DRS. ROSCAM, DIRECTEUR R.I.V.O. Chloor kan mosselen redden Een wereld cuiina ONTREDDERING EN RAVAGE voor belangen jongeren Plaatselijk Jeugdbeleid Goes - Werkgroep In gesprek met Albert van Walle Statenlid van Dongen uit Zeeuwse politiek Nieuwe LTS in Middelburg it en waar BRUINISSE BEZORGD OVER HOOG WATERPEIL Grote onzekerheid over mosselseizoen erts ■flessen^ VANDAAG MORGEN r nieuws uit 1 en streek dag. 3-5-7 't keukencentrum Minder bestendig voor D-diplo ma Culturele opbouw in West- Z.-Vlaanderen Sloot Schrammen Trainerscursus in Zeeland HET HUIS VAN ST. ELOY Gouden armbanden van voortreffelijk goudsmeedwerk J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) GOES Na de hear-in over het jeugdbeleid, is in Goes een werk groep gevormd onder de naam ..Plaat selijk Jeugdbeleid Goes". De PJG be doelt een overkoepelend orgaan te zijn met als voornaamste opdracht: het behartigen van al1 e belangen van de Goese jeugdgemeenschap (geor ganiseerde jeugd). In de PJG zitten vertegenwoordi gers van allerlei jeugdgroeperingen en een representant van de gemeen te. De voorzitter van de werkgroep, de heer T. van Maurik, gaf gisteren tijdens een persconferentie een uit eenzetting van de bedoelingen, die de werkgroep heeft. „Wij willen", zo zei hij, „zo breed mogelijk gaan werken. Als we het samen doen, gaat het al lemaal wat gemakkelijker. We zou den graag zien, dat er een wissel werking ontstaat tussen de diverse jeugdgroeperingen en het PJG. Er moet regelmatig inspraak zijn". De werkgroep wil deze inspraak tot stand brengen door het regelma tig houden van hear-in's, waarin ie dereen mondig is. Alle wensen, die naar voren worden gebracht, zullen door het Plaatselijk Jeugdbeleid wor den opgevangen en. indien mogelijk, worden behartigd. De gemeente Goes zit met het le vensgrote probleem, dat de jeugd in de leeftijdsgroep 14 tot 18 jaar geen mogelijkheden heeft tot ontspanning (buiten de sport). Het PJG hoopt, dat het gemeentelijk jeugdsubsidie- beleid zal worden afgestemd op de verlangens van de werkgroep. „Er moet", zo zei de heer Van Mau rik, „een relatie van vertrouwen ont staan tussen ons en de gemeente". Het adres van het Plaatselijk Jeugd beleid Goes is voorlopig het jeugd- gebouw „De Veste" aan de Keizers- dijk. Het secretariaat heeft de heer S. Dingemans, Cypressenstraat 5 in Goes. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Een groep „ver ontrusten" in West-Zeeuwsch-Vlaan- deran is van mening, dat meer dient te worden gedaan aan de verdere op bouw van de streek op cultureel cre atief terrein. Een groep, onder voorzitterschap van de heer R. Wasterval, vraagt zich ook af, of bepaalde vormen van dienst verlening o.a. het maat schappelijk werk, de bejaarden zorg en jeugdwerk kruisverenigingen en bibliotheekwezen, kunnen worden gecorördineerd. Voorts oppert de groep de gedachte van een „welzijns- stiehting" voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Om over deze zaken de mening van meer inwoners uit de streek te kunnen vernemen, is, in samenwer king met de Stichting Zeeland, voor belangstellenden een openbare bij eenkomst belegd op maandag 23 juni om 20 uur in de Burgerzaal van het gemeentehuis in Oostburg. (Van een onzer verslaggevers) BRUINISSE Het stijgende wa terpeil in het Zijpe heeft grote be zorgdheid veroorzaakt in Bruinisse en Oosterland op Schouwen-Duive- land. Hoofdingeland H. J. van de Zande gaf tijdens de vergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland blijk van deze bezorgdheid. Hij merkte op, dat een eventuele storm vloed ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Volgens de heer Van de Zande zijn de gegevens van de technische dienst van het water schap niet in overeenstemming met de prognoses van Rijkswaterstaat. (Van een onzer verslaggevers) GOES Als het afvalwater van Goes (dat via een gemaal bij Kattendijke de Oosterschelde in stroomt) direct wordt ge chloreerd, dan zal het mosselseizoen geen gevaar lopen. Dit is de mening van drs. R. Th. Roscam, directeur van het Rijks Instituut voor Visserij Onderzoek in Ymuiden. „Het valt niet mee om over jezelf te praten, maar ik geloof dat ik een van de zeer weinigen in Nederland hen die op een 65-jarige loopbaan als tam boer-majoor bij een muziekkorps kan terugzien". Aan het woord is Albert van Walle, tamboer-majoor van de stedelijke harmonie „De Vereenigde Vrienden" te Sas van Gent. De heer Van Walle wordt in september 75 jaar. Sinds enkele jaren bewoont hij een kamer in 't bejaardencentrum „De Redoute". Jk heb eigenlijk mijn opleiding als tamboer gekregen bij een depót-mu ziekkorps van de infanterie te Den Haag. Want voor tamboers is er vrij wel geen opleidingsmogelijkheid in Zeeuws-Vlaanderen, althans in mijn jeugdjaren niet. Je mag niet vergeten dat ik als knaapje van 10 jaar voor 't eerst met „het" muziek mee mocht". In dienst had ik een fijne tijd. Toen ik het uniform uittrok wist ik nog net zoveel van het leger als toen ik er binnenstapte. Een geweer heb ik nooit afgeschoten, ik werd direct bij het depót-muziekkorps geplaatst. „Mijn diensturen bestonden uit repe tities met het korps en verder luister den wij alle mogelijke plechtigheden op en die waren er wat in die tijd. Als solist-tamboer heb ik vele con coursen in België gewonnen. Die wa ren erg in trek bij het publiek. Je moest dan én marsen slaan én je rit me-partij spelen in concoursstukken. (Van een onzer verslaggevers) GOES Er heerst momenteel Srote onzekerheid over het a.s. jjiossekeizoen, dat in de loop van de maand juli of begin augustus zou moeten beginnen. Als niet onmiddellijk een oplossing wordt Bevonden voor de ernstige ver vuiling van het Oosterschelde- "ater langs de kust van Zuid-Be- yeland, komen de mosselkwekers grote moeilijkheden, omdat zij jtoch in het binnen- noch in het buitenland mossels mogen ver- dopen. Het produktschap voor vis heeft n.l. een nieuwe veror dening gemaakt, die eist. dat zo- Wel voor verzending van mossels ,?]Sen land. als daarbuiten, certificaten nodig zijn. Het aantal bacterieën in de juosselverwaterplaatsen bij Yer- is zo groot, dat geen certifi- a en verstrekt zullen wprden, «lang de situatie zo blijft. Het orige mosselseizoen moest en- jeie dagen eerder worden beëin- j 'oen. geconstateerd werd, ,f. e coli-getallen in het mos- eivlees te hoog waren. LBURG Rijksopleia;. or Onderwijzers !!.,&- de dames E. Bakt 8 :g, M. Dierikx, O. de M s' Weennig (allen VW1" «oerland, St. Armalam?111" Malieki, VlissingMT^ n geen kandidaten aW examen wor-dt voorg^," Han<k-lsavon,( euwsch-Vlaanderen: 7S' a. Hameiink, A P. van de Velde en R. Verstelle, pjjr" idelsavorodschooï j-j r is): P. Bareman, M. iJ!' irten, J. van de Weg» (li ■uzem) en T. Kayser, sC HT De heer W. Kak, Kapelle, werkzaam 0» I secretarie aldaar, behaal! Utrecht gehouden exam,! ma middelbare sociale ar .A.). NGEN Aan de htg te is de heer J. j Heinkenszand geskJd eindexamen weg- en water. Ie. (ADVERTENTIE) witte druiven, tiven, sinaasappel kvvas» troen kwast, - - «TOONSTELLINGEN 5URG chief: Zeeland en de synode tl: World Press Photo DIVERSEN 5EN itad: Braderie 5URG ater 918 uur ur Walcheren «TOONSTELLINGEN elder: Schilderijen van lakker DIVERSEN SEN itad: Braderie SURG ater 918 uur ur Walcheren ilder 19.30 uur :hieting r deze rubriek: tel. 01180- 'ostbus 116 in Middelburg. DE STEM VAN DONDERDAG 12 JUNI 1969 De keuken in landhuisstijl Baronielaan 59 Breda ^uitzichten voor i. "Wag en zaterdag Kv!?!eld c'00r het J«MI op woens- "aB om 18.00 uur: "wegend zonnif o Warm, maar la- rnL,i Waars('hÜn,'jl< »>imler bestendig. mj*y?ersvooruitzichten in cijfers ge- dav a over Neerland. Voor vrij t5l°;nta' uren zon: 9 of meer. Min. jj p,: 1 '°t 5 graden boven normaal. lorni ,p': 3 meer graden boven vak-! ^ans °P e endroge periode o» nstens 12 uur: 95 procent. Kans tenten Sebeel droog etmaal: 90 pro of^!!r zate.rt'agt Aantal uren zon: 6 b0,,„ Min. temp.: 2 tot 7 graden lr»l? "ormaal. Max. temp.: 1 tot 7 dros! 0ven normaal. Kans op een Itj f Penode van minstens 12 uur: «tmaal! w!' Kans op een geime1 droo '"aal. 70 procent. „Er staan grote belangen op het spel", aldus de heer Roscam. „Chlore ren kost heel veel geld, maar dat mag naar mijn mening geen rol spelen. Het moet binnen twee maanden te realiseren zijn. Op het ogenblik wordt het water nog elke dag onderzocht. De bevindingen zijn zeer ongustig". Het mosselvlees mag maximaal slechts 5 coli-bacteriën bevatten per gram. De coli-getallen liggen op het ogenblik, zoals bekend, veel hoger. „Dat betekent", aldus de heer Ros cam, „dat in deze situatie geen mos sel verzonden mag worden. Interna tionaal zijn eisen vastgesteld. De mos sel zal daaraan moeten voldoen". Volgens de directeur van het RI- VO zijn er besprekingen gevoerd over chlorering, maar daarmee is men (ADVERTENTIE) nog niet veel verder gekomen. Chloor in het water brengen bij Kattendij ke blijkt op technische problemen te stuiten. Op het ogenblik wordt onder zocht of chloor kan worden toege voegd aan het rioolwater nabij Goes. Intussen is grote onrust ontstaan onder de mosselkwekers in Yerseke, die vrezen, dat door te veel publi citeit over het verontreinigde water en de consequentie daarvan, het bui tenland zal worden afgeschrikt. De mosselhandelaren in Yerseke moeten het vooral van de export hebben. Het gemaal bij Kattendijke, waar het Goese afvalwater in de Ooster schelde komt. (Van een onzer verslaggevers) Dat was niet altijd eenvoudig omdat je merendeels met vreemde korpsen moest optreden. Ik heb daar nooit veel ophef van gemaakt want muziek was voor mij een tweede levensbeleving die ik zelf onderging. „Het huidige tamboerkorps van de Vereenigde Vrienden heb ik helemaal zelf opgeleid. Ook de tamboers van Philippine en Kloosterzande hebben van mij les gehad. Tevens heb ik een drumband voor de gymnastiekvereni ging THOR samengesteld. Nu na 65 jaar actief medewerken aan ons mu ziekgezelschap denk ik er over te stoppen. Maar ik bewaar mooie her inneringen aan mijn 65-jarige muziek, loopbaan. Toen ik 50 jaar tamboer majoor was kreeg ik de bronzen me daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. „Wanneer ik mijn trommel aan de wil gen zal hangen weet ik nog niet. Eerst ga ik op vakantie bij mijn dochter in Engeland. Daar ga ik eens fijn genie ten van die prachtige Engelse muziek korpsen. Deze korpsen hebben een bepaalde manier van muziek maken die erg rustig aandoet. „Vroeger moest je een bepaald inko men of vermogen hebben om een be stuursfunctie te kunnen vervullen, al thans voor de erefuncties in het be stuur. Dat is langzamerhand verbeterd en nu vind je uit alle lagen van dé samenleving mensen in het bestuur. Jammer dat er niet meer jonge men sen zich geroepen voelen om in dé vrije tijd muziek te spelen. De gemid delde leeftijd van onze korpsledeé begint wel een beetje hoog te liggen (ADVERTENTIE) (Vervolg van pagina 1) jjet spitsuurverkeer vormde kilo meters lange files. De gevolgen van de botsing waren verschrikkelijk. De personenauto rd totaal vernield en in elkaar «edrukt. Het stoffelijk overschot van ie bestuurder zat tussen het ver wrongen metaal geklemd. De be stuurder van de vrachtauto moest uit zijn vernielde cabine worden be vrijd Hii werd zwaar gewond. In de bus raakten de kinderen in paniek. Velen lagen kermend met arm en beenbreuken tussen de banken. Ver schillende hadden een shock en lie pen verdwaasd rond tussen de ruines van versplinterd glas, stukken staal van de uiteengereten voertuigen, olie, benzine, weggeslingerde accu's en plassen bloed. Wegenwachters, burgers, artsen, ambulancepersoneel, politie en E.H. BO.-mensen begonnen onmiddellijk met het verzorgen van de gewon den en het bevrijden van de dode uit het autowrak. Dat laatste lukte pas met grote moeite, nadat het wrak uit elkaar gedrukt was met hydro- lisohe persen. Het slachtoffer werd deerlijk verminkt bevrijd en op een nabij gelegen erf neergelegd. De kinderen, leerlingetjes van de latidbouwhuishoudschool De Leeuw- ttjes uit Terneuzen, die een school reisje naar Amsterdam hadden ge- 1 maakt en nu, op de terugweg waren, raakten spoedig over de eerste schok heen. Ze verzamelden zich, velen Woedend uit schrammen en builen, aan de kant van de weg in een droge sloot. Daar werden ze verzorgd en hun wonden verhonden. De ouders van de kinderen ln Ter- neuzen werden gewaarschuwd door Je gemeentepolitie ter plaatse. Omwonenden uit de omtrek van de onheilsplaats waren, na het horen van de verschrikkelijke klap waar mee drie auto's tegen elkaar vlogen, komen toelopen en stonden in lange drommen verbaasd te kijken. Bur gers hielpen waar ze helpen konden. Verschillende van de meisjes, die er met schrammen en builen vanaf waren gekomen, lagen zachtjes in het gras te huilen. Met erote anvstopen (keken ze naar de dingen om zich •heen, die zo wreed een einde maakten 'aan hun dagje uit. Een meisje met lang 2wart haar en een gekneusde elleboog: „We re den gewoon op de weg. Opeens za gen we de groene auto zigzaggen. Toen kwam er een klap en begonnen we te schreeuwen. Ik weet niet wat er nrecies gebeurd is". Een ander meisje staat stil jamme rend te kijken naar de gewonden op de grond en naar het vele bloed dat op de voertuigen en op de weg druipt. Iemand leidde haar weg. Een van de leidsters, haar jurk vol bloedvlekken: „Ik geloof dat het nog meegevallen is, het had allemaal veel erger kunnen zijn". Een ander meisje: „Ik durf niet naar huis. Wat zal mijn moeder zeg gen? Ik durf nooit meer in een bus". Op de foto's De bus en de vrachtwagen zwaar beschadigd langs de kant van de weg. MIDDELBURG Het gaat niet alleen om technische, maar ook om de maatschappelijke kwaliteiten, die de technische school zijn leerlingen meegeeft. De heer G. Bramer, voor zitter van het Christelijk beroeps onderwijs, zei dit bij de opening van de Christelijke L.T.S. „Klarenbeek" ln Middelburg. Hij wees op de eigen tijdse ontwikkeling van deze school en op de grote taak, die hen te wach ten staat. Haven en industriegebied, breiden zich steeds meer uit. Per jaar is er vraag naar honderden geschoolde ar beiders. Hij pleitte voor verbreding van de onderwijstechnieken. Binnen kort komt er een afdeling Proces technieken en een I.T.O., Individueel technisch onderwijsafdeling, aan de ze school. Door een gordijn weg te trekken, onthulde de heer G. Bramer, de naam van de school. „Klarenbeek", is de tweede Christelijke L.T.S. in Zeeland. Binnen enkele jaren hoopt men een derde school te kunnen openen in Goes. In het komende cursusjaar, zullen tweehonderd vijf tig tot tweehonderd zeventig leer lingen het gebouw gaan bevolken. Met een beetje goede wil kunnen er vijfhonderd op deze school geplaatst worden. (Van een onzer voetbal- medewerkers) MIDDELBURG Bij voldoende deelname zal er ook in Zeeland weer een trainerscursus B worden gehou den. Het D-diploma geeft recht op een licentie om als voetbaltrainer op te treden (tegen betaling) van clubs, die uitkomen in de 4e klas van de KNVB en lager. Tot de cursus kunnen worden toe gelaten zij die tenminste 18 jaar zijn, een blanco strafregister bij de KNVB hebben een een test aangaande vaar digheid in baltechniek met goed ge volg hebben afgelegd. Daarnaast vindt een persoonsbe oordeling plaats aan de hand waar van mede wordt bepaald of de gega digde voor toelating tot de cursus in aanmerking komt. Het ligt in de bedoeling om op 13 september 1969 met de cursus te be ginnen, terwijl deze eind maart 1970 zal worden afgesloten. Examen 6 april 1970. De cursus bestaat uit 31 lessen van 2% uur, te weten: theorie: 5 lessen voetbaltheorie, 1 les leiding geven en 5 lessen EHBO/sporthygië- ne; praktijk: 16 lessen voetbaltrai ning en 4 lessen conditietraining. De lessen in voetbal- en conditie training vinden als regel op zater dagmorgen plaats en de overige les sen op een doordeweekse avond, meestal op maandag. De test in vaar digheid baltechniek vindt plaats op 16 augustus en 23 augustus van dit jaar. Het cursusgeld bedraagt 230, plus ƒ45,examengeld. Aanmel dingsformulieren tot deelname aan deze cursus kunnen worden aange vraagd bij de KNVB, afdeling Zee land te Middelburg. De inschrijving sluit op 14 juni 1969. AARDENBURG De heer Van Dongen (K.V.P.) lid van G, S. van Zeeland, is niet bereid bij de staten verkiezingen van het komende jaar nog een kandidatuur te aanvaarden. Dit besluit heeft geen politieke ach tergrond, verklaarde de heer Van Dongen ons desgevraagd, „ik heb mijn vrouw beloofd op een redelijke tijd te stoppen. Straks ben ik 64 jaar en dat is een mooie leeftijd om er mee op te houden". Het besluit van de heer Van Don gen om zich na de Tweede Kamer nu ook uit de Zeeuwse politiek terug te trekken, komt voor ingewijden niet onverwacht. Bij de vorige statenver kiezingen heeft hij al aan de toen malige voorzitter van de K.V.P., kring Zeeland, laten weten dat hij nog maar één periode in de staten zitting wilde nemen. De laatste tijd gingen er echter in bepaalde kringen geruchten dat de heeft Van Dongen toch nog bereid zou zijn nogmaals vier jaar te blijven. „Die geruchten berusten nergens op", verzekert de heer Van Dongen, „mijn besluit om me terug te trekken staat vast". Nu reeds worden er ten huize Van Dongen plannen gemaakt voor de vrije tijd die thans eindelijk voor de deur staat. „Het eerste deel van mijn leven heb ik gezworven (o.m. het be kende Nova-Zembla-avontuur) en zwervend hoop ik mijn leven te ein digen". De caravan wordt al klaar gemaakt. „Mijn vrouw en ik verheu gen ons enorm op de komende trek tochten". De heer Schorer (P.v.d.A.) verlaat, na de komende statenverkiezingen eveneens het Zeeuwse college van G.S. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 3