culina Middelburg wil z'n restauratie groots aanpakken ZEELAND APART HA VENDISTRICT Vlissingen vervangt de grote havens ten tijdei van oorlog Kloveniersdoelen wacht nog op een „bewoner" LËen werelds: vol voordeel. Loods ging autodieven te lijf In gesprek met Minder aardbeien, hogere prijzen pak ze... ze zijn er weer! NA VIER JAAR RESTAURATIE OPEN warm VOETBAL Zeelandia won eigen toernooi 't keukencentrum Franklin-beker naar Brabant M.J. v. Cruyningen- Erasmus Schilderij en van J. R. Hark (Van een oneer verslaggevers) VLISSINGEN Zaterdagnacht, omstreeks een uur, zag een Belgi sche loods, die zich in de loodsenso- ciëteit bevond, twee vrij jonge man nen morrelen aan een auto, die aan een collega van de loods toebehoor de. De eigenaar van de auto bevond zich op dat moment op zee. De loods spoedde zich naar buiten en zette een achtervolging in. Bij het standbeeld van De Ruyter kreeg hij de jongemannen te pakken, maar hij moest zijn prooi loslaten, doordat één van de twee hem van achteren aan viel. De gewaarschuwde politie stel de vast, dat de auto, waarom het de twee jongelui begonnen was, niet op slot was en dat het contact met een draadje was doorverbonden. De poli tie stelt een verder onderzoek in. Een ander delict met een maritiem tintje werd door de surveillance dienst van de Vlissingse politie zon dagnacht ontdekt. Drie jonge zeelui, afkomstig van de Suzanne Constant reden vrolijk door een straat op een fiets en een brommer, die zij hadden weggehaald bij een van de bewoners van die straat. Na betaling van een waarborgsom voor een eventuele boe te, werden zij op last van de officier van justitie naar hun schip gebracht. Zaterdagnacht werd een zekere P. V. aangehouden, die ook behoefte aan nachtritten op fietsen van een ander had. Hij was hiervoor al eens eerder aangehouden. V. viel nogal op, door dat hij dronken aan het joyriden was. In de nacht van zondag op maan dag hebben inklimmers zich meester weten te maken van geld en goede ren van een viertal inwoners van Souburg, die hun huizen niet vol doende hadden afgesloten. In één ge val werd 400,gestolen. De poli tie is op zoek naar de daders. (Van een onzer voetbalmedewerkers) MIDDELBURG Het voetbaltoer nooi van de Middelburgse vereniging Zeelandia is bij de senioren gewon nen door de organiserende vereni ging, die Kennemers in de finale met 20 versloeg, en bij de junioren door Vlissingen Al, dat Walcheren in de strijd om de eerste plaats met 20 de baas bleef. De uitslagen: senioren: Poule 1: RCS - Dosko 1—3, HVV - Zeelandia 0—0, Zeelandia - RCS 1—0, HVV - Dosko 0—3, HW - RCS 0—0, Dosko - Zeelandia 01; poule 2: Kenne mers - Bodegraven 20, RKFC - Walcheren 12, Bodegraven - RKFC 12, Kennemers - Walcheren 20, RKFC - Kennemers 01, Walcheren - Bodegraven 12; finale: Zeelandia - Kennemers 20; om derde plaats: Dosko - RKFC 42; eindstand: 1. Zeelandia, 2. Kennemers, 3. Dosko, 4. RKFC, 5. Walcheren, 6. Bodegraven, 7. HVV, 8. RCS. Junioren: eindstand: 1. Vlissingen Al, 2. Walcheren Al, 3. Kennemers Al, 4. Zeelandia A2, 5. Zeelandia Al, 6. Zeeland Sport Al, 7. Zeeland Sport A2, 8. Vlissingen A2. (ADVERTENTIE) Europa's meest exclusieve keuken Baronielaen 59 Breda (Van onze correspondent) KAPELLE Deze week zai het niet druk zijn met het aanbod van aardbeien in Zeeland. In de kassen en warenhuizen loopt de oogst ten einde. Op sommige bedrijven is men reeds gestopt met de pluk en bezig met het verwijderen van de aard- beienplanten om er tomaten voor in de plaats te zetten terwijl op ande re bedrijven men nog een keer een restant wil plukken maar het zal toch niet meer om grote hoeveelhe den gaan. De aanvoer van aardbeden van de volle grond begint op gang te komen maar is toch nog van weinig bete kenis. Op de veiling in KapeUe-Bie- zelinge bedroeg het aanbod van na tuur aardbeien maandag in totaal slechts plm. 4000 doosjes. Het is de laatste tijd te koud geweest voor dit produkt Aangenomen wordt dat de ze week de aanvoer klein zal blij ven, al verloopt met zon en warmte het rijpingsproces wel vlug op het ogenblik. Tengevolge van het afne mende aanbod, niet alleen in Zee land maar ook overal elders, en de toegenomen vraag door het warmere weer, lagen de prijzen van de aard beien maandag belangrijk hoger dan de vorige week. Goede kwaliteiten kasaardbeien deden rond 70 cent per doosje met 200 gram aardbeien en koude grond aardbeien die per doos van 250 gram worden geveild, noteerden tot rond en iets boven 80 cent per doosje- Over het algemeen is dit seizoen de produktie van aardbeien in de kassen tegengeval len. Er werden minder kilo's ge oogst dan het vorig jaar. De gemid delde prijs zal weinig verschil te zien geven met het vorig seizoen, zodat het voor de telers wel een sei zoen was met iets lagere opbreng sten dan het vorig jaar, toen er sprake was van een goed jaar. DE STEM VAN DINSDAG 10 JUNI 1969 (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse hoofdstad wil zo spoedig mogelijk komen tot de uitvoering van een grootscheeps restauratieplan, om de vele honderden historische panden die de stad telt, voor de toekomst te behouden. Ofschoon in de loop der jaren verschillende restauraties tot stand zijn gekomen, gaat het ver val van de overige gebouwen toch zo snel, dat bij het huidige tempo van restauratie meer wordt verloren dan gewonnen. Dit bleek uit een toelichting, die de burgemeester van Middelburg mr. J. Drijber. maandag gaf bij het aanbie den aan de gemeenteraad van de „restauratienota". De aanbieding ge schiedde ter gelegenheid van de op levering van de vernieuwde „Klove niersdoelen". De burgemeester herinnerde eraan, dat Middelburg met zijn 1100 monu menten er relatief nog meer bezit dan Amsterdam. Met veel subsidie restaureren heeft overigens alleen zin, indien er redelijkerwijs een be stemming voor kan worden verwacht, zo stelde de heer Drijber die meen de dat door de recente snellere eco nomische groei in Zeeland en ook in Middelburg en omgeving, in dit ver band zeker kansen worden geboden. „Het inwonertal groeit veel sterker en daarmee het aantal van hen die belangstelling hebben voor wonen in de binnenstad", aldus de Middelburg se burgemeester, die er op wees. dat ook in andere steden b.v. Amsterdam en Deventer, de belangstelling om te wonen in gerestaureerde panden op vallend is opgebloeid. Hij meende, dat een dergelijke ont wikkeling ook in Middelburg zou kun nen plaats viniden mits in een groot scheepse aanpak een vijftal bezwa ren worden overwonnen. Deze bezwaren, waarop ook in de restauratienota uitvoerig wordt inge gaan betreffen o.m. de vrees, dat men bü het betrek ken van een te restaureren woon huis voor een evenredig hoge inves tering komt te staan (door de zeer goede subsidieregelingen van rijk, provincie en gemeente is voor de ze vrees geen grond, aldus b. en w.); vrees voor te hoge eisen van de rijksdienst voor de monumenten zorg. (Ook hier is een geruststel ling- op zijn plaats, aldus het ge meentebestuur, omdat voor wat betreft de restauratie alleen aan de buiten gevel hoge eisen worden gesteld); de vrees dat men als enige in een restauratiepand zal wonen te midden van een verkrotte stadswijk. Om dat te voorkomen is een groot scheepse aanpak nodig, zodat de ge hele staat zal kunnen worden geres taureerd, zo stellen b. en w. Om die grootscheepse aanpak te kunnen verwezenlijken acht het Mid delburgs gemeentebestuur een rijks subsidie van een half miljoen gulden noodzakelijk. Monumentenzorg meent, zo wordt in de restauratienota opge merkt, een dergelijke subsidie ech ter eerst in 1975 mogelijk. In 1970 krijgt Middelburg in de restauraties een subsidie van 200.000 gulden ter- ,w;jl voor 1971 50.000 gulden meer is toegezegd. B. en w. van Middelburg achten dit groeitempo in de sub sidies echter te langzaam. In de nota wordt bij de verdere uitvoering van het restauratiebeleid vooral de inschakeling van het par ticulier initiatief van belang geacht. Om de restauratie van de historische panden op grote schaal (uit een re cent onderzoek is gebleken, dat hon derd huizen zich in een zeer slech te staat bevinden) te kunnen aanpak ken, is de vorming van een werk groep of programmateam noodzake lijk. In een dergelijk team zouden de gemeente, de betrokken rijksdiensten en het particulier initiatief moeten worden verenigd. Het programmateam zal. zo stellen b. en w„ zich allereerst moeten con centreren op het plan Spuistraat- Spanj aardstraat. Dit restauratieplan is reeds nader ge detailleerd. Een ontwerp ervan is aan de restauratienota toegevoegd. De no ta zelf zal nog onderwerp van dis cussie in de Middelburgse gemeente raad uitmaken. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De sportploeg van de Brabantse elektriciteitsmaatschap pij (PNEM) heeft voor de zesde ach tereenvolgende maal de z.g. Frank lin-beker gewonnen op de 17e in terprovinciale sportdag voor electri- citeitsbedrijven, die zaterdag in Vlis singen werd gehouden. De Franklin-beker, die ter be schikking wordt gesteld van de ploeg die in diverse takken van sport het hoogste puntentotaal binnenhaalt, werd zaterdagavond tijdens een fees telijke ceremonie i n het Schelde- kwartier te Vlissingen aan de win naars overhandigd. De ploeg van de N.V. Provinciale Zeeuwse Elektrici teit Maatschappij, die ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van deze maatschappij als gastheer op trad, kwam in het puntentotaal op de zevende plaats. De wedstrijden vonden plaats op het Vlissingse sportpark en op di verse andere plaatsen in de stad. Spectaculair was de openingscero- mopie, bijgewoond door een paar dui zend mensen. Op een gegeven mo ment liet men een groot houten bord, waarop 800 lege blikken stonden, om laag vallen, waardoor een donderend geraas ontstond. Op een kaart van Nederland, die boven het bord was aangebracht begonnen lichtjes op te flitsen, op de plaatsen waar elek triciteitsbedrijven in Nederland zijn gevestigd. „7K heb me altijd met het grootst mo gelijke plezier beziggehouden met het werk dat het voorzitterschap van een vrouwenvereniging met zich mee brengt," zegt mevr. Van Cruyningen uit Oostburg. MOMENTEEL ben ik benoemd tot erevoorzitster van Ceres, want enige jaren geleden ben ik genoodzaakt ge weest met dit werk te stoppen. Dit i.v.m. andere werkzaamheden, en bovendien moet je anderen toch eens een kansje gunnen. Dit wil niet zeg gen dat ik mij helemaal niet meer met de vereniging bemoei, want het gebeurt vaak genoeg dat men bij mij komt om raad te vragen." „IN al die tijd dat ik voorzitster ben geweest, hebben wij twee belangrijke resultaten bereikt die me met een beetje trots vervullen. In de eerste plaats is dat de aanschaf van diep vriesinstallaties. Daar zijn we in 1954 mee begonnen en het is nu zo ver, dat elke gemeente in West-Zeeuwsch- Vlaanderen over zo'n installatie be schikt. He moet me echter wel van het hart dat we er zonder de voor treffelijke medewerking van alle ge meentebesturen het nooit hadden klaargespeeld. Die samenwerking is eenvoudigweg fantastisch te noemen." „EN dan is er de bouw van het bejaar dentehuis hier in Oostburg. Als alles meezit, dus geen tegenslagen met on werkbaar weer en zo, zal het over een half jaar worden opgeleverd. Het zal plaats kunnen bieden aan 74 be jaarden. Er komen 62 eenpersoons kamers met 6 flats voor twee per sonen. Of het geen vreemde verhou ding is dat een vrouwenvereniging en niet het gemeentebestuur het ini tiatief neemt tot een dergelijk plan? Och, het is maar wie er het eerst op een dergelijk idee komt. Dat is alles. Toen we onze plannen aan de ge meente en andere instanties hadden voorgelegd was iedereen laaiend enthousiast. ZOALS u dus ziet kan ik echt wel met voldoening terugkijken naar de tijd dat ik in het bestuur van de vrouwenvereniging Ceres heb geze ten." (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG - VLISSINGEN De maatregelen die de rijks overheid heeft genomen en nog zal nemen ter voorbereiding van de civiele verdediging in oorlogstijd, hebben Vlissingen bereikt. Dat blijkt uit de om standigheid, dat de directie van de Rijksarbeidsvoorziening 3 barakkenkampen op Walche ren, namelijk te Serooskerke, Aagtekerke en Biggekerke, die uiteenlopende doeleinden heb ben gediend, nu ter beschik king van de civiele verdedi ging heeft gesteld. Zeeland vormt in het kader van de civiele verdedigingsvoorberei ding, een apart district, zoals Rot terdam, Amsterdam aparte dis tricten zijn, naast andere. Aan het hoofd van elk district staat een distrktshavencommissie, die wordt bijgestaan door een haven- raad waarin verschillende instan ties zijn vertegenwoordigd. In geval van oorlog, maar ook bij grote rampen, zal Vlissingen (dat is één aspect) de vervangende haven moeten kunnen zijn voor b.v. Rot terdam of Amsterdam als die door oorlogshandelingen e.d. zouden uit vallen. Omgekeerd kunnen de haven activiteiten van Vlissingen, in tijd van nood, worden verplaatst naar andere havendistricten. Daarnaast voorzien de maatregelen ter voorbe reiding van de civiele verdediging in de aanwijzing van noodankerplaat sen, waar zeeschepen voor anker Kunnen gaan om met behulp van hun eigen dekkranen de lading te lossen in langszij komende binnenschepen. Overslag is ook mogelijk met behulp van drijvend havenmaterieel. Voor de overslag van buiklading beschikt men in Nederland thans over een noodvloot van twee, straks drie, sche pen, die zjjn uitgerust met mechani sche losapparatuur. Het havendistrict Zeeland speelt in jde partijen simultaan. Zowel voor het bieden van een alternatief bij het vallen van andere grote havens in °ns land, als voor het beschikbaar stellen van noodankerplaatsen, is Keeland aangewezen. Eén der ge volgen hiervan is de permanente in richting van de Walcherse barakken- ampen voor het onderbrengen van het havenpersoneel dat in tijd van orlog of rampen naar Zeeland komt. In drie stenen barakken in Seroos- j s'aan 150 bedjes letterlijk ge- Preid voor het stafpersoneel. Bigge- .7® Aagtekerke zullen onder- ak bieden aan het lager havenper- tüük kampen, die van tijd tot Jd beschikbaar werden gesteld voor "t onderbrengen van toeristen, wiel- jlners' studenten op vakantie en van Haagse ambtenaren die in eland op verlof gingen, zullen 4. Vooruitzichten voor dj* woensdag en don- jmmderdag opgesteld door liet KNMï °fl i^xiZ4\T maan(lag 18.00 uur. ia A lUlf aU| Droog, zonnig en Mfif&B over het algemeen vrij warm. mSaeiriV00ru'lzichten 'm cijfers ge- daie 4 over Nederland. Voor woens- t«L tal uren zon: 8 tot 15- Min- van omstreeks normaal. Max. temp. bmio°n®eveer normaal tot 4 graden Period n,ormaal- Kom op een droge ce«. Kans van minstens 12 uur: 95 pro- op een geheel droog et- «Ml: 90 procent. 8 tot°i„donderdagAantal uren zon: maai n' temp.: omstreeks nor- bovin temP-: van 0 tot 6 graden twin11! normaal- Kans op een droge cent v Van minsten' 12 uur: 95 pro- mj, j®3 op een geheel droog et- •m. su procent. voor deze doeleinden niet meer wor den afgestaan. De hier bedoelde kampen hebben achtereenvolgens arbeiders van de Dienst Uitvoering Werken (1945), en Ambonnese gezinnen gedurende lan ge tijd onderdak geboden. „Er is nog al gesold met die kampen", zei één van onze informanten, „maar nu heb ben zij hun eindbestemming dan toch gevonden. Het is te hopen dat zij nooit bewoond zullen worden, al is De bedjes in de barakken staan al gespreid. dat zonde van de doelmatige inrich ting, met onder andere com plete, moderne keukens. Immers: als de kampen bevolkt worden, dan is ons land door een ramp getroffen, waardoor noodvoorzieningen in wer king moeten treden." (Van onze correspondent) HULST In de burgerzaal van het stadhuis te Hulst wordt tijdens de gehele maand juni een grote ten toonstelling gehouden van schilde rijen van de Hulstenaar J. R. Haak, De schilderijen zijn bijeengebracht door de gemeente Hulst. De zestig werken zijn een collec tie uit particuliere verzamelingen. J. R. Haak werd op 29 juni 1826 te Hulst geboren als zoon van de stadssecretaris Leendert Haak. Hij huwde op 25 juli 1849 met Anna van Mervennee en overleed op 11 januari 1891 te Hulst. De tentoonstelling, die portretten, landschappen en stillevens omvat, werd officieel door loco-burgemees ter P. J. Brand geopend. In zijn ope ningsrede zei de heer Brand dat Haak als historisch schilder belangrijk is voor deze streek. Hij legde gebeur tenissen die hem gepakt hebben op het doek vast, zoals marktscène, fes tiviteiten, bijeenkomsten en ijsver maak op de Vest. Tóch was Haak vooral bekend als portretschilder van de gegoede burgerij in Hulst en Land van Hulst. Soms zijn er bijzonder treffende gelijkenissen met de hui dige generatie. De schilderijen heb ben ook een grote historische waarde wat betreft de klederdrachten en de daarbij passende juwelen. De schilde rijen geven ook een goed beeld hoe Hulst er honderd jaar geleden uit zag. De tentoonstelling is geopend op wei/dagen van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur. Zaterdagen en zondagen van 14 tot 17 uur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Na een algehele en ingrijpende restauratie, die reeds zes jaar geleden begon en rond de anderhalf miljoen gulden vergde, is maandagmorgen de Kloveniersdoelen weer „ter bewoning" beschikbaar ge komen. Een bewoner is er echter nog niet. De burgemeester van Middel burg, mr. J. Drijber, zei, in een toe spraak ter gelegenheid van de ople vering van het gebouw, het ontbre ken van een definitieve bestemming zwaar te betreuren. Voorlopig zal er een afdeling van gemeentewerken in worden gehuis vest. Het gemeentebestuur hoopt ech ter, dat de historische Kloveniersdoe len eerlang zal worden bestemd tot onderkomen van de nog te stichten Zeeuwse school voor kunstonderwijs. „Thans is echter het belangrijkste, dat we het gebouw voor de stad heb ben kunnen behouden", aldus de heer Drijber, die eraan herinnerde, dat de Kloveniersdoelen rond 1962 in een dergelijke staat van verval verkeer de, dat een niet onmiddellijke aan pak van de restauratie afbraak had betekend. Aanvankelijk werden de kosten op 5 a 6 ton geraamd. Uitein delijk bleek het drievoudige nodig te zijn. Burgemeester Drijber, die sprak tot een groot aantal genodigden, ver zameld in een van de zalen van de Kloveniersdoelen, zwaaide bijzondere lof toe aan de heer M. van Beveren, die als architect de restauratiewerk zaamheden in hoofdzaak heeft geleid. De Kloveniersdoelen was, zo bleek uit een historisch overzicht door de burgemeester, het derde „schutters hof" in Middelburg. Het gebouw werd in 1611 voltooid. In de loop van de achttiende eeuw veranderde de doelstelling van de betrokken confrérie steeds meer van de oefening van het wapengebruik naar het aanrichten van feesten e.d. Via de Oost-Indische Compagnie kwam het gebouw tenslotte in het bezit van het rijk. Tot na de tweede wereldoorlog werden de ruimten voor militaire doeleinden gebruikt. Ten slotte gelukte het de gemeente Mid delburg om de Kloveniersdoelen in bezit te krijgen. Burgemeester Drijber opende de Kloveniersdoelen door met een sleu tel, die hem werd aangeboden door de aannemer van de restauratie, de heer I. Woudenberg, de hoofddeur te ontsluiten. Nadat architect Van Be- veren nog een korte toelichting op de werkzaamheden had gegeven, bezocht het gezelschap tenslotte een in het gebouw ingerichte tentoonstelling, die bedoeld is als „illustratie" bij de res tauratienota. Op deze tentoonstelling, die gedurende deze week in de avond uren voor het publiek is opengesteld wordt met maquêttes, foto's, tekenin gen enz. de aantrekkelijkheid van het „opknappen" van de historische panden en straten zoveel mogelijk aangetoond. Dit ook in verband met de restauratienota die gisteren open baar is gemaakt. De zo torenrijke Zeeuwse hoofdstad heeft er met de gerestaureerde Kloveniersdoelen een toren bijgekregen, die tevens de meest eigenaardige is. Dat merkt de argeloze bezoeker pas als hij de rui me treden beklimt. De nieuwsgierige constateert plotseling, dat hij „be schonken" is. Hij voelt een raar ge voel in de benen en begint te slin geren. Architect M. van Beveren, die de restauratie heeft geleid, gaf maan dag bij de oplevering van de ver nieuwde Kloveniersdoelen, uitleg over dit vreemde verschijnsel. Het gebouw is in de loop der eeu wen aardig uit het lood geraakt, oen werd besloten als sluitstuk van de thans gereed gekomen restauratie er ook weer een toren op te bouwen (de vorige werd reeds in 1735 afgebro ken) kon men moeilijk de wat scheefgezakte muren volgend er een „scheve toren" opzetten. De eni ge mogelijkheid was om, steen voor steen metselend eerst de uit het lood geraakte lijnen van het gebouw te volgen om, „al knikkend" toch weer in het lood te komen. De beklimmer van de toren verwacht dat alles wa terpas zit en ziet niet, dat de zaak schots en scheef zit. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 3