Dertig grievende, aanvallende, stekende gestencilde vellen Yan den Bunder was superieur Eerste zege voor De Schelde-heren Betere regeling dopingonderzoek Rijnders naar Ajax WA TERPOLOCOMPETITIE EIGEN RUIMTE BONMRTS OOK SPUITEN Medisch team van Mexico geeft opening van zaken INSMEREN WEG VRIJ VERRASSEND HIJ WEG OF WIJ ONVERENIGBAAR li ■SS isil rts en zoon Brundage kreeg geen gelijk Uitslagen NA KWESTIE MERCKX VOETBAL Tholen versloeg Brabants elftal Helenio Herrera blijft bij Roma Prima 13 DE STEM VAN DINSDAG 10 JUNI 1969 «J jzen „Af Born". 01134-505 I. 01153-468 DE BLOCK 01140-2058 NOORD" 01100-7991 04160-4583 tl ZN. 01150-4564 01696-2303 01170-2255 01652-3127 rkt 7 01600-35939 drijf EAPPORT OVER „ZAAK COLLARD" DEN HAAG Het is nog niet zo lang geleden, dat de betrokken partijen bekend maakten dat de Geruchtmakende affaire-Collard, die speelde vlak voor en tijdens de Olympische Spelen in Mex ico, met rust zou worden gelaten. Het was gebeurd, er was uitge breid over gesproken en nu, zand erover. Het medisch team in Mex ico heeft zich kennelijk met deze gang van zaken niet kunnen ver enigen en heeft een „rapport van de zaak Collard" het licht doen zien, dertig gestencelde vellen pa pier waarin uitgebreid de gehele kwestie uit de doeken wordt ge daan. Tijdens de Spelen heeft de Olym pische leiding, chef de mission dr. A. Dokkum voorop, al het nodige gedaan de zaak ,4n eigen beheer" te houden. Hij legde de artsen een Spreekverbod op, toen bekend werd dat Sjeng Collard, tegen de uitdruk kelijke afspraak, toch had gespoten. Toen hem onder grote druk van de vaderlandse persvertegenwoordigers een bijeenkomst was afgedwongen, las hij een communique voor waarin niets werd gezegd en werd genadig lijk toegestaan dat een enkele vraag werd gesteld, die natuurlijk luidde: „Wat heeft Collard de wielrenners toegediend, die Olympisch goud in de ploegentijdrit veroverden". Het korte antwoord was: „Inzake de affaire Collard ga ik niet in op de stof, die is gebruikt". Welnu, dat heeft de medische com missie dan gedaan in het rapport, dat uiteraard in de eerste plaats een constante aanval is op soigneur Col lard, maar waarin ook chef de mis sion dr. Dokkum, de voorzitter van de Kon. Ned. Wielren Unie dr. P. van Dijk en de wielerorganisatie zelf, de KNAU en speciaal de heer Jo Moerman (chef d'équipe) er niet zonder kleerscheuren afkomen. Er is tijdens en na de Spelen nogal wat kritiek geleverd op het medische team en men kan niet aan de indruk ontkomen, dat dit team met het rap port niet alleen de, volgens de art sen Willebrand, De Jongste en Mos terd, verkeerde gang van zaken open baar wil maken, maar tevens elke eigen onvolkomenheid van zich af wenst te schuiven. Het rapport is dan ook in bepaalde passages zelfs grie vend, fel aanvallend en altijd ten minste „stekend". De befaamde „kofferkwestie" op Schiphol op 20 september 1968 wordt het eerst onder de loep genomen. De KNWU had een grote hoeveelheid vrachtgoed Op Schiphol staan, die blijkens de opgave ook medicamenten bevatte. Het NOC ging terecht uit van de gedachte, dat de artsen medi camenten voor de gehele ploeg zou den nemen en dat de verzorgers dat ook niet nog eens voor elke ploeg apart moesten doen. In een gesprek lat dr. De Jongste met de heer Col- Sjeng Collard: toch spuiten. lard had, kreeg de arts het vermoe den dat de koffers wel eens dopings- middelen zouden kunnen bevatten. De koffers, zo wordt uitdrukkelijk gesteld, zijn niet opengebroken maar door de verzorgers De Haan en Col lard (beide van de KNWU) zelf ge opend. Er werd een vluchtig onder zoek ingesteld, waarbij de heer De Haan zelf enige ampullen duraboline vitaminepreparaten en enige weggooi spuiten verwijderde. Hem werd me degedeeld, dat het niet verwijderen van alle geneesmiddelen uit zijn kof fers beide heren hadden een met hout beklede koffer die vol zat met tubes, potten, doosjes, pillen e.d. betekende dat het resterende zon der toestemming van de artsen in Mexico gebruikt zou mogen worden. Dokter De Jongste haalde er nog een tube oogzalf uit, die als vervaldatum droeg 1 juli 1966. En het was 20 sep tember 1968. Voorts werd toen al gezegd dat nu- percainezalf niet mocht worden ge bruikt. Dat is een zalf, die een pro cent cinchocainum bevat, een stof, die pijnstillend werk en voor „plaat selijke verdoving" wordt gebruikt maar giftiger is dan cocaine en mo gelijk door de huid in 't bloed wordt opgenomen, wat een positieve urine- reactie bij dopingonderzoek teweeg kan brengen. Ook werden uit de kof fer van Collard weggooispuiten en ampullen met vitaminepreparaten verwijderd. De medische commissie stelt in het rapport dat het onderhoud in goede sfeer verliep. De heren De Haan eh Collard namen de ver wijderde spullen mee naar huis en de koffers werden bij de vracht op Schiphol geplaatst. De medische ploeg, waarin begre pen de fysiotherapeuten en verzor gers, kwam in Mexico aan. De heer Collard zou, behalve de wielrenners, ook de reeds lang door hem behan delde Maria Gommers onder zijn hoe de krijgen. Zijn verzoek om een apar te kamer niet die van het medisch centrum te mogen werken, werd afgewezen. Voor de verzorging van de atleten van de fysiotherapeut J. Keijzer aangewezen. Verscheidene le den van de ploeg en vooral chei d'équipe Jo Moermans, hadden geen vertrouwen in hem. Niet omdat hij zijn vak niet zou verstaan, maar omdat men gewend was aan de „eigen" masseur Evert Wij burg, die evenwel niet door het NOC was aangewezen. Dat had kwaad bloed gezet bij de KNAU, e.q. de heer Moerman. Deze had wel ver trouwen in Sjeng Collard, evenals di verse atleten, o.a. Els van Noorduyn en Ilja Keizer, die verzochten door hem te worden behandeld. Dat werd toegestaan, maar er werd door de medici bij gezegd, dat geen andere verzoeken in overweging zouden wor den genomen. Gaandeweg bleek, dat de heer Collard, in tegenstelling met de heer De Haan, niet wenste samen te werken met de andere leden van het medisch team. Sjeng Collard bleef vragen om zijn „eigen ruimte", die hem tenslotte werd toegewezen. Later is gebleken, dat hij daar an dere dan de toegestane leden van de Olympische ploeg ook behandelde. Kortom, men vond Sjeng Collard een lastig mens met wie moeilijk of niet was samen te werken. Er werd gesproken over de voor bereiding van de wielrenners, veer tien dagen voor zij moesten aantre den, Chef d'équipe Adrie Zwarte- poorte deelde de artsen mee, dat hij tegen „spuiten" was en dat hij was geschrokken van de tube zalf waar van de vervaldatum al lang was ver streken. Joop Middelink, de coach van de wegrenners, was het daarmee volkomen eens. „Maar", zei hij, aldus het rapport. „De bondsarts van de KNWU doet er zelf aan mee. Hij heeft de ren ners voor ze naar Mexico gingen nog ingespoten. Een van de renners moest zelfs nog eens terugkomen voor een dubbele dosis. De renner vond dat echter zelf te veel en was niet ge gaan". Baanccach Jan Derksen was tegen regelmatig injiceren maar verzocht, om psychologische redenen, een in jectie vitamine B-12 op de avond voor de wedstrijd aan van zijn mannen, toe te dienen. Men was het erover eens dat injiceren om medische re denen niet in de weg mocht worden gestaan. Met de heer Collard kwam ■arts Mosterd overeen, dat er geen bezwaar was tegen het oraal toe dienen van vitaminepreparaten en dat over eventueel „spuiten" overleg met de andere artsen zou worden ge pleegd. Onderling spraken de artsen echter af, dat geen medewerking zou snap niet waarom hij dat doet, hij weet toch dat het niet mag". Toen dr. Mosterd zei, dat hij er ook niet zeker van was dat er niet was gespoten, zei de IOC-dopin-gscommis- saris: „Dit kan niet, want de soig- neurs weten, dat ze niet mogen spui ten". Dr P. van Dijk: geen maat regelen. worden verleend aan injeceren van vitaminen bij gezonde sportbeoefe naars zonder medische redenen. En die ontbraken, aldus de artsen. Beide soigneurs stelden een schema op voor de voorbereiding van de ren ners, zonder „spuiten". Zij zegden toe de renners in te lichten omtrent het standpunt van de artsen. Dokter De Jongste deelde de „ene renner" van de baanploeg zelf mee waarom niet werd ingegaan op het verzoek van Derksen. De ploeg veroverde goud in de ploegentijdrit, maar de medische commissie twijfelde steeds sterker en besloot de dag, na de wedstrijd de massagekamer nader te onder zoeken, dus de kamer in het me disch centrum. Men zag om negen uur in de ochtend: de spuiten staken uit de prullemand, in een kartonnen doos lagen lege ampullen vitamine C, vitamine B-12, redoxon, fosselite e.a., en een aantal lege 2 cc en 5 cc- spuiten, benevens leg» duraboline- amjpullen. Dit werd de chef de mission, dr. Dokkum, medegedeeld, die niet b®" reid bleek dezelfde avond dr. Mos terd was afwezig, omdat hü Bridie Lubbers moest bijstaan' in het boks- paieiis na elf uur een en ander be spreken. Hij vond het te laat. Het werd de volgende ochtend, terwijl de (geschokte) Adrie Zwartepoorte en Joop Middelink onder geheimhouding reeds waren ingelicht. Er ontspon zich een ernstig twistgesprek tussen dir. Mosterd en dr. Dokkum, dat uitmondde in de unanieme mening van de artsen, dat met dr- Dokkum niet viel te praten. Men verliet het kantoor van dr. Dokkum en stelde bij het NOC het zwakke beleid van dr. Dokkum aa® de orde. Men wenste echter coach Middelink te sparen i.v.m. eventueel zakelijk nadeel in dien de affaire „naar buiten" bekend zou worden. Collard moest echter hangen. In een gesprek met dr. P. ,van Dijk, zed deze „Die man moet weg". Dat was zeker het geval toen Collard zonder omwegen toegaf du raboline te hebben gespoten. „De jongens waren in paniek, toen ik hen zei dat er niet mocht worden ge spoten", aldus Coillard volgens het rapport. Hij had alle wegrenners in jecties gegeven, en ook Maria Gom mers, wie evenwel niet duraboline was toegediend maar vitaminepre paraten. Dr. A. Dokkum: beslissing uitgesteld, v Daarna kwam het verzoek of Maria Gotmmers alsnog voor haar finale door Collard mocht worden verzorgd, wat werd toegestaan door dr- Dok kum. De artsen trokken' zich terug en wilden geen verantwoording meer nemen. Collard ging zich toen, aldus het rapport, hoogst provocerend ge dragen. En nog steeds was door dr. Dokkum geen beslissing genomen. Tot de artsen stelden: „Collard bin nen 24 uur uit bet Olympisch dorp of wij". Op 20 oktober ging Collard terug naar Nederland. van de artsen en vooral het binnen gaan in de massagekamer als hoogst ongewasnt en onjuist heeft be schouwd. Zonder te twijfelen aan rijn integriteit zijn de artsen van mening, dat de functie van lid van een me dische commissie van het IOC, dat een controlerende taak heeft, onver enigbaar is met het lidmatschap van een bond of organisatie welks leden actieve deelnemers zijn aan de Olym pische Spelen. Een stelling, die zon der meer inhoudt, dat een objectief oordeel van de voorzitter van KNWU een onmogelijke opgave is". Waarom de artsen deze zaak heb ben doorgezet: Zij wensten een dui delijke uitspraak over het gebruik van hormanen, met alle risico's van dien- Zij zijn van mening, dat het toe dienen van anabole steroiden (opbou wende middelen)waartoe duraboline behoort, geen onschuldige handeling is en het toedienen aan gezonde men sen niet verantwoord is. Indien het toedienen om therapeutische redenen noodzakelijk is, is de toestand van de patiënt zodanig, dat aan het deel nemen aan 'n wedstrijd op topniveau niet behoeft te worden gedacht. Overigens is de uitspraak van de commissie van het IOC dr. Dok kum: „Ik wil deze afwachten" nooit gekomen. Toen bekend werd, dat de wielrij ders met gebruik maken van, voiigene de artsen, doping hadden gereden, is zelfs over teruggeven van de me- ailles gesproken. Het is er niet van gekomen. Een kwartier voor de ploegentijd rit op 15 oktober: Sjeng Collard smeerde de benen van de renners in met zalf. Op de vraag van dr. Mos terd wat hij gebruikte, zei Collard;:;, „Nupercainezalf". Dat mag nie.t; al-r De dus dr. Mosterd: Waaróp Cól&rdt-naar eigen go de mission zoude zaak goedduijken afhandelen, „Dat merkt men toch niet" en boven- Hij stelde le chefs d'équipe op de dien was ik na afloop de benen af hoogte, maar zei niet dat hormonen met alcohol". De coach van de weg- waren gespoten. Er ontstond nog- pioeg werd hiervan op de hoogte ge steld. Om psychologische en techni sche redenen werd het onmogelijk geacht verder in te grijpen. Er werd wel melding gemaakt bij het Neder landse lid van de dopingcommissie van het IOC, die reageerde met: „Ik maals een ernstig meningsverschil, tussen de artsen en de chef de mis sion, toen deze in het perscommu niqué alleen wenste te vermelden dat Collard „wegen® ontoelaatbare han delingen uit de ploeg was verwij derd''. Intussen wist men nog niet of du- raboline-injecties tot doping moesten worden gerekend. Het medisch team stelde zonder meer „ja", het Neder lands lid van de medische commissie van het IOC deelde deze zienswijze niet. Met de heer Beckett, eveneens commissielid, wend dit besproken, en niet zoals afgesproken met de gehele commissie. Toen kwam de voor de artsen verrassende mededeling, dat Beckett van mening was, dat dura boline geen doping was, omdat het niet op de lijst van het IOC voorkomt, (wel op die van de UCI). „Laat de zaak maar rusten, de dopingscon- trole is toch ook negatief uitgevallen, aldus de heer Beckett. Waarop de artsen aanvulden, dat geen controle op hormonen werd verricht. De artsen wezen het Nederlands lid van de medische commissie van het IOC vergeefs op die definitie van doping. Het rapport: „De medi sche staf heeft zich nooit aan de in druk kunnen onttrekken, dat de voor zitter van de KNWU hét onderzoek, In het lijvige rapport geeft de me dische staf wel toe dat te gemakke lijk is aangenomen, dat de sportbe oefenaar en zijn leiders zonder meer hun vertrouwen aan de artsen zou den geven: Dat het niet geaccepteerd worden van de heer Keijzer door de KNAU (in deze de heer Moerman) heeft medegewerkt tot het uitbreiden van de werkzaamheden van de heer Collard tot anderen dan de wielren ners en dat in de toekomst niet mee® te veel de nadruk moet worden ge legd op de invloed van de sportbeoe fening op het lichaam en te weinig op de invloed op de geest. Door 'dit onvoldoende opvangen van de topsportbeoefenaar wordt de weg vrijgemaakt voor lieden, die én de sportbeoefenaar én de sport kunnen schaden. Voorts zal aan allen, die bij die sport betrokken zijn op uitgebreide schaal voorlichting gegeven moeten worden over de gevaren van de zo genaamde „moderne voorbereiding" van de atleet. De beoefenaars van de wielersport worden met name genoemd. Maar „het moet ernstig worden betwijfeld of dit tot deze tak van sport beperkt zal blijven nu de KNWU geen blijk heeft gegeven de handelingen van de heer Collard te veroordelen", al dus het rapport waarin de medische staf de toekomst van de topsporter met zorg tegemoet ziet. WARSCHAU (ANP) Het inter nationaal Olympisch Comité (IOC) heeft zich in Warschau voor een be langrijk deel akkoord verklaard met de nieuwe amateurbepalingen van de Internationale Ski Federatie (FIS). Daardoor is voorlopig althans - voorkomen, dat de skiwedstrijden van het Olympisch programma wor den afgevoerd. Het IOC deelde de mening van zijn President Avery Brundage niet, dat de Fransman Jean Claude Killy en de Canadese Nancy Green de gouden Medailles, die zij wonnen tijdens de Winterspelen in Grenoble moeten te rugzenden, omdat zij op het moment van de Spelen niet meer als amateur konden worden beschouwd. Een de- hmtieye uitspraak werd weliswaar nog niet gedaan, doch uit het com munique dat na afloop van de ver gadering werd uitgegeven kon wor sen opgemaakt, dat deze kwestie op n ?e baan is geschoven. nieuwe amateurbepalingen van in a *ederarie houden onder meer dat aan skiërs reis- en verblijfkos- en mogen worden betaald, alsmede J™ tepmoetkoming voor loonder- Mg- Het blijft ongeoorloofd, dat aan amateurskiër startgelden worden betaald. Een skiër die zich voor eelneming aan wedstrijden laat be- „ien 'bopl Het risico door de FIS ge- ,ors' *e worden. Indien de natio- daarvoor toestemming rori mo.gen skiërs zich lenen voor hi,„ame"uorieinden zonder daardoor amataurstatus te verliezen. rJÜ- SSEN heeft in het gische Stekene een kermis- kArs °ver een afstand van 150 ?®ter gewonnen. Hij ver- mi de spurt Roger de Vlae- ont, .met wrie hij samen was werdnP''Whet peloton. Derde tipr^ Thard Buckaki en zeven- n(*e J&tt Serpenti. JOS VAN BEERS, winnaar van »n in/'* van de Ronde heoto Midden-Zeeland, was de to n amateur in de wielerkoers L9je;pelt in België Van Beers vn„ j kilometer af in 2 uur d» t Nederlanders was ver- M?yer, derde: J. Kemps, Solon*6' Douma. achtste; H. «hetters veertiende. (Van onze sportredactie) AARDENBURG Slechts enkele seconden had Antoine van den Bun der nodig om aan de greep van zijn concurrenten in de Ronde van Aar denburg te ontkomen. Enkele mo menten van onachtzaamheid waren halverwege de nieuwelingenkoers voor de renner uit IJzendijke vol doende om uit de grote groep van veertien renners, met onder andere Kees Bal, Henny Gijzel en Wim de Waal, te demarreren. Van der Bunder zorgde er voor dat hij aan deze ene kans genoeg had. Hij reed de reste rende kilometers in de wedstrijd al leen uit en ging met 55 seconden voorsprong op nummer twee, Kees Bal, als winnaar over de streep. Bal had te laat ingezien dat het Van der Bunder ernst was. toen hij na 33 kilometter wegsprong. De reac tie in de groep kwam wel, maar veel te laat. Op het moment dat Bal rea geerde en als tweede uit het inmid dels tot vijf man gereduceerde groep je loskwam, had Van der Bunder al een halve minuut voorsprong. Achter de Kwadendamse coureur werd het gat tussen de resterende vier ren ners, Wim de Waal, Henny Gijzel, Henk Gelders «n G. van Laarhove, steeds groter. Het kwartet had op 8 kilometer van de finish een achterstand van 1 minuut en 20 seconden op Van der Bunder, die als een machine door bleef malen. Wim de Waal vond dat voldoende en liet zijn maten vier ronden voor het einde achter zich. Zijn voorbeeld werd weldra gevolgd door Henny Gijzel. De onderlinge af standen tussen de vier eerste renners waren toen echt wel veel te groot. Er bleven enkele tientallen seconden tussen zitten en drie ronden voor het einde was het al zeker wie de vier beste plaatsen zouden gaan bezetten. Antoine van der Bunder bracht met zijn lange solo leven in de 70 kilome ter lange wedstrijd, waarvan de eer ste helft bijzonder eentonig verliep. De favorieten beperkten zich tot het schaduwen van elkaar, hetgeen een minimum aan ontsnappingen tot ge volg had. Jan Reijngoudt was een van de weinigen die de eerste kilometers voor korte tijd wegkwam. Bij de aspiranten was in de eindfa se van de wedstrijd meer spanning. Zes man handden een voorsprong van 40 seconden op de volgende groep. Het zestal bleef tot in de laatste ron den bijeen. Jan van Dijk eindigde als eerste door de einspurt van de zes te winnen. Nieuwelingen: 1 T. van der Bunder, IJzendijke, 70 km 1.46.35. 2 K. Bal, Kwadendamme, 3 W. de Waal, Axel, 4 H. Gijzel, Heikant, 5 G. van Laar hoven, Heiningen, 6 H. Gelders, Val- kenswaard, 7 L. v.d. Parel, Goes, 8 T. van den Burgt, Valkenswaard, 9 H. Hellemons, Roosendaal, 10 J. de Vos, Zaamslag, 11 S. van den Pas, Hansweert, 12 M. Paauwe, Hansweert 13 W. de Graaf, Sluis, 14 J. Reijn goudt, Rijsbergen, 15 E. de jong, Val kenswaard. Aspiranten: 1 J. v. Dijk, Ulverihout, 30 km in 48 min. en 32 sec., 2 G. Schouw. Middelburg, 3 S. Hamelink, Terneuzen, 4 A. Kuzee, Souburg, 5 J. Rovers, Roosendaal, 6 A. Kraus, Oudenbosch, 7 J. Damen, Ulvenhout, 8 T. Bagers, Roosendaal. 9 R. Ver meulen, Middelburg. 10 J. Vroegrijk, Roosendaal. Toine van der overwinning. Bunder: fraaie (Van onze zwemmedewerker) TERNEUZEN Het is de water- poloëers van De Schelde uit Terneu zen gelukt de eerste wedstrijd in de derde klas te winnen. Na twee ne derlagen tegen Surea uit Breda en SZV uit Schiedam, kregen de Schel de-heren nu RET uit Rotterdam op bezoek, dat zij met 53 wisten te kloppen. Ondanks het koude water de temperatuur was op de rand van het toelaatbare werd er pittig ge speeld. In de eerste time ging de strijd over en weer. Het was Karei Weyland, die de ploeg naar een 10 voorsprong schoot. Hij legde daar mee de basis voor een Schelde-over- wicht. In de tweede time wist Machiel de Poorter de voorsprong te vergro ten met een goed doelpunt. De Rot terdammers gingen toen meer op de aanval spelen en dat resulteerde in twee doelpunten zodat de wed' strijd weer geheel open was. Tóch kwam De Schelde weer op voor sprong toen Karei Weyland met een hard schot de stand op 32 bracht. In de derde time begon De Schel de met een doelpunt van De Poorter, zodat de eerste overwinning in zicht kwam. Maar RET wilde zich nog niet gewonnen geven en kwam op 43 door een misverstand in de Schelde-defensie, die het nu toch wel opmerkelijk beter deed dan in de voorafgaande wedstrijden. In de laatste speeltime ging de conditie een woordje meespreken. Ook het koude water bleek zijn tol te eisen. Het tempo daalde. Beide ploegen probeerden nog te doelpun ten. Machiel de Pooter kreeg nog een strafworp te nemen maar hij miste jammerlijk. Toch was het deze speler die de spanning brak door met een prachtig doelpunt de stand op 5—3 te brengen, wat tevens de eerste zege voor d« Terneuzenaren betekende. MILAAN (A.P.) De Italiaanse onderminister voor openbare gezond heid, Gianni Usvardi, heeft gisteren in Milaan een bespreking met verte genwoordigers uit de wielersport ge had om te bestuderen, hoe de regels (Van een onzer voetbalmedew.) ST. ANNALAND Het selectie elftal van de afdeling Brabant za terdagvoetbal heeft op het terrein van WHS in St. Annaland met 2-1 verloren van het team van het ei land Tholen. Bij de rust was de stand nog gelijk (1-1). De zege van Tholen was alles zins verdiertdi' Dait de Zeeuwen geen grotere overwinning behaalden, kwam door het uitstekende werk van de Brabantse doelman Hoog- hiemstra. die enkele schitterende reddingen verrichtte. Tegen de krachtsverhouding in nam het Brabants elftal, dat met vier invallers uitkwam, de leiding door een doelpunt van Röther na een prachtige voorzet van de goed spe lende Schaap. Dijk maakte met een onhoudbaar schot gelijk. Na de hervatting bracht Moerland die beide backs en de voor Hoog- hiemstra ingevallen Schippers om speelde en daarna beheerst inschoot, Tholen op winst. TURIJN (AP) Helenio Herrera, oefenmeester van de voetbalclub Ro ma, heeft in Barcelona gepubliceerde kranteberichten volgens welke hij voor de club Barcelona zou gaan werken, tegengesproken. Herrera zei dat hij het volgende seizoen bij Roma zal blijven. Hij had een kort telefonisch interview gege ven aan een krant in Barcelona, en achtte het niet uitgesloten dat men hem daar verkeerd had begrepen. voor het dopingonderzoek gewijzigd kunnen worden. De bijeenkomst was belegd in de nasleep van het bittere geschil over de schorsing van de Belg Eddy Merckx uit de Giro, we gens doping. De vergadering in het gebouw van het blad, dat de Giro heeft georgani seerd, werd bijgewoond door de Ita liaanse wereldkampioen Vittorio Adarni, de technische directeur, Er- cole Baldini, Luciano Pezzi, Fiorenzo Magni, voorzitter van de Italnaanse bond van beroepsrenners en de di recteur-generaal van de volksgezond heid, Mario Colombini. Usvardi heeft na afloop van de vergadering aan journalisten verteld, dat zijn ministerie de mogelijkheid van een betere regeling van het anti dopingonderzoek bestudeert. „Wij zijn van plan een nieuwe lijst van verboden middelen op te stellen", zo zei Usvardi. Hij voegde hieraan toe dat wielrennen en boksen de spor ten zullen zijn, waarop speciaal op doping zal worden gelet. „Zowel de amateur- als de profwielrenners eh boksers zullen ter waarborging van hun gezondheid onder nauwlettend toezicht koment te staan", aldus Us vardi. Over het onderzoek in de zaak- Merckx, dat hij op verzoek van de Belgische regering instelt, zei hij: „Ik en Mario Colombini hebben de ge bruikte medische apparatuur onder zocht om de nauwkeurigheid van de proeven op Merckx vast te stellen, welke positief zijn uitgevallen. De apparatuur bleek prima te ziin en ik kan zeggen dat ons onderzoek is ge ëindigd. Wij kunnen niets meer doen". Usvardi zei, dat nu het oog op de toekomst gericht moet zijn en nage gaan moet worden hoe de doping be ter kan worden tegengegaan. Fiorenzo Magni zei, na de vergade ring, dat hij tevreden was met de verklaringen van Usvardi over nieu we bepalingen tegen doping. „Wij hopen dat met deze nieuwe regels de belangen van de renners op dit deli cate terrein worden gewaarborgd", zei Magni. Magni heeft steeds met vuur de onschuld van Merckx ver dedigd en zich met kracht tegen de huidige dopingbestrjjdingsmethode gekeerd. NICO REIJNDERS (Van onze sportredactie) BREDA Nico Rijnders, ex-NAC en tot voor kort in dienst bij Go Ahead, gaat volgend seizoen de kleu ren van Europacup-finalist Ajax ver dedigen. In het afgelopen weekeinde zijn de besturen van Go Ahead en Ajax deze transactie overeengeko men. Het is de bedoeling dat Rijnders deze week nog het contract voor de Amsterdammers zal tekenen. De tranfersom is niet bekend gemaakt. Joep Brand, conditie-trainer van Go Ahead zal waarschijnlijk volgend seizoen de leiding van het eerste elf tal van AZ '67 op zich zal nemen. Brand gaat echter alleen over, als AZ zich in de eredivisie weet te hand haven. o De 18-jarige Van Breevoort van Blauw Wit heeft zich gisteren op de transferlijst laten zetten. Van Bree voort,die reeds drie jaar. in het eerste van de Amsterdamse dub speelt en ook uitkwam voor het UEFA-eiftal heeft contacten met de Arnhemse eer ste divisieclub Vitesse. Afgelopen week heeft ook de Engelse club As ton Villa belangstelling voor hem ge toond. l

de Stem | 1969 | | pagina 13