JES Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 1 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK Pompidou: Morgen mini-president? Beneluxraad niet tevreden over „top" Den Haag Proces in Amsterdam duurt voort ONWEERS STORING IN HET WEEKEND TWIJFELS IN BRUSSEL RFABRIEK TERNEUZEN Twintig gewonden bij treinbotsing in Arnhem KERKEN: NIET GENOEG GELD VOOR BIAFRA Amerikaanse „prikkeFpop i kunt i uitzien met larstuhje handige Protesten tegen Belgische rechtspraak Protesten Proces Kritiek AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Kritiek Twee ministers Negentiende-eeuw? Terugtrekking VS- troepen uit Vietnam INFANTERISTEN EN MARINIERS EIND AUGUSTUS HUISWAARTS DE STEM VAN ZATERDAG 14 JUNI 1969 11 lijvend onze rijk gei'llus- >chure "de man en zijn les kunt lezen over het renhaarstukje. ak een afspraak met erkend <4 OE JONGE Middelburg 91180 2074 roor haarwerk) xcelsior"-stofzuigers be- kzaamheden m.b.t. on- montage werkzaamheden bedrijf, tegen een goed voor jonge vrouwen bij- ed. Gratis werkkleding. rstrekken u vrijblijvend rk en lonen: eg 15 r enstraat 203, r linstraat 1 (Vilhelminastraat 6 ordstraat 7 ur 9 ïur normale werkuren da- nontageatelier METER- 17, TERNEUZEN. AFKEURING EN BIJVAL VOOR DE STUDENTEN (Van onze correspondent) BRUSSEL De manier, waar op juryleden in twee Belgische moordzaken de uitspraak be paalden, heeft in gerechtelijke kringen hevige discussies doen ontstaan over de juryrecht- De eerste moordzaak werd I behandeld in Gent: een 39-ja- rige vrouw, G. v. H. werd er van beschuldigd in 1967 haar dronken man tijdens een ruzie schedel te hebben ingesla- I gen, en hem de keel te hebben doorgesneden. Een brief van haar kinderen, waarin die „moeke" smeekten toch gauw naar huis terug te keren was het sluitstuk van de verdediging. De - „wenende" - juryleden hadden een half uur tje nodig om tot een uitspraak te komen: De vrouw werd vrij- gespreken. Krasser lijkt juristen nog de I uitspraak in een tweede zaak, te Brussel. De 59-jarige Petrus Koels stond daar terecht omdat bij in 1968 zijn vriendin dood- I schoot. Hij schoot haar dood met een jachtgeweer, waarvan hij de had afgezaagd opdat hij I het wapen beter kon gebruiken. Ondanks al die voorbereidende werkzaamheden, oordeelde de jury, dat de man zijn daad niet had voorbereid. Met hoogst eigenaardige uit- I spraken in het achterhoofd, den- I ken sommige juristen eraan een te beginnen om het af- I schaffen van jury's te eisen. Zij denken daarbij o.a. aan moordzaken, zoals die tegen een Luikse moeder, die haar misvormde Softenon-bab» ver moordde, en toch met /.ans werd vrijgesproken. (Van onze correspondent) ARNHEM Gisterochtend om ze ven minuten voor elf is vlakbij het slation Arnhem een zeer ernstig hein-ongeluk gebeurd, toen een per sonentrein (sneltrein) die uit de rich ting Zwolle kwam tegen een elektri sche lock aanbotste die aan het ran- geren was. Er waren 20 gewonden, waarvan twee zeer zwaar gewond in het Arn hemse ziekenhuis opgenomen. De stationsdirectie verklaarde dat Jerangeertrein door een onveilig sig naal was gereden. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM De geweldplegingen in Amsterdam tij dens de demonstratieve optecht van donderdagavond, die ge richt was tegen de berechting van de bezetters van het Maag denhuis, heeft vele reacties opgeroepen. Over het algemeen schaarde men zich achter de betogers voor wat betreft de aanleiding van hun protest, maar verwierp men de terreur waarmee de actie gepaard ging. Het bestuur van de afdeling Amsterdam van de VVD verklaarde in een communiqué de ondemocratische methoden te verwerpen die overigens aan een op zichzelf gerechtvaardigd doel kracht bijzetten. Het bestuur van de AS VA gaf het volgende commentaar: „De politieke processen, die gevoerd zijn tegen de bezetters van het Maagdenhuis heb ben het verwachte resultaat gehad. In plaats van te erkennen dat een be zetting een middel is dat te verge lijken valt met een arbeidsstaking, heeft de politierechter gemeend schandalige straffen te moeten opleg gen". „Daarom is het gerechtvaardigd, dat de studenten de aula willen ge bruiken als discussiecentrum. Toen de politie ons donderdagavond uit de aula verwijderde werd door de heer Linthout namens het presidium ver klaard dat de Oudemanhuispoort voor discussie beschikbaar was. Deze bleek bij aankomst echter gesloten". Het universiteitsbestuur deelde later in een communiqué mee dat tot hen geen verzoek was gericht om de za len van de Oudemanhuispoort op 12 juni open te stellen. Tegen de straffen die werden op gelegd aan de bezetters van het Maag denhuis is o.a. geprotesteerd door het centrale stafbestuur van de Univer siteit van Amsterdam en door de af deling Amsterdam van de PSP. Het stafbestuur zei grote vrees te hebben voor de gevolgen die de onevenredig zware straffen zouden hebben op het klimaat binnen de universiteit. Het PSP-bestuur sprak van toegepaste klassejustitie in het monsterproces. De voorzitter van de bij het NKV aangesloten katholieke houtbewer- kersbond, de heer J. M. de Groot, verklaarde gisteren naar aanleiding van de studentenacties tijdens de bondsraadvergadering van zijn bond in Utrecht, dat het nodig is dat alle werkgevers en de overheid ervan doordrongen worden dat constructief praten met de vakbeweging over me dezeggenschap goedkoper en doeltref fender is. „Het geduld van de vakbe weging heeft grenzen. De afdwingen de methoden van de studenten heb ben tot stand gebracht dat van hoog tot laag het vraagstuk van de in spraak en het medezeggenschap is onderkend", aldus de heer De Groot. De ochtendzitting van de tweede dag der berechting van de bezetters van het Maagdenhuis heeft gisteren een rustig verloop gehad. De opge legde straffen varieerden van een boete van 75,tot vier weken ge vangenisstraf. Onder de veroordeel den bevond zich ook een lid van de wetenschappelijke staf van de Uni versiteit van Amsterdam, die een boe te kreeg van f 250,en drie weken voorwaardelijk. De president-curator van de techni sche hogeschool Twente heeft ontslag aangevraagd. Als reden gaf hij op dat de huidige problemen in het we tenschappelijk onderwijs meer tijd en aandacht vragen dan hij daaraan kon geven. De aula van de Universiteit van Nijmegen is na een bezetting van 35 dagen gisteren ontruimd. De bezet ting werd opgeschort nadat de uni versiteitsvergadering had besloten tot het instellen van een democrati sche universiteitsraad, die -uiterlijk voor 1 oktober zal worden gekozen. (Van onze redactie buitenland) LUZERN De gezamenlijke ker kelijke hulpverlening (Joint Church Aid) heeft in haar vergadering in Luzern een beroep gedaan op de re geringen om een groter aandeel op zich te nemen in de hulpverlening aan Nigeria en Biafra. De Joint Church Aid, waarin 30 kerkelijke hulporganisaties samenwerken, wij zen erop, dat de hulpverlening aan Nigeria-Biafra voor de kerkelijke or ganisaties steeds moeilijker te finan cieren wordt vanwege het lange voortduren van het conflict. Bijzondere kritiek hebben de ker kelijke hulporganisaties op de Zwit serse regering, omdat deze de kerke lijke hulporganisaties met een mi niem bedrag aan subsidie afscheept. Inmiddels heeft de federale rege ring in Lagos gisteren bekendge maakt dat de Nigeriaanse luchtmacht donderdagavond twee vliegtuigen van het type DC-3 heeft vernield die op het vliegveldje Oeli-Ihiala in Biafra stonden. Intussen hebben 18 Zweedse pilo ten gedreigd in dienst te treden van de Biafraanse luchtmacht, als Nige ria niet spoedig opheldering geeft over het neerschieten van een vlieg tuig van het Rode Kruis waarmee hulpgoederen naar Biafra werden vervoerd. Volgens graaf Von Rosen kunnen deze 18 piloten in 18 dagen de luchtmacht van Nigeria vernieti gen. „De toestellen zullen hun niet ontbreken". (ADVERTENTIE) gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kpsten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3y2°/0 rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6)4% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Gisteravond is de campagne voor het presidentschap van de Vijfde Republiek afgelopen. Het werd zo langzamerhand wel letjes en we begonnen er genoeg van te krijgen. Eerst twee volle weken voor de eerste ronde en daar nog eens een week overheen voor de herstemming. Jacques Duclos voor de commu nisten zaaide in vruchtbare aarde toen hij voor a.s. zondag het paroal uitgaf: mensen blijf thuis en ga vissen of kamperen. Die eerste veertien dagen zat er voor de kijkers naar de televisie nog afwisseling in. Want toen wa ren er zeven kandidaten. Om Duchatel, de miljardair-we genbouwer, konden we lachen. Want zonder het misschien zelf te wiilen speeïde hij voor pias. Naar de soldaat Krivine, voor twee we ken uit de kazerne van Verdun ge haald keken we met grote nieuws gierigheid. want hij was in mei vo rig jaar, de man van de barricaden en ais het aan hem lag stond hij er moreen weer op. Bij het span Defferre-Mèndez- France keken we meer naar Mèn- dez dan naar Defferre, die ons met zijn strakke gezicht en slechte con versatietoon verveelde. Is hij nu werkelijk zo foei-Ielijk, POMPIDOU zeiden de mensen tegen elkaar als ze het over Mèndez France hadden Inderdaad is hij geen Adonis, maar lelijke mensen hebben soms ver draaide mooie en goede ogen. En die heeft Mèndez. Hij jongleerde een beetje teveel met cijfers en statistieken, die men wel op pa pier, maar niet zo gauw op de t*/. verwerkt. En hij moest wat meer lachen, Mèndez France. Maar dat kon hij niet opbrengen. Ais je vrouw pas dood is, verleert een eenzaam geworden man het lachen wel. En dan hadden we nog Jacques Duclos, met zijn 72 jaar. Iedereen keek naar hem. 80 procent was het volslagen met hem oneens, maar die 80 van de 100 zaten toch ge boeid te kijken en te luisteren. Ais hij sprak over Pompidou en Poher Bonnet Blanc en Blanc Bonnet, een pot nat, allebei met hetzelfde reac tionaire sop overgoten. Beider na men beginnen met een p. Petrus en Paulus, twee apostelen maar niet de ware apostelen, schoten we allemaal in een gulle lach. Op zijn mondje gevallen was Jacques om de dooie dood niet. Van al die zeven waren er de laaste week no gmaar twee over en die begonnen we zo langzamer hand van binnen en van buiten te kennen. Pompidou altijd dood ernstig. Een strenge leraar voor de klas, met de grote wijsvinger af en toe dreigend omhoog. Dat be grepen we best: geen man om gek heid mee te maken. Die had orde in de klas. De studenten en de jongens en meisjes van middelbare scholen moesten niet proberen voortaan hun leraren en profes soren dwars te zitten want dan was hij, Pompidou, er ook nog. Vertrouwen deden we hem niet helemaal, want van autocraat tot democraat is een lange weg en die legt men in een paar weken niet zomaar een twee drie af. Maar goed - hij zei het met de hand op het hart, dat hij een de moeraat was geworden van het zuiverste water en waarom zou den wij ons niet ais goede chrise- nen verblijden over een zondaar die zich bekeert? Als we naar Pompidou uitgeke ken waren schakelden we over op Poher. Niet te vergelijken met die barse en ongenaakbare Pompidou. Pompidou sprak ons toe tegen de sombere achtergrond van de vier de Republiek. Crisis en nog eens crisis. I*rankrijk op sleeptouw van de Amerikanen. Met een volksfront en een communistische dictatuur in het verschiet. Beroerder kon het niet, als Poher wel en hij niet gekozen werd. Daarentegen was het bij Poher als die ons met zijn brilletje op en brilletje af als een lieve ouwbollige grootvader toe sprak, alles rozengeur en mane schijn. Changement. Verandering, dat was zijn passe-partout. en dat hoorden we graag, want we had den niet vadertje De Gaulle naar Ierland gestuurd om de zoon in de zaak te krijgen. Dus: verandering op alle niveaus, hoog en laag. Weg met het ministerie van voor lichting oftewel propaganda. Weg met de inktkoelies bij radio en te levisie. Weg met de Force de frap pe. Weg met de dieven van staats archieven uit het Elysée. Hij, Po her, zou de geheime fondsen waar over hij ais tijdelijk president van de Vijfde Republiek de vrije be schikking had beter besteden dan aan geheime politie en knokploe gen van het Gaullisme. Hij trok zijn lade open en gaf uit diezelfde geheime fondsen zomaar 40 mil joen voor het Rode Kruis, de kan kerbestrijding en het wetenschap pelijk medisch onderzoek. De dui zendkoppige menigte in het Pa ri,jse sportpaleis gaf hem donder dagavond deswegen een grote ova tie: Po-her! Po-her! Po-her! Helaas was er behalve Pompidou dist in de vorm van een geheei- POHER en Poher nog een andere propagan- onthouder zonder blauwe knoop. Om niet dood te gaan aan pest en cholera, waarmee Jacques Duclos ons de stuipen op het lijf joeg, lie ten 30, misschien wel 35 procent van het kiezerskorps, zich bijtijds inenten en kondigden aan dat zij a.s. zondag zover mogelijk van die besmettelijke stembus vandaan zouden blijven. Pompidou, als hij dan toch president werd, moest' een mini-president worden. Zeven jaar lang. President of mini-president - daar zal Pompidou zich maandagmorgen weinig van aantrekken. Want - nu op onze beurt met de hand op het hart - wij mannen vinden mini- mini-rokjes soms heel, heel erg choquant. Maar als wij op het ter ras van een café of op de Champs Elysées achter het stuur van onze wagen zitten en er trippelt zo'n mini-mini rokje voorbij dan verge ten we dat het licht onderdehand op groen is gesprongen. Maandag gaat Pompidou juichend naar het Elysée. Zijn vrouw Claude wordt eerste dame van Frankrijk. Lachend keert Poher terug naar zijn voorzitterstoel van de senaat. De werkelijke overwinnaar ben ik, zal hij zeggen. Want Pompidou gaat in de komende zeven jaar mijn program uitvoeren. Dan moeten we dan maar hopen. Zien doen we het nog niet. OSTIA, Italië: Voor landen waar de mannen losse handen zouden hebben, werd deze speciale bikini met ingebouwd afweergeschut ontworpen. Dorla Rose, een Amerikaanse operazangeres in spé, draagt het ontwerp van Go- menico Albion. En nu maar afwachten wat er gebeurt als zij wil gaan zitten. EEN SCHEEPSWERF in Deest bij Nijmegen heeft uit Duitsland een or der gekregen voor de bouw van drie containerschepen. Zij zullen in 1970 worden opgeleverd. HET INDONESISCHE ministerie van voorlichting heeft verklaard dat West Irian een bevoorrecht gebied is. De provincie heeft o.m. een eigen munt. stelsel en krijgt meer subsidies dan welk Indonesisch gebied ook. HET ZWEMBAD van Nuland, dat nog officieel moet worden geopend, heeft zijn eerste verdrinkingsgeval. Een 31-jarige man is bij het zwemmen in het bad verdronken. HET OFFICIëLE disconto van Frank rijk is gisteren verhoogd van zes tot zeven procent. EEN ONTSPORING van een snel trein in Engeland leidde tot brand in een achttal wagons. Twintig men sen raakten gewond, van wie acht ernstig. DE NEDERLANDSE Spoorwegen hebben bij een carrosseriebedrijf in Woerden 120 lijn- en semi-tourbussen besteld ter waarde van zes miljoen gulden. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Doordat het hoge- drukgebied boven de Noordzee en omgeving, dat in de afgelopen week zeer veel uren zonneschijn bracht, grotendeels is verdwenen, kunnen onweersstoringen uit Frankrijk dich terbij komen. Vrijdagmiddag kwam het op enke le plaatsen in Brabant al tot een ver spreide onweersbui en deze kans is ook vandaag nog aanwezig. De temperatuur kan opnieuw tot ongeveer 25 graden stijgen, maar la ter kan vanaf de Noordzee wat koe lere lucht verwacht worden. Hier door zal het zondag op de meeste plaatsen iets frisser blijven, maar er is af en toe wel zon. Een uitloper van een nieuw hoge- drukgebied komt via de Britse eilan den naderbij hetgeen na deze kleine inzinking al weer een verdere verbe tering met goed zomerweer betekent. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De raadgevende interparlementaire Beneluxraad is over de resultaten van de Benelux-topconferentie, die onlangs in Den Haag gehouden is, niet zo tevreden als de regeringen van de drie landen. In de zomerzitting van de raad, gisteren in Brussel, sprak de Nederlander mr. dr. N. G. Geelkerken (ARP) over „een onvoldragen, schriel en mager, maar misschien toch wel levensvatbaar kind". Hij en de Belgische socialist Mare Antoine Pierson hadden, met name nogal wat twijfels over het stimule ringscollege, dat de drie regeringen willen instellen en dat aan het co mité van ministers voorstellen zal moeten doen voor de integrale ver wezenlijking van het economisch verdrag. De raad besloot gisteren alleen te spreken over de vraagstukken van institutionele aard, die in Den Haag geregeld zijn, zoals de instelling van eerder genoemd stimuleringscollege, de jaarlijks te houden buitengewone vergaderingen van het comité van ministers en het vragenrecht, dat aan de raad is toegekend. De andere afspraken, zoals de afschaffing van de grensformaliteiten op uiterlijk 1 november 1970, zullen eerst in com missies besproken worden. college nodig, maar de regeringen moeten wat meer spoed betrachten, verklaarde hij o.m. De heer Geelkerken had kritiek op het feit, dat de stimuleringscom missie slechts een éénjarig mandaat zal krijgen, slechts een beperkte taak krijgt toebedeeld en haar ad viezen niet hoeft over te leggen aan de Beneluxraad. Minister Harmei zegde toe, een en ander in het comité van ministers te bespreken. Het ver wijt van de heer Pierson, dat de Benelux op een ambtelijk mierennest lijkt, wees hij resoluut van de hand. Niet minder dan twee ministers woonden de vergadering bij, de Bel gische minister van buitenlandse za ken Harmei en zijn Luxemburgse collega Thorn. Nederland had staats secretaris De Koster van Buiten landse Zaken gestuurd. Hiermee werd in elk geval voorkomen, dat de raad opnieuw zou vaststellen, dat de regeringen geen belangstelling voor het parlementaire werk in Be- neluxverband zouden hebben. Het verhinderde echter niet, dat de voorzitter van de socialistische fractie, de Nederlander J. A. W. Burger, de bespreking van het bui tenlandse beleid van de drie landen aangreep om een krachtig pleidooi te houden voor democratisering van de Europese gemeenschappen. Hij he kelde „de bureaucratische en autori taire structuur" van dit ogenblik en stelde vast, dat van inspraak van de bevolking op Europees niveau geen sprake is zonder dat de bevoegdhe den van het Europese parlement worden uitgebreid. Steun kreeg hij van de Nederlandse liberaal Delprat en de Belgische katholiek Sledsens. Wat de democratisering betreft heeft de Benelux-Europa niet het goede voorbeeld gegeven, zo hield mr. Burger minister Harmei voor. De beer Geelkerken vergeleek de Beneluxraad (die ook maar beperkte bevoegdheden heeft en b.v. alleen mag praten over die onderwerpen, die de regeringen goedkeuren) met een negentiende-eeuws gezin, waarin de kinderen aan vader eerst toe stemming moesten vragen, voordat ze hun mond mochten opendoen. Volgens de heer Pierson was het beter geweest gespecialiseerde com missarissen te benoemen, naar bet voorbeeld van de E.E.G. in plaats van een stimuleringscommissie in te stellen. Er zijn tussen de drie landen veertien overeenkomsten getekend, die nog niet eens aan de parlemen ten ter goedkeuring zijn voorgelegd, zei hij. Wij hebben geen stimulerings- (Van onze redactie buitenland) SAIGON Het Amerikaanse op- perbevel heeft gisteren bekendge maakt dat twee brigades van de ne gende Amerikaanse infanteriedivisie en een landingsgroep van de derde Amerikaanse mariniersdivisie eind augustus uit Zuid-Vietnam zullen worden teruggetrokken en vervan gen door Zuidvietnamese eenheden. In een andere verklaring werden Amerikaanse verkenningspatrouilles in de gedemilitariseerde zone nood zakelijk genoemd, om vijandelijke activiteiten, die een bedreiging voor de Amerikaanse strijdkrachten vor men, te kunnen onderzoeken. Een woordvoerder verklaarde het „zeker mogelijk" te achten, dat Noordvietnamese troepen raketten en ander ooriogsmaterieel via de ge demilitariseerde zone naar het zui- d enbreng«>n voor aanvallen op ge allieerde bases. De Vietcong heeft vrijdagochtend verscheidene doelen in Zuid-Vietnam met raketten bestookt. In Bien Hoa trof een raket een Zuidvietnamees militair hospitaal, waardoor 15 pa tiënten om het leven kwamen en drie werden gewond. Elders in deze stad, gelegen op 25 km ten noorden van Saigon, vielen nog acht gewon den. De revolutionaire regering is in de afgelopen dagen inmiddels erkend door Noord- Vietnam, Noord-Korea, Joegoslavië. Roemenië, Oost-Duits- land. Polen Syrië, Algerije, Cuba en de Sovjet-Unie.

de Stem | 1969 | | pagina 9