ELEKTR0M0NTEURS biedt een sink meer gezelligheid PHILIPS BREDA MEETKAMER-ASSISTENTEN DIJKGR/ Creati Agrarisch onderwijs op bredere basis Bijzonder programma voor orgelconcert OPENING VAN KLEEDLOKAAL HEINKENSZAND f Weggelopen paartje aangehouden Jan Polvliet: verbetering Zeeuws record Afdelingsteam van Zeeland tegen Brabant Unitas PvBa staal- en constructiewerken warmte- en regelapparatuur Italialei 205 Antwerpen tel. 03-316053/316054 Even uitbl Geschenken van tien tot duizend gulden Heemkundige avond in Daknam zaterdagvoetbai ACTIEVE AGENTEN Zeeland-Brabant-Tours VRIJE GROEPSREIZEN Jeugdreizen 18-33 jaar) VAN FRAASSEN ZONEN De mossel word duur betaald DE STEM VAN VRIJDAG 13 JUNI 1969 VOOR PA Zal het toch weer een das worden? (Van een onzer redacteuren) GOES De handel heeft in de ze aan vaderdag voorafgaande perio de niet verzuimd de aandacht te vestigen op de vele mogelijkheden, die de industrie sinds kort in de ge schenkensector heeft geschapen. We missen nog wel de grasmachine, die radiografisch vanuit de luie stoel is te bedienen, maar wel is er de grasmachine op luchtkussen en dat is toch al een grote stap in de goede richting. En met dezelfde waarde ring kan de verschijning van de elektrische heggeschaar worden be groet. Het soldeerpistool met elektrische verlichting lijkt ons een voor vele het-zelf-doende vaders een kostelijk geschenk, maar het is natuurlijk maar een nietig gevalletje vergele ken bij de onlangs verschenen las- transformator, die na aansluiting op het lichtnet, pa in de gelegenheid stelt zelf de stalen meubels te las sen. Bij een volgende geschenken dag kan er nog vlamboogje aan worden toegevoegd zodat welis waar in bescheiden mate tot autogeen lassen kan worden over gegaan. Als vader hengelaar is zal hij het wel waarderen als hij bij z'n vrin den aan de waterkant kan pronken met een telescoophengel, een appa raatje, dat als een knuppeltje in de binnenzak kan worden; gedragen ên dat na druk op een knopje uit springt tot enige meters vishengel. En hij behoeft zich, al hengelende, geen zorg te maken over het lot van zijn wagen, als die uitgerust is met de complete alarminstallatie, die nu on de markt is verschenen. Die laat, als een ander zich met de auto be moeit de lichten knipperen en een sirene loeien. Heel chique en enkele duizen den guldens duur is het caravan- aggregaat, dat geheel op eigen be nen staand een krachtbron van dui zend Watt is en diverse elektrische apparaten in de caravan kan voe den. Een nogal groot bezwaar hebben al deze vernuftige appara ten wel: ze vereisen een soms vrij forse investering. Kinderen, die daar niet toe in de gelegenheid zijn of die menen, dat de mate van kin derlijke waardering niet wordt be paald door de prijs, maar door de aard van het geschenk, kunnen op andere terreinen stellig naar vaders wens slagen. Bijvoorbeeld op het gebied der welriekendheid. De wa tertjes, zalfjes en poedertjes te ge bruiken voor, tijdens of na het bad of het scheren, en speciaal vervaar digd „for men", zijn zo talrijk, dat ze bij een volledige benutting van alle mogelijkheden een afzonderlijke, tafel in de bad- of slaapkamer ver eisen. In ieder geval: keuzemogelijk heden te over. In de textielsector, per traditie een rijke, zij het nogal eensoortig vloeiende bron van vaderdagge schenken, zijn de mogelijkheden door modeinvloeden ook uitgebreid. In weekend-shirts is er in kleuren en patroontjes een verscheidenheid, die de damesconfectie naar de kroon steekt. En sinds kort is er nog meer, waardoor vaderdag niet langer syno niem is met dassendag; pa's orider- kleding heeft de aandacht gekregen van de mode-ontwerpers. Z'n saaie, onsierlijke en alleen maar door nraktische overwegingen geïnspireerde onderkledij brachten Da tegenover het kanten beha'tje, het scandal-slipje en de fragile baby doll van ma in een zo ongelijke en potsierlijke positie, dat er wat aan gedaan is. Nu is er een scala van mogelijkheden gaande van het eer lijke, witte onderbroekje tot en met kleurige bloemen bedrukte kleding stuk, dat in maat zeven doet den ken aan een lapje stof voor een da mesjaponnetje. Pa heeft nu ook z'n scant, waarin de relatie met scan dal van de dames duidelijk is. De mode ging nog verder: er wordt nu geadverteerd: „De man van morgen draagt een slip zonder gulp". Maar nu moeten we wel even waakzaam zijn. Eer geconcludeerd wordt, dat we hier nu HET geschenk voor vaderdag hebben, zij de aan dacht van aanstaande schenkers er op gevestigd, dat velen, die toch ook niet van gisteren zijn, zich afvragen wat de voordelen van die ongeopen de afsluiting zijn. Er is al dikwijls een verwensing geuit aan het adres van bepaalde Franse constructies, die de toegang met elkander over lappende lapelletjes zo moeilijk ma ken, dat er geduld en geluk voor nodig zijn om tijdig te vinden wat men zoekt en dat er toch moet zijn. Helemaal geen gulp is een mode, die te ver gaat. En die de man van vandaag om velerlei redenen niet waardeert. Misschien zal de man van overmorgen zich wel stoer voe len in het splitloze pantalonnetje. De mannen van vandaag willen de vertrouwde, klassieke gulp in ere houden. Als het voor vaderdag geen sol deerpistool me elektrisch oog, geen telescoophengel of grasmachine op luchtkussen kan zijn, dan moet het toch maar weer de langspeelplaat, de sokken of de zelfbinder worden. En anders maar sigaren. (Van onze kunstredactie) VOGELWAARDE In de serie orgelconcerten in de Abdijkerk (Nieuwe Kerk) te Middelburg is het concert op maandag 16 juni om 20 uur opvallend. De improvisatie voor orgel en elektronische klanksporen van Daan Manneke en Geoffrey Dou glas Madge, uitgevoerd door beide componisten, verdient bijzondere aan dacht. „Je kunt dit stuk zien als een opmaat om ook andere geluiden, die ons omringen", onder de noemer mu ziek te gaan brengen", aldus Man neke. Het orgel krijgt voor deze gelegen heid „assistentie" en „concorrentie" van twee luidsprekers, die afzonder lijk glijdende en blokkende geluiden uitzenden. Deze geluiden zijn door middel van ringmodulatoren e.d. op de band gebracht. Daarvoor is ver antwoordelijk de componist en pia nist Madge; een Australiër, die op uitnodiging van de Nederlandse re gering bij Badings elektronica stu deerde. Bovendien werd hij student bij Henkemans en Spaanderman en ontwikkelde zich tot een virtuoos pianist. Binnenkort geeft hij een con cert in Tilburg onder auspiciën van het Brabants Barok Ensemble. Hij Manneke (links) en Madge ma ken de partituur voor het werk Im provisatie voor orgel en elektroni sche klanksporen. speelt dan o.a. de door weinig pia nisten gespeelde tweede sonate van Boulez; een razend moeilijk stuk. Voor dit concert heeft Manneke met Madge een nieuwe band samenge steld uit een bestaande band en is zo gekomen tot een (grafische) parti tuur van 5 minuten en 3 seconden. Deze partituur bestaat uit verschil lende perioden. De klanken die va riëren van zeer complex tot eenvou dige sinustonen zijn het materiaal waarop de organist reageert. Man neke legt de nadruk op „reageren", want er is geen sprake van de be kende methode om thematisch een gegeven te ontwikkelen. Het orgel blijft zelfstandig zijn eigen mate riaal aandragen en dialogeert daar bij met de luidspreker-geluiden. „Het reageren", zegt Manneke, „kan ge beuren door de meest uiteenlopende handelingen, speelmanieren en re gistraties. De montage van de band werd verricht door Madge en de op name werd gemaakt door Jan An- thonisse. Dit onderdeel van het concert is het laatste. Vooraf speelt Daan Man neke Gloria van Fr. Couperin, He Choral van César Franck, Prelude van M. Duruflé en Verset pour la fête de la Dédicace van O. Messiaen. Van dit laatste werk verzorgde Man neke de eerste radio-uitvoering in Nederland in de serie Monumentale Orgels van de NCRV. Dit is de eerste concert-uitvoering in ons land. Een programma, dat ongetwijfeld zal boeien door zijn verrassende ef fecten. (Van onze correspondent) HULST In het visserhuis, Dak- nambrug te Daknam, wordt zaterdag avond om 20 uur een heemkundige avond georganiseerd. De heer H. Arens uit Daknam zal een inleiding houden over „Volkssagen en legen den in het Land van Waas". Vervolgens spreekt de heer R. van der Linden uit Zottegem over „Stu- dentenfolklore". Tot slot vertelt drs. W. H. T. Knippenberg uit St.-Mi- chielsgestel over „De herbergen in de zuidel. Nederlanden". Dit wordt toe gelicht met dia's. De avond staat on- deer auspiciën van de burgemeester van Daknam, de voorzitter van het Erasmus-genootschap van het A.N.V. voor het Land van Waas en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Ko ninklijke Bond der Oostvlaamse volkskundigen. (Van een onzer verslaggevers) HULST Per jaar levert het agrarisch onderwijs in Nederland vijftienhonderd gediplomeerde jongens en meisjes af. Dat is voldoende om vijfenveertig a vijftig duizend agrarische bedrij ven in ons land in stand te hou den. Er zijn momenteel in Neder land 170.000 bedrijven en in het kader van het in landbouwkrin- gen niet direct toegejuichte plan Mansholt denkt men aan 70.000 tot 80.000 land- en tuinbouwbe drijven. Er is dus een tekort aan toekomstige agrarische onderne mers. Met het nieuwe leerjaar in zicht pleiten de directeur van de rooms- katholieke middelbare landbouw school te Hulst, dr. ir. J. P. M. van der Wolf, en zijn collega van de la gere agrarische school, de heer E. J. C. Rademakers: „De lagere agrarische school wordt nog te vaak gezien als een onderwijsinstelling, waar men naar toetrekt als men voor een reeks andere scholen niet in aanmerking komt. Die opvatting is beslist on juist. Dr. ir. Van der Wolf signaleert een naar z(jn mening zeer gevaarlijke tendens in het denken van de ouders, die vaak zonder op de aanleg van hun kinderen te letten er naar stre ven hun kroost geplaatst te krijgen op een atheneum of bij het havo- onderwijs. Als laatste mogelijkheid, na de lts, denken die ouders aan het agrarisch onderwijs. „Terwijl", zo zegt de directeur van de Hulster middelbare landbouw school, „de lagere agrarische school gezien moet worden als primair be roepsonderwijs en niet als eindoplei- ding. De l.a.s. is een goede vooroplei ding voor diegenen, die verder de overwegend praktisch begaafde leer ling een verdere opleiding krijgen in het kader van het zogenaamde leer lingstelsel". Volgens de heer Rademakers heb ben de agrarische scholen zich de laatste jaren ontwikkeld in de rich ting van een bredere algemene vor ming (Engels, Nederlands, wiskunde, bedrijfseconomie, arbeidskunde, hout en metaalbewerking, werktuigkunde, motorenkennis, biologie enz.). De vruchten daarvan beginnen zich af te tekenen door ruimere plaatsingsmo gelijkheden voor de afgestudeerde leerlingen. Als voorbeeld gaf de heer Van der Wolf de Dow in Terneuzen, waar enkele van zijn leerlingen gaan werken op het laboratorium. Verder ligt ook de functie van verpleger en van amanuensis binnen het bereik van de leerlingen. Ook voor leerlingen, die bij mavo, havo en atheneum etc. na enkele ja ren stranden biedt het agrarisch on derwijs bepaalde kansen. Vaak kun nen deze leerlingen via een derde of Vierde klas vair de lagere agrarische school op de middelbare landbouw school terefcht komen. „En zó blijkt dan meer dan eens, dat de school waar men als twaalf jarige eigenlijk een beetje zijn neus voor ophaalde, de kans biedt de ver keerd gemaakte schoolkeus te corri geren en alsnog een goede weg naar een werkkring in de maatschappij in te slaan", aldus de heer Van der Wolf. Ook voor meisjes zijn er mogelijk heden binnen het voornamelijk door mannen beheerste agrarisch onder wijs. Tot nu toe hebben zich echter nog maar weinig meisjes aangemeld bij de middelbare landbouwscholen. Tot slot dient vermeld te worden dat ondanks de vraag naar geschoolde ondernemers in de landbouw de be langstelling voor het agrarisch onder wijs in Zeeland en Noord-Brabant sterk terugloopt. Ook landelijk is er een (lichte) daling van het aantal leerlingen. (Van onze sportcorrespondent) HEINKENSZAND Zaterdag zal te Heinkenszand een geheel nieuw stenen kleedlokaal op het gemeente lijk sportpark aan de Dorpsstraat te leinkenszand in gebruik worden ge nomen. De Stichting voor de bouw en ex ploitatie van sportaccomodatie te Heinkenszand i.o. heeft in samenwer king met de voetbalverenigingen Heinkenszand en Luctor het volgen de programma vastgesteld. Om 2 uur is er een bijeenkomst van genodigden in café Vermeulen, waar na burgemeester mr. M. Somers om half drie de openingsplechtigheid van het kleedlokaal zal verrichten. Om 3 uur wordt dan begonnen met de afwerking van het voetbaltoernooi, waaraan zal worden deelgenomen door de v.v. Kapelle, SVD. Heinkens zand en Luctor. (Van onze atletiekmedewerker) GOES De Goese atleet Jan Pol- fliet heeft zeer kort achter elkaar twee oude records uit 1957 op naam staande van Hein Cujé verbeterd. Nadat hij zondag te Utrecht tijdens de zes districten-ontmoeting het re cord op de 800 meter had verbeterd heeft hij te Breda tijdens avond-wed- strijden het record op de 1000 meter scherper gesteld. In een sterk veld van lopers ein digde hij op de tweede plaats achter Wijnand Blad in de goede tijd van 2.30.1 min. Met deze tijd bleef hij 0.4 seconden onder het bestaande record. Ook de overige Zeeuwse deelne mers kwamen tot goede prestaties. Kees Kloet van A.V. '56 won beide nummers bij de B-junioren. De 100 meter won hij in 11,5 seconden en het hoogspringen met 1.55 m. Riet de Vin van Zeeland Sport won de 600 meter voor meisjes B. Met haar tijd van 1.43.7 min. bleef zij slechts 0.1 seconden boven het reeds op haar naam staande Zeeuwse re cord. (Van een onzer voetbalmedewerkers) TERNEUZEN Zaterdag om dri( uur wordt op het terrein van Klot. tinge een voetbalwedstrijd gespe® tussen de zaterdag-afdelingsclfta||„ van Zeeland en Noord-Brabant. De technische commissie van d» KNVB-afdeling Zeeland heeft hiet. voor de volgende spelers uitgenodigd K. van Belzen en Jac. Marijs (bei! den Arnemuiden), P. Westerweelt (Borssele), A. van de Kreeke ('s Heer Arendskerke), J. Kiel (Hoek), J. js de Vaate (Mevo), W. de Kok (Nieuw, dorp), S. Wisse (Oostkapelle), j Sutterland en D. J. Rubber (Ternen. zense Boys), J. C. Jobse en S, p, Harinck (Veere), A. H. Lamper (Wt. meldinge) en G. Schier Vlissingen) Tot onze droefheid overleed, na 'n noodlottig on geval en voorzien van de H. H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde vader, behuwd- en grootvader, broer en oom CORNELIS PAREE wed. van Magdalena de Jonge op de leeftijd van 74 jaar. Axel: P. Paree S. C. Paree-Werri, Kees en Corien 's-Heerenhoek: P. C. Paree N. Paree-Pover en Marlet 's-Heerenhoek: J. C. Paree J. Paree-Hoondert, Monique en Richard Lewdorp Cl. Rijk-Paree A. Rijk Familie Paree Familie de Jonge. 's-Heerenhoek, 12 juni 1969. Burgem. #imansweg 9. De plechtige uitvaartdienst zal plaatshebben op 14 juni 1969 om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Willibrordus te 's-Heerenhoek, waarna be grafenis op het r.-k. kerkhof aldaar. Rozenkransgebed des avonds om 8 uur in de kapel van St.-Joanna, Goes. !3(JOlr vraagt voor haar diverse grote werkobjecten voor onmiddellijke indiensttreding Zeer hoog loon Goede sociale voorzieningen Aanmelden bij de bedrijfsleiders dhr- H. Peters, Nieuwe Markt 35a, Roosendaal, tel. 01650-50290. Dhr. F. van Gorp, Mondriaanstraat 32, Roosen daal, tel. 01650-36643. Wij zoeken in uw omgeving of enkele andere rayons SERIEUZE De juiste mensen geven wij een hoge provisie. Bel eens voor een afspraak: 05700 - 16849. ni eb asm tori fr-r-x DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND A A -;w- Voor vakantiegangers die zelf hun dagprogram, ma willen samenstellen: Vertrek 16 en 30 juni; 14 en 28 juli; 11 en 25 augustus. 12 d. Merano, Italiaans Tirol.... 325,-//350,- 12 d. Innsbrück Oostenrijks Tirol 310,-// 335,- Voor sportieve jonge mensen. Vertrek 23 juni; 7 en 21 juli; 4 en 18 augustus; 1 september. 12 d. Merano, Italiaans Tirolf 325,-// 350,. 12 d. Innsbrück Oostenrijks Tirol f 310,-// 335*. PROGRAMMA-RONDREIZEN: Europa-Tours, iedere maandag t/m 8 september, 5 d. Feldkirch, Merano, Innsbrück 200,- Vertrek 16, 23 en 30 juni, 7,14 juli, enz. 6 d. Zwarte Woud, Triberg, Baden-Baden 195,. 6 d. Zwitserland en Vogezen ƒ210,- 6 d. Oostenrijkse Alpen, Tirol 210,- 6 d. Ober Bayern, Salzburg, Berchtesgaden 210,- Vertrek 19 juni, 3 en 17 juli: 5 d. Londen, land van Kent, prachtige rondritten door Groot-Londen en omstreken, aantrekkelijke bootreis Zeebrugge-Dover v.v. 245,- Vertrek 23 en 30 juni, 7,14 en 21 juli enz.: 4 d. Westerwald, boottocht op de Rijn 145,- 4 d. Luxemburg, Trier boottocht Moezel 145,- 5 d. Taunus, Heidelberg, boottocht Neckar 165,- Vertrek 16 en 30 juni; 14 en 28 juli: 10 d. Montreux, Meer van Genève 350,-// 375,- 10 d. Berner Oberland, Luzern e.o. 310,-/ƒ 335,- Vertrek 24 juni; 8 en 22 juli: 12 d. Wenen, Stiermarken, Wolfgarjgsee 379,-// 395,- Vertrek 23 juni; 7 en 21 juli: 10 d. Dolomieten, Venetië, Merano Aw.325,-//350,- Vertrek 25 juni; 2, 9 en 16 juli enz. 4 d, door Nederland, Enkhuizen, Groningen 150,- Vertrek 26 juni; 3, 10 en 17 juli enz.: 3 d. Westerwald, boottocht op de Rijn 100,- Vertrek 4,11, 18 juli enz.: 2 d. door Nederland, Afsluitdijk, Groningen 72,50 Alle prijzen met inbegrip van volledige verzor ging vanaf de lunch op de middag van vertrek. - f%.i -?■£ - jg BEAVER SHIPS" ons watersportbedrijf in on'" wikkeling verhuurt deze zomer reeds 6 zeer luxe motorkruisers. U kunt zelf varen op alle stromen, rivieren, meren en plassen in Neder land en België. De schepen zijn all-risk verze kerd en voorzien van alle comfort: Zeven vaste slaapplaatsen, 2-pits butagasstel, ijskast, eet- en irinkgerei voor 7 personen enz. Voor bezichtiging en proefvaart bent U van harte welkom op zaterdag en zondag in de Jachthaven Kamperland op Noord-Beveiand. GRATIS REISPROGRAMMA's en BEAVER SHIP's folders verkrijgbaar op onze agentschap pen, de reisbureaus TILBURG Ruys Co.; BREDA: Meeüs en Lissone-Lindeman; ETTEN: Gaillard; ROOSENDAAL: De Baar en Leen- dertse, Gaillard; BERGEN OP ZOOM: Meeüs p/a VVV en Scheldestroom, en Reisbureau, Toerwagen- en Watersportbedrijf Paul Krugerstraat 21, Vlissingen, Tel. 01184-4698 In verband met de overplaatsing van onze afdeling van de fabrikage van Lv.-kleurenkamera's bestaat thans de moge lijkheid tot plaatsing van enige Zij krijgen tot taak het kontroleren, afregelen en ontstoren van prentpanelen en units uit kamera's voor kleuren-t.v.- studio's. Selektie-eisen leeftijd tussen 18 en 30 jaar. M.T.S.-diploma of gelijkwaardige opleiding. gevoel voor kwaliteit. levendige belangstelling voor elektronika. Het werkgebied biedt ruime mogelijkheden tot verdere ontplooiing Schriftelijke sollicitaties met vermelding van opleiding en ervaring te richten aan onze Personeeldienst. Gaarne afschriften en cijferlijsten van afgelegde examens bijsluiten. Philips Breda, KapitteWg 10, Breda (tel. 25655). Wate vervi (Van een onzer verslaggeve PHILIPPINE „Als de m lykheden met de verwaterpl sen bij Yerseke niet zeer s dig opgelost zijn, zal ik wel noodzaakt worden mijn mos uit het buitenland te halen", zegt de heer G. Wiskerke, e naar van het wijd en zijd bek de mosselrestaurant „De F proever" in Philippine. De heer Wiskerke betrekt mossels grotendeels uit de waterplaatsen aan de Oos schelde, die sterk verontrein zijn door bacterieën In het 1 taurant worden wekelijks in seizoen vijftig tot zestig ton ir seis verorberd. Normaal begint het nieu mosselseizoen half juli. De Wiskerke verwacht dat het jaar door de verontreiniging i de verwaterplaatsen moge! wel augustus zal worden, vo dat de nieuwe mosseloogst op fel komt. Als hij geen Zeeuv mossels kan krijgen, zal de h( Wiskerke het moeten doen i Duitse en Ierse mossels. Door hoge transportkosten zal mosseleten ook duurder word (Van onze correspondent OOSTBURG De rijkspoli Oostburg is er in geslaagd weggelopen jeugdige verliefd» de Markt in Oostburg aan te den. Het waren de negentien mejuffrouw C. W. en de zeve jarige H. van der S., beiden ui den. De politie uit Leiden had or aanhouding verzocht, omdat zi ge tijd geleden vam huis weggelopen. Beiden 's avonds door hun ouders ve Oostburgse politiebureau afgeha Ten onrechte wordt de •bode aan Mary Quant toeges ven. Nee, Courrèges lanceer» bjtra korte rok het eerst, «lary maakten er het mee: waai over. Hommage aan Cu ges met de afbeelding vai Ju|,kje dat hij voor deze zt ontwierp. Het is van wit w gabardine met gifgroene bi en zakken. Zelfs in de hom gen kan de wol nog niet t oin te dragen zijn, want het e' is nogal luchtig, met vó achter een even diep deco eir>aal volgens voorschrif e grote meester, draagt de equin een recj1^e pagepruik exandre), die groen zou r 'Jh, maar nu eens oranje getek6nde snroeten zjjn zo 's «inke wratten.

de Stem | 1969 | | pagina 4