herhaalde op china Ceaucescoe blijft toch in Moskou N.V.V. dreigt Belofte van GENEVE ONTVANGT PAUS PAULUS MET NODIGE RESERVE INN Hanoi lacht om gebaar van Nixon Ongania begin van onrust ieau ONDANKS IRITIEK TV-STERREN BEKROOND Geen vijandigheid 'umwiMT-X vomnvmDE f wsDlewmjE ummvBB. SOUVEREIN REVANCHISME P. de Gruyter: geen dividend Jongetje verdronken ARGENTINIë Dialoog Leger Doeltreffend Spanje sluit Gibraltar af Geen overleg bij vertrek Schramme en Vrag' Minderheid Monumentale kerk geheel uitgebrand ndag liet ■je te llijk lettertang Pebouwd afsnij dt van stevig Biedt „letterlijk" I den gebruiks- (jkheden. 9.95 bllen van self- plastic in de li zwart, grijs len rood. Rol van 1 en 9 mm breed: erschijf-etuï Jeet met schijf. Ijkt van soepel. Ier met goudop- Kompleet 8.95 I shockproof en ■roof Velona- frloge. Een 17* Zwitsers feitshorloge met jkast of doublé kast. liederen band.'n ■der mooi Ink! 59.- Irubberen amer, stee! van |op van zwart J en lang handvat lauw rubber. 1.75 ereedschap voor |-het-zelf vader: erpistoo! met |hting. Vermo- watt, 220 volt. Ie geeft de bout- pkeling aan. Kom- net soldeer- en Istaaf 19.50 Tormaat heren- Ittas, vervaardigd I natglanzende Imstof. Handig van |ing. apart vak nat goed. Keus uit fe dessins. 4.95 kollektie Vend'or fliteitsdassen met Irne bijpassende sets. Van Trevira, Jemakkelijk zelf te ■en. Das met let 5.90 htig afgewerkt (shirt voor vader: atex Prince, een khemd van klasse (slechts 12.75 atex is het eigen |merk van uw pnhuis en daar- feen garantie voor lliteit en voor- je prijs. Maak uw ie in deze aparte ^ktie. Prijzen 12.75 tot 24.50. Ichetknopen van 000 zilver. Diverse nooie modellen hehamerde en Jeleerde bewerkingen, (jvend gewaardeerd |ienk. 7.90 brn-handige tschaar uit (emarken. Stevig, gesmeed blad en van de zijden voor- Ivan een karteling. rmee men gemak- k ongerechtigheden et gras opwipt. 7.95 meeneem- aedschapstas van soepel skai. Bevat liefst 12 verschil- bergvakken, is eel inklapbaar en t een stevige nik- n sluiting. 7.25 dern dia-sorteer- m van lichtgewicht ststof. Fantastisch lere 220 V. lichtbron, ïenvoudigt't eren van de dia's, ift een direkt over- t van uw gehele film lia-assortiment. Kom- t met Jampen 19.75 r©nh@jisJ '?3 BE STm VAN DINSDAG 10 JUNI 1969 11 CEAUCESCOE ULBRICHT (VERVOLG VAN PAGINA X) De lieer De Boon betoogde ver schillende keren dat de werknemers voor 1969 geen enkele verbetering vin hun reële koopkracht mogen verwachten. Hij voorzag namelijk dat zelfs bij handhaving van de prijsstop de prijs stijging over dit jaar als geheel wei sal uitkomen op circa V/2 pet.. Zo'n situatie mag zich volgens hem niet herhalen. In dit verband had de heer De Boon de grootste moeite met de aangekondigde correctie van de loon- tn inkomstenbelasting, omdat deze „onaanvaardbare consequenties" zal hebben. Die belastingoperatie betekent na melijk een inkomstenderving van 900 miljoen voor de staaatskas, reden waarom de regering weer 500 mil joen gulden wil terugverdienen via de verhoging van de B.T.W. En die verhoging betekent weer aanzienlijke prijsstijgingen, zo voorspeelde de heer De Boon In zijn openingswoord vertelde voorzitter Kloos, dat het ledental van het N.V.V. in het eerste kwartaal met circa 4000 is gestegen tot rond 559.000. Hij constateerde op grond daarvan een einde van de teruggang van het ledental en stelde daartegenover .en dat stemt niet vrolijk" een ge lijkblijvend ledental bij het C.N.V. in dezelfde periode en een terugloop bij het N.K.V. van 4000 leden. De heer J. Schippers van de agra rische bond deelde mede dat de di rectie van V.V.M. (een combinatie van melkfabrieken in Nunspeet met 409 werknemens), vrijwillig twee procent loonsverhoging heeft gege ven. bi het grafische bedrijf hebben werkgevers en werknemers vorige" week overeenstemming bereikt over een uitkering ineens van één procent op jaarbasis. Zodra de overheid daar mee akkoord gaat, zal het bedrag worden uitbetaald. (Van onze redactie buitenland) PAKIJS/WASHINGTON/MOSKOU - De beslissing van president Nixon "in op korte termijn 25.000 Amerika an uit Vietnam terug te trekken is door de Noordvietnamese delegatie in «rijs een „grove grap" genoemd. Een woordvoerder van de Noordvietna- ®tse afvaardiging verklaarde dat duidelijker dan ooit is bewezen dat de 'ogering-Nixon een koppige politiek ïa& agressie en neo-kolonialisme voert, «De terugtrekking is niet meer dan hot werpen van een zandkorrel in de oceaan. Van de 540.000 militairen er ïf, 25.000 terugtrekken betekent met meer dan een propagandastunt me bedoeld is om het Amerikaanse °ik te kalmeren en de wereldopinie ^misleiden", aldus de woordvoer- officiële persbureau van de vjet-Unie Tass noemde het gebaar president Nixon „een poging om onenigheid in eigen land wat bij ieit F™,en een verdoezeling van het Amerika niet van plan is om mSn» 5 beslissingen te ne- p beëindiging van de oorlog". 7,,;J ent Ngoeyen van Thieu van kJr?e-tnam herhaalde bij zijn terug- ln Saigon dat Zuidvietnam nooit in h ,een coalitieregering met de H,f'JluIJlsten zal plaatsnemen. Hij zei »ord»„^rugtrekking mogelijk is ge- tan - ei0 gegroeide paraatheid D i" ®.en leger. Kent j ei'ikaanse senator Edward fa y'een,van de meest felle cri- j. an "e Vietnamese oorlog, heeft epn ,,aP.g.eu'': "l®' de genomen stap van de Amerikaanse betekent. Senator Vatï „.I McCarthy daarentegen was Sim» g dat er geen enkele wijzi- mJ te zien was. faisin t ark'aanse minister van de- ferenfJheeft op een P6rscon- Nixon ,verklaard dat het besluit van Amerika dichter hii de vrede ka dichter bij de vrede ten t- °P de opmerking van kekkino fSever' dat velen de terug- laar 7if„ een looter symbolisch ge- zijn„ 5 antwoordde de minister dat 'nikt in ael!s 6,en keerpunt was be- 'p de oorlog. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Roemenië zal deel blijven nemen aan de communistische wereldconferentie in Mos kou, hoewel de Roemeense delegatie ernstig on gerust is over de anti-Chinese houding. Dit heeft de Roemeense partijleider Ceaucescoe gisteren in zijn officiële toespraak op de conferentie ver klaard, nadat hij vorige week de delegatie al had gewaarschuwd dat aanvallen op andere partijen het welslagen van de bijeenkomst in gevaar brachten. Zijn waarschu wing van vrijdag was echter genegeerd door o.a. de Russische leider Brezjnev die een hittere aanval op China deed en gisteren door de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht, die zei dat het grootste ge vaar voor de wereldvrede werd gevormd door de „as Bonn-Peking". Ceaucescoe zei dat de aanhouden de aanvallen op China tot een „ver scherping van de spanningen in de betrekkingen tussen de communisti sche en arbeiderspartijen" dreigde te leiden. De leiding van de Roemeense partij had niettemin besloten dat Roe menië aan de conferentie moest blij ven deelnemen om de eenheid in de strijd tegen het imperialisme te hel pen bevorderen. Tijdens zijn toespraak onderstreep te Ceaucescoe nog eens de strikt neu trale rol van zijn land in het Rus- sische-Chinese conflict. Roemenië had Peking laten weten, dat het even min instemde met de beschuldigin gen aan het adres van Moskou. Er diende een opbouwende dialoog te komen. De Roemeense partijleider veroordeelde voorts nog eens de Rus sische invasie in Tsjechoslowakije, zonder die met name te noemen, door op te merken dat men zich niet on der het mom van proletarisch inter nationalisme mocht mengen in de aangelegenheden van andere commu nistische landen. Elke verzwakking van het soeve- reiniteitsbeginsel berokkende zowel de landen afzonderlijk als „onze ge meenschappelijke zaak" schade. De soevereiniteit van socialistische lan den vormde geen beperking van het socialistische internationalisme. „In tegendeel", aldus Ceaucescoe, „het is een fundamentele voorwaarde voor vergroting van hun solidariteit, hun vrije en nauwgezette samenwerking in de strijd tegen het imperialisme". Ceaucescoe sprak zich voorts uit tegen het opstellen van een „pro grammatisch" document met binden de voorschriften voor alle communis tische partijen. Conferenties als deze in Moskou moesten louter dienen voor openhartige gedachtenwisselin- gen en vaststelling van gemeenschap pelijke doelen op fundamentele pun ten van algemeen belang, met be houd van vrijheid van handelen voor elke partij afzonderlijk. Het werk document „van deze conferentie kon dienen als uitgangspunt voor een discussie", aldus de Roemeense par tijleider. Ceaucescoe ontkende dat ziin land een nationalistische koers volgt, zo als andere communistische landen hebben beweerd. „Nationalisme en nationale bekrompenheid zijn de communistische partij en het volk van Roemenië vreemd. De ideeën van internationale solidariteit zijn ons in hun juiste opvatting en pre sentatie dierbaar", verklaarde hii. De Oostduitse partijleider Ulbricht verweet Peking gisteren door „mili taire agressiedaden" de ..wereldstra tegie van de V S en de expansie politiek van het Westduitse impe rialisme te steunen". De interne pro blemen van China werden niet klei ner door een „hetze" tegen Rusland. In tegenstelling tot Brez.inevs rede van zaterdag wijdde Ulbricht een groot deel van ziin rede aan aanval len op Bonn, dat door „zijn revanchis- me en atoombewapeningspolitiek het bestaan van hele volkeren" op het spel zette. O (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH Tijdens de alge mene jaarvergadering van P. de Gruyter Zn. N.V. in Den Bosch zijn de aandeelhouders akkoord gegaan met het voorstel het dividend te pas seren. Ook kregen zij de mededeling dat het niet zeker was dat er in 1969 zonder verlies gewerkt zou kunnen worden. Er kon nog geen verdere opening van zaken gegeven worden (dan in jaarverslag en balans) omdat het be drijf zich in een structuurwijziging bevindt. Het ligt in de bedoeling in de toekomst meer gegevens aan de aandeelhouders te verstrekken. Uit de vergadering werd opgemerkt dat de omschakeling naar supermarktbe drijf te laat is aangepakt. De perso neelsbezetting is met 532 gedaald. Er bestaat een groot tekort aan arbeids krachten, vooral in Den Bosch. STEENWIJK (ANP) De 7-jarige C. J. Kleveringa uit Steenwijk is gisteren in de vijver nabij de Hunne bedden te Havelte verdronken. De jongen werd gevonden, nadat twee pelotons militairen langdurig naar hem hadden gezocht. (door ALEXANDER CRAIG) ROSARIA „Je weet wan neer de soldaten de kazerne ver laten, maar je weet nooit wan neer ze terug zullen keren". Dit oude Argentijnse gezegde wordt weer veel aangehaald. De relle tjes in 17 steden hebben de laat ste weken ™eleid tot meer dan 30 deden de ergste burgeronlus ten in Argentinië sinds vele ja- De eerste keer dat er ernstige on geregeldheden ontstonden was in Rosario, de op een na grootste stad van Argentinië. De commandant van het regionale leger, generaal Anibal Fonseca, kwam tussenbeide en kondigde de noodtoestand af, voordat hij daarvoor toestemming aan president Ongania gevraagd had. Dus staat president Ongania, die zelf door het leger aan de macht geholpen was in juni 1966, nu voor het feit dat hij het risico loopt zijn greep op het leger te verliezen. De regering van Ongania is nu al bijna drie jaar aan de macht, de oppositie is verdeeld en heeft wei nig te betekenen. Eind april zijn meer dan honderd links-georiën teerde 'Peronisten en drie nationa listische pro-Peronistische generaals op beschuldiging van samenzwering gearresteerd: aan de wapenstilstand tussen de Peronisten en de rege ring begon een einde te komen. Be gin mei kondigde de regering „in spraak" aan. Voor die tijd had men geen formeel politiek bestel ge kend. Met dit politieke plan gooide de regering de knuppel in het hoen derhok van de publieke opinie, en dat van de studenten in het bijzon der. De „inspraak", die van hoger hand verleend zou worden, zou het volk geen werkelijke medezeggen schap of controle geven. De niets zeggende formaliteit van symbo lisch overleg werd door velen ge zien als een slag in het gezicht. De regering, in een poging om de schijn te wekken dat een dialoog mogelijk was, kreeg meer dan waar ze om vroeg. De laatste twee of drie jaar heb ben de Argentijnse studenten zich de meest passieve in Latijns-Ame- rika getoond. De regering, die een strenge en paternalistische wetge ving in universiteitszaken had in gesteld, heeft nu haar trekken thuis gekregen: de studenten heb ben ook het economische en onder wijsbeleid scherp bekritiseerd, in het bijzonder de wijze waarop dit het particulier initiatief begunstig de. Twee weken geleden zijn de de monstraties begonnen. Zowel in staats- als katholieke universitei ten. De oorzaak: grieven over klei nere dingen zoals de verhoging van de prijs van studentenmaaltijden (een van de gevolgen van het par ticulier initiatief). De studenten braken uit hun „getto van stilte" en brachten de bal aan het rollen. bour Partij uitgesproken zijn, moe ten wel weer spanningen teweeg brengen. De traditionele conserva tieve Argentijnse hiërarchie heeft zich onlangs vóór het volk en té gen de regering uitgesproken: de bisschoppen vertelden de leiders dat het een ernstige fout was „om zich in dienst te stellen van onwet matige particuliere of internationa le belangen die de ware ontwikke ling van de mens in de weg staan". De grote massa volgde. Onder het bewind van Ongania had de Labour Partij zich rustig gehouden en was onderling verdeeld. Maar in Cordo ba, het „Detroit van Argentinië", weer eind mei meer dan 20 mensen gedood werden tijdens relletjes, die bijna op een gewapende opstand waren uitgelopen, steunde de La bour Party de studenten, toen 3000 soldaten tegen hen ingezet werden. Er bestaat ook grote onrust over het regeringstoezicht op de lonen. De algehele staking van de arbei ders was de meest doeltreffende van de afgelopen tien jaar. Het bewind heeft in Buenos Aires de macht nog in handen en dit zou wel eens de belangste factor kun nen zijn. Maar de strenge vonnis sen die door de militaire gerechts hoven over de leiders van de La- In een overzicht in het vooraan staande Argentijnse weekblad „Pri- mera Plana" is eenderde van een grote groep verschillend georiën teerde studenten van mening dat de opstandige studenten aan dezelfde kant vechten als de militairen, die tegen de regering zijn. En, zoals „Primera Plana" zegt, het zijn niet de verouderde politieke partijen die tegen de regering zijn, maar „chris tenen, linkse partijen en nationalis ten". Niettemin zal de oppositie op het ogenblik in bedwang gehouden kunnen worden als Ongania het 80.000 man sterke en goed uitgerus te leger in bedwang kan houden. Hij zal voor enige militaire druk moeten zwichten, en het is zeker dat er een kabinetswisseling plaats zal vinden. De regering van Onga nia zou wel eens kunnen proberen een referendum te houden, zolang er nog de mogelijkheid bestaat om militaire interventie tot een mini mum te beperken. Want het is van het allergrootste belang dat de mi litairen onder een streng commando blijven staan: toen dat in 1962'63 niet het geval was, begonnen ze on derling te vechten, en het gevaar dat dit weer zou gebeuren, is niet denkbeeldig. (Copyright De Stem/ The Guardian). ONGANIA SANTA MONICA (Californie) Ho pe Lang, bij ons beter bekend ais „Mrs. Muir", die regelmatig overhoop ligt met de geest van een zeekapitein en Don Adams, op ons scherm bekend als de nimmer versagende geheime agent Maxwell Smart zijn onder scheiden met een „Emmy", een prijs voor t.v.-series op het komische vlak. IN DEN HAAG is bekend gemaakt dat van 15 juni tot 15 oktober de tweede proefperiode met hulpverle ning door helikopters aan slachtoffers van verkeersongevallen, zal worden gehouden. JOZEF CYRANKIEWICZ, premier voor Polen, is gisteren naar Praag vertrokken voor een vriendschappe lijk bezoek aan Tsjechoslowakije. HET CNV zal op, 9 en 10 juni ty- dens een algemene vergadering in Utrecht haar 60-jarig bestaan vieren. DE TWENTSCHE Kabelfabriek n.v. te Haaksbergen zal het maat schappelijk kapitaal verhogen van tien miljoen gulden tot twintig mil joen gulden. Aldus is gisteren be sloten in een buitengewone vergade ring van aandeelhouders. VIERHONDERD gewonden en vijf honderd studenten in arrest was gis teren het resultaat van botsingen tussen de politie en studenten die demonstreerden in de Japanse hoofd stad Tokio tegen de byeenkomst van „Espac" de ministerraad van de Azi atische landen. DE AMERIKAANSE SENAAT heeft gisteren met 74 tegen 3 stem men Warren E. Burger (61 jaar) aanvaard als opperrechter. (Van onze redactie buitenland) GIBRALTAR De Spaanse over heid heeft gistermiddag de toegangs weg over land naar Gibraltar afgeslo ten en het daarmee voor de ongeveer 4800 Spaanse arbeiders die pendelen naar de rots, onmogelijk gemaakt naar hun werk te gaan. Voor reizigers uit Spanje blijven nu alleen de kleine veerdienst over de baai van Algeciras en de lucht- verbinding Madrid-Gibraltar over. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Belgische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ex-huurlingenleider Schramme zon der tijdig contact op te nemen met de justitiële autoriteiten laten ver trekken. Het onderzoek tegen Schramme duurt zo lang omdat de Kongolese commissie die de moord zaak in Kongo onderzoekt, nu al ruim een jaar bezig is en nog niets van zich heeft laten horen. (Door dr. Alfred van de Weyer OFMcap) GENEVE De demonstratie, die zondag bij de muur van de reformatie js gehouden naar aanleiding van het bezoek van de paus aan Genève, kan bU nader inzien niet als een polemische daad worden beschouwd. In zekere zin zou men zelfs van een echt oecumenische daad willen spreken. XVant wat wilden de deelnemers anders dan hun trouw aan de reformatie nog eens duidelijk onderstrepen? En stellen, dat iedere toenadering tot de rooms- katholieke kerk op dit fundament gebaseerd dient te zijn. Welnu, daarin is geen vijandige daad te onderkennen, alleen een goed oecumenische waar schuwing. dat men niet al te gemakkelijk over de hereniging der kerken moet denken. Hetzelfde kan men zeggen van het initiatief, tijdens het hele pauselijk bezoek alle kerken van Genève open te houden, opdat ieder er de hele dag kan komen bidden: voor het behoud van de waarden, die de echte protes tant dierbaar zijn. Dat is geen vijan dig gebaar. Hoogstens getuigt het van een duidelyke reserve. Genève, de bakermat van het calvinisme, en het Vaticaan van de reformatie, is ken nelijk toch een beetje bezorgd, dat het ware protestantse geloof onder gemakkelijk oplaaiend enthousiasme schade zal oplopen. Een schade, die alleen maar voorkomen kan worden door een ernstige bezinning op het wezen van het eigen geloof. Tegen de reserve van de stad Ge nève steekt het enthousiasme van de wereldraad duidelijk af. Grof gezegd is de wereldraad bly met de gewel dige publiciteit, die zij nu byna gratis over de hele wereld krijgt. Albert van den Heuvel, perschef van de we reldraad, zegt het met andere woor den, maar hij bedoelt hetzelfde. Hy zegt, dat het bezoek van de paus het geweldige belang van de oecumeni sche beweging nog eens duidelyk onderstreept. Overigens legt de wereldraad er veel nadruk op, dat het initiatief tot het bezoek niet van haar maar van de paus is uitgegaan. Chronologisch verliep de zaak als volgt. De internationale arbeidsorga nisatie nodigde de paus uit om naar Genève te komen by gelegenheid van haar 50-jarig bestaan. De paus accep teerde deze invitatie en realiseerde zich meteen, dat in Genève ook het centrum van de wereldraad was ge vestigd. Hij liet kardinaal Willebrand naar secretaris-generaal Blake tele foneren met de boodschap, dat als hy toch eenmaal in Genève was, hij ook graag bij de wereldraad langs wilde komen. „O.K.," zei Blake, „hy is wel kom." Terstond rezen er enkele vragen. Van welke aard zou dit pauselijk be zoek zijn? In welke kwaliteit kwam hij naar Genève? Kan hij eigenlijk wel naar de wereldraad? Neen, zeiden de deskundigen: als hij naar de wereld raad wil komen, moet hij de assem blee bezoeken. Nu komt hij alleen naar het centrum van de wereldraad en dat is niet hetzelfde. Daarin had den zij zeker geen ongelijk. Ook omtrent de aard van het be zoek heeft men naar de juiste formu lering moeten zoeken. Een gewoon werkbezoek kon men het niet noe men: daarvoor kwam de paus in een te ceremoniële kledy, daarom wer den er te veel plechtigheden georga niseerd en te weinig zakelijke be sprekingen. Een beleefdheidsbezoek misschien? Ook die formulering heeft men na enig dubben terzijde gelegd. Uiteindelijk zijn Rome en Genève het eens geworden dat gesproken moet worden van „een bezoek in de geest van christelijke broederschap". Ook zal men bij de wereldraad niet graag zien, dat het bezoek aan de internationale arbeidsorganisatie op de achtergrond zou raken. Ten eerste niet, omdat dit orgaan de hele zaak aan het rollen heeft gebracht en dus als eerst-rechthebbende moet worden beschouwd. Maar ook omdat men zich realiseert, dat de ontmoeting tus sen paus Paulus en Blake alleen een te binnenkerkelyke gebeurtenis zou zyn, die voor de ware oecumenische wens slechts een beperkte betekenis heeft. Het wordt hier dan ook al een byzonder gelukkige omstandigheid beschouwd, dat de ontmoeting tussen Rome en reformatie plaats heeft bin nen het kader van een uitwisseling tussen kerk en wereld. Wij weten op dit moment nog niet wat de paus by zijn bezoek aan de internationale arbeidsorganisatie zal gaan zeggen. Naar alle waarschyn- lijkheid zal hy de lijnen doortrekken die hij in zijn sociale encyclieken heeft uitgezet. Hopelijk weet hy de toon van waarachtige bewogenheid met de problematiek, die er op dit terrein toch altijd ligt, te treffen, zodat de wereld opnieuw reden krygt om in de kracht van het christendom als zuurdeeg voor de wereld te geloven. In hoeverre er gelegenheid zal zijn voor echte werkbesprekingen met de leiding van dit UNI-orgaan, kunnen wij nu nog niet overzien. In kran tencommentaren wordt geschreven, dat zij de paus best een aantal indringende vragen zou kunnen stel len. Bijvoorbeeld hoe het nu staat met de houding van Rome ten op zichte van de Franse priester-arbei ders? Mogelijk zullen ook andere concrete problemen met hem worden aange sneden als het lot van de gastarbei ders en de revolutionaire beweging onder de arbeiders van Latijns- Amerika. Kortom, het pauselyk bezoek aan Genève, waarvoor tienduizenden mensen naar de stad zijn gekomen, kan ondanks de reserve en de nuch terheid waarmee het wordt omgeven, toch wel eens heel belangrijk worden. Niet iedereen is daarvan overtuigd. Onder andere degenen niet, die met grote letters de leuze „God is dood" op de muren van het gebouw van de wereldraad hebben gekalkt. En som mige studentengroeperingen niet, die met relletjes dreigen. Maar dat is, voor zover wij het kunnen overzien, een kleine minderheid. Zo zie je toch maar weer dat de aanhouder wint. Ik heb er bijna een hele week om moeten smeken, maar uiteindelijk heeft wie, of wat daar ook voor zorgttoegestemd, zonver- liefde bad- en andere gasten. Juist: in het zenden van de hoeveelheid zon, die we al zo lang hebben moeten ont beren. Ik heb nog even aan een bezetting of staking gedacht je bereikt daar tegenwoordig aardige resultaten mee -- maar dat leverde toch iets te veel moeilykheden op. Gewoon aandrin gen, keer op keer over beginnen, zeu ren. Daar krijg je zon mee. Dat blykt. Al moet toegegeven worden dat studenten en (wij) arbeiders dat sta dium (van aandringen) al lang voor bij zijn en maar al te vaak de zon zijde niet gevonden hebben. Ja, en wat rest je dan? In Tilburg, Amster dam en Someren weten ze daar nu ook al alles van. Stakers: voor ons is het Zomeren! Voor China is het een moeilijk weekeinde geweest, beste vrienden. Dan wordt je overal Communistisch China genoemd, is er een communis tische topconferentie en mag je niet eens komen. Bovendien krijg je nog eens stromen kritiek over je hoofd, uitgestrooid. Maar je kunt je niet ver weren. Triest hoor. Gelukkig zijn er mensen die dan nog de verdediging op zich nemen, maar daar volgt dan onmiddellijk een bruusk BrezNJET op en begint alles weer van voren af aan. Belgische regering: Een SCHRAMME- tje oplopen! Ik heb weer een mooi Duits woord: Internationaleisenbahnalcoholgegner- verbandvorsitzender. Dat wil zoveel zeggen als internationaal-bij-spoor- wegen-werkende-voorstanders-van- de-blauwe-knoop-vereniging-voorzit ter 1 Als onze jongens op Curagao in de Tweede Kamer door een gezagsge trouw man (Harmsen) „marioniers" worden genoemd (is gebeurd), dan geeft dat toch wel te denken. Mariabeeldbezitters opgelet! In het Noordfranse plaatsje Marpent kon een processie geen doorgang vinden by afwezigheid van een Mariabeeld. Wat was er gebeurd? Een in de liefde teleurgestelde jeugdige in woonster van het dorpje had uit lief desverdriet het houten beeld in brand gestoken en er was zo gauw geen ander voorradig. Toch merkwaardig. Als ik als in woonster van een dorpje teleurgesteld zou zijn door een mannelijk lid van myn gemeenschap en daarom een beeld in brand zou willen steken, zou ik altijd een beeld van een manne lijke heilige nemen! Die opmerking van minister Lardi- nois over het prijsbeleid („Ik be hoorde wel tot de pessimisten") doet me denken aan wat je altijd op de tribunes van een voetbalstadion hoort: „Die had gezeten..." Het haalt allebei niets uit; de prij zen zijn toch (enorm) gestegen en de bal is naast (of over) gegaan. Het kan natuurlijk ook wat zeggen over de invloed van minister Lardi- nois! Laten we het weer in ieder geval zo houden. De groeten. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) OUD-KARSPEL In het Noord- Hollandse dorp Oud-Karspel ten noorden van Alkmaar is gisteren de monumentale Nederlands-Hervormde kerk (uit 1868) geheel uitgebrand. Alleen wat muurresten en een ge deelte van de toren bleven behou den. De schade wordt geschat op an derhalf a twee miljoen gulden. DE POLITIE van Barcelona heeft gisteren de arrestatie bekendgemaakt van negen jongelui onder wie een meisje die worden beschuldigd van het plegen van gewapende overval len op banken en van het moleste ren van de rector van de universi teit van Barcelona in januari van dit jaar.

de Stem | 1969 | | pagina 9