TSJECHOSLOWAAKSE LEGER ANTI-RUSSISCH Ceaucescu verdedigt China Pompidou 58 procent Regering Antillen biedt ontslag aan Interpol speurt naar drs. Weinreb Hoe laat Kijk op uw Prisma horloge Kies uit de volledige Prisma kollektie e^elU CONFERENTIE IN MOSKOU VON ROSEN TERUG NAAR ZWEDEN OOK DR. JONCKHEER DRUK PROGRAM VOOR PAUS IN GENèVE NYY dreigt met acties Saigon wijst coalitie regering af Opiniepeiling Leugi GRENSGESCHIL tt ;en DENIGREREND OP VERZOEK PROCUREUR-GENERAAL IN DEN HAAG Heelt U wel eens stilgestaan bij uw eigen voeten? CEAUCESCU (Van onze Weense correspondent), WENEN Tot de Russische in val in Praag vorige herfst gold het Tsjechoslowaakse leger met zijn ruim 230.000 man, 3200 tanks, 2000 stukken geschut en 600 vliegtuigen ais een der betrouwbaarste bondge noten van Moskou. Geen ander le ger van een satellietstaat beschikte over zo'n technisch potentieel en was zo betrouwbaar, als het Tsje choslowaakse, dat door Moskou was uitverkoren om bij een conflict met de NAVO aan de spits van de War- schaupact-Iegers door Beieren naar de Rijn door te stoten. Het was voor de Tsjechoslowaakse legerleiding dan ook een ontstellende ervaring, dat op 21 augustus 1968 hun land werd aangevallen, niet door de „Westduitse revanchisten" maar door de eigen bondgenoten. Door deze inval is het vertrouwen in het systeem van het Warschau-Pact bij de Tsjechoslowaken dermate ge schokt, dat de Tsjechische partijlei ding honderden resoluties ontving, waarin een neutraliteitsverklaring werd geëist. President Svoboda, van huis uit een sterk Russischgezind generaal, had aanvankelijk bevel gegeven om de Russische bezetters te voorzien van brandstof en provisie. Maar de verontwaardiging onder zijn troe pen dwong hem dit bevel in te trek ken. Alle pogingen, die de opperbevel hebber van de Warschau troepen, de Rus Jakoebovskl, gedaan heeft om de Tsjechische strijdmacht weer voor de Russen bruikbaar te ma ken, zijn tot dusverre mislukt. Tot heden hebben er geen gemeen schappelijke Russisch-Tsjechoslo- waakse manoeuvres plaatsgevonden in Tsjechoslowakije. Evenmin is er iets terechtgekomen van de symbo lische verplaatsing van Tsjechoslo waakse troepenonderdelen in de Sovjet-Unie. Het staat officieel vast dat aan de anti-Russische demonstratie op 28 maart j.l. ook Tsjechoslowaakse mi litairen hebben deelgenomen. De zogenaamde militaire raad van het ministerie van defensie heeft daar op een onderzoek ingesteld naar de anti-Russische agitatie in het Tsje choslowaakse leger. Hierbij kwa men ook schendingen van de ver dragen, met Moskou gesloten, aan het licht. Verder bleek dat meerde re rekruten geweigerd hadden zich de militaire ambtseed in de tot dus ver gebruikelijke vorm af te leg gen, omdat zij bezwaar hadden te gen de formulering, dat „wij in ge val van nood gemeenschappelijk met de Sovjet-Unie en de legers der andere socialistische staten te gen de gemeenschappelijke vijand zullen strijden". Een van de hoofdpunten van de Tsjechoslowaaks-Russische bespre kingen in Moskou was de „normali sering", de volledige onderdrukking van anti-Russische uitlatingen, die momenteel overigens vrijwel In ge heel Tsjechoslowakije praktijk zijn. Zpravy (het Russische blad dat in Tsjechoslowakije wordt uitgege ven), schrijft dat deze normalise ring in het Tsjechoslowaakse leger nog steeds niet bestaat, wat onder meer blijkt uit het feit dat de direc teur van de Tsjechoslowaakse mili taire propagandadienst, luitenant Svoboda, nog steeds spreekt van de „bezetting". Svoboda schenkt aan dacht genoeg aan de strategische Ideeën van Franse en Zwitserse ge neraals, maar niet aan de memoires van Russische legerleiders. Het meest irriteert de Russen ge neraal Prchlik. Deze figuur werd vlak voor de invasie op Russische aandrang afgezet als „leider van de politieke dienst In het leger", om dat Moskou vreesde dat hij gewa pend verzet zou bevelen. Maar vol gens Zpravy beïnvloedt Prchlik nog steeds de politieke legerofficie ren. Het blad eist dan ook zijn „be kering". S(Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Roemeense communistische par tijleider Ceaucescu heeft gisteren op de commu nistische wereldconferentie in Moskou een beroep gedaan op alle delegaties om zich te onthouden van aanvallen op een andere parjj, al dan niet vertegenwoordigd op de conferentie. Ceaucescu richtte het appèl tot de delegaties nadat de secre laris van de communistische party van Paraguya een aanval op de Chinese leiders had gedaan. Dat Ceaucescu op de conferentie een minderheidsstandpunt verdedig de, bleek uit redevoeringen van de Franse partijleider Waldeck Rochet en de Poolse partijsecretaris Wla- dyslav Gomoelka, die na Ceaucescu sprak, die Peking ervan beschuldig den door zijn aanvallen op Rusland het imperialisme in de kaart te spe len. Roemeense zegslieden tekenden hierbij echter aan dat Rochets op merkingen niet als een verwerping - van Ceaucescu's oproep konden wor den beschouwd. Ceaucescu zei, na de felle kritiek op Communistisch China te hebben aangehoord: „Wij geloven dat als andere par tijen dezelfde weg volgen, zij een koers uitstippelen die een gevaar kan vormen voor het welslagen van onze conferentie. Het centraal comité van de Roemeense communistische partij heeft mij volmachten verleend om als de situatie zich zou voordoen, zich niet op deze weg te begeven. Ik (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Volgens een Frans in stituut voor opinipeiling zal George Pompidou in de tweede ronde van ie Franse presidentsverkiezing op 15 juni 58 procent van de stemmen be talen, Onder het gehele kiezerskorps sou Pompidou op 40 procent mogen tekenen, tegen de eentrumkandidaat Poher op 29 procent. Achttien pro tent van de ondervraagden verklaar de zich van stemmen te zullen ont houden, terwijl 13 procent zijn stand punt nog niet had bepaald. Gisteravond is voor de radio en te levisie de laatste ronde voor het pre sidentschap begonnen. Poher heeft cch niet willen terugtrekken voor Pompidou, ondanks aandringen van enkele oprechte en valse vrienden, «u Poher zich inderdaad hebben 'eniggetrokken dan zou Pompidou 't (lansrijk gewonnen hebben van de communist Duclos. Dat heeft Poher lerecht geweigerd. Bij een duel Pom pidou Duclos zou van het centrum mets zijn overgebleven omdat het Hoor gebrek aan een eigen kandidaat 'iet meer „présent" kon roepen. haar binnen en naar buiten zou de valse schijn gewekt zijn alsof in k 11 maar twee l,artÜen beston- het gaullisme en het communis me. ben van mening diat ieder van ons vóór onze tijdelijke geschillen voor rang moet verlenen aan de belangen van de arbeidende klasse, van het socialisme en de vrede, en moet be seffen dat wij alleen na vereniging van de socialistische landen, de com munistische partijen en alle anti-im perialistische krachten een eind kun nen maken aan de agressiviteit van het imperialisme, een progressieve ontwikkeling van de mensheid kun nen verzekeren en de vrede kunnen verdedigen." China heeft de Sovjet-Unie gisteren ervan beschuldigd de gewapende pro vocaties aan de grens te hebben op gevoerd. Volgens een protestnota heb ben de Sovjetrussische soldaten wa pens van Chinese grenswachten afge nomen en Chinese herders geslagen. Gesteund door tanks zijn zij op 2 mei zeven kilometer Chinees gebied in de provincie Sinkiang binnenge drongen. Op 15 mei hebben de Sov jets het vuur geopend op het eiland Woepaiao in de rivier Heiloonkiang, waarbij een Chinese grenswacht werd gedood. Sinds 15 mei zijn 8.000 granaten op het Chinese gebied Chen-Pao het eiland in de rivier Oessoéri afgevuurd, zegt ete nota verder. In maart is er hevig gevochten op dit eiland. Moskou heeft voorgesteld om over regeling van het geschil te on derhandelen. Op 24 mei maakte Chi na bekend dat het daartoe eveneens bereid is, maar zei daarbij de onge lijke verdragen die onder de tsaren waren opgelegd af te keuren. Volgens politieke waarnemers wil Peking met deze protestnota probe ren de positie van de Sovjet-Urne op de wereldconferentie in Moskou aan te tasten. Op de conferentie in Moskou staat de kwestie China offi cieel niet op de agenda, hoewel er tot nu toe zoals geschreven veel kritiek op de Chinezen is geweest. Een medewerker van de Vlaamse krant Het Volk, Bert Roeyen die se dert enkele dagen in Moskou ver bleef, moet Rusland verlaten. De uit wijzing zou verband houden met plannen van de Belg om in Moskou een persconferentie te geven over de Russische dichter Zacharov, die we gens liberale denkbeelden als lid van de Sovjet-academie voor wetenschap pen ontslagen zou zijn. In Moskou zijn zes Krim-Tartaren aangehouden, die op het Mayakovsky- plein demonstreerden tegen ver meende onderdrukking van hun min derheidsgroep door de Russische au toriteiten. I Ji01 gekozen Pompidou had dan j °fen. jeggen: „ik als gaullist ben i -pS i. van a"fc niet-communis- Dum! i ansen-" °P zijn beurt had I rpphi itUnnen ze§Sen> "de enige op- democraat en anti-gaullist ben .J,, Dle leugen van beide kanten tp hLi r wiUen ontmaskeren door ie gaaa n 00de tweede ronde ln DMmvp1, Ver'rekf voor de laatste etap- eento ac^?rs^ancd- Maar op de ni-t r0Plni6peiling moet men zich tat karotStaren' Alles hangt af van '"iilen steunen.3" h°" d'e P°her n°g Onritlecijagen ?ich de communisten. lacqup/n6 ,actieve Propaganda van Vtv.- Duclos bij de eerste ronde. de,tweede ronde gaf "dezelfde parool uit: „Wegblijven Duclos het 5ei^,de stembus Maar i en allemaal gaan vis- "Mmiso mmder 'aS gedragen zich Poher Si vroeSere supporters van schip vori 1U a's ratten het zinkend '«lieten u-"' P?her zal het wel ete zen- H« verliest dan wel met (ADVERTENTIE) KAIRO Hoofdredacteur Heykal van het Egyptische blad Al Aharam (de spreekbuis van president Nasser) schrijft dat een Arabische topconfe rentie dringend noodzakelijk is om het optreden te coördineren. Israël moet een belangrijke mili taire beslissing nemen, aldus Heykal, in verband met de steeds groeiende Egyptische militaire sterkte. (Van onze redactie buitenland) WILLEMSTAD Na de mi nisters van de Nederlandse An tillen heeft nu ook de gevolmach tigde minister voor de Neder landse Antillen, dr. E. Jonckheer, meegedeeld zijn portefeuille ter beschikking te willen stellen. Hij zal zijn functie blijven uitoefenen totdat hierover nader is beslist. Gistermorgen had de regering van de Nederlandse Antillen in een brief aan gouverneur Debrot zijn ont slag aangeboden. De ministers ver klaarden het onder de „gegeven om standigheden wenselijk te achten dat hun opvolgers op zo kort mogelijke termijn zouden worden benoemd". De heer Debrot heeft inmiddels een aan tal autoriteiten en vertegenwoordi gers van verschillende politieke partijen uit de Staten ontvangen. Hij heeft de ministers tevens ver zocht zich met de lopende zaken te blijven bezighouden. In een toelichting op hun ontslag aanvrage zeggen de ministers dat is gebleken dat „langs verschillende wegen onredelijke verlangens worden geuit, waarop geen enkele zichzelf respecterende regering onder geen enkele omstandigheid kan ingaan." Zo noemen de ministers de mentali teit van vakbondsvertegenwoordi gers, die dinsdag een onderhoud met de gouverneur hebben gehad, „ge zien hun eisen" bedenkelijk. De ministers menen dat niet mag worden ingegaan op de eis om de nieuwe verkiezingen mede onder toe zicht van werkgevers- en werkne mers-organisaties te doen geschie den. De voorkeur van de vakbonden om de verkiezingen onder super visie van de VN te laten uitvoeren is „zonder meer denigrerend voor het Antilliaanse volk". In hun schrijven stellen de mi nisters ook dat het voor „geen en kele regering nu, noch in de toe komst aanvaardbaar is dat werkne mers- en werkgeversorganisaties pre. tenderen in de vorm van een com missie zeggenschap te mogen uitoe fenen over de wijze waarop een over heidsinstelling, met name de rege ringsvoorlichtingsdienst, haar taak uitoefent". Tenslotte verklaren de ministers dat het van een ongemoti veerd wantrouwen getuigt, als men de regering ervan verdenkt dat zij de volkskredietbank zou gebruiken als middel tot pressie op de bevolking bij de verkiezingen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De internationale politieorganisatie Interpol stelt op verzoek van de procureur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag een onderzoek in naar de verblijfplaats van drs. F. Weinreb. Eind vorig jaar is Weinreb door het Hof bij verstek veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf met voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering, nadat hij was beschuldigd van mis handeling en het onbevoegd uitoefe nen van de geneeskunst. De procu reur-generaal heeft een opsporings bevel uitgevaardigd om dit vonnis ten uitvoer te kunnen leggen. Weinreb is een omstreden figuur. Eind 1947 heeft het Bijzondere Ge rechtshof in Den Haag hem al ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf omdat hij een rol zou hebben ge speeld bij de deportatie van Neder landse joden tijdens de bezetting. Prof. dr. J. Presser heeft in zijn boek „Ondergang" deze beschuldigingen ongegrond verklaard en gesteld, dat Weinreb daarentegen meer dan dui zend joden uit handen van de Duit sers zou hebben gehouden. In het eer ste deel van de memoires van Wein reb „Het land der blinden", dat de zer dagen is verschenen, betoogt Weinreb dat hij door samen te wer ken met de Duitsers talloze joden van deportatie heeft weten te red den. Interpol zal zijn naspeuringen moe ten beginnen in Heidelberg, waar Weinreb kortgeleden nog bij vrien den verbleef. Veertien dagen geleden verscheen hij namelijk in het NTS- journaal in een interview, dat jour naalredacteur Hans van der Werf hem heeft afgenomen op de oudste joodse begraafplaats bij Heidelberg, Vt W Met Azea Foot Fresh komen de za- LJ\J E Natuurlijk, het is de gewoonste zaak van de wereld dat uw ken heel anders te liggen. Gebrui- JL voeten u de hele dag moeten dragen. Maar heeft u er wel kers en gebruiksters van deze milde fl eens bij stil gestaan wat een paar doodgewone mensen- spray lopen op frisse voeten door de fl/J \J fl voeten hebben uit te staan? Het is dan ook geen wonder 'annD Wa U~UIA W m i dat na enkele uren uw voeten soms al moe worden. En waim. En nog gaan transpireren ook. Geen fijn gevoel... Met Azea Foot Fresh komen de za ken heel anders te liggen. Gebrui kers en gebruiksters van deze milde spray lopen op frisse voeten door de lange dag. Na bad of douche hebben zij hun voeten verzorgd met Azea Foot Fresh. Ook geen geurtjes meer." Een fijn gevoel. m BIJ DROGIST EN APOTHEKER STOCKHOLM (AF P) De Zweed Carl Gustav van Rosen is vanuit Biafra in Zweden te ruggekeerd. Zoals bekend heeft Von Rosen op eigen initiatief met 5 tot bommenwerpers omgebouw de Zweedse vliegtuigen aan de zijde van Biafra gevochten tegen de federale regering van Nigeria. Tijdens een kort oponthoud in Parijs vertelde Von Rosen: Wat ik in Biafra heb gedaan, was de belangrijkste daad van mijn le ven. Ik ben erin geslaagd een week lang bombardementen op vrouwen en kinderen in Biafra tegen te houden". Von Rosen stelde uitdrukkelijk dat hij geen enkele betaling voor zijn hulp heeft ontvangen. Al de onkosten zijn echter vergoed. De luchtvaartmaatschappij in Malmö, waar Von Rosen vóór zijn vertrek naar Biafra als char ter-piloot in dienst was, heeft in middels bekendgemaakt dat hij is ontslagen. Von Rosen heeft geen spijt van zijn optreden in Biafra. „Ik ben bereid voor mijn idealen de ge vangenis in te gaan". De kans be staat n.l. dat er in Zweden een proces tegen hem zal worden aangespannen. De 5 vliegtuigen worden nu gebruikt door Biafraanse pilo ten. die daartoe door de Zweden zijn opgeleid. Op de foto: Von Rosen tijdens een op onthoud in Kopenhagen. (Van onze correspondent) UTRECHT Als de werkgevers weer niet voor rede vatbaar mochten blijken, zal het tot actie, moeten ko men, want het geduld van de werk nemers is al veel te lang op de proef gesteld, constateert het NVV in zijn officieel orgaan „De Vakbeweging". Dit naar aanleiding van de tot nu toe gestrande pogingen van de vak beweging om enige verbetering te brengen in het door de prijsstijgingen aangetaste besteedbare inkomen van de laagst betaalde werknemers. Het voeren van acties acht het NVV niet de meest aantrekkelijke oplossing. „Daardoor ontstaat een sfeer, waardoor elk redelijk overleg in de naaste toekomst onmogelijk wordt", constateert het NW. „En dit redelijk overleg zullen we hard nodig hebben om tenminste voor het volgend jaar te komen tot een re de verbetering van het inkomen van de werknemers bij een veel lager niveau van prijsstijgingen dan we dit iaar hebben beleefd", aldus het NVV. WEGENS verkrachting van een 14- jarig meisje zijn in Amsterdam drie mannen aangehouden. Zij hadden het meisje na een bezoek aan een dan cing gedwongen in hun auto te stap pen en meegenomen naar de Diemer- zeedijk in Amsterdam waar een van hen haar heeft verkracht. De ande ren hadden toegekeken. SAIGON De Zuidvietnamese se naat heeft gisteren een uit vijf pun ten bestaand manifest goedgekeurd waarin zijn voorwaarden voor de vrede zijn vastgelegd en het denk beeld van een coalitieregering met het Nationale Bevrijdhigsfront van de hand wordt gewezen. Gezegd wordt dat eventuele ver kiezingen over de politieke toekomst van Zuid-Vietnam dienen te worden gehouden binnen het kader van de huidige grondwet, die voorziet in verkiezingen in 1971. Voorts zou te rugtrekking van niet-Zuidvietnamese strijdkrachten slechts wederzijds moeten geschieden en onder interna tionale controle. De vijf punten van het manifest zijn terugtrekking van niet-ZuidViet- namese strijdkrachten moet slechts bilateraal geschieden on der internationale controle. de Geneefse akkoorden moeten worden nageleefd. Als de Vietcong de wapens neer legt zal zij erkend worden zoals in de grondwet is vastgelegd (de ze verbiedt communisme). Er moeten eerlijke en vrije ver kiezingen komen binnen het ka der van de grondwet. Van een coalitieregering kan geen sprake zijn. De hereniging van noord en zuid dient door de volkeren van de twee partijen te worden besloten bij een vrije algemene verkiezing onder doelmatige internationale controle. (ADVERTENTIE) doublé dameshorloge, sportief model 89,- (doublé dameshorloges reeds vanaf 64,-) doublé dameshorloge, exclusief model 105,- gouden dameshorloge 165,- (gouden dameshorloges reeds vanaf 129,-) doublé dames-hanghorloge, zeer modieus 99,- (in diverse uitvoeringen) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof Een ietwat vreemde week ligt ach ter ons, vrienden en magen. We heb ben niet veel meer gedaan dan her denken. Gaat u maar na: 25 jaar day ofwel de invasie op Normandie, 2 jaar geleden het ontbranden van de juni-oorlog in het Midden-Oosten en gisteren de eerste verjaardag van de moord op Robert Kennedy. Het is goed om af en toe bij deze dingen stil te staart. Maar zoveel in één week gaat wat lijken op een zes daagse treurmars. En dan moest het nog zo regenen ook. Maar het leven, dat zoals bekend niet stilstaat, heeft ook zijn zon nige zijden, zoals een kersvers week einde en de gouden stem van ja van wie?, van Heintje of van Wil- ma? Hup, en daar zijn de problemen al weer. Van Heintje kun je zeggen wat je wilt, maar dat hij woord houdt, staat buiten kijf, sinds hij onlangs voor zijn moeder een echt „Schloss" heeft gebouwd. Het is, zo heb ik gelezen, wel een modern kasteel geworden, een riante bungalow in het Belgische grensplaatsje Moresnet, Het werd hoogtijd, want, nietwaar, de baard nadert met rasse schreden. Dat heet in Limburgs Nederlands: Ein Schloss machen bevor wir Schluss machen. Maar Gert, van Hermlen, weet er ook wat van. Om Wilma voor het vak te winnen is hij, naar verluidt, ook met haar moeder gaan praten, want de kwestie was: pa wil wel maar WIL MA? De Griek Alexandras Panagoulis heeft na zijn ontsnapping als de blik sem naamsverandering aangevraagd: Panagou-los. Van onze brood-oorlogscorrespon dent: Ik heb me altijd al afgevraagd waarom witte benzine en witte gene tier goedkoper zijn dan andere ben zine en genever, terwijl wit brood juist iets duurder is dan ander brood. U weet natuurlijk niet wie Otje en Lotje zijn, maar een collega van me weet het sinds gisteren des te beter. Otje en Lotje zijn twee marmotjes, die al naargelang de weersomstandig heden in zijn schuurtje of in zijn tuin vertoeven. Donderdagavond j.l. 19.15 ontsnapte Otje. Dit vormde het sein tot een grootscheepse jacht door mijn collega, zijn vrouw en huilende kin deren door tuinen, gazons en bloem perken, van hem tot op dat moment zeer welgezinde buren, op Otje. Totdat de duisternis tegen half tien ook over Otje begon te vallen (Otje had een bruin velletje). Pas de vol gende dag rond twaalf uur kon Otje worden ingesloten. De ouders onder u zullen begrif- pen dat het mijn collega niet zozeer om Otje als wel om zijn in-bedroefde kinderen te doen was, die niet dan met de terugkeer van het marmotje te troosten waren. Moraal: neem een kat of zo. En wie de krant goed heeft gele zen, weet dat inmiddels én de prijzen en de werkloosheid zijn gedaald. Dat geeft wel weer nieuwe zorgen, maar ik zie toch liever een overspannen arbeidsmarkt dan overspannen werk lozen. En nu we toch doende zijn overal een moraal uit te trekken, dan zeker uit dit schoon verhaal. Een gemeen teraadslid van Willeskop had 8500 gulden verloren. Na lang zoeken bleek het bedrag onder in de beer- put bij zijn woning te liggen. Waar schijnlijk, zo vermoedt de krant waarin ik dit las, is het gemeente raadslid het geld op het toilet ver loren, waarna het zijnsweegs ging. Ik bedoel maar, werkelijk niets is onmogelijk. Voor het overige wens ik u meer toe dan het KNMI bij machte is te voorspellen. MERIJN (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD Paus Pauius zal tijdens zijn bezoek aan Genève, dinsdag a.s. op zijn minst 18 toespra ken houden. Tijdens de 11 uur dat de paus in Geneve is, zal hij: deelnemen aan de viering van het 50-jarig bestaan van de internationale arbeidsorganisatie- een bespreking hebben met Eugène Carson Blake, de secretaris-generaal van de wereldraad van verken; een beleefdheidsbezoek aan de Zwitserse autoriteiten brengen; de leiders van verscheidene katholieke organisaties ontvangen; een plechtige mis opdra gen en een korte bespreking hebben met de Ethiopische keizer, Haile Se lassie,

de Stem | 1969 | | pagina 9