<ERS SNELLERE WEG NAAR MOERDIJK Cultureel Centrum in Sas van Gent PFAFF DAG 59. binnenkort aanbesteding Zeeuwse fruitteelt verwacht goede appeloogst West-Brabant en Zeeland krijgen eerste stuk van rijksweg 17 Kloosterzande ontvangt top-artiesten ws Vrienden van Veere houden 14 Juni congres Sanering binnenstad Zierikzee gewenst Ringrijders staan voor titelstrijd Zomerexpositie Zeeuws museum SMANN Iets lagere omzet veiling Kapelle Mr. Biesheuvel op bijeenkomst Zeeuwse CBTB ■tekende afwer- igtas. ETI-RAPPORT: Tob niet langer. Ruil uw oude naaimachine in. Schaf u de moderne Pfaff aan. 248,- tot 881 Pfaff Naaimachinehuis W. RIKKEN N.V. DE STEM VAN DONDERDAG 12 JUNI 1969 J Mm 'polyester) kwaliteit. i rose en beige: wlyesteij/katoenen ok, arnering.In beige, >d, (Van een onzer verslaggevers) ZEVENBERGEN West-Brabant en Zeeland beschikken sinds gisteren over een snellere en veiligere verbinding met Moerdijk. Gisermorgen werd het gedeelte Pelikaan-Moerdijk van rijksweg 17 (de rijksweg Roosendaal-Moerdijk) openge steld voor het verkeer. Dit is het eerste gedeelte van rijksweg 17 met twee rijbanen en vier rijstroken. Pelikaan is de aansluiting van de provinciale weg Zevenbergen- Klundert op rijksweg 17. Overigens zit in het rijksweggedeelte Pelikaan- Moerdijk nog wel een bottleneck: de brug over de Roode Vaart. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Na een sei zoen van succesvol experimenteren met kunst met een kleine k haalt ho telhouder en barexploitant Raas twee vooraanstaande exponenten van het Nederlands cabaret naar Kloosterzan de. Jasperina de Jong en Leen Jonge- waard zullen in het komende seizoen optreden in zijn nachtclub „De Kro kodil". Jasperina de Jong zal waarschijn lijk haar tour de chants door Neder land zelfs in Kloosterzande beginne/i Het experiment dat de heer Raas een jaar geleden begon, om bekende ar tiesten naar de kleine Zeeuwsch- Vlaamse gemeente te trekken, is ge lukt Een ster als Corrie Brokken trok een volle zaal en ook sterretjes als Zwarte Lola en Sjakie Schram de den het best. Zo goed zelfs dat hun namen het komende seizoen weer op het programma van „De Krokodil" prijken. Minder goed werden de Wama's, Imca Marina, Johnny Jordaan en Wil- leke Alberti ontvangen. Het nieuwe programma van Kloosterzande's nachtclub is niet zo zwaar beladen als het vorige jaar ,toen iedere vrij dag een artiest van naam optrad. Het komende jaar zal om de veertien da gen een „kasmagneet" worden ge bracht. Een greep uit het programma: 12 september Conny van den Bos; 3 ok tober Corrie Brokken; 24 oktober De Zangeres Zonder Naam; 11 november Een avondje uit in de Koopermolen met Henk Elsink; 12 december Con nie Vink; 9 januari Zwarte Lola; 23 januari Cocktail Trio; 6 februari (Car- navalsvrijdag). Het Lowland Trio; 9 februari (Carnavalsmaandag) Sjakie Schram. Rest nog te vermelden dat Jasperi na de Jong en Leen Jongewaard in Kloosterzande optreden onder auspi ciën van de Kunstkring De Vos Rei- naerde en dat Het Reizend Zeeuws Volks Toneel een blijspel met een kleine bezetting zal opvoeren. KAPELLE De omzet van de veilingvereniging „Kapelle-Biezelin- go en Omgeving'! te Kapelle is in het boekjaar 1968—1969, dat op 31 maart werd afgesloten, iets achtergebleven oij net voorgaande boekjaar. Het afgelopen boekjaar bedroeg de totale veilingomzet 10.827.688,26. ®b begrepen een bedrag van 981.223,82, dat werd geveild voor andere veilingen, zodat de omzet van oe eigen leden bedroeg 9.866.464,44. tn het boekjaar 1967—1968 bedroeg f hm?1? veilingomzet in Kapelle f mi n?™0,30. Daarin was begrepen f «5.916,70 van andere veilingen, zo dat toen de omzet van de eigen leden bedroeg 10.642.463,60. Het tweede gedeelte van deze brug is pas eind 1969 gereed. Daardoor zal het verkeer daar voorlopig over één rijbaan geleid worden. Voor het ein de van het jaar zal de hele rijksweg tweebaans zijn. De verbinding van Zeeland en West-Brabant met Moer dijk is veiliger en sneller geworden door twee factoren. In de eerste plaats hoeft het verkeer dank zij het nieuwe gedeelte Pelikaan-Moerdijk de onveilige omweg via Zevenberg- schenhoek niet meer te maken. In de tweede plaats is rijksweg 17 sinds gisteren geheel kruisingvrij. De ge lijkvloerse kruising bij Oud-Gastel werd vervangen door een ongelijk vloerse. de bestaande gelijkvloerse kruisingen van enkele landbouwwe- gen (de eerste en tweede Kruisweg, de Groeneweg en de Bredestraat) werden opgeheven. Omdat het ver keer bij de brug over de Roode Vaart voorlopig over één baan wordt ge leid is de afrit van de rijksweg naar de Koekoeksedijk tijdelijk vervallen. De directie wegen van rijkswater staat gaat de komende maanden in hoog tempo door met de verdere ver dubbeling van de rijksweg 17. Eerst zal het gedeelte tussen Pelikaan en de Mark verdubbeld worden. Ver wacht wordt dat deze verdubbeling nog voor de bouwvakantie gereed zal zijn. Voor het einde van het jaar zal het laatste gedeelte van de Mark tot aan Roosendaal verdubbeld zijn. De tweede gedeelten van de bruggen over de Mark en de Roosendaalse Vliet zullen respectievelijk omstreeks 15 september en 15 november gereed zijn. De reconstructie van het kruis punt bij Roosendaal zal pas begin 1971 voltooid zijn. De verkeerstun- nels aan weerszijden van de Mark en het viaduct over de provinciale weg Oud-Gastel-Oudenbosch zijn thans gereed. Het kunstwerk in de toekom stige provinciale weg Fijnaart Stand- daarbuiten wordt voor het einde van het jaar opgeleverd. Omdat het verkeer nu zowel bii de Roode Vaart als bij Pelikaan van twee banen over moet schakelen op één baan heeft rijkswaterstaat een aantal verkeersmaatregelen genomen. Door een groot aantal zeer moderne verkeerstekens zijn de overgangen van twee- naar éénbaans zeer duide lijk gemarkeerd. Deze markering is 's avonds en 's nachts verlicht. Het nut bleek gistermorgen reeds bij de openstelling van het nieuwe gedeel te. Deze openstelling leverde door de goede markering en ook door het werk van rijkspolitie geen enkel pro bleem op. De tekening toont het nieuwe gedeel te van rijksweg 17, dat gistermorgen werd opengesteld. Linksonder de aan sluiting van de provinciale weg Ze- venbergen-KIundert, die Pelikaan wordt genoemd. Rechtsboven de „W" van „RW 17" de brug over de Roode Vaart, waar het verkeer tijdelijk over één baan wordt geleid. Zoals uit de letters P op de tekening blijkt, ko men aan beide zijden van het nieuwe gedeelte parkeerplaatsen. DE TILBURGSCHE HYPOTHEEK BANK stelt tot nader bericht ver. krijgbaar 7% pet pandbrieven serie g tegen de koers van 99 Mt procent. Te beginnen in 1975 heeft jaarlijks een verplichte uitloting plaats van tien procent. Vervroegde aflosbaarstelling is vóór 1 juli 1975 niet toegestaan. (Van een onzer verslaggevers) dwerkelijk reageert* ,1.S„KS VAN GENT Binnen af- -J? are Hjd kan de aanbesteding te- va„e' worden gezien van de bouw nim,e.en. cu,tureel centrum aan de riiil u in?laan in Sas van Gent. Het ™it. inmiddels aan de stichting f stïinn centrum een subsidie van f 58.000,— toegezegd. a net plan Noord-West zullen de- 72 7-a en beSin volgende maand rm«?ileuw? Premiewoningen worden acht Hike dag komen zes tot kin» memYe woningen ter beschik- ke v,, de bewoners. Het zijn flin- pt, met centrale verwarming se i,.,Cr 3, aaPkamers. De maandelijk- srin ,?r hedraaet f 217,50 met inbe- vpn,7an .^nterverbruik maar zonder "Wwarnungskosten. jmhme tijd ligt aan de Bene- winkou, 7 terrein braak waar een belesw rum is geprojecteerd. De rs en middenstanders zien er g niet veel heil in hier te bouwen met het oog op het nog te geringe aantal bewoners. Mettertijd komen er acht tot tien winkeleenheden. Nabij het winkelcentrum is verder een zesklassige gemengde school ge situeerd. Ook van dit plan is niet be kend wanneer het gerealiseerd zal worden. De gemeente heeft verder de rijksgoedkeuring voor de bouw van 18 woningwetwoningen in het plan Noord-West nog niet binnen. Een belangrijke verbindingsweg tussen de stadskern en de nieuwe wijken zal over ongeveer anderhalf jaar gereed zijn, namelijk de door trekking van het Bolwerk naar het uitbreidingsplan. Ook wat de industrie betreft, zit Sas van Gent om uitbreiding te sprin gen. Eerst zal het kleine industrie terrein bij de spoorlijn, groot 6 ha, in uitvoering komen. Voor het grote industrieterrein ten noorden van de stad langs het kanaal ontbreken voor alsnog de nodige financiën die de ex ploitatie moeten verzekeren. (Van onze correspondent) KAPELLE Het ziet er naar uit dat er in het komende seizoen in Zeeland sprake zal zijn van een goede appeloogst, terwijl de perenproduktie gemiddeld slechts matig zijn. Uit de verschillende delen van de provincie komen berichten die spre. ken over een goede tot zelfs zeer goede vruchtafzetting bij de belang rijkste appelrassen. Vooral is dat het geval bij de Golden Delicious, het be- langrijkste ras van de Zeeuwse appel telers. Bijna overal zal het nodig zijn de vruchten van dit ras te dunnen om dat er te veel aan de bomen zitten. In sommige gevallen gebeurt dat met chemische middelen. Een ander be langrijk ras van de Zeeuwse appel- telers is de James Grieve. Hiervan zitten er ook veel vruchten aan de bomen, maar dit ras kan zeer lang een zware rui te zien geven. Het vorige jaar leek het ook dat er een goede oogst van James Grieve zou komen, maar in juni volgde een zo zware vruchtrui dat er een kleine oogst overbleef. Een ander ras dat een zware rui in juni te zien kan ge ven is de Cox's Orange Pippin. Op het ogenblik is de vruchtzetting bij dit ras redelijk, maar toch niet zoda nig dat een grtoe oogst van deze appels verwacht moet worden in Zee land. Goudrenet is erg wisselvallig maar valt gemiddeld tegen. Er zal in Zeeland een grotere oogst van goudrenet komen dan het vorig jaar maar van een topoogst zal geen spra ke zijn. Op veel bedrijven is er spra- 55 (Van een onzer verslaggevers) VEERE De vereniging „Vrien den van Veere" zal zaterdag a.s. in het raadhuis te Veere zijn algemene jaarvergadering en congres houden. Het congresprogramma vermeldt o.m. voordrachten van leerlingen van de lagere scholen te Veere, die zijn uitgeroepen als prijswinnaars in de door de vereniging georganiseer de opstelwedstrijd. Na de voordrach ten volgt de prijsuitreiking. Voor het bestuur treden als juryleden op ir. H. Dibbits en mevrouw E. Pee- raer-De Mol. Vervolgens maakt het gezelschap een vaartocht van Veere naar Kam perland met de vroegere veerboot „Zuidvliet", die voor deze vaartocht door de huidige eigenaar, de heer C. Noordhoek te Kortgene, speciaal naar Veere wordt gedirigeerd. Aan een koffietafel in het restaurant „Het Veerse Meer", zal als gast aan wezig zijn de burgemeester van Wis- senkerke, de heer P. Wisse, die als „overbuur" van Veere, de ontwikke ling ter plaatse zal toelichten. Na terugkeer te Veere kunnen de deelnemers het ringrijden bij de CampVeerse Toren bijwonen. Tegen vier uur houdt vervolgens dr. E. Scholliers, lector aan de rijks universiteit te Gent, in de raadzaal van het stadhuis een lezing over de economische en politieke relaties tus sen Zeeland (vooral Walcheren) en Antwerpen in de 16e eeuw. De congresdag wordt besloten met een diner in „De Campveerse To ren", ke van een matige vruchtzetting. De zomerrassen als Stark Earliest en Yellow Transparant zijn redelijk tot goed. Ten aanzien van de peren is de si tuatie van bedrijf tot bedrijf erg ver schillend, maar over het algemeen zal de produktie belangrijk kleiner zijn dan het vorig jaar, toen er overigens sprake was van een topoogst van pe ren in ons land. Het belangrijkste ras van de Zeeuwse perentelers is de Conférence en hiervan wordt een re delijke oogst verwacht, maar beslist geen grote oogst. Vrij goed gezet zijn zomerrassen als Précoce de Trevoux en Clapps Favorite. Triumph de Vien- ne is op de meeste bedrijven matig en matig tot slecht zijn ook rassen als Beurré Lebrun en Bonne Louise. Doyenné du Cornice is wisselvallig, maar zal gemiddeld toch slechts een matige produktie geven. Landelijk wordt gesproken over een perenproduktie van hoogstens de helft van het vorig jaar. Zeeland zit wel iets beter, maar het zal toch wel veel minder worden dan in het peren- jaar 1968. De Zeeuwse pruimen zijn overwegend goed gezet maar de pro duktie hiervan zal toch belangrijk kleiner zijn dan het vorig seizoen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Op lange termijn zou een ingrijpende sanering in de binnenstad van Zierikzee, gepaard gaande met verplaatsing van een aantal bedrljvlgheldsvormen nodig zijn. Tot deze conclusie komt het eco nomisch technologisch instituut (ETI) voor Zeeland in een rapport dat het op verzoek van heit college van b. en w. heeft uitgebracht. Dit rapport zou dienen als basis voor een nieuw bestemmingsplan voor de bin nenstad dat door de Rotterdamse stedebouwkundige ir. V.R.A. van He- zik zou worden ontworpen. Het rapoprt stelt, dat de nog be trekkelijke zwakke structuur van het winkelapparaat gezien moet worden tegen de achtergrond van de huidige bevolkingsbasis, circa 7-800 inwoners voor Zierikzee en circa 16.000 in woners voor de rest van Schouwen- Duiveland. Rekening houdend met toenemen de bestedingen door streekbewoneis en toeristen kan de extra behoefte op 4500 m2 winkeloppervlakte wor den gesteld. Voorts constateert het E.T.I.-rap- port dat er in de Zierikzeese binnen stad verschillende vormen van be drijvigheid gevestigd zijn, die daar in volgens moderne opvatingen niet meer geheel op hun plaats zijn. Het rapport stelt dat de gemeente regu lerend kan optreden door een aan koopbeleid voor de saneringsgebie- den te voeren dat erop gericht is zeg genschap over de bestemming van panden en gronden Ie krijgen. Bij aankoop van «en Pfaff zigzag-machina kan immers in de meeste gevallen uw oude naaimachine, ongeacht welk mede, worden ingeruild! Bespreek de» mogelijkheid eens in oen Pfaff-zaak. ONS ZIGZAG-PROQRAMMA LOOPT VAN ELEKTRISCH. COMPLEET MET KOFFER BERGEN OP ZOOM: Kortemeestraat 17 tel. 01640-5878 TERNEUZEN: Nieuwe Diepstraat 23 tel. 01150-2294 Verder verkrijgbaar bij: A. C. BAST1AANSE Papegaaistraat 4, Goes tel. 01100-7476 H. A. DE BREUCK B. F. v Waesberghestr. 16 Holst teL 01140-2215 G. HEMELAAR: Nieuwendijk 29, VUssingen tel 01184-3729 G. HEMELAAR: Langeviele, Middelburg tel. 01180-5241 (Van onze correspondent) MIDDELBURG De Zeeuwse Ring rijders maken zich weer op voor de voor de deur staande kampioenschap pen, die voor wat betreft de ere klasse op 14 juni in Domburg zullen worden verreden. Dit seizoen hebben twaalf drietal len ingeschreven voor de kampioens- strijd om de zilveren medaille, die be schikbaar is gesteld door prins Bern- hard. Grootste kanshebber voor de titel is het eerste drietal van Koude» kerke met Cees Outerman. A. Reij- nierse en de voor Johan Vos in de plaats gekomen Bart Brasser. Het Koudekerkse drietal kan evenals het drietal van Westkapelle de eerste be ker blijvend in het bezit krijgen. Favoriet voor het persoonlijk kam pioenschap in de ere-klasse is de kampioen van vorig jaar Cees Outer man, terwijl ook de enige vrouw in het ringrijdersgezelschap, Marietje Minderhoud uit Westkapelle hoge ogen gooit. Zij werd vorig jaar re serve-kampioene. Verwacht mag worden dat de strijd dit jaar bijzonder spannend gaat war den. Sam Minderhoud, die in 1964 en in 1966, de meeste ringen stak en kampioen werd, zal zich ook ten voile in de strijd mengen. Indien hij er in slaagt dit jaar kampioen te worden mag hij de eerste beker behouden. Ook de strijd in de eerste klasse, die op 19 juli te Zoutelande wordt verreden zal spanning opleveren. In deze strijd zullen zich vijf drietallen van Aagtekerke roeren, die daarmee een goede kans op het kampioenschap maken. Veel mag verwacht worden van het drietal van Middelburg be staande uit J. Timmerman, L. Tim merman en J. Cevaal. Zij promoveer den vorig jaar. Tijdens het kampioen schap in de tweede klasse staken de Middelburgers 67 ringen terwijl de kampioenen van Souburg in de eerste klasse 66 ringen staken. Inzet voor de strijd in deze klasse is een medaille van de commissaris der Koningin in Zeeland. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op 25 juni zullen de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond en de Zeeuwse Chris telijke Plattelandsvrouwenbomd in Goes him jaarvergaderingen en een gezamelijke toogdag houden. De jaarvergadering van de Zeeuw se C.B.T.B. begint om tien uur in de Prins van Oranje terwijl op hetzelfde tijdstip de vergadering begint van de C.P.B. in zaal Juliana. Na afloop daarvan begint de ge zamelijke toogdag, die wordt gehou den in de Prins van Oranje. Tijdens deze bijeenkomst zal een rede wor den uitgesproken door mr. B. Bies heuvel, voorzitter van de a.r.-fractie in de Tweede Kamer en oud-voorzit ter van de Nederlandse C.B.T.B. Na een optreden van „The Shep herds" zal officieel afscheid worden genomen van de heer J. v. d. Bos als voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B. De sluiting van de toogdag wordt verricht door ds. A. Heuzeveldt. MIDDELBURG In de seire ten toonstellingen die het Zeeuws Mu seum te Middelburg gedurende de zomermaanden organiseert, exposeren thans tot en met 28 juni Els Holie- brandse en Dolf Jaspers. De jonge Middelburgse schilderes is nog geen uitgerijpt talent, getui ge de verscheidenheid van stijl waar in zij werkt. In haar schilderijen, zoals het hier bij gereproduceerde havengezicht, neigt zij naar het mathemathisch con structivistische, in elk geval naar een zekere stylisering, daarnaast toont zij tekeningen, die de werkelijkheid weergeven, zoals zij zich aan het oog voordoet, terwijl zij in enkele kleu- renlino's haar motieven weer veel vrijer behandelt. In al deze uitingen verraadt haar werk echter een on miskenbaar goed niveau en zo gezien is de diversiteit van haar uitingswij ze slechts een teken van leven en groei, die zeker tot een stijleenheid zal groeien, welke schone resultaten te zien geeft. In dit stadium van haar werk heeft Els Hollebrandse een goed tegen wicht aan haar mede-exposant Dolf Jaspers, die al jaren lang zijn eigen stijl gevonden heeft en deze ook hier trouw blijft. De hevig bewogen kleur rijke expressionistische schilderwijze la Soutine e.a. is het uitdrukkings middel voor zijn uitgesproken manne lijk temperament, Hij toont hier o.a. enkele landschappen waarvan vooral dat met een rode kar opvalt, een uit muntend stilleven met een schapekop, waarin hij de dramatiek van het zachte tot de dood overgegane leven bijna burlesk gestalte geeft, een mooi blond naakt en een treffend zelfportret. De tegenstelling van typisch vrou welijk en typisch mannelijk tempe rament, van zoekend en uitgerijpt talent, de materie olieverf bij de een en de verschillende technieken bij da ander verlenen deze expositie eert bijzondere spanning en maken haai daarom geslaagd en boeiend. WILLEM ENZINClJ

de Stem | 1969 | | pagina 7