tig hijgende wielrijder straks ont haald worden op een gegrilde achter band en een medium gebakken bal- hoofd. Voorlopig wordt het secretariaat waargenomen door de stichting Streek VVV Oost-Veluwezoom, Lerenstein- selaan 1 in Velp. telefoon 08302-2832, maar dit jaar nog zullen de koene pedaalridders hun intrek nemen in Dieren zelf. Scotland. Yard, het beroemde hoofd kwartier van de Londense politie, heeft slechts heel in de verte iets te maken met Schotland, maar het na dert voortdurend meer de Schotse hooglanden. Dat betekent niet, dat de Londen- se bobbies hun traditionele blauwe broeken zullen ruilen voor kilts, de geruite rokjes van de berg-Schotten, maar wel dat meer bobbies op hun ronden zullen spreken met een ge brouwde Schotse „R" in plaats van in het neuzelige Cockney-dialect van de geboren Londenaar. Wat Scotland Yard, zoals de Lon- dense hoofdstedelijke politie wordt genoemd, te maken heeft met Schot land, is uitsluitend, dat deze politie in 1890 een gebouw heeft overgeno men op 'n stuk land naast de Theems, waar Schotse koningen plachten te verblijven als zij naar de Engelse hoofdstad kwamen. „Dat is onze enige band met Schot land, maar we proberen nu wel meer Schotten in het korps te krijgen", ver telde een functionaris van de yard. „De bevolking van Londen is afkom stig uit geheel Groot-Brittannië en daarom proberen we politie te hebben uit het gehele land in plaats van al leen Landenaars. Dat is tactisch be ter". In een snelle witte politie-auto en een kleine open vrachtauto heeft de yard thans een inspecteur, een ver- keersspecialist, een vingerafdrukken- deskundige en een politie-inspectri- ce naar noordoostelijk Schotland ge zonden om opwekkende toespraken te houden tot schoolkinderen en een re kruteringscampagne te beginnen ten einde Schotse cadetten naar Londen te lokken. Voorts plaatst de yard ad vertenties in kranten in Aberdeen en Elgin en omgeving. De yard telt net iets meer dan 20.000 man en heeft er nog 5000 nodig om op volle sterkte te komen. Zij rekruteren al met al 1200 tot 1600 nieuwe agenten per jaar, maar dit is de eerste rechtstreekse poging in noordoostelijk Schotland. „Sommigen van ons menen, dat on geveer een vierde van het korps reeds uit Schotland afkomstig is", vertel de een functionaris. „Aan de accen ten hier te horen zou je zeggen dat het zo was. Maar we willen er meer". Daar in Schotland grote werkloos heid heerst, is het een ideaal rekrute ringsterrein en volgens een publi- katie van de yard zijn Schotten ideale rekruten. Zij worden in de publikatie nuchter, praktisch, evenwichtig, goed onderlegd en goed gebouwd genoemd- Slecht nieuws voor Londense wets overtreders. ALAIN GRéE: DE BERGEN IN DE TUIN (Uitgeverij Caterman). In die inmiddels al vrij uitgebreide serie kinderboeken van Alain Grée ver schenen als elfdie en twaalfde deel „In de tuin" en „De Bergen". Op de bekende suggestieve wijze vertelt Grée alles wat kinderen in een tuin of in de bergen maar kan interesse ren. En wat zeker nog belangrijker is: Grée weet zijn boeken met prach tige tekeningen zo te illustreren, dat ieder kind wel geïnteresseerd moet raken. Het zÜn waardevolle boeken, waarvan die jeugd met plezier veel van kan teen. J. F. CH. DIX B. J. GAL- JAARD: UW TUIN EEN LUSTHOF (Uitg. Kosmos, Amsterdam). Voor de vele liefhebbers van tuinieren en dian gaat het echt niet om diegenen die over een grote lap grond de bet schikking hebben is het boek „Uw tuin een lusthof" al lang geen onbe kende gids meer voor de juiste ver zorging van bloemen en planten. De heer Galjaard, een bekend tuinar chitect, heeft zijn kennis en erva ring op begrijpende wijze „ingeplant" in z'n gedegen bewerking van 't boek van Dix. Bovendien werken de fleu rige illustraties bepaald stimulerend voor degenen die hun vrije tijd graag in de tuin doorbrengen. Er blijkt voor zo'n „praktische hand leiding" veel belangstelling te be staan, getuige de zesde druk. De vijf de druk die een forse herziening be trof met name wat betreft de richt lijnen voor tuinaanleg en toepassing der verschillende gewassen, is in deze zesde aflevering vrijwel onge wijzigd gebleven. RAYMOND VAN DEN BOSCH: PLAATS VOOR ALLEMAAL (Uitge verij Helmond). Een goed bedoelde maar weinig geslaagde poging om de jeugd bij de viering van de eucharis tie te betrekken. Het boekje doet, wat de foto's betreft, erg denken aan soortgelijke uitgaven van zo'n tien, twintig jaar geleden. Maar in die tijd had het nog zin om alle stadia van het eucharistie-gebeuren in beeld te brengen omdat het gelovige volk niet veel meer zag dan een wapperend kazuifel en de gespreide armen van de priester. De foto-reeks doet nu overbodig aan. De tekst van het boek je is weinig inspirerend. Men moet vrezen dat de jeugd er gauw op uit gekeken raakt. JOACHIM JEREMIAS: DE GE LIJKENISSEN VAN JESUS, (Uitg. H. Nelissen, Bilthoven). We zijn er al aardig aan gewend geraakt, dat de theologen hun wetenschap aan veel bredere lezerskringen prijsgeven dan vroeger het geval was. Ook is het zo dat het pas in de laatste decennia weer de moeite waard is geworden het werk van theologen te lezen. Tot dan toe wisten ze weinig oorspronke lijks, weinig nieuws te vertellen, en als het dan gebeurde dan was het voor de „gewone gelovige" niet te be grijpen. Nu die gelovige inmiddels een mondige leek is geworden, en de theologen gewoon verrassend nieu we dingen weten te zeggen, waagt menige uitgever zich aan een z.g. godsdienstig boek. En gelukkig want 't is niet alleen maar de pastoor of de dominee zondags op de preekstoel, die het alleenvertoningsrecht in de zen heeft. De gelijkenissen van Jezus, preekmateriaal van de bovenste plank, zijn in het onderhavige boek onderhanden genomen door de be kende bijbelgeleerde Joachim Jere- mias Hij probeert erachter te ko men hoe de gelijkenissen (parabels) werkelijk uit Jesus' mond hebben ge klonken, voordat ze via de prediking in de eerste jaren christendom schriftelijk zijn neergelegd in de evangelies. De lezer zal merken dat reeds in die eerste jaren van overleve ring, en dan nog eens bijna twintig eeuwen christendom, veel valse, al thans niet bedoelde interpretaties de oorspronkelijke zin van de parabels hebben verdoezeld. Uit Jeremias' boek klinkt het, tenminste in onze oren, opeens veel frisser, nieuwer, echter. GEORGE SIMENON: MAIGRET AARZELT (Uit. A.W. Bruna en Zn., Utrecht), In een Zwaart Beertje (detective) laat Simencm het zoveel ste avontuur van de super-speurder Maigret beginnen op een eerste len tedag, waarop het iedereen extra goed gaat. Behalve voor onze Mai gret, die met een dier merkwaardig ste zaken uit zfjn rijke loopbaan te maken krijgt. Parijs koestert zich in een heerlijk zonnetje terwijl het ge zicht van de hoofdcommissaris don ker betrekt bij het lezen van een ano nieme brief op heel deftige postpa pier. In een nieuw avontuur in en rond de kapitale „residentie" van een hoogstmerkwaardige advocaat raakt hij persoonlijk betrokken in een fami liedrama. Hij weet de zaak uiteraard helemaal weer „rood" te brengen, maar voor het zover is heeft de heer Maigret weer de nodige zorgelijke uren achter de rug. M. J. ASSELBERGS: DEZE WE RELD IS UW PARADIJS. (M. J. As- selbergs, Bergen op Zoom.) Blijkens een bij het boekje gevoegde medede ling van de auteur gaat het hier om een „herinterpretatie van de 4 evan geliën en de erkende leerstelling over de verrijzenis van het lichaam en de belijdenis van het eeuwige leven". Ten aanzien van die verrijzenis wil de auteur met name aantonen, zo staat in een van zijn stellingen: „De aeuwiglevemdie stof dient tot voortdurende verrijzenis van alle li- ch am&n"_ Aj met al een herinterpre tatie, die - dat blijkt al na lezing van een paar vaak nog onbegrijpelij ke pagina's - met theologisch verant woorde exegese bitter winig te maken heeft. ROALD DAHL: SJAKIE EN DE CHOCOLADE FABRIEK. (Uitg. De De Bilt). Een fantasievol verhaal tot 12 jaar over de ge- chocolade fabriek van Willie Wonka. Vijf kinderen hun ouders krijgen de kans dit vernuft, waaruit onge- heerlijke lekkernijen komen vain binnen te bekijken. Vier kinde ren werden door hun gulzigheid, eigenwijsheid of domheid op een ver schrikkelijke manier gestraft. Alleen de goede, brave Sjakie, wiens enige probleem is dat hij honger heeft, houdt van de opwindende excursie door de fabriek een veelbelovende toekomst over. Het boek ademt een merkwaar dige, nuchtere humor uit, die er bij de jeugd wel even gemakkelijk zal in gaan als meneer Wonka's „lichtge vende lollies om 's nachts in je bed te eten", zijn „kietelbrokken die na het inslikken verrukkelijk in je maag kie telen" of zijn „regenboogzuurtjes waarmee je zes verschillende kleu ren kunt spugen". Het boek is uit het Engels vertaald door Harriet Free zer. De illustraties zijn van Faith Jaques. R. TOLMAN: DE KIEVIT (Bosch en Keuning n.v.) Al bijna 'n mensen leven lang heeft Rinke Tolman studie gemaakt van kieviten-soorten en hun gedragingen. Het was voor hem niet moeilijk deze hobby erop na te hou den, omdat hij in het Friese weide land is opgegroeid. En iedereen weet, dat daar veel kieviten voorkomen. De vloed van feiten en feitjes is Tol man kennelijk tot de lippen gestegen. Hij moest - zoals hij in zijn boek zegt: door zijn vrouw aangespoord zijn wetenschap lozen. Dat is dan in een boek gebeurd. Men dient wel een echte kievit-liefhebber te zijn om er van te kunnen genieten. Voor 'n lief hebber is „De kievit" zeker de moei te van het lezen waard. I

de Stem | 1969 | | pagina 13