Hervormde synode wil verhouding met katholieke kerk herzien ■Pil Gibraltar, Brits bastion op Spaanse bodem Bontmantels Signor Rosa wil eiland bouwen in Adriatisehe zee FIJNE KANO'S li mmmm GROTE BUIT BIJ ROOFOVERVAL OP BANK Zonnebril sonder glazen "Wat zeg je me daarvan?" Uitspraken van 50 doen het in W niet meer TMWmÊm „ïbePelh MACHTSSTREVEN GEKRENKT WENDING ACTUEEL Ex-vrouw Soekarno met Japanse acteur verloofd Profiel Traditie Europese Parlement vraagt vrijlating van Theodorakis ene WERODE" SSEN 1969/70 nsen. RE/WIN' REMINGTON Remington Selectric. Het enige scheerapparaat met de beroemde regelknop. Voor élke baard, élke huid. Idee no. 2: de Remington Selectric 300. Heeft 3 scheerkoppen en uiteraard de regelknop. Model Selectric 200 met Inruil van oud elektrisch scheer apparaat f 73,50 (zonder inruil f 98,50), Selectric 300 94,— (zonder inruil 119,-). Tijdens een show in Amsterdam werden meer dan 800 verschillende zonne brillen vertoond. Een van deze modellen is de hier afgebeelde „Hanneke", een bril zonder glazen, doch voorzien van horizontaal liggende jaloezieën. Ook voor chauffeurs en chauffeuses een ideale verblindingsbril. 21 DE STEM VAN VRIJDAG 13 JUNI 1969 (Van een onzer redacteuren) TN korte tijd verandert er veel. Ook in de verhouding tussen de kerken en speciaal tussen de Ned. hervormde kerk en de rooms- katholieke kerk. Zóveer verandert er, dat de leiding van eerstge noemde kerk het nodig heeft geacht om het herderlijk schrijven te herzien, ja zelfs te vervangen, dat zij in 1950 over de reformatorische houding tegenover de r.-k. kerk de wereld inzond. Er ligt op het ogenblik reeds een ontwerp voor een nieuwe herderlijke brief klaar en van 16 tot 18 juni a.s. zal de hervormde synode zich in haar zo- merzitting over dit concept gaan beraden. Het Hervormd Persbureau haalt de geschiedenis van de eerste herderlij ke brief, die uit 1950, nog eens op. De toon, de argumentatie en de con clusies waren zegt het, „een getrou we weerspiegeling van de theologi sche controverse", zoals die vlei eeuwen lang had bestaan. Er was verder in 1950 „nog alle reden om te spreken zoals de hervormde syno de dat in haar herderlijke schrijven deed". Maar: „Sinds het verschijnen van dit eerste herderlijke schrijven is er wel het een en ander veranderd. De ontwikkeling van de oecumene heeft de laatste jaren een stormachtig ka rakter gehad in Nederland. Door al lerlei factoren is de onderlinge ver houding tussen de kerken radicaal gewijzigd. Enige tientallen jaren ge leden beschouwden zij elkaar nog als concurrenten, die soms moeite had den het burgerlijk fatsoen jegens elkaar in acht te nemen". „Nu heeft de overtuiging baan ge broken dat wij als kerken bij elkaar horen, voor één taak staan en slechts tot grote schade van de ons omrin gende wereld kunnen volharden in onze gescheidenheid", zo wordt in de inleiding van het concept-herderlijk schrijven: „Onze verhouding tot de rooms-katholieke kerk" opgemerkt. Wij kijken vol belangstelling naar de nieuwe brief uit. Die van 1950 blijkt inderdaad, wanneer men hem nog eens uit de stoffige boekenkast te voorschijn haalt, volmaakt uit de tijd. Het gaat daarin over katholiek „machtsstreven", over overdreven Mariaverering, over „verwettelij- king en verwezenlijking", over het katholieke streven naar „eigen uit breiding, voordeel, macht en eer"; men „ergert" zich aan dat machts streven, men noemt de r.-k. kerk een „ongehoorzame kerk" en men maant tot „voorzichtigheid om niet te spoe dig van wezenlijke veranderingen en hervormingen van de r.-k. kerk te spreken". Er is tenslotte sprake van „besliste afwijzing van de r.-k. kerk", al wil men het gesprek met „leden dezer kerk" niet afbreken, „ook al schijnt het voorshands zonder uit zicht". „diep gekrenkt" door de hervormde „eenzijdige, oppervlakkige en zelfge noegzame beschouwingen"; door de „hoogmoedige zelfverheffing" die uit het hervormde herderlijke schrijven sprak, en zij achtten de katholieke kerk „in haar goede naam en eer aangetast door een onwaarachtige methode van argumenteren, die be denkelijk veel begint te lijken op insinuatie en verdachtmaking". Het hervormde herderlijke schrijven, zo heette het, gaf „een karikatuur van het katholicisme". Maar de verdediging was ai even „tijdgebonden" als de aanval dat was. Zij was „goed-katholiek". Zq leefde eveneens nog uit de oude con troversen. Luister maar: „De protes tant gelooft in de Heilige Schrift, de katholieke gelooft in de Heilige Kerk". Het Nederlandse protestantis me was ais minderheid „door geu- zenterreur aan het roer gekomen". Staat en staatsgezag zyn „van lager rangorde dan kerk en kerkeiyk ge zag". Dat was dan allemaal 1950! Voor wat de hervormde kerk betreft kon er sindsdien overigens reeds van een aarzelende wending worden gespro ken, toen de hervormde synode in 1961 met „richtlijnen" kwam voor de reformatorische houding jegens de r.-k. kerk en haar leden. Het gesprek tussen protestanten en katholieken was nu eenmaal niet meer tegen te houden. Zeker, de hervormde syno de achtte het oecumenische streven der katholieken (men zette dit „oecumenisch" tussen haakjes!) nog altijd „begrensd", omdat de katho lieken hereniging (toen) alleen bin nen de eigen kerk mogelijk achtten. Maar toch constateerde de synode in 1961 reeds: „Er voltrekt zich in de laatste tijd een verandering in de wijze waarop protestanten en rooms- katholieken over elkander spreken en met elkaar omgaan. Vroeger was er nauwelijks sprake van enig con tact. De toon van de geschriften aan beide zijden was veelal fel. Thans komt men elkander zoveel mogelijk tegemoet. Men spreekt elkander aan als broeders en zusters in Christus Men mag. dunkt ons, wel aanne men dat in de komende herderlijke brief in deze lijn zal worden doorge dacht! Dat waren wel geluiden. De echo uitgebleven. Vijf leraren (Van de stuw, Rogier en een „Antword" herderiyke Drief. zeer „ouderwetse" daarop is toen niet Nijmeegse hoog- Pol, Kreling, Gros- Beel) kwamen met op de hervormde Zij betoonden zich de titels der hoofdstukken waarin het ontwerp is onderverdeeld. Een paar daarvan zijn „actueel" toege spitst en kennelijk op de „wereldse" werkelijkheid gericht: „In dienst van de medemens", „Kerk en samenle ving" en „Samen christen-zijn in de Nederlandse samenleving". Daarin kunnen belangrijke proble men aan de orde komen, die er hope lijk door hun onontkoombare aanwe zigheid toe zullen bijdragen, dat al lerlei dogmatische, theologische en kerkrechtelijke tegenstellingen als onwezenlijk van de tafel worden ge veegd! Onwezenlijk omdat het in onze tijd om heel iets anders gaat; het sa men wwaar maken van de christelijke boodschap in haar alleroorspronke- lijkste evangelische vorm Wij wach ten gespannen af wat vooral daar over zal worden gezegd op die 16e, 17e en 18e juni, als de hervormde sy node op „Hydepark" te Driebergen vergadert. En daar een kans krijgt. Dat het in het stuk waarover de hervormde synode zich straks zal buigen niet uitsluitend over de oude (en verouderde?) theologische ge schilpunten zal gaan, blijkt reeds uit TOKIO (AFP) Mevr. Ratna Sa ri Dewi, een gewezen vrouw van ex- president Soekarno van Indonesië, zal in de herfst in het huweiyk tre den met de Japanse film-acteur Masahiko Tsoegawa. Mevrouw Dewi, die oorspronkelijk Naoko Nemoto heette, is 29 jaar, evenals haar toekomstige echtge noot. Zij huwde Soekarno in 1959. Destijds trad Zij ep in vermaarde nachtclubs van Tokio. In maart 1967 schonk zjj het leven aan een dochter tje in een Tokiose kliniek. PUERTO LA CRUZ (AP) Vier bandieten, die met revolvers en handgranaten waren gewapend, heb ben woensdag in Venezuela een roof overval gepleegd op een filiaal van de Royal Bank of Canada. Zy ont kwamen met een bedrag van 600.000 dollar. Zij noemden de overval „Operatie Rockefeller" „Wij nemen dit geld om het aan de armen te geven", schreeuwde een van de rovers toen hij het gebouw verliet. De recherche gelooft niet dat de vier mannen zich door zulke mens lievende gevoelens hebben laten be wegen. Het kwartet dreef 17 klanten en het bankpersoneel bijeen en dwong de filiaalbeheerder vervolgens de kluis te openen. Zij lieten een bedrag van 100.000 dollar op de vloer vallen, maar namen niet de moeite het op te rapen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van een onzer redacteuren) De Britse kroonkolonie Gibraltar is weer eens in het nieuws. Weer eens is het Spaanse verzet tegen dit vreemde bastion op de heilige vader landse bodem opgelaaid. In de ogen van de Spanjaarden is Gibraltar nog altyd de „sleutel van Spanje", zoals koningin Isabella het uitdrukte, toen zy in de vyftiende eeuw de rots een eigen wapen schonk, waarin een vesting en een hangende sleutel voorkomen. Maar geografisch gezien schynt de reusachtige kalkmassa minder met het vasteland te maken te hebben dan de smalle landtong, die haar met Spanje verbindt, suggereert. Sinds 1704 zijn de Britten er heer en meester en de gemengde bevolking, die zy in de loop der eeuwen uit Italië, Marokko, Mallorca en Malta aantrokken, haalt niet-begrijpend de wenkbrauwen op als men haar Spaans noemt. Oppervlakkig gezien doet de oude stad, gelegen op de westelijke flank van de rots, typisch Zuideuropees aan met haar moorse en latijnse architec tuur, met haar smalle straten en rijen balkons, die de samenleving wel zeer tastbaar maken, en met haar geuren van houtskool en olijfolie. Maar de straatnamen zijn Engels, de enige krant, de Gibraltar Chronicle, is En gels, de politiemannen dragen de ty pische bobby-helmen en op het kerk hof zijn veel gesneuvelden begraven uit de slag bij Trafalgar, een roem ruchte Engelse aangelegenheid. En in de bibliotheek, die het culturele centrum bij uitstek vormt, ziet men kennelijk Britse dames achter de thee of achter de limonade zitten. De rots heeft het profiel van een liggende leeuw, die zijn prooi be loert, klaar voor de sprong. Maar de kop van de leeuw is naar het Spaanse vasteland gericht en zijn waakzaamheid, zijn radarogen en de snelreagerende vuisten van zijn ar tillerie, zijn geconcentreerd op de dertien mijl Middellandse Zee achter zijn rug. Het is een anatomische af wijking, die strategische voordelen biedt als men van huis uit meer be langstelling heeft voor de zee dan voor het vasteland. Voor een schiereiland als Spanje zou Gibraltar niet meer zijn dan een schakel in de kustverdediging; voor een maritieme mogendheid als Groot- Brittannië is het een zenuwknoop in een wereldomvattend politiek orga nisme, waarvan eens Malta, Cyprus, Suez, Aden en Singapore deel uit maakten. Hier en daar is weliswaar aderver kalking opgetreden in dit organisme, maar aan Gibraltar houden de Brit ten nog altijd vast. In vloot- en luchtmachtoefeningen wordt de rots nog altijd intensief betrokken en zij schijnt zelfs in een tijd van kernbe wapening nog een onverwoestbaar bolwerk te zijn. Vandaar ook het avondlijk ceremo nieel in de eetzaal van het gouverne mentspaleis, als een sergeant, vooraf gegaan door een tamboer, op een kus sen vier sleutels naar binnendraagt en ze aan de militaire commandant overhandigt met de woorden: „De ves ting is veilig, sir en alles is in orde". Als de commandant de sleutels naast zyn bord heeft neergelegd mogen de gasten de conversatie hervatten en kan het Britse imperium rustig gaan slapen. Men moet wel van zeer solie- den huize komen om een dergelijke traditie nu nog als zinvol te blijven ervaren. In de oudheid was Gibraltar een van de beide zuilen van Hercules, die de poort markeerden van de oude wereldzee. De noordelijke zuil werd Calpe genoemd. Haar tegenwoordige naam dankt zij aan de moorse krijgs man Gibel al Tarik, die in 711 met zijn leger op de zuidpunt van Spanje landde en daarmee de eeuwenlange bezetting van het Iberisch schier eiland inluidde. Het moorse kasteel van Gibraltar, dat nu als gevangenis dienst doet, herinnert nog aan deze vergane glorie, die duurde tot 1462, toen de Spanjaarden met de verove ring van Gibraltar de bevrijding van hun land bekroonden. Keizer Karei I maakte er een stevige vesting van. En dat is Gibraltar gebleven. Het laatste beleg van deze vesting dateert uit 1779, toen de Britten hun handen vol hadden aan de opstandige Amerikanen in de nieuwe wereld en toen 60.000 Spaanse en Franse solda ten, geassisteerd door tachtig oor logsschepen en speciaal gebouwde drijvende batterijen, de Britten van hun rots trachtten te verjagen. Maar de zesduizend verdedigers kapten een galerij uit in de rots, waaronder de artillerie een goed verdekte en uiterst effectieve stelling kon innemen. De aanval werd afgeslagen en sindsdien is men op Gibraltar blijven kappen en boren. Er zijn meer dan 300 mil joen kilo gesteente verplaatst, maar dat is amper vijf procent van de be schermende massa, die zelfs de hoogst gelegen observatieposten nog altijd met een 300 meter dik kalkplafond afdekt. Binnen In de rots zijn meer kilo meters weg aangelegd, dan boven gronds, er zijn elektrische centrales, werkplaatsen, magazijnen, water reservoirs en een compleet zieken huis in ondergebracht en een groot aantal hotelkamers met bad voor ventuele burger-evacués. De tempe ratuur in deze ondergrondse verblij ven is zonder meer behaaglijk en om aan het euvel der vochtigheid te ont komen heeft men het berginterieur van muren en plafonds voorzien, die los zijn van de rotsmassa. En dan is er tenslotte de kolonie van uit Barbarije stammende apen, de enige soort, die in Europa in het wild voorkomt. De legende wU, dat deze speling van de natuur mogelijk is geworden doordat de apen via een onderzeese tunnel contact hebben met hun stamgenoten op de zuide lijke Herculeszuil. De legende wil ook, dat de Britten op Gibraltar zul len blijven zolang er apen zijn. In hoeverre deze coëxistentie op biolo gische basis berust is een vraag, maar in elk geval is het een feit, dat Chur chill in hoogst eigen persoon order heeft gegeven de apenkolonie van Gi braltar aan te vullen toen zij tijdens de tweede wereldoorlog dreigde uit te sterven. Enfin, Franco weet wat hem te doen staat. Eerst de apen van Gi braltar verjagen, dan gaan de Britten vanzelf. BRUSSEL (AP) Het Europese Parlement heeft een beroep gedaan op de Griekse regering om de twee voormalige parlementsleden Hassa- pidis en Charalampopoulos en de componist Mikis Theodorakis vry te laten. De parlementaire commissie die belast is met de betrekkingen tussen Griekenland en de Europese Ge meenschap heeft er zijn teleurstel ling over uitgesproken dat de Griek se regering niet geantwoord heeft op de brief van het Europese Parle ment die op 30 april werd verzonden en waarin een onmiddellijke ophef fing van de onderdrukkende maatre gelen en van de noodtoestand werd verlangd. (ADVERTENTIE) Een klasse apart omdat we ze zelf maken. Bewaren in onze Speciale Bontkluizen. Breda Ginnek nw. 35 tel. 36834 Roosendaal Hoogstr. 32 tel. 37503 voor Onderw. 3, Dordrecht, waoou - 35150 .deelname worden ook dit akte Frans (le 2e lj.) akte Engels (idem) akte Duits (idem) akte wiskunde (idem) akte tekenen (1-jarige opl) akte handenarbeid (idem) e K (handwerken) (idem) .-A akte Duits (le 2e -f 3e IJ-' ,-A akte Engels (le Ij.) k muiieren worden op verzoe (Van een speciale verslaggever) ROME In de Adriatisehe zee zal ter hoogte van Rimini, anderhal ve kilometer uit de kust, een eiland je gebouwd worden. Hierop komt een hotel met 100 kamers en naar men verwacht zal het in de zomer van 1971 gereed zijn. De gehele bouw kost ongeveer 1.870.500 gulden. De aannemer is signor Giorgio Rosa uit Bologne, die in 1964 voor het eerst begonnen is met bouwwerken in open zee. Verle den jaar heeft hij ter hoogte van Ri mini een ander eilandje gebouwd, bij na een halve kilometer buiten de territoriale wateren. Dit bouwwerk bracht langs de rustige Adriatisehe kust enige kluchtige bureaucratische agitatie teweeg en zelfs nog grotere agitatie in Rome, waar men tenslot te besloot, dat het eilandje moest verdwijnen. Signor Rosa had zijn uit beton en staal bestaande platvorm aan een particuliere maatschappij verhuurd, die van plan was daar een nacht club te openen. De Italiaanse autori teiten kwamen tot de conclusie, dal het eilandje, hoewel het zich in in ternationale wateren bevond, een be dreiging vormde voor de „nationale veiligheid". Na een lange blokkad'- waarbij tientallen politiemensen be trokken waren werden de huurders dwongen zowel hun eilandje als hun plannen te laten varen. Het bouw werk werd, met enige moeilijkheden, dit voorjaar door kikvorsmannen vernietigd. De enige compensatie,, die de eigenaar tot op heden heeft ontvangen, is de voldoening, dat zijn poging om eilanden te maker, bewe zen heeft dat het kunstmatig gebouw de eiland moeilijker te vernietigen was dan sommige natuurlijke. Hij heeft een vervolging tegen de staat ingesteld om schadevergoeding te krijgen en de staat tegen hem vanwege de kosten, die de vernieti ging rnet zich mee heeft gebracht. Misschien zal de zaak aan het Hoog gerechtshof in Den Haag worden voorgelegd. Aangezien het nieuwe eilandje zich binnen de Italiaanse wateren zal be vinden, proberen signor Rosa en zijr partners langs de gebruikelijke bu reaucratische weg een bouwvergun ning te krijgen. De autoriteiten in Rimini hebben nu een verzoek voor zich liggen voor „de tijdelijke con cessie, voor een pariode van dertip jaar, van een stuk water van 1600 vierkante meter, liggende binnen de territoriale wateren, ongeveer ander halve kilometer uit de kust, tussen Rimini en Riccione voor de bouw van een hotel voor toeristen op een platvorm van gewapend beton". Het nieuwe hotel zal drie verdie pingen, een zwembad, een heli-haven alsook aanlegsteigers hebben. Het is bedoeld voor toeristen met een bescheiden beurs. Signor Rosa heeft ook nog een ander plan voor een hotel ter hoogte van de Alge rijnse kust, dat van het „Ag* Khan"- soort zal zijn. Hij gelooft niet, dat er „veiligheidsproblemen" zullen zijn met betrekking tot dit nieuwe Italiaanse eiland. P.S.: Toeristen die niet kunnen wachten tot signor Rosa klaar is met zqn eiland kunnen, volgens ad vertenties in de plaatseUjke pers, het gehele eiland Monte Cristo huren (minimaal 1 maand). Het eiland van 6 vierkante kilometer, eens het be zit van de Italiaanse koninklijke fa milie. is onbewoond, afgezien van een paar vriendeiyke geiten en be dienend personeel (vermoedelijk ook vriendelijk) dat by de huurprijs is inbegrepen. (Copyright De Stem-The Guardian) (ADVERTENTIE) Vaders idee! Om zo in te stappen. Zacht gepolsterde zool en banden. Zit fantastisch. In zwart en bruin Voor weekend en vakantie! Verras vader met deze luchtige linnen campingschoen. Zit lekker. Ook met veter. Nog zo'n fijn vaderdag-kado. Speciale autosehoe anti-sliphiel. In zw; en diverse kleuren bruin. Breda Karrestraat 27, i Tilburg Heuvelstraat 70 I Rotterdam Schiedam Vlaardingen Den Haag Leiden Dordrecht Débé's drive-in meubelshow is vèruit de grootste meubeltoonzaal van Zuid-Nederland. U kunt er gratis en zonder enige verplichting ronddwalen tussen honderden meubels voor alle smaken en portemonnees. En daarna rustig uitblazen in een gratis coffée-corner! Néém dat verstandige besluit: Eerst bij débé kijken... dan pas beslissen! Drive-in meubelshow, Teteringsedijk 89 bis, Breda. Geopend: weekdagen 8.30 tot 21 uur; zaterdag tot 17 u. Levering via uw meubeldetaillist en catalogus op aanvraag. Verpleegster Jannie Veen Negen jaar heb ik op kamers gewoond. En dan krijg je opeens zo'n mooie flat. Ik had er gelijk een probleem bij: meubels. Die had ik nauwelijks. Mijn vriendin zei, laten we gaan kijken bij débé. Wij er samen heen. Wel, het was in een middag bekeken. Ik ben zo trots als een pauw op m'n nieuwe nestje, d- begrijp je|n meubelen breda

de Stem | 1969 | | pagina 17