Alle steun bij tegengaan van vervuiling Oosterschelde 9 Boorder-soldaat terug uit Bihar RIZA OVER AFVALWATER GOES: „Alleen plan voor derde sluis bij Willemstad" Huldiging 90-jarige schutters-veteraan Taptoe Goes vervangt volgend jaar fruitcorso Afvalwaterleiding nog voor vakantie klaar Even uitblazen mevrouw Excursie IN SEPTEMBER papier voor uw ^pen Orgeldag in Vlissingen met drie deelnemers HONTENISSE KAMPIOEN Commentaar Iets terugvragen voor Baalhoek HOOFDDIRECTIE RIJKSWATERSTAAT OVER SCHELDE-RIJNVERBINDING: Indonesië wil 70.000 communisten vrijlaten Luikse weduwe wint half miljoen in voetbalpool Geen overvloedig mosselzaad jaar KVP en bejaarden De schoenindustrie Ha nd ba Icompetitie DE STEM VAN DINSDAG 10 JUNI 1969 (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afval water in Den Haag heeft zich bereid verklaard om de subsi die-aanvragen in verband met de bouw van een persgemaal en de aanleg van een perslei ding voor de afvoer van riool water van Goes en omstreken naar de Westerschelde alle Dr. J. Tesink, directeur van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, heeft (in onze editie van vrijdag j.l.) voor eigen rekening ge pleit voor een Belgische tegenpres tatie voor de Nederlandse medewer king aan het Baalhoekplan. De te genprestaties bestaan uit de verze kering, dat de Belgen met hun snel uitgroeiende industrieparken, zou den meewerken aan maatregelen ter bestrijding van luchtverontreini ging, die schade veroorzaakt aan deee zijde van de grens en (uiter aard) aan de schadevergoedingsre gelingen, Het is nu eenmaal vaak zo, dat het vuil van onze buren in onze tuin terechtkomt, zo kan men het popu lair wel zeggen, zonder dat de buur man aansprakelijk kan worden ge steld. De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft daar geruime tijd geleden ook al eens op gewezen en betoogd dat de Baalhoekonderhandelingen wel eens de geijkte mogelijkheid zou den kunnen zijn, om de Belgen en kele eisen betreffende de milieu hygiëne aan te bieden. Dr. Tesink vult dit betoog nu aan met wat meer bewijsmaterieal. Wij plaatsen ons van harte achter de visie van mr. Van Aartsen en dr. Tesink. Wij hebben n.l. begrepen, dat het Nederlandse belang bij een Baalhoekkanaal minimaal, misschien zelfs negatief is. Minister Bakker heeft met klem gezegd dat inpol dering van Saeftinge en industrie vestiging langs het Nederlandse deel van het tracé niet in overwe ging kan worden genomen. Uitbreiding van de industrie op de Antwerpse linker-Schelde-oever zal de produktie van schadelijke gassen en van verontreinigd water belang rijk doen toenemen, hetgeen onder sommige omstandigheden nadelig ken zijn voor de Nederlandse land bouw en wellicht zelfs voor de volksgezondheid bij ons. Het zou op filantropie gaan lij ken, indien Nederland thans tegen over de Belgische wensen niet zijn volkomen gerechtvaardigde en noodzakelijke eisen zou stellen be seffende de „grensoverschrijdende' lucht en waterverontreiniging. De gelegenheid om die eisen naar vo ren te brengen is in dit Baalhoek- tijdperk gunstiger dan ooit. steun te geven, die nodig is om realisering van de plannen te bespoedigen. Het RIZA is van oordeel, dat alles gedaan moet worden om de toenemende verontreiniging van het Oosterscheldewater tegen te gaan. Voorlopig wordt gestreefd naa reen tassen-oplossing, omdat het rinolproject als alles mee loopt - ps over enkele jaren uit gevierd zal zijn. Afgaande op de resultaten van een onderzoek, dat door het Rijksinstituut voor Visserij te IJmuiden werd inge steld naar de besmetting van het Oos terscheldewater, heeft het RIZA zich op het standpunt gesteld, dat het brengen van chloor in de Oosterschel de de enige tijdelijke oplossing is. Het is weliswaar duur, maar het geeft goede resultaten. Zoals bekend (zie De Stem van 30 april j.l.) was in Yerseke de verzen ding van mosselen stopgezet, omdat geconstateerd was, dat de coli-getal- len in het water veel te hoog waren. Drs. R. Th. Roscam van het RIVO in IJmuiden zei ons gisteren: „We hebben een tweeledig onderzoek ver richt. Aan de ene kant zijn water monsters genomen van de mossels bij Yerseke-bank. Deze monsters zijn on derzocht in het bacteriologisch labo ratorium in Bergen op Zoom. We kwamen tot de ontdekking, dat er vijftig tot honderd coli's per cc waren, terwijl er maar vijf mogen zijn. En dan te bedenken, dat de eisen voor de mosselverwaterplaatsen nog hoger gesteld moeten worden dan voor drinkwater Aan de andere kant hebben we het Oosterscheldewater onderzocht langs de kust. Dat is ge beurt met behulp van de zogenaamde membraanfiltermethode. Onze con clusie was, dat de besmetting uit het westen kwam". Volgens drs. Roscam ls de veront reiniging bij Kattendijke het ergst. Hij ziet een duidelijke samenhang in de hoge coli-getallen bij Yerseke en het water bij Knttendiike. Midden op de Oosterschelde bleek er minder besmetting te zijn. De heer Roscam is met zijn staf gaan zoeken in de buurt van Goes. Daarbij werd gebruik gemaakt van het rapport over de afvalwatersitu atie van Goes. Ook het kanaal door Zuid-Beveland werd onderzocht. Ook in de kanalen tussen Goes en Katten dijke werden monsters genomen. In één liter water werden een half mil joen coli's aangetroffen. „We hadden de hoofdboosdoener toen wel te pakken", aldus de heer Roscam. (ADVERTENTIE) ONVERWACHTE ETERS? VISCONSERVEN! 112 Onverwachte eters? Kalm blijven. Snel een aantal boterhammen beboteren er. daarop in een bonte rij de inhoud van uw „ijzeren voorraad" visconserven Haringfilets in tomaten-, kerrie-, wijn-, mosterd- of welke andere saus. Makreel in olie, pilchards, tonijn en noem maar op. Altijd in voorraad, altijd handig, voor thuis of op vakantie. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20. Den Haag (Van een onzer verslaggevers WILLEMSTAD „Wij hebben al leen plannen voor een derde sluis bij Willemstad" Dat is de reactie van de hoofddirectie van rijkswaterstaat op een artikel in een te Vlissingen ver schijnend dagblad waarin staat dat men bij rijkswaterstaat op het ogen blik „ernstig speelt met het denk beeld om de nieuwe Schelde-Riin- verbinding van St.-Philipsland tot aan het sluizencomplex bij Willem stad een „vervolg" van ongeveer vijftien kilometer te geven". Het verlengde deel van de Schel- de-Rijnverbindingf zou tussen St.- Philipsland en de Volkeraksluizen bestaan uit een aan weerszijden be dijkt kanaal. Het kanaal zou ten oos ten van de sluizen worden doorge trokken en een open verbinding krij gen met het HoUandsch Diep. Door deze open verbinding zou geen ver traging meer hoeven op te treden voor een deel van de binnenvaart. Aangezien de open verbinding tussen Hollandsch Diep en Volkerak de wa terhuishouding in -het Deltagebied zou verstoren, zou tussen Zuitl-Beve- land en Tholen een dam in de Oos terschelde gelegd moeten worden. Ir. M. van Weel, van de Delta dienst van rijkswaterstaat te Willem- (Van onze correspondent) WESTDORPE De handboog maatschappij St.-Sebastiaan uit Westdorpe heeft haar oudste lid ge huldigd. Voor de schieting op de twee staande wippen in de Molen straat begon sprak voorzitter G. van Waes zijn gelukwensen uit na mens de vereniging ter gelegenheid van de 90e verjaardag van Desiré de Cooker. Met een kleine onderbreking van 5 jaar is de heer De Cooker sedert 1906 lid van het schuttersgilde. Na mens de St.-Sebastiaan-vereniging werd hem een geschenk aangebo den. De jubilaris zei in zijn dank woord het fijn te vinden dat voor deze gelegenheid zoveel schutters (102) waren gekomen. Hij dankte Q'c eenzame jongen vond ik aan- doenlijk. Hij stond bij het ver- Wtpant ran de bussen die de bevol- h"g uit de streek en masse naar de Amerikaanse chemische gigant ver- "oerden. Begrijpelijk, een gratis busrit en '°B een dito verversing deze laatste 'm levens dienen als verfrissing te- eventueel onaangename geuren bë/'-f1 meegenomen. En het t open huis vanwege het rste lustrum van de vestiging in tls streek. 9e jongen stond er met een schuld- °P zVn blozend gezicht netten uit te delen die gericht en tegen de jubilerende industrie. ui iras nogal goedmoedig. Het Ifiriieen 'ron'sch „loflied" naar aan- "9 van dit 5-jarig bestaan na- "een dankbare arbeider". Even- !r°nisch bedoeld en in verband het verbod tijdens de excursie op he,~J'jeren> uvns de uitnodiging ll fotografe Pamflet, deel te nemen aan fotowedstrijd op de terreinen. een jaar of achttien geweest ol e' s eenling-protestant had hij ieari'^aar honderd exemplaren aan lep fi^fiPiasaaursisten die dach- deem n°B iets kregen uitge- frinpé Politie hem verbood iets ti» j 'e 9aan- Er straalde "kar,ae Olorie van het martelaar van hem af toen hij met opge heven hoofd de politie naar het bu reau volgde. Om zo in je eentje je credo te be lijden, daarvoor moet je jong zijn en een groot idealisme bezitten. Ik be- n'jdde de knaap erom. De excursie waszoals ze behoorde te zijn: Een rondrit over een robotachtig bedrijf in een ontmenselijkte stilte waarin alleen de stem van de gids klonk. TT/aar zouden toch die bijna dui- zend arbeiders die het concern hier continu in dienst heeft zich be zig houden? Een marsiaanse stad met genummerde straten, waarin, behou dens enkele summiere gebouwen de overheersende metalen constructies als kolommen, buizen, reservoirs, ke tels, schijnbaar zonder menselijke ac tiviteit hun werk deden. Terug bij het vertrekpunt stond de jongen er weer. Men had zijn pam fletten onschadelijk bevonden en hij mocht ze weer uitdelen. Hij deed het, bloedserieus. Éénmaal heb ik hem on bekommerd jongensachtig horen schateren. Dat was toen een dikke matrone de trappen van de filmhal waar hij op dat moment voor stond kwam afwaggelen en hem een mani fest uit de handen griste met de woorden: „Is dit voor een prijsvraag?" Waarna ze de trappen weer opstrom pelde, om niets van de film die de directie ook weer gratis aan bood, te moeten missen. Want al was het uit de handen van satan zelf, een gratis geschenk is al tijd welkom. RACHAEL. ook de verscheidene leden van St.- Sebastiaan, die hem steeds in de ge legenheid hebben gesteld mee te rij den om deel te nemen aan zoveel wedstrijd. Een afgevaardigde van de Vereniging Wachtebeke Statie bood een prachtige bloemenmand aan. Ook van de Axelse vereniging ont ving de heer De Cooker een ge schenk in de vorm van een polshor loge. Hem werden nog diverse ande re geschenken aangeboden. Na deze huldiging mocht de jubilaris het eerste schot lossen voor de echte wedstrijd. De uitslag van deze jubi- leumschieting luidt: wip 1, eerste hoge niet geschoten, 2 L. Steyaert, Graauw. Eerste zijvogel: E. Ver- helst, Westdorpe. Tweede zijvogel: C. van Overloop, Zuiddorpe; derde zijvogel: Anton v. d. Putte, Slei- dinge; vierde zijvogel: R. van Brus sel, Zaffelaere (B.)kallen: 1 R. van Brussel, Zaffelaere (B.), 2 M. van Lent, Westdorpe; 3 R. van Waes, Zuiddorpe; 4 G. Van Waes. Westdorpe. Wip 2: eerst? hoge: A. Hamerlinck, Ertvelde (B.); tweede hoge: N. Coppens, Zeveneken (B.); eerste zijvogel: R. van Hecke, West dorpe; tweede zijvogel: W. Segers, Wagtebeke (B.): derde zij vogel: F. Impens, Zuiddorpe: vierde L. Steij- aert, Graauw; eerste kal: H. v. d. Bossche, Westdorpe; tweede kal: P. Goossen, Westdorpe; derde kal: J. Bruggeman, Westdorpe; vierde kal: Ph. van Acker, Westdorpe. Meeste kleine vogels- H. van den Bossche. (Van onze redactie buitenland) DJAKARTA De Indonesische regering is van plan 70.000 commu nistische gevangenen vrij te laten, die niet rechtstreeks bij de mislukte staatsgreep van 1965 betrokken wa ren. Tienduizend communisten, die wel de hand hadden in de coup, zul len van Java naar andere eilanden worden gebracht. DUHAMEL, de leider van de leden van de centrumgroepering in het Franse parlement die zich achter Pompidou hebben geschaard, heeft verklaard dat er binnenkort een nieuwe groepering onder zijn naam zal worden opgericht. stad, noemt het artikel zeer voorba rig. Van de hoofddirectie van rijks waterstaat is, zo zei hij, nooit een verzoek binnengekomen het project te bestuderen Het plan komt vol gens de heer Van Weel in kringen van rijkswaterstaat wel eens ter sprake „zoals met wel meer plannen gebeurt". Het, idee is op dit moment echter beslist niet serieus in studie. Het zal ook zeker niel vóór 1978 actueel wor den. Tot dan zullen in het Volkerak grote getijverschillen optreden. De kanaaldijk van vijftien kilometer zou zo ongeveer op Deltahoogte moeten worden gebracht. Dat is, aldus de heer Van Weel, eenvoudig niet te be talen. Ook na de afsluiting van de Oosterschelde in 1978, wanneer de getijverschillen een stuk minder zul len zijn, zal het project uitermate kostbaar blijven. Het plan heeft bo vendien nog het grote nadeel dat het Brabant voor de scheepvaart van Zeeland afsluit. Wanneer op het eind van de zeventiger jaren grote moei lijkheden zouden bestaan met de schutcapaciteit van de dan bestaan de dBe sluizen, behoort tenslotte ook de bouw van een vierde sluis nog tot de alternatieve mogelijkheden. Zoals bekend zijn de plannen voor de bouw van een derde sluis op de plaats van de vroegere bouwput van de caissons in Willemstad in een ver gevorderd stadium. De afgeronde plannen voor dit project zullen bin nenkort naar de Directie Beneden Rivieren worden gestuurd. De directie van het bouwbureau Schelde-Rijnverbinding bleek desge vraagd niet eens op de hoogte te zijn van een plan voor de verlenging van het kanaal tot in het Hollandsch Diep. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Een 71-jarige wedu we uit Luik, mevrouw Merlemont, heeft in een Britse voetbalpool een bedrag van bijna een half miljoen gulden gewonnen. Zij speelt al jaren met wekelijks een kleine inzet en vulde haar toto formulier alt yd op dezelfde manier in. IN DE ENGELSE GEVANGENIS SEN zullen voortaan speciale anti- soheurdassen aan de gevangen wor den verstrekt, teneinde het aantal zelfmoorden te beperken. (Van onze correspondent) HAAMSTEDE Op 23 mei van het vorige jaar vertrokken van Schiphol 21 militairen in ge zelschap van 6 burgerspecialisten naar India. Zij gingen erheen om een chronische kwaal in Bi- har te bestrijden: het gebrek aan water. Zeer onlangs keerden zij terug. Zo ook geniesoldaat Martin Kloet (24), Burghseweg 29 te Haamste de. „Ik heb er onbetaalbare erva ringen opgedaan", zegt Martin. „Dit geldt zowel voor de prakti sche als voor de menselijke erva ring. Het was bij alles: roeien met de riemen die je hebt. Ik heb er veel improviseren geleerd, ik heb er een harde mental training op gedaan en het saamhorigheidsge voel is er weer wat verder ontwik keld. Als gevolg van de klimatolo gische veranderingen wordt je vlugger prikkelbaar, maar dat is nooit een probleem geweest, om dat we het immers van elkaar wis ten". Het Bihar Water Development Project, waaraan Martin heeft deelgenomen, is door de Neder landse regering aangeboden aan de staat Bihar na de langdurige droogte aldaar in 1965 en '66. Het doel was: demonstreren hoe (door onderzoek) een goed inzicht kan worden verkregen in de mo gelijkheid van waterwinning ten behoeve van irrigatiedoeleinden, het maken van pompputten voor grondwaterontrekking en tenslot te (het belangrijkste) het overdra gen van zoveel mogelijk kennis en behendigheid betreffende de ge noemde werkzaamheden. Van de 21 militairen die op 23 mei 1968 vertrokken uit Neder land, reisden er 11 naar Amerika voor een „booropleiding" in Enid (Oklahoma). De 10 anderen weken uit naar India en begonnen daar alvast met het grondonderzoek en met de voorbereidingen voor de boringen. Martin Kloet (diploma uts weg- en waterbouw) kon zijn schoolkennis goed gebruiken in ziin functie van landmeter-teke naar. Na drie maanden kwamen de 11 uit Amerika over naar India en brachten toen de boortorens mee. Martin: „Het behoefde niet eer der: Tot augustus kent men in In dia de natte moesson. Er valt dan veel water, maar door de bodem gesteldheid, de onkunde van de In diërs en de grote droogte, gaat vrijwel alles heel gauw verloren. Het loopt gewoon via de rivieren weg". „En kun je overzien of je daar enigszins in geslaagd bent?" „Nee. dat kan ik niet helemaal be kijken. Uiteraard hebben de In diërs een grote materiaalkennis opgedaan, maar als je er zo betrek kelijk kort bent geweest als wij, weet je vanzelfsprekend niet of ze 't nu helemaal alleen zullen kun nen. Maar, toen wij vertrokken, werden vrijwel alle werkzaamhe den door de Indiërs zelf verricht". Gevraagd naar ziin persoonlijke indrukken van de Indiërs die „on derwezen" moesten worden, zegt hii een beetje pessimistisch: „De mentaliteit van de mensen is me wel wat tegengevallen, ik bedoel van de Indiërs in het algemeen. Ik had gedacht dat ze er wel iets harder voor zouden werken". (Van een onzer verslaggevers) GOES Er bestaan plannen om ook volgend jaar een „Taptoe Goes" te organiseren. Niet, zoals dit jaar het geval is, in de loop van de maand juni, maar in de eerste of tweede week van september. Met opzet is een andere tijd van het jaar gekozen, omdat algemeen aangenomen wordt, dat het Zeeuwse Fruitcorso, dat dit jaar is uitgevallen, ook volgend jaar niet zal optreden. De organisatie van de „Taptoe Goes '69". die zaterdag a.s. wordt gehou den, is volledig rond. De organisato ren zijn uitermate tevreden en ver wachten veel belangstelling. De drie Goese muziekverenigingen Euphonia, Excelsior en Hosanna heb ben in onderlinge samenwerking een aantrekkelijk en sterk gevarieerd pro gramma opgezet. Om te beginnen is er zaterdagmid dag (om drie uur op de Grote Markt) een concours voor majoretten. Dat is iets nieuws. Vorig jaar kon alleen een avondshow worden gepresenteerd. Zeven groepen hebben ingeschreven. Zo komen uit Middelburg, Vlissingen, Oude Tonge, Bergen op Zoom, Dor drecht. Zwijndrecht en Loon op (Van onze correspondente) TERNEUZEN De additionele voorzieningen van de afvalwaterlei ding Kanaalzone Zeeuwsch-VIaand'e- ren zullen nog voor de bouwvakva kantie klaar zijn. Hiermee zal dan het totale areaal dat onder de AWL valt in bedrijf zijn. Dit deelde voor zitter burgemeester G. H. E. M. van Waes te Westdorpe mee op de verga ring van de raad van bestuur maan dagmiddag in het politiebureau te Terneuzen. Hij vertelde ook nog dat de con tacten met de industrie prezierig ver lopen. Er bestaat een plan om de AWL meetapparatuur ter beschikking te laten stellen om de juiste hoeveel heden geloosd afvalwater te kunnen bepalen. De raming voor het jaar 1969 van de geloosde hoeveelheden ligt ruim tweemaal zo hoog dan de hoeveelheden in 1968. De voorzitter noemde dit deels een gevolg van het totale complex activiteiten om het oppervlakte water rein te houden en deels door de tariefstelling die niet ongunstig ligt. Teneinde te voorko men dat tengevolge van overvloedig oppervlaktewater rioolwater van de AWL in de gemeentelijke overstort- vijver terecht komt, zal voor reke ning van de AWL een geleidekoker worden aangebracht. Die ongeveer 12.000 gulden gaat kosten. Absolute garantie geeft deze voorziening niet, doch er zal wel mee worden voorko men dat het meest verontreinigde wa ter in de overstortvijver komt. De buis van de AWL is n.l. het stamriool van de gemeente Terneuzen. Destijds is in overleg met het ge meentebestuur voor dit systeem ge kozen. Om het risico van verontrei niging tot een minimum te beperken, zal de AWL de kosten van de voorzie ning voor haar rekening nemen. Zand. Een dergelijk concours is nog niet eerder in Zeeland gehouden. Verschillende groepen brengen een drumband mee. 's Avonds zullen de Goese vereni gingen laten zien, wat ze waar zijn. Behalve deze verenigingen treedt nog het internationaal bekende showkorps „Jubal" (100 man sterk) uit Dor drecht op. Het korps brengt twee shows, met verschillende uniformen. Eén van deze shows heeft een Zuid- Ajnerikaans karakter. Het proramma wordt nog afgewis seld met shows van de eerste vier prijswinnaars van het majoretten- concours. Waarschijnlijk, maar dat is nog niet helemaal zeker, zal ook „Jong Holland" uit Zwijndrecht bij het avondprogramma worden betrok ken. Zoals gebruikelijk wordt het muzi kale evenement afgesloten met een taptoe die dit keer een dynamisch ka rakter zal hebben. BRUINISSE (ANP) De mossel zaadvisserij op het Groningse Wad, die nu door alle Zeeuwse mosselkwe kers wordt beoefend en die nu beëindigd is is toch nog een succes geworden. Nadat men aanvankelijk zonder veel hoop was vertrokken, heeft uiteindelijk de oogst van de laatste weken de verwachtingen o- vertroffen. Het geviste zaad zal niet op de Waddenzee mogen worden uit gezaaid maar is bestemd voor de percelen in Zeeland. De mosselzaadcampagene begon eind april tegelijk met de openstel ling van het Groninger Wad. Na en kele dagen keerden de vissers toen leeg naar Zeeland terug. Men was van mening dat de stormen die ge woed hadden al het zaad hadden meegenomen of hadden doen ver stikken. Nu twee maanden later is het tegendeel gebleken De natuur blijkt zich hersteld te hebben en de diep in het zand staande mosselzaad jes zijn door de betere weersomstan digheden, weer tevoorschijn geko men. De Zeeuwse mosselvloot is nog in staat geweest een betrekkelijk aan zienlijk hoeveelheid te vangen. Een overvloedig mosselzaadjaar kan 1969 niet worden genoemd- De Heer C. P. J. (Papier voor Uw pen 4 juni 1969) behoeft zich geen zorgen te maken over de KVP, daar over staat bij velen de mening wel vast. Om hem, wat de bejaarden in dit geval de KLEINE AOW'ers aangaat duidelijk te maken het vol gende. Op 25 februari en 9 april 1.1. werd in de Tweede Kamer een motie in gediend om een verhoogde uitkering te verkrijgen voor de AOW'ers. Deze motie werd weggestemd door de VVD, de CHU, de ARP en de KVP. Om vergissingen en misverstanden te voorkomen nodig ik de heer C. P. J. uit contact met mij op te nemen, alles in deze rubriek uiteen te zetten zou teveel plaatsruimte vergen. BREDA. J. W. F. Steenbergen, Schoolakkerplein 52. De laatste tijd staat de schoenin dustrie nogal in de belangstelling. Vooral het grote tekort aan perso neel en de geringe belangstelling van de kant van de jeugd voor deze tra ditionele industrie, treden naar vo ren. Dit laatste bleek duidelijk bij de uitreiking van de diploma's op de plaatselijke l.t.s. Slechts vier afgestu deerden en voor het volgend jaar geen aanmeldingen van nieuwe leer lingen, zodat voorlopig dit vak op de l.t.s. niet wordt gegeven. Als oud-leerling denk ik hierbij terug aan de jaren toen er zeer ve len „de vakschool voor schoenma kers" bezochten, om daarna hun op gedane kennis in het bedrijf in prak tijk te brengen en daarmede onte genzeggelijk een stempel op het pro- dukt hebben gezet. Nu moet het mij toch van het hart dat de waardering hiervoor zeer mi niem is te noemen. Wanneer we de c.a.o. van de schoenindustrie nemen, onder artikel 19 de bijzondere belo ning voor gediplomeerden van 22 jaar en ouder, geldt ongeacht het aantal diploma's een diplomatoeslag van zegge en schrijve één gulden per week. Wanneer nu een plaatselijke werk gever stelt niet veel heil meer te zien in een speciale l.t.s.-opleiding voor de schoenindustrie, dan ziet on dergetekende dit ook niet, maar wel licht om een andere reden als de betrokken werkgever. DONGEN C. J. Krol. VLISSINGEN De vereniging Jeugd en Muziek Zeeland, die al vele evenementen in het afgelopen seizoen heeft opgezet, organiseerde een orgeldag in Vlissingen. Het was voor de organisatoren te leurstellend dat de deelname tot een drietal jeugdige organisten beperkt bleef. Deze drie, K. B. Hoek uit Bre da, J. Kreuter en J. Peene uit Mid delburg, lieten zich horen in een fu ga van Joh. Seb. Bach; een Parti ta und Satz van Hugo Distier en een werk naar keuze van de kandi daat. Gelukkig werd de organist Egbert van Goor, de winnaar van het vori ge jaar, bereid gevonden, de belang stellenden op een verantwoorde wij ze te laten luisteren naar zijn capa citeiten. Zelf kon hij de wisselbeker niet meer verdedigen, aangezien hij vakstudent geworden is. De uiteindelijke winnaar werd de heer Hoek uit Breda, J. Kreuter tweede en J. Peene derde. In de a- vonduren vond een gevarieerd orgel programma plaats in de Sint Ja- cobskerk, waarbij de organisten Eg- bert van Goor, Philip Fey, Bram Beekman, Stoffel Gunst, Daniël Manneke en Kamiel D'Hooghe deelnamen. Op 28 juni geeft organist Bram Beekman een concert op het nieuwe orgel in de Koorkerk te Middelburg; in de avonduren speelt in de Wan- delkerk te Middelburg het Kamer orkest van het Koninkijk Conserva torium te Den Haag, waarbij wer ken van Purcell, Telemann, Handel, Tartini, Marcello en Joh. Seb. Bach worden uitgevoerd. (Van onze handbalmedewerker) GOES De dames van handbal vereniging Hontenisse zijn kampioen geworden van de afdeling Zeeland. Zij hadden zich ook in de zaalhand balcompetitie de sterksten van hun klasse getoond, maar werden in de promotiecompetitie verslagen door Goes. Nu hebben zij op het veld weer getoond de sterkste ploeg te zijn. Met zes punten voorsprong op nummer twee behaalden zij na de wedstrijd in Sluiskil de titel. De wed strijd werd afgesloten met een stand 73 in het voordeel van de ploeg uiit Kloosterzande. Hieruit volgt au tomatische promotie naar da eerste klasse.

de Stem | 1969 | | pagina 5