NTEN Waterstaat onderzoekt de vervuiling Oosterschelde DIJKGRAAF:WIJ STAAN Afbetaling Creatie van Courrèges Zware straffen voor dronken chauffeurs papier voor uw ^pen lingsteam Zeeland n Brabant Even uitblazen mevrouw DAGVOETBAL abant-Tours )EPSREIZEN 1 18-33 jaar) ISEN ZONEN De mossel wordt duur betaald Weggelopen paartje aangehouden ASPERGESALADE Initiatief Gros van dode vogels is vergiftigd POLITIERECHTER MIDDELBURG Wildeman sloeg inboedel van vriendin stuk POLITIERECHTER MIDDELBURG Bloedproef Beroeps Kerfstok Dijkverhoging bij Tholen Echtpaar na 5.winkelen" voor politierechter West-lrian Avondvierdaagse opnieuw succes Klank en licht Midddheim Op de tast Ter attentie 4 nzer voetbalmedewerkers) ZEN Zaterdag om drie op het terrein van Kloe- voetbalwedstrijd gespeld zaterdag-af delingself tallen id en Noord-Brabant, nische commissie van de riing Zeeland heeft hier. Igende spelers uitgenodigd- izen en Jac. Marijs (bei! nuiden), P. Westerweelë A. van de Kreeke ('s Heer :e), J. Kiel (Hoek), J. bi, Mevo), W. de Kok (Nieuw. Wisse (Oostkapelle). 3 en D. J. Kubber (Ter'neu- s). J. C. Jobse en S. p. /eere), A. H. Lamper (We! en G. Schier (Vlissingen) DE STEM VAN VRIJDAG 13 JUNI 1969 e zelf hun dagprogram- 14 en 28 juli; 11 en 25 Tirol.... 325,-// 350,- Ljks Tirol 310,-/ƒ 335,- isen. juli; 4 en 18 augustus; Tirol... 325,-// 350,- ijks Tirol f 310,-/ƒ 335,- RONDREIZEN: aandag t/m 8 september. Innsbrück 200,- 7,14 juli, enz. erg, 195,- gezen ƒ210,- n, Tirol ƒ210,- burg, 210,- juli: Kent, prachtige Groot-Londen en ekkelijke bootreis v.vƒ245,- 14 en 21 juli enz.: tocht op de Rijn145,- boottocht Moezel 145,- g, boottocht 165,- 4 en 28 juli: /an Genève 350,-/ƒ 375,- Luzern e.o. 310,-/ƒ 335,- juli: een, 379,-/ƒ 395,- juli: tië, 325,-/ƒ350,- 16 juli enz. ïnkbuizen, 150,- 1 17 juli enz.: tt.ucht op de Rijn 100,- afsluitdijk, 72,50 rip van volledige verzor- de middag van vertrek. watersportbedrijf in ont- eze zomer reeds 6 zeer kunt zelf varen op alle en en plassen in Neder- hepen zijn all-risk verze- aile comfort: Zeven vaste jtagasstel, Ijskast, eet- en nen enz. proefvaart bent U van erdag en zondag in de nd op Noord-Beveland. IAMMA's en BEAVER 'baar op onze agentschap- TILBURG Ruys Co.; ssone-Lindeman; ETTEN: AL: De Baar en Leen- GEN OP ZOOM: Meeüs lom, en n- en Watersportbedrijf Vlissingen, Tel. 01184-4698 afdeling van de thans de moge- len en ontstoren 'oor kleuren-t.v.- ing. :a. den tot verdere an opleiding en nst. elegde examens 25655). (Van een onzer verslaggevers) PHILIPPINE „Als de moei lijkheden met de verwaterplaat sen bij Yerseke niet zeer spoe dig opgelost zijn, zal ik wel ge noodzaakt worden mijn mossels uit het buitenland te halen". Dat zegt de heer G. Wiskerke, eige naar van het wijd en zijd beken de mosselrestanrant „De Fijn proever" in Philippine. De heer Wiskerke betrekt zijn mossels grotendeels uit de ver waterplaatsen aan de Ooster schelde, die sterk verontreinigd zijn door bacterieën In het res taurant worden wekelijks in het seizoen vijftig tot zestig ton mos sels verorberd. Normaal begint het nieuwe mosselseizoen half juli. De heer Wiskerke verwacht dat het dit jaar door de verontreiniging van de verwaterplaatsen mogelijk wel augustus zal worden, voor dat de nieuwe mosseloogst op ta fel komt. Als hij geen Zeeuwse mossels kan krijgen, zal de heer Wiskerke het moeten doen met Duitse en Ierse mossels. Door de hoge transportkosten zal het mosseleten ook duurder worden. (Van onze correspondent) OOSTBURG De rijkspolitie in Oostburg is er in geslaagd twee weggelopen jeugdige verliefden op de Markt in Oostburg aan te hou den. Het waren de negentienjarige mejuffrouw C. W. en de zeventien jarige H. van der S„ beiden uit Lei den. De politie uiit Leiden had om hun aanhouding verzocht, omdat zij eni ge tjjd geleden van huis waren weggelopen. Beiden werden 's avonds door hun ouders van het i politiebureau afgehald. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - GOES De Provinciale Waterstaat heeft een onderzoek ingesteld naar de verontreiniging van het Oosterscheldewater, die volgens het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek in IJmui- den veroorzaakt wordt door onzuiver afvalwater van de ge meente Goes en ernstige scha de kan toebrengen aan de mos selcultuur van Yerseke. Het resultaat van het onderzoek zal worden gerapporteerd aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat vervolgens naar wordt aangenomen in overleg met het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwa ter zal trachten zo snel mogelijk tot een oplossing van het afval water te komen, waarmee de ge meente Goes te kampen heeft. Bjj het overleg zullen ook het ge meentebestuur van Goes en het dagelijks bestuur van het Water schap De Brede Watering van Zuid Beveland worden betrok ken. Zoals bekend, is de enige afdoende oplossing van het probleem de aan leg van een afvalwaterpersleiding, maar, omdat de uitvoering van een dergelijk project nog wel enkele ja ren op zich zal laten wachten, moet gezocht worden naar een tijdelijke oplossing. Het R.I.Z.A. heeft mede gedeeld dat alleen het chloreren van het water soulaas kan bieden. Dit zal op korte termijn moeten gebeuren anders komt het a.s. mosselseizoen ernstig in gevaar en dat zou voor de mosselkwekers en -handelaren in Yerseke een bijzonder harde klap zijn. De beslissing over al dan niet chlo reren is volgens de dijkgraaf de heer P. J. J. Dekker aan de gemeente Goes. Het afvalwater stroomt via de polderboezem van dit waterschap naar de Oosterschelde. „Er zijn besprekingen gevoerd", zo zei ons de heer Dekker, „tussen het R.I.Z.A., de Provinciale Waterstaat en het Hoofd van technische dienst van ons waterschap. De conclusie van Ingrediënten 250 gram verse asperges zout 125 gram kwark 3 eetlepels room citroensap suiker peper 150 gram gerookte tong of magere ham Bereidingswijze De harde stukjes onder van de as perges afsnijden, de asperges wassen en gaar koken in zoveel water met zout, dat ze juist onder staan. Het kooknat afgieten en dit gebruiken voor soep. De asperges koud laten worden en snijden of knippen in stukjes van 3 cm lengte. Een slasaus maken door de kwark goed te roeren met de room en naar smaak met citroensap, suiker en pe per. De aspergestukjes door de sla saus roeren en hierin een uur op kamertemperatuur laten staan. De vleeswaren in reepjes knippen en door de salade mengen, deze op doen in een slaschaal en presenteren met toast en roomboter. „Kopen op afbetaling is over het algemeen duur", zegt de Consumen tenbond aan het slot van het onder zoek naar de afbetalingskosten. „Be dragen van duizend gulden en min der zijn bij veel financieringsmaat schappijen zeer duur wanneer de looptijd erg kort is. Het verschil tus sen de duurste en de goedkoopste financieringsmaatschappij was bij nieuwe personenauto's het kleinst. Niettemin betaalt men daar bij een dure onderneming soms een kwart meer dan bij de goedkoopste. Bij de financiering van andere artikelen blijkt de rente bij de ene maatschap pij soms meer dan twee keer zo hoog te liggen als bij de andere. Wanneer men op afbetaling wenst te kopen, is het raadzaam eerst nauw keurig na te gaan welke financierings maatschappij voor het betrokken ar tikel het goedkoopst is. Het kan enkele honderden guldens per jaar schelen wanneer het om grotere be drage» gaat." Ten onrechte wordt de mini- H°de aan Mary Quant toegeschre- lei1- Nee, Courrèges lanceerde de ®ra korte rok het eerst, maar 'hry maakten er het meest la- v,aa' over. Hommage aan Cuorrè- ?ts Met de afbeelding van dit Jurkje dat hij voor deze zomer "utwierp. Het is van wit wollen Sabardine met gifgroene bretels 611 zakken. Zelfs in de hondsda gen kan de wol nog niet warm '1® fe dragen zijn, want het mo del 1 nogal luchtig, met vóór en 'er een even diep decolleté. Wemaal volgens voorschrift van e ffrote meester, draagt de man- uquin een rechte pagepruik (van exandre), die groen zou mogen 'Ju. maar nu eens oranje is. De Stekende sproeten zijn zo groot ais flinke wratten. dit gesprek was dat de enige rede lijke oplossing is chloreren van het water of voor of buiten het gemaal tussen Wemeldinge en Kattendijke." Het standpunt van het waterschap omschrijft de heer Dekker als volgt: „Wij zjjn volledig voor chloreren. Er is geen enkel bezwaar. Wij willen al le medewerking geven maar het chloor mag niet voor het gemaal in het water worden gebracht. Wij ver langen dat dit in de Oosterschelde gebeurt. Anders zouden nl. de ma chines van het gemaal worden aan getast. Wij laten overigens helemaal aam de deskundigen over hoe dit moet gebeuren." De heer Dekker stelt nadrukkelijk dat het initiatief hiertoe helemaal van de gemeente Goes moet uitgaan. „Het waterschap heeft", zei hij, „een passieve taak bij de zuivering van het afvalwater. De kosten komen he lemaal voor rekening van de ge meente Goes." „Van onze kant", vervolgt de dijk graaf, „is werkelijk alles gedaan om het afvalwater zuiver te houden. Te gen de vervuiling waar we nu mee te maken hebben staan we machte loos. Er is mij indertijd door het ge meentebestuur van Goes toegezegd, dat alle nieuwe woningen een sep tische tank zouden krijgen. Dat is in de praktijk beslist niet het geval". „Het waterschap", aldus de heer Dekker, „kan moeilijk de lozing van het vuile afvalwater, dat door de uit breiding van Goes steeds erger wordt, stopzetten. Dan krijg je de grootste problemen. Dat kam ook met vam ons worden geëist. De volksgezondheid zou ernstig in gevaar komen. Er zal zo snel mogelijk iets moeten gebeu ren, wamt niet alleen de mosselen van Yerseke lopen gevaar, maar ook mens en dier. Dat is ontoelaatbaar." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tenminste zes tig procent van de in de afgelopen winter dood gevonden roofvogels en uilen blijkt te zijn omgekomen door chemische bestrijdingsmiddelen. Dit is de conclusie van een onlangs af gesloten onderzoek, verricht door het Instituut voor Veterinaire Farmaco logie en Toxicologie te Utrecht en het Reactor Instituut te Delft. Het onderzoek heeft aangetoond, dat het insecticide dieldrim en kwik- verbindingen verantwoordelijk zijn voor tenminste zestig procent van de sterfte; beide worden in de land bouw gebruikt als zogenaamde ont smettingsmiddelen van zaaizaad. De fatale doses werden aangetroffen in lever, nieren en hersenen. De ver giften, afkomstig uit vergiftigde prooidieren als zaadetemde vogels en muizen, worden in het lichaam van roofvogels en uilen opgeslagen. De contact-commissie voor Na tuur- en Landschapsbescherming waarin ruim honderd organisaties samenwerken heeft in een brief aam de minister van Landbouw en Visserij haar ernstige verontrusting uitgesproken over dit verschijnsel. Een groot aantal mosselkwekers en -handelaars in Yerseke is van me ning dat de ernstige vervuiling van de mosselverwaterplaatsen, veroor zaakt door het afvalwater van Goes, een gevolg is van de afsluiting van het Volkerak. Het waterpeil zou daardoor flink gestegen zijn. Het ge volg van het stijgen van het water in de Oosterschelde is weer dat het afvalwater van Goes, via het gemaal bij Kattendijke, sterker aangezogen wordt in de richting van Yerseke, hetgeen vorige jaren niet het geval is geweest. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Een slecht val lend borreltje maakte van de sleep bootkapitein G. S. uit Rotterdam een wildeman, die de inboedel van de woonwagen van zijn vriendin in Breskens kort en klein sloeg en mee naar z'n schip nam wat hij meenemen kon. De politierechter te Middelburg mr. P. van Empel, veroordeelde S voor zijn woest gedrag donderdag tot een voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en een boete van 200 gulden. S. woede was ontstoken in een café in Breskens toen zijn vriendin hem vroeg waarom zij niet deelde in een rondje, dat S. weggaf. De vrouw kreeg daarop een paar klappen te incasseren van S., die zich vervolgens naar de woonwagen van zijn vriendin spoedde. Hij verschafte zich toegang door een ruit in te slaan Onider de vele zaken die S. aan stuk ken sloeg bevond zich ook een te levisietoestel terwijl hij o.m. een transistorradio, een gewoon radio toestel en kledingstukken meenam naar zijn schip. De politie te water wist hem echter tijdig te achter halen. Ter zitting bleek, dat de nu wel ez-vriendin, de onbeheerste ka pitein inmiddels een rekening had gepresenteerd van 2500 gulden. Op beschuldiging van het slaan van een jongetje werd de slager A. L. uit Sluis, conform de eis van de officier, veroordeeld tot een boete van 80 gulden. De verdachte ontken de beslist de gewraakte klappen te hebben gegeven. „Omdat de jongen steeds mijn zoon sloeg, ben ik hem achterna gegaan en heb hem een re primande gegeven. De jongen is on der het lopen gevallen, maar ik heb hem niet geslagen". L. vond echter geen geloof bij officier en politie rechter. (ADVERTENTIE) Interieurverzorging EEN VERKEERSONGELUK in Nancy heeft het leven gekost aan vijf per sonen. Een personenauto werd door twee tegemoet rijdende vrachtauto's vermorzeld. Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De politierech ter te Middelburg heeft de Vlissinger P. de B. wegens dronkenschap ach ter het stuur, veroordeelt tot een ge vangenisstraf van twee weken, waar van een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en voorts een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De officier, mr. J. An- dreae had zelfs drie weken onvoor- delijke gevangenisstraf en anderhalf jaar ontzegging van de rijbevoegd heid geëist. De B. was in zijn pas verworven auto gaan rijden zonder rijbewijs of verzekering waarvoor hij zich nog voor de kantonrechter zal poë ten verantwoorden terwijl hij bo vendien te vee] had gedronken. Op de Nieuwe Vlissingseweg in Middel burg ging het mis- Hij botste daar tegen een verkeerszuil en beging tenslotte nog een overtreding door vervolgens door te rijden zonder de politie te waarschuwen. G.V. uit Kapelle aan de IJssel werd veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een week en een ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van negen maanden, waarvan echter drie maan den voorwaardelijk, omdat hij in Vlissingen na teveel te hebben ge dronken toch met zijn auto was gaan rijden. Een bloedproef wees een al cohol promillage van 1,7 aan. Zijn verweer, dat hij die dag vrij wel niets had gegeten en slechts drie vier glazen bier had gedronken kon H. G. uit Oostburg niet redden van een veroordeling wegens dron kenschap achter het stuur. Na te zijn gewaarschuwd had de politie G., die in zijn vrachtauto reed, slingerend zien rijden. Omdat G. in zijn beroep als chauf feur te ernstig zou worden getroffen wilde politierechter mr. P. van Em pel, de zwaardere eis van de officier voor wat betreft de ontzegging (een jaar) niet volgen en veroordeelde G. tot een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van een week en negen maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan vier voorwaar delijk. Tot precies dezelfde straf werd veroordeeld J. de K. uit Groede, die met zijn auto in Breskens had gere den terwijl hij teveel had gedron ken. De straf voor S. de P- uit Vlissin gen voor alweer dronkenschap achter het stuur, viel aanmerkelijk zwaarder uit, omdat hij op dit terrein al het nodige op zijn kerfstok had. De P. had met zijn auto in de Bad huisstraat in Vlissingen slingerend van links naar rechts gereden. Toen hij door de politie werd aangehouden bleek hij in „kennelijke staat" te ver keren. De P. werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, waarvan een week voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar, toezicht van het Zeeuws consultatiebureau voor alco holisme en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar, waarvan echter een jaar voor waardelijk. ZIERIKZEE (ANP) De verga dering van het waterschap Tholen en St. Philipsland heeft besloten di rect tot dijkverhoging over te gaan. Deze dijkverhoging gaat ruim 300.000 gulden kosten. Het betreft hier stukken zeedijk tot een lengte van gezamenlijk 3.200 meter langs de Anna Jacobapolder. Een en an der houdt verband met de gestegen waterhoogte na de afsluiting in het Volkerak. Tijdens de vergadering werd de mening geuit dat de kans op een ramp als die van 1 februari 1953 veel groter is geworden nu het waterpeil meer gestegen is dan door rijkswaterstaat is berekend. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Samen gezellig gana winkelen" gaat voor het Vlis- singse echtpaar M. niet op. Hun wijze van inkopen zagen man en vrouw donderdag „beloond" met fikse straf fen, die hen door de politierechter te Middelburg werden opgelegd. Terwijl de echtgenoot in de auto wachtte begaf mevrouw M. zich naar de slager. Een poging om die winkel weer te verlaten met een hoeveelheid vlees zonder daarvoor te hebben be taald, slaagde echter niet. Ze werd betrapt. De politierechter, mr. P. van Em pel, bestrafte haar gisteren voor die diefstal met een boete van 50 gulden. De officier, mr. J. Andreae had eer der hetzelfde geëist. De wachtende heer M., die van het wangedrag van zijn vrouw vernam, kon dat niet verwerken. Hij begaf zich onmiddellijk naar een café en „vluchtte in de alcohol". Toen hij zich later met zijn auto op weg begaf werd hij door de po litie aangehouden wegens dronken schap achter het stuur. De officier zei in zijn requisitoir mee te willen gaan met het advies van een uitgebracht psychiatrisch rapport om de heer M. nog geen on voorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen en vorderde een voorwaar delijke gevangenisstraf van twee we ken met een proeftijd van twee jaar en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar. De politierechter was echter een andere mening toegedaan en legde M. een gevangenisstraf op van twaalf dagen waarvan zeven dagen voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Langzamerhand dringt in de wereld de waarheid door omtrent die gebeurtenissen die zich in West- lrian afspelen. Jarenlang hebben de in vrijheid voor hun land werkende Papoea's als Nicolaas Jouwe ge tracht duidelijk te maken dat de Papoea's onder een Indonesisch ter reurbewind leefden. Er zijn lijsten verstrekt met namen van gedode en gemartelde Papoea's, er zijn talrijke ooggetuigenverslagen van zendelin gen, missionarissen, journalisten. Slechts weinigen in Nederland en daarbuiten die daar belangstelling voor hadden. Nu echter, enkele maanden voor het z.g. plebisciet, de wereld uit velerlei bronnen verneemt hoe dui zenden onschuldige Papoea's zijn af gemaakt door Indonesische troepen en hoe Indonesië die terreur stelsel matig opvoert teneinde dit vrijheids lievende volk met de wapens te dwingen voor aansluiting bij Indo nesië te kiezen, groeit er belangstel ling en enig medeleven. Daarmee is geen enkele Papoea gebaat. Wait nodig is, is de directe hulp, nu. Als wij nog even wachten is alles te laat voor, wat de UNO-secretaris Oe Thant noemde „that one million forgotten people". Nederland is, als mede-ondertekenaar van 't Akkoord van New York augustus 1962, direct verantwoordelijk voor deze ontzetten de tragedie, maar Nederland trekt een Pilatusgezicht en wast de han den in onschuld. Go de zij dank ondervinden de strij dende Papoea's steeds meer hulp van hun broeders op het nog steeds Australische deel van het grote ei land Nieuw-Guinea. Die hulp is niet voldoende. Wij moeten alles doen om zeer snel voor de nodige aanvullende hulp te zorgen. Uw steun kan helpen eèn eind te maken aan de volkerenmoord die door het Indonesische militaire re gime met de grootste kilheid wordt bedreven. Als officieel Nederland de ze moord stilzwijgend gadeslaat, la ten wij dan zelf de menselijke plicht tot hulp aan onderdrukten en ver volgden ter hand nemen. EINDHOVEN P.van den Berge, secretaris van de „Stichting Door de Eeuw en Trouw". (Van een onzer wandelsport medewerker) TERHOLE De 26e NWB Avond vierdaagse, georganiseerd door de Zeeuwse Wandelsportbond, is een grandioos succes geworden. In 1966 namen er 1226 wandelaars deel. In 1967 waren dit er 1555 en in 1968 1964, terwijl afgelopen week de 2000 wandelaars zijn gepasseerd. Verdeeld over de volgende plaat sen: Biezelinge 86 deelnemers waar onder twee groepen, Clinge 124 wan delaars, waaronder 3 groepen. Goes 407 wandelaars waaronder 6 groepen. Kloosterzande 184 wandelaars waar onder 7 groepen, Krabbendijke 45 wandelaars waaronder een groep, Kruiningen 138 wandelaars, waarvan zes groepen, Middelburg 685 wande laars waaronder 17 groepen, Oost burg 56 wandelaars waaronder een groep, Ovezande 89 wandelaars waar onder drie groepen, Terneuzen 210 wandelaars, waaronder acht groepen, Zaamslag 22 wandelaars waaronder een groep. In totaal 2046 wandelaars, waaronder 55 groepen. Triënnale der Zuidelijke Nederlan den. Daarover schreven we toen de ze in Eindhoven te zien was. Mocht u deze daar niet gezien hebben, in Antwerpen is de museumruimte veel gunstiger dan in het Van Abbe Dus.. Ook dienen we u te herinneren aan de uitzonderlijke tentoonstelling „Anonieme Vlaamse primitieven" te BRUGGE, waarover we in Stem van 11 juni uitvoeriger schre ven- Deze expositie ia gisteren ge opend en blijft te zien tot 21 septem ber. Het ligt voor de hand, dat we op de eerste plaats wijzen op de 10e Biennale voor Beeldhouwkunst in het Middelheimpark te ANTWER PEN. Van 14 juni tot 5 oktober is daar te zien recent werk uit België, Frankrijk, Groot Brittamndë, Ne derland en Spanje. Bovendien is er een collectie van in Europa levende Zuid Amerikanen. Enkele namen: Henry Moore, Nicolaas Schöffer, Eugène Dodeignie, Barbara Hep- worth, Kim Line, César, Soto, Roc- ca-Rey, Berrocal...De moeite waard. Op deze ongetwijfeld boeiende expo sitie komen we uiteraard nader te rug. Het mag als bekend worden verondersteld, dat Middelheim daar naast ook een vaste eigen collectie heeft, waarvoor men ook wel een dag kan uittrekken. Goed is het te weten, dat nu verschijnt een weten schappelijke oataloges van deze 213 beelden, samengesteld door M. R. Benteim. In het Koninklijk museum voor Schone Kunsten is tot 14 juli de Is het Markiezenhof in BERGEN OP ZOOM steeds de moeite waard voor een bezoek, behalve de vaste collectie (o.a. een prachtige histo rische collectie Bergs aardewerk) bevat het momenteel een kleine, maar fijne collectie van 17 etsen van Rembrandt. Tot en. met 13 juli dagelijks van 14 - 17 uur van harte aanbevolen. En dan doorrijden naar Zeeland, waar in deze zomermaan den ook veel te zien is. In MIDDEL BURG is gedurende deze maand in het Zeeuws museum, Wagenaar- straat 1, een tentoonstelling met schilderijen en tekeningen van Dolf Jaspers uit IJzendijke en van Els Hollebrandse uit Middelburg. De ab dij is een expositie op zich, die bo vendien iedere woensdag, donderdag en vrijdag door een klank- en licht spel nog mooier te zien is. Ook zijn er iedere avond rondleidingen om 21 uur. Voor geïnteresseerden: tot en met augustus in het Rijksarchief dte tentoonstelling „Zeeland en de Dordste synode". Dan is er in de burgerzaal van het stadhuis van Hulst tot en met de volgende maand beeldhouwwerk en keramiek te zien van Paul de Bruyne en bij Troutzaer- te in WESTDOKPE tot 12 juli is het echtpaar Couzijn aanwezig met lit ho's en beeldhouwwerk. In het voor malige raadhuis van SINT ANNA TER MUIDEN: schilderijen van J03 But en baron, R- De Meester De Betzenhrouck. we nu al op de grote manifestatie Musement, een eerste gezamenlijke DSChlGrillj presentatie van de Nederlandse mu- sea in Utrecht (jaarbeursgebouw). Die zal te zien zijn van 19 juni tot 13 juli. Houd daarom de publikaties daarover in de komende week in de gaten. Ter attentie! het Prins Bern- hairdfonds organiseert een wedstrijd. Opgave: schrijf een stuk (max. 1000 woorden) over of naar aanleiding van Musement. Twee categorieën deelne mers: van 12-15 jaar en 16-19 jaar. Voor 15 sept. opsturen aan het fonds Herengracht 284 te Amsterdam. RAVEEL Een tentoonstelling, waar we ook met nadruk op wijzen is die van de Belg Roger Raveel. Zijn schilderijen, objecten, gouaches en grafiek (waar schijnlijk belangrijker om wat er niet dan wat er wel op te zien is) zijn tot 14 juli aanwezig iin het Noord Bra bants museum te Den Bosch. Ook een tentoonstelling, waar u ongetwij feld nog meer over zult lezen. Gou aches van Jef Diederen zijn meestal ook wel het bekijken (etc) waard. Dan kan dian tevens in Den Bosch. In De Moriaan tot 30 juni- Wordt u het reizen en trekken moe en wilt u liever tientallen vliegen in één kunstzinnige klap vangen, dan wijzen We zijn toch op d!e vakantie-toer. Dan bijzonder aanbevolen de, beelden tuin van het Kroller-Muller museum, prachtig gelegen op het park De Ho ge Veluwe te Otterloo. In deze tuin worden deze zomer constructies van de Amerikaanse beeldhouwer Ken neth Snelson tentoongesteld. En in het museum maar dat begint pas op 29 juni) komen werken van de Amerikaans-Russische beeldhouwster Louise Nevelson, objecten van hout en perspex, die soms hele wanden kunnen beslaan. Voor ingewijden: Jean Arp schreef dat ze een groot vader heeft in Kurt Schwittars. Maar in dit museum is altijd wel wat te zien: al was het alleen maar om weer eens langs de prachtige serie Van Goghs te lopen. U zit dan toch in de buurt van Arnhem. In het ge meentemuseum, de ruimtelijke wand kleden van de Poolse Magdelema Abakanowicz. Deze wonderlijke ten toonstelling van „tast-sculpturen" was al eens ten dele te zien in Eindhoven Ep om tenslotte in deze trits ook nog de steeds actieve ga lerie 't Boere Hofke in Hulsberg (Lb) te noemen: tot en met 3 juli de Ame rikaanse schilderes M- M. Milivoje- vic, die daar haa.r nieuwe europa- reis met 35 werkstukken is gestart Wat dichter bij huis. In deze diagen van revolte en bezettingen interes seert het u misschien om te zien (door middel van affiches, foto's etc) hoe de Mei-revolutie van Parijs in 1968 zich afgespeeld heeft. Tot en met zondag is daarvan nog een ex positie te zien in de T.H. van Eind hoven (hal; en gratis toegang). Piet Smissaert zit met schilderijen bij De Krabbedans (Wai 2a); eveneens te Eindhoven. In 't Meyhuis te Helmond is tot 22 juni nog werk te zien van de Ach terhoefeer Gjjs Gijsbers, die in Maas tricht werkt en waarvan door musea en openbare en particuliere collec ties nogal wat is aangekocht. In Til burg heeft Roel Elzinga uit Breda werk tentoongesteld bij de BKS (Spoorlaan). Tot 29 juni blijft het te zien. In het Nederlands Volkenkundig museum in deze stad (Kloosterstraat) kunt u met uw kinderen gaan kijken naar het Dorp aan de Ramu-rivier. Een stukje Nieuw Guinea; en dat is tenslotte in het nieuws. Bekijk het ook eens van deze kant. Ook wijzen we nog graag even op de phoërnx- activiteiten van kasteen Nemelaer te Haaren, waar tot het eind van deze maand de Tilburgse fotograaf Wil lem Bes tens toch weer een plaatsje gevonden heeft vooj- zijn werk. De Pauluskerk in Oudenbosch breidt haar activiteiten uit met een expo sitie van die Bredase graficus Jan Mol. De komende drie weken kunt u deze week oop op deze wjjze be zoeken. Tot 23 juni in de Beyerd te Breda voer voor psychologen en trotse va ders en moeders. Een tentoonstelling van creatief jong Breda Een fan tasierijke volkje. En tenslotte in Ga lerie 142 (Ginnekenweg) „fotozieen" van Theo van Kooten en Mike Jan sen- Poezie en lens trachten tot een nieuwe kunstzinnige „doorbraak" te komen.

de Stem | 1969 | | pagina 5