Revolutionaire regering vervangt NLF in Parijs in KVP Nieuwe acties van Veilig Verkeer Dreun van jongeren- voorzitter trilt na DERK DE VRIES Perfekt tot de laatste trek Liberalisatie huren werkt bevredigend Moeder (42) verwondt kinderen met hamer Vragen over conflict van kunstenaars Minister Schut: Bijna miljard in schatkist door B.T.W. Onechtebaby zet eiland in fep en roer Gedaante Programma Cambodja breekt met W.-Duitsland Dreun Voorzichtig mm Alg KORT GEDING TEGEN PASTOOR MIEDEMA Nieuwe defensieve raket in USSR Vakantie-oiigevallciicSjfer drukken Proefritten Torenspits uitgebrand 1 DE STEM VAN DONDERDAG 12 JUNI 1969 11 (Van onze redactie buitenland) PARIJS-SAIGON De nieuwe voorlopige revolutionaire regering voor Zuid-Vietnam zal bij de vredesbesprekingen in Parijs de plaats innemen van het Nationale Bevrijdingsfront. De NLF heeft ook alle bevoegdheden overgedragen aan de nieuwe regering. De gisteren bekend gemaakte ministerslijst bevat geen verrassingen. Alle kabinetsleden komen uit de leiding van het bevrijdingsfront en de voorlopige regering wordt dan ook in Saigon niet gezien als een coa litie- of verzoeningsgroep maar als een „hard" NLF-Iichaam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Eeerste Ka mer heeft minister Schut (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening) ge legd dat de huurliberalisatie heel be vredigend werkt. Bij een onderzoek naar de stijging van de huren in Zee land en het noorden van het land is gebleken dat de huren gemiddeld ze ker niet meer zijn gestegen dan in de niet-geliberaliseerde gebieden. Het verheugende is dat in het zui den, noorden en oosten van het land ook huurverlagingen zijn geweest, zei de minister. Z(jn conclusie was dat met de huurliberalisatie een betere aanpas sing van de huren aan de waarde van de woning wordt bereikt. Sterk ontkende hij dat de sociaal zwakken in de geliberaliseerde ge bieden ten opzichte van de verhuur ders rechteloos en machteloos zouden zijn. „Wij zijn met het vrijmaken van de huren op de goede weg en gaan daarmee door", aldus de minister. Fel wees hij de verwijten van de socialist Broeksz van de hand, als zou het woningbouwbeleid niet so ciaal zijn. Wij streven naar passende woningen voor ieder gezin, dat is door en door sociaal, zei de minister. „De heer Broeksz heeft hier zijn uiterste best gedaan de wet huurders- bijdragen te verwerpen, dat was een puur sociale wet. Ik zou het ver werpen meer politiek dan sociaal wil len noemen", aldus de minister. Over de woningnood zei ir. Schut: „Het woning-tekort is mede een ge volg van onze stijgende welvaart. Van een te kort door de Tweede We reldoorlog is geen sprake meer. We zullen het woning-vraagstuk nog lan ge tijd meetorsen. Juist ook, omdat wij steeds weer nieuwe wensen heb ben. Maar we hoeven ons over de produktie van het aantal woningen in de laatste jaren beslist niet te ichamen, zei minister Schut. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG In de eerste vier Kaanden van dit jaar bedroeg de opbrengst van de omzetbelasting ™9 miljoen gulden. Hiervan betrof 461 miljoen de be uling in 1969 van omzetbelasting geheven volgens het cascadestelsel, zodat aan Belasting oveT Toegevoeg de Waarde in deze periode 968 mil joen werd ontvangen. Het laatstge-j teemde bedrag is in hoofdzaak de belasting geheven over de leveringen ,an goederen en diensten in de Kaanden januari en februari en wer de invoer van goederen en in Kaanden januari t.m. april. ST. HEUER (A.P.) In het Plaatsje St..Heiier op het Britse kanaaleiland Jersey is enige «eming ontstaan over het feit z de 21-jarige Maria Zelia Ba- n 'a een kind heeft gekregen, at mag daar niet als de moeder ongetrouwd is en volgens een uae wet moet de overtreedster i. nd verlaten. a komt uit Madeira maar nut er niet naar terug te keren, fl is al twee jaar op Jersey, aar zij in een fabriekje werkt. ljar baas wil haar in dienst vi„a n en ve,en °P het eiland B.d®n dat men Maria niet mag zS Reeds gaan lijsten e" is er een petitie onder end door 5000 mensen die kegg" t'1"1 Maria niet wordt Premier van de nieuwe regering is Oheynh Tan Phat, voorzitter van de NLF. Twee andere leden, Tran Boeoe Kiem en mevrouw Hgoejen Thi Binh zijn respectievelijk leider en plaats vervangend leider van de NLF-dele- gatie in Parijs. Mevrouw Binh gaat Kiem opvolgen, die naar Vietnam terugkeert. In een radio-uitzending van de NLF werden alle Amerikaanse vrienden van de Vietnamezen aange spoord, „een beroep te doen op de regering Nixon alle Amerikaanse troepen uit Vietnam terug te trekken om de oorlog tot een vreedzame op lossing te brengen." Inmiddels heeft president Thieu de voorlopige revolutionaire regering „slechts een nieuwe gedaante van het Nationale Bevrijdingsfront" genoemd. Wat betekent deze regering als ze bevolking noch gebied onder haar ge zag heeft, zo vroeg hij zich af. Het was slechts een nieuwe „propaganda- maatregel". Er veranderde niets aan de politieke en militaire situatie. Wat de conferentie in Parijs betreft, „wij zullen die steeds blijven beschouwen als bilaterale bijeenkomst, ongeacht wijzigingen van namen en etiketten bij de andere partij," zei Thieu. Radio-Hanoi riep gisteren om dat de revolutionaire regering in het zui den plechtig beloofd heeft de Zuid- vietnamezen naar de overwinning op de Amerikaanse imperialisten te lei den en voorbereidingen te treffen voor een coalitieregering. De voorlopige regering had een uit twaalf punten bestaand politiek pro gram opgesteld, waarin over opvoe ring van de „militaire en politieke oorlog" werd gesproken, en de eis was vervat dat Amerika „behoorlijke" be sprekingen met haar gaat voeren op basis van het tienpunten-vredesplan van de NLF, en onvoorwaardelijk al zijn troepen uit Zuid-Vietnam terug trekt. In welingelichte Amerikaanse krin gen in Saigon werd opgemerkt dat de vorming van de voorlopige regering ..de diplomatieke oplossing van het Vietnamese vraagstuk niet zal verge-1 makkelijken." Het standpunt dat men echter zou moeten innemen was dat „voorlopige regering of NLF, het de andere partij aan de conferentietafel betreft," zo werd gezegd. De bespre kingen zouden dan op de oude voet kunnen worden voortgezet. AMSTERDAM De 42-jarige me vrouw M. C. van den B. heeft in haar woning in Amsterdam haar kinderen Tilly (13) en Alex (9) in hun slaap met een hamer ernstige verwondin gen toegebracht. Volgens de politie liepen zij ook snijwonden op. De kinderen werden hevig bloedend naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht en later ter verpleging opgenomen door de zus ters Augustinessen in de Warmoes straat. De vrouw verdween na haar daad spoorloos. PHNOMPENH (RTR) Het Cam bodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek heeft gisteren aangekon digd dat zijn land de diplomatieke banden met de Verenigde Staten, die in 1965 werden verbroken, zal her stellen, maar die met West-Duitsland zal verbreken. Met de betrekkingen tussen beide landen ging het sinds begin mei snel bergafwaarts, nadat Cambodja had besloten volledige diplomatieke er kenning aan Oost-Duitsland te ver lenen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De K.V.P.-Twee- de-Kamerfractie trilt nog na van de enorme dreun die jongerenvoorzit- ter ir. Jac. Stienen tijdens het weekeinde uitgedeeld heeft. Hij krijgt een stroom van verwijten en van steun. Hij blijft volhouden ondanks alle tegenstroom dat van de 39 K V.P.-Tweede-Kamerle- den er slechts 15 tot 20 werkelijk actief zijn. Hij heeft ze hier en daar ook genoemd De ongenoemd geble ven K.V.P.'ers zijn deels boos op de jongerenvoorzitter, halen deels hun schouders op over diens uitval of zwijgen zonder meer. Ir. Jac. Stienen: „Wanneer een kamerlid niet aan enkele eisen vol doet, is hij volgens mij geen kamer lid. Hij moet goed geïnformeerd zijn, hij moet een goed contact heb ben met de kiezer, hij moet zich goed kunnen presenteren, hij moet zich voor de volle honderd procent inzetten voor zijn politieke werk. Doet hij dit niet, dan belast hij zijn mede-fractieleden extra". Drs. W. K. N. Schmelzer, fractie voorzitter van de K.V.P.: „In iede re fractie van deze omvang treedt de een meer, de ander minder op de voorgrond. De ene groep valt in het parlementaire werk sterk op, de andere groep heeft een waarde volle inbreng in hun vaak bijzonder actief contact met de kiezer". Ir. Jac. Stienen: „Het werk komt nu veel te veel op de schouders van een klein groepje terecht". Drs. Schmelzer: „Vergeet de heer Stienen hierbij niet de enorme ac tiviteiten, die de kamerleden in hun eigen rayon ontwikkelen. Vorig jaar hebben wij Nederland opge splitst in elf rayons. Ieder rayon heeft zijn equipe kamerleden gekre gen. Zij houden er spreekbeurten, spreekuren, plegen overleg met or ganisaties, met gemeentebesturen. Een aantal equipes heeft kans ge zien om in hun rayon alle of de meester gemeentebesturen te bezoe ken, dit naast hun andere politieke werk". Ir. Stienen heeft de laatste dagen een kleine twintig K.V.P.'ers ge noemd, die hij als goede kamerle den beschouwd. Een enkele keer vergeet hij een naam, die in een volgend gesprek aan het lijstje goe de namen toegevoegd wordt. Dit valt bij de nog steeds niet genoem de kamerleden niet al te best. Tij dens de zittingen van de Tweede Kamer circuleert in de banken van de K.V.P.-fractie allerlei correspon dentie over de kritiek van jonge renvoorzitter Stienen. Als kamervoorzitter Van Thiel (die overigens ook op het geslaag denlijstje van de jongerenvoorzit ter voorkomt) tijdens een stemming niet snel genoeg de naam van een K.V.P.'er noemt, roept de socialist drs. J. den Uyl: „Kent u de K.V.P. eigenlijk wel?" Men schatert want de dreun van de jongerenvoorzitter Stienen is ook doorgedrongen tot de andere fracties, die elkaar gniffe lend de namen van de gezakte kan didaten noemen. Drs. Schmelzer: „Ik heb alle be grip voor de taal van de jongeren- K.V.P. die ons kritisch blijft vol gen. Zolang de jongeren-kritiek constructief blijft, kan ik er geen enkel bezwaar tegen hebben. Toch moet ik eerlijk zeggen dat ik rede lijk tevreden ben over de kwaliteit van onze fractie. Natuurlijk, ieder lid van onze fractie is het erover eens dat het altijd beter kan. Welk mens zegt dit niet van zichzelf". De jongerenvoorzitter zal zijn kritiek in het dagelijks bestuur van de K.V.P. (waarin hij als jongeren voorzitter zitting heeft) wel waar moeten maken. De andere bestuurs leden gaan het hem nadrukkelijk vragen. Waarom ook niet. De laat ste partijraad van de K.V.P. heeft immers ook gezegd dat de K.V.P. bij de kandidaatstelling voor het kamerlidmaatschap zeer selectief te werk moet gaan. Alleen kandidaten die zich volledig inzetten, hebben recht om gekozen te worden. Daar over bestaat bij de K.V.P. na de partijraad geen verschil van me ning meer Tot nu toe is dit alle maal nog theorie. De K.V.P.-jonge ren beseffen dit en voorzitter Stie nen vond het daarom nodig de knuppel eens flink in het hoender hok te gooien. Doelbewust. Hjj wist dat de schok groot zou zijn. Hij staat echter achter zijn woor den, die hij zeker niet als een losse kreet bedoeld heeft. Ook niet zijn opmerking dat de K.V.P.-fractie te gemakkelijk achter de regering aanloopt en te weinig kritiek heeft. Drs. Schmelzer: „Ik ben blij, dat de heer Stienen praat over te wei nig kritiek. Hij geeft daarmee toe, dat er wel degelijk van onze kant kritiek gegeven wordt, waar deze noodzakelijk is". Toch blijft ir. Jac. Stienen, de K.V.P.-jongerenvoorzitter, bij zijn kritiek: de fractie stelt zich dikwijls te voorzichtig op. Hij wil kennelijk niet achterblij ven bij de harde houding, die de voorzitters van andere jongeren- politici tegenwoordig aannemen: Jan Nagel van Nieuw Links, J. de Boer van de Arjos, Jac. Huyssen van de C.H.-jongeren, Boersma van de liberale jongeren. Aan dit groepje harde jongens is nu de naam toegevoegd van ir. Jac. Stienen, de ingenieur van de tele communicatie „bij een groot bedrijf in het zuiden van het land". Vlak bij de technische hogeschool waar een andere K.V.P.-professor Steen kamp doceert. Ook deze schoot in eens naar voren in het rustige sfeertje van de K.V.P. Een jaar geleden discussieerden in ditzelfde Eindhoven een zekere mr. P. Aalberse met een zekere drs. P. Bogaers. Mr. Aalberse is intussen uit de K.V.P.-politiek verdwenen, drs. Bogaers verdween ook, maar via het tussenstation van de P.P.R. Hoe lang houden we een zekere ir. Jac. Stienen en een zekere pro fessor Steenkamp nog In het poli tieke nieuws? SCHMELZER ïers Algerije heeft besloten de voorlo pige regering te erkennen. De NLF heeft een permanente missie in Al giers. Deze vertegenwoordiging wordt tot ambassade verheven. Er zal bij de voorlopige revolutionaire regering een Algerijns ambassadeur worden benoemd. Cuba en Cambodja hebben al enige maanden een dergelijke ver tegenwoordiging. De Thailandse troepen in Zuid- Vietnam zullen worden teruggetrok ken zodra er Zuidvietnamese troepen beschikbaar zijn om ze te vervangen. Men heeft de troepen in veel delen van Thailand nodig. De Verenigde Staten is verzocht voorbereidingen te treffen voor de overneming van de gevechtstaak in het gebied van Ben Cat bij Saigon, waar circa zesduizend man van de Thailandse zwarte-panterdivisie zijn gelegerd, door Zuid-Vietnam. (Van onze correspondent) HEERLEN Pastoor N. Alleman van de parochie van H. Michael (het Eikske) in Schaesberg heeft een kort geding aangespannen tegen zijn voor ganger, pastoor E. Miedema, De inzet bij bet kort geding is o.m. de overdracht van een aantal paro chiebescheiden. waaronder de kerke lijke administratie. Mr. Quaadvlieg uit Heerlen zal optreden als raadsman van pastoor Alleman. Het kort geding zal maandag voor de Maastrichtse rechtbank dienen. WASHINGTON (Reuter) De Sovjet-linie neemt momenteel proe ven met een verbeterd type anti raket die na lancering zijn motoren kan stoppen om daarna, wanneer hij het vijandelijk projectiel heeft op gezocht, de motoren weer te starten. Dit is onthuld door het Amerikaan se departement van defensie in Washington. Minister van defensie, Laird, waar schuwde dat er, als het congres de constructie van defensie wapens zou beperken, „geen andere keus over blijft dan onze strategische offensie ve kracht te vergroten." (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM 837 doden, meer dan 15.000 gewonden. Dat zijn de trieste verkeersongevallencijfers van de vakantiemaanden juni, juli en augustus vorig jaar. Cijfers, die het Verbond van Veilig Verkeer dit jaar genoodzaakt hebben de komende weken een grote „veilig uit, veilig thuis" vakantie-actie van start te laten gaan. De motto's: "2 en 1/4" (twee uur rijden, een kwart uur rusten) en „drinkjjjenrijik". SCHIPHOL (ANP) Om 12.15 uur gistermiddag zijn 150 van de 300 mariniers, die 10 dagen geleden naar Curacao werden gezonden, per DC-8 van de KLM op Schiphol teruggekeerd. Zij gaan twee dagen met prestatie verlof. De andere 150 worden vandaag en morgen terug verwacht. De vakantieperiode komt er wat de ongevallen in het verkeer betreft, het zwartst af van het hele jaar in vergelijking met de andere maan den van het jaar. De gestage stij ging van de ongevallencijfers in de voorgaande jaren 1965, juni t.m. au gustus 722 doden 1966: 738 doden 1967: 821 doden en in 1968: 837 doden, roept de beklemmende vraag op, hoe lang het nog zal duren dat 1000 doden de schrikbarende tol wordt in het Nederlandse vakantieverkeer. De grootste drukte op onze wegen (ADVERTENTIES) (Van een onzer redacteuren) BREDA Het conflict tussen de Beroepsvereniging van beeldende kunenstaars en de Raad voor de Kunst met de contraprestatleregeling tot inzet heeft de Tweede-Kamerle den P. Engels en Th. van Schaik (KVP) aanleiding gegeven zich met vragen tot de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk te wenden. Zij vragen naar de juistheid van het bericht dat de BBK zich volledig zou hebben gedistancieerd van de op haar voordracht in de Raad voor de Kunst benoemde leden en, zo ja, of er dan geen kortsluiting tussen beide organismen dreigt te ontstaan. De beide kamerleden willen weten of de minister stappen heeft ondernomen om deze breuk te voorkomen. Voorts vragen de heren Engels en Van Schaik of de minister bereid is met de protesterende kunstenaars in discussie te treden over hun sociale en artistieke positie en eventueel aan hun verlangens tegemoet te komen. (In DE STEM van morgen publice ren wij een gesprek met de heer Jan Dijken, docent aan de Kunstacademie van Tilburg, die een van de ontwer pers is geweest van de in het geding zijnde contraprestatieregeling). wordt dit jaar verwacht als op 27 juni de scholen en de metaalindustrie hun poorten sluiten en bovendien een massale uittocht kan worden ver wacht naar de T.T.-races in Assen. Een tweede golf op 11 juli als een aantal bedrijven in de provincies Brabant, Limburg en Zeeland sluit, terwijl eveneens op 11 juli de vakan ties beginnen van een groot aantal scholen en bedrijven in Nordrhein- Westfalen. Een derde hausse op de wegen wordt op 25 juli verwacht als de vakanties van de bouwbedrijven de textielindustrieën en een aantal collectief sluitende bedrijven in de oostelijke en noordelijke provincies beginnen. Van de honderdduizenden, die er vanaf 27 juni op uit trekken voor hun vakantie in binnen- of buitenland, staat vast, dat een groot aantal over voldoende rijervaring en verkeersin- zicht beschikt, factoren, die het vo rig jaar veelvuldig tot ernstige on gevallen hebben geleid. Het Verbond adviseert daarom alle automobilisten, die om welke reden dan ook minder dan 5.000 kilometer per jaar rijden, een minimum aan routine op te doen door de komende dagen een paar flinke proefritten te maken. Een tweede belangrijke ge vaar in het vakantieverkeer bete kent de grote mate van onbekend heid met afwijkende verkeers- en gedragsregels in binnen- en buiten land. Voor hen die een buitenlandse va kantiebestemming op het programma hebben staan, heeft het Verbond een brochure klaar liggen, die van 20 Europese landen de voornaamste af wijkende verkeersregels geeft. Deze brochure is voor één gulden bij het Verbond voor Veilig Verkeer ver krijgbaar. (Van onze redactie binnenland) MEERSSEN De torenspits van een katholieke kerk in Rothem- Meerssen is gisterenmiddag volko men uitgebrand. Er is nog veel leed onder de zon, weloverwogen aanbidders van rood- c.q. bruinmakende stralen. Zo heeft De Gaulle's (wie is dat ook weer?) vriend Franco opnieuw de grens met Gibraltar gesloten. U weet het, de rots is een omstreden stukje grond. De partijen: Engeland en Spanje. De inzet: de heerschappij over de „poort" naar de Middellandse Zee. Naar mijn idee heeft Franco zich niet voldoende gerealiseerd, wat hij met zijn grenssluiting heeft aange richt. Er zijn duizenden Spanjaarden die voortaan hun salaris weer in ei gen land moeten verdienen. Terwijl daar nog bijkomt dat de veiligheid van Gibraltar ernstig in gevaar komt, omdat Britse soldaten overal moeten helpen om het normale leven op gang te houden. Maar er is meer. Enkele uren vóór de grenssluiting trouwde Diego Gar cia, een 34-jarige Spaanse arbeider met Maria. Op Gibraltar. Nauwelijks was de plechtigheid echter voltrokken of Diego zei zijn bruid vaarwel. „Onze huwelijksreis zal moeten wachten", deelde hij zijn verbaasde echtgenote mee. „Ik ben een Spanjaard en ik kan de zeden van mijn land niet ontrouw zijn. Ik ga. Naar Spanje." Het Gibraltese vrouwtje barstte in snikken uit, maar zelfs de tranen konden Diego niet vermurwen. Een paar dagen na zijn vertrek liet hij weten te hopen dat de grens weer spoedig voor zijn Maria open zou zijn. Dat wel. Ik weet dat het niet zoveel uit maakt, maar ik wil op deze plaats Dick van Dijk en (ik mag wel zeg gen mijn vriend) Nico Rijnders ge lukwensen met hun transfers naar Ajax. Zonnescherm: (koperen) ploerten doder 1 De automobilisten reden gisteren ook weer wat harder. Zou er slech ter weer op komst zijn? Wat mijn enorme aandacht heeft, zijn de „zendpiraten", althans zo noe men de autoriteiten ze. Mensen, die zelf een zendertje gebouwd hebben (denk ik) en daarmee in de ether verschijnen. Maar het schijnt allerlei storingen te veroorzaken en je moet er een vergunning voor hebben. De opspo ringsdienst van de PTT is zeer hap pig op deze amateursIn het oosten van het land zijn er weer een paar opgespoord. Ze luisterden naar de schone namen Nachtuil, De Rokken jager, Orkaan van Twente en Nach tegaal. Hallo, hallo. Hier radio De Vrije Stem. Bent u daar nog? Pardon, ik word opgespoord. Goed niet, van die burgemeester van Zaamslag. In vol ornaat dook hij daar het koele water van een splinternieuw zwembad in, maar dat heeft u gisteren op de voorpagina van deze krant kunnen zien. Mijn heer De Pree, geweldig. Zijn plaats zal voortaan wel Schoolslag heten 1 Ik was gisteren ook nog even in een zwembad. Wel niet om het te openen, maar uitsluitend voor de verkoeling. Sta ik op een gegeven moment bij de waterkant en vraagt een moeder of ik een huilend kindje had gezien. Ja, moest ik naar volle waarheid antwoorden, want in zo'n zwembad wordt heel wat afgehuild. Maar haar kindje had ik niet ge zien. Even later overkwam me weer zoiets. Blijkbaar dacht men dat ik badmeester was. Ik ben helemaal geen badmeester 1 Ik ben MERIJN IN ANKARA hebben Turkse studen ten een Amerikaans logistiek cen trum aangevallen. Aanleiding tot de onregelmatigheden was het ongenoe gen van de studenten over het te harde optreden van de politie bij on lusten in Istanboel.

de Stem | 1969 | | pagina 11